3e Jaargang, 23 BUITENLAND. BINNENLAND. No. 847. u_ 7 Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. C Interc. Telefoon 935. Postbus 6. ijjlT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, \f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juli 19!2. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent E Beleedigende onderstellingen Als de groote liberale pers haar deco- ijrum nog bewaart, staat de Zutphen- 'jS che 'Courant al te Keffen r— van feelke geluiden men dan onmiddellijk de {jecho vindt in het persoverzicht van eerst bedoelde organen. Men moet zijn lezers [toch op de noogte houden, nietwaar?. 7 En zoo circuleert dan van uit Zutphen [leen nijdasserig stukje door de vrijzinnige «kolommen, gericht tegen den a.s. Kamer- fipresident, jhr. mr. O. van Nispen tot feevenaer, van wien het om te beginnen beet „Of hij de plooibaarheid van aard en den strikten rechtvaardigheidszin zal bezitten, welke aan graat Van Byiandt /aan weerszijden van de Kamer zoo tal van persoonlijke warme vrienden be- zorgdendat zal nog moeten bllijken" J De brave Zutphensche wil „aller ijler minst zeggen, dat dit niet 't geval zal ffeezen", maar ze is „sceptisch"lo. om- fjjiat „de heer van Nispen bekend staat als [(een partijman"2o. omdat „hij zich bij hmeer dan een gelegenheid vrij krachtig beeft uitgelaten als een vinnig vijand van sjhet socialisme en van de wijze, waarop|de ftfeoc.-dem. (Kamerleden in het parlement [ivoor hun beginselen opkwamen"; 3o. fipmdat „het ministerie in herii een trouwen [volgeling vindt"en 4o. omdatzijn [Rooms ch-wezen „hem in den weg zal Pjstaan." Ifj Ja, ja, dit is het hoogtepunt van den ^zonderlingen climax, waarin de bezorgd heid voor de socialistische vrienden ons pzoo merkwaardig tegengrijnst. Dezooge- pnaamd vrijzinnige Zutphensche licht Hhaar bekrompen bezorgdheid over het nKatholiek-zijn des heeren Van Nispen als (volgt toe: „Dat zal hem telkens in den weg staan, zoodra hij ook maar in 't minst inbreuk maakt op het recht van een der Kamerleden. ,Want dan zal zooiets aan een r.-kath. door de niet r.-kath. heftiger kwalijk worden genomen dan ,aan iemand van de andere fracties." Maar Zutphensche, hoe komt gij ftot de beleedigende onderstelling, dat de [iheer van .Nispen, aangewezen om het Reglement van Orde te handhaven, in breuk zal gaan maken op de rechten tder [Kamerleden? Geef eens aan, waarop ten /(deze uw scepticisme berust? Gij zult het feet kunnen, of ge moet Uw aiiti-papisme Ken uw liberalen eigenwaan als voldoende ("redenen daarvoor beschouwen. j: Dat anti-papisme tiert wel welig-daar ijaan den IJsel, want het Zutphensche blad pacht zich geroepen er nog eens extra feting aan te geven, dat „er nu eenmaal Kin een groot deel van ons volk \een afkeer [van het Katholicisme leeft." Een waarlijk [vrijzinnig maii zou dien ongemotiveerden tafkeer tegengaan, maar de Zütphen- rs c h e wakkert hem juist aan en zegt „Voor het behalen van directe voor deden, voor het afdoen van zooved mogdijk voorstdien welke nu al drie jaar prijken op het Regeeringsprogram moge deze benoeming een handige we zen in de toekomst zullen de ia.-rev. en vooral de chr.-hist. leiders inzien, dat de nieuwe Kamerpresident hun een v groote hinderpaal wezen zal om vele mannen van rechts te behouden in de coalitie." Alzoo nóg een beleedigende onderstel- f^een stevige, strenge leider zal wezen, ffeaarom politieke redenen, g Laten we hieraan geen woorden ter ^weerlegging verspillen. Wij zijn overtuigd nÜat des heeren van Nispen's leiding de ^goedkeuring zal verwerven van vriend en Mand, behalve dan van de Zutphen- £6che. Maar dit .wekt onze bezorgdheid imiet opi J ALGEMEEN OVERZICHT. |f Zooals men gisteren onder de tele grammen heeft kunnen lezen, is het ftnieuwe Turlcsche kabinet ^•geformeerd, niet echter, zooals eerst ver duidde, door Tewfik Pasja; deze had te teveel bezwaren. De wisseling van tele grammen tusschen Konstantinopel en ULonden, waar