Woensdag Juli 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 836. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11*50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27i cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. ÏO De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote vletters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Niet bukken. ^t Afscheid nemen als Kamerpresident yiel den heer van Bylandt gisteren blijk baar zwaar. Zoo zwaar, dat hij, ondanks jiet medisch advies, nog slechts van een „hoogstwaarschijnlijk" heengaan sprak. Een achterdeurtje alzoo. Hioe 't zij, den praes.es bleek, dat hij gedurende zijn bewind de algemeene .sympathie heeft weten te behouden, wat kwel bewijst, met hoe groote onpartijdig heid hij den zwaren „moker des gezags'1 iheeft gezwaaid. En nu: wie zal hem met September (op volgen onder het parlementaire balda kijn? De Kameroverzichtschrijver van het übld. zegt dienaangaande: „Om die opvolging zal nu, naar 't heet, gestreden worden, (maar dat zal [wel achter de schermen worden afge speeld) tusschen den tweeden voorzit ter (den heer O. van Nispen) en(ds. (de (Visser. Ongetwijfeld ware de heer Van Nispen de aangewezen man indien hij nietRoomsch was, en de niet-Room- sche traditie van het presidium door agressieve daden van het Vaticaan in tfe laatste jaren nog schijnt aange scherpt. ,Wij hebben nooit verheeld dat iwij voor den groeienden invloed in ons land van de macht van 't ultramonta- nisme waarlijk niet bang zijn, maar het .weren der Roornschen uit het Kamer presidium heeft ons steeds redeloos en bekrompen geleken en dat doet het ions nog. Ds. de Visser heeft zeker qualiteiten die doen vermoeden dat hij een goed president zou kunnen zijn. Maar hij heeft het nog niet kunnen too- men. De heer Van Nispen daarentegen ,wel.. En wij zouden het (natuurlijk af gescheiden van den strijd tusschen links en rechts die ook om het presidium pleegt te worden gestreden) klein en dwaas vinden om iemand, die zich ge schikt heeft getoond als president, niet voor te dragen alleen omdat hij ïRoomsch is. Men behoort geen ongeschikte Room schen in baantjes te stoppen, maar geen geschikte Roornschen uit eenig ambt te weren. Doch de rechterzijde zal dit onderling hebben uit te maken vóór Septem ber." - Daar komt zoowaar de herinnering jweer aan de Borromeus-encycliek en het welbekende Motu Proprio, tegen welke „agressieve daden van het Vaticaan" een ;campagno is gevoerd, die in het zand barer eigen bodemloosheid verloopen is. Ware al te mal, indien de Nijmeegsche beer van Nispen daarom van den voor zitterszetel zou worden geweerd. Wc zijn 't toch overigens volmaakt met [den* overzichter eens: de heer O. Van Nispen bleek the right man in the right place en waarom hem dan te weren 't Is van de Katholieke fractie deltal- rijkste in de Kamer waarlijk al heel {meegaand, dat zij zich gedurende drie 'jaren met de tweede plaats in 't praesir idium heeft vergenoegd. En niemand on zer 'zou 't hebben gelaakt, indien zij ware de heer Van Bylandt weer beschik baar dit ook in het 4e (jaar (hadden ge- jdaan. Maar nude zetel openkomt, nu is het waarlijk te veel van ons gevergd, dat we zouden bukken voor de ongemotiveerde „niet-Roomsche traditie." Niet bukken, R. K. Kamerclub! Kom ■eensgezind op voor een recht, vooral wijl bereids proefondervindelijk gebleken is, dat ge daarmede den „moker des gezags" zoudt toevertrouwen aan een stevigen band, die hem ook waardig weet te ivoe- !ren. Wel schijnt de strijd „achter descher- imen" zwaar te wezen, want we gelooven hiet ver van de waarheid te wezen (wan neer we onderstellen, dat de goedige beer Van Bylandt daarom zijn achter deurtje open hield. Hij kan nu immers i— komt men rechts niet tot overeenstem ming nog altijd een herkiezing als voorzitter zich laten welgevallen, maar dan ter wille zijner gezondheid toet de, zij 't