ingezonden Mededeeiingen Eerste Roomsch Katholieke a 30 cent per regel. LEV. MIJ. te HAARLEM. Over de maand Mei 1910 was de premie-ontvangst f 710.18s 1911 f 3046.45s 1912 f 5636.56 Een vooruitgang als ile^c s<s?o>t met iedere poging tot verdacht making dezer Mij. door minderwaardige blaadjes, die zeer handig (en natuurlijk inet succes) specificeren op de EH£4-vrees waaraan ;.o:nm!ge concurrenten ernstig schijnen te lijden. 3553 ibhwéb hWHmm— zorge men er vooi zooveel uiogch/k mei lange stelen te plukken of te snijden en doe dit, terwijl ze nog niet geheel geopend zijn. Niet waar, velen doen an ders ze plukken de bloemen als ze reeds op heur mooist zijn, en nemen ook den tijd van den dag niet in acht. 's Morgens in de vroegte moei het gebeuren. Dage lijks worde liet regenwater vcr.iischt en daarbij werdt aan het onderste stukje der bloemstelen afgesneden. Op die wijze houdt men de bloemen wel een anderhalve week goed. Vooral de rozenhof kan ons 1111 mate riaal leveren. Vindt ge dit misschien jammer? Meent ook gij nog, waarde lezer en geachte lezeres, dat door het laten uitbloeien der rozen de struiken gespaard worden? Niets is minder waar, want juist het uitbloeien der bloemen onttrekt aan de planten de meeste voe dingstoffen. 't Is daarom aan te raden de rozen terstond af te snijden, zoodra ze haar schoonsten vorm hebben, al zou men ze alleen tot versiering der woon vertrekken gebruiken. 7t Geert een. dubbel voordeel. Ten eerste blijft een afgesneden roos langer goed, als ze wèl verzorgd wordt, dan een die aan den stam blijft zitten. Voorts zal de rozenstruik, wanneer de bloeiende bloemen .geregeld worden afgesneden, een menigte nieuwe knop pen geven en blijven doorbloeien. I11 ieder geval moet men, als de rozen volop in bloei staan, ze om den anderen dag nazien er. de uitgebloeide bloemen verwijderen, om te voorkomen, dat deze imet de goede in aanraking komen, die idaardoor besmet zouden kunnen wor den. Men venvijdere in den rozenhof ook de uitloopers aan den voet of den stam der vozen, welke eenigszins den groei belemmeren* riet "besproeien in den avond bij droog weei is uitnemend om het zoogenaamde wit tegen ie gaan, terwijl het ook een bestrijdingsmiddel is tegen de rups. Het beste middel hier tegen is echter: afzoeken, dagelijks af zoeken Ook ter wering van de groene luis ka roeien dienstig zijn. Het in orde Ik. der bloemperken geeft nu geregeld zorg. Vooral bij vochtig weer zal men de meeste uitgebloeide bloemen en gele bladeren aantreffen; ook de laatste neme men weg. Elke week moeien de kanten worden afgeplukt of afgestoken om het gras uit het perk te houden. iVuile bloemen en bladeren worden ook weggenomen. De perken met knolbego nia's moeten goed vochtig worden ge houden. De planten worden begoten met een sproeigieter, maar dit is niet vol doende; men giete ook eens tusschen de planten met een pijpgieter. Wat het gieten in het algemeen be treft, dikwijls wordt gevraagd: hoe vaak moet ik gieten? Die vraag is moeilijk te beantwoorden. Evenmin als de mensch eiken dag dezelfde behoefte aan drinken heeft, heeft dat de plant Al naarlhet weer is, kan het gebeuren, dat een potplani dagelijks twee malen moet begoten wor- den pot aan te kloppen. Is de iklank warm, zonnig weer is, terwijl dezelfde plant in 't zelfde jaargetijde 4, 5, 6 dagen 'kan wachten, eer ze begoten moet wor den, namelijk bij bewolkte, regenachtige lucht. Als regel kan gelden, dat men een potplant niet eer mag begieten, dan wan neer de aarde in den pot begint droog te worden. Niet stofdroog dat zou te ver gegaan zijn. Een nauwkeurig Op merker zal 'tal spoedig aan de plant kunnen zien of de plant water noodig heeft, daar natte aarde donker, bijna zwart ziet, droge daarentegen een lichte kleur heeft. Bij groote porten kan men nagaan of de aarde vochtig is, door tegen den top aan te kloppen. Is de klank- dof, dan is de aarde nat genoeg; is de klank daarentegen helder, bijna als een klok, dan is 't hoog tijd om te gieten. 