BUITENLAND. De groote Beursspeculatie. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 843. 9e £cid6ohc Sou/tant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 18 Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Naar den Briel. Niet een preek natuurlijk niet ïnaar 'n enkel woordje vergunne jmen •ons, naar aanleiding van het feit, dat [Maandag a.s. de Leidsche Processie ver trekt naar de graven van de Martelaren jvan Gorcum en de martelplaats bij [Briel le. 't Is duidelijk, dat de processie naar !den Briel op bijzondere wijze tworden gesteund en aangemoedigd door de (gees telijkheid. En dat is niet te verwonderen. [Daar is het de plaats, waar op levendige ien indrukwekkende wijze in onze herin nering en verbeelding worden terugge- ïoepen de heldendaden en den helden dood, gewrocht en geleden door negen tien vaderlands ch e martelaren, ter verdediging van de leerstellingen van ons g-eloof, die moeten zijn het merg (en tie kern. van ons Roomsche werken en ,ons Roomsche levende waarachtige t&- jgenwoordigheid van den God-mensch in (hot Allerh. Sacrament des Altaars en het Primaatschap des Pausen. Daar is het de plaats, waar wij ons op bijzon dere wijze zullen gedrongen voelen om in ons zeiven te versterken en te (ver diepen, om meer bewust té beleven ons heerlijk en heilig geloof en om met Vu- irigen aandrang te smeèken voor de be- [keering van de landgenooten dier (martelaren.... Daar is liet de plaats, waar (naar wij op redelijken grond vertrou wen, God de gebeden door vrome pel grims op de graven zijner Martelaren gie- stort, op bijzondere wijze zal verhooren. Om al deze redenen zij 't ons vergund (onzen lezers aan te sporen aan den op- jroep om in zoo groot mogelijk getal (naar den Briel mogen trekken, gehoor te geven. Dat men ter bedevaart ga naar den (den Briel, doelbewust, in het be wustzijn namelijk dat men een dag gaat (doorbrengen die op bijzondere wijze tot Zegen moet strekken voor de bedevaart gangers zelve en voor anderen. Moge Leiden door zijn bedevaart naar jden Briel een bewijs geven Van zijn 'bloeiend Roomsche leven ALGEMEEN OVERZICHT. Een plotselinge oplossing is gekomen inzake de crisis in Turkije "door het aftreden van het gehiéele Mi nisterie. Eergisteravond beraadslaagde het ministerie langen tijd met den can- jdidaat van de portefeuille van oorlog. •Mahmoed Mo-ektar pasja om tot over eenstemming te geraken over zijn voor waarden, met name de onafhankelijkheid |en de voorrechten van Albanië. De Minis- 'ter van Marine, die oorlog waarneemt, jdaar hij inzag, dat het onmogelijk was leen minister van oorlog te vinden, en hij zijn gezag tegenover het leger niet ..tiurfde laten gelden, trad daarop af, trots het aandringen van zijn ambtgenooten. [Hij trok het heele kabinet en Said pasja tien groot-vizier, in zijn val mede. FEUILLETON. 10) Acht dagen later betrad Lingen op nieuw Rosenthals huis, waar hij in de [feestzaal' eene kleine verhevenheid voor leene zigeuner kapel moest maken, die ides avonds de groote partij bij den bankier ïnei zijne wilde en zwaarmoedige melo- jdiën moest opvroolijken. Toen hij zijrn werk' voltooid had, leidde hem Rosen- fthals echtgenoote in het geheime kan toor van haren juist afwezigen man, om •eens te zien naar de herstelling van het [kunstvolle bovenstuk van den lessenaar. (Nauwiijks waren zij binnengetreden of leen bediende kwam mevrouw Rosen thal roepen, omdat mejuffrouw Todit een beroemde, voor den avond geëngageer de zangeres, haar wenschte te spreken. [Mevrouw Rosenthal, die vreesde, dat de zangeres voor den avond welke haar (een honorarium van 500 mark opbracht fwilde bedanken, spoedde zich aan stonds weg en liet den schrijnwerker Wachten. Lingen zette zich behiaagiijlc in Seen der gemakkelijke leunstoelen en ver- Die vergrooting der moeilijkheden zal «iet bepaald gunstig werken optie onder handelingen, die naar het hieet, sinds eenige dagen geopend zijn om te ko men tot een wapenstilstand Naar de „Neue Freie Pressef" zlégt, zijn er te Rome Turksche (onderhande laars met dat doel gekomen. Ook de Frankf. Zeit. bevat een bericht uit Ro me van die strekking. „Sinds eenige da gen heeft men hier uit verschillende om standigheden den indruk, dat nieuwe (po gingen gedaan worden om tot den vre de te komen. Er schjjnt (daarbij geen sprake te zijn van bemiddelingspogin gen noch van eenig optreden van offi- cieele zijde. Blijkbaar zijn geldmannen aan het werk om den grondslag voor een overeenkomst te vinde'n. Twee na men worden genoemd, die vati den Ve- hetiaanschen bankier Volpi en van den Konstantinopelschen bankier Alatine, die zoowel de Italiaansche als de Turksche belangen vertegenwoordigen." Over den oorlog geen nieuws, doch om in Idat gebrek' te voorzien, worden de volgende berich ten de wereld ingezonden. I Aan de Corriere della Sera wordt uit Athene bericht, dat, volgens de mede deelingen van een uit het lejgerkamp van Enver bei gedeserteerd Turksch (of ficier, in het Turksche leger bij Derna drie adellijke gewezen Duitsche officie ren dienst doen. Een van hen is met de leiding der artillerie belast. Volgens de Lokal Anzeiger heeft het Turksche gezantschap te Berlijn het vol gende telegram ontvangen De commandant van Tripolis deeltIme- de, dat de Italianen i\u overgaan (ot het vergiftigen van bronnen. Op een, den lOden dezer in Zoeara aangehouden Ita- liaanschen spion is een flesch Vergif ge vonden. De man heeft bekend, dat hij de opdracht had, de bronnen te vergif tigen en dat hij dat ook reeds in Rikdel- Bebena gedaan had. Twee andere? spion nen waren op weg om de bronnen in de omgeving van Bonoma te vergiftigen. Aan de Turksche gezanten wordt opge dragen bij de mogendheden op het on- menschelijke, elk volkenrecht schlendende van deze handelwijze de aandacht te vestigen. Wat er van waar is, zullen we zoo direct wel niet hooren, maar officieele tegenspraken mogen we wel spoedig ver wachten, als naar gewoonte. De Portugeesche royalisten zijn nu volgens de Lissabonsche oorres pondent van het „Berl. Tageblattt" [ge- cnooentreerd in Bisdferre, aan deSpaan- sche grens. De grens is dicht met repu- blikeinsche troepen, infanterie, cavallerie en machinegeweer-afdeelingen bezel. De beslissende nederlaag der royalisten kan volgens genoemd blad, niet uitblijven. De regeering heeft een regiment 'infan terie naar Torres Vendras gezonden, waar de monarchisten eveneens een be weging op touw zetten. In eenige dor pen in de omgeving van Torres Ven- kneuterde zich in de gedachten, h|0e prettig het toch wel moest wezen een aanzienlijk man te zijn. Daar hoorde hij de deur opengaan, die uit de werkzalen in het kantoor voerde, dat naast het geheime kabinet lag, en tevens de stemmen van twee personen. Eene ervan kende hij, het was die van Rosenthal. „Mijnheer", zeide de andere, „ik1 moet vijf duizend mark hebben."' „Vijf duizend mark!" riep Rosenthal, ^en dat zegt ge op eenen toon, alsof het een bagatel was." „Dat is het ook voor u, wil ik zeggen." „Ik verzoek u, mijnheer Bendel," stoof Rosenthal op, „dat gij op een anderen toon tot mij spreekt!" „Goed mijnheer," antwoordde Ben'del, „de toon van spreken verandert echter niets aan de ellendige noodzakelijkheid, dat ik ze hebben moet." „Loop heen," riep Rosenthal, „zet dan toch de tering naar de nering, gij gooit het geld met volle handen weg. Én wat een leven leidt gij! Gij geeft fijne sou pers, rijdt in de prachtigste rijtuigen, doet veel aan sport en de hemel weet, waaraan ge uw geld wegwerpt. Het lust mij niet voor uwe zucht tot uitgave in de bres te springen.'4 dras besloten de inwoners de monarchie te proclameeren en Torres Vendras aan te vallen. Talrijke personen werden ge arresteerd. Vliegende colonnes patrouil leeren de streek af, om alle verspreide monarchisten gevangen te nemen. Het stoomschip „Cap Vert" dat door de regeering is gehuurd, wordtin gereed heid gehouden, om de gevangenen aan boord te nemen. In de staatscourant is een decreet gepubliceerd, waarin de vrij heid van drukpers wordt beperkt. 