13 - Een Jubilé. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 839. -J 3)e Ccicbcixc Sou^a/nt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Katholiek Leiden viert morgen en! (Maandag een jubilé. De „St. Jozefs- .Gezelien-Vereeniging" herdenkt den dag, .waarop zij voor vijf en twintig jaar in Leiden is opgericht. JTert is niet een feest van een vereeniging, wier werken be perkt bleef binnen een zekeren kring leden neen, de zegenrijke gevolgen van het bestaan der „St. Jozefs-Gezellen- Vereeniging" strekken zich in en door de leden uit over geheel het Katho lieke Leiden, en daarom mogen we zeg gen, dat geheel Katholiek Leiden dit ju- bilé medeviert. Of strekt een vereeniging niet ten ze gen van het Katholieke leven in eeln stad, als zij mannen vormt, die kennen het Katholiek geloof en het beminnen mannen, die hoog houden de vaan van ide Roomsche beginselen boven de ver vlakking en de onverschilligheid van ve len hunner Roomsche medebroeders mannen, die waarlijk mannen zijn, die de kracht bezitten, om te willen, wat hun plicht is, en te doen, wat zij willen. Ja, onze democratische tijd kweekt mannen, die zich niet schamen voor hun handen-arbeid, die het niet tot schande Tekenen te moeten zwoegen in het zweet huns aanschijns voor hun dagelijksch brood. 'tKan een zegen zijn, maar het wordt een vloek, als die mannen ver geten, dat den adel van den arbeiders stand niet slechts bestaat in den strijd voor zijn rechten, maar ook, en niet Hinder, in het vervullen van zijn plich ten. Welk een schrille en snijdende te genstelling is het, als zij, die stoere mannen, wier lichamelijke kracht den zwaarsten arbeid kan torsen, den zedelijken moed missen omhetkruis- teeken te maken, om te protesteeren te gen de beleedigingen, hunnen God aan gedaan, om het hoofd te ontblooten ter huldiging van den onder ons levenden Koning Christus. Men kan dat verklaren in een verfijnden weekeling; het vloekt met het bewustzijn van mannelijke kracht .en mannelijken durf. En toch, kweekt onze democratische tijd mannen, die dur ven eischen hun recht, zij vormt ook zoo velen, die niet willen en ook die niet durven vervullen hun plicht. En nu heeft vijf eri twintig jaar lang in onze stad gewerkt de „St. Jozefs- iGezellen-Vereeniging"volgens den geest van den stichter, den onvergetelijke^ iDuitschen priester, Adolf Kolping. Tegenover die ontrouwen of zwakkelin gen heeft zij, Roomsch Leiden ten zegen, een keurbende van Roomsche mannen geschonken, in wier hoofden en harten het plichtsbesef is gelegd en gegroeid op een leeftijd, waarop naar het kern achtig woord van pater Borromeus de Greeve zoo velen de brug van hun geweten oversteken, om die achter zich af te breken, waarop zoo velen de gees telijke tering beloopen, die hen vele ja ren lang kwijnen doet. Daarom dank aan de oprichters, dank aan het tegenwoordig bestuur met den vol-ijverigen Praeses, dank aan allen, die hebben medegewerkt en medewerken aan den bloei en den groei van deze nuttige vereeniging. Dankbare vreugde moet ieder en Katholiek bezielen, die begrijpt de ontzag lijke gevaren, waaraan de arbeiders», en vooral de jeugdige arbeiders, zijn blootgesteld, welke gevaren de St. Jozef- Gezellen-Vereéniging velen dezer heeft helpen bevechten en overwinnen! Op waardige wijze viert de vereeniging haar grootsch feest door de voorbereiding, :de geestelijke oefeningen, en door de plechtige Hoogmis, tot dankzegging en ter afsmeeking van nieuwen zegen, iwelke door den eere-voorzitter, den Zeereerw. heer A. 