Oud-Leiden. Uit Stad en Omgeving. en deii penningmeester weiden goedge keurd en in de plaats van den heer F. W. Schöttelndreiër, directeur van het „Utrechtsch Dagblad", den penning meester, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer W. Gaade, dir. der „Delftsche Crt." De heeren A. G. Boissevain („Al- gem. Handelsblad") en F. J. A. M. Wierdels („Tijd"), die ook periodiek af traden, doch ais de voorzitter en de se cretaris herkiesbaar waren, werden met algemeene stemmen op één na herkozen. Het onderwerp„De Advertentiebu- reaux", werd ingeleid door den heer I. Oppenheim, directeur van het „Gronin- der Dagblad", waarna een levendige dis cussie zich ontspon. Besloten werd, dat een zestal conclusion van den heer Op penheim in een volgende vergadering zullen worden behandeld en dat inmid dels het bestuur der vereeniging een con ferentie zal beleggen met eenige der best bekend staande advertentiebureaux. Vervolgens werden de conclusiën be treffende advertentiën en „reclame-be richten", aangenomen in de algemeene vergadering van 2 Juni 1910, aan een nauwgezette herziening onderworpen. Na verwerping van één en toevoeging van een andere, werden zij na wijziging, als volgt opnieuw aangenomen I. De vergadering besluit, dat de offi- cieele publicatie van gemeentelijke en provinciale berichten in het algemeen tot de rubriek der advertentiën behoort; doch meent, dat deze quaestie er een is van localen aard en dat alleen door locale samenwerking desgewenscht onder leiding van het bestuur van „De Nederlandsche Dagbladpers" naar een oplossing ervan gestreefd kan wor den. II. De vergadering neemt als regel aan, ook andere aankondigingen van Rijks-administraties, Besturen van Pro vinciën en Gemeenten, andere openbare Lichamen en Spoorwegmaatschappijen, die het karakter van advertentiën dra gen, niet gratis op te nemen. III. De vergadering besluit, aankon digingen en mededeelingen, waarbij niet recKtsstreeks een algemeen belang be trokken is, doch geheel of voornamelijk het persoonlijk belang van den inzender wordt beoogd, niet als bericht op te nemen in het redactioneele gedeelte der couranten. IV. De vergadering spreekt de wen- schelijkheid uit, dat een einde gemaakt wordt aan het stelsel, dat door het Rijk, Provinciën en Gemeenten wordt toege past, om door tusschenkomst van Ad- vertentie-bureaux rabat te verkrijgen op advertentiën, en besluit aan advertentie- bureaux voor deze advertentiën niet meer dan 10 pet. korting te geven. V Vkp v£jitaderiiig_befiliiit. als hoogste rabat voor weld,adigheids-advertentiën aan te nemen 50 pet. van den gewonen advertentieprijs. VI. De vergadering besluit, lijsten van verantwoording betreffende ingekomen giften bij inzamelingen niet in het re dactioneele gedeelte van de couranten op te nemen. VII. De vergadering besluit, geen ad vertentiën aan te nemen van advertentie- UIT DUSSELDORPS ANNALEN. Ons tweede uittreksel beweegt zich rondom den moord van den Delftschen nonnenrector Cornelius Muis of Musius een beroemd priester, gewoonlijk de proost van het Delftsche Sint Aaghten- klooster geheeten, en te Leiden deerlijk door het krijgsvolk van Lumeij gemar teld. Wij zijn in de Annalen nu op folio .157 van het bloedjaar 1572, in welk jaar de prins van Oranje het bewind voerde. Al dadelijk vermelden wij, dat wij niet stoofends aan het adres van de oude Leid- sche burgerij hebben te vermelden, maar de lezer zal intusschen wel gewaar 'wor den, onder welk juk men destijds onze goede stad had gebracht. En wat Oran jes faam betreft, deze heeft toch reeds hare talrijke bestrijders. Het beste overzien wij heel onze zaak als wij uit de Annalen een drietal vra gen gaan beantwoorden, namelijk: le. Hoe kwam Musius en hoe kwam ook Lumeij in Leiden 2e. Hoe is het den zeer Vromen en ge leerden Musius te Leiden vergaan?. 