16 De pote Beursspeculatie. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 841. 9g ftjicbelic Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dwaze vasthoudenheid. De heer mr. S. van Houten lucht [weer eens in een „Staatkundigen brief" zijn oud-liberale vrijheidsidee. En de oude Jieer draaft zoo hard door, dat hij geen oog schijnt Fife hebben voor feiten, ge weldig als bergen. .Hij beweert b.v., dat de dwangverzekering geen toekomst meer heeft, dat het denkoeeld van verplichte verzekering met evenredige premie-be taling zoo goed als geen bijval meer [heen. En dat, terwijl Lloyd George door geheel het Britsche rijk met medewerking van alle partijen de verplichte verzeke ring heeft ingevoerd; en dkt, terwjjl vol gens het rapport van mr. dr. A. van Rijckevorsel in België het stelsel van 'de gesubsideerdevrijwillige verzekering heeft Uitgediend! 't ls al te gek! De Christelijk-Historische Nederlan der wijst op deze grove ontkenning van de zich aan de aandacht van een «ieder opdringende feiten, en teekent er bij aan *,Dat volkomen ignoreeren van nieuwe toestanden is aan de oud-liberalen eigen." Jiet blad spreekt verder van die 3,dwaze vasthoudendheid", waardoor een oud-liberaal, als hij een „stelsel" heeft liever te gronde gaat, dan dat hij-oog zou krijgen voor nieuwe toestanden. Zoo b.v., zegt het blad verder, op economisch ge- bied: Liever te gronde gaan met stel lingen, die in. meer eenvoudige toestan den nog steek hielden, maar voor de te genwoordige ontwikkeling niet meer pas send zijn, dan die stellingen aan gron dige herziening te onderwerpen. Wij zouden wel even verder willen gaan dan de „Nederlander" en die stel lingen ook zelfs niet voor vroegere tijden steekhoudend willen noemen. Maar toe te juichen is toch, dat men ook van Chris telijk-Historische zijde eens rond-uit de oud-liberale ideeën toeschrijft aan een „dwaze vasthoudendheid.'" Schuldbekentenis. In een artikel, waarin hij breedsprakig vertelt, dat de jongste parlementaire pe riode toch zoo'n geweldig, tot dusverre Ibij ons nog ongehoord „stormjaar" was, jn datzelfde artikel moet de Hoefijzerme dewerker van 't Hbld. getuigen: „Een onvruchtbaar jaar is het niet geweest. Al had het werk zeker makkelijk in een derde deel van den besteden tijd kunnen zijn afgedaan, goed en degelijk afgedaan, men kan niet zeggen, dat er zoo heel weinig meel van den molen is gekomen." Let wel: er is te lang over gedaan. •Maar aan wie de schuld? [Waar werden kilometerspeechesgehouden? Waar werd gerepliceerd tot in het oneindige. [Waar deed .„voor 't eerst de openlijke obstruc tie, als verschijnsel van eenigen duur, haar intrede in onze Tweede Kamer"? 'jWas dit alles niet ter linkerzijde? En daarentegen: waar legde men be knoptheid en zelfbedwang aan den dag? Was zulks niet ter rechterzijde? In bovenstaand citaatje van den par lementairen H a nd e 1 s b 1 ad-redacteur is dan ook een onwillekeurige schuld? FEUILLETON. 8) Ja, dat was een slag, zooals in lange jaren de beurs niet was toegebracht: Eene slachtnig zou het worden, bloediger als eene te voren, en hij zouials overwin naar daaruit te voorschijn treden. En deze overwinning had hij noodig. Sedert jaren was hem de bodem onder de voeten ontzonken en had hij, door hard kampen, van den eenen dag in den janderen geleefd. Millio-enen van de bij hem gedeponeerde gelden had hij reeds verbruikt, eensdeels in dolle spekula- [tiën, anderdeels in onzinnige uitgaven. Als heden zijne zaak hij huiverde bij de gedachte er aan eens werd nagte- zien, dan stond hem, als een lage be* drieger, het tuchthuis te wachten. Als een bliksemflits trok hem in dit oogen- blik zijn geheele leven voorbij. Eikel .wensch was hem bevredigd geworden, [en zeer vroeg, al te vroeg had hij de ge nietingen des levens leeren kennen. Nau welijks twintig jaren oud was hem de hoofdstad met al hare geoorloofde en Ongeoorloofde vermaken bekend, als een bekentenis der linkerzijde gelegen. On danks den tegenwind der oppositie ging Jiet schip van wetgeving toch vooruit Ondanks den feilen storm, waardoor het van links bestookt werd, verging het niet. Integendeelzijn reis was allerminst „on vruchtbaar." Had-de de linkerzijde zich een „loyale oppositie" betoond, ge zoudt nog eens wat anders gezien hebben. Zou in 't komende zittingjaar die loyau- teit aan den dag worden gelegd? Niemand, die 't gelooft. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit de laatste berichten zou men mo gen opmaken, dat de Turk&che ministercrisis vrij spoedig zal worden opgelost. ,Voor het vervuilen der vacature, ontslaan door het aftreden van den minister van oorlog Mahmoed Sjethet Pasja heeft wel JNazlm pasja, de gouverneur van Bagdad bedankt omdat de regeering zijn verstrekkende eischen niet wilde inwilligen, maar men heeft blijkbaar reeds weer een nieuwen candidaat gevonden. Volgens de Lokal-Anzeiger heeft de ministerraad vervolgens Tartar Osman pasja tot minister van oorlog benoemd. Tartar-Osman pasja js bevelhebber van het vierde legercorps, waarvan de staf te Erzeroem verblijf houdt. Hij gaat door voor een uitnemend krijgsman. Over zijn politieke gezindheid js niets bekend. Tweehonderd aanzienlijke Albaneezen uit Oilan, Dzjakowa en Ipek hebben aan den Sultan een telegrafisch verzoekschrift gestuurd, om het heele ministerie te ont slaan. Het ministerie schijnt zich echter zoo maar niet te willen laten wegzenden. Bij een verklaring door den grootvizier gis ter in de Kamer afgelegd, waarin hij den toestand van Turkije naar buiten en bin nen besproken heeft zeide hij ten slotte als de Kamer voortgaat haar vertrouwen aan het kabinet te schenken, dan zal dat voortgaan zijn plicht te doen; indien de Kamer dat niet wenscht te doen,, zal het aan haar staan een beslissing te nemen. Hij voegde er nog bij. De regeering, de sultan en de kamer zijn het lerover eens dat de oorlog moet worden voort gezet en de souvereiniteit van Turk,-'je in Tripoli moet worden gehandhaafd. Alleen eervolle vredesvoorwaarden, die onze rechten ten volle waarborgen, zullen wij aannemen. Wij zullen de Dardanellen op nieuw sluiten indien de Italianen .Smirna aanvallen. Het schijnt echter dat de Italianen nu nog genoeg te doen hebben in Tripolis.'Al weer een overwinning heeft generaal Carisoni n. d. 14 dezer uit Ferua ge- meldt. Vanmorgen, zoo seinde hij, tegen het aanbreken van den dageraad, hebben alle troepen van de divisie Sidi Ali ((dicht bij de grens van Tunis) aangevallen. De stelling is gemakkelijk in onze handen gevallen. De vijand is daarop in grooten -meermalen gelezen boek. Waakzaam heid rustige, noeste arbeid, was steeds verre van hem geblevenhij ken dei slechts de zenuwachtige, ongelukkige speculatie aan de beurs, wier duizelend spel niet zoo gemakkelijk dengen e los laat, wien zij eens te pakken heeft. Dik wijls verloor hij groote sommen, maar nog vaker won hij grootere. Daar kwam echter een slag, die hem, juist toen hij op vijfentwintigjarigen leeftijd zijn eigen heer en meester geworden was>. gevoe lig trof en hem een groot deel van zijn vaderlijk vermogen kostte. Een rijk hu welijk redde hem van den ondergang, maar dit huwelijk was dan oojc zijn on geluk. Hij huwde eene vrouw, die eveji lichtzinnig en verkwistend was als hij, en hem tot de onzinnigste uitgaven aan zette. Groote verliezen in zijne zakiem men er bij en zoo brak de dag aan, waar* op Rosenthal voor 't c>;rst zijn hand, uitstak naar de bij hem in bewaring zijn de gelden. Toeii ging het met bliksem* snelheid naar beneden, en nu Daar stoorde hem een bode in zijne overpeinzingen. De tijding! Hij opende den omslag met bevende handen las eene minuut en drukte toen plotsef- ling op den zilveren knop eener electri- sche schel, die zich op zijn lessenaar- beyond. i getale uit Regdaline en Zoeara op komen zetten en heeft een