'J. M. Hafkenscheid, morgen in de St. Lodewijkskerk zal worden op gedragen terwijl in de overige ker ken der stad eene heilige Mis aan God zal worden opgedragen voor de leven de en overleden leden en begunstigers. Moge. de wensch van het bestuur in Vervulling gaan, en deze feestviering blij- ve: „eene dankbare herinnering aan bet verledenë, eene aanmoediging voor de toekonKtJUt Mogen velen morgen en ook in de toekomst van hunne sympathie voor de St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging blijk geven, en toon en, dat het Katholiek belang, hetwelk door deze vereeniging zoo krachtig behartigd wordt, hunne Roomsche harten begeestert en ontvlamt tot daadwerkelijke medewerking met deze vereeniging! Bloeie en groeie de Leidsche St. Jozef- Gezellen-Vereeniging V Een zachte wenk. Blijkens een telegram van den corres pondent te Batavia van 't H b 1 d. heeft zich aldaar een comité gevormd om gel den te verzamelen tot steun van de pro paganda voor vrijzinnige candidaten bij de verkiezingen in 1913. Die correspondent is beslist een der on zen, want in stede van deze verkiezings actie stil te houden komt hij ons wijl hem natuurlijk geen stilzwijgendheid was opgelegd gauw waarschuwen. Dank-je wel, vriend. !We wisten al, dat vrijzinnigheid op haar achterste beenen staat, maar die overzeesche steun is waar achtig een aardig nieuwtje. Wij zullen op onze q u i v'i v e zijn, hoor. En we houden ons aanbevolen als je weer wat verneemt. ALGEMEEN OVERZICHT. Ook ditmaal schijnt, al heeft Couceiro de republiek weer een leelijken duw ge geven en aardig op kosten gejaagd, de monarchisten-inval weer mislukt te zijn. Ahhans wanneer men de berichten uit Lissabon mag ge- looven. De monarchistische \rocpen zou den zich in kleine guerilla-benden ont bonden hebben, die nu de bergstreken Ln het Noorden doorkruisen en hei den re- publikeinsche troepen heel lastig maken. Generaal Perreira, de bevelhebber der republikeinsche troepen in het gebied van den opstand, heeft daarop besloten het 2de, 4de en 10de regiment cavalerie in detachementen van 100 man elk te ver- deelen, die de royalisten achtervolgen. En naturlijk luiden de berichten uit Lis sabon de Portugeesche regeering zorgt immers steeds voor gunstig nieuws zeer bevredigend voor de republikeinen, waar het de resultaten dier achtervolging betreft Nabij Castello Branco, een stad dicht bij de grens, zouden de republikeinsche troepen een bende royalisten ontmoet hebben, met wie ze in een hevig ge vecht werden gewikkeld. Negentien mo narchisten zouden zijn gedood en 40 ge vangen genomen. Een andere bende monarchisten, die uit Azoia was verjaagd, zou in de bergen bij Porto do Moz zijn aangevallen. De royalisten, ofschoon vermoeid door ge forceerde marschen gedurende de voor afgaande 48 uren en gebrek hebbend aan voedsel boden wanhopigen tegenstand. Ze waren beschut door aarden wallen, die ze ïderhaast hadden opgeworpen. De republikeinsche lanciers bestormden ech ter de kleine versterking en behaalden de overwinning. De royalisten zouden veerqg dooden en gewonden gehad hebben, terwijl 70 van hun manschappen zouden zijn gevangen genomen. Intusschen trekken langs de geheele Noordelijke grens Spaansche patrouilles om eventueele troepenbewegingen der monarchisten te bespieden. Alle Portu geesche royalisten die de grens over schrijden en in hun handen vallen wor den ontwapend en naar ver van de grens verwijderde Spaansche districten gezon den. Toch laten de monarchisten den moed niet zakken en blijven steeds plannen voor nieuwe actie maken. Naar de correspo Jent van het „Berl. Tagebl." te Brussel aan zijn blad uit goe de bron, naar hij verzekert, weet te mel den, zijn de Portugeesche royalisten van plan in België en Duitschland een nieuwe actie op.touw te zetten. „Ik kan uit absoluut zekere bron^ zoo seint hij, meedeelen, dat de royalisten in de nabijheid van het Belgische plaats je Auy een operatiebasis hebben geko zen. Ze hebben daar namelijk voor Keel veel geld een groot landgoed aangekocht. Op