3e. Hoe staat de Prins van (Oranje, die anno '1572 bewind voerde over Lu meij en over de stad Leiden, tegenover den moord van Musius? Eerstens: Toen ter tijde, zoo schrijft Dusseldorp over het jaar 1572, was Graaf Van der Ma rek, doorgaans heer van Lu meij geheeten, krijgshoofd van de op standelingen tegen Spanje, (m. a. w. in dienst van Oranje). Toen deze Lumeij nu (om het door de Spanjaarden bele gerde Haarlem te gaan helpen) uit 'het zuidelijker Holland eerst naar Delft was gekomen, en zijne troepen aldaar voor ~de Oostpoort bivak hielden, zijner velerl'ei baldadigheden door Lumeij's volk ge pleegd. Vooral heeft zulks 'n gemjeen sol daat gedaan, die dicht bjj de poort (kwam. .Hij werd eindelijk door een wachter Van den commandant der burgers gegrepen, en omdat de deugniet daarna nog Sniet afliet, is hij ten laatste door dienzelfden wachter, met een looden kogel van den stadsmuur doodgeschoten. Lumeij had in tusschen voor zich zeiven, binnen de stad in het huis van zekeren edelman, (met name Joannes .Huterus, zijn kwartier ge nomen. Dit huis stond bijkans naast het ^int Agatha-Jilooster en het was onbe- bureau::, ciie tariefiijsten pubiiceeren, welke grovelijk onwaar en misleidend zijn. VIII.. De vergadering besluit, niet toe te geven aan eischen van adverteerders» die een bepaalde plaats in de courant voor een advertentie verlangen, noch zich te binden aan een monopolie van een bepaald model of bepaalde lettersoort of versiering, tenzij tegen een extra be taling echter niet toe te staan, dat een adverteerder een eigen teekening in cli ché van een ander overneemt. IX. Dc vergadering draagt aan het bestuur op, een lijst aan te leggen van colporteurs, advertentie-bureaux en ad verteerders, waarop het de namen plaatst van hen, die het meent, dat daarvoor in aanmerking komen, naar aanleiding van klachten, omtrent hen door het bestuur ontvangen van de leden. X. De vergadering besluit, dat geen verplichting zal worden aanvaard om, naar aanleiding van het plaatsen van ad vertentiën, reclame-berichten of recensies in het redactioneele gedeelte van cou ranten op te nemen. Na eenige debat over een voorstel om bij de inning van abonnementsgelden! de incassokosten door de geabonneerden der bladen te doen betalen, werd hier omtrent geen beslissing genomen. Een voorstel van een der leden om de vereeniging coöperatieve courantenpa pier te doen aankoopen voor de leden, stuitte af op het groote verschil in for maat en qualiteit van papier, dat voor de bladen gebruikt wordt. Tot het oprichten van eigen corres- pondentiebureaux in binnen- en buiten land vond de vergadering voorloopig nog geen aanleiding. Het verzoek van den „Ned. Journa listenkring" om mede te werken tot aan stelling van een gemeensclrappeiijkent „vertrouwensman", die advies zal geven omtrent vervulling van vacaturen bij de redacties, werd, na uitvoerige discussie, verworpen. Na eenige bespreking van de bezwa ren, die bestaan tegen het aannemen van losse advertentie-„inlagen" in de cou ranten, werd den leden vrijheid