25 3e Jaargang, iNo. 849. Ste Eeidbchz Soti^cmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BUITENLAND. algemeen overzicht. Het nieuwe kabinet dat Turkije na veel ünoeite is rijk' geworden, zal uaar^ in Konstantinopelaansche welingelichte kringen beweert een overgangs-kabinet zijn, en binnenkort plaats maken voor een kabinet-Kiamil pasja. Dsjemal ed Din pasja, sjeich ul Islam in het neiuwe ministerie had, evenals Hussein Hilmi pasja, gezegd slechts in een kabinet zit ting te willen nemen, waarvan ook Kia- tniul pasja deel uitmaakte. Daardoor was bij Kiamil's aanvankelijke wei gering om minister te worden men veronderstelt omdat hij zich, bij Moech- tar's benoeming tot grootvizier, niet met een tweede plaats wil vergenoegen de vorming van het kabinet weer op losse schroeven gezet en alleen om het tot stand, komen van het nieuwe minis terie mogelijk te maken zou Kiamil pasja zich toen bereid verklaard hebben het voorzitterschap van den raad van state op zich te nemen. Naar verder verluidt, zou Kiamil toegezegd hebben bnnenkorit het grootvizieraat op zich te nemen. Voor het oogenblik wil hij zich eerst met den huidigen toestand bezig houden. Te Konstantinopel wordt de ontbin ding der Kamer als zeker beschouwd. jDe Senaat moet van plan zijn de wijzi ging, der grondwet, waartoe de Kamer besloten heeft, te verwerpen. ïntusschen is de staat van beleg te Konstantinopel opgeheven en, eveneens bij keizerlijk iradé, opnieuw aan de troepen in Albanië bevolen de vijandelijkheden te staken. De laatste bloedige berichten daaromtrent schijnen echter groot el ijks overdreven te Zijn. In een brief van den correspondent der „Voss. Zcitz." die zich in het ge bied van den opstand bevindt, jchrijft deze o.a. dat het moeilijk te voorzien is waarop de geheele beweging zal uitloo- pen. De soldatcnopstand is hier het be langrijkste element. Deze loopt parallel met den opstand van de Albaneezen. Het is echter onmogelijk nauwkeurig te bepalen, welke doeleinden men naajagt, alleen reeds hierom, omdat een gemeen schappelijk programma in het geheel niet schijnt te bestaan. In den beginne was alles gericht te gen den minister van oorlog Sejfket pasja, na zijn val tegen het kabinet. Nu is ook dit uit den weg geruimd, maar de politieke eischen stijgen na deze over winningen tot in het buitensporige. Steeds beroepen zij er zich op dat ze getrouwe onderdanen van den sultan willen blijven. Dat bewijzen zij ook door hun uiterst -inenschlievende wijze van oorlogvoeren, waarbij zij alle onnoodige bloedvergie ten vermijden en slechts het eigendom van den staat als buit beschouwen. De vreemdeling is hun heilig en hij kan* voor zoover het de groote verkeerswegen betreft, gerust in het binnenland reizen, FEUILLETON. De Eifgenaam van hertog Jean. NAAR H£T FRANSCH. 1) ik ga door voor een braaf man en een goed huisvader, en mijn zuster Margue rite is de beste, de charmantste der vrou wen. Derhalve'mag ik nu bekennen, dat wij in een reeds lang vervlogen tijdperk van onze jeugd: zij een klein nufje en ik een aanmatigende dwaas, de grootste der zotten ben geweest. Wij doorleefden destijds de zooge naamde vlegeljaren. Hij vverpe op ons den eersten steen, die nooit tusschen de 13 en 17 jaren, de weinig bevallige hou ding, de onhandige bewegingen, het slecht geëquilibreerde lichaam, den nog minder geëquilibreerden geest, een zon derling mengelmoes van naïeve kinder achtigheden en ijdele neigingen heeft ge kend. Na die crisis komt allengs de orde, de ledematen en de ideeën krijgen hun v;astheid, en uit dien vreemden chaos •komt te voorschijn het definitieve wezen, man of vrouw, vaak zeer verschillend van het kind, en van den 'jongeling. Alle ouders weten dat, en zonder zich te oiiüiio.qdigeti volgen, zij niet be^orgej- mits hij niet gewapend is of op eenigie wijze het wantrouwen van de Albaneezen wekt. Hevige gevechten kan men wel niet