onuitgesproken bedoeling, de waarneming van het presidium veel vuldig aan den heer O. van Nispen, die dan weer le vice-president zou worden, OVer te laten Het ware een oplossing, maar ook de eenige, die aanvaard kan worden. Ons gevoel van eigenwaarde verbiedt toch, te bukken voor een traditie, welke recht noch reden van bestaan heeft. ALGEMEEN OVERZICHT. Het allerlaatste nieuws dat we onder de berichten over de monarchisten inval in Portugal vinden is dat Paiva Con- ceiro weer dapper aan de gevechten, deelneemt hoewel, naar de berichten uit Portugeesche bron melden, met weinig succes. De opstand is vrijwel gedempt, heet het immers, en alles is rustig. Zoo rustig dat er bij Chavez flink gevochten is en verschillende dooden en gewonden, gevallen zijn. De aanvoerder in dit ge vecht was Conceiro. Het duurde 5 uren n.l. van 9 uur 's morgens tot 2 uur 's middags. Blijkens mededeelingen van re- publikeinsche zijde waren 200 republi- kieinsche soldaten voldoende, om 500 monarchisten uiteen te jagen. De repu blikeinen zouden vele gevangenen, ge maakt hebben en den monarchisten het grootste deel hunner wapens en ammuni tie hebben afgenomen. De vijand zou groot verliezen hebben geleden, terwijl de republikeinen slechts twee dooden en een gewonden officier zouden gehad heb ben. Uit Madrid komen berichten die den toestand in Portugal zeer ernstig voor stellen. De troepenafdeelingen door Cou- ceiro aangevolerd, melden die berichte/n, zijn talrijk, goed bewapend en uitstekend toegerust Het is voorbarig van de auto riteiten in Lissabon te beweren, dat het reeds gelukt is, de tegen-revolutie mees ter te worden, integendeel duren de ge vechten voort. Toch wist de minister-president Maan dag in de haven te verklaren, dat de rust nog wel niet hersteld was, maar dat hij hoopte binnen 24 uur de monarchisti sche beweging onderdrukt te hebben. De staking in Engeland die in het eind der vorige week zou be ëindigd zijn, is ondanks die optimistische geruchten nog steeds in vollen gang met weinig kans op verbetering in den toe stand. Tenminste het bezoek, dat koning George den 17den aan de havens bren gen zou, waar hij de eerste spade steken zou voor den aanleg van een nieuw dok, naast de Royal Alberts docks, is afge wimpeld. Men weet, dat de stakers bij het trekken van den koninklijken, stoet door de straten van East End allerlei betoogingen van plan waren en, den ko ning een beeld wilden geven van, de ellende, door hen geleden. Ondanks het feit nu, dat de tocht reeds gehleel ge regeld was, en er al 20.000 pond wa ren uitgetrokken om zooveel mogelijk luister bij te zetten aan de plechtigheid, heeft men het wel wijselijk geoordeeld alle onaangenaamheden en te verwach ten manifestaties te voorkomen en het koninklijk bezoek af te stellen, tot groo te teleurstelling natuurlijk' van de sta kers, die natuurlijk al hun manifestatie- illusies nu plotseling verstoord zien. Intusschen neemt de ellende onder de stakers meer en meer toe. Van die ellen de kan men zich een kleine voorstelling maken, wanneer men bedenkt, dat se dert het begin van de staking, volgens een berekening van de „Times", niet minder dan 940000 pond aan loonen, ge derfd is, waarbij dan nog niet eens de loonen gerekend zijn van hen„ die door de staking indirect getroffen zijn en het werk moesten laten liggen, als verschil lende spoorwegmannen, fabrieksarbei ders, enz. lederen dag, dat de staking nu nog langer duurt, gaan ongeveer 25.000 pond verloren. Daartegenover staat, dat de verschillende unions, medegerekend wat de particuliere liefdadigheid opr, bracht ongeveer slechts 125.000 ponct stelden, zoodat er een reusachtig verschil bestaan blijft Volgens de „Daily Telegraph", heb ben de patroons van de Theems-bednj- ven gisteren opnieuw vergaderd, 'maar is daarbij niet gebleken, dat de staking dichter tot haar oplossing is gekomen. De meeste patroons blijven gene/gein