3e Jaargang, 31 Opschorting van straf. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 854. Ste Scidde he Soma/nt Bureau OlIDE S1NGEU 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Onder de rubriek „Staten-Generaal" pinden de lezers de korte samenvatting Van een belangrijk wetsontwerp van den ijmiriister van justitie. Wij begroeten dit ontwerp piet bijzondere sympathie. Als jiwij voorop stellen met welk doel en met ijwelk recht de Staat straffen uitdeelt, 'moeten wij het, dunkt ons, volkomen met den Minister eens zijn, waar hij verklaart dat zijn ontwerp in het algemeen niet jn strijd is met de Christelijke levens beschouwing. De Staat toch straft vol gens Christelijke opvatting niet aller teerst met de bedoeling (d.w.z. niet met ;het in zich en uitdrukkelijk ge- twild doel) in de plaats te treden van den ^Eeuwigen Rechter, maar zijn recht van Vtraffen is gelegen in zijn plicht van [Zelfbehoud. In het doel, dat de Staat jSheeft, dat hij n.l. als geordende samenleving blijft bestaan, ligt zijn plicht •en zijn recht o:n straffen uittedeelen.Wat teou er van de geordende samenleving ■terecht komen, als de Staat niet strafte? !|fciet plicht-besef alleen zou bij verschil lende individuen niet sterk genoeg zijn om hen te weerhouden van misdaden, [van het stellen van feiten, die indruischen tegen de voor een goede samenleving [[noodzakelijke orde. En daarom legt de Staat straffen op om hen n.l. die mis daan hebben te weerhouden van een ,'ïierhaling van hun misdaad en om ande- iren af te schrikken dat misdadig voor beeld na te volgen. Nu meent de Minister en ons in ziens zeer terecht dat het doel, het- jwelk de Staat bij zjjn straffen beoogt, [teven goed bereikt wordt door bij misda den van kleineren omvang niet direct te veroordeelen of te straffen, maar voor waardelijk te veroordeelen of zooals de Minister het liever wil uitdrukken (voorwaardelijk de straf op te schorten. i{Als de misdadiger de door den rechter gestelde voorwaarden binnen een zeker tijdperk nakomt, zal volgens het nieuwe jlontwerp de straf niet ten uitvoer worden i gebracht. Men kan redelijkerwijze aannemen; dat bij degenen, die kleinere misdaden ge pleegd hebben, de vrees, dat de opge schorte straf op "hen zal worden toege past, lien weerhoudt van het plegen van Verdere strafbare handelingen. Daarbij Jcomi en dit is de eerste reden, waar om wij het ontwerp toejuichen dat Sdie voorwaardelijke veroordeeling den veroordeelde zal nopen tot op zelfver betering geriente inspanning, en op hem beteren invloed ten goede zal uitoefe nen dan straf, in casu gevangenisstraf. JEn zoo komt ook indirect deze maat regel ten goede aan de geheele maat schappij. Een tweede goede zijde van deze straf rechtspleging zien wij in h.-t feit dat er zooveel minder menschen'zullen zijn,wier levensmoed onderdrukt wordt door den .tegenslag, uie ^ij bij al hun pogingen Ondervinden als het bekend is geworden dat zij „in de gevangenis hebben geze ten." Het moeilijke werk der reclass<ee- jrtng van ontslagen gevangenen zal zich Over een kleiner aauial personen behoe ven uit te strekken. Nu zou men de opwerping ten berde Jcunn-en brengen, dat zulk een voor waardelijke veroordccling anderen niet Jn voldoende mate afschrikt. In aanirrr- ]king genomen, dat het de bedoeling van den minister is dit systeem niet zoo- Zeer toe te passen bij hen, die den naam misdadiger verdienen, als wel bij hen, die eerder zwakkelingen genoemd moeten Worden, kunnen wij ons niet voorstellen dai de laatste categorie van per=onen niet levenzeer wordt afgeschrikt docr een voorwaardelijke veroordeeling als door leen feitelijke veroordeeling. m. a. w. Seen gevangenisstraf. Als derde reden Waarom wij het ontwerp toejuichen, zou den wij daarom kunnen noemen, dat daaruit geen ziekelijk, maar een gezond ten Christelijk