BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2 e f in de eerste week van Augustus twee dagen lang te lschl zal bezoeken. Uit Elberfeld wordt gemeldDe v e r- giftigingen tengevolge van het eten van rauw gehakt paardenvleesch breiden zich voortdurend uit. Tot nog toe zijn .175 personen daardoor ziek geworden. In de schacht Gusta'f van de mijn .Victoria Matthias te Essen a. d. Roer heeft een ontploffing plaats gehad. De bcnzotfabriek en de a mm on lakfabriek werden mede beschadigd. Eén man werd terstond gedood. Twee werden ernstig en vier licht gewond. Eén man is inog niet gevonden. De oorzaak van de ramp was, dat een van de gashouders vlam vatte. Tengevolge hiervan ontstond de ontploffing. Op de mijn Osterield, bij de gieterij „De Goede Hoop" te Oberhausen, heeft gistermiddag cén uur bij opbrekingswcr'k- zaamheden door middal van dynamietpa- tronen tusschen twee horizontale lagen een ontploffingvan mijngas plaats gevonden. Veertien mijnwerkers zijn ge- doouen eenigen gewond. Vele lijken zijn verschrikkelijk vefminkt. Daardoor zijn er nog verscheiden niet herkend. Een groote menschenmenigte verdringt zich om de plaats des onheils. Hartverscheurende tooneelen spelen zich af. Twee zwaar gewonden worstelen met den dood. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Rotterdam, J. A. Molenaar; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Geldermalsen J. A. van Dam is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de R. H. B. S. te .Utrecht; tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, A. den Hoed, voorzitter van de Ne derlandsche Maatschappij ter bevorde- ring van de vlasindustrie te Rotterdam zijn benoemd tot leeraren aan de R. ,H. B. S. te Veendam E. G. Hartlief en J. C. Appeldoorn is benoemd tot leeraar aan de R. H. B-. S. te Alkmaar L. A. Wouters is aan K. F. Koning eervol oiftslagi verleend als lid van het bestuur der rijksverzekeringsbank is de luit. ter zee le kl. H. E. baron' van Asbeck eervol ontheven van zijn be trekking als Hr. Ms. tijdelijk adjudant; de kapt.-luit. t. zee jhr. C. Hooft Graaf land eervol ontheven van zijn betrek king als adjudant van Z(. K. H. den Prins der Nederlanden, hertog van 'Mecklenburg en benoemd tot Hr. Ms. adjudant in gewonen dienst; de betrek king van adjudant van Z\. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, tijdelijk opgedragen aan de luit. ter zee le kl. W. C. Bijl de Vroe. Kamer-recès. In parlementaire kringen houdt men het er algemeen voor, schrijft de Kamer- overzichtschrijver van de „Tijd", dat de Tweede Kamer Vrijdag a.s. op recèszal gaan, onverschillig of de lange agenda zal zijn afgewerkt of niet. Men verwacht dat de Kamer deze week met de Auteurs wet zal klaar komen, maar de overige on derwerpen, welke tot eenigszins belang rijke discussies zullen leiden, zal uit stellen., Graaf Van Bylandt. Naar „Het Vad." verneemt, staat het ,thans vast, dat de voorzitter der Tweede 'Kamer, mr. W. K. F. P. graaf van By landt, geen herbenoeming als voorzitter der Kamer meer zal aanvaarden. De heer van Bylandt heeft zijn besluit genomen op medisch advies en moet besloten zijn op zijn besluit niet terug te komen. Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer en de bakkerswet. In de ledenvergadering der R. K. Kies- vereeniging „Recht voor Allen" te Nij megen heeft bij de rondvraag een der leden den voorzitter jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer tevens lid der Tweede Kamer voor Nijmegen gein terp elleerd over zijn houding in zake de (Bakkerswet. |De heer van Nispen antwoordde, dat hij volgaarne bereid was, wanneer de leden dit verlangden, te gelegener tijd in een politieke rede zijn standpunt in dezen nader uiteen te zetten. Toch kon spreker, hoewel thans geheel onvoorbe reid, wel verklaren, dat hij