No. 845. Zaterdag 20 Juli 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Politieke sluimering. Men kan op een andere plaats in oins blad een berichtje lezen onder het op schrift „Slapend Den Haag". Daarin [wordt de verzuchting geslaaktZoo sluir imert den Haag dan rustig voort. „Wel te rusten"' is het Haagsche wacht- iwoord. Straks slapen ze zoo vast, dat •jh-eel 1913 wordt vergeten. Zooi vast slapen, dat heel 1913 wordt vergeten Maakt men zich bevreesd, dat men zoo tets in den Haag zal moeten aanschou wen, minstens evenveel reden, zoo niet Imeer, hebben wij om diezelfde vrees te koesteren voor een ander kiesdistrict. Wij vernemen, [dat het geheele kiesdistrict (Haarlemmermeer thans reeds in voorbereidende actie is voor den liberalen kandidatuur, den heer Korthals Altes, en op verscheidene plaatsen sprekers zullen Optreden en propaganda-vergaderingen [worden belegd. Reeds meerdere malen Ihebben wij gewezen op de actie, die Sdoor de linkerzijde in-dat district ont plooid wordt, en tevens herinnerd aan den ip 1 i c h t van de rechterzijde om daartegen over spoedig en zeer spoedig een tegenactie te stellen. Maar niets, letterlijk biets hebben we tot nu toe van zulk een tegen-actie gehoord. Sluimert men in (Haarlemmermeer? Dat dan toch 'n ieder, ;die het noodlottige van "die sluimering 'jnziet, onverwijld opsta en ook de an deren wakker schudde. Verspreidde Katholieke pers, verspreid Katholieke politieke geschriften, belegt prepagandavergaderingen, doet, zooals morgen op de centrale vergadering van den Ned. R. K. Volksbond te Leiden gedaan wordt, laat nl. een spreker een belangrijk politiek onderwerp behande len, gaat na en hierop dringen wij .wel het allermeest aan wie voor (1913 toog op de kiezerslijst kunnen geplaatst worden. Dat "is een heerlijk werk! Daar vlamt toch nog wel Roomsche geestdrift in onze jonge mannen, in de bestuurderen onzer Roomsche kiesvereenigingen en po litieke propagandaclubs Onverwijld dan aan den arbeid, 't Is een waarheid, die wij, naar wij hopen, niet aan den lijve zullen voelen. Als wij niet tijdig aan het werk gaan, za! al ons .werketi tevergeefsch zijn. Ten strijde dus voor de eer en |die victorie van de Christelijke beginselen! "V Of \t ook erg is. De beroemde Fransche abdij „La Grande Chartreuse" beroemd niet om haar naam, doch om- hiaar kunstwaarde schijnt in een staat van treurig ver val te verkeeren. Léon Poncet, directeur Van de „Républiqé de l'Isère", heeft er tegen geprotesteerd, dat de regeering het oude gebouw zoo verwaarloost en de heer Barthe, socialistisch! afgevaardigde heeft een brief gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin hij een, interpellatie over de verwaarloozing van de abdij aankondigt. Naar aanleiding van het protest van Léon Poncet heeft de bekende Fran sche letterkundige Maurice Barrès een brief aan Poncet geschreven, aldus aan vangend „Ik vëreenig mij met uw verontwaar diging over de „Qrande Chartreuse", die totee?i ruïne wordt. Mijn socia listische collega, de heer Barthie, heeft wel gelijk door dit vandalisme „een mis daad tegen de natie" te noemen. En ieder zal met hem als achterlijk en dom een bestuur qualificeeren, dat aldus ver waarloost het kunstjuweel van een Dau phin e." Dat zijn waarlijk geen clericalen die daar partij trekken voor het monumen tale monument. Of 't ook erg is! Maar als het er met die abdij zoo uit ziet, dan behoeft men niet te vragen, hoe het met de minder beroemde maar niet minder noodige kerken en andere godsdienst-gebouwen gaat, waarover de regeering haar beschermende liiand heeft uitgestrekt. 