Uit Stad en Omgeving. indien een, dóór die instelling tot haar gericht verzoek om raad daartoe aanlei ding geeft. Hoe werd Duitschland groot? De productiewaarde van het Duitsche Landbouwbedrijf bedroeg in 1900 rond zeven en een half milliard. Thans is die tot veerden milliard gestegen. Nooit heeft Duiischlar.d zoo'n pracnt gen bloei van zijn landbouw beleefd. Het was in den Christeiijken Metaal- arbeidersbond, die zijn vergadering dezer dagen te Dortmund houdt, da: deze op merkingen d-Oi dr.Beusch uit Munchen- Gladbach werden gemaakt. Maar wat heeft die opbloei van den landbouw met het met i al w er ice r s b ed i ijf te maken? De Duitsche boer is een koopi riclitig man geworden, een vlot afnemer van do producten der industrie. En... het is hei toltarief, dat den boer krach Lig gemaakt heeft, dat hem geleerd heeft uit den grond te halen, wat er uit te halen is, dal hem practisch heeft leeren arbeiden. En hetzelfde toltarief heeft hem toi af nemer gemaakt van de Duitsche in dustrie, omdat die goedkoop: r en even degelijk kon leveren. Zóó heeft het Duitsdie tarief op bewon derenswaardige wijze ingegrepen in heel den economischen toestand van het groote Rijk. En al zullen wij niet zeggen, dat dat tarief ook het onze moet worden, al moet er rekening mee gehouden worden, dat in de eerste jaren althans de handel bij een zwaar tarief schade kan ondervin den, als wij zien, wat Dïuischiand door zijn tarief gewerden is, dan lachen wij wat om die kunstmatige bangmakerij, die in het Kolkman-ontwerp een ramp voor ons vaderland wil zien. Zelfs wat den handel betreft, gaat Duitschland Engeland langzaam overvleu gelen. Nog is Engeland, met zijn reuzen- voorsprong van een tiental jaren terug, Duitschland vooruit. Maar Duitschland wint, en Engeland verliest. „Het beschermend tarief, aldus dr. Beusch, heeft den vrijhandel overvleugeld, omdat het tot inspanning dwingt van alle sluimerende krachten, een rationeele ver houding der bedrijfskrachten vordert en prikkelt tot uitvindingen op alle gebied." (Geld.) Breede opvatting.^ Het Utrechtsche „Predikbeurtenblad" had het volgende medegedeeld over de vergadering van het Moderamen van den Bijzonderen Kerkeraad: „Ingekomen is het verzoek van H.H. Kerkvoogden oin advies van den Bij zonderen Kerkeraad op de aanvrage van de Vereeniging Koninginnedag, dat haar voor het geven van een orgelconcert en uitvoering van a Capella-koor de Dom kerk op 31 Augustus worde afgestaan. Het Moderamen, handelend in naam des kerkeraads volgens art. 23e Huis houdelijk Reglement, adviseert in deze ongunstig. Het Moderamen verldaart zich niet tegen het zingen van een koor in de kerken, ma2r wel tegen het optreden in een Hervormde kerk van een koor, dat z. i. een Roomsch-Katholiek karakter draagt." Dat zou dan ook wel verschrikkelijk wezen, teekent het „Centr." hierbij aan. Een koor, dat een „Roomsch-Katholiek Karakter" draagt Wij zuHen maar niet vragen hoe het 'Moderamen over andere koren denkt. Als ze maar geen „Roomsch-Katholiek karakter" dragen, zullen ze wel onge hinderd in de Domkerk mogen zingen. Het eenige wat ons verbaast en weinig consequent voorkomt van dezen kerke- raad, is, dat hij de Domkerk, die toch eenmaal een Katholieke tempel was en ■uit welker bouw nog steeds het „Room- 'sche karakter" zeer duidelijk spreekt, als een protestantsche kerk gebruiken wil. i De leden van den kerkeraad, die zoo angstig zijn voor alles, wat een R. K. i'karakter vertoont, moesten, dunkt ons, de 'kerk, waar zij zich onmogelijk op hun 'gemak kunnen gevoelen, zoo spoedig 'mogelijk aan de oorspronkelijke bezitters teruggeven. Uitvoer van rijst uit Ned.