zich met het bewuste wetsontwerp, zooals het in stemming kwam, niet kon vereenigen, omdat daarin o.m. het verbod was opge nomen, voor kleine bakkerspatroons, werkende zonder-knechts, om nachtar beid te verrichten. Dit achtte spr., en met hem vele andere leden der rechter zijde, een inbreuk op de individueefe vrij hei cH Het was echter geen gebrek aan moe'd- die hem terughield, zijne stem voor of tegen het ontwerp, dat in hoofdzaak zijn volle sympathie had, uit te brengen, maar het was om Minister Talma in zijn streven tot verkrijging eener goede so ciale wetgeving niet te ontmoedigend Spr. gaf echter de verzekering, dat spoe dig door de Katholieke partii een nieuw en meer met de billijkheid rekening hou dend ontwerp zal worden ingediend, dat alle kans heeft te worden aangenomen. De interpellant ging geheel met deze Verklaring accoord en sprak, onder ap plaus der vergadering, de hoop uit dat inr. van Nispen nog lang het vertrou wen zijner kiezers moge blijven behou- den. (Tijd.) Mr. van Idsinga. Het „Centrum" schrijft: t Behoort de afgevaardigde voor Bode graven, Mr. van Idsinga, nog altijd tot de Rechterzijde? Als Rechtsche candidaat is hij geko zen. Gekozen door katholieken, anti-revo lutionairen en Christelijk-historischen. Maar het zou een verrassend resultaat taat opleveren, gelooven wij, wanneer eens werd nagegaan, welke houding de heer Van Idsinga, bizonderlijk geduren de de laatste jaren, tegenover het Recht sche kabinet en de wetsontwerpen van dit Kabinet aannam. Alsook naar welke zijde hij partij koos wanneer van Links, soms met onmisken baar politieke bedoeling, tegen Regee ring en meerderheid werd front ge maakt. Bij de Successiewet, bij de sociale ont werpen om slechts deze te noemen wekte de heer van Idsinga meer den in druk een lid der oppositie, of minstens van een „wilde" te zijn, dan een lid der Rechtsche meerderheid. Natuurlijk blijven de persoon en de intentie van den Bodegravenschen afge vaardigde hier buiten geding. Daaraan mag niet geraakt. En ook zal niemand hem er een grief van kunnen maken, dat hij spreekt en stemt naar eigen overtuiging. Alleen rijst de vraag: staat de heer Van Idsinga in politicis nog Rechts en kunnen wij hem als politieke f/guur tot de meerderheid blijven rekenen? Katholieken liever niet. Men schrijft aan de Maasbode Men kent de graag-op-baantjes ge schiedenis. Het ging daarbij over offi- cieele betrekkingen. Wie weet rond te kijken, kan echter ook elders dan in de hocgere sferen der maatschappij, wel eens curieuse ontdekkingen doen. Daar hebt ge bijvoorbeeld het geïllustreerde weekblad „Floralia", Het telde op 1 Juli 1912, ruim 14500 abonné's. Iedere week vindt ge er o.a. twee vaste ad vertentierubrieken Aangeboden betrek kingen en Aanvrage betrekkingen. On der die aangeboden betrekkingen zijn er heel wat, die gemerkt zijn met P. .3. In het nummer van „Floralia" van 28 'Juni 1912, staan er 7 onder dit ge sternte, terwijl er maar één voorkomt, met het exclusivum R.K. Liefdewerk „Oud Papier". Te Amsterdam heeft bovengenoemde vereeniging een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, dr. C. A. L. Rademaker, gaf na opening der verga dering, een beknopt overzicht van het ontstaan en den verderen levensloop van het liefdewerk „Oud Papier." Op den 25sten Maart 1874, werd dit liefdewerk in navolging van Frankrijk, te Amsterdam opgericht. Het waren de naar hun vaderland teruggekeerde Pau selijke zouaven, die uit liefde voor hun nen beminden Paus Pius IX, hunne vrijen tijd en hunne krachten beschikbaar stel den om het papier aan de huizen der in gezetenen hunner woonplaats te verza melen. De baten vtfn den verkoop werden tot steun aan den H. Vader aangebo den. In den loop der jaren werd alzoo de groote som van f 32000 naar Rome gezonden. Hoe het Liefdewerk' ook