3e Jaargang, No. 859. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratij bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Onlogisch en onverdedigbaar. Op de vergadering van de Alg. Ne- derl. Bond van Schoenfabrikanten Zon- jdag 1.1. te Oisterwijk gehouden werd besloten aan het anti-tariefwet-comité een bijdrage van 100 gulden te schen ken. Het besluit werd genomen met 24 tegen 14 stemmen, en nadat de tegen.- standers hun stem klaar en duidelijk gemotiveerd hadden. Zoo b.v. was er een schrijven ingekomen van een der leden, waarin deze zijn protest deed hooren tegen het voorstel van het hoofdbestuur [en wel om de volgende redenen: le. Daar er in den bond eene groote minderheid wel voor het tarief is, zoo dat er over deze kwestie verdeeldheid •Jieerscht. 2e. Daar er politiek schuilt achter het anti-tarief w et-comité. 3e. Daar met de verkregen wijzigin gen het tarief in 't voordeel is der Schoenindustrie. Hoe wij de stemming ook beschouwen, in elk geval lijkt ons de houding van bet hoofdbestuur en der voorstemmers SMilogisch en onverdedigbaar. S Want: hoe kan de bond van schoenfa brikanten ook al zou vaststaan, dat de jteriefwet de schoenfabrikatie benadeel- |d<: wat volgens verschillende leden giet vaststaat er toe komen het anti- jteriefwet comité te steunen, dat de get ij e e 1 e wet bestrijdt. Als de tegenstemmers ook werkelijk bedoeling hadden om mede te helpen jtei den strijd van het anti-tariefwet-comité jfegen de geheele tarief wet, dan komt Sim houding nog in een minder gunstig icht te staan. Want: uit practische erva.- [ringeh kunnen zij toch niet tenzij in een niet te verontschuldigen opper vlakkigheid besluiten, dat de geheele lariefwet van nadeelige invloed zal zijn. pan schiet er niets over, dan dat zij uit jtheoretische overwegingen tot die con- jclusie komen. En dan zijn zij verzeild in [hetzelfde „politieke" vaarwater, als het janti-tariefwet comité, in de liberale, (zuiver-liberale oeconomie Daarom kunnen wij zeggen, dat, hoe jde motiveering van het hoofdbestuur en Sder voorstemmers ook zij, hun handel wijze onlogisch en onverdedigbaar is. Stelselmatige steun, Het Gentrum, de aandacht vesti gend op het feit, dat van de vergaderin gen der Commissie van voorbereiding in zake de Invaliditeitsverzekering regelma tig vrij uitvoerige verslagen verschenen In Het Volk, betreurt deze eenzijdige publicatie en zegt o. m. „Het best ware, dat, nu hetgeeii in een Commissie als deze besproken wordt, toch terstond aan de groote klok der publiciteit komt te hangen, men óf de Pers toeliet, óf aan de Pers communiqué's verschafte, waardoor voldoende zekerheid wordt verkreF igen, dat de objectiviteit tot haar recht komt. „Dat het publiek thans in hoofdzaak op één enkel orgaan is aangewezen als bron van inlichting omtrent de FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR HET FRANSCH. 11) Mijn vader zette desniettemin bedaard Zijn tocht voort, zonder ons in iets te |ontzien. Nadat we de pastorie en de kerk be zocht hadden, moesten we nog, in weer- iiwil van een protesteerend gezicht, het 'iheele dorp doorloopen om de Broeder school te bezoeken. - De schoolwas wellicht het eenige jhuis, waar we nog niet waren geweest jzoo weinig aantrekkelijk was de uiter lijke aanblik ervan ons voorgekomen. Of- ischoón sinds lang vervangen door een inieuw gebouw, is ze in mijn herinne- iring blijven voortleven zooals ze me.des tijds verscheen, met haar vochtige en zwarte muren, haar half uit de schar bieren hangende blinden en haar schier jeven beschadigd dak als dat van het var kenshok van moeder.' Gauchenet. Het was een oude boerenwoning, zoo goed en zoo kwaad als het ging inge licht voor het tegenwoordige doel. Al lengs, overeenkomstig de achtereenvol gende behoeften, waren kleinere blok- voorbereiding eener zoo belangwek kende zaak, lijkt minder