hardnekkig gevecht begonnen, dat zes uur geduurd heeft en met een volledige overwinning der Italia nen geëindigd js. De vijand moest terug trekken met aanzienlijke verliezen. De Italiaansehetroepen zijn bezig de verover de stelling te vers'terken. De stakingen geven in de laatste dagen weer stof van spreken door de relletjes die er geschied zijn. Zaterdag zijn te Bordeaux en Mar seille nieuwe ongeregeldheden voorge komen. In Bordeaux namen de onlusten een aanvang met een heftigen woorden strijd tusschen stakers en niet-stakers, omdat de bemanning van het stoomschip „Marom" weigerde een stakersmeeting bij te wonen. Gedurende de luidruchtige d'scussies werd twee keer op een niet- staker geschoten, die licht werd gewond. Een tweede werkwillige werd met een zwaar voorwerp eveneens gewond. De vei bitieiing onder de stakers was daarom tegrootei. omdat.de stokers van de,„Ma- roni" „onderkruipers" uit Bordeaux wa ren, die naar Havre zouden gaan om 'het stakende machinepersoneei aldaar te ver vangen Des avonds hadden ook in Marseille ernstige woelingen plaats. Troepen en ger darmen hadden de werven afgezet, waar werkwilligen aan den arbeid waren. Een zekere Fillol, secretaris van het sta- kerscomité wilde de werkwilligen overha len den arbeid neer te leggen. Di+gaf aan leiding tot een vinnige vechtpartij, waar bij ten slott'2 Fillod gearresteerd werd. De rechtbank van Marseille heeft vier stakers tot gevangenisstraffen van zes dagen tot een maand veroordeeld, wegens het lastig vallen van werkwilligen. Ook in Engeland hebben te .Tilbury rel letjes plaats gehad. De wanordelijkheden ontstonden toen oen aantal niet-georganiseerde arbeiders de dokken verlieten. Er greep nu een ge vecht plaats tusschen deze arbeiders en de stakers. Zoowel door stakers als door w>ykwilligen werd er met steenen gewor pen en van verscheidene speciale treinen, die de arbeiders naar Londen terugbrach ten, werden de portierruiten ingeworpen Ook bij den overweg te Grays wierpen stakers, die zich daar in' grooten getale verzameld hadden, met steenen. Een vrouw werd ernstig gewond. Verscheide ne werkwilligen vuurden revolvers af uit de portierruiten. Te Tilbury voerde de politie verschei dene charges uit en nam een groot(aantal personen in arresft. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat de door honger en ontberingen het uiterste geprikkelde stakers tot bui tensporigheden komen als de boven ver melde. Waar de stakers, ondanks het feit, dat ze geen geld hebben om de staking vol te houden, toch willen doorzetten, moeten de hartstochten wel ontketend worden. Vele bestuursleden der trans portarbeidersfederatie hebben hun ver wondering te kennen gegeven over de starre koppigheid der stakers. Slechts 2 „Inspannen, vlug!" riep hij den bin- nentredenden bediende toe. Daarna greep hij zijn grijzen hoogen hoed em schoof zijn das recht. Zijne oogen fon* kelden, zijne trekken namen eene uith drukking van moeilijk onderdrukte ze nuwachtigheid aan. Nu nog: de hand schoenen eene cigaret weig! Eenige minuten voor twaalf steeg Ro senthal voor de beurs uit zijne cabriolet. Een oogenblik vloog 'zijn oog over het grootsche, prachtige gebouw, den tem pel van den modernen Baal, waarin da gelijks honderden offers onmeedoog.end gebracht worden. Hier is het middel punt van een ontzaglijk verkeer, hier1 regeert het millioen, hier heersdht als aangebeden godheidhet geld. Hi-er wor den vermogens gewonnen en verloren hier is die bron van uitbundig gejuich, maar ook van eindelooze smart en een smart des te grievender, want waar eelm beursman jubelt, daar weeklagen hon derden en duizenden hier is de plaats, waar dikwijls op lage manier millioenen bij elkaar worden geschraapt, waar de zwendelarij dagelijks ten trone zit, omge ven door hare trouwe trawanten den leu gen ,en het bedrog. En voor deze sticffi- ting buigen niet alleen allen, die de baan van het eerlijk