streden, blijkt om bij heli •trarten niet verder te gaan dan het eer- Zte doel, hetweik de Sta ai bjj zijn straften liüstreeft het zelfbehoud Yoo*>ainÜl ALGEMEEN OVERZICHT. Gister heeft (Je Turksche Grootvizier in de Kamer de ministerieels verklaring voorgelezen, waaruit blijkt, dat het mi nisterie partij heeft gekozen j tegen de Jong-Turken In deze verklaring verkiaart de regee ring dat zij de orde wensdht te her stellen. Zij verzoekt om den steun van de Kamer en de hulp van de pers, oml de eensgezindheid des volks te herstel len. De regeering constateert dat er on regelmatigheden bij de verkiezingen heb ben plaats gehad. De officieren en de burgerlijke ambtenaren moeten zich van politiek onthouden. De regeering, ver zekert dat zij met alle mogendheden goede betrekkingen wil onderhouden en vrede wil sluiten met Italië op voorwaar den die de rechten en de eer van Turn kije waarborgen. De verklaring roept de moeilijkheden Van de vier laatste jaren in het geheu gen terugi De regeering zal het leger verhinderen zich met politiek in te laten en van de ambtenaren volstrekte onzij digheid eischen. Zij zal zorgen dat de grgrfdwet wordt ontzien en de worstelin gen tusschcn de partijen voorkomen. Na den soldaten in Tripolis lof toe te hebben gezwaaid, zegt de verklaring noS: »>Wij zullen voortgaan het vader land met kracht te verdedigen, tot we een vrede hebben verkregen, in over eenstemming met de waardigheid van Rijk. Wij zullen de buitenlandsche poli tiek voortzetten, die wij sedert vele jar ren hebben gevolgd. (Dit wijst oo een Engelschgezinde politiek.) Vooral de zinsnede dat er bij de ver kiezingen onregelmatigheden hebben plaats gehad, beschouwt hlet comité als een uitdaging daar het immers de verkie zingen geleid heeft Na het voorlezen van de verklaring stelden een aantal afgevaardigden voor de beraadslaging tot mo gen uit te stel len om de verklaring eerst te kunnen ber studeeren. Hilmi pasja verklaarde daar op namens de regeering, dat de zaak binnen een paar uur door een motie van vertrouwen of van wantrouwen moest worden uitgemaakt. De Kamer brak de zitting af, om den afgevaardigden in de gelegenheid te stellen, de verklaring te bestudeeren. Na hervatting van de zitting, sloot de Kamer op verzoek van de regeerinlg de beraadslaging. De Jongv-furken stellen een motie van voorwaardelijk vertrouwen voor. Hilmi pasja verklaarde namens de re geering dat deze een dergelijke motie verwerpt. „In ernstige omstandigheden nemen wij de macht in handen, wij eischien de volle verantwoordelijkheid op, wij ne men slechts genoegen met een motie van vertrouwen zonder voorbehoud." Vervolgens nam de Kamer een inotie van onvoorwaardelijk vertrouwen in de regeering, aan met 113 tegen 45 stem men. De Londensche staking heeft evenveel kans op een goed einde als niet. Het stakingscoinité heeft eer gisteravond, na een beraadslaging van drie uur, besloten het manifest van Za terdag te handhaven, d. w. z. het raadt den stakers te Londen aan onverwijld het werk op de vroegere voorwaarden te hervatten. Het comité heeft voorts be sloten, dat het zal blijven bestaan, ten einde op de onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders in de haven het toezicht te houden. Het gisteren ver meide plan van een comité van 5 leden schijnt dus opgegeven. Men inoet nu afwachten in hoeverre de stakers ge negen zijn hun verzet tegen het besluit der leiders te laten varen en het werk ie hervatten. Het is intusschen van veel beteekenis, dat gisteravond op drie ver gaderingen in oostelijk Londen, waar aan door 2500 leden van den matrozen- en stokershond werd deelgenomen bil stemming besloten is het werk te her vatten. Er werden slechts 100 stemmen tegen uitgebracht. Onder de stakers heerscht algemeen bitterheid tegen hun voormannen en het lijkt wel, dat het stakerscomité