BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. geval van nood te helpen. Voldoet deze ze proef en blijkt ze niet te duur, dan wil i'° maatschappij zoo'n vaart met twee epen tegelijk voor goed invoeren. .We ..coben dus met een belangwekkende nieuwigheid te doen. Daar het varen in de Middellandsche Zee zeer gezocht is en de booten op dit gedeelte altijd vol zijn, zoo gelooft de Maatschappij dat de onkosten niet groot zullen zijn. Naar men weet, is naar aanleiding van ramp van de Titanic dit denkbeeld reeds geopperd. Te Konstantinopel heeft gis teren een lichte aardbeving plaats gehad. Drie schokken werden gevoel^, die slechts weinig schade veroorzaakten. Een aantal huizen zijn gescheurd of be schadigd. Er heerscht in de stad groote angst. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besl. is J. J. Snouck Hurgron- je, te Soerabaja, rnet al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelin gen in den Nederlandsche adel verhe ven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw is bepaald dat de vacature van raads heer in het gerechtshof te Arnhem, ont staan door de benoeming tot andere funo tiën van mr. H. Hesse, niet zal worden vervuld is benoemd tot notaris te Schiedam, D. Boddeüs, candidaat-notaris te Amster dam is eervol ontslag v erleend aan mr. L. \Y. C. van den Berg als lid en voorzitter van de Staatscommissie, ingesteld ten einde te dienen van advies amtrent de vraag welke maatregelen zullen zijn te nemen om te komen tot herziening van de bestaande verhouding tusschen het Gouvernement en de Protestantsche Kerk in Ned.-Indië. Het Bisschopfeest te Haarlem. Alen schrijft ons uit Haarlem De voorbereidingen voor het Bisschops feest te Haarlem zijn aldaar in vollen gang. Zij beloven niet alleen, maar zij zulle n schitterend zijn. De clou van het feest is de feestviering in den avond van Vrijdag 16 Augustus in de zaal van de sociëteit „Vereeniging" aldaar, een reprise wordt gegeven tegen gereduceerde entreeprijzen op Maandag 19 Augustus. Z. D. H. zal beide feestavonden bij wonen. Precies te acht uur begint het feestcon- cert. Bij het binnentreden wordt Mgr. be groet met de Antiphoon: „Ecce Sacer- dos magnus", vierstemmig voor gemengd koor a capella getoonzet door den Haarlemschen componist Ph. Loots, die zelf zal dirigeeren. Dit gezang, evenals de feestcantate, ook een compositie van Ph. Loots, wordt uitgevoerd door een koor van 300 dames' en heeren, met begeleiding van vol orkest het Haarlemsche Muziekkorps, voor deze gelegenheid zeer belangrijk ver sterkt tot een zeventigtal musici waaronde: een groot gedeelte der leden van net orkest van het Amster- damsch Concertgebouw. Na afloop der feestcantatie wordt de feestrede uitgesproken door den Hoog- Eerw. Heer H. J. M. .Taskin, president van het Groot Seminarie të Warmond, en kanunnik van het Kathedraal Kapittel. De componist-klavierspeler Willem An- driessen, zal een door hem zelf gecompo neerde „Ouverture'" voor orkesr dirigee ren, waarna Handei's „Halleluja" uit het oratorium „Der Messias", wederom voor gemengd koor en vol orkest, een waardig slot van den avond zal vormen. Zooals men ziet is de huldiging groctsch opgezet. Inwisseling van muntbiljetten. In de „St.-Ct." is opgenomen de Wet houdende wederopenstelling van de gele genheid tot inwisseling van muntbiljet ten. De overweging waarop deze wet is gegrond, is Be volgende, dat na het verstrijken van den termijn bij de wet van den in Juli 1909 verleend voor de inwisseling van muntbiljetten gebleken is, dat een aantal van die biljetten niet tijdig ter inwisseling is aangeboden en Üat het wenschelijk is, dat daartoe een nieuwe en laatste termijn verleend worde. Mitsdien wordt bepaald, dat gelegen heid tot inwisseling van de muntbiljet- Jen, opnieuw wordt opengesteld tot 1 'Januari 1923. De vorderingen, ontleend aan biljetten, .welke niet vóór den in Januari 1923 ter inwisseling zijn aangeboden, zijn ver