BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 850. 9e SeicU&He Soti/ta/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN- DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering fen het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. I" raadselen. Naar aanleiding van onze klacht, dat jüe overeenstemming der christelijke staats partijen omtrent de benoeming van Jhr. |Jv\r. O. van Nispen tot Sevenaer tot pre sident der Tweede Kamer eerst moest {uitlekken in een linksch orgaan, „alvorens look een rechtsch blad er iets van kon jlaten verluiden," schrijft de „N. Tilburg- jsche Courant": „Wat wij uit goede bron vernemen, js, dat de Katholieke Kamerclub over de presidentskeuze nóch heeft verga derd, nóch iets heeft besloten. En zonder de Katholieke Kamerclub 'kan er toch wel geen overeenstemming zijn, zouden wij denken 1" IJa, dat zouden wij ook denken, maar jjhoe zit het dan?, Het Centrum, dat de bevestiging bracht van het Hbld.-be- iricht omtrent de „overeenstemming", bepaalt zich tot overneming van het bo venstaande, terwijl een tegenspraak dier bevestiging nergens werd vernomen. En inmiddels polemiseeren meerdere bladen ler over den heer van Nispen's praesidium •lustig op los. Wijst een en ander er niet op, dat de rechtsche pers meer stelselmatig op de (hoogte zou kunnen worden gehouden De verkiezingstoon. Het bestuur van den „Bond van Vrij zinnige Propaganda-vereenigingen" heeft dezen toon al aardig te pakken. In een stuk toch, aankondigend „het beleggen yan een drietal groote landdagen in ver schillende deelen des lands", zegt het o.m „Ookditmaal hoopt het bestuur nutti gen arbeid te verrichten door het orga- niseeren der strijdkrachten, die ter ver dedigingvan de openbare school en den vrijhandel en ter verkrijging van goede sociale wetgeving over eenigen tijd zul len moeten optrekken. „Het groote gewicht dezer landdagen js onloochenbaar, daar door de geest drift der bewuste strijders ongetwijfeld de groote massa tof nadenken zal wor den gebracht en werkers zal kweeken, die den kamp tegen het zwarte gevaar tot het eind zullen willen volhouden." Echt, nietwaar? „Goede sociale wetge ving" kan ons alleen bezorgd worden 'door het linker allegaartje on wie aan Öe landdagen deelnemen zijn de „bewuste strijders" tegen het „zwarte gevaar". Jammer, dat die jongelui met hun vrij handel zich niet bewust zijn, waar het geld voor hun goede sociale wetgeving vandaan moet komen, want daar lezen we Ihiets van. ALGEMEEN OVERZICHT. De verderfelijke practijken en ophit singen der socialistische warhoofden Jh ebben weer eens geïnspireerd tot een jafschuwelijken misdaad. Een socialist heeft gister te Brussel in koelen bloede een priester vermoord :Het „H. v. A." meldt omtrent dezen jgruwelijken moord het volgende: FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. jK NAAR HET FRANSCH. 2) Van het college, waar men mij heel ([familiaar „dikzak" noemde, teruggekeerd videed het mij ontzettend goed, haar, ter- [iwijl ze mij met teeren blik koesterde, jjte hooren uitroepen: „Geest!... Gratie!.. a'De manieren van een groot heer! Een phupsch jong mensch bovendienDat fcal de bevallige prins wezen Zij geloofde dat, het goede mensch, ticli overgevend aan illusies over mij, [[evenals over alles, en dat alles had tot [{Uitwerking, dat ik mij de zotste dingen Tn het hoofd haalde, door me met ihaar firn een aristocratische, verstandelijke, jldeale sfeer te verheffeln, waar wij samen ■Zweefden boven het gros der stervelin- rgen, boven de houtmagazijnen van mijn trader, boven geheel onze prozaïsche en ^Iburgermansachtig.e omgeving. Mijn zuster Marguerite bracht ons soms ^plotseling tot de werkelijkheid terug. Zij Jtoch was meer inzonderheid de leerlinge tei moeder Crustaud. Zij roemde erop }ie zaken te zien van den wijzen, praebr een priester in het Park rustig zijn bre vier te lezen op een bank