om met hun volk rechtstreeks te onderhanf- delen, maar niet door tusschenkomstvan de leiders. Bovendien moeten de. stakers eerst het werk lierv.a^tep, he/tgeeji trog- wens telkens op grooter schaal schijnt te geschieden. Intusschen maakt de koning een reisje door het steenkolenmijngebied, waar hij niettegenstaande het mijnongeluk in de mijn Cadeby, gistermiddag afdaal de in den meer dan 300 meter diepiejn mijn Elsecar, om het bedrijf in volle wer king te zien. In de mijn Cadeby hebben kort achter een 5 ontploffingen plaats gehad, een paar nadat de reddingsbrigade in de mijn was afgedaald. Deze moet nu ook afge sloten zijn door het instorten van een; gang. Uit de mijn stijgt een doodelijk gas op. Ingevolge de laatste opgave zijn er zeker 65 dooden. Hieronder zijn drie staatsmijninspecteurs, die aan de reddingsbrigade deelnamen. De directeur der mijn is bewusteloos tot onder aan de schacht gebracht. Men vreest dat hij sterven zal. Men heeft tot nog toe een en dertig lijken gevonidien„ doch men verwacht dat het totaal aantal dooden meer dan 80 zal blijken te zijn. De Koning heeft gisteravond met zijn gemalin de plaats des onheils bezocht om hun deelneming te betuigen. Zij wer den eerbiedig begroet door de van droef heid geheel verslagen menigte, die aan den ingang der schacht op het laatste nieuws staat te wachten. Om tien uur waren 69 lijken gevon den, terwijl het aantal mensch'en, van welke men zeker wist dat zij omgeko men waren, 74 bedroeg. De verkiezingsstrijd in de V er eenigde-Staten zal dan toch door drie partijen gestreden worden. „De Roosevelt-mannen hebben nu de finitief besloten, dat de conventie van hun „partijl" op 5 Augustus te Chicago gehouden zal worden. De oproep tot deze conventie is ou- derteekend door 63 vertegenwoordigers uit 40 staten. De reden waarom de Roosevelt-man nen er toe gekomen zijn, zich van de Republikeinsche partij af te scheuren, wordt in een proclamatie aan het volk ojm. als volgt uiteengezet; MDe invloed van de politieke „bos ses" en de bevoorrechte klasse, die deze steunt, is zoo groot op de bestaande partijen, dat van geen van allen hulp te verwachten is. Daarom is het vormen van een nationale progressieve partij nood zakelijk, een partij die verplichtingen, heeft aan niemand en het volk dienen, kan. De zelfregeering van het volk al leen, kan door sociale en industrieels rechtvaardigheid, het behoud en waar borgen. De heerschappij van weinigen is de bescherming van het eerlijk ver worven bezit, de heerschappij van de laagste belangen geworden. „Slechts door onze beweging heet het verder, is een eerlijke wetgeving en ont wikkeling en tegelijkertijd een contro le over de industrieele organisaties mo gelijk. Waarborgen voor een betere ver* deeling van de gevolgen der nationale welvaart gezonde oeconomische ontwik keling van alle standen, vernietiging van alle privilegiën in industrie en politiek niet in schijn maar in werkelij'khfcid' en tot in den wortel toe zulk een pro gram alleen, kan een revolutie verhinde ren. Het gebod „gij zult niet stelen" moet evengoed in de politiek als in den handel gelden." Op de conventie zal een candidaat! voor het presidentschap en een voor het vice-presidentscliap aangewezen wor den, tevens zal een definatief partij program opgesteld worden. De gedelegeerden van iederen- staat zullen op de conventie zooveel stemmen uitbrengen als de door hen vertegen woordigde staat congresleden en senar toren kiest. GEMENGD. De ongunstige berichten over de gezondheid van den P\aus, die dezer dagen verspreid werden, worden al weer tegengesproken. Naar officieel uit het Vaticaan gemeld wordt, maakt dg Paus het uitstekend. ,Hjj brengt het grootste gedeelte van den dag in zijn .par ticuliere bibliotheek door, waar dank de dikke muren een dragelijke temperatuur heerscht. De eenige wijziging, die in 's Pausen dagregel is aangebracht, is, dat de