vallen. I Bosscbe Katholiekendag In de afdeeling „De Arbeidersstand en het Onderwijs" treedt op als eerste in leider de heer A. Coots, te Tilburg, voor zitter van den Ned. R. K. Textielbond, met het onderwerp: De Arbeidersstand en het onderwijs. Zijn conclusie luidt als volgt De afdeeling „werklieden" van den Villen dïocesanen Katholiekendag voor het bisdom 's-Bosch, gehouden te Til burg, 22 Sept. 1912; overwegende, dat een geregeld voort gezet R. K. onderwijs, een van de beste middelen is om den werkenden stand stoffelijk en geestelijk te verheffen; besluit, dat door alle R. K. werkflio- öen, maar vooral voor de georganiseer- den, zoo goed mogelijk moet gezorgd wordena. dat de kinderen, jongens ep uneisjes bijwonen en volgen het bij zonder R. K. lager onderwijs en zoo mo gelijk uitgebreid lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijsb. dat de kinderen deelnemen aan het herhalings- onderwijsc. dat bijzonder de meisjes huishoudonderwijis krijgend. dat ge legenheid gegeven worde om sociale- en apologetische cursussen te volgen spreekt het vertrouwen uit, dat de andere standen, speciaal de werkgevers, om het algemeen maatschappelijk en geestelijk belang hen daarin krachtig zul len steunen. De tweede inleider is de heer J. L. Weesie, leeraar aan de ambachtsschool te Tilburg, met het onderwerpDe ar- beiddersstand en het vakonderwijs. Conclusie De afdeeling „werklieden" enz. overwegende: dat bevordering van liet vakonderwijs in het belang van den werkman persoonlijk en van den werk mansstand in zijn geheel is; dat de hoo- gere eischen, welke meer en meer gesteld worden aan elk vak en elke industrie, een goede vakopleiding voor eiken werk man dringend noodig maken dat de be hoefte aan goed vakonderwijs zich meer doet gevoelen naarmate de ondervinding leert, dat de werkplaats alleen, behou dens enkele uitzonderingen, niet vol doende tot vakbekwaamheid opleidt is van oordeeldat deze vakopleiding moet worden bevorderd door het op richten en instandhouden van vak- en teekenscholenis mede van oordeeldat ook bij dit onderwijs de noodige waar borgen moeten bestaan, dat de gods dienstige en zedelijke belangen der leer lingen niet worden geschaad spreekt den wensch uit: dat de R. K. vakvereenigingen dit onderwijs zullen be vorderen en waar geen gelegenheid tat het volgen van goed vak- en 'teekenon- derwijs is, zelve vak- en teekencursussen zullen oprichten dat in de .patronaten de leerlingen tot een goed vakonderwijs worden voorbereiddat de werkgevers het bezoek aan de vakscholen en vakcur sussen zullen bevorderen. In de afdeeling „De Boerenstand en het Onderwijs" treedt op als inleider de lieer dr. L. Deckers, hoofd-inspecteur der Boerenleenbanken te Eindhoven. Zijn conclusie luidt: I. Goed, Katholfek lager onderwijs is voor de jeugd uit den boerenstand van groot belang. II. Herhalingsonderwijs heeft recht op meer belangstelling, dan het veelal on dervindt, vooral wijl het schier onmis baar is voor het met vrucht volgen van het onderricht op land- of tuinbouwcur- sussen. III. Het is wenschelijk, dat elke ge meente zijn land- en tuinbouwcursus heb- be. Het ligt op den weg der gemeente en schoolbesturen er naar te streven dat aan hunne scholen een leerkracht ver bonden zij, bevoegd tot het geven van Tand- of tuinbouwonderwijs. IV. Het onderwijs op de dorps-patro naten moet gericht zijn op de behoeften van den toekomstigen landbouwer. V. Maken de omstandigheden het noo dig of wenschelijk, dat het boerenmeisje een kostschool bezoekt, dan is daarvoor aangewezen een kostschool voor meis jes uit den boerenstand. VI. Ook jongelingen en volwassenen moeten niet ophouden hun kennis te vermeerderena. in huis door het lezen van goede boeken en bladen b. in de kerk, vooral als lid van H. Familie en congregatie. VII. Het ligt op den weg van den Boerenbond de ontwikkeling van zijn leden en hun huisgenooten te bevorderen odor het doen houden van