verwachten. Ondanks den oorlogstoe stand gaan de onderhandelaars van de Albaneezen zeer beleefd en zakelijk met de Turksche overheid om. Politieke moorden zijn nog niet voorgekomen. De strijd wordt op ridderlijke en mensche- lijke wijze gevoerd. Hiertegenover staan echter berichten als in het „Berl. Tageblatt" dat in heel Albanië groote opwinding en verwarring heerscht. De stakingen in Frankrijk1 en Engeland duren nog steeds voort. Het centrale stakingscomité in Frankrijk' noemt in een verslag over den stand van de staking der ingeschre venen, dezen uitnemend. In Duinkerken en Havre is geen sta ker tot den arbeid teruggekeerd, en het comité verheugt zich erover dat de Tou- raine niet heeft kunnen vertrekken- Te St. Nazaire en te Marseille is de toestand stationnair. In Bordeaux neemt de sta king merkbaar toe. De bemanning van de paketboot Calé- donien, die heeft kunnen vertrekken, Avas, naar het comité beweert aldus samen gesteld: 2 apothekersbedienden, een pasteibakker, een zinkwerker, 2 schoen makers, 2 poldergasten en een sjouwer. De derde uitdeeling uit het ondersteu ningsfonds is aldus verdeeld: Duinker ken: 1000 fr., Havre: 1000 fr. St. Na zaire: 200 fr„, Bordeaux: 300 fr., Mar seille: 1000 fr., Algiers: 200 fr., samen 3700 fr. In het geheel zijn reeds 11,150 fr. uitgedeeld. Te Marseille moeten de besturen der vakvereenigingen van de arbeidsbeurs herhaaldelijk vergaderen om een algë- meene solidariteitsstaking voor de heele kust van de Middellandsche Zee te over wegen. In Londen zijn gister weer heftige standjes geweest. Stakers deden een aanval op de kaden en zetten een aantal waggons in brand. De politie voerde een charge uit. Vijf en twintig oproermakers zijn naar het gasthuis gebracht. De arbeidersleider Havelock Wilson, die Maandag van een buitenlandsche reis in Engeland is te ruggekeerd, dreigt met een algemeene transsportarbeidersstaking en heeft een manifest tot de transportarbeiders van alle havens van het Koninkrijk gericht, waarin hij verklaart dat, zoolang de pa troons in de haven van Londen hun te genwoordige houding bewaren, niet al leen de vakbeweging, in de haven van Londen, maar de vakbeweging in alle havens vaii het Rijk gevaar loopt. Wil son doet een beroep op de kameraden van de hongerende bootwerkers, om hen terstond te helpen. Hij is voornemens alle havens te bezoeken en dringt er op aan dat zij gereed zullen zijn om op te treden, als het geschil te Londen niet wordt bijgelegd op een wijze, die voor de werklieden bevredigend is. Gistermiddag hebben ongeveer 80,000 heid de phasen dezer gedaantevlerwisse- ling. Wat de vreemdelingen betreft, de zen zien er alleen den leelijken kant van en vinden „bakvisschen" afschuwelijk. Ik denk soms met verbazing aan onze malheden, aan den indruk, welken ze op het publiek moesten maken, en ik kan me niet weerhouden van lachen als ik ons terugzie, zooals we destijds waren, op een oude photographie, welke ik zorg vuldig heb bewaard. 't Is een portret ten voeten uit. Ik sta zooveel mogelijk, om me grooter te ma ken op de punt van mijn voeten, erg ver drietig, dat ik, ofschoon al zestien jaar oud, een dik kereltje was met een pop pengezichtje en nog zonder een schaduw van knevel. Daarentegen draag ik een lorgnet op mijn neus, een bloem in mijn knoopsgat, en een rottinkje in de hand. Mijn jas is van de laatste mode van 1875, en mijn hooge hoed schijnt ach teloos neergelegd op een hoek der tafel, waarop ik leun. Ik had er op aangedron gen, dat zij zou gaan zittenanders zou men gezien hebben, dat zij, hoewel een jaar jongen, e'en hoofd grooter was dan ik. En zij is gebogen over een albuan, dat zij, zoo gracieus als haar molg^lijk is, doorbladert. Men ziet, dat zij hare houding heeft bestudeerd, groote zorg heeft gedragen voor haar toilet en zoo pas pqder .de handen van den kapper stakers, onder aanvoering van nun voor naamste leiders, een optocht door de City gehouden. Tot slot verzamelden zij zich op den Tower Hill. Hier verzocht Jillett, na een toespraak, gericht tegen Lord Devonport, den arbeiders zich aan te sluiten bij zijn gebed tot God, om Devonport te dooden. Tot antwoord rie pen de arbeiders: Dood zal hij. 