-Indië. Bij het Departement van Koloniën is 'van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië te- 'legraphisch bericht ontvangen, dat, naar [aanleiding van den plotseling toenemen- den uitvoer van gewone rijst, ook naar 'streken, welke gewoonlijk geen Java-rijst [betrekken, in verband met de geringe rvoorraden en hooge marktprijzen in het buitenland en met te verwachten tegen vallers bij den oogst van rijst en 'tweede gewassen in Ned.-Indië met in- 'gang van 22 dezer de uitvoer van rijst uit Ned.-Indië tijdelijk is verboden. De Rotterdamsche begrooting. Wezen wij er gisteren op, dat de Am- sterdamsche gemeentebegrooting voor ,1913 met een aanzienlijk nadeelig saldo 'zal sluiten, in Rotterdam staan de zaken er beter voor. Aan het „Hbld." wordtldien aangaande bericht: „Naar wij vernemen is de gemeentebe grooting, dienst 1913, dank ook een aan zienlijk batig saldo van den dienst 1911, 'sluitend gemaakt kunnen worden zonder belastingverhooging. De financiën ston den er zoo gunstig voer, dat B. en W. in staat waren zonder veel te schrappen, over te nemen, wat door verschillende al- deelingen werd voorgesteld, terwijl zeer .waarschijnlijk ook het verleden jaar ge creëerde fonds voor stadsverbetering uit bovengenoemd saldo een belangrijke do tatie zal kunnen ontvangen. r i I Wij vernemen tevens, dat bij het opma ken van de cijfers rekening is gehouden met de nog aanhangige voorstellen tot loonsverbetering." KORTE KRONIEK. Z. K. H. de Prins der «Nederlanden heeft f 50 geschonken aan het bouwfonds van het Ned;rlandsche Sanatorium te Da- vos. De gewone aud.ëntiën van de mi nisters van financiën, van oorlog ad inte rim, van marine en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De wissexonferentie, welke sedert half Juni te 's Gravenhage vtrgad.ri, word: hedenavond gesioxen. Men meld:, da: de sub-ontvangers der accijnzen, die tor heden geen pen sioen genoten, voorman ook gepension- neerd zu l en werden voor de zijdelingsche diensten, welke zij aan het Rijk bewij zen. Tegen 1 November werd; eene groo te promotie in de hoogere rangen van het leger verwacht. B. en W. van Hengelo hebben den raad dier gemeente een pian aangeboden voorde oprichting van een slachthuis, De kosten wo.den begroot op f70.70U, de jaarlijksche ontvangsten op f8067.50, de uitgaven met inbegrip van rente en af lossing op f3945. Te Rotterdam is in bedrijf gesteld een coöperatieve ijsfabriek met een ca paciteit van 12 a 1500 staven per etmaal. De leden, tot nu toe 263 in aantal, zijn allen vleeschhouwers en spekslagers die op een hypotheek van f 50.000 na, het overige benoodigde kapitaal voor den bouw en de inrichting van de ijsfabriek ad f65.GOO hebben bijeengebracht Centrale raad van de Hanze. (Van onzen eigen verslaggever.) (Vervolg.) Voorstel I wordt uitgesteld tot aan de behandeling der salarieering van den secretaris. Ten aanzien van voorstel II der afd. Krommenie, tot aansluiting bij de K. S. A., adviseert het H. B. het voorstel aan te nemen en een zeker bedrag in dei kas van het Centraal Bureau te storten, voor de vele diensten van de K. S. A. ondervonden. De afd. Delft dacht dat plaatselijke af- deelingen zich zouden afscheiden van de K. S. A. indien het kwam tot aansluiting. De heer Boot licht toe dat hiervoor geen vrees behoeft te bestaan, daar de afdee- lingen bij de plaatselijke comité's zijn aangesloten, de Hanze als zoodanig zich zal aansluiten bij het diocesaan comité. Rector Stroom'er