voordrachten, zoowel voor boerinnen als voor boeren het in het leven roepen van een socialen cursushet stichten eener bibliotheek, enz. VIII. Het verdient aanbeveling te stre ven naar de stichting eener landbouw school, waar boerenzonen, naast vakken nis, ook de noodige maatschappelijke vorming ontvangen, om later als leiders der boerenvereenigingen, te kunnen op treden. KORTE KRONIEK. De grootvorst Dimitry van Rusland die sedert eenige dagen incognito onder den naam van graaf van Strelna met twee adjudanten verblijf heeft gehou den in het hotel des Indes te 's-Graven- hage en vandaar uit eenige uitstapjes maakte door Holland en ook het czaar Peter-huisje te Zaandam bezocht, is gis teren met zijn gevolg naar Parijs ver trokken. De commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo, zal eeni ge dagen de gast zijn van Prins Hendrik te Dobbin. I Te Utrecht is deze week, ten huize van haren oudsten zoon in 77-jarigen ouderdom overleden de indertijd door hare vele romans zeer bekende schrijfster mevr. de wed. C. Zwaardemaker, geb. J. B. Visscher. Te Amersfoort is op eene daartoe belegde vergadering op initiatief van „Geloof en Wetenschap" geconstitueerd de vereeniging R. K. openbare Leeszaal en Bibliotheek aldaar. LEIDEN, 10 Augustus. Nadat hedenmorgen in de St. Pe>- truskerk de uitvaartdiensten hadden plaats gehad voor wijlen den heer H. P. Th. van Wensen, in leven bandier te dezer stede, waarbij de gezongen H. Mis werd opgedragen door den Zeer- Eerw. heer A. J. M. Hafkenscheid, daar bij geassisteerd door de W.Eerw. hee ren Th. J. A. van de Laar als diaken en P. J. M. van den Burg, als sub-diaken had hedenmiddag op deftig eenvoudige wijze de begrafenis plaats. Slechts een tweetal kransen dekten de lijkbaar. Op de R. K. begraafplaats had zich een talrijke schare vrienden van den overledene vereenigd om hem de laatste eer te bewijzen. Onder hen werden op gemerkt de heeren van Hamel, wet houder van onderwijs, inr. Coebèrgh en dr. Kroon, leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, waarvan de overledene lange jaren deel uitmaakte, Suringar en üerlings, ver tegenwoordigde het bestuur van de Leid- sche Ver. voor den Effectenhandel en verschillende andere notabelen. De kerkelijke plechtigheden werden verricht door den Z.Eerw. Heer Haf kenscheid. Voor het examen Engelsch L. O. zijn te 's Gravenhage geslaagd de hee ren G. Visser en J. Koning, beiden al hier. Voor het examen handteekenen L.O. zijn te 's Gravenhage geslaagd de hee ren J. M. de Koning, W. F. van Ter- tholen, beiden van Leiden, A. H. B. Lapoutre, van Gouda, en A. Touw, van A 1 p h e n. Parkconcert. Het programma van het Park-concert op Dinsdag 13 Aug., 8 uur n.m., te ge ven door het Stedelijk Muziekkorps, di recteur de heer Joh. C. Geijp, vermeldt de volgende nummers: No. 1. „Einzug der Gladiatoren", marsch, Fucik. 2. „Madchen von der Spule", Ouverture, Suppé. 3. „Un jour a Seville," Wals, Waldteufel. 4. „Un Soir an Chateau Gaillard", Fantasie, Sellenick. 5. Aubade printaniere", Le- combe. „1'Amour qui rit", (Iste uitv.) Christiné. 6. „Die lustige .Witwe", Pot pourri, Lehar, - 7. „Atarca legeria", marsch, Latann. ROOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur 's avonds Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père) Re collectie van oud-reiraitanten uit Leiden en omstreken. ALPHEN. De Gemeenteraad vergadert op Vrijdag 16 Augustus 's morgens 10 uur. Aan de orde komth Aanbieding ge meente-rekening, dienst 191L; 2. Voor- stel van B. en W. tot het brengen van wijziging in de verlieiting van het ge deelte der Julianasfraat tusschen Rijn- steeg en Postbrug Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van verordeningen op de heffing en invordering van gelden voor het gebruik maken van de gemeen telijke los-, laad- en opslagplaats; Voor stel van 'B. en W. tot het onderhands aanbesteden van het maken van eene af scheiding langs het terrein van den twee