't Wordt hartverheffend. Het „Handelsblad van Antwerpen" schreef over den Franschen gezant te Brussel aan het slot van een artikel on der den titel: „Hij rolt zijn matten op". .„We kunnen dan ook verzekeren dat eerlang Br:. Klèbukovvski het clericale Belgische stof voorgoed van zijn ver lakte bottienen zal scnudden. Het maqonniek gouvernement van Frank rijk zal hem een verhooging bezorgen zelfs een uil die Bris, blijft een arenden hem naar Washington sturen; en hij zal vervangen worden als gezant der republiek te Brussel, door M. JBapst die verbonden was aan de Fransche le gatie te Konstantinopel. Te Washington zal die beste „Klob" zooals ze hem te Parijs noemen, (de gele genheid niet hebben clericalen te em- bêteeren; en wellicht vindt hij dan wel een uurtje om eens te denken aan het werk voor hetwelk zijn land hem eigenlijk naar den vreemde zendt. Er zijn wel raarder dingen gebeurd 5n de wereld! gemengd. Eenigen tijd geleden werden bij de gemeenteraadsverkiezingen te Milwau kee (Wisconsin), de aftredende socia listische raadsleden niet herko zen, tengevolge waarvan de meerderheid in den raad, die socialistisch was, werd omgezet in een meerderheid voor de burgerlijke partijen. De nederlaag der roöde „vroede vaderen" was te wijten aan hun ergerlijk wanbeheer. De mayor liet dadelijk een onderzoek instellen en dezer dagen heeft de daartoe benoemde commissie verslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat in de boeken niet minder fdan 50.000 fouten zijn geconstateerd, zoo dat de geheele gemeente-administratie uit den tijd van het socialistisch fbewind totaal in de war is. Inkomsten en luitga- ven blijken hopeloos verward genoteerd en van vele, door de stad gedane betalin gen, heeft men niet eens kwitanties. J o e a n-s j i-k a i heeft aan de Na tionale Vergadering een nieuwe lijst met namen voor de ministerieele portefeuil les gezonden. Het heet waarschijnlijk, dat de volksvertegenwoordigers die zul len goedkeuren. De „Tagliche Rundschau" meldt Naar wij vernemen, mag men het nu als zeker beschouwen, dat de Koning en de Koningin van Engeland het volgend voorjaar hun eerste bezoek aan het Duitse he Ihof zullen brengen. Ook de Engelsche kroonprins zal waar schijnlijk het volgend jaar als gast des Keizers Berlijn bezoeken. De tijd daar voor is nog niet bepaald, In een kolenmijn te Cuesmes is is vandaan gekomen. Erg jammer, dat zij zoo lang.... en mager.... zoo scharminke- Iig mager is, met eindelooze armen en den nek van een giraf. Maar het mooiste in ons is en dat hebben wij beiden het air van eigen waarde, van volkomen zelfvoldaanheid en van souvereine minachting voor alles, wat zich buiten onzen Tering beweegtt. Men kan dien grenzenloozen eigen dunk slechts hebben als men nog niets van het leven weet, van anderer noch van eigen leven, als men nooit iets heeft gezien, begrepen, gevoeld of gedacht, als men een volslagen vreemdeling voor zich zeiven is. i Zoodanig was toen ons geval. Wij hadden onze moeder te vroeg ver loren, om in ons een herinnering aan, haar te behouden en "bijgevolg eenig serieus leedwezen over ons verlies te ge- welen. Onze vader was de beste der vaders, maar hij was ook groothandelaar in hout te Besangon, en werkend vani den avond tot den morgen, om een aan zienlijk vermogen voor ons te winnen, had hij,niet veel tijd of lust om zich' met onze opvoeding bezig te houden. Bij gebrek aan beter moest deze taak worden, vervuld door mejuffrouw Espé- rit, gouvernante van mijn zuster, voor het stoffelijke gedeelte ter zijde gestaan door onze: ,Oüde huishoudster, tpoqder een kabel van een lift gebrokenv Vijf mijnwerkers zijn omgekomen. De bank van Portugal, te Lissabon, heeft aangekondigd, dat vandaag de pu blieke verkooping zou plaats hebben van de ju weelenvan dc e x-k o n i n g i n Maria Pia, die als onderpand voor een leening door de bank in bezit werden gehouden. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot leeraren aan de Middeib. Kol. Landbouwschool te Deventer: J. J. Paerels te Bennekom en dr. A. W. Nanninga te Overveen en tot amanuensis H. de Man te Maarsbergen. is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee A. J. van der Molen, thans tijdelijk leeraar aan die school; tot leeraar aan de "R. H. B. S. te Hoorn, H. van den Berg te Tilburg; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Soest G. C. 'Fran ken, thans te Overschie; is benoemd tot notaris te Benningbroek gemeente Sybekarspel, J. W. H. Rees, candidaat-notaris te 's Gravenhage. De winkelsluiting. De socialistische gemeenteraadsleden te Rotterdam hebben een voorstel inge diend een commissie te benoemen, be staande uit 6 raadsleden, 3 personen ge kozen door de winkeliersvereenigingen en 3 personen gekozen door de vereenigin-, gen van winkelpersoneel, welke com missie tot taak zal hebbeneen enquête in te stellen naar sluitingsuren ën werk tijd van winkelpersoneel te Rotterdam; de meening der winkeliers omtrent een bij verordening geregeld sluitingsuur in te winnen, zoomede hun oordeel over voor- en nadeelen; de werking van plaat selijke regelingen elders na te gaan; van haar bevindingen aan den Raad rapport uitte bregen. Diocesane Mariabond in bisdom Haarlem. De Mariabond in het diocees Haarlem boudt haar algemeene vergadering te 's Gravenhage op 27 Augustus a.s. 's na middags half twee ure in de groote zaal van den R. K. Volksbond aan de Stille Veerkade. Voor twee vacatures in het hoofdbe stuur zijn candidaat gesteld mevr. P. Bronsveld—Vitringa te Hoorn; mevr. F. ThijssenNieuwerkerke te 's Gravenha ge, die echter niet in aanmerking wenscht te komen, mej. C. ten Brink, mej. Joh. Wigman, beiden te Amsterdam en mej. R. H. Knopper te Alkmaar. Door de aangesloten vereenigingen zijn verschillende voorstellen ingediend, ter wijl de weleerw. pater H. Ermann S.J., van Rotterdam zal spreken over Geheel onthouding. Voorts zal de vraag worden behandeld, wat door den Mariabond ver der ten voordeele van het Dr. Ariëns- fonds kan worden gedaan. Verschillende denkbeelden zijn geopperd zoo het jaar- lijksch contribueeren van f 1 door elk Crustaud. Een waarlijk nuttige assistentie! Zon der moeder Crustaud zouden wij, geloof ik, dikwijls vuile handen, wanordelijke kleeren en een leege maag gekend heb ben want mejuffrouw Espérit zette als theorie op, dat de practische détails van bestaan verachtelijke zaken zijn, waarmee een hoogere geest zich niet kan bezig houedn. In weerwil van haar vijftig jaren had de goede juffer nog een frischheid van indrukken, een vatbaarheid voor geestdrift, een poëtische zielevlucht, die haar vau de gewone zaken des levens ver wegvoerden, haar deden leven in een denkbeeldige wereld, in een voort- durenden droom, het heelal en haar eigen persoonlijkheid idealiseerend naar har telust. Zij was erg bijziend, wat ten goede aan haar illusies kwam. Ik zie haar nog in alle spiegels, die ze aan trof, haar groote bleekc figuur, slecht gekamde haren van een grijsachtig rood, en haar gekreukte japon, meestal aan de ellebogen doorgesleten, zelfvoldaan weerspiegelend. Zij had de manier, om zich met een oude, verrafelde cachemiren doek, kost baar fantasie-erfstuk, te drapeeren op een wijze, die onvermijdelijk aan trage die deed denken, en ofschoon volkomen oprecht, scheen zij altijd een rol te spe- le,n, zoozeer w,as hare maaier van de Kruisverbond en elke Mariavereeniging^ het schenken van een bedrag uit de (alge* meene kas, het jaarlijks houden van een collecte en nog eens een bloemendag