gelatetn, mits voor dergelijke wijze van advertee- ren een hooge prijs wordt gevorderd. Als norm werd gesteld de prijs van een geheele pagina van het blad. Besloten werd, dat de leden door een gelijkluidende circulaire waarop de na men van alle aangesloten dagbladen zullen worden vermeld, aan hen, die ver zoeken „reclame-berichten", verkapte ad vertentiën, in het redactioneele gedeelte van de couranten op te nemen, de wei gering zullen bekend maken. Het verzoek om deel te nemen aan de stichting- eener. ..Vereeniging voor Hoo- ger Onderwij*s voor Journalisten", werd door de vergadering ingewilligd. Zij ver klaarde zich bereid het bestuur te mach tigen lid dier vereeniging te worden cn den voorzitter als zoodanig zitting te ne men in haar bestuur, ook den leden der redactiën, die den cursus willen volgen, zooveel mogelijk tegemoet te komen, echter onder voorwaarde» dat de cursus zal kunnen worden gevolgd door alle woond, omdat genoemde .Huterus, om wille van zijn geloof en uit afkeer op- zichtens den opstand tegen Spanje, naar Utrecht (destijds nog trouw aan Spanje) uitgeweken was. i En helaas, nu kon Lumeij den dood van den soldaat bij de Oostpoort, niet zonderde grootste verontwaardiging ver dragen. Hij deed het lijk van Iden neerge- schotenevoor de deuren der Groote Kerk onder den .klokketcren, tegenover het St. Agathaklooster neerleggen, maar eischte daarenboven van den Stadsmagistraat: die doodslag op zijn soldaat moest als onrechtvaardige moord gestraft worden! De Magistraat evenwel, na met Oranje zeiven (die in Sint Agatha logies hadj in overleg te zijn getred,en, gaf aan Lumeij ten antwoord: dat de overledene naar recht en door eigen schuld bleek meerge- veld te wezen. Toen heeft Lumeij, verbitterd als hij door dit antwoord werd, een eed ge zworen, dat hij zelf zijn verslagen soldaat wel wreken zoude, al ware het, Ides nood's door den overste der Maagden van het Sint Agaiha-klooster, die toen Oranjes gastheer was, wanneer het Rem ooit ge geven werd, ter dood te brengen. Musius (de pas genoemde gastheer) is dit te weten gekomen en daar (hij de wreedheid van Lumeij maar ook Oranej's streken kende, begon hij niet zonder grond voor zijn lijfsveiligheid te vree zen, vooral toen Oranje den heer Lumeij ten avonddisch had genoodigd; bij dit avondmaal toch had Lumeij den rector Musius, die daar aanwezig was, met al lerlei schimpscheuten en felle boerterij overladen. Daar kwam nog bij, dat door Lumeij's-beidenden hier ;en daar het vol gende werd rondgestrooid, en hier en daar ook werd geloofd: „Oranje had, nadat Musius heengegaan was, bij een ruimeren beker wijns, de macht over le ven en dood opzïch'. Mis Musius, aan Lu meij toegedronken." Zoodoende vroeg en verkreeg Musius, op den 9den December van dit jaar, van Oranje de toestemming om henen te gaan en hij trekt daarna naar den (Haag. Zijn gezelschap bestaat uit Caroletta, een ade-1 lijke non van het klooster en uit een twintigjarig jongeling. Deze heette Cor nelius Musius van den Meer, was Del ven aar en een neef van den rector Mu sius, die hem als petekind bij den Doop ontvangen en zoo zijnen,naam gegeven beroepsjournalisten, niet alleen door leden van den „Ned. Journalistenkring". Ten slotte werd aan het bestuur op gedragen, te trachten, door tusschen komst van H.H. E.E. de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Waterstaat ver- 1 aging te verkrijgen van het tarief voor telegrammen van en naar het buitenland. Na de vergadering vereenigden zich de aanwezigen aan een gemeanschiappe- lijken maaltijd in het „American Hotel". KORTE KRONIEK. Gisteren heeft de scheidende burge meester van Haarlem in de oude Raad zaal een afscheidt audiëntie verleend. Door een deputatie van een commissie uit dc burgerij werd aan Jhr. Mr. 