dit landgoed worden eenige jonge lieden. die tot de nikste, mvalist&che fa milies behooren, opgevoed. Bestuurder van deze onderwijsinrich ting is de bekende, royalist Mendes m Pinheiro. Aan de inrichting zijn echter ook vijftig Portugeezen verbonden, die voor gymnastieklecraars doorgaan. Er valt echter niet aan te twijfelen aldus de correspondent, dat deze z.g. gymnastiekonderwijzers vroegere officie ren van het koninklijke Portugeesche le ger zijn. Onder hen bevindt zich oolk de vroegere kapitein der artillerie Ferrera die in royalistische kringen welbekend is. Eenige dezer Portugeesche koningsge zinde officieren zijn dezer dagen naar Duitschland vertrokken. Zij willen zich naar Hamburg begeven, om in deze stapelplaats van den interna tionalen wapenhandel ammunitie en ge weren te koopen voor hun verdere ope raties. De staking te Londen ondervindt nog steeds voor zijn oplossing tegenkanting van den kant der patroons die blijven weigeren te onderhandelen met de leiders der staking. Dit heeft Lord Devonport den voorzitter der havenauto- teiten nogmaals verklaard in een mede- deeling, waarin hij zegt, dat van verdere onderhandelingen met de leiders der sta kende arbeiders geen sprake kan zijn. Niets zal de houding van het bestuur van de haven wijzigen tegenover hem, die deze onredelijke ongerechtvaardigde staking doorgedreven hebben. Invloed rijke personen, zoo luidt het in die ver klaring, behoeven zich daarom ook geen moeite te geven het initiatief te nemen tot nieuwe onderhandelingen. De toestand'in Oo i-Londen wordt in- tusschen met den dag ernstiger. Eergis teren trokken duizenden vrouwen en kin deren van stakers door de straten en de politie had heel veel moeite de orde te handhaven. In Rotherthite kwam het gisteren weer tot ernstige onlusten, daar de stakers werkwilligen wilden beletten zich naar de dokken te begeven. In Wapping zijn meer dan 65 percent der arbeiders Lroodeloos. De stemming onder de stakers is zeer opgewonden. Op een heel enkele uitzondering na, veroordeelt de heele pers, onverschillig van welke richting de houding van Lord Devonport. De „Pali Mall Gazette" betoogt, dat hij onoordeelkundig gehandeld heeft. De radicale „Star" beweert, dat Devon port, als hij niet aftreedt, moet worden afgezet. Het stakingscomité heeft een manifest uitgevaardigd als antwoord op den brief van Devonport. Deze was een parodie van de werkelijkheid. Wij zijn overtuigd, zoo eindigt het manifest, dat Devonport en de patroons het boosaardig opzet koesteren om onze vakvereenigingen door honger en ellende te vernietigen. Wij echter hebben steeds onze rechten verdedigd en zullen voortgaan onze rech ten, onze waardigheid als mensch en ons tehuis manmoedig te verdedigen. GEMENGD. Gisterén is de Duitsche Kei zer aan boord van de „Hohenzollern" te Bergen aangekomen. Prins en Prin ses Eitel Friedrich, waren daags te voren uit Gotenburg te Bergen aangekomen, om den Keizer aldaar te bezoeken. Die! Prins en de Prinses reizen in Noorwe gen incognito, onder den naam... Schmidt In het begin van het najaar zal, zoo verzekert men, de Duitsche Keize- r i n herstel van gezondheid gaan zoeken aan de Zuidkust van Engeland. Het be zoek zal, naar men zegt, een strikt parti culier karakter dragen. Gister is in tegenwoordigheid van den Tsaar, den troonopvolger en da dochters des Tsaren, op plechtige wijze de eerste steen van de oorlogsha ven te Reval gelegd. De bey van Tunis, die den 14den dezer te Parijs als gast der re geering den nationalen feestdag mee zal maken, is gisteren met zijn twee zoons te Toulon aangekomen. De opstand in Albanië heeft zich tot Kossowo, Pretsjewo en Prit- stina uitgebreid. Er is een hevig gevecht geleverd in de buurt van Diakowa tus- schen 300 soldaten en 6000 opstande