te organiseeren. Op het oogenblik zijn 45 Mariavereeni- gingen bij den Bond aangesloten, terwijl er nog vier buiten staan. j De invaliditeitsverzekering. De vergaderingen van de voorberei dingscommissie voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering worden voortgezet onder eenigszins dalende belangstelling. In de vergadering van gisteren hebben eenige leden bezwaar gemaakt tegen het snelle tempo van afhandeling van het ont werp, waardoor huns inziens voldoende tijd en gelegenheid ontbreken om onder zoekingen in te stellen of nadere bereke ningen te maken, die ten gevolge zouden kunnen hebben, dat men in het belang van de te verzekeren personen tot het vaststellen van mildere en betere bepalin gen zou kunnen geraken. Het „Volk" van gisteravond bevat nog het spijtige bericht, dat tof nu toe Ihet overleg tusschen de commissie van voor bereiding en de Regeering bitter weinig resultaat levert. Tai van verdedigde wen- schenvrijstelling van de laagste loon.:., verlaging van de leeftijdsgrens tot 55 jaar, vol loon als pensioen, wed uwen ren te naast weezenrente en verleening van in validiteits rente .bij verlies van de helft inplaats van 2/3 van het loon, stuiten af op den onwil van den minister om Iden Staat eenige blijvende bijdrage te doen verleenen anders dan de i./.duö.OQQ van den overgangstijd, zoodat vcrbetcrwgèn slechts te verkrijgen zouden zijn, door of verhooging van de premies ol ver.aging van de uitkeering. Ingrijpende wijzigingen in lien tcchni- schen opzet van de wet zijn bovendien reeds daarom onmogelijk, oindal de af- jakker-methode, die tot de commissiever gaderingen in het midden der vacantie hebben genoopt, ook tot omvangrijke be rekening geen tijd laat. Slecto u goed voorbereid moet de wet in o- i openbare behandeling komen. Alleen op ondergeschikte punten zaJ nog overleg gepleegd worden met den wis kundigen adviseur, die tijdens dit overleg met vacantie afwezig is. Deze punten betreffen de mogelijkheid om de ge storte premies ten goede te doen komen ook aan hen, die opgehouden hebben loon arbeider te zijn, de uitkeering van weezen rente ook aan kinderen van vaders, die reeds invaliditeitsrente genoten hebben en verhooging van de leeftijdsgrens van weezen van 13 tot 16 jaar. Op dit bericht van het sociaKstisr'h slechts twee kantteekeningen. Hoe kunnen de socialisten van „afjak- ker"-methoed spreken, waar het ontwerp veertien maanden geleden werd inge diend? Veeleer kan men van een" slak kengang spreken en 't verdient slechts toeiuiching, dat rechts alles in 't werk! stelt in October voor openbare behande ling gereed te zijn. Dat ingrijpende veranderingen in het zaken te voelen en te vertolken overdre ven, geforceerd, buiten alle maat. Zij verhief zich overigens slechts op haar hooge denkbeelden en hooge gevoelens. Door den omgang met dit „hooger we zen" was ik ten slotte zelf een poëtisch en hooger wezen geworden, of verK de ik mij althans dat te zijn Met moeite volgde ik destijds de tweede klas aan het lyceum van Besan- gon. De mooie namen der historie, de ronkende woorden, de welluidende rij men begonnen mijn naïeve verbeelding te bekoren, en- in mijn vrije uren lijmde ik verzen aaneen, verstoken van zin, strophen buiten alle maat, gedichten zon der kop of staart, die mejuffrouw Espé rit in verrukking brachten. „Mijnheer Ravenot, in uw jongen steekt een poëet", zei ze aan onzen va der, met tranen in 'naar stem. Verdiept in zijn berekeningen, hief mijn vader een oogenblik zijn hoofd op, om mij met gestreelden hoogmoed aan te kijken. Daar de letterkunde niet tot zijn kennissen behoorde, verliet hij zich te dien opzichte geheel en al op mejuffrouw Espérit, en ik bewonderde te meQr de scherpzinnigheid der goe de juffrouw, wijl zij alleen tot nu toe de uitgebreidheid van mijn verdiensten had kunnen onderscheiden. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1