'Boreel Van Hogelanden een gouden gedenkpen ning aangeboden. De door den Zaandamschen ge meenteraad benoemde commissie van onderzoek heeft met acht tegen één stem besloten aan den gemeenteraad te adviseeren wettelijke sluiting voor win kels in te voeren en dat uur te bepalen op 9 uur. Te Arnhem is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer mr. C. fE. Havelaar, wethouder der gemeente Rhe- den. De overledene, die jaren lang stads advocaat van Rotterdam was, was com missaris van de Holland—Amerika-lijn. LEIDEN, 13 Juli. Toelatingsexamens H.B.S. De uitslag van her toelatingsexamen voor de hoogere klassen der Hoogere Burgerschool voor jongens is als volgt: Aantal candidatenvoor de 3e klasse 1 die toegelaten is; voor de 4e klasse 5, die alle zijn afgewezen. Voor het toelatingsexamen voor het gymnasium slaagden voor de le klasse: M. van Wijk, F. Bey, N. H. Biegman, M. O. Cahen, W. J. W. N. Diepeveen, H. A. A. Driessen, J. G. de .Graaff, M. C. L. Grupstra, J. van Grütiug, J. L. Harz, G. M. Joustra, M. A. Koops, J. J. van der Lip, F. J. Los» E. (T. M. Ovink, W. E. van Pannuys, C. F. Pels Rijcken, J. van der Scheer,. Th. de Sitter, y. J. Versluys, A. Verwer, L- L. Voorwinden, J. F. Carpentier Alting en J. de Ruiter Zijiker. Afgewezen 4 candidaten. Voor de 4e klasse slaagde de eenige candi- daat J. "Roorda. Zondag 4 Augustus zal door de Har monie St. 'Gregorius, directeur de heer P. A. Smeele, een Zondagavond concert worden gegeven in den tuin van Zomej-- zorg alhier. Voor de examens M, U. L. O. zijn te Utrecht geslaagd voor diploma A: P. Dregmans en J. P. A. van VJoodorp, beiden alhier. Voor het tweede gedeelte van het no tarieel examen slaagde de heer C. van der Linden te A1 ph en. V De le luitenant jhr. O. G.f Bloys van Treslong van het 2e reg. veld-art. te 's Gravenhage, werdt 3 Augustus a?s had. Ons drietal werd omdat er véél sneeuw was gevallen in een trekwagen die men een slede noemt, vervoerd. Maar toen men de poort der stad Delft uitgleed, is ons gezelschap genoteerd door eenige ruiters van Oranje. Hoverinck, de zoon van den koopman Teilius (dus ze ker een stiefzoon) en iemand die JVlaselurit werd geheeten, en een zoon was fvan En- gelbert Cornelis Flaccus, aan Musius nog vrij nabij verwant, waren onder die lie den de voornaamsten. Zij reden de slede weldra achterop en zij hebben haar in gehaald bij het Leprozenhuis, hetwelk ten zuiden van den (Haag ligt. Toen dwongen zij den voerman der slede haar istil te doen staan voor de herberg van de waar din Trui op 't Hoff. Spoedig bieek, bij het navragen, wat de zooeven vernielde ruiters elkeen deden, dat hier eenige uit gezondenen van Lumeij toefden met de opdracht, om betreffende de vlucht van Musius een onderzoek te doen, omdat men zeide: hij was naar de Spanjaarden te Utrecht, de vijanden des lands [heenge- togenMaselant bovengenoemd, een der rOanej's ruiters, trok nu terug en ging van hun gehouden onderzoek, te Delft bij Oranje verslag uitbrengen. Oranje nu gaf op den dag daarna een bevelbrief mee (althans voor den vorm, zegt hier Dusseldorp) Hij was van dezen inhoud