't Is alles verval in Frankrijk be halve wat de schouwburgen betreft. En daar lacht men schaamteloos om wie zijn heil .erbuiten zoekt ALGEMEEN OVERZICHT. De verschillende berichten doen nog geen helder licht schjijnen over de kwestie der Dardanellen die zoo plotseling weer op het tapijt gebracht is. Al Ier eigenaardigst doet de Ttaliaansche regeering officieus bekend maken dat zij nog niets vernomen heeft omtrent een actie van Italiaansche tor pedobooten tegen de Dardanellen. Even min heeft zij een bevestiging ontvanglen dat 2 Italiaansche torpedobooten in den grond zouden zijn geboord. Alsof de Italiaansche vlootvoogd dat maar zoo op zijn eigen houtje zou ge daan hebben. Over de sluiting der Dardanellen zijn de berichten tegenstrijdig. Said Pasja heeft verklaard dat er nog geen beslis sing genomen is, een ander bericht zegt echter beslist dat de Porte er voorloo- pig van af ziet. Men zegt dat de Sultan een proclamatie zal uitvaardigen, waarin een beroep op het volk wordt gedaan om zich tegenover den vijand aaneen te slui ten. In een proclamatie tot het leger zegt de sultan, dat gisteren door eenige of ficieren zekere eischen zijn voorgelegd welke een inbreuk maken op de grond wet en op de rechten des Sultans. Hij vertrouwt dat die eischen slechts van een zeer kleine minderheid uitgaan. Het is de plicht van den soldaat, zoo gaat hij voort, om de tucht in acht te nemen, en zich buiten de politiek te houden. Wie anders handelt, pleegt verraad. Aangemoedigd^ door zulke voorvallen, is de vijand gisteren tot aan de hoogten van de hoofdstad genaderd. Dit moet men als een waarschuwing beschouwen. De eischen van de officieren, waarover in bovengenoemde proclamatie wordt ge sproken, waren geformuleerd in een ver gadering van officieren op het ministerie van oorlog. De ontbinding van de Kamer en de benoeming van Kiamil pasja tot groot vizier waren twee van die eische.n Hoewel in het huidige stadium van den oorlog wel niet veel gedacht zal worden akn vrede is het niet onaardig eens te laten zien, wat de Italiaansche vredesvoorstellen zijn die de Italiaansche afgevaardigde Cirmeni in de „Wiener Neue Blatt" pu bliceert. Italië eischt, zoo schrijft Cirmeni, de erkenning van de volle souvereiniteit over Tripolis en Cyrenaica, wil echter wel toestaan, dat de vrede gesloten wordt zonder dat in het verdrag uit drukkelijk gezegd wordt dat Turkije af ziet van deze souvereiniteit. Het gezag van deii kalief zal gehand haafd blijven, de vrijheid van den Mo- hamedaanschen godisdienst verzekerd en de moslims zullen met de overige bewo ners politiek en burgerlijk gelijk ge steld worden. De naam van den sultan als kalief zal in de openbare gebeden van de moslims, die zijn gezag erkennen, behouden blijven, de f echten der gods dienstige stichtingen geëerbiedigd wor den, evenals de godsdienstvrijheid der Senoessi. Italië zal voor het Afrikaansch'e kroon domein een schadeloosstelling betalen en verklaart zich bereid de Turksche schuld, die op Tripolis en Cyrenaica rust, over te nemen. In de opheffing der ca pitulaties zal het eerst dan toesilemmen, als andere mogendheden hiare goedkeu ring geven. Italië is verder bereid zoo besluit Cirmini nog a ndere concessies van minder belang te doen, indien Tur kije onmiddellijk de vijandelijkheden staakt. Hierop bestaat echter voorshands nog geen uitzicht. Dezer dagen is van de hand van den Engelschen Consul-generaal te Rio de Janeiro, Sir Roger Casement een blauw boek in het licht gekomen, waarin vreese- lijke aanklachten voorkomen tegen een Engelsche maatschappij en haar beamb ten over door hen gepleegde gruwelen in de gummiwoudenvan Peru Bedoelde maatschappij de „Peruvian Amazon Company" is een Londensche stichting. Reeds voor twee jaar diende een zekere Hardenburg e ernstigen be schuldiging in tegen de manier van op treden der maatschappij in het Peruaan- sche district Putumayo. Toen zond de Engelsche regeering Sir Roger Casement met een expeditie naar Putumayo om te onderzoeken, in hoe verre de