tegenover het Paleis der Natie. Eensklaps kwam een man, van circa 50 jaar oud, op hem to,©gesprongen en plofte hem een dolk in de borst onder den uitroep„Leve de revolutie. Leve het algemeen stemrecht." De moordenaar wierp zijn wapen weg en trachtte de vlucht te nemen, toen een opzichter, die van verre den moord zag gebeuren, kwam toegesneld en hem bij den kraag pakte. Toegesnelde personen en politiemannen brachten den söhurk in verzekerde bewaring. Het slachtoffer is een Fransdh pries ter, abbé Fleury, sedert eenigen tijd te Brussel verblijvend. Hij was op de bank neergezakt. Stervend werd hij naar het St. Jansgasthuis vervoerd waar hij kort na zijn aankomst den geest gaf. De moordenaar, naar het politiebureau gebracht, verklaarde te heeten Antoon Peyl, geboren te Gent, 12 April 1857. Hij zeide, de zitting van Woensdag in de Kamer bijgewoond en zijn besluit geno men te hebben na de redevoering van Destrée (socialist). .Deze, zeide hij, heeft in mij de gedach te doen oprijzen dat nu de tijd gekomen was om van woorden tot daden over te gaan. Had ik, vervolgde hij, in de Kamer een revolver op zak gehad, dan zou ik geschoten Ihebebn op minister de Broque- ville, op-minister Carton de Wiart, of op den voorzitter. De kerel schijnt hoegenaamd niet in de hersens verward te zijn en legde zijn verklaringen af met vaste stem. Deze misdaad verwekte te Brussel een ongehoorde opschudding." Uit dit droeve feit blijkt weer eens, welke noodlottige gevolgen de ophitsen de redevoeringen van socialistische lei ders kunnen hebben, maar tevens ook, dat het huichelaars zijn die beweren dat de socialisten niets tegen priesters of godsdienst hebben. De toestand in Turkije blijft nog steeds critiek. Reeds in den aanvang van zijn bestaan heeft Ihet nieu we kabinet met groote moeilijkheden te kampen. Voor Ferid' pasja, die de porte feuille van binnenlandsche zaken gewei gerd heeft, blijkbaar zich niet in staat achtend orde in den chaotischen toe stand te brengen is al een opvolger ge vonden in den vali van Syrië, Nazim Pacha, doch moeilijker zal het zijn iemand te vinden, die den afgetreden mi nister van marine Mahtnoed Monktar zal vervangen. Dat deze minister zoo plotse ling zijn portefeuille ter beschikking van den sultan heeft gesteld, is te wijten aan „Donderdagmorgen, circa 9 uur, zat de actie der marine-officieren, die zeer ontevreden waren over de benoeming van Mouktar tot minister van marine. Waar schijnlijk zal een marine-officier zijn op volger worden. Zoowel officieren als de comité-partij ageeren heftig en de laatste zou zelfs het besluit genomen hebben alleen voor ge weld te wijken. Men ziet: de toestand is allesbehalve rooskleurig en vandaar schen, werkelijken kant, en het beende- rige, ruwe, rimpelige gezicht van moe der Crustaud vertrok zich onder de zwarte muts tot een goedigen grijns, wanneer Marguerite op scherpen toon zei: „Ik trouw met geen ander dan een mil- löniair." Zij zei dat, het arme kind, zooals teij ook het tegenovergestelde had kunnen zeggen, daar zij niet het minste idee had van hetgeen zij zeide, maar eenvoudig meende er mede te zijn in den nïeuwst- modernen stijl. En moeder Crustaud, over die vroege wijsheid in de wolken zei„Hemelsche goedheid, wat zijt ge verstandig, Mar guerite!" „En dan", vervolgde Marguerite, „wil ik mooie japonnen, juweelen, een groot dienstpersoneel, diners, soirée's...." „Gij zult die hebben, schat", vleide moeder Crustaud, als had zij het in haar macht, dit alles te verschaffen. „Met uw knapheid en talent kunt gij niet anders dan succes in de wereld heb ben." Beiden tot zoo schitterende bestemmin gen geboren, achtten wij ons gehouden, er ons reeds toe voor te bereiden. Marguerite Meg, zooals zij zich liet noemen, voordien afschuwelijk verkorten JJritschen naam haar jnoojen Franschen dan ook dat de correspondent van de „Köln. Zeit." te Constantinopel