aan de so ciale nooden van onzen tijd ten goede komt, blijkt duidelijk uit het feit, dat over het jaar 1911, een bedrag van f16000 aan werkloonen werd uitbetaald en 3500 ter verdeeling bestemd werd voor lief dadige doeleinden hier te lande. iDe vereeniging telt thans 120 af dee lingen, met talrijke correspondentschap pen over het geheele land verspreid. Het Roode Kruis. Het comité voor Bussum en omgeving van de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis heeft gister te Naarden een oefening gehouden, waarvan de belang rijkheid nog werd verhoogd docr de aan wezigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voorzitter van het Roode Kruis. Om half elf verscheen de Prins per auto van Soestdijk, vergezeld van Zijn adju dant jhr. van Suchtelen van de Haare. De Pnns was gekleed in generaals-uni- form klein tenue. Z. K. H. werd ontvangen door dr. £)e Groot, voorzitter van het Bussumsche Co mité, die in het kort de oefening uiilegde. De afvaart geschiedde precies te 12 uur. In een motorboot, vier sloepen, een schouw en twee vletten werden een 45tal gewonde manschappen door de haven van Naarden vervoerd, nadat de insche ping op correcte wijze had plaats gehad. Het transport werd geïnspecteerd door den Prins, die met luitenant-generaal De Waal en de burgemeesters van Naarden en Bussum in een motorboot, welwillend door den heer A. Vos van Bussum ter be schikking gesteld, had plaats genomen. Van den achtersteven van de boot woei de prinselijke vlag. Bij de afvaart hief 'de menigte, die zich aan de eene zijde van de haven had opgesteld, een luid hoera aan. Na de inspectie reed de Prins met ge volg per auto's naar Bussum, waar Z. K. H.bij den burgemeester mr. s' Jacob !het noenmaal gebruikte. De terugtocht naar Naarden werd we derom per auto ondernomen. Nadat op het raadhuis thee was aangeboden, werd in een zaal van het weeshuis, nadat ide Prins als voorzitter de bijeenkomst haÖ ge opend door dr. de Groot uitvoerig uiteen gezet, hoe het vervoer te water voor (ons steeds een nationaal vervoer zal zijn, om dat hieraan groote voordeelen zijn ver bonden boven "het vervoer per as. Tevens wees spr. op het voordeel, dat voor dit vervoer een gering aantal personen noo- dig is, in vergelijking met .het vervoer te land. Nadat de heer s' Jacob het woord had gevoerd, dankte de Prins den heer s' 'Ja cob voor zijn woorden en wees voorts op de groote belangrijkheid van deze oefe ning, die heeft doen zien, hoe men dn vredestijd zich moet voorbereiden om in oorlogstijd gereed te zijn. Dit is deihoofd zaak en dit nuttige werk kan men verrich ten o.a. bij nationale feestdagen, bij het uitbreken van epidemieën. KORTE KRONIEK De gemeenteraad van Haarlem heeft toegestaan f 250.000 voor een mid delbare handelsschool. Na een uitvoe rig debat werd besloten de leeraren in de Nederlandsch, Fransch en Duitsche taal te weigeren, die in de Engefsche taal, plant- en dierkunde en boekhou den toe te laten. B. en W. van 's Gravenhage heb ben de hoofden van de scholen uitge- noodigd proeven te nemen met het doen ontruimen van de gebouwen op oogen- blikken dat het onderwijs in vollen gang is, waarbij dan van de veronderstelling wordt uitgegaan, dat' er brandgevaar is. De organisaties van tabaks- en si- garenbewerkers, hebben in algemedne vergadering besloten het voorstel van den patroonsbond van Noord-Brabant en Limburg tot geleidelijke verbetering van den loonstandaard te aanvaarden en af te wachten de vergadering te Utrecht van den Noordelijken Patroonsbond. LEIDEN, 4 Juli. Inleveren landweerbewapening. Het inleveren van wapenen en uitrus ting voor de. verlofgangers der landweer, die op 1 Augustus uit hun dienstplicht worden ontslagen, zal plaats hebbente Leiden op 16, 17, 18 en 19 Juli, om 9 uur v.m., in de iWitte Poortkazerne