gewenscht. „Er staat hier meer op het spel dan een journalistiek belang." Zeer juist, want 't is toch een feit, dat Het Volk eenmaal als hoofdje boven hare meedeelingen de zeker niet van onpartijdigheid getuigende woor den „voorbereiding der arbeiders bena deeling" koos en dat de bewoordingen der verslagen niet altijd van objectivi teit blijk gaven. Een enkele maal ver scheen dan ook in een ander blad wel eens een rectificeerend verslagje zeker als Het Volk het al te bont maakte. Deze wijze van voorlichting van het publiek is zeker een zeer ongewenschte en daarom steunen wij gaarne het denk beeld van Het Centrum, onzen voor keur uitsprekend voor communiqué's, want het toelaten der pers tot Commis siebijeenkomsten zal wel op allerlei rechtmatige bezwaren stuiten. We wenschten intusschen op nog een andere zijde dezer zaak eenig licht te doen vallen. Men moge over de publi caties in H e t V o l k denken zooals men wil, in ieder geval bewijzen zij, dat dit blad door zijn partijgenooten stelselmar- tig op de hoogte wordt gehouden een goede gewoonte, welke ten aanzien on zer pers in parlementaire en an dere kringen niet bestaat. Ook om deze reden juichen wij het verstrekken van communiqué's toe, want van Ka merleden valt niet te vragen, dat zij in commissievergaderingen als journalisten zullen gaan zitten werken. Hoogst aangenaam zoude het intus schen zijn, indien onze pers -niet ons blad speciaal, maar onze pers in 't gemeen ook op 't gebied van berich ten wat meer stelselmatige steun mocht genieten. Zou dit niet een goed agenda-punt zijn voor* de R. K. Journalistenvereeni- 'ging. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. In alle stilte was tegen j.l. Zondag de Turksche Senaat bijeengeroepen in buitengewone zitting om te beraadsla gen over een ontbinding van de Kamer De regeering stelde den senaat voor om een interpellatie van verschillende artikelen der grondwet te doen aanne men in dier voege, dat de wetgevende periode der Kamer als gesloten wordt beschouwd. De zitting duurde 10 uren. Het voorstel der regeering, werd aan genomen met 27 tegen 5 stemmen en één onthouding, n.l. van Sjefket pasja. Gister nu vergaderde de Kamer, die een motie van wantrouwen tegen de re geering aannam en een voorstel van den president om tot nadere bijeen roeping uiteen te gaan. Het gerucht loopt, dat de Jong-Turken voornemens zijn de Kamer weer bijeen te doen komen te Adria- nopel of Salonika. Te twee uur in den middag werd in tegenwoordigheid van alle ministers en ken aan het hoofdgebouw aangebouwd, en het geheel vormde een zonderling ge heel, even onaangenaam voor het ge zicht ais ongeriefelijk. Nooit heb ik iets triesters en armzaligers gezien dan de kale spreekkamer, de afschuwelijke klei ne keuken, en de donkere slaapzaal, wel ke tot de woning der Broeders behoor den. Er hing een vunzige lucht van voch tige, lang gesloten gebleven vertrekken, van armoede en gebrek, en daarmede, vermengden zich de kwalijk riekende keu- kengeuren van ransige boter, de rook van een klein fornuis, dat niet trekken wil de, en de vieze uitdampingen van een slecht doorloopende gootsteen. Daaren tegen was de nieuwe zaal, die voor klas diende ,vrij groot en goed geventileerd, zindelijk in haar schamelheid, en de Broe der-overste, die ons ipndgeleidde, bleef er niet zonder zelfvoldaanheid eenige oogenblikken stilstaan. Broeder Regimberius, van gemiddelden leeftijd, gezet van postuur, erg bruin van tint, en met vriendelijk gelaat, was een dier eenvoudige lieden, welke steeds de zaken nemen van den goeden kant en geen vijf pooten aan een schaap zoeken. Evenals de meesten van zijn medebroe ders, was hij uit de volksklasse voort gekomen, waarvan hij het forsche uiter lijk, de taaie volharding, de moedige zelf verloochening bezat; en zander zich odi vijf afgevaardigden het besluit voorge