beroep hebben verlaten, Itp^ar ppjt volken, .regeeringen en vorsten. vereenigingen verleenen den stakers nog geldelijken steun. Het legerbestuur 'heeft 400 man van de Iersdhe garde naar .Tilbury gezonden om de orde te handhaven. Voor de hiaven !en bij den spoorweg wordt gepatrouilleerd. Wederom verluidt dat e.en bijlegging van 'het geschil op handen is, diaar Lord Devonport gistermiddag met Orbel en Gosling 'n onderhoud heeft gehad. De eer ste minister [heeft besloten om zijn me- dedeeling aan het Lagerhuis op te schor ten tot de uitslag van het onderzoek be kend zal zijn. GEMENGD. Aan de Eclair wordt uit Rome ge seind: De vroegere kroonprinses van Saksen (Mevr. Toselli) ligt te Frisole ziek aan buikvliesontsteking. Een operatie is noodig. De vrees, dat de Fransche o n d e n- z e e r „Joule" bij een tocht van 800 mijlen onder zee een ongeluk gekregen zou hebben, daar men geen berichten meer van 't schip kreeg, is ongegrond gebleken. De onderzeeër is, na den tocht volbracht te hebben, weer naar Toulon teruggekeerd. Men heeft zich dit keer dus te spoedig beangst gemaakt. De Engelsche Nationale Verzeke ringswet het grootste maatschappelijke werk door den minister van financiën on dernomen, Lloyd George, is gisteren, den 15den Juli, in werking getreden. Naar uit New-York wordt gemeld, hebben de leiders van de aanhangers van Lafolette, den candidaat van de de mocraten Wilson een bezoek ge bracht en hem medegedeeld, dat de La- folettepartij hem bij de verkiezingen zal steunen. Ook Clark bezocht Wilson en zegde hem onvoorwaardel ijken steun toe. Wilson is begrijpelijkerwijze zeer te vreden over de houding van zijn vroe gere mededingers en denkt nu de over winning te zu.len behalen. De geldman nen onder de aanhangers van Lafolette zijn bereid de candidatuur van Wilson voor het presidentschap te steunen. Een officiëel bericht uit Peking meldt, dat de president van de republiek het aftreden van vier leden van het kabinet heeft goedgekeurd. Ook de minister van financiën is afgetreden. De minister-president, de minister van financiën en Chow-Toz-Chi, de vroegere minister van financiën, zullen een com missie vormen om een onderzoek in te stellen naar leeningen in het buitenland aangegaan. De minister van binnenlandsche zaken zal zich met de leiding van het departe ment van financiën belasten, totdat de toestand verbeterd is. Chow-Toz-Chi zal dan minister van financiën worden. In Gent staken sedert Zondag een deel der trambestuurders en conducteurs. Ze verlangen een minimum loon van 125 francs per maand. Daar deze eisch niet ingewilligd werd, heeft ongeveer de helft van het personeel het werk neergelegd. Het tramverkeer kan slechts gedeeltelijk gehandhaafd blijven. In verschi.lende deelen van Ame rika zijn wolkbreuken geweest die een schade van een millioen Langzaam en ongegeneerd besteeg Ro senthal, na zich van zijn overajs ontdaan te hebben, de trap naar de groote zaal,- alsof hij zich in de een of andere restau rant bevond. De portier maakte eene diepe buiging, toen hij het voorhangsel op zij schopi', 051 den voornamen gast binnen te laten. Rosenthal ging dan ook zelf niet dikwijls ter beurze maar zond Bendel of eenen der andere onderge schikten met zijne bestellingen er heen. Daarom nam hij, om geen opzien te ba ren, een heel alledaagsch gez.cht aan en liep op de dicht samengepakte menigte toe. Meer dan duizend mannen zaten of stonden in de ruime smaakvol gemeubi leerde zaal, waarin 128 granietzuilen de rondom loopende galerij schraagden. Om de geheele zaal loopen nissen, welke door üe groote Bankiershuizen gehuurd zijn en waarin zij hunne kantoren hebben ge vestigd. Overal staan banken, van den naam der firma voorzien en ta'rijke klei ne lessenaars bieden den beursmannen gelegenheid tot schrijven. In het midden der groote zaal ziet men op verhoogde plaatsen, door eene ballustrade omgeven, een aantal heeren met