aanklacht gegrond was. De Engelsche regeering heeft reeds voor geruim en tijd zijn rap port ontvangen, maar den Peruaanschen autoriteiten zou eerst gelegenheid wor den gegeven, de schuldigen zelf ter ver antwoording te roepen en het euvel uit te roeien. Dit nu is niet geschied en Engeland en Amerika zullen nu waar schijnlijk gemeenschappelijk zeer krach tige maatregelen nemen, ora de regee ring tot vervulling van haar plicht te no pen. Sir Roger zégt o.a., dat in de laatste twaalf jaren 4000 ton gummi uit Palu- mayo naar Engeland is uitgevoerd, die 30.000 Indianen het leven gekost hebben. Men heeft deze arme slaven of door honger laten sterven, onthoofd en doodgeschoten, of zelfs levend verbrand, nadat men hen éérst vreeselijk had ge pijnigd Dat Indianen, mannen, vrouwen en, kinderen, die niet genoeg gummi inlever den, tot bloedens toe werden geranseld, is nauwelijks noemenswaard in vergelij king met ai de andere gruwzaamheden, die door de beulen van die Engelsche maatschappij aan hen werden gepleegd. Jonge vrouwen werden zóó .gestagen, dat de wonden niet meer konden gene zen. Meestal liet men Jhaar dan dood schieten of dreef haar maar hiaar geboor tedorp. Zij stierven dan meestal onder weg of spoedig na jiaar aankomst. Na de tuchtiging met de zweep werd den ongelukkigen dikwijls nog. een ,oor, de neus, arm of been, Ja zelfs de tong af gesneden. Mannen en vrouwen werden, biJcTe haren gégfdpèhmeFhet gezicT den grond geslingerd en dan geschopt en geslagen, totdat gezicht en lichaam één bloederige massa waren. Moeders, wier kinderen niet de verlangde gummi inge leverd hadden, werden tot bloedens toe gegeeseld. Anderen werden met petro leum begoten en aangestoken. Als de ambtenaren van de maatschappij feest vierden, namen zij somtijds een man, die de een of andere straf moest ondei-gaan, uit de gevangenis, bonden hem aan een boom en schoten op hem als op een schijf. In het berichft worden de plaatsen aangegeven, waar deze wreedheden heb ben plaats gehad. Armando Normand, een in Engeland opgevoede Boliviaan, wordt de Beëlzebub in dit rijk der dui- veien genoemd. Ware liet niet dat men hier met een officieel rapport te doen had, we zouden aarzelen aan het hierboven vernielde ge loof te hechten en het hier weer te geven. Gistermiddag is dit rapport ter sprake gekomen in het Engelsche Lagerhuis, aan interpellanten o.a. mededeelde, dat de regeering niet de macht had recht streeks in het betreffende Peruaansch ge bied in te grijpen. Zij hoopte echter, zoo zeide hij, dat de publicatie van de gruweldaden door de bladen goede ge volgen zouden hebben en dat de invloed er van op de publieke meening het volk zou aanzetten het noodige te doen tot oprichting een er Katholieke missie. De regeering was in verbinding ge treden met de regeering der Vereenigde Staten en, zoo haar steun en huip kans op succes bood, zou deze zeker niet uit blijven. In zake de missiekwestie wordt nog een belangrijk stuk gepubliceerd 'in een der jongste nummers van de „Times", uitgaande van verschillende hooggeplaat ste Katholieken en andere personen, zoo als de hertog van Norfolk, Hamilton, Seymour-Bell enz., waarin steun wordt gevraagd tot het bijeenbrengen van een fonds van 15.000 pond om in het be wuste district een Katholieke missie op te richten, waardoor de bevolking ge steund en opgeheven kan worden. De oproep, die zich tot de heele bevolking richt, zal waarschijnlijk wel groot en weer klank vinden. Want de verstoordheid in Engeland over het gebeurde is zeer groot. Opgemerkt dietu nog, dat de Peruaan- sche grondwet alleen een Katholieke mis sie en geen andere zendelingen toelaat. GEMENGD. In de „Mouvement hygiénique" doet dr. Bienfait eenige verrassende mededee lingen betreffende het drankgebruik i n B e 1 g i De doctor rekent voor, dat er in België 210.000 „cabarets" zijn. Dit is alzoo, zegt hij, 1 gelegenheid per 34 inwoners, 1 per 15 volwassenen, 1 per 7 mannen. Yoqr de .instandhouding van één drank huis, merkt dr. Bienfait op, zijn dus 17 mannen voldoende. Terecht dringt hij er dan ook op aan, dat het aantal drankhuizen beperkt worde, tevens in herinnering brengende, wat de gouverneur van Luik voorstelde, nl. lo. Dat de Belgische wetgevers zoo spoedig mogelijk de beperking van het aantal drankhuizen in België doorvoeren. 