lezen, bepalende dat overeenkomstig de uitlegging van de grondwet, den vorigen dag in den Senaat gegeven, de huidige Kamer zal worden beschouwd als de voortzetting van de vorige, zoodat haar mandaat thans afgeloopen is. Het besluit draagt tevens aan de re geering op nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De tekst van het besluit tot sluiting luidt als volgt: „Naar aanleiding van een geschil tus- schen het kabinet Said pasja en de Ka mer over wijziging van de grondwet, werd de Kamer ontbonden en kwam op 18 April een nieuwe Kamer bijeen. Volgens een motie, aangenomen door den Senaat, had de nieuwe Kamer uit sluitend ten taak uitspraak te doen over het geschil omtrent art. 35 van de grond wet. Nu zij dit mandaat heeft vervuld, bestaat er aanleiding om de Kamer te sluiten en over te gaan tot een nieuwe verkiezing. Wij gelasten derhalve sluiting van het parlement en de uitschrijving, van nieuwe verkiezingen, overeenkomstig de bepalin gen van de grondwet (get. Mehmed Ra- chad)." Het besluit is gedateerd van Zondag. Volgens de „Tatin" hebben een groot aantal bewoners van Ochrida op het ver nemen van de tijding, dat de Kamer ont bonden was, de bergen weder verlaten. Naar gemeld wordt, heeft de groot vizier geen kennis willen nemen van het telegram, waarin de president van de Kamer mededeeling deed van de moties, aangenomen in de zitting van gister ochtend en heeft hij het telegram te ruggezonden naar het telegraafkantoor. De Sultan lreeft geweigerd den pre sident van de Kamer te ontvangen. Toen de afgevaardigden daarop aan den Sul tan telegrafisch de door de Kamer aan genomen moties mededeelden, weigerde de Sultan eveneens het telegram in ont vangst te nemen. t>e regeering beschouwt de moties van de Kamer als van nul en geener waarde, daar de .grootvizier den president der Kamer gisteravond reeds kennis had ge geven van de resolutie van den Senaat. In Konstantinopel blijft het rustig. De centrale club van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang wordt bewaakt. Er zijn krachtige militaire maatregelen genomen ter voorkoming van ongere geldheden. Patrouilles doorkruisen de straten en op verschillende punten staan militairen gereed om, zoo noodig, op te treden. Een hedenochtend aangeko men torpedoboot heeft voor het gebouw van de Kamer het anker uitgeworpen. Naar het heet, zijn de marine-officieren gunstig gestemd jegens den officiers- bond. I Er wordt bericht, dat het kabinet be sloten heeft eenigie der voornaamste le den van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang, o.a. Djavid bey in hechte nis te doen nemen. Te Konstantinopel is de staat van be leg voor 40 dagen afgekondigd. Over den toestand persoonlijke afkeerigheden te bekomme ren, gaf hij zich met hart en ziel aan de onderneming, niets daarbuiten ziende, en erin vindend naïeve en treffende voldoe ningen. Hij kwam uit Jiet Ruiden en sprak snel, heel luid, met groote gebaren en niet herhaaldelijk schaterlachen tussen en de volzinnen door. „Wie had, toen wij begonnen, gedacht, dat wij dergelijk resultaat zouden berei ken," zei hij, mijn vader de dicht aan el kaar geschoven banken en lessenaars toonen. „De leerlingen hebben vacantie, mijnheer; maar als u de volgende maand komt, dan zult u alle plaatsen bezet vin den. Men stuurt ons zelfs kinderen uit de naburige dorpen. Er zijn kinderen, die dagelijks zes kilometer afleggen, om hier te komen, en nog eens zes kilometer naar huis, 'liever dan dat ze de openbare school bezoeken .En we zouden er nog meer hebben, zoo wij ze konden bergen". „Dat is inderdaad een mooi resultaat", zei mijn vader, die, met de handen in den zak, aandachtig toeluisterde en goed keurend' knikte. „Het volgend jaar zullen wij er wel licht een nieuwe zaal bijbouwen", her nam Broeder Regimbertus met schitte rende oogen. „Dat alles baart ons geen zorgen de goede God zal er in voorzien, maar a.U M een andere zaal za! ziin. dan in Albanië wordt nog aan de „Vossw Z.eitg." ge meld Uskub en Skoetari zijn de eenige steden in Noord-Albanië, die nog niet in handen van de opstandelingen zijn,. Isa Bolatinat, die klaar staat om tegen Uskub op te rukken, heeft in Mitrowitsa een dagorder uitgevaardigd, die voor de heele bevolking ten Noorden van Mitro witsa tot aan de Bosnische grens geldt. Daarin heet het o.m.