den watertoren en Opmaken voordracht voor twee leden van het College van Zetters, wegens periodieke aftreding. NOORDWIJKERHOUT. Een hevig on- weder vergezeld van een geweldigen stort bui ontlastte zich Vrijdagmorgen boven ons dorp. In een oogenblik tijds stonden de straten blank en liepen laag gelegen huizen onder. De riolen bleken niet in staat het overvloedige water te verzwelgen, zoodat het water de huizen binnenstroomde zeer ten ongerieve van de bewoners. Het duurde geruimen tijd eer alles opgeruimd was en weder zijn gewoon aanzien had gekregen. GEWESTELIJK GEA1ENGD. Bij hef veilingsterrein der tuinbouwers te K a t w ijk aan den R ij n was men een wagen met bloemkool aan het lossen, toen op eens door te veel overwicht de wagen achterover sloeg en het zevenjarig dochtertje van de wed. C. NV., dat voor den regen onder den wagen was ge schuild, tusschen den wagen bekneld ge raakte, en zich hierdoor naar het zich liet aanzien, ernstig bezeerde. Ook haar klompjes waren verbrijzeld. Dr. Hueting direct ontboden, verbond haar. Later ver namen wij, dat het ongeval geen ernstige gevolgen zal hebben. Land- en Tuinbouw, De Framboos. Ik moet deze week iets schrijven over de framboos. Nu wij weder volop in de frambozen zitien, als ieder jaar, nu wij van enkele rijen in onzen tuin dag aan dag ons te goed doen aan de heerlijke, gezonde vruchten, en er geen eind aan schijnt te komen, omdat de struiken als zand zoo vol zitien, nu willen we er toch even op wijzen, hoe jammer het is, dat er van de teelt der frambozenstruik over het algemeen nog zoo weinig sprake is. Zij wordt nog zoo weinig aangeplant in den tuin voor eigen gebruik en voor de keuken, en eveneens wordt zij nog bij vele kweekers gemist. Toch is haar teelt steeds loonend, zoowel voor den liefheb ber, die zich met weinig moeite de heer lijkste, geurigste vruchten verschaft, als van den handelaar, die er ruime winsten van kan geniéten. Al behoeven wij nu voor de frambozenteelt geen plaats in te ruimen als haar wordt toegekend in de omstreekn van Parijs, waar zjj gemiddeld 50 francs (f25) per Are opbrengt, wij ach ten hei wel nuttig en wenschelijk, dat kweekers, landbouwers en par'tjculier.ep meer aandacht dan tot heden aan deze vruchtbare heester schenken. De frambozenstruik eischt weinig zor gen en stelt zich tevreden met eiken bo dem, mits deze genoeg vocht houdt en doorlatend is, en niet arm aan opneem bare voedingsstoffen. Zij haait heel wat uit den grond en doet dezen zeer verma geren, wat niet Verwondert, als men let op -de vele vruchten en tal van jonge, krachtige loten, die zij jaarlijks levert. Want deze plant vermenigvuldigt zich door zoogenaamde woiteluitloopers, ter wijl elk jaar het hout, dat vruchten heeft gegeven, afsterft en weggesneden wordt. Dit afsnijden van liet hout gebeuri in den regel in het voorjaar, beter is het echter, dai men zuiks doet dadelijk nadat de laatste vruchten geoogst zijn, dus in den vroegen herfst. Daardoor blijit veel voedsel gespaard voor de jonge loten, die een volgend jaar vruchten zuilen geven deze zullen zich krachtiger en flinker ontwikkelen. Met het oog daarop is het ook nutug vóór den winter alle zwakke en overtollige loten weg te snijden. Nog beter is het, ook dit in den vroegen 'herfst te doen: de overblijvende scheuten krij gen dan nteer lucht, licht en voedsel. Nog al dikwijls ziet men, dat er te veel loten blijven staandrie of vier is echter meer dan genoeg. Wil men geurige, groote vruchten kwee ken, dan moeten licht en lucht genoeg zaam kunnen toetreden. 