het verTouwen kwijt is. Toch schijnen steeds meer stakers het werk te hervatten. Orbell heeft gisteren in een onderhoud met een journalist ver klaard, dat de patroons de tusschen tijds aangenomen arbeiders in grooten getale weer wegzenden, om ze door huii eigen mannen van voor de staking te ver vangen. Als dit zoo voort blijft gaan, zeide hij, zal spoedig weer vrede in de haven heerschen. Veel lichterschippers zijn weer op de Theems verschenen; alleen de bootwer kers weigeren nog aan het werk te gaan, omdat de patroons hen in de haven willen aanmonsteren, wat de bootwerkers beslist afwijzen. Het rajypori is gisteren verschenen van de commissie van onderzoek in zake de ramp van de Titanic De commissie schrijft de botsing met den ijsberg toe aan de buitensporige vaart van het schip. Het acht het schip echter behoorlijk bemand en van kaarten voorzien. Het spreekt Duff Gordon Vrij van po ging tot omkooperij; zegt, dat Ismay niet als directeur van de White Star Line aan boord was, maar dat hij zede lijk verplicht was geweest, op de Titanic te blijven tot allen gered waren; vindt, dat de derde-klas-passagiers niet onbil lijk zijn behandeld. Het hof is van oordeel, dat Smith, de gezagvoerder, een ernstigen misslag heeft begaan „door met volle snelheid door het ijsgecried te varen, maar dat hij niet nalatig is geweest. Naar het jjs was echter niet voldoende uitgekeken. Het hof is verder van oordeel, dat de vuurseinen, die aan boord van de Cali- fornian zijn waargenomen, van de Titanic waren. Ware de Californian toen naar de plaats van de ramp doorgestoomd, vele menschenlevens hadden kunnen ge- r:H Het hof beveelt een internationale con- aan, een comité uit het departement van handel de kwestie van schotten enz. te laten onderzoeken en de voorstellen, die dat comité doet, in een wetsontwerp neer te léggen. Het is van oordeel, dat de voor schriften van het departement van handel in zake de scheepvaart herzien moeten worden op het stuk van de reddiing- booten. Die moeten behoorlijk bemand en voldoende van sein toestellen en lam pen voorzien zijn. Het aantal booten moet naar het aantal opvarenden en niet naar de tonnenmaat geregeld wor den. De bemanning van reddiijgbooten moet behoorlijk worden geoeiend. Oceaanstoom schepen moeten, volgens het hof, voor de radiotelegrafie dag- en nachtdienst hebben. Het departement van handel moet bizondere voorschriften maken voor schepen met landverhuizers, ook voor buitenlandsche schepen, als zij een Engelsche haven aandoen. Bij het varen docr het ijsgebied moeten de schepen vaart minderen, of zij moeten hun koers veranderen. Het ho fbeveelt een internationale con ferentie van zeevarende mogendheden aan om verschillende kwesties te regelen. Het hof prijst den kapitein van de Carpathia voor zijn reddingswerk, maar laakt het departement van handel, om dat het de voorschriften van 1894 nooit heeft herzien. Het hof zegt, dat de internationale -conferentie van zeemogendheden, die het aanbeveelt, de volgende onderwerpen dient te behandelen: Indeeling der schepen, vermindering van snelheid als er ijs in de buurt is, of verandering van koers, en het ge bruik van zoeklichten. Waarschijnlijk zal overmorgen het Lagerhuis over het rapport beraad .lagen. Het hof heeft besloten om de kosten te vergoeden van rechtsgeleerden, die de arbeidersvereenigingeii en de passa giers derde klasse bij hel onderzoek hebben vertegenwoordigd. GEMENGD. In een Maandag te Düsseldorf ge houden algemeene vergadering der so ciaal-democratische kiesvereeniging al daar werd besloten twaalf p a r t ij g e- nooten, in verschillende betrekkingen aan het partijblad verbonden, uit te sluiten. Deze heeren hadden nl. ge weigerd het loon, dat ze den lsten Mei ontvangen hadden, in het Meifonds te storten. Socialistische vrijheid? Blijkens berichten