'Het monarchistenblad „Dia" te Lissabon, is sedert de laatste dagen niet verschenen. De bevolking stelt zich feweer tegen de Carbonari, die ook in particuliere wonin gen huiszoeking doen. Talrijke personen werden als monarchisten gevangen ge nomen, maar zijn weer in vrijheid ge steld, daar bleek, dat zij in deze geen schuld hadden. Dit optreden hieeft in de hoogere kringen der bevolking! de alge- meene verontwaardiging gaande ge maakt. GEMENGD. Een moedigedaad wordt weer gemeld van koningAlfons. Toen bij n.l. gisteren de H. Mis had bijgewopnd in de kathedraal van Pampuline, begon, toen h ij zich op weg naar zijn paleis bevond, het paard van zijn adjudant te steigeren. Het dier werd! zoo woest, dat de officier zich niet in het zadel !kon hou den en meegesleurd werd. Dadelijk (nu sprong de koning uit zijn rijtuig, liep het paard achterna en bevrijdde den ad judant uit zijn neteligei positie. Het volk bracht den koning natuurlijk een geest driftige ovatie. Een commissie van de Fransche marine doet tegenwoordig vergelij kende proeven met B. kruit en kruitsoorten in andere landen in gebruik. De commissie beschikt over vijf ton Engelsch, Italiaansch en Zweedsch kruit.Zij wil onderzoeken of de kruit soorten die nitroglycerine bevatten, groo- tere veiligheid waarborgen dan die, Wel ke nitrocellulose bevatten. De Russische kapitein Koste- wit s j zal, volgens de Voss. Ztg. Maan dag naar Leipzig overgebracht worden In de brieven van den Rpssischen luite nant Nikolski te Dusseldorp moet men bezwarende dingen voor hem ontdekt hebben. Het geding tegen Kostewitsj zal binnen twee maanden voor het rijks gerecht te Leipzig dienen. Kostewitsj houdt nog altijd stijf en strak vol, dat hij onschuldig is. In Praag heerschen sinds Juni de (echte) pokken. Wel zijn er niet veel gevallen n.l. slechts 17 maar den 15den alleen werden drie nieuwe ge constateerd. In het kanton Solothum (Zwitser land) heeft en even zond'er 1 i ng als droevig ongeluk plaats gehad. Drie knapen waren aan het baden in de nabij heid van een electricitëitsfabreki aan de Oesch een zijrivier van de Aare. Plot seling verstomden de knapen en werden levenloos stroomafwaarts gedreven. Ten gel ijk zag men vele doode visschen aan de oppervlakte verschijnen. Toen men de knapen uit het water haalde, waren „Maar, mijnheer," antwoordde Bendel geraakt, „gij hebt het rechit niet mij ze- delessen te geven. Of geeft gij zelf een beter voorbeeld Gaat gij ooit 's avonds met uwe familie uit, zonder uwe beurs een honderd mark lichter gemaakt te hebben? Bouwt gij geen villa's met het geld van anderen Houdt gij geen paar den, die door de dwazen gevoederd wor den Geeft gij „Zwijg onbeschaamde," riep Rosen thal, „of ik laat u de deur uitwerpen." Lingen was opgesprongen in de groot ste opgewondenheid luisterde hij en een zekere angst had zich van hem meester gemaakt. Wat hij daar hoorde, schleen hem ongehoord toe en deed h;em tot veel erger dingen besluiten. „Schreeuw niet zoo, mijnheer Rosen thal," antwoordde Bendel. „Gij weet heel goed, dat gij mij geen haar zult krenken. Maar houdt er nu ook mede op mij ver wijten te doen, die gij beter deedt tot u zelf te richten. Waarlijk, als gij over ons beide gericht moest worden, waart gij de eenig schuldige, want gij waart het, die mij aangespoord en medego- sleurd hebt in den maalstroom, die ons ten slotte zal verzwelgen. Toch zou ik gaarne," zoo lachte hij, „den ondergang nog