't Is dan ook verkieslijker de loten aan la.ten of ijzer- draden te binden, dan bij elkaar aan een stok, omdat in het laatste jaar van een goede vruchtontwikkeliiig geen sprake kan zijn. Zet men bij het planten van iram'bozensiruiken langs ijzerdrazlen of "latten de struiken minstens 80 centimeter van elkaar, dan is er voldoende ruimte om de jonge loten, die anders de vrucht dragende scheuten zouden verdringen en van lucht cn licht berooven, op ledige plaatsen aan te binden, waar zij onge stoord en zonder anderen te kunnen hin-, deren zullen doorgroeien. Bij de aanplanting van frambozen zor- ge men voor een diep Iosgewerkfen en krachtig bemesten bodem. Is aan deze twee voorwaarden voldaan, dan gedijt zij op eiken grond die niet droog is. Zij duldt ook volstrekt geen grond, waar van de oppervlakte met onkruidplanten bedekt is. Herhaaldelijk ondiep schof felen tusschen de rijen is noodig; doet men het te diep, dan kwetst men het wor telnét, dat zich tamelijk dicht aan de op pervlakte uitspreidt. Is eenmaal de plan ting met zorg aangelegd en vergeet men niet ieder jaar een flinke bemesting toe 'te dienen, liefst vloeibaren mest, en zuivert men den grond geregeld van onkruid, dan kan zoo'n aanplanting 12 tot 15 ja- •ren duren. Zoodra zij evenwel begint te kwijnen, moet men de struiken door an dere vervangen, niet alleen, maar ook de bedden in een ander gedeelte van den tuin aanleggen. Nog willen we opmerken, dat hei natuurlijk zeer nuttig moet zijn ieder jaar de struiken van nieuwe aarde te voorzien, zoo mogelijk half verteerden mest, om de ontwikkeling der wortels uit het jonge hout gesproten, te bevor deren. De weinige aandacht, tot heden aan cfe framboos geschonken, is misschien oorzaak, dat 'het aantal goede soorten, welke worden geteelt, niet groot is. Ve len zijn nog tevreden met kleine, onbedui dende, weinig geurende vruchten, of schoon er een aantal soorten bestaan, die groote, sappige, heerlijke vruchten voortbrengen. Als een uitmuntende soort welke ruime oogsten kan opleveren, moet in de eerste plaats vermeld worden de Hornet, 't Is een eenmaal dragende soort, evenalsde Engelsche roode, de Superlatief en de Antwerpsche roode. Doordragende of herfstframbozen zijn Merveille de quatre saison rouge en Bel le de Fentanoi, welke rood zijn, en Suerée de Metz en Merveille de cjuatre Saison Joure, beide geel van kleur. Gele vruch ten geven nog de goede soortenYellow Antwerp, Sweet Yellow Antwerp, beide Engelsche soorten, en de Fransc-he soort Blanc dc Bagnolet. De Hornet is rood, eevnals: Red Antwerp, Prince of Wales en Fastolf. Alle genoemde soorien ver dienen aanbeveling. Het plukken van Frambozen moet voorzichtig gebeuren. Ze worden zoo licht gekwetst, wanneer men ze tusschen duim en vinger pluki en eenigszins drukt. Toch moeten ze goed rijp zijn. Dat zijn ze, als ze donkerrood van kleur zijn en bij de minste aanraking in de hand val len. Voor verzending is het beter ze niet al te rijp te oogsten, daar ze anders te veel te lijden hebben. Aten plukke dage lijks of om den anderen dag en zie goed toe, of er ook wormpjes in de vrucht zitten, die men kan verwijderen. Zijn ze „zuiver" geplukt, dan kan men het was- schen nalaten; hierdoor toch verliezen ze veel van heur geurigen smaak. C. B. Inhoud van Tijdschriften. De Lelie. Dit kranige damestijdschrift dat met het jongste numme; zijn derde jaargang voltooit, bevat het slot der bekende praatjes over kantwerk en van de mooie novelle in brieven van Stephanie .Vetter „Eer de Mail sluit". Jonkvr. Anna de van der Scheuren vertelt iets over de Catacomben in Valkenburg. Emiel van den Straeten verhaalt dc gevoelige Soe- daneesche legende: de Tortel. Voorts bevat het een, in de .eerste strofe wat gewrongen gedicht van Lhorijn As- sumpta. Van Onzen Tijd. Openend rnet een studie van pater de Veer over de Duitsche Kath. schrijf ster Mevrouw Therèse Keiter, schrijvend- de onder het pseudoniem M. Herbert, be vat het voorts een bespreking van Room- sche boeken der Maria Viola en een mooi gedicht van Marie Koenen, „De Vcde- laar speelt." Illustraties leveren weer, fraaie gezichten uit Oisterwijk, nqg be- hoorend bij een vroeger artikel en red- producties van werk op de Zomerten- toonstelling bij Frederïk Muller. Katholieke Illustratie. De Illustratie is dit keer weer een en al