te Oudsho-orn op 9 Juli, om 9 uur v.m., in het Nutsgebouw; te Hillegom op 10 Juli, om 9.30 v.m., in het gymnastieklokaal; te Sassenheim op 11 Juii, om .9 uur v.m., in het gebouw Concordia; te Oegstgeest op 12 Juii, om 9 uur v.m., in het [Witte Huis; te Katwijk-binnen op 13 Ju'.i, om 9 uur v.m., in de bewaarschool; teNoord- wijk-binnen op 15 Juli, om 9.30 v.m., in de Werkinrichting. Met Staatscourant no. 154 zijn ver zonden de statuten van de vereeniging Vereenigingsgebouw der Leidsche Chris ten Studenten, levens Studentenhuis, al hier. De faculteit der rechtsgeleerdheid alhier heeft den gouden eerepenning toe gekend aan den heer N. C. Kist, docto randus in de rechten alhier, voor het door hem ingezonden antwoord op de prijsvraag: (Tegen wien kan naar Ro- meinsch Recht de Rei vindicatio worden ingesteld? t Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de 2e helft der maand Juni. Binnenland. Brieven H. L. Siebers, mej. E. Kehrer, A. Sluis, heer en mevr. Schreuders-Hager, G. Perrijn, wed. Ko ning, Amsterdam; F. v. Meer, Brielle; mej. C. de Haan, Ermelo-Veldwijkmej. J. Wildschut, 'sGravenhage; mej. K. Ro bijn, mej. J. H. Kosters, H. Schmidt, J.v. Grint, mej. de Vries, Leiden; G. F. 'A. Beyé, Oss; mej. B. Schuring, Rijswijk; mej. van Berkel, Rotterdam. Briefkaarten: -Mej. J. Gebing, T. L., Amsterdam; O. ;M. Kan, heer en mevr. Willemse-Rijkers, 'sGravenhage; C. Kok, Leiden; J. Lazaroms, Zomerlust. Buitenland. 'BrievenM. v. d. Laan, matl. E. v. Olden-Weynschenk, Brussel; mad.elle-M. Dumon, Godesberg; mr. dr. A. M. Joekes, Soerabaya. Briefkaarten: mej. L. v. Voorthuysen, Londen. Stukken, waarvan de plaats van afzen ding onbekend is: mej. R. Wieringa, Leiden. Hulpkantoor Koudekerk: Jan Nieuw koop? ROOMSCHE AGENDA. Maandag S uur "s avonds. Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon *Père) Recollectie van oud-retraitanten. De bom-quaestie te Katwijk. De correspondent van het „Vad." schrijft: Den reeder, den heer N. Par'.evliet, is gevraagd Van hooger hand, welke re denen er bestonden om de K.W. 107 in K.W. 110 te veranderen. Het antwoord luidde: Het vaartuig, vroeger gemerkt K.W. 107, werd met medeweten van de beman ning gemerkt 110, omdat de te gebrui ken brcels aldus reeds geverfd waren, en voor de zoutregisters reeds was opge geven, dat de K.W. 110 zou uitvaren, en ten laatste de kosten van reparatie. Bezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. baron S'weerts de Landas Wyborgh, bezichtigde heden de provin ciale werken aan de Gouwe en bezocht de gemeenten W a dd i n xv e e n en Bos koop. AALSMEER. Wijl de directie der Hol- landsche Electrische Spoorweg-Maat schappij, die op 31 juli e. k., den dag der officieele op.eni.ng van een gedeelte! harer lijnen, een feesttrein met ongeveer 150 genoodigden zal laten rijden en me de voornemens schijnt te zijn dezen auto riteiten in Leiden een lunch aan te bie den, worden door de commissie tot feestviering alhier, ernstige pogingien aangewend, de directie te doen bewegen, dat deze eer aan Aalsmeer te beurt zal vallen. Op hare beurt zal zijl toonen, o. m. döor een luisterrijke versiering van het Stationsgebouw, deze ontvangst waardig te zijn. („O. H. Ct.") HILLEGOM. Tot onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool alhier is met in gang van 1 Sept. benoemd mej. E. Ber kels te Heemstede. LEIMUI DEN. In een heden gehouden spoedeischende vergadering van den ge>- jpeenteraad werd besloten in cassatie te aan tegen het rechterlijk vonnis, waar- ij de zoon van een krankzinnige uit deze gemeente veroordeeld werd slechts 1/9 deel der verplegingskosten aan de gemeente te restitueeren. De gemeente wil dat bedoeld persoon de volle kosten zal betalen. STOMPWIJK. Door het Bestuur van den Gec. Iiuiszitter en Meeslouwerpol- der is tot polderbode