Tewfik, naar men weet, gezant is, 'duurde voort. Maar op deldoor STewfik gestelde voorwaarden kon het vormen van het nieuwe kabinet niet wachten. Zooi wenschte hij den staat van het leger in Albanië te kennen voor hij de opdracht cxm een ministerie samen te stellen aanvaarden kon. Bovendien vroeg hij ontbinding van "de JCamer, maar de Sultan heeft dat geweigerd en maarschalk Ghazi Ahmed Moechtar Pasja tot groot vizier benoemd en hem opgedragen een kabinet te vormen. Moechtar 'Pasja is voorzitter van den Senaat. Niet minder dan drie leden van het nieuwe Turksche ministerie zijn gewezen grootviziers, nl. Kiamil, Hussein Hjlmi en Ferid Pasja, onderscheidenlijk minis ters van buitenlandsche zaken, justitie en financiën. Ferid Pasja behoort tot een aanzienlijke 'Zuid-Albaneesche familie men verwacht van hem, dat hij betrek kingen zal kunnen aahknoopen met zijn oproerige landgenooten. Generaal Nazim Pasja, de nieuwe minister van oorlog, heeft zich onderscheiden als gouverneur van Bagdad. Kiamil Pasja staat bekend als een voorstander van aansluiting bij En geland. Ahmed Moechtar Pasja, de nieuwe grootvizier, is 80 jaar oud. Hij heeft deelgenomen aan den Krim-oorlog, in 1870 in Jemen gestreden en in 187576 het Turksche leger in Klein-Azië aange voerd. In den oorlog tegen Rusland stond hij aan het hoofd van het Turksche leger in Klein-Azië. In 1884 werd hij commis saris van de Porte in Egypte. Sedert iden val van het absolutisme was hij lid van den Senaat, waarvan hij, naar men weet, thans voorzitter is. Wat betreft den stand van den opstand in Albanië zijn de berichten zeer ernstig. Tenteeken van protest tegen de regeering zijn de markten gesloten te Diakova, Ipek, Mi- trowitza, Prlsjtina, Gilan. Bij Prisjtina hebben zich 15.000 Albaneezen verzameld, wachtende op het antwoord der regeering op hun eischen. In geval van weigering zullen ze op Uskub aftrekken. Er zijn bloedige botsingen voorgekomen te Suha- reka, Traznolieva. De opstandelingen hebben 150 karren met levensmiddelen en schietvoorraad genomen en de 140 sol daten van het' eskorte ontwapend. Uit Uskub wordt nog aan de „Voss. Zeitung" geseind De Albaneezen zijn reeds begonnen hun strijdkrachten in beweging te brengen. Zij zijn van de modernste wapenen voor zien. Issa Boletini heeft ondercomman danten benoemd en verwacht nu vain het algemeene nationale opperbevel het com mando om naar Mitrowitsa te marcheeren en vandaar per spoorweg den tocht tegen Konstantinopel te beginnen. In de vlakte van Dzjakowa hebben zich 12.000 man onder bevel van Mahmóed Zamid verzameld, wachtende op het bevel om naar den spoorweg te gaan. Verschil lende stammen uit Midden-Albanië heb ben zich vereenigd en zijn eveneens ge reed om op te marcheeren. De Malissoren ten Noorden van Skoetari, die den vorigen keer aan den opstand deelnamen, hebben zich ten noorden van het Skoetari-meer vereenigd en rukken tegen Skoetari op. Zij zijn van artillerie voorzien. De omgeving van Argiocasira is in vol len opstand. Vele stammen hebben zich daar vereenigd. Tajar-bei voert het opper bevel. De bevolking van het wilajet Ja- nina wil tegen Konstantinopel oprukken. De overheid is machteloos. Dagelijks komen, gevallen voor, dat re- geeringsambtenaren, die als aanhangers van het Jong-Turksche Comité bekend zijn, weggejaagd worden. De aanhangers van de Jong-Turken verdwijnen steeds meer. De meeste overheidspersonen heb ben de uitoefening van hun ambt ge staakt. Men vermoedt, dat de opmarsch tegen Konstantinopel, die de bevolking verlangt, werkelijk plaats zal vinden, als aan de eischen van de Albaneezen niet zeer spoedig voldaan wordt. Afgezien van de soldaten in alle villajets, die met de opstandelingen gemeene zaak maken, moeten thans reeds meer dan 80.000 man onder de wapens staan. In het Engelsche Lagertiuis heeft gis ter Churchill de nieuwe Duitsche vlootwet besproken, waarin, zoo zeide hij, de on middellijke oorzaak te zoeken was van de aanvullende