middagwandeling in de Vaticaansche tuinen vervallen »is. Deze heeft zooveel mogelijk nu 's morgens vroeg plaats. Een s g cc es d e r j t a l j a n e n meldt generaal Camerana waarbij hij seint, dat hij zich gisteren van Misrata heeft meester gemaakt, waar thans de Italiaansche vlag wappert. Negen Italianen zijn gedood en 121 gewond. Enver Bey had, naar gemeld is, zijn officieren den eed laten afleggen, dat zij den oorlog zouden voortzetten, zelfs wanneer Turkije met Italië vrede zou sluiten. Van Turksche zijde wordt thans medegedeeld, dat deze eed veel verder ging. Niet alleen de officieren waren het, maar alle Turksche en Arabische troe^ pen hebben in handen van Enver Bey dezen £ed afgelegd. In den eed heet |het, dat wanneer Constantinopel vrede sluit, het verraad pleegt, tegenover verraders voelt men zich door zijn eed niet ,verbon- den, en aldus zal rnen zich, om fden (Sul tan niet bekommerend, den strijd onaf hankelijk van hem, voortzetten. Brieven van den 7den Juli uit Ma- rak es j melden, dat de toestand ernstig is. De stad wordt belegerd door oproe rige stammen en de Europeanen zijn in hun huizen opgesloten. Toen de Fransche onderzee ër „Volta"-eergister oefeningen hield op de reede van La Pallice bij La Rochelde, drong plotseling, terwijl hij op een diepte yan 25 M. voer, water in het schip bin nen. Het water bleek door een scheur in den wand te zijn binnengekomen. Waarschijnlijk hadden /de wanden niet aan den grooteii waterdruk kunnen weer staan. Gelukkig 'kon- de onderzeeër nog juist bijtijds naar de oppervlakte stijgen. Hij werd daarop op sleeptouw genomen en naar het arsenaal van Rochefort ge bracht om daar in het droogdok een flin ke reparatie te ondergaan. Te Napels stortte een huis van 5 verdiepingen in. Dertig menschen werden onder de puinen begraven. Twaalf van hen werden op slag gedood, terwijl de overige 18, deels zwaar gewond wer den. Eergisteren had in een dynamiet- fabriek te Angliano, bij Turijn, een h e- vige ontploffing plaats. Zes hon derd kilo dynamiet ontplofte en de helft van de fabriek vloog in de lucht. (Talrijke personen werden zwaar gewond, maar tot dusverre zijn nog geen lijken gevon den. De materieele schade is aanzienlijk. Een buitengewoon brutale j u- w e e 1 e n-d i e f s t a 1 'heeft gisteren weer te Parijs plaats gehad op de Boulevard Poissonnière. De brandkast van een groote juweliersfirma is door een vier- of vijftal inbrekers geforceerd; aan aller lei keinoodiën is een waarde van 100.000 francs ontvreemd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot hoog heemraad van het Grootwaterschap van Woerden, provinciën Utrecht en Zuid- Holland, jhr .mr. A. L. J. Melvill van Carnbee te Rijnsburg; is benoemd tot notaris te Nijmegen J. W. Kalshoven; is P. Kat Pzn., leeraar aan de R. H. B. S. te Zutphen, benoemd tot 'ridder in de orde van Oranje-Nassau. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin, die gistermorgen om 10 uür van het Loo was vertrokken, arriveerde te half elf met gevolg te De venter tot het brengen van een bezoek aan de Kon. Landbouwtentoonstelling. H. M. was gekleed in wit kanten robe, ge garneerd met oude kant, witte mantel, blauwen hoed met blauw-witte veer. Voor het conferentiegebouw werd H. M. verwelkomd door den burgemeester van Deventer, den heer Van Heemstra en den heer van Groningen, voorzitter van het comité. H. M. bezichtigde het Minang-gebouw in- en uitwendig, en be gaf zich naar den tuin, waar nationale liederen werden gespeeld. Het bezoek duurde tot ruim half 12. H. M. bezich tigde alles met groote belangstelling, prees de tentoonstelling zeer. Bij het heengaan teekende zij haar naam in het gedenkboek. Een fraai uitgevoerde catalogus werd H. M. aangeboden. Hierna had een rit per auto plaats door de stad en onder groot enthousiasme van het talrijk publiek werd teruggereden langs de tentoonstelling, waar H. M. ook speciaal