meent, dat, waar nu Dioc. Comité van de actie plaats verleent aan voorzitters van diocesane bonden, waardoor ze invloed kunnen uitoefenen op de actie, het aanbeveling verdient het voorstel Krommenie aan te nemen. Het voorstel wordt daarna zonder st. aangenomen. Voorstel III der afd. Gouda bedoelt de notulen der vergaderingen van den Centralen Raad ter besparing van tijd niet meer te lezen maar te doen opnemen in het bondsblad en (voorstel IV) even eens te handelen ten opzichte der jaar verslagen van de afdeelingen. Het H.B. adviseert deze voorstellen aan te nemen, doch wat betreft het lezen der notulen, (de bedoeling is „in 'het bondsblad") dit niet na te laten. De heer Huf (Amsterdam) kan zich met het voorstel Gouda, ten opzehte van het lezen der notulen, niet vereenigen, om dat er dan niet aanstonds wijziging kan worden aangebracht en bij eventueele ver schillen een nieuwe publicatie noodig is. Alkmaar verklaart zich voor het voor stel, wijzend op den langen duur van het lezen in de huidige vergadering. Amsterdam meent dat juist door druk ken geen tijd wordt bespaart, maar dat hierdoor meer gelegenheid wordt gege ven om opmerkingen te maken. Gouda vindt dat dit niet kan indien de notulen zijn wat ze moeten zijn, een beknopt overzicht der vergadering en geen verslag. Voorstel 111 wordt verworpen met 44 tegen 20 stemmen en voorstel IV zonder hoofd, stemming aangenomen. Vervolgens komen in behandeling de verschillende voorstellen tot salarieering van het secretariaat. Nog was ingekomen een voorstel Amsterdam, en Delft om administratieve ambtenaren door het be stuur zich te laten assumeeren naargelang de behoefte. Naar de afcl. Delft toelichtte was ze .tot dit voorstel gekomen door de afwijzing van het eerste voorstel door het H. B. Dit voorstel luidde: De afd. Delft wenscht een gesalarieer- den secretaris aan te stellen, die ge heel buiten de Hanze staat, welk voorstel het H. B. adviseert niet aan te nemen, als in strijd met de statuten. De afd. Krommenie stelt voor het secre tariaat te salarieeren, die dan als amb tenaar het bestuur zou ter beschikking staan. De afd. Leiden daarentegen wil den secretaris bezoldigd zien, opdat hij zich een administratieve hulp kan ver schaffen. Ten aanzien van deze voor stellen onthoudt het H. B. zich van ad vies, ofschoon het van meening is dat voor elke functie waaraan veel tijdver lies verbonden is, naar redelijkheid een bedrag voor vergoeding dient uitgetrok ken te worden. De heer Boon (Krommenie) licht uit voerig het voorstel zijner afdeeling toe dat bedoelt een voorstel te zijn, dat Delft en Leiden tot elkaar brengt. Het wil dus een ambtenaar die_ den secre- taris ter zijde staat onder diens verant woording en bezoldigd door het H.B. Gouda meent dat men wat te hard van stal loopt, de werkzaamheden zijn in zulk een jongen bond nog niet goed vast te stellen, men geve den secretaris een vergoeding voor bureaukosten, maar stelle geen ambtenaar aan. Den Haag kan niet meegaan met het voorstel Krommenie, daar dit bedoek het bestuur vrijheid te geven zooveele amb tenaren als zij wil aan te stellen. Een enkele, dat gaat nog. De voorzitter meent dat dit niet uii het voorstel Krommenie te lezen is, het H. B. zit toch gebonden aan de begrooting. Purmerend vindt het verkeerd ambte naren aan te stellen. Laat de functions ris zelf het werk doen en daarvoor gesa larieerd worden. Het salaris kan op een eerstvolgende vergadering vastgesteld worden. De voorzitter meent dat dit bui ten de orde valt, daar na intrekking van alle ar.dere voorstellen