illustratie, mooie kiekjes van de ope ning van den spoorweg door de Haar lemmermeer, van bekende personen, een leuke kiek van de beide Koninginnen en Juliaantje, enz. Behalve de vervolgen en tekst bij de' platen, bevat het nog twee kleinere verhalen. Katholiek Sociaal Weekblad. Op de voorpagina een mooi portret van Mgr. Calüer, waarachter een harte lijk woord van prof. Aengenent. .Voorts bevat dit nummer, behalve de gewone rubrieken, een artikel over Een modern gevaar (de bioscopen) en hoe het te beHrijden, door Jan Zwetsloot. De"* Varende Zanger. Behalve de vervolgen der loopende art kelen, bevat de Varende Zanger dri-e gedichten, Ons Lied van Van der Ateij- Hofland, Klompendans van H.W. v. d, Ateij, en Zomer van dr. Felix Rutien. Kerknieuws. Klooster en Kweekschool. Te Halfweg vertoeven sinds eenige we ken Zusters Lhsulinen 'van Weltevreden, die thans nog zich behelpen met een klein woonhuis. Er bestaan echter plan nen tot de stichting van een klooster en een roomsch-katholieke dagschool te Half weg, waaraan tevens zal worden verbon den een kweekschool voor zusters Ursu- linen, die naar Batavia vertrekken om daar geplaatst te worden aan R.-K. H.Hk S. voor meisjes met driejarigen cursus, welke daar oniangs is opgericht. jCenir.) Te Etten is Overleden de Zeereerw. heer A. M. Woestenberg, rector aldaar. Den 12en Maart 1851 werd hij gebo ren te Alphen (N.-Br.) en den 22enl Atei 1880 priester gewijd op het groot seminarie te Hoeven. Na achtereenvol gens kapelaan te zijn geweest te Deux- Acres (België), Wagenberg, Hulst en Prinsënhage werd hij op den 22en Jan. 1894 benoemd tot rector van het meis jes-pensionaat „Sint-Joseph" te Etten. Sport. Vliegen. Beaumont naar Londen. Gisteren te twee uur is Beaumont op zijn watervliegmachine van Havre ver trokken. Hij vloog met een snelheid van 115 K.M. per uur, op een afstand van 400 M. van de kust en bereikte om 3.45 Boulognedaar wilde hij neerstrijken in de buitenhaven, toen de leden van de vereeniging voor luchtvaart hem door teekens beduidden, dat hij in de binnen haven moest neerstrijken. Toen hij op het punt was zulks te doen, sloeg door een hevigen rukwind het vliegtuig om,, zoodat de rechter vleugel in het water kwam. De vlieger, klom toen op den linken-, om het even-? wicht te herstellen, wat hem gelukte,- ArtilTëriesoldaten haalden daarop het wa tervliegtuig binnen. Beaumont hoopje in den nacht de noodige herstellingen aan zijn toestel1 te laten verrichten en hedenochtend op nieuw van Parijs te vertrekken. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Aug. 1912, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildf, Hoogste barometerstand 768.1 Horta. Laagste barometerstand 749.6 Memel. Verwachting tot den avond van 11 Aug.: Meest matig Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, Zelfde temperatuur. Gemeentezaken. De stukken voor den gemeenteraad brengen uitvoerig toegelichte becijferin gen betreffende de rekening van ontvang sten en uiigaven der gemeente over het dienstjaar 1911. Daar de voornaamste cijfers reeds in ons nummer van 8 Aug. zijn medegedeeld, kunnen wij hier vol staan met de vermelding, dat ]B. en W'. uit gemaakte vergelijkingen met de op brengst en de ramingen de conclusie trekken, dat de rekening goed is op gemaakt. Tevens wordt overgelegd de afzonder lijke verantwoording van de administratie der Haarlemmertrekvaart, blijkens welke de uitgaven hebben bedragen f 9730.051/2». de ontvangsten f3114.44i/2> zoodat de administratie een nadeelig slot oplevert ad f 6615.61. Ten slotte laten B. en ,W. een over zicht volgen, waaruit blijkt, dat voor, buitengewone werken door leening blijft te voorzien in een som van f 657.253.94^/2. Deze buitengewone werken zijn verschil lende uitbreidingen aan de gas- ,en elec- triciteitsafbrieken, den bouw eener nieu we H., B. S. voor jongens, aapkoop va,n diverse perceelep, enz.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2