afscheid nam van den bur gemeester. Waarschijnlijk zal H ,M. de Koningin- Moeder de volgende week de tentoonstel ling met een bezoek vereeren. j De Boekhandel. De Vereeniging ter bevordering van, de belangen der Boekhandels hield gis* teren haar jaarvergadering onder voor1- zitterschap van den heer Albert de LangeC. De Voorzitter bracht in zijn openings woord in herinnering de woorden in, de jaarlijksche troonrede, waarin gezegd wordt, dat handel en nijverheid zich in voortdurende bloei bevinden. Hoe gaarne) ging spr. voort, zou hij die woorden (her halen, doch waar van de twee hoofdgroe pen in ons vak, de uitgevers, njil. de wakkeren, zich in welstand mogen ver heugen, valt het niet te ontkennen,, dat de andere hoofdgroep, n.l. de debiethanW del, in geen bloeienden toestand ver keert. Spr. ging hiervan de oorzaken na. Voor een deel is dat zeker te wijten aan vesti ging zonder voldoend bedrijfskapitaal,, gebrek aan zakenkennis in bijna allq Nederlandsche plaatsen. Doch ook velen! die men deze twee eerste negatieve eigenschappen niet ten laste kon leggen* hebben een harden strijd te voeren. Het bestuur wijdt aan deze zaak groote aan dacht en heeft de hoop, dat de bepar- ling wie is boekhandelaar en de inrich ting van een bureau voor contante be taling, schreden in de goede richting zullen zijn. Ned. R.K. Volksbond. Den 5en Maart zal de Nederl. R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem 25' jaar bestaan. Het centraal bestuur bereidt een luis terrijke feestviering voor. Ziektewet. Minister Talma heeft, zoo meldt „Het Volk", eenige leden van de Tweede Ka mer, die zich in het bijzonder voor de Ziektewet interesseeren, doen polsen over de vraag, wat zij dachten over open bare behandeling van het ontwerp nog in dit zittingjaar. De behandeling zou dan begin September a.s. aanvangen. De uitslag van dat overleg is nog niet be kend. Naar aanleiding van dit bericht deelt het „Vad.1" dat nóch de Commissie alsj zoodanig, nóch alle Commissieleden van Links over het bedoelde voornemen zijn gepolst. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat met de Rechterzijde en de sociaal-democraten in die richting is ge sproken. Dit neemt niet weg, dat wij het weder bijeenroepen der Kamer tegen 1 Sep* tember ter behandeling van de Ziekte wet, niet zeer waarschijnlijk achten, ook met het oog op het afscheid van den Voorzitter der Tweede Kamer. j Internationaal Mijnwerkerscongres. Gistermorgen werd voortgezet de be handeling van het voorstel der Holland- sche Mijnwerkersorganisatie betreffende de waarborging van de veiligheid door aanstelling van inspecteurs, welk voorstel metalgemeene stemmen werd aangenomen. Aan de orde kwam daarna het vol gende door den Belgischen mijnwerkeïs- bond ingediende voorstel: „Het congres bespreke het vraagstulc der terugname der mijnen door den Staat en hunne exploitatie in het belang der gemeenschap." Hierover ontsponnen zich langdurige discussies, die heden zouden worden voortgezet. Tentoonstelling Schoenindustrie. Heden weid ons toegezonden het pro gramma voor de vaktentoonstelling en wedstrijd, uitgeschreven door de R. K. Vakvereeniging van Lederbewerkers fq Baardwijk, welke zal gehouden worden te Baardwijk van 18 tot 21 Augustus en uitsluitend betrekking heeft op de schoenindustrie. Aan het hoofd van het program prijken de namen van den oud-minister mr. A. J. Loeff als beschermheer, en van den bur gemeester van Baardwijk als eere-voor- zitter. Daarna volgen de namen van de leden van het eere-comité, welke zijn als volgt: mr. P. li. Loeff, J. B. Timmer mans en H. J. A. Zeegers van de Poll, allen leden der Prov. Staten van Noord- Braabnt, A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, en A. v. d. Wiel. Alle werkgevers en werknemers in dq schoenindustrie kunnen aan den wed strijd deelnemen jdpor inzending vag

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1