dat van Amster dam en Delft nog slechts bestaat. Na nog eenige discussie wordt dit voorstel in stemming gebracht en aan genomen met 57 stemmen voor, 3 tegen en 3 blanco. De afd,. Hoorn stelt voor (IV), de wenschelijkheid uit te spreken dat de geestelijke adviseurs eens per jaar bij een zullen komen ten einde de princi- pieelc actie van den bond te bespreken Het H. B. is van meening dat men dit veilig aan de geest, adviseurs kan over laten en ontraadt aanneming van het voorstel. Hoorn licht nog nader het voorstel toe, dat geenszins als bedilzucht bedoeld is, eenzelfde gewoonte heerscht in de R. K. Volksbond en de Militairenveree- nigingen. De voorzitter vindt het toch een moeilijkheid om een dergelijke wen schelijkheid uit te spreken, maar wilde gaarne het oordeel van een der Eerw. Heeren, hier tegenwoordig, vernemen. Rector Stroomer zegt dat als zijn ad viseursgeweten ging spreken hij meende dat er iets verkeerds was, hij dan de noo- dige maatregelen zou treffen, maar hij vindt dat men er op dit oogenblik zeer slecht over kan spreken. Hoorn trekt het voorstel hierop in. Vervolgens komt in bespreking het voorstel I van het H. B., om de con tributie per lid en per jaar te verhoogen tot 50 cent. en daarover halfjaarlijks te beschikken in de maanden Januari en Juli. Het hierop ingekomen amendement van de afdeeling Rotterdam is inmiddels ingetrokken. Gouda meent dat door aanneming van het voorstel de afdeelingen een te groo te aderlating zullen krijgen. Een kleine verhooging zou nog gaan. Den Haag wil gaarne aan den Bond toestaan wat deze noodig heeft, doch acht de verhooging te groot. Trouwens men weet nog niet hoeveel geld er noodig is en wacht dus de be grooting af om te zien hoeveel de Bond behoeft. Amsterdam, meent dat dit voorstel los van de begrooting, niet behoorlijk be handeld en aangenomen kan worden. Bij het indienen der begrooting was de nood zakelijkheid nog niet ingezien. Is er geld nccdig, men kome met een aanvuilende begrooting. Overigens adviseert de af deeling tot intrekking van het voorstel. Zierikzee spoort aan tot vertrouwen in het hoofdbestuur. Als dit zegt, dat .die hoogere sommen noodig zijn, welnu la- laten wij ze dan toestaan. Purmerend acht 50 cent wat te veel en stelt voor de contributie te verhoo gen tot 35 cent. Alkmaar stelt voor 40 cent. Rijswijk wil een periodieke verhooging, waarbij afdeelingen beneden 50 leden zouden worden vrijgesteld'en daarboven 5 cent per 50 en meer zou betalen. Delft en Leiden willen een verhooging tot 40 cent. De voorzitter meent te kun nen treden in het voorstel Amsterdam en wil gaarne met een nieuwe begrooting komen, maar men voteer-: eerst het ge vraagde, als bewijs van verbouwen in het bestuur, iran welk verbouwen door zoovele sprekers is uiting gegeven. Tegemoetkomend aan de eischen der vergadering, wil het bestuur zijn voor stel voorloopig in:rekken en in een vol gende vergade ring met cijfers komen. Schiedam vindt het een beleediging voor het H. B., dat het gedwongen wordt zijn "voorstel in te trekken. Men Ijebbe vertrouwen in het H. B. en sta het des noods voor een-jaar toe. Heeft het |H. B. hef niet noodig, dan zal het de contributie ook wel weer verlagen. Vervolgens komt in behandeling de motie-Leiden, de wenschelijkheid uitspre kende alle opgerichte en nog op te richten verzekeringen in den Bond in één kantoor en onder één d recteair te vereenigen. Ter toelichting zegt de afd. Leiden, te ineenen, dat het 't beste is, wanneer één directeur al die zaken beheert. Men kan hem dan een flink salaris