hunne helpers. Dat zijn de beëedigde makelaars, mannen met een jaarlijksch in- k,om^n van 30 tot 50000 mark, die de zaken dollars hebben aangericht en aan vijf menschen het leven hebben gekost. Dej ergste schade is aangericht te Denver, waar het water de stad heeft over stroomd. De New York Sun verneemt uit Mexico, dat ju de buurt van Guano juato tengevolge van wervelstormen dui zenden hectaren overstroomd zijn. Hon derden menschen zijn omgekomenste den zijn weggespoeld en de schade be draagt 20,000,000 p.St. Een trein uit de voorsteden is aan het station der Invaliden te Parijs te gen een stootblokopgeloopen. Er zijn 24 menschen licht gekneusd. Provinciale Staten. De commissie uit de Staten adviseert afwijzend op het verzoek van de wijk verpleging van de Zuid-Hollandscne ver- 'eenl^ing Het Groene Kruis, om ver'hoo- ging van het subsidie met f1000. De desbetreffende commissie uit de Sta ten vereenigt zich jmet eenige subsidie- voorstellen, o.a- voor den cursus voor opleiding tot instiumentmaker te Leiden. De commissie voor het voorstel tot aan vulling en wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden steit voor dit voorstel van de agenda af te voeren. Inzake den waterweg van Xaiwijk naar IJmuiden, is onlangs door het gemeente bestuur het denkbeeld aangegeven de kosten te beperken door de berghaven te doen vervallen. In hoeverre zoodanig be perkt plan toch van algemeen belang zou kunnen worden geacht, is nog in onder zoek. De quaestie van de droogmaking van de Reeuwijksche en 'Sluipwijksche plas sen vereischt een grondige voorstudie, waarvoor thans de prov. waterstaat de tijd ontbreekt. Ged. Staten zullen trachten met het rijk in onderhandeling te treden omtrent den afkoop door het njk van de veer- en andere rechten aan het Haagsche Schouw, üorlogsmarsch. Naar aanleiding van het bericht uit het „Vad.", als zou er nl. te Arnhem een soldaat van het 8ste regiment, tengevol ge van een militaire marsch bezweken zijn, deelt men aan de „Msbd." mede,- dat slechts waar is dat een tweetal man schappen, tengevolge van de vermoeienis en de warmte zijn flauw gevallen en maar het miliair hospitaal werden vervoerd. Een hunner kon reeds in den namiddag van denzelfden dag naar de kazerne terug- keeren, de tweede werd gisteren nog ver pleegd, maar zijn toestand is geenszins zorgwekkend, terwijl van overlijden van een hunner geen sprake is. Vermoedelijk zijn de berichtgevers ook in andere bladen trof men eenzelfde bericht aan in de war gebracht door de begrafenis van een -onderofficier die bij het baden in den Rijn onder (Huissen is verdronken, en wiens lijk Vrijdag avond onder Driel werd opgevischt. Kruisverbond. Onder bescherming van Z. E. Kardi naal van Rossum is, naar aan het „Ctr." tusschen kooper en verkooper regelen en kwitanties afgeven voor afgedane za ken. Een oorverdoovend, dooreengonzend geluid dringt Rosenthal in zijn fijne ooren. Voor hem beweegt zich wild dooreen, eene haastige, joelende en schreeuwende menigte, die geen ander doel schijnt te hebben dan zooveel mogelijk leven te ma ken. En toch is het heden een flauwe dag. De stemming is gedrukt. Rosentiials komst valt velen op, maar zij hechten geen waarde aan zijne tegenwoordigheid, nadat zij op zijn gelaat gelezen hebben. Met moeite dringt Rosenthal naar zijne plaats, waar Bendel, zooals altijd, m.et meerdere klerken zit. Op den weg erheen wisselt hij met dezen en genen een groet, laat zich door een grappenmaker de laat ste ui vertellen en doet alsof hem de ge heele zaak niet aangaat Om hem bruist de zee, boden met nieuwstijdingen loopen heen en weer, jongens snellen aan met telegrammen, waar in de zijzalen onge veer honderd beambten den zwaarsten dienst te verrichten hebben, en daar tus schen door klinken enkele luide stemmen die een papier voor zoo en zooveel aan bieden of wenschen te koopen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1