uit de stad Mexico, is het Mcxicaansche district Guadalajara door een hevige aardbe ving geteisterd. Vele duizenden men schen zijn dikloos. Nadere bijzonder heden ontbreken. i i i Een veertigtal militairen, die bij Skipton (Engeland) gekampeerd waren, werden Maandag tijdens een hevig on weer door een bliksemslag to gen den grond geworpen. Een van hen werd gedood. De Britsche stoomer „Manchester Inventor" is de haven van St. John op Newfoundland binnengeloopen met ern stige averij. Den 24sten jl. was het schip terwijl er een zware mist hing, in botsing gekomen met een onder- zeesch ijsveld, 18 mijlen ten Noorden van de Belle-Isle-straat. De deklading werd over boord geworpen, anders had het schip St. John niet kunnen bereiken. De hutten van het voorschrip staan vol water en de boeg steekt slechts even boven het water uit. Tegen half drie gisternacht werd een aardbeving waargenomen in de Borinage, voornamelijk tusschen Boussin en St. Ghislain. De schok duurde vijf seconden en ging vergezeld van een onderaardsch gerommel. Er werd geen schade aangericht en er gebeurden geen ongelukken. Iemand, in betrekking bij een Duit- sche maatschappij, die den 20sten Juli, trots de waarschuwing van den consul, Marakesj heeft verlaten, is dezer dagen vermoord teruggevonden. Naar de „Braunschweigische Landes- zeitung" uit goede bron verneemt, is de Duitsche regeering besloten, de Ma- rokkaansche overheid ten volle verant woordelijk te stellen voor het vermoor den van dezen Duitscher, die Opiz heet, en een strenge bestraffing van de schul digen en een schadeloosstelling te eischen. De onderhandelingen met Frankriik zou den reeds zijn geopend. Uit Rome wordt aan de National Zeitung geseind: Het grootste gedeelte van de ministers zijin op Ihet oogenblik met vacantie. Ook de koning is in de Alpen. Uit de afwezigheid van de voor naamste persoonlijkheden in Rome kan men opmaken, dat op het oogenblik geen militaire operaties van I taliaanscli e zijde te verwachten zijn. Uit Saloniki wordt aan de Natior nal Zeitung geseindEen spoorweg- brug op de lijn Uskub-Saloniki hebben onbekende daders door dynamiet in de lucht laten springen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is J. W. Th. v. Oyen c.i. te Haarlem, lid van de directie der Holl. Electr. Spoorweg-Mij, benoemd tot officier in de orde van OranjVNassau Do Koninkl. Familie. H. M. de Koningin en Prinses Juliar na vertrokken gistermorgen met den ko ninklijken trein te 8 u. 5 m. van het Loo- perron naar Soestdijk. Z. K. H. de Prins deed hen uitgeleide tot het salonrij- tuig. Er was een talrijk publiek aanwezig dat door het Prinsesje vriendelijk werd toegewuifd. Uit Baarn wordt gemeldt dat H. M. de Koningin met Prinsesje en gevolg gistermorgen te 8.56 op het station al daar aankwam. De Koningin-Moeder kwam dochter en kleindochter aflilalen. Ter verwelkoming op het perron waren aanwezig de Commissaris in de prov. Utrecht en de burgemeester van Baarn. Toen naar ihet paleis gereden werd4 ging er een gejuich uit de dichte menigte die op het stationsplein en langs den weg was verzameld. Heden gaat de Prins per auto naar Garderen en vandaar naar Soestdijk. De koninklijke familie komt Zaterdag op Het Loo terug. Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering. De werkzaamheden der Voorberei dingscommissie voor de invaliditeits en ouderdomsverzekering waren gisteroch tend gevorderd tot art. 68. Dit bepaalt, dat recht op weezenren- te hebben, ook na het overlijden, van de verzekerde moeder, wettige of natuur lijke, wettiglijk erkende kinderen bene den 13 jaar, die vaderloos, mits de ver zekerde den wachttijd voor invaüditeits- rente heeft vervuld en niet in het genot van invalidüeitsrerte was. Naar men verneemt is bij de behande ling van dit artikel door eenigc leden be pleit om het mogelijk te