geven, beter dan allerlei salarissen voor allerlei directeurtjes toe te staan. De afd. meent, dat een functionaris, van alle verzeke- rings-fc ranch es op de hoogte, wel te vinden is. De voorzitter noemt het een bezwaar, dat nog geen instelling der Hanze zoo bloeit ,dat een directeur kan worden be zoldigd; hij kan echter met het voorstel meegaan, als daarin de zinsnede wordt opgenomen: „zoodra zulks volgens het oordeel van het hoofdbestuur noodig en mogelijk blijkt". De afd. Leiden neemt deze wijziging aan en de motie wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde is nu een voorstel-den Haag om het bondsbestuur met 4 leden uit te breiden, deze leden te doen -kiezen door de centrale vergadering en diens volgens art. 12 der statuien te wijzigen. Den Haag vindt het onaangenaam, Bat, terwijl een vocrstel was ingediend, het H.B. zich twee leden heeft geassumeerd, en zou wenschen, dat aan de vergade ring goedkeuring van deze beslissing ge vraagd werd. De voorzitter merkt op, dai het H. B. reeds sinds een jar.r tot uitbreiding be sloten had, en meem, dat, met het oog op de bespreking der contributie, dit de beste weg was. Voor verdere uitbreiding acht het H.B. den t jd niet gekomen en ad/iseert dus het voorstel niet aan te nemen. Kap. Knittel vii d: de houding van hei H. B. correct. Daar nu de verkiezingen weer hebben bewezen, dat de bond met moeite een paar candidaten heeft kunnen vinden, is het te apprecieer en,, dat heti H.B. dezen last weer op zich genomen heeft. Het past den Haag nier, daarop aanmerking te maken, waar ook die af deeling blijkbaar geen candidaat heeft kunnen vinden. Den Haag wijst dit verwijt terug. Zij heeft geen candidaat gesteld, omdat het van zelf sprekend scheen, dat de candi daat secretaris zou woiden. In de afdee ling was niemand, die deze functie am bieerde; een volgenden keer echter zal zij met candidaten aankomen. Het voorstel, in stemming getracht, wordt ver vorpen met 55 tegen 8 stemmen. Als laatste punt stond op de agenda een motie van de afd. den Haag, waarin deze haar leedwezen uitspreekt, dat de Haariemsche Hanze niet is aangesloten bij den Ned. R. K. Middenstandsbond en wenscht, dat alsnog pogingen wor den gedaan om tot eenheid te geraken. Gezien de stand van zaken, acht het H. B. deze motie overbodig en meent deze niet in behandeling te moeten nemen. Uit de discussies blijkt, dat een en ander ais een relletje tegen het H. B. is op touw gezet, iets waarvoor de voor zitter de afdeeling in scherpe bewoordin gen laakt, haar speciaal er een verwijt van maakt, niet haar inlichtingen teheb- ben ingewonnen ter bevoegd:r plaatse, doch zich te hebben laten leiden door berichten in neutrale bladen. De voorzitter spoort in dit verband de leden aan, toch meer te vertrouwen op de eigen Katholieke pers, wier re dacteuren er steeds op uit zijn hun lezers naar waarheid in te lichten, in tegenstelling met de andere bladen, die slechts verdeeldheid zoeken te zaaien. Door de uitvoerige discussie acht de afd. den Haag zich voldoende ingelicht (slechts om deze inlichtingen te verkrijgen was de motie, naar haar zeggen, inge- d.end) en trekt daarop de motie in. Nadat nog ter inlichting eveneens van de afd. den Daaê' het rapport overliet gebruik der subsidie voor de Hanzebank was voorgelezen en volgens voorstel van Purmerend aan het H. B. was opgedragen stappen te doen voor een actie voor Zondagsrust, sloot de voorzitter de ver gadering met den Christeiijken groet. LEIDEN, 23 Juli. Ned. R.K. Volksbond. Hieronder laten wij het verslag vol gen