De gevangene worde in veiligheid naar Delft teruggebracht! Zelfs van Oranje's huis kwamen eeni ge voorname menschen, vrouwen zoo wel als mannen, zoo gaat steeds Dussel dorp voort, te saam naar den Haag en zij trachten allen Musius weer terug te voeren naar Delft, en dan moesten zij voor het betoönen van dezen dienst nog weer eens op een rijk feestmaaltje dóór den rector ontvangen worden. Hier onderbreken wij even Dusseldorp om twee 'dingen bijzonder aan des le zers aandacht voor te houden. Vooreerst: de tijdsorde! Musius vroeg op 9 December na Oranjes en Lumeij's avondmaal zijn verlof om henen te gaan. Hij verkrijgt dat verlof van Oranje, maar ruiters van Oranjen volgen Musius en Maselant, een van hen, bemerkende dat speurhonden Van Lumeij ook rondom den Haag dwalen, keert terug naar Oranje. Nu stuurt Oranje des morgens daarop een brief Van vrijgeleide terug naar Mu- commandant van het treindetachement in de legerplaats bij Oldebroek vervangen door den len luitenant M. W|. de AV.it van het korps alhier. Gisteravond hield de R. K. Drank bestrijders propagandaclub Dr. Ariëns een huishoudelijke vergadering, die door bijna alle leden was bezocht. Na k>pening met den Christelijken groet deelde de Voorzitter mede, dat de club op den feestavond van de ,St. Josephs Gezellen- vereeniging in de .Stadsgehoorzaal zal mogen colporteeren met anti-alcoholische lectuur. Den leden werden vlugschriften ter hand gesteld, om daarmede in eigen kring propaganda te makén. De heer J. A. Warmerdam hield vervolgens een le zing over drankellende. Hierna werd de vergadering gesloten. Parkconcert. Het programma van hei Parkconcert te geven op Dinsdag 16 Juli* 8 uur nam. door het Stedelijk Muziekkorps, direc teur de heer Joh. C. Geijp, is als volgt: No. 1, Zilverfeestmai'sch, Geijp; 2. Ou verture „Die Schone Galathé," le uitv. Suppé;3. „Ich bin ein Kind vom Rhein," ,Wals, Zeiler; 4. Fantaisie uit „Die Keu- sche Susanne," Gilbert; 5. a. „Die Wacht- parade kommt", Eilenberg; b. „La Mons- mé", Ganne; 6. Volkspotpourri, Ooms; 7. „Sons of the bravès", marsch, Bid- goot. GOUDA. Op het adres van de afd. Gouda der S.D.A.P., waarin wordt ver zocht, van gemeentewege over te gaan tot het bouwen van arbeiderswoningen, stellen B. en W. den gemeenteraad voor afwijzend te beschikken. Hoewel uit de gehouden woningtelling wel is gebleken, dat er behoefte is aan dergelijke woningen, geven B, en W. de voorkeur aan het geven van subsidie aan vereenigingen, die zich het bouwen van goedkoope wo ningen ten doel stellen, temeer wijl in deze het particulier initiatief reeds werk zaam is. HAARLEMMERMEER. Bij den heer J. Stam te N.-Vennep is komen aan vliegen een postduif, om den rechterpoot een zilveren ringetje dragende, waarop voorkomt: L. H. no. 699. H1LLEGOM. De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 18 Juli, des na middags te 71/2 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zijn repu tatie als torenuurwerkmaker weet de heer H. J. Verlint alhier steeds te handhaven. In vele omliggende gemeenten is hij als zoodanig goed bekend en wordt zijn werk steeds gewaardeerd. Door bemid deling en medewerking van hem is het nieuw aangebrachte torenuurwerk met Westminster-Carillon dezer dagen te Noordwijk-binnen geplaatst. Dit uurwerk uit de fabriek van de firma Eysbouts te Asten (N.B.) is het eerste uurwerk met Westminster-Carillon in Nederland. Wij wenschen den heer Verlint veel succes. Zie