„Alle weerbare! mannen, die zich niet bij den nationalen[ opmarsch aansluiten, zullen door de na tie als verraders beschouwd worden;. Hun bezittingen zullen vernietigd en hun grondbezit door de nationale overheid verbeurd verklaard worden. Zij zelven zullen uit de gemeente verbannen wor den". Drie duizend Loemesen hebben zich met twee duizend Hassioten en vijf en twintig duizend Podrimesen ver- eenigd en staan thans eveneens gereed voor een opmarsch tegen Uskub. Zij zijn in het bezit van al de artillerie en den schietvoorraad van het garnizoen van Prizrend. De soldaten hebben zich bjj hen aangesloten. Hun taak is Uskub van het Noordwesten uit aan te vallen. Verder wordt uit Uskub geseind: Al hier heeft een groote menigte reservisten het telegraafkantoor bezet en van de regeering te Konstantinopel geeischt, dat zij onmiddellijk ontslag*en zouden wor den. Aan dezen eisch is direct voldaan. Velen der lezers herinneren zich waar schijnlijk nog wel den moord op den pastoor van het Belgische dorp Dampremy in den nacht van 27 op 28 Februari ge pleegd. Eenige schurken waren in de pastorie binnengedrongen en hadden daar den Zeereerw. heer Pastoor De Jonghe, van Hollandsche afkomst, en zijn dienst bode vermoord, en alles, wat eenige waarde had, gestolen. Thans is het eerst uitgekomen, dat de autobandieten-bende daarin de hand heeft gehad, dat althans Garnier, een der beruchtste auto-schurken ook hier de leiding had. Een der automobiel-bandieten, Fé- geard, een vriend van Garnier, heeft nl. de volgende verklaringen afgelegd: Hij, Garnier en 4 andere schurken waren te Charleroi bijeengekomen om den diefstal te Dampremy te beramen. Op den avond voor den diefstal vastgesteld, was Fé- geard ziek, zoodat hij niet meeging naar Dampremy. Met zijn vieren trokken de moordenaars naar het dorpje: nl. Garnier Britannicus, die te Etampes zelfmoord pleegde, Porithas, die bij een gevecht te Chars gedood werd en een vierde, wiens naam Fégeard niet wilde noemen, wijl hij nog in leven is. Toen de vier schurken de misdaad be gaan hadden, kwamen zij Fégeard te Charleroi opzoeken en vertelden hem hoe alles was toegegaan. Door middel van een ladder waren zij langs een venster in de slaapkamer van den pastoor gekomen hadden den priester gewekt, hem ge vraagd, waar het geld verborgen was, en daarna hadden de onmenschen den Zeer- zullen de leerlingen in twee klassen moe ten worden verdeeld. Voor twee klassen zijn twee onderwijzers noodig, en ik ben alleen, of tenminste nagenoeg alleen. Hij dempte zijn stem, en voegde aan het gesprokene vertrouwelijk toe: „Broeder Cïsturnus heeft een zwakke gezondheid!" Binnentredend hadden wij hem opge merkt, Broeder Cisturnus, een nog heel jong man, lang, zwak, met het uiterlijk van een teringlijder, ternauwernood in staat, op zijn beenen te blijven staan, zoodat die mededeeling ons allerminst verraste. „Het ontbreekt hem allerminst aan goeden wil, het arme kind", ging de Broeder voort. „Hij doet wat hjj kan, en zelfs reeds méér dan hij kan. Wat zou het dus wel wezen, zoo hij den heelen dag de kinderen moest leeren, en moest pra ten en schreeuwen! Hij hield het geen week vol." De Broeder zuchtte en hernam: „Wij hebben een assistent hard noo dig;maar met onze hulpmiddelen valt er niet aan te denkenDat is de moeielijkheid, mijnheer, zeg ik u." „Ook daarin zal de goede God voor zien", zei mijn vader. De Broeder