vlootbegrooting. Het hoofdbeginsel van die wet was, het aantal slagvaardige schepen van alle klassen te vergrooten. Bijna vier Vijfden van de heele Duitsche vloot zou jn mo tieven dienst worden gehouden, gereed om terstond ten oorlog te kunnen wor den gebruikt. Dergelijke voorbereidingen waren op merkelijk en voor zoover den minister be kend, zonder voorbeeld in de geschiede nis van de moderne zeemachten. De minister deelde voorts mede, dat het aantal onderzeesche booten zou wor den verhoogd en dat het tempo, waarin lichte kruisers werden gebouwd, was ver sneld. De verhoogde slagvaardigheid van de Duitsche vloot moest een reorganisa tie van de Engelsche vloot met zich jmee- brengen om hare meerderheid, die voor Engeland noodzakelijk is, te handhaven. Hij stelde voor het aantal oorlogsschepen in actieven dienst van 28 op 33 te ver- hoogen. In 1914 en volgende jaren zou een tweede vloot van acht schepen ge bouwd worden. Engeland zou 5 eskadeers moeten bezitten van 41 schepen samen. Vier Van die eskaders zouden in actieven dienst zijn. Een kalme, gestadige en methodische voorbereidende [werkzaamheid over een reeks van jaren alleen, zou de meerder heid van macht ter zee kunnen verhoo- verhoogen. De inspanning die Engeland zich zal hebben te getroosten, zoo zeide hij, zal langdurig en geleidelijk moeten zijn. Van een jplotselinge alleenstaande actie is geen heil te verwachten. Engeland moet in dat opzciht een voorbeeld ne men aan Duitschland, waar de politiek regelrecht op haar doel afgaat. Wij moeten een groote overmacht on middellijk ter bescnikking hebben. Het aantal nieuwe schepen, waar de aanvul lende begrooting in voorziet, is niet groot maar het aantal schepen, dat in de eerst volgende jaren moet worden gebouwd, moet groot er zijn dan dat, waarmee het vlootbestuur gehoopt had te kunnen vol staan. De voorgestelde regeling, zoo zeide Churchiil verder nog, zou naar de mee ning van het vlootbestuur voor 1914 1915 in de behoefte van het landvoorzien. De regeering had besloten om 6 oor logsschepen van ouder type van de Mid- dellandsche Zeevloot te vervangen door 4 gepantserde kruisers van het Invincible- type. Gedurende de komende vijf jaren zou den de getallen van nieuwe schepen in plaats van onderscheidenlijk 3, 4, 3, 4, 3; 5, 4, 4, 4, 4, zijn. Op de strategische kwesties, betreffende de Middellandsche Zee, wilde Churchill niet ingaan, maar behalve dat zes schapen van ouder type zouden vervangen worden door vier krui sers van het Dreadnought-type, deelde hij ook nog mede, dat 4 gepantserde krui sers zouden worden vervangen door even- zoovele met grootere gevechtswaarde. De ze strijdmacht, welke Malta tot operatie basis zal hebben, was in staat om jde En gelsche belangen in de Middellandsche Zee in tijd van vrede te handhaven ien levenzeer geschikt om in tijd van oor log haar bijzondere taak te volbrengen. Hij weigerde te gelooven, dat er kans bestond, dat Italië en Oosten rijk-Honga- rije, welker geschiedenis niet vrij van ge schillen was geweest en met welke staten Engeland langen tijd op voet van vriend schap beeft gestaan, zich zouden vereeni gen om Engeland aan te vallen. Ni'ettemin was het niet onwaarschijnlijk, dat tegen het einde van het jaar 11915 of 1916 bet eskader in de Middellandsche zee versterkt zou moeten worden en de re giering zou te rechter tijd maatregelen nemen, maar hij kon hier met stelligheid aan toevoegen, dat een inlichting, door bet ministerie van oorlog ontvangen er op wees, dat een van de genoemde mogend- beden een wijziging in haar vlootpro gramma overwoog. Indien de inlichting juist zou blijken, zou het een feit zijn waarmede men rekening zou dienen te houden. GEMENGD. Zaterdagmorgen is in de Sixtijdsche kapel in het Vaticaan een plechtige jaar- dienst gevierd voor de zielerust van PausLeoXIII. De Requiem-mis werd opgedragen diaor kardinaal Ferrata. De Paus woonde de plechtigheid bij, even als de kardinalen Vincent