seint „te meenen dat wij reeds over alie moei lijkheden heen zijn, is voorbarig. Uiterlijk is hier alles rustig, maar men spreekt nu reeds van een heengaan van 'het kabinet Ahmed Mouktar. Dan is Kiamil de man, maar het blijft toch altijd nog de vraag of de slimme politicus bereid zal zijn nu reeds de leiding der staatszaken op zich te nemen. J)at men betrekkelijk weinig; hoort over den toestand in Turkije, wijt het „Berl. Tagebl." aan de censuur, die in de laatste dagen weer strenger schijnt dan ooit te voren. Daaraan is het ook toe te schrijven, dat men tot nu toe nog zoo weinig vernomen heeft over de voor- geschieednis van de jongste crisis, zegt het blad. In brieven, thans ontvangen, kan men lezen, hoe hoogst ernstig; de toestand in Constantinopel vlak voor het heengaan van S&ïd Pacha was. Niet al leen een deel der troepen uit Roemelië, maar ook het garnizoen van Constantino pel, dreigde met een revolutie. Alleen door de demissie van het kabinet Saïd werden ernstiger gebeurtenissen voorko men. De officieren blijven eischen, dat de kamer heengaat. De voorzitter van de Kamer heeft een brief ontvangen van een aantal officieren, waarin dezen som- meeren binnen 48 uur de Kamer te slui ten; de Kamer besloot over de zaak te beraadslagen in tegenwoordigheid van den grootvizier en den minister van oor log en ging uiteen om hun aankomst af te wachten. Nadat de Kamerzitting was hervat, heeft de minLier van oorlog zijn leed wezen over het voorval uitgedrukt. Hij merkte echter op, dat sedert de invioe- ring van de grondwet dergelijke groot- sprekerij meermalen was voorgekomen. Men zoekt den officier, die den brief heeft afgegeven. Hqzal worden gestraft. Wat betreft de officieren, die in naam van het reddingsverbond van officieren proclamaties in de dagbladen hebben openbaar gemaakt, verklaart de minister dat hij tracht uit te vinden, wie die offi cieren zijn; zij zullen worden gestraft. „Ik ben nog slechts kort minister, er is tijd noodig om de tucht in ihet leger te verzekeren." De grootvizier heeft besloten om de bladen te laten vervolgen, die de procla- jriatie hebben opgenomen. De Kamer ;nam met de verklaring van den minister genoegen. De houding van Italië zoo beweerde men, zou deze zijn, dat het, nu Turkije zulk een gevaarlijke bin nenlandsche crisis doorleeft, verdere krijgskundige operaties had uitgesteld tot Turkije deze moeilijkheden te boven was. Volgens den Romeinschen corres pondent van de „Echo de Paris", is de ze voorstelling niet juist. Hij heeft uit welingelichte bron vernomen dat Italië geen oogenblik het plan Iheeft gehad een nota met een zoodanige mededeeling] aan de neutrale mogendheden te zenden. Van geen enkele zijde was daarop aan gedrongen en Italië zou zulke aanvvij- naam verruilend bestudeerde in de schaarsche romans, die haar in handen kwamen, de typen der daarin voorko mende schitterende vrouwenfiguren, en trachtte die na te volgen tot in haar ge breken. Daar haar goedige;aard haar niet tot coquetterie trok, slaagde zij ech ter slechts zeer matig in deze voortduren de naaping, welke haar zeer vermoeide. Mijn rol van gevoelige en romaneske ziel had evenzeer hare moeilijkheden, maar niets verkoelde onzen ijver en wij werden schadeloos gesteld voor ons ver driet door het bewustzijn van onze ver pletterende meerderheid over alles, wat ons omgaf. Wij konden niet nalaten medelijdend onze schouders op te halen, als we on zen armen vader in zijn gewoon werkpak zijn houtloodsen zagen doorloop en, daar met zijn grove stem zijn werklieden hoor den kapittelen en dan soms zelf de han den aan het werk zagen slaan, als een man, dre, zélf zijn fortuin hebbende ge maakt, zijn vak in den grond kent, (en zich zijn verleden niet schaamt. Het beschei den en teruggetrokken leven, dat we leidden, was zoo weinig in overeenstem ming met onze eerzuchtige strevingen, "en wij voelden ons in het