2o. Dat de gemeente-autoriteiten onver wijld maatregelen vaststellen, waardoor de drankverkoop aan hygiënische en jno- reele bepalingen wordt gebonden. De Londensche bladen bevatten een brief van lord Devonport. Daarin beant woordt hij de mededeeling in het m a- nifest der stakers, dat dezen ge negen zijn het werk te hervatten op voor waarden als er bestonden voor de staking. Uit naam der patroons, zegt Devonport, dat dit ondoenlijk geworden is, omdat de stakers verschillende voorwaarden, be klonken in de overeenkomsten van ver leden jaar Augustus, herhaaldelijk ge schonden -hebben. De patroons zijm thans niet genegen dezelfde voorwaarden on veranderd weer in te willigen. Zij staan er bovendien op, dat zij bij het aanwerven van arbeiders voortaan vrij zullen zijn werkzoekenden aan te nemen, zonder te vragen of dezen aangesloten of niet aan gesloten zijn. De Duitsche torpedoboot G 112 verscheen Donderdagavond bij een nach telijken schijnaanval voor den boeg van het linieschip Hessen en is door dat linieschip ter hoogte van den achtertoren aangevaren. Drie leden van de beman ningvan de torpedoboot zijn omgekomen. Bii het in storten van een huis te Gërga m Dagfie'sfan (bij de Kaspische Zee) werden J30 menschen onder het puin bedolven. Men heeft 23 lijken gevonden, voor het meerendeel van vrouwen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot 1 eer- aar aan de R. H. B. S. te Goes, I.Veen thans tijdelijk leeraar aan die school; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Loosdiunen A. Knaap, thans commies der telegrafie le klasse. Pest op Java. Regeeringstelegram betreffende pest- gevallen op Java gedurende 't tijdvak van drie tot en met 16 Juli. Afdeeling Malang: 59 pes-tgevallen, 58 dooden. Journalistiek. Aan het „Centrum" wordt gemeld, dat de plannen tot oprichting van een provinciën een vasten vorm beginnen aan te nemen. Op de vergadering door het voorloopig comité te Leeuwarden gehouden, bleek, dat van verschillende zijden toezeggingen gedaan waren tot het nemen van aandeeien en wel tot «en bedrag van ruim dertig duizend gulden. Er werd dan ook definitief besloten het dagblad op te richten. De Hollandsche haringvloot. Het seizoen voor de Hollandsche ha- ringvisscherij is weder daar reeds zijn tal van schepen ter visscherij vertrok ken. De vloot die dit jaar aan het be drijf zal deelnemen, is, voor zoover be treft Katwijk aan Zee en Npordwijk aan Zee volgenderwijze samengesteld:, Katwijk aan Zee: 98 zei Loggers, 50 bommen tegen 95 zeil loggers, 64 bom men en 2'motorschepen in het vorig jaar. Noordvvijk aan Zee: 2 zeilloggers, 4 bommen, een boot van gelijke sterkte als het vorig jaar. Het aantal reederijen steeg" te Katwijk •aan Zee van 37 op 38, en bleef te Noordvvijk aan Zee 3. De Maas-kwestie. Ons werd toegezonden d in brochure: vorm verschenen „Rede over de KanaÜ satie der Limburgsche Maas," gehou den in de jongste vergadering oiizer af deeling door den heer M. C. E. Bon - gaerts, ingenieur van 's Rijks Waterstaat. In deze brochure wordt betoogd en aangetoond, dat door Kanalisatie der Maas tot Roermond-Maasbracht de Lim burgsche Kolenmijnen voor het vervoer der kolen naar de Nederlandsche Haven steden in even gunstige conditie komen als de mijnen van het Duitsch Ruhr- fa ek ken 'thans zijn. En verder Dat, als