Vannutelli, Cas- setta', de Laï, Rampolla, Ootti, Res- pighi, Martinelli, di Pietro, Merry del Val, Gasparri, di Belmonte, Billot, Lu- gari, Vivès y Tuto, Bisletti en onze kar dinaal van Rossum. Na de H. Mis verrichte de Paus de a_bsolutie. De .Sixtjjnsche kapel pnder, Don Perosi voerde de Gregoriaansche Mis uit. i Uit Hodeida wordt aan de te Milaan verschijnende Secoio geseind: Er wordt ambtelijk bekend gemaakt dat de Farsan-eilanden in Ide Roode Zee door de aanhangers van Said Forisi met de hulp van de Italiaan- sche vloot bezet zijn. Het Turksche garnizoen, uit 200 man bestaande, is ge vangen genomen en naar Midi gezonden. Verscheidene kanonnen met schietvoor raad zijn in handen der opstandelingen' gevallen. Het wordt bevestigd, dat het alge meen bestuur van het Britsche Genees kundige Genootschap, gisteren te Liver pool vergaderd, met 185 tegen 21 stem men besloten heeft, de doktoren aan te bevelen alle onderhandelingen met mi nister Lloyd George in zake hun me dewerking bij de uitvoering van de verzekeringswet af te breken'. Deze aanbeveling zal heden voorgelegld worden aan de algemeene vergadering, die door vier- tot vijfduizend dokters zal worden bijgewoond. In Oostenrijk hebben Zondag h e vige onweders gewoed. Uit alle deelen van Boven- en Beneden-Oosten rijk kómen berichten van zwaren hagel slag en wolkbreuken. In enkele streken van Boven-Oostenrijk moet de geheel e oogst verwoest zijn. Een boot van het Duitsche oorlogs schip Thüringen, dat met 14 officie ren bemand was, is bij Koningsbergen omgeslagen. Een*ge officieren zijn daarbij verdronken. Te Ween en is een verbod uitge vaardigd volgens hetwelk dames met lange hoedenspeldennietin de tram mogen of er moeten dopjes aan de punten zijn. Een zeer verstandige) maatregel daar reeds vele ongelukken zijn voorgekomen. De aanvoerder der Mexicaan se h e rebellen Zapata heeft gisteren met 500 man een trein tusschen de stad Mexico en Cuerpaca in den staat Morales aangevallen. De bende liet de locomotief door een dynamietmijn in de lucht springen. Ongeveer 60 reizigers werden gedood. De opstandelingen plun derden daarop de passagiers en de baga ge-wagens en begoten vervolgens den trein met petroleum en staken hem in brand. Een afdeeling bondstroepen, die men tegen hen uitgezonden had, sloe gen zij terug. i Ér is een ernstige hongers nood op handen in eenige districten aan de Wolga, hoewel de oogst over het algemeen bevredigend is uitgevallen. Maar in het middelpunt van den hon gersnood van het vorige jaar, het gou vernement Saratof en den oostelijken oever van den Wolga, is ook dit jaar misgewas geweest en zal er dezen winter niet genoeg mondkost voor de bevolking zijn. De landraden van het gouvernement Saratof melden, dat van de geheele be volking van 422,000 zielen meer dan, 255,000 gebrek zullen lijden. Men vraagt nu reeds 21/2 millioen roebels voor werk verschaffing, verder een half millioen voor bedeeling en 65.000 roebels voor de inrichting van keukens in scholen en de verschaffing van zaaikoorn. Het gou vernement Saratof zal tot leniging van den nood in het geheel 6 millioen roe bels noodig hebben. De ziekte van de mikado van Japan is volgens de verklaring van de geneesheeren, die hem behandelen een acute vererging van een nierkwaal, waar in hij sedert 1906 lijdende is. De tegenwoordige ziekte heeft zich den. 14den Juli voor het eerst geopen baard. De mikado verloor langzamerhand den eetlust en werd meer en meer lusteloos. Den 19en vertoonden zich verschijnselen van zenuwaandoeningen en koorts. Deze crisis kwam heel onverwacht. De mikado presideerde den 15den nog den ministerraad en keurde het rapport goed over de Chineesche kwestie. Zaterdagavond was de toestand van den mikado onveranderd. De troonop volger, die aan de pokken ziek lag, doch herstellende was, is weer ingestort toen hij de tijding vernam van den slechten gezondheidstoestand des keizers. De Japansche regeering heeft een lijst gepubliceerd van de verliezen, die door Japan tijdens Óen laatsten Rus sischJapanschen oorlog werden gele den. Vplgefts dez^e lijst bejdrqeg het aan tal dooden in dien oorlog 30,000 en dat der gewonden 130.000. I Gedurende de belegering van Pprt Ar thur, die vijf maanden duurde, werden! 