van de rede van den heer C. D.Wes- seling, over het wetsontwerp tot verze kering van werklieden tegen de geldelij ke gevolgen van invaliditeit en ouder dom. Spr. betoogt dat wij in een belangrijken tijd leven, in een overgangsperiode, waar in de sociale verzekeringswetten moeten tot stand gebracht worden. Deze wetten kosten veel geld, niet alleen aan den Staat maar ook aan de arbeiders, dus aan do geheele samenleving, en juist daardoor worclen er van conservatieven kant heel wat bezwaren aangevoerd. Grondwettige bezwaren worden allereerst te berde ge bracht, maar spr. heeft tegen iedere groo te wet grondwettige bezwaren booren ontwikkelen. Bovendien heeft de regee ring met veel tegenwerking {Lr linkerzijde te worstelen. Nog nooit is er in de Kamer zooveel obstructie geweest als thans. Mi nister Talm3 hoopte het geheele complex verzekeringswetten ,af te maken en als er straks wellicht verandering inde volgorde komt, zal dit heusch niet gaan met instem ming van den Minister, 't Gaat nietlmet de sociale wetten zooals wij dat gaarne zouden wenschen, maar ontmoedigd !zijn wij niet. Morgen gaat de minister weer met de Commissie van voorbereiding overleg plegen om de duizend en een moeilijkheden tegen de wet uit den weg te ruimen. Spr. kan een bespreking n iet "be ginnen, zonder dezen stoeren werker eerst hu'.de te brengen. (Applaus.) (Evenmin als hij, versagen wij en spr. verheugt zich dat er in de arbeiderskringen meer be langstelling voor de sociale wetsontwer pen is ontstaan. Er moet op groot en spoed w.orden aangedrongen, 't Is al heel wat jaren geleden, dat de historische woorden werden gesproken: zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Er zijn heel wat dagen over deze [woor den heengegaan zonder dat er iets tot stand kwam. Het wetsontwerp beoogt drie zaken, nl. de verzekering tegen invaliditeit, wel ke voorop staat, vervolgens de verzeke ring tegen ,den ouderdom, de verzekering van de weezen en ten slotte de fcg. vrije verzekering, jdie iedereen in straat stelt iets voor den ouden 'dag te doen. |De wet geldt voor de arbeiders en de arbeidsters. Door eenige voorbeelden verduidelijkte spr. de werking der vrijwillige verzeke ring, b.v. voor de kleine patroons. Op voorwaarden die.geen enkeleverzekerings; maatschappij biedt, kan inen zien bij ou derdom of invaliditeit een uitkeering ga- ran-deeren. Spr. wijst er op, dat de so- c.ale verzekering de klassen niet tegen el kander opzet, maar dat daarin juist een element van saamwerking ligt. Wat den ouderdomsgrens van 70 jaar aangaar, gelooft spr. dat dienaangaande eeugrooi misver .tand bestaar. Door de in validiteitswet zullen tal van arbeiders reeda op 45 en 55-jarigen leeftijd uitkee ring ontvangen. Op ?u-jarig.en leeftijd is niet iedereen versleten, bv. niet in de land- en tuinbouwbedrijven. Deze tmen- scheri zullen toch, zoodra zij 70 jaar zijn, pensioen krijgen. Een verlaging van de leeftijdsgrens zou de arbeidsmarkt beder ven, omdat zij tot lager loon zou'kunnen leiden. Den Haag met zijn talrijke gepen- .sionneerden is er het vo-crbeeld van. Spr. stelt de weduwenverzekering van het ontwerp-Kuyper tegenover de wee- zenrente van het ontwerp-Talma. Kreeg de weduwe eerst op /70 jaar rente, de weezen ontvangen direct bij overlijden uitkeering. {Talma is dus van de echt Christelijke gedachte uitgegaan, dat hij het gezin moet helpen. Alleen vindt spr. onbillijk, 'dat het ontwerp geen rekening houdt met het aantal kinderen. Op dit punt zou spr. een wijziging in het ont werp wenschen. Spr. wil de weezen, van