de - eenmaal zóó ver gekanaliseerd zal zijn, de NederlandseLe- mijnen zulk een grooten voorsprong zuL len krijgen op de mijnen der Belgisch- Limburgsche Kenipen, en op die van het bekken van Luik, dat deze Belgische mijndistricten dan vanzelf drang genoeg zullen oefenen op de Belgische Regee ring, om te bewerken, dat de Kanalisatie der Maas van Maasbracth tot Visé maar een kwesfie van korten tijd meer zal zijm De brochure is ten zeerste lezens waard voor hen, die belangstellen in de belangrijke kwestie van de kanalisatie der Limburgsche Maas. Bestrijding der onzedelijkheid. Burg. en Weth. van Schiedam Web ben, teneinde het politietoezicht, dat waakt tegen het bekende misbruik dat van de glooiingen van dijken wordt ge maakt „te ondersteunen, op voorstel van den Commissaris van Politie, daar omtrent de volgende strafbepalingen ont worpen Het is verboden in gezelschap met iemand van andere kunne, te zitten of te liggen op openbare wegen of dijken; of op hun bermen, glooiingen of onder kant. Deze bepaling is niet van toepassing! indien de bedoelde personen met elkan der gehuwd zijn of elkander in den eer sten graad van bloed- of aanverwant schap bestaan. Nationaal Comité van Actie voor de Kath. Pers en Lectuur. De strooming, in den laatst en tijd in het geheele land ontstaan voor actie vo-or de Kath. Pers, gaf eenigen "heeren aan leiding pogingen aan te wenden om tot geraken. Gisteravond kwamen deze heeren in vergadering bijeen te 's Gravenhage, on der leiding van den heer G. H. J. Pelster, Na eene korte en zakelijke uiteenzet ting door den- leider dezer bijeenkomst beslóten de aanwezige heeren tot het constitueeren van dit comité, behoudens goedkeuring van het Doorl. Episcopaat Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat de actie zal zijn voor de geheele Kath. Pers. In het comité namen zitting de heeren: F. Bak (Alkmaar), Willem Diepenbrock (Haarlem), W. C. F. van Hest (Rotter dam), Joh. H. Koot (Rotterdam), J.Wi. Lantman (Deventer), G. H. J. Pelster (den Haag), Ed. Pelster (den Haag), W. P, Thijsen (den Haag), Jules Pillot (Zundert) J. Verbeek (Zundert). Als voorloopig bestuur werden geko zen de heeren: G. H. J. Pelster, als voor zitter, Jules Pillot, als secretaris, en W. P. Thijsen, als penningmeester. De R. K. vakvereeniging van tuinders Wij lezen in de „Haarlemsche .Hanze" orgaan van den R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem: De jonge afdeeling Leidschendam doet goed werk! Z. D. H. onze Bisschop zeide te'Jriaar- lem„Sticht vakafdeelingen en vakver- eenigingen -,f Welnu, het kleine Leidschendam heeft al een vakgilde van bakkers, dat prach tig werkt, een vakgilde van aannemers patroons, waarin het bijzonder voor den wind gaat, en, zooals een verslag in dit nummer meldt, is er nu ook een vak gilde van R. K. Tuinderspatroons op gericht. Bravo! Vooral dit gilde van vaderlandsohe niiveren is zoo moeilijk warm te krijgen, en de „neutralen" zitten er op verschil lende plaatsen in ons Haarlemsche Dio cees diep en vast in. Leidschendam is de baanbreekster, en nu mogen de anderen spoedig volgen f Wie komt er nu? Invaliditeits- en ouderdoms» verzekering. Men verwacht, dus wordt gemeld, dat de Comm. van Voorbereiding voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke>- ring, die a.s. Maandag in het gebouw van de Tweede Kamer bijeenkomt, met minister Talma, de geheele volgende week aan haar werkzaamheden zal wij den. Onwillekeurig wordt, schrijft het Cen trum, men bij het lezen van dit bericht weer getroffen door de werkkracht die van de.n Minister van Landbouw gevor derd wordt, en welke hij in staat blijkt te ontwikkelen. Ontzaglijk is de omvang van hetgeen de heer alma tot dusver reeds pres teerde, vooral in het laatste jaar.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1