verder de advertentie in dit blad. NIEUWVEEN. De Ned. Wielrijders- bond heeft bij den viersprong in den polder Nieuwkoop een .wegwijzer doen plaatsen. sius en zijn achtbaar gezelschap, het welk nog steeds wachtende was bij Trui qp 't Hoff'i ja, vele .goede menschen trekken ook naar de waardin, ten einde Musius terug te halen. Doch dienzelfden dag, zooals wij zien zullen,, gaat 'juist Lumeij uit Delft naar Leiden. Was Oranje hiervan verwittigd? !t Was toch wel te denken, dat als Haarlem ontzet moest worden, Lumeij ook daags na den ne genden December, wel iets Verder op zou de gaan met zijn volk. En wat zoude er gebeuren, als op dien tocht Van Lu meij uit Delft naar Leiden, de omstre ken van den .Haag, vrij zeker door Lu meij's krijgsvolk werden verontrust? Men gaat dit nu verder weer hooren uit de Annalent Nadat de boodschap van (Oranje was ontvangen, trekken allen uit de herberg dadelijk naar Delft, terwijl de ruiters van Oranje, die Musius ingehaald en stilgehou den hadden bij den Haag, tot geleiders dienen. 1 Maar het geviel, dat op hetzelfde mo ment, waarop zij van den Haaglaftrokken, Lumeij met eenig voetvolk en paarden volk uit Delft optrok, om dan naar (Haar lem dat door de Koninklijke troepen bele gerd werd, hulp te brengen. Eenige lie den nu van die ruiters wijken (weldra uit de gelederen, en dat gebeurde, zeer waarschijnlijk, op bevel van Lumeij. Die vallers opkwamen en zij Oranje's mandaat weg, die naar Leiden voert, af, en zij zij rijdt weldra over een Tolbrug links af; op den Haag aan, en krijgt zoodoende ter zijde van het meergemelde Lepro zenhuis Musius met zijn slede tegemoet. Aanstonds vallen Lumeij's ruiters met ge weld aan en willen de slede (meevoeren. Doch toen nu degenen, die Musius ter bescherming omringden, tegen de aan vallers opkwamen en zij Oranjes mandaat vertoonden, hebben de aanvallers voor het oogenblikde-slede wel losgelaten, doch zij gingen vlak voor haar uitrij den, totdat men gevorderd was bij -'de groote splitsing van den algemeenen weg welke daar naar Rijswijks dorp, dichtbij de reeds vermelde tolbrug voer!. Hier hebben zij opnieuw geweld gepleegd, en zoo den voerman der slede gedwongen om links af te slaan en naar Leiden, al waar Lumeij overnachten wilde, heen te sturen. Zij trekken welven daarbij de sle de zoo snel en zoo woesttusschen de be- geleiders wgg» dat Musius' .hooMjteltsel WARMOND. Door den plaatselij ken gas fitter der Stedelijke Gasfabriek, zijn in de buitenplaats „Huize Warmont" lan taarns geplaatst, die op vastgestelde uren automatisch gaan branden. Dit zijn de eerste hier te Warmond 't Is een prach tig systeem, dat naukeurig werkt. WASSENAAR. Gisteravond hielden de leden der Coöp. Ver. „Samenwerking'-* de jaarvergadering jn café Beijersbergent De rekening en balans werden goedge keurd. Besloten werd van de brutowinst 20 pet. te voegen bij het reservefonds, op ieder aandeel 5 pet. uit te keeren en en de rest te gebruiken voor afschrijving. Er werd in den loop van het boekjaai 263000 gulden omgezet aan de le'den. De waarde der aandeelen werden bepaald op f125. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. Knijnenburg Gzn. De heer D4 van Straalen werd herkozen evenzoo de aftredende commissaris de heer J. Ho- man. Ten slotte werd besproken den aankoop van voederartikelen voor het aanstaande winterseizoen. GEWESTELIJK GEMENGD. De knecht van den loodgieter de .Tello te Hoofddorp had het ongeluk bij het maken van een goot bij den land bouwer Geertsema te vallen. Inwendig zwaar gëkneusd werd hij opgenomen en per rijtuig naar de woning van zijn pa troon gebracht. 