't Ergst zijn in elk geval die planten er aan toe, waarvan de eigenaar zegt: „lk begiet ze alle dagen en toch willen ze niet tieren." Door dat maar door blijven gieten eiken dag wordt de aarde te nat, te zuur, leemig, de wortels 'gaan afrotten en de plant kwijnt langzaam weg. Zeer verkeerd is het de planten van onderen door 't bakje water te geven, •uitgezonderd de eigenlijke waterplanten als Calla, Cyperus enz., integendeel moet, als door 't gieten van boven water in 't onderstaande bakje is geloopen, dit worden verwijderd, opdat geen stilstaand vocht het groeien belet en de wortels doet bederven. 't Beste water om te gieten is regen- of rivierwater. Kan men dit niet krijgen en moet men zich met putwater be helpen, dan late men dit een paar (dagen buiten staan, eer men het gebruikt. Des winters moet het bovendien eerst eenigs zins lauw gemaakt worden. Daar wordt echter ook wel beweerd Fransche kweekers beweren uit ervaring te spreken dat men gerust op 't midden van 'den dag, als de zon blakert op "de planten, deze met het koudste water uit den pifr mag begieten. Men zou de planten niets behoeven te ontzien, ze zouden door dat frissche bad hoegenaamd niet hebben te lijden. Men kan het probeeren, met beleid.! C. B. Oogstoverzicht. De „Stct." bevat een overzicht van den stand van het fruit en der warmoezerij- gewassen op 12 Juli 1912. Fruit. Over het algemeen mag de stand van de frurtsooiten gunstig worden genoemd. In het bijzonder geldt dit voer peren; in veel mindere mate echter voor appelen, die tijdens den bloei vermoedelijk van nachtvorsten vrij veel geleden heb ben. Ook wordt in het bijzonder aan appCiS vees tc..aue ua.gu-wi olad- luizen, die dit jaar zeer algemeen en in grooten getale voorkomen. Zeer slecht zal zijn.de opbrengst aan pruimen en aan natuur-perziken. De prijzen van het fruit zijn overai hoog. W a r m oez e rijge w.a s s e n. De stand der verschillende groentegewassen rnag over het algemeen ook zeer gunstig worden genoemd. Hier en daar r'chten verschillende ziekten echter nogai schade aan. Met name aan 'den Langendijk wordt zeer veel schade veroorzaakt door de draaihartigheid, zoowel in de bloemkool als in de andere koolsoorten. In de Arn- sterdamsche slatuinen (Sloterpoldcr en Boerenwetering) lijden de komkommers veel van luis, terwijl daar en ook in de Kr.'mpenerwaardveie komkommer;.lanten sterven tengevolge van een nog onbe kende oorzaak. Bij Berkel lijden de kom kommers van het spint- en bladvtu r, tor- wijl in Limburg de augurken hier en daardoor eene nog onbekende augurken- ziekte sterk zijn aangetast. De prijzen dei- groenten, welke in het voorjaar en het begin van den zomer hoog waren, zijn in de laatste weken zeer gedaald, zoodat vele klachten over de lage prijzen ge uit worden. Bij Roelofarendsveen cn 'Lan- geraar is de stand der augurken goed. De tomaten staan overal goed or zeer goed. Alleen bij Berkel is de stand matig. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Leidsche vrijwillige Brandweer. Na de besprekingen in de 1.1. gehou den raadszitting wenscht ondergeteeketi- de het volgende ter kennis van Leiden's burgerij te brengen. Allereerst schijnt het mij toe, dat de behandelde brandweerkwestie door de meeste heeren gemeenteraadsleden on voldoende is voorbereid, en ik ben het volkomen met mr. van der Lip eens waar hij vraagt: „Waarom deze zaak nu dadelijk in openbare raadszitting te behandelen zon der vooraf bij officieele personen onder zoek te doen?" Mij dunkt, was dit gebeurd, dan had de voorzitter zeker niet aangehaald art. 26 der verordening, dat bepaalt: de eerst aangekomen autoriteit op het terrein van den brand, geeft bevel tot blussching, zonder dat Z.Edelachtb. nu wist dat juist dit artikel door den commandant was