lingen. De soldaten beweren 350 man gedood en de overigen tot een wanor delijke vlucht gedwongen te hebben. Men wacht nog op bijzonderheden van amb telijke zijde. De regeering heeft besloten tegen de muiters in Monastir krachtig op te tre den. De opstand breidt zich uit naar Middel-Albanië uit. Van Italiaansche zijde wordt ge meld volgens geloofwaardige berich-ten heeft de sjeik van Idrisin het eind van Juni een dorp bezet, waar hij om streeks 100 personen gevangen nam. Een paar dagen later maakte hij 50 ge vangenen. De Turken vielen de men- schen van Idris op 20 Juni aan, maar zij werden verslagen, met achterlating van 25 dooden. Het „Journal" zegt dat de toe stand in Duinkerken ernstig is. De staking omvat de ingeschrevenen, kolen- dragers, vrachtrijders en schippers. Een staking van het trampersoneel is waar schijnlijk Het Parket van Antwerpen heeft heeft alle leden van het bestuur van de vereeniging van zeelieden gevangen laten zetten, onder beschul diging van inbreuk te hebben gemaakt op de vrijheid van arbeid. De vereeni ging heeft terstond een nieuw bestuur gekozen. - Lawrence Beesly, een LondenscK onderwijzer en een van de overlevenden van de Titanic, heeft het verhaal van zijn wedervaren te boek gesteld en uit gegeven. Hij is de man geweest, die in dertijd het beste verslag van de ramp heeft gegeven en een lang relaas aan de Times :ft geseind. Beesley ver- klaatr nog eens uitdrukkelijk, dat zij die aan boord van lteit schip waren geble ven, pas op het allerlaatste oogenblik het besef hebben gehad, dat er gevaar dreigde. - De regeering van Nieuw-Zuid- Wales maakt bekend, dat het sterfte cijfer in de kolonie in de laatste halve eeuw met 37 pet. verminderd is. Het bedraagt nu 10.34 ten duizend, wat het laagste ter wereld schijnt te zijn. - De kaslooper Haase, die er met 100.000 mark van de American Ex press Company van door was gegaan en zich onlangs bij de politie heeft aan gemeld, naar hij zeide, omdat hij van het gestolen geld geen cent meer over had heeft gisteren verteld waar de 94000 M. gebleven waren, die hem zoogenaamd ontstolen waren. Ze waren op het Tem- pelhoferveld begraven. Inderdaad heeft men ze op de door hem aangeduid es plaats gevonden. Naar uit Konstantinopel aan de Lokal Anzeiger wordt gemeld, treedt in en om de stad de cholera weer ta melijk hevig op. Gisteren zijn 10 ge vallen geconstateerd. Er worden geen voldoende maatregelen getroffen, men doet weer moeite om de gevallen te ver zwijgen. Aan de gevolgen van de groote Kitte der laatste dagen zijn te Cle veland (staat Ohio) reeds 40 zugeliingen gestorven. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkan toor te Kampen H. Tjebbes, te Heerlen L. A. P. Hoffman is aan den commies der telegrafie le kl. A. Meilink eervol ontslag verleend is benoemd tot surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist J. F. van Srijen te 's-Gravenhage is F. J. Heeris, directeur der eerste H. B. S. met 3-jarigen cursus te Am sterdam, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg dr. G. van Hasselt is bekrachtigd het besluit van den ge meenteraad van Amsterdam, waarbij aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de wiskunde dr. L. E. J. Brouwer, thans privaat-docent aan die Universi teit. Het Staatsmijnveld en de Auteurswet. De Haagsche redacteur van het „Hbld." meldt, dat de Eerste Kamer niet voornemens is, nog in dit zittings jaar weer bijeen te komen, zoodat eenige onlaügs door de Tweede Kamer aange nomen ontwerpen, waaronder die be treffende het Staatsmijnveld en de Auteurswet, tot het najaar zullen blijven De nieuwe legerorganisatie. Naar de „Tel." verneemt, zal het Voor- fOiOpig Verslag der Tweede Kamer over de aanvullingsbegrooting op Hoofdstuk VIII, waarin o.m. op eene vermeerde