wilde aan de gezondheid van een zoo christelijke bewering niet twiifelen. en het hoofd schuddend, als Eerw. heer De Jonghe met hamerslagen gedood. De oude dienstmeid, die kwam toegesneld, onderging hetzelfde lot. Te Charleroi deelden de bandieten 5000 frs. in goud en geld en verbrandden de effecten, welke hen zouden kunnen verraden. Daarna trokken de misdadigers naar Brussel, waar zij het gestolen geld verbrasten. Dan gingen zij, door Garnieil aangevoerd, naar Antwerpen en pleegden' daar verschillende diefstallen. GEMENGD. Uit Lissabon wordt gemeld, dat del j u w e e 1 e n van wijlen ,k o n i n gi n Ma ria P i a, die verleden week voor circa! 850.000 gulden waren verkocht en mee- rendeels door een rijken Spanjaard wa ren opgekocht, zijn gestolen uit het hoteL waar hij logeerde. Een elegante vrouw, die in hetzelfde hotel verbleef als hij, wordt van den dief stal verdacht. Zij heeft de wijk genomen naar Zuid-Amerika, maar door middel van draadlooze telegrafie is haar arresta tie gelast. De bekende Chine esc he pa gode met Chineesch restaurant door. koning Leopold in het paleispark van La eken opgericht, is door de admini stratie van de koninklijïke schenkingen aan de regeering afgestaan; de minister van buitenlandsche zaken zal het monit- ment in bezit nemen. Evenals de Japan- sche toren zal de pagode als museum worden ingericht voor producten uit Chi na. Gistermiddag is een brand uitge broken in een opslagplaats van hout op het Petrowski-eiland bij Peters burg. De brand, die snel op andere ge bouwen oversloeg, legde het Paleis van Peter den Groote in de asch. De schade bedraagt twee millioen. Om elf uur des avonds ontstond brand in het paleis van grootvorstin Maria Pau- lowna in de Millionnastraat. Uit Petersburg wordt aan de .Temps gemeld dat op een gevangenis schip te Sebastopol een oproer is uitgebroken. Zes der gevangenen wierpen een bewaarder in zee en namen de vlucht. Vier van hen zijn weer gevat Boven de Etna vertoonde zich gis termiddag een zware rookpluim, hetgeen beschouwd wordt als een teeken van uit barsting. Nader wordt bericht: De aschregen is opgehouden, de rookpluim is verdwenen. Men verzekert dat ten Noordoosten van den centralen krater over een lengte van wel 100 meters een verzakking heeft plaats gehad. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere>- medaille in zilver aan C. L. Th. Rooij- mans, meesterknecht bij de firma E. M. S. van Santen, spekslager te 's Graven- li age. is aan E. F. van der Lugt eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Hoorn; om de zorgen daaruit te verwijderen, sprak hij ons van andere zaken, verhaalde ons van zijn aanvankelijke moeilijkheden, van den staat, waarin hij vijftien jaren geleden de parochie, de verwildering dec kinderen had gevonden, van welke eeni- gen, in een hut in het gebergte of in de diepte der bosschen geboren, niet eens het kruisteeken konden maken of eenige Fransche woorden konden spreken. De openbare onderwijzer was ontmoe digd geworden, dat is te begrijpen: een streek, zoo arm, zoo veraf gelegen, zoo woest wanneer men er door de sneeuw wordt ingesloten. „En u, zijt gij onder u,we taak niet moedeloos geworden?" „O, ons kan het weinig schelen, waar wij arbeiden, mits de arbeid nuttig zij. Overigens hebben wij heel wat voldoe ningen gehad. De geest der kinderen hier werkt langzaam; maar van den anderen kant zijn onze leerlingen zeer vlijtig en volgzaam. Wij doen ons best om achter hun geschiktheden te komen, zooveel mo gelijk partij te trekken van het goede, dat ieder in zich heeft. Eenigen zijn moei lijk te kennen, en nog moeilijker te be grijpen; maar men vindt altijd de ge voelige snaar. U kunt me gelooven of niet, maar slechts eenmaal is het me niet gelukt, met den kleinen Gauchenet!...M /.Wordt vervolcrd 1

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1