40.000 manschappen buiten gevecht ge- steld .waaronder 6.000 officieren. Bij het gevecht bij Moekden, dat 22 dagen duur de, werden 16.000 soldaten gedood ,en' 53.000 gewond. Bij den slag van Laoyan vielen er 23.000 dooden en gekwetsten. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot school opziener in het district Groningen: mr* dr. H. van der Wal thans schoolopziener in het arrondissement Appingedam; tot schoolopziener in het district Goes: K. Brants, te Rotterdam; 3s aan P. F. Kater, rijks- tevens be- eedigd klerk ten kantore van den be waarder van de hypotheken en het ka daster te Roermond, toegekend de zil veren eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau; is E. J. ten Raa benoemd tot burge meester van TTuize, I. Erasmus tot burge meester van Cadzand, en E. H. P. van Nahuys tot burgemeester van Noord- gouwe ',m is benoemd tot directeur der rijkskweek school voor onderwijzers te Nijmegen, Wi- Fi. Peters, onderwijzer bij die inrichting; zijn de met verlof in Europa aanwezi ge kapiteins der inafnterie van het leger in Ned.-Indië N. W. van Qelder enlJ.'W. Scholten eervol uit den militairen dienst ontslagen is bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd tot militair paardenarts 2e kl. de veearts J. M. G. Numans; is benoemd tot president van het Hoog gerechtshof van Ned.-Indië, mr. J. van Davelaar, raadsheer in dat opperrechter- lijk college. Invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. De eersfe bijeenkomst van de Voorbe reidingscommissievoor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering 'heeft gistermiddag tot halfvijf geduurd, en was gewijd aan algemeene beschouwingen, die heden wor den voortgezet. Het verluidt dat daarbij op den nfinis- ter van landbouw, nijverheid en handel van verschillende zijden aandrang werd uitgeoefend om de lage loonen vrij testel len van premiebetaling, waaromtrent de minister heden uitsluitsel zou geven. De commissie, die met bijzitters en plaatsvervangers bijeenkwam, was vrij vol tallig. De minister deed zich bijstaan door drie hoofdambtenaren van zijn departe ment. Volgens sommigen zou de oommissie wellicht deze week gereed komen met haar arbeid, volgens anderen zou daartoe nog wel een gedeelte van de volgende zoo niet de geheele volgende Week noo dig zijn. Meelvoorraden. De minister van oorlog heeft aan de intendance opgedragen, in verschillende gemeenten na te gaan, hoeveel meel de bakkers in den regel voorhanden hebben en hoeveel brood zij kunnen bakken, ten einde van die gegevens in tijd van oorlog gebruik te kunnen maken. Aan verschillende bakkers is een lijst ter invulling gezonden, waarin opgave wordt gevraagd van het aantal en de soort van ovens, van de oppervlakte van elke bakruimte, en van de gemiddeld voorhan den zijnde hectoliters tarwe en rogge en kilogrammen tarwemeel en roggemeel. De nieuwe Armenwet. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de nieuwe Armenwet op 1 September a.s. in werking zal treden. Tevens zijn bij koninklijk besluit na dere bepalingen uitgevaardigd betreffende de uitvoering van verschillende artikelen der Armenwet en betreffende de instelling van een uit 7 leden bestaande algemeene armencommissië. Deze commissie dient aan autoriteiten en, op verzoek, aan instellingen vim wel dadigheid van raad omtrent aangelegen heden van het armbestuur. Zij is bevoegd bij autoriteiten inlichtingen in te winnen) aangaande het armbestuur. Met betrek king tot -eene kerkelijke of eene particu liere instelling van weldadigheid is zij tot die kennisneming van toestanden aan gaande het armwezen slechts bevoegd^

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1