een weinig uitstellen. Het leven is te schoon, om het nu reeds op te gevén- zij alle drie dood. Uit het ingesteld on derzoek bleek, dat een e'lectrische gelei ding in de fabriek' defect was en dat de stroom door het water in den grond was gegaan. Daardoor werden de kna pen gedood. Het Zuidelijk en Zuid-Westelijk! deel van Frankrijk is gisteren door h e- vige stormen geteisterd. Een ware zondvloed viel bij Pamiers in het depar tement van Ariege. De straten werden rivierbeddingen en verschillende huizen werden weggespoeld. De muur van het kerkhof stortte ineen, de graven werden omgewoeld en menschelijkë beenderen dreven met den stroom mede om langs de rue St. Jean, die op een heuvel ge bouwd is, te blijven liggen. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Central News meldt, dat er aan boord van het stoomschip Canada twaalf menschen -gedurende de reis van Nieuw York naar Napels door de hitte krankzinnig geworden zijn. De ongelukkigen moesten te Napels in tien gesticht opgenomen worden. In het station te Tarascon zijn twee reizigerstreinen gebotst. Er zijn 15 gewonden. Uit Kiew wordt aan de „National Ztg." gemeld: „Op de lijn Kiew-War- schau is een sneltrein, niet Ver van het station Coziatyn, tot ontspo ring gebracht. De locomotief en de eerste wagon werd verbrijzeld en de ove rige wagons werden beschadigd. Een conducteur kwam om het leven. Dertien personen zijn zwaar gewond, hiervan drie doodelijk. Zes gendarmes die de lijn be waakten en een verdacht individu'werden aangehouden." Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd tot leden van het College voor de Vis- scherijen de heeren J. J. Slis, te Middell- harnis, A. Hoogenraad, te Scheveningen, C. J. J. H. van Kempen, te Ginneken, H. J. F. Calkoen, te Edam, L. H. Dijk huis te Ulrum, mr. T. Tydeman Jr. te Bre da, J. J. Ochtman, te Goes, Jan Schip pers, te Vlaardingen en Hub. Dirkzwa ger te Scheveningen, allen oud-lid van het voormalig College voor de Zeevis- scherijen, alsmede de heeren K. 'de Boer Czn., lid van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal te Assendelft; mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, te Amsterdamjhr. mr. dr. N. C. Gijselaar, burgemeester van Lei den, dr. H. F. Nierstrasz, ihoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrechtmr. Th. B. Pleyte, voorzitter van den raad voor de scheepvaart te Amsterdam 'H. Pollema, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Sneek, mr. dr. A. A. H. Struijcken, hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam mr. P. G. van Tienhoven, te Heemste de, en G. F. Tydeman, schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam tot secretaris mr. H. v. 'd. Hoeven Zoo denkt gij er zeker ook over, mijn heer, want van mij hangt hiet af, of wij vroeger of later ophouden." „Verschrikkelijk", steunde Rosenthal. „Menscli, waarom zegt gij mij dat?" „Omdat ik vijf duizend mark moet heb ben." „Neem ze dan maar, ik zal eene kwi tantie schrijven." „Dat zal u weinig helpen, mijnheer, want heden middag waren er nauwelijks drie duizend mark in kas." „Wacht dan en morgen zal ik u helpen. Gij vergist u, Bendel, als gij meent, dat wij aan het eind zijn. Onze laatste zwen del heeft ons een mooi eind vooruitga- bracht en met een tweede zou ik de ver liezen der laatste twee maanden geheel gedekt hebben." „Geef u niet aan illusies over," ant woordde Bendel op koelen toon. „Het bij u belegde geld kunt gij toch niet meer terug krijgen, millioenen ervan zijn weggeworpen, en...." Verder kwam hij niet. De deur, die naar het geheime kabinet leidde, werd een ruk opengesmeten en Lingen storm de naar binnen, bleek van ontzetting en, met bevende leden. Rosenthal en Ben del sprongen verschrikt ter zijdevoor zij echter een woord konden spreken, schreeuwde de schrijnwerker; oud-secretaris