verkracht, door de volgende ordeIn dato 8 Jan. 1912: „Ter voorkoming van latere teleurstel ling voor de betrokken kaderleden en spuitgasten, heb ik de eer H.H. ópper- brandmeesters te verzoeken aan allen, aan hun spuit geplaatsten te willen me- dedeelen, dat, indien het zich weder mocht voordoen, gelijk de eerste dezer geschiedde, dat er spuiten uitrukken naar een brand,-zonder dat het daarvoor gel dende alarm B is gegeven, er door mij geen werkloónen of premies voor de ge ëmployeerden dier spuiten zullen wor den uitbetaald, terwijl daarentegen, in dien zij zich bij hun spuitbergplaats blij ven ophouden, totdat zij op hun vraag of hun opkomst eventueel nog verlangd mocht worden, bericht bebben gekregen, wel een uur werkloon wordt uitbetaald." w.g. De comm. der Brandweer J. C. STAM. Meer dan eens beweerde de Voor zitter in den Raad, dat deze orde niet bestond. Een bewijs dat dezelve is uit gegeven zonder voorkennis van B. en W. Ieder die eenigszins nadenkt, zal moe ten erkennen, dat deze eigendunkelijk gegeven order, oorzaak moet zijn van zeer groote vertraging bij 't blusschings- werk, terwijl juist de eerste hulp hier de belangrijkste is. De tegenwoordige in- structiën en vooral de daaraan door den commandant toegevoegde bepalingen, zijn samengesteld door B. en W. en den commandant, zonder het minst voe ling te houden met de mannen der prac- tijk, het kader der brandweer. Met het gevolg dat deze zeer onvoldoende zijn. Samenwerking van den commandant met het college van opperbrandmeesters tot verbetering, werd door den comman dant in een schrijven van den lódera Januari 1911 afgewezen. De Leidsche Vrijwillige Brandweer kan in de gegeven omstandigjheden niet verantwoordelijk blijven bij het komen van mogelijke rampen, terwijl onderge- feekende geen redenen heeft in de te genwoordige regeling voldoende waar borg te zien voor personen en eigen dommen. Mocht de huidige staat van een en ander blijven bestendigd, vreest onder- geteekende, dat het kader der L. V. B. haar mandaat zal beschikbaar stellen aan Buig. en Weth. Na dank voor Uw plaatsruimte, mijn heer de Redacteur, hoogachtend JAC. J. P. DE GRAAF. Voorzitter van het College van Opper-, Brand- en Adj.-brandm., Rechtszaken. Uit zucht tot opschik. Een klein, maar droevig zaakje werd voor de Amsterdamsche rechtbank be handeld en berecht. Een 19-jarig meisje, dochter van fat soenlijke ouders en lieveling vooral van haar moeder, een meisje, w.tr jeugd al op 14-jarigen leeftijd werd vc \j2st, stond terecht wegens diefstal van twee bankbiljetten ad f 10 uit een ongeslo ten linnenkast van haar patroon, een meubelmaker, bij wien zij winkeljuf frouw was. Zij verdiende daar f 2.50 's weeks, welk weekloon zij bij haar ouders inbracht. Aan het verkeeren geraakt, hechttte zij er aan netjes gekleed te gaan. Met de wederrechtelijk zich toegeëigende 20gld. ging zij met haar vrijer op stap en kocht een mantel ad f 13.50. Toen haar pa troon den diefstal ontdekte gaf hij liet meisje een klap en leverde haar aan de politie over. Het O. M. eischte tegen haar 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Zeldenrust, wees i.i zijn pleidooi op de intreurige jeugd van bekl. en den noodlottigen in vloed van de gevangenis op haar gestel hetwelk al reeds zoo zeer geleden heeft gedurende haar 5 weken verblijf in hei Huis van bewaring. Pleiter concludeerde tot haar onmiddellijke invrijheidsstel- ling. De rechtbank terstond vonnis wij zende, vond hiertoe geen termen, doch kwam aan de conclusie van den verdedi ger toch in hooge mate tegemoet, door bekl. te veroordeelen tot 6 weken ge vangenisstraf, onder aftrek van. de voor hechtenis, zoodat zij nu nog slech'ts een week gevangenisstraf heeft te onder gaan. Gemengd Nieuws. Omgeslagen. Gisternamiddag is het rijnschip Dorothea, schipper van Deur- sen, liggende op stroom te Rotterdam in zinkenden toestand geraakt, vermoedelijk door het overhellen van de houtlading, waardoor het schip water maakte. Daarna bleef het op de houdlading drijven. Het schip wordt leeggepompt door de drijvende stoompompen Hercules en Betty. Deze stoompompen zullen er zeer waarschijnlijk er in slagen de Dorothea boven water te houden. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Ongelukken. De landbouwers zoon W. v. D., uit Willemstad, die Dins dag van een wagen hooi gevallen is, is gistermorgen aan de bekomen verwon dingen overleden. De 6S-jarige K. te Schiedam, die zijn zoon zou helpen verhuizen, is met een vracht stoelen op het hoofd de Ma- riastraat aldaar uitkomende, in de Nieu we Haven geloopen. Hij werd spoedig op het droge gebracht, maar bleek toen reeds overleden. Inbrekers. Op verzoek van de Hilversumsche politie is van Winterswijk naar Hilversum overgebracht ,B. S. P., die zich met v. d. W., die nog in Duitsch- land vertoeft, waarheen hij is uitgewe ken, een inbraak met diefstal van zilver ten nadeele van den heer D. E. te Hil versum heeft schuldig geniaakt. De fiet sen, waarop de daders waren ontvlucht, hadden zij eveneens gestolen. Aanvaring. Gisterochtend om streeks half vijf is het stoomschiip Venus, van de Neptunlijn te Bremen, met kracht tegen de brug over de Koningshaven te Rotterdam gevaren, waardoor aan het vaste gedeelte van de brug, aan de zijde van de Stieltjesstraat, aanzienlijke schade is toegebracht. De Venus kwam uit de Rijnhaven en moest stroomopwaarts. In de Koningshaven gekomen, week ze uit vcor een schip, dat uit de Binnenhaven kwam, raakte daardoor uit haar koers, liep tegen een dukdalf op, die tenge volge daarvan uit elkaar gerukt is, en vervolgens tegen het vaste gedeelte van de brug aan de zijde van de Stieltjes traat. De schok was hevig. Een gedeelte van het voetpad en van de leuning werd geheel versplinterd, en het vaste gedeel te van de'brug werd ter plaatse, waar het bij het draaibare gedeelte aansluit en op pijlers rust, een voet op zijde gezet. Het stoomschip, waarvan de kop is in gedrukt heeft aan de Nassaukade lig plaats genomen. Griezelige v on d s t. De Wa- tergraafsmeersche politie heeft op aan wijzing van eenige burgers een grieze lige vondst gedaan. Omstreeks twee uur kwamen deze personen aan het politie posthuis meededen, dat zij in de Ring vaart het geheel naakte lijk van een nink gebouwd man drijvende hadden ge zien. Toen het door de politie was op gehaald, bleek het te zijn van een 40- a 45-jarig persoon en kwam men tot de ontdekking, dat aan _het tijk de beide beenen en het linkeroog ontbraken. Het doo reen zware donkerbruinen baard om ringde gelaat was overigens ongeschon den en is dan ook nog wel te herkennen. Het lijk is naar het lijkenhuis naast het politieposthuis overgebracht. Later is het lijk herkend als dat van van den 51-jarigen G. C. M. uit Am sterdam, die reeds geruim en tijd de ech telijke woning verlaten had. Vermoede lijk zijn de beenen van den ongelukkig nadat hij te water is geraakt afgesneden door den scherpen kant aan de kiel van de zandbakken. Een flinke. De minister van ju stitie heeft zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan den onbezoldigden rijksveld wachter H. van Bloemendaal te Barne- veld, wegens diens van doorzicht getui gend optreden, dat geleid heeft tot ont dekking van den dader van den moord gepleegd op den schaapherder Van Har ten te Nijkerk. H i n d e r 1 ij k volgen. De politie te Zaltboinmel heeft proces-verbaal óp- gemaakt tegen N. v. d. H., ontslagen letterzetter, en V., ontslagen metaal be? werker, wegens hinder!ijk volgen van den heer de J., chef op de drukkerij van de firma H. J. van de Garde en Co. aldaar. Bescheidenheid. Een uit louter bescheidenheid nooit op den voorgrond tredend Kamerlid bevindt zich met va- cantie in zijn kiesdistrict. Er zijn een paar van zijn invloedrijke kiezers, die de politiek