vaderlijk (huis dan ook Zoo eng als jonge arenden in -een kiboenlyok. zing ook niet in overweging kunnen ne men. Waarschijnlijk zal, zoo seint de cor respondent, Italië zijn beslissende ope raties zoolang uitstellen tot het nieuwe Turksche kabinet duidelijk getoond heeft wat het wil. Indien Kiamil Pacha vrede wenscht, dan zal het niet veel moeilijk heden opleveren, zoover te geraken, doch wil dit kabinet den strijd voortzetten, dan zal Italië met inspanning van alle krachten door beslissende slagen den oorlog zoo spoedig mogelijk beëindigen. Aldus de „Echo de Paris"-correspon- dent te Rome, die reeds meermalen goed ingelicht bleek te zijn. GEMENGD. Duitsche bladen weten te melden, dat de E n g.e 1 s c h e majesteiten in de lente van het volgend jaar een offi cieel bezoek zullen brengen aan Berlijn. Uit Mexico wordt aan een Ber- lijnsch nieuwsbureau geseind: Uit ver schillende deelen van het land komen berichten, dat de opstand geenszins, zoo als het reeds scheen, onderdrukt is. De opstandelingen trekken brandstichtend en plunderend rond en verwoesten het land. Vooral trachten zij, door het ver nielen van spoorwegen, troepen-trans porten onmogelijk te maken. Zoo melden telegrammen, dat de spoorwegverbinding tusschen Ashen en Torreon verbroken is en dat alle bruggen tusschen Gomez, Palacio en Tipolito door de opstandelin gen in brand gestoken zijn. Ter nagedachtenis van Gladsto- n e, den ouden, heeft men indertijd een fonds van ongeveer 31,500 p.St. bijeen gebracht. Daarvan in 10,000 p.St. be steed voor een bibliotheek verder zijn er standbeelden opgericht te Londen, Edin- burg en Dublin. De overschietende 6000 p.St. heeft men nu bestemd voor een leerstoel te Oxford in t\heorie en prac- tijk van de staatkunde. Stortregens hebben gisteren in westelijk Pennsylvanië, oostelijk Ohio en westelijk Virginië geweldige verwoesting aangericht. Berichten van al le kanten melden de vernieling van tal van huizen, bruggen, telegraaflijnen, stremming van het spoorwegverkeer en verwoesting van den oogst. Vele men- schen zijn verdronken, de straten liggen vol puin en balken, tal van gezinnen heb ben geen onderdak. In de Superba-steenkoolmijnen, en kele mijlen buiten Uniontown in Penn,- sylvanië, zijn 40 arbeiders door een overstrooming overvallen. Men vreest dat alle verdronken zijn. Een bericht uit Piemont meldt, dat daar gisteren na een sterke daling van de temperatuur gedurende twee uren hevige sneeuwbuien zijn gevallen. Een aardbeving, die veertig re- conden aan hield, heeft de stad Piura (de hoofdplaats van het departement van denzelfden naam met 8000 inwoners) bijna geheel verwoest. Er zijn verschei dene dood en en gewonden. Naar de Parijsche „Liberté" weet te melden, zijn in een kazerne der repu- blikeinsche garde zestig soldaten zwaar ziek geworden. Aanvankelijk dacht men aan een massa-vergiftiging, maar Het dient gezegd, dat het oude huis, hetwelk de Ravenots van vader tot zoon Dewoontïen, niet mooi was. De voorgevel zag uit op een der meest trieste straten van Besamjon, en de achtergevel op een slijkerig plein, op welks achtergrond de kantoren waren gelegen. Werklieden, kan toorbedienden, wagens, alles passeerde onze koetspoort, en wij verontwaardig den ons over dien wanordelijken, sma- keloozeii rommel, over dat handélsgedoe, uitgestald voor'de oogen der bezoekers. Deze waren overigens schier niet anders dan klanten, andere houthandelaars, groote aannemers. Men hield hen vaak te dejeuneeren. Aan het dessert werd de koop beklonken, het 'glas in de hand, met de gebruikelijke formulier: „Sla toe, pa pa Ravenot." Papa Ravenot. Tegen die benaming k'wamen al mijn aristocratische neigin gen in verzet, en Meg fronste minach tend haar wenkbrauwen. „Dat is zoo het gebruik in den han del," bracht mijn vader schuchter in het midden, waartegen we protesteerden met den fieren uitroep: „Ik wou nog liever eer ik in den handel wilde zijn." „Mijn vader was gewoon op die uit drukking met een goedigen glimlach te antwoorden „Ik heb genoeg g om je in later waren de dokters van meening, dat men met een typhus-epidemie te doen1 had. j Een geduchte brand, welke zich met verrassende snelheid uitbreidde, is uitgebroken in het gebouw van de groote champagnefirma Dette te Epinay. Verscheiden brandweerlieden zijn ge^ wond. Een groot stuk muur stortte in en bedcHf drie mensch entwee heeft men nog niet te voorschijn gehaald. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besl. is ingetrokken de be noeming van den ontv. der dir. bel. en acc. P. E. B. Clant Bindervoet te Etten en Leur, tot ontvanger te Hoorn en is hij benoemd tolontvanger te Tiel zijn benoemd: tot ontvanger te 's-Gra* venhage 3e kantoor A. Beijerinck, thans te Rotterdam tot ontvanger te Oude- Tonge, C. W. G. Molegraaf, thans te Blokzijltot ontvanger te Rotterdam C. H. Engels, thans- te 's-Hertoglenbosdh tot ontvanger te Veen endaal P. C. La brijn, thans te Domburg tot ontvanger te Geertruidenberg S. Doedens, thans tel Ijzendijke is benoemd tot notaris te Haren, jhr. J. B. van Andringa de Kempenaer, can- didaat-notaris te Groningen is benoemd tot burgemeester van Rau- werderhem, J. Bleekertot burgemeiesteai van Elburg, H. A. R. Jonkers, thans bur gemeester van Klaaswaal en Numans- dorp is mej. R. J. M. van den Dries (Mère Marie Augustine), lid van de Congrega tie van Jezus, Maria en Joseph en Over ste van het Pensionaat St. Louis, te Nij megen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Middelburg W. F. K. Wethmar, thans tijdelijk belast met het beheer van dat kantoor zijn benoemd in de prov. Zuid-Hol land: tot hoogheemraad van het hloog!- heemraadschap de Zwijndrechtschie Waard, H. van der Giessen te Hendrik Ido-Ambachttot heemraad van den| Zuidpolder (gem. Barendrecht), L. A. de Raadt M. Fz., te Voorburg en mr. N. A. de Joncheere te Heerjansdam tot hoogheemraad van het hioogfheemraad- schap van Putten, W. Leeuwenburg te Geervliet; tot dijkgraaf van het hoogl- heemraadschap van Voorne, C. G. Trouw! te Nieuwenhoorn tot dijkgraaf van het waterschap de Dijkring Flakkee, P. van' Schouwen te Oude-Tonge is aan de officieren-machinist le kl. G. H. Brakke, M. Nepveu en A. Aarsen eer vol ontslag verleend onder toekenning pensioen, resp. ten bedragen van f 2425, f2350, en 2500; zijn bij den marine-stoomvlaartdienst bevorderd tot officier-machinist le kl. de officieren-machinist 2e kl. T. de Jon ge van Houwelingen en M. B. van Till. Verjaardag van H.M. de Koningin. H. M. de Koningin zal, met het oog op de verbouwing van het Paleis hetLoo tot haar leedwezen verhinderd zijn, dit staat te stellen niets uit te voeren, en, ik denk er sterk aan, zelf een dezer da gen mijn revanche te nemen." Hij sprak er van zijn zaak en zijn liuïs te verkoopen en een mooi buitengoed op het platteland te koopen maar buiten' zijn stoffig kantoor, zijn loodsen en zijn gewoonten van zestig jaren zou hij van verveling gestorven zijn, en om hem tot een besluit te brengen, was niets minder noodig dan de raad van den doctor, wien de buitengewone groei van mijn zuster, en mijn hardnekkigheid, om den kogel- vorm te blijven behouden, ongerustheid inboezemden. „Mijnheer Ravenot," zei hij aan mijn vader, „uwe kinderen hebben behoefte aan lucht, aan lichaamsoefening, kortom aan het buitenleven." Mijn vader zweeg, maar het had die pen indruk op hem gemaakt, en al heel spoedig kwam nu zijn denkbeeld tot uit voering. Eenige weken later op den zelfden dag dat mijn vacantie begon, kwam hij na een afwezigheid van 48 uur met stralend gezicht thuis, en nog voor dat hij een stoel nam, om te gaan zit ten, riep hij ons blijde toe: „Ik kom van Montbéliard. Ik heb zaken gedaan, kinderen, prachtige zaken. Bos- scheno, bosschen." (Wordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1