'Op advies van den ge neesheer is hij per ziekenwagen naar hel ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer A D. Fokker (den Haag). De academische examens, promoties, enz. zijn afgeloopen. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heei E. L. M. H. Speyart van Woerden, geb. te 'sHertogenbosch; tot doctor in de staatswetenschap op stellingen de heei mr. B. van der Mersch, geb. te Zeist tot doctor 111 de wis- en natuurkunde op proefschrift: Beschouwingen over po litieke rekenkunde, de heer M. v. Haatten, geb. te Deventer. Sport. Schieten. W eds trijd op Ock en bu rgh. In de schietwedstrijd op Ockenburgh behaalde in den korpswedstrijd Tirail- leursvuur den 17den prijs het 4e reg. in fanterie te Leiden. In den wedstrijd' Ockenburgh (de Geluksbaan) op 300 M. max. 2 maal 100 p., behaalde den 4en prijs Joh. Dekker te Leiden, met 99t 94193 p. Olympische spelen. Polsstokhoogspringen. Met een sprong van 3.95 M. werd het record door den Amerikaan Babrock in dit nummer gebroken. Verspringen. Het wereldrecord werd ook in ditnum- van zijn hoofd viel en zij niet toestonden om die muts te gaan oprapen, maar zij hebben Musius uitgelachen, luidop schreeuwende: Voor dien offeraar zullen wij te Leiden wel een andere huif over zijn Jio-ofd klaarmaken. En ook hebben zij toen aan Musius zijn mantel reeds af gestolen. Wat den jeugdigen Cornelius Musius (van der Meer) den bloedverwant van den proost of rector aangaat, deze was bij het Leprozenhuis, toen hij het aan stuiven van Lumeij's ruiters iii liet gezicht kreeg, uit de slede gesprongen en hield1 zich in struikgewas verborgen. Later ziet hij de ruiters verdwenen en toen neemt hij ook een slede en hij 'is zijn eerwaar den oom tot bij Rijswijks buurt ge volgd. Maar het verliep hem deerlijk. Want nauwelijks krijgt het liederlijke krijgsvolk hem jn het visier, of hij (wordt uitgeplunderd en daarna met speer en kolf gedwongen om weer in de slede van zijn oom te stappen. Met een ijzeren ketting is zijn arm toen allernauwst aan! zijn ooms arm vastgesnoerd. (En zÖó naar Leiden!) 1 Tot zoover voor heden ons uittreksel.; Wij weten het thans, hoe Musius (uit zijn Sint Aaghten-klooster te Delft, naar Lei den is geraakt en wij vernamen tevens* door welke omstandigheid Lumeij met zijn krijgsvolk naar onze Petrus-veste kwam. Volgt nu aanstaande week de treurige! beantwoording der tweede vraag van on ze proeveHoe is het demzeer vromen en, zeergeleerden Musius te Leiden vergaan'? Doch de lezer zal thans reeds naar waar heid gissen, hoe geenszins de eenvoudige! burger van Leiden het later te melden lijden van (Musius heeft gewild. Maarl Oranje had in den persoon van|den vreemd deling Lumeij een duivel in menschenge- daante tot krijgsoverste aangesteld. Die( duivel en zijne trawanten zullen straks{ de Lokhorststraat, het huis van Venius' of van Veen, en eindelijk de toenmalige! „Blauwe steen" voor het stadhuis in de( Breestraat heel een avond en nacht met de weeklachten en de martelingen va< Musius vervullen, dus van eenen gee telijk persoon, jn heiligheid aan eene Sint Jeroen, jn geleerdheid schier aa eenen Erasmus gelijk! Alle commentar over Leiden's juk js hier verder overbt die..P. M. BOTS, ft

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2