met hem bespreken en hem in den loop van 'het gesprek (hun zachten wenk niet meenen te mogen onthouden, dat zij zijn naam nooit 'bij de kamer verslagen in de dagfoladen lezen. Daar tegen protesteert het Kamerlid natuurlijk: „Er gaat bijna geen zitting voorbij, of er staat in de verslagen te lezen„be weging", „verontwaardiging", „vroolijk- heid links"; welnu, dat ben ik steeds"' Wederom post diefstal. Don- derdag is een opengesneden ledige post zak, afkomstig uit Meppel, gevonden aan de spoorlijn tusschen Wijster en 'H ooge veen. Enkele dagen geleden is gelijk gemeld een dergelijke zak tusschen Beilen en Wijster gevonden. Branden. Aan den Achterweg, tusschen Murmerwoude en Dokkum, is door onbekende oorzaak de landbouwers woning, bewoond door D. W., geheel af gebrand. De inboedel kon gedeeltelijk- gered worden. Alles was verzekerd.1 Te Stroobos is de korenmolen met woning van den heer W. M. afgebrand. Niets kon worden gered. Verzekering dekt ten deele de schade. Te Lonneker, nabij het Aamsveen, zijn 2 H.A. bosch en 4 H.A. heide, eigen dom van den heer G. J. B., door brand vernield. Oorzaak van den brand onbe kend. In Warmenhuizen (N.H.) zijn negen woningen afgebrand. Oorzaak hoogst- vwaarschijnlijk hooibroei. Verbrand. De 5-jarige P. S., die in de ouderlijke woning te Rotterdam bij het achteruit loopen in een emmer heet water was gevallen, is in het Zie kenhuis aan de brandwonden overleden. Overreden. Te Wageningen is de 85-jarige wed. v. E. door den van Ede komenden goederentrein nabij haar woning overreden, waarbij haar beide beenen geheel verbrijzeld werden. De oude vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij eenige uren later over- leend is. Te Hilversum is de 17-jarige J. al daar door een trein overreden, en ge dood. De war m te. Te Elp (gem. Wes- terbork) is. Woensdagmorgen tijdens het hooien R. S. aldaar, vader van negen •kinderen door de hitte bevangen en kort daarop ovrleden. Te Oranjewoud is Woensdagnamid dag de 60-jarige weduwe Z., die bezig was groote boonen te plukken, tengevolge van de hitte overleden. Te Nijega (Fr.) is een 35-jarige ar beider door de warmte bevangen en over leden. Verdronken. De touwslager P. K., te Rotterdam, heeft in den Kraling- schen Plas aldaar een roeiboot drijvende gevonden waarin een lichtprijze pet lag. Bij den verhuurder van de roeiboot ligt een blauw jasje, van een ongeveer 16-ja- rige, hem onbekende jongen bij hem ach terliet, toen hij de boot huurde. Deze jongen is vermoedelijk uit de boot ge slagen en verdronken. Te Roosendaal is 's avonds een 20-jarig meisje uit Steenbergen, dat per tram huiswaarts wilde keeren, door de duisternis misleid in de haven geloopen en verdronken. In de Greuns bij Leeuwarden is de fourier H. B. bij het zwemmen verdron ken. Uit de Maas te Maastricht is (het lijk opgehaald van een tot nu toe onbe kend manspersoon, alleen gekleed met een broék. Later is dit lijk herkend als te zijn van A. v. d. B., machinist te Ljmmel, die ise- dert Maandag werd vermist. Bij het zwemmen in den Rijn teLo- bith is de 17-jarige matroos M. H. van de Risico 3, thuis behoorende te Rotter dam, verdronken. Woensdagavond is de 22-jarige veer- knecht v. K. te Batenburg, bij het zwam men in de rivier de Maas verdronken. "Zijn lijk is dadelijk gevischt. Te Zevenhuizen (Z.H.) is een hen gelaar uit Rotterdam in de Rotte verdron ken. Zijn lijk is opgevischt. Hij laat een weduwe en vier kinderen na. Bij het baden is lin de Pijp te Beverwijk de 11-jarige T. verdronken. Te Rotterdam is uit de Maashaven ogpevischt 'het lijk van den (1 O-jarigen J. de G., die sedert (Woensdag j.i. uit de ouderlijke woning werd vermist. Inbraak voorge w end. Een uitgebreid onderzoek door de marechaus see en de rijksveldwacht te Hoeven naar de inbraak bij v. d. M. aldaar ingesteeld, heeït tot uitslag gehad, dat de vrouw bekend heeft uit geldgebrek de