de invaliditeitsrente trekkende, zoö mo gelijk niet buiten de uitkeering sluiten, in dien de kosten tenminste de draagkracht niette boven gaan. Want dit ontwerp zal gedurende 75 jaar aan den Staat 8J -j mil- lioen 'sjaars kosten, d. i. het niet ge ringe bedrag van 637 miilioen gulden. Bij al onze wenschen moeten iwij met de geldelijke aangelegenheden rekening houden. De premie moet worden opgebracht door patroons en arbeiders volgens een loonklasse-indeeling, in het ontwerp ge noemd. De premiën varieerend van 20 tot 48 c. per week, kunnen niet hooger worden opgevoerd en vandaar dat de uitkeeringen ook niet zeer hoog zijn. Men heeft echter te nemen, wat men kan' krijgen, want noch is de premie op te drijven, noch de staatsuitkeering te ver hoogen In goed vertrouwen op de toekomst mogen wij dit wel uitspreken, dat de algemeene toestand der arbeiders zal verbeteren, waardoor in latere jaren pre mie en uitkeering zal worden verhoogd. In ieder geval zal een oude arbeider al kan hij zich van de rente hiet geheel onderhouden, met een iets hooger be drag bij zijn kinderen aankloppen en zoodoende een andere ontvangst vinden dan wanneer hij met leege handen stond. Zoo bezien krijgen de uitkeeringen een ander karakter. De administratie in het ontwerp-Talma is vereenvoudigd, ook ook door mede werking der veel gesmade Raden van Arbeid. I De motie-Troelstra om de overgangs bepaling, direct pensioen waarborgend aan 70-jarigen, nog vóór behandeling der wet zelf in werking te doen treden, acht spr. nonsens en een sjaaltje van politieke demagogfie. Deze overgangsbepaling acht spr. fei telijk een stukje staatspensioneering, dat niet in de wet thuis hoort. Deze be paling zal schatten kosten en als diei vrijkomen, zal de verzekering er heel anders uitzien. De vrijstelling van lage loonen komt practisch neer op een stuk staatspensioen) en op een dubbelen druk om de loon- standaard laag te houden. Over deze zaken moeten de arbeiders ernstig na denken. Beter ware het den arbeider van de premie vrij te stellen en ze' geheel1 op de patroons te laten drukken. Spr. dringt op ernstige en spoediige besprekingen in de afdeelingen van den Bond aan. Spr. eindigt zijn rede met nog maals hulde te brengen aan Talma's wetgevend talenL De Minister zal met dè grootste nauwgezetheid van de rap porten van den Bond kennis nemen. Van' links is geen medewerking te verwach ten, al schreeuwt on schreit inen daar om sociale wetten. Wij moeten Talma en de Regeering helpen, 't Is een schande, 'dat mannen) als Borgesius, Rink en de Meester, ach ter de \lng de: Sfaat pensioneeriiig loo pend, speculeeren om voor de arbei ders de mooie rol te spelen. Hiertegen over moeten wij stellen ons gezond ver stand en onzen goeden wil en met Rechts medewerken. Dit is in het belang van' het vaderland on hierdoor blijven wij het bondsdevies getrouw. Langdurige applaus volgde op de hel dere en duidelijke uiteenzetting van den' inleider. i Verschillende aanwezigen stelden vra gen, die door den inlefider werden be antwoord. 1 Het wetsontwerp zal in de afdeelin gen worden besproken, event, wenken' in het Centraal Bestuur kenbaar worden' gemaakt en aan de Regeering rapport worden gemaakt, zoo mogelijk in over-' leg met de federatie van het Bureau voor R. K. Vakorganisatie. I Groentijd. De onlangs door het studentencorps ingestelde commissie van bijstand, be last met toezicht op den groentijd ter verlichting van de zware taak van hel collegium in die weken, is thans gekozen

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2