ring van 36 hoofdofficieren en 36 ka piteins bij de infanterie en 8 hoofdoffi cieren en 18 kapiteins bij de vestingartil lerie gerekend wordt, binnenkort vei^ schijnen. Het reorganisatieontwerp moet zeer slecht in de afdeelingen ontvangen, zijn, zoodat het weinig waarschijnlijk wordt geacht, dat het ongewijzigd toit wet zal worden. Vacantiekaarten. In afwijking van vroeger is het thans met vacantiekaarten geoorloofd, op het station van vertrek of onderweg in eens hoogere klasse over te gaan. Om met een vacantiekaart 3e klasse in de 2e over te gaan, of met een vacan tiekaart 2e in de le kiasse, moet men een. gewone plaatskaart 3e klasse bijnemen. Om met een vacantiekaart 3e klasse in de eerste over te gaan, moet mien een gewone plaatskaart 2e klasse bijnemen. Deze supplementskaarten kunnen door, de hoofdconducteurs worden afgegeven. Onderwijzers-salarissen. Volgens „De Bode" jis door het hoofd bestuur van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers een adres gertcht aan H. M. de Koningin, waarin wordt mede gedeeld dat adressant met belangstelling heeft kennis genomen van het voornemen van Zijne Excellentie den Minister van Bin- nenlandsche Zaken om een Berziening van art. 26 der .Wet op het L. O. in overweging te nemen jn dien zin, dat laan gehuwde onderwijzers piet meer dan twee kinderen een toesla.gr ral wrwflpn ni-rp^.. keerd; dat een dergelijke wijziging echter al lerminst door de onderwijzers gewenscht wordt, en door hen wordt beschouwd als een belemmering om te komen tot een noodzakelijk geworden rationeele re geling van de salarissen der onderwij zers; dat adressant 'daarom Idare Majesteit eerbiedig verzoekt, te willen bevorderen dat door de regeering van dit voorne men wordt afgezien, en zoo spoedig mo gelijk aan de .Tweede Kamer ter behan deling wordt voorgelegd, een voorstel tot afdoende herziening van art. 26 bovenbe doeld, in dien zin, dat aan alle onder wijzers aan de lagere scholen een vol doend salaris wordt gewaarborgd. Bij het adres is een uitvoerige memorie van Toelichting gevoegd. Loonactie Bloemistwerklieden. Het federatief bestuur van de Bloe mistwerklieden - Vereeniging te Haarlem en omstreken ontving, naar de „N. H. Crt." verneemt, het bericht, dat de pa troons genegen zijn de loonactie verder te bespreken in eene commissievergade ring bestaande uit de patroons en werk lieden onder voorzitterschap van den heer Mr. Heerkens Thijssen. Deze vergadering zal plaats hebben op Donderdag 18 Juli in het gebouw van den Ned. R. IK. Volksbond te Haarlem. Limburgsch Kruisverbond. Men zond ons een „Gedenkboek", door het bestuur van het Limburgsch Kruisverbond uitgegeven bij de firma J. J. Romen Zonen te Roermond, ter gelegenheid van zijn twaalf-en-een-half jarig bestaan. Men heeft blijkbaar aan de samenstelling van dit boek zeer veel zorg besteed. Behalve een historische schets van het Limb .Kruisverbond van de hand van dr. H. J. Verhagen (Rolduc) en vele belangrijke bijdragen van de meest be kende Drankweerbestrijders uit ons land bevat het boek het programma voor het Congres tegen het Bieralcoholisme dat het Limb. Kruisverbond, gelijk bekend, bij gelegenheid van zijn 121/2-ja rig be staan op 6, 7 en 8 Augustus te Roermond zal houden. 'Us een lezenswaardig en belangrijk! boekdeel. R. K. Bond van Handels-, Kantoor* en Winkelbedienden. Bovengenoemde bond zal op Zondag 25 Augustus te 's Hertogenbosch zijn jaar vergadering houden. Uitgevers van Dagbladen. Woensdag hield de „Vereeniging van Uitgevers van Dagbladen„De Neder- landsche Dagbladpers" haar jaarlijkschq gewone algemeene vergadering in hel „American Hotel" te Amsterdam. Vijfr en-twintig leden waren aanwezig. £)e jaarverslagen van dep secrctarii

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1