inbraak te hebben voorgewend. Een erg c r 1 ij k e g r a p Men me!dt uit Tilburg aan de Msb. "1 Gisteravond te ongeveer tien uur ver drong zich in de Tuinstraat een groote menigte. Wat was er gaande? Men had een viertal agenten en den commissaris; van politic zien binnengaan in den. si garenwinkel van inej. S. R., zoodat men kon vermoeden dat er iets bijzonders moest gebeurd zijn. Mej. S. R., houdt een vijftal commen saals, die zich op zijn zachtst uitgedrukt een ergerlijke grap veroorloofden. In den avond ontboden zij een paar doodkistenmakers en sloten de gordijnen hunner kamers alsof juist iemand was overleden. Toen de kistenmakers kwa men, verzochten zij hen naar boven te gaan en wezen op een ledikant in den. hoek, waarop iemand doodstil neerlag. Zij verzochten aan dezen persoon de maat te nemen voor een lijkkist. De tim merlieden niets kwaads vermoedende, stapten op het bed toe om de maat te nemen. Eensklaps echter springt de doo- de overeind, grijpt een revolver en lost in 't wild een vijftal schoten. Gelukkig werd geen der omstanders getroffen, doch het onderzoek zal nog moeten uit maken of het in de bedoeling heeft ge legen op iemand te schieten, of dat men hier alleen te doen heeft met een erg misplaatste grap. De politie nam daarop het jolige ge zelschap meer naar het bureau. Waar schijnlijk zullen zij voortaan hunne be- komst hebben van dergelijke banale stre ken, want dit muisje kan voor hen nog wel een staartje hebben. Wie doet het na? Men schrijft uit Zelhem aan de Z. C. „Goeden middag, tuinman." „Dag meheer." „Warmpjes, he?" „Zeg dat wel meheer. Dat heb ik in den laatsten tijd ondervonden." „ja vriend, maar ik ook." „Dat geleuf ik best; maar ik ben tien dagen met mijn zoon uit hooien geweest, hernam (le 73-jarige arbeider, die in mijn tuin kwam' spitten. „Zoo, zoo, neen zóó kwadd heb ik 't niet gehad. En was dat ver van huis ?'f vroeg ik. „Op de stadsweide achter Doesburg, dat is drie en half uur gaans." „Zoo, dat is niet naast de deur." „Ja, ziet u, mijn zoon stapte 's mór gens en 's avonds op de fiets, maar ik trok 't leer om de hakken en moest loopen. En als dan 't hooien 's avonds gedaan was, trapte mijn zoon gauw naar huis en ik kon loopen. En als den an deren dag de zon aan den hemel stond/ was ik al weer een heel eind op 't pad/ Dat ging zoo tien dagen, en al kan ik dat zeer wel doen. Ik ben er toch niet rouwig om, dat het hooi binnen is en? ik weer bij huis mijn werk kan doen en!' hier bij meneer, zal 'k maar zeggen." Een handige ontsnapping. Een merkwaardig geval van ontsnap-', ping van een gevangene uit Grenoblej wordt gemeld. In de militaire gevan-1 genis aldaar bevond zich een veroor-' deelde, die blijkbaar al lang op een? middeltje gezonnen had, zijn enge kluis? te ontvluchten. Gisteren heeft hiij einde-, lijk de gelegenheid daartoe gevonden, "i De gladde vogel had zijn plannetje heeft aardig ingekleed. Het was zooiets als) de krijgslist met het paard van Troye, maar dan in omgekeerde toepassing. Het is den gevangenen n.l. toegestaan, zooals in de meeste dergelijke inrichtin gen, een aantal uren van den dag hart-.l denarbeid te verrichten, waarmee ze rn' weinig geld verdienen. In dit geval be-,, stond het handwerk in h,et vervaardigen! van lucifersdoosjes. Gisteren nu kwam een der afnemer»; van de doosjes zijn bene digden voor raad aan de gevangeni den. Een aan tal gevangenen mo en man helpen de zakken met de op een wagen!; te laden. Heel handig was onze slimme rik echter in een der zakken gekropen en liet zich op den wagen leggen. De op zichter bemerkte, dat de zak buitenge woon zwaar scheen, maar toen de ge vangenen vertelden, dat hij niets dan af val bevatte, was de man gerust. En onderwijl liet de vrijheidlievende^ gevangene zich naar veiliger oorden vefri voeren, 0111 daar de vrijheid te krijgen;

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6