van het voormalig college voor de Zeevisscherijen te Zundert en is aan het voormalig College voor de Zeevisscherijen saamgesteld laat* stelijk uit de heeren mr. E. N. Rahu- sen, voorz.J. J. Slis, H. Hoogenraad, C. J. J. H. van Kempen, H. J. Calkoen, G. A. ten Houten, jhr. mr. J. Roëll, L. A. Dijkhuis, dr. MaxWeber, mr. M„ Tydeman Jr., H. A. Schippers, J. J. Ocht man, Jan Schipper en Hub. (Dirkzwa ger, leden en mr. H. v. d. Hoeven, se cretaris dank betuigd voor de bewezen diensten. J De nieuwe Kamerpresident. Naar het „Hbl." uit goede bron ver neemt, is de rechterzijde het eens ge worden over den opvolger van den heer Van Bylandt als president der Tweede Kamer. Niet dr. de Visser, zal daartoe gekozen worden, zooals aanvankelijk het gerucht luidde, doch de tegenwoordige eerste vice-president, de heer v. Nispen. R. K. Vereeniging tot Bevordering der Wereldvrede. Den 30sten Mei 1912 werd te 's Gra- venhage opgericht de Nederiandsche R. K. Vereeniging tot Bevordering van den Wereldvrede, op wier statuten de Ko ninklijke goedkeuring is verkregen bij Koninklijk Besluit van 19 Juli 1912. Deze vereeniging onder presidium van Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens stelt zich ten doel den wereldvrede te bevorderen langs wettigen weg en tracht dit doel te be reiken door: het verbreiden van kennis omtrent het idee van den wereldvrede volgens de Katholieke beginselen; het maken van propaganda in woord en ge schrift; (het zoo mogelijk samenwerken met Vereenigingen van verwante strek king; door andere wettige middelen die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. De vereeniging heeft nu een circulaire rondgezonden ,om de Katholieke land genooten uit te noodigen als lid toe te treden. De minimum contributie be draagt '1 gld. Secretaris is J. M. Mau ry, \directeur van de credietbank tegen den woeker te 's Gravenhage. Verdediging Ned.-Indië. De Staatscommissie voor de Verdedi ging van Nederlandsch-Indië heeft zich in haar voltallige bijeenkomst van gister middag gesplitst in eenige subcommis sies, die dadelijk aan den arbeid gaan. College voor de Visscherijen. A.s. Zaterdag zal het nieuwbenoemde college voor de Visscherijen (men zie de koninkl. besluiten in dit blad) door den minister van landbouw, handel en nijver heid worden geïnstalleerd. Koninklijk bezoek aan de Harskamp. H. M. de Koningin zal, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, Donderdag morgen per auto een bezoek brengen aan de legerplaats te Harskamp, voor het bijwonen der schietoefeningen. Aanvulling van onze munitie. Naar de Haagsche correspondent van het „Hbld." meldt, zal op de begroo- tingvan oorlog voor 1913 een bedrag van 1,100,000 gulden worden aangevraagd „Mijnheer, geef mij mijn geld terug. Oogenbiikkelijk." Nu vond Rosenthal zij ne bezinning terug. Hij zag in, dat hij alles moest aanwenden, om den ver toornden man gerust te stellen. „Gij zult het hebben, maar gij zult toch wel inzien, dat het een man van zaken niet mogelijk is, zulk een groote som zoo maar in eens neer te tellen." „Zulk eene groote som," schreeuwde Lingen. „Ha, ha. Nu is liet eene groote som, nu ik ze terug wil hebben en toen ik ze bij u wilde uitzetten, beschouwdet gij het als eene genade, van mij het geld te nemen. Neen, geen praatjes, hoor." „Lieve hemel," onderbrak Bendel op geheel onverschilligen toon. „Laten wij den man dat bagatel geven." „Mij liegt ge niets voor," antwoordde Lingen. „Nu weet ik, waar ik met u aan toe ben, en ik wil mijn geld terug." „Mijn waarde Lingen," zoo begon Ro senthal, zich zeer beminnelijk voordoen de, „wij kennen elkaar al zoo lange ja ren en hebben steeds vriendschappelijk met elkaar omgegaan. Bekijk de zaak toch als een verstandig man..." (Wordt vervolgd.)'

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1