maken dat die weezenrente pok worde uitgekeerd als de moeder sterft, maar de vader nog in; leven is. Minister Talma verklaarde dat dit denkbeeld hem niet onsympathiek is, mits in zulk een geval kan worden aatif- getoond, dat de overleden moeder dé kostwinster van het gezin was, KORTE KRONIEK. iBij Kon. besluiten zijn de Woi- ningstichting Barradeel, gevestigd in de gemeente Barradeel, en de vereenigjing Woningvereeniging Hoensbroek, ge vestigd te Hoensbroek, toegelaten als stichting en vereenigiing uitsluitend in! het belang van verbetering der volks* huisvesting werkzaam. Te Utrecht is gisterochtend oven- leden de heer A. J. Snoeck, in leven sinds 1891 directeur der LevensverzeH kering Mij. „Piëtas", en sinds 1875 in dienst dier vennootschap. De Schied. Crt. spreekt h'et be richt van de N. R. Ct. tegen, dat eenigfc raadsleden het plan zouden hebben bij Ged. Staten stappen te doen om te ko men tot vernietiging van de verordening op het zitten of liggen langs wegen en dijken. De gewone audiënties van de mi nisters van binnenlandsche zaken, en van waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 31 Jufi. Tentoonstelling van Gladiolussen. Ter herdenking van het dertigjarig be staan der afdeeling Oegstgeest en Om- sircKcii van uc aïg. vtieemging volk" bloembollencultuur heeft de afdeeling een driedaagsche tentoonstelling van gladio lussen georganiseerd in de zaal van café Zomerlust te Leiden. Tusschen een fraaie groepeering van sierplanten prijken im vazen de afgesne den bloemen in tallooze verscheidenhe den en kleuren, in smetteloos wit en, nachtdonker paars, in alle tinten van] het zachtste rose tot vuurvlammend rood, van bijna wit-geel tot de helste zwavel* kleur. En daartusschen in 'n perk midden in de zaal nog tal van andere bloemen los dooreen of gegroepeerd, of tot stijlvolle bloemenmanden geschikt. Te twee uur hedenmiddag had de» plechtige opening plaats welke o.a. doof den burgemeester van Leiden Jhr. N. C. de Gijselaar, en mevrouw, en tal van bol- lenautoriteiten met hunne dames werd bijgewoond. De heer G. Vlasveld, 2de voorzitter van de algemeene vereeniging van bloem bollencultuur, memoreerde het krachtig en opgewekt vereenigingslcven der afdee ling, dat zich vooral uitte in haar voor* stellen op de algemeene vergadering, haar winterbijeenkomsten en tentoonstel lingen, waarvan bijzonder genoemd mag worden die der Phoenia-Chensis. Ook deze tentoonstelling gaf daarvan een nieuw blijk. Men twijfelt wel eens aan het nut van tentoonstellingen, maar in het bollcnvak is iedzr van het nut overtuigd, We staan nu in he' Leken van den gla diolus, die door binnen- en buitenland sche bloemenvrienden met voorliefde ge zocht word?, vandaar deze tentoonstelling en niet een van andere gewassen. Met den wensch dat deze tentoonstelling een groot succes voor de afdeeling moge zijn, verklaart spr. vervolgens de tentoonstel ling voor geopend. Hierna werd de tentoonstelling be zichtigd, waar bij de inzendingen de be kroningen waren bekend gemaakt, he denmörgen door de commissie van be oordeeling teegekend. Deze commissie bestond uit de hee ren: J. T. Ch. Dix, Maarlem, A. Frij- link, Sassenheim, W. H. de Graaf, Lei den; D. Heeke, Wijk bij Duin, H. Hop man, Hillegooi, W. de Ruiter Cz., Noordwijk. De volgende prijzen waren toegekend Voor de grootste en beste verzameling Gladiolusbloemenj O. Zeestraten en Zn. Oegstgeest le prijs: Verguld zilverem medaille; R. v. d. Briel, Lisse, 2e. prijs: zilveren medaille; eereprijs f25 uitge loofd dcor firma G. Zeestraten en Zn, C. P. Alkemade, Noordwijk Voor de beste verzameling Witte Ola- diolusbloemen van elk soort minsten^ 3 stuks, K. Velthuis, Hillegom, bronzen medaille. Voor de beste verzameling Gele Qla* diolusbloemen van elk spprt minstens 1

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1