benoemd de heer Maesschalck, veeld'wachter alhierter wijl den heer P. Blom wegens vertrek eervol ontslag is gegeven. VOORSCHOTEN. De aanbesteding van een bloembollenhuis voor den heer P. Hooymans is tot later uitgesteld,, daar de verschillende inschrijvers f 600 boven de begrooting waren. GEWESTELIJK GEMENGD. Nekkramp. TeKatvvijk aan Zee is voor eenigen tijd naar zee vertrokken de 24-jarige v. Duin, die al niet erg in orde was. >Toch is hij uitgegaan. Hij heeft, zoo deelde !de reeder mede, wel 15 toevallen gehad op een dag, en thans is bij den burgemeester te Katwijk uit Aberdeen bericht ontvan gen dat hij in het ziekenhuis aldaarlsover leden aan nekkramp. Verdronken. Al spelende is het zesjarig zoontje van den heer Jacs. van der Pijl, watermolenaar te S t o m p w ij k te water geraakt en jam merlijk verdronken. Kerknieuws. Tot gardiaan der Minderbroeders te Maastricht is benoemd de zeereerw. pa ter Eleutherius .Sandfort F. M. al daar. - Tot directeur van het in Sept. te ope nen Studiehuis te Tilburg is benoemd de zeereerw. zeergel. heer dr. A. Ahaus, thans werkzaam als professor in de God geleerdheid aan het college te Mill Hill. Voor brieven betreffende het nieuwe stu diehuis zal zijn adres voorloopig zijn Missiehuis te Roosendaal. Sport. Vliegen. De vliegschool te Katwijk. Men schrijft aan de N. Crt. Omtrent de vliegschool te Katwijk ver nemen we, dat de pogingen tot oprich ting daarvan die de heer Mulertt aan- aanwëndde, vastere» vorm aannemen. Rekening houdende met ons speciaal klimaat en de daaruit voortspruitende at mosferische toestanden, heeft de heer Mj een biplan gekozen, van de firma Can- d!ron frères, die ook haar vliegschool dicht aan zee heeft, aan de Somme-mon- ding. De heer M. heeft aldaar dagelijk- sche windmetingen gedaan en is tot de conclusie gekomen, dat de windbewe- gingen dezelfde zijh als te Katwijk aan Zee langs de kust. De Candron frères hebben dan ook een vliegtuig vervaardigd na een vier jarige studie en practijk, dat uitstekende eigenschappen bezit en zich solide toont bi; sterke windvlagen. Dc afmetingen zijn gering in vergelijking met andere nJ_ 8 M. lang en dezelfde breedte. Het is dus gemakkelijk te hanteeren en te1 ber gen. Het doek is niet met gummi over dekt, maar met een compositie, waarvan het grootste asbest is. Eerst was het plan .een monoplan te annexeeren, doch met het oog opi de vei ligheid heeft de heer M. een biplan.gie- kozen. Om zich te overtuigen heeft de heer Mulertt vele tochten meegemaakt, onder verschillende omstandigheden. Van windstlite tot een windsnelheid van 13 M. per seconde, manoeuvreerend tot op een hoogte van bijna 1600 M. De elastische vleugels bewezen groo tte diensten, vooral bij sterken wind. Na een goed toestel gekozen te heb ben, is het den heer M. mogen gelukken de chefpilote van de Fransche school over te halen zich te Katwijk1 te vestigen en h$t toezicht der school onder zijn technische leiding te nemen. Een waar borg temeer dat de élèves een grondige dige opleiding zullen ontvangen. Mon sieur Eugène Galy de chef-pilote van de Candron frères is niet alleen een be kwaam vliegenier, maar ook een goed leermeester. De tegenwoordige vleugels van de hvdro-aeroplanes acht de heer M. onvoldoende. De heer Mulertt heeft een nieuw soort vleugel samengesteld, welke volgens eên scheepsbouwkundige aan alle eischen voldoet, zoowel om op hooge zeeën te dalen als opl de rivieren dik met planten bedekt (in de koloniën). Proeven daarmede zullen, naar wijven- nemen, ook dezen zomer nog te Kat wijk .WQ/dea genomen. Naar wij tevens hooren, heeft men ook! te Scheveningen plannen tot stichïin'gi van een vliegschool. Aanbestedingen. VOORSCHOTEN. Door den heer C. O. de Vroomeu, bouwkundige alhier, is gisteren aan besteed het bouwen van twee burgerwoonhuizen voor rekening van den heer P. Goemans. In schrijvers waren de volgende heerenJ. Zwaan voor f8060, J. de Gr< t voor f8017, D. P. IJper- laan voor f 8000 en H. J. Kadee voor f 7915, allen alhier. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAïyiER. Zitting van Woensdag 3 Juli. (Verv.) Bij een regeling van werkzaamheden] wordt besloten Vrijdagmiddag na de pauze af te doen het vcorstel-Kuyper c.^. betreffende wijziging van het Reglement van orde. In een avondvergadering zul len Donderdag verschillende kleine wetsi- ontwerpen worden behandeld. Na replieken wordt het wetsontwerp! tot uitbreiding van het Staatsmijn veld' aangenomen met 52 tegen 11 stem men. Daarna woreden goedgekeurd ontei- geningsontwerpen ten behoeve van den aanleg van de staatsmijn „Hendrik" van. een mijnspoorweg tot verbinding van, deze mijn met de Staatsmijn „Emma.'1 Aan de orde komt vervolgens de sup^ pietoire begrooting van landbouw 'over 1912 betreirende subsidie van f 110.000 aan de centrale commissie voor plan 1913. De heer D e S t u e r s (R. K.) wijst bij deze gelegenheid op het afschuwelijke) tijdperk van 1795 tot 1813 dat Neder land doorleefd had en waaruit we gelou terd zijn te voorschijn getreden inaaii aan dar tijdperk worden we nog steeds herinnerd door het Koninklijk paleis te Amsterdam en het is daarom een eere>- piicht om het terug te geven aan het gemeentebestuur te Amsterdam, opdat oe laatste smet, dat onze Koningin dit kapriool der hoofdstad nog bewoont, worde urigewischt. De heer Schaper (S.D.) was bereid vóór het subsidie te stemmen, omdat de socialisten de geheele feestviering van 1913 beschouwen als een reclame voor, ons land en als middel om vreemdelin gen te lokken. Na eenige inlichtingen door Minister Talma, üie meent, "dat het niet op zijn weg ligt in te gaan op de iieschouwin- geu van den heer Schaper, verklaart de heer van Karnebeek (O.L.), dat uit de woorden van den heer Schaper de waarheid blijkt van de bewering, dat de sociaal-democratie is een anti-nationale partij. Hierna wordt het debat gesloten en zonder stemming wordt het subsidie goedgekeurd. Daarop komt in behandeling de Auteur s w e twaarbij de Regeering wordt bijgestaan door den regeerings- commissaris mr. A. E. Bles, hoofdambte naar aan het Departement van Justitie. Het algemeen debat wordt geopend door den heer van Doorn (U.L.), die betoogt, dat de regeling veel te ver gaat. Door ons bij de Conventie van Bern neerie leggen, hebben we ons aan (handen, en voeten gebonden. Overdreven vindt spr. het, dat b.v. op draaiorgels populaire! liedjes niet meer zullen mogen gespeeld worden, zonder in botsing met de auteurs wet te komen. Niet uit een ideëel oog punt, maar alleen om den maker aan hvat meer dubbeltjes te helpen. Het doel dezer, auteurswet heet het helpen van de eigen1 landskinderen, die anders bij den vreem deling zouden achter geraken. Maar wel beschouwd, geniet de vreemdeling bij deze regeling meer bescherming dan de Nederlander. Spr. erkende, dat deze rege ling eenige onmiskenbare voordeelen zal brengen, maar ontveinst zich niet, dat zij daartegenover de deur openzet voor nete lige rechtsgedingen. De heer vanNispentotSevenaec (R. K., Nijmegen) houdt beschouwingen over de verhouding van de Berner Con ventie tot de onderhavige regeling en wijst er in dit verband op, dat (het iverzet tegen de leer, dat tractaten wetskracht bezitten, ook buiten de Kamer meer en meer toeneemt. Ook de heer Druckei (V.D.) behandelt de kwestie van de gel digheid van het tractaat als wet. i De heer van Asch van "Wijckl .(A.R.) legt den nadruk op het loyale karakter van deze auteursrechtregeling. De heer van den Berch v. Heem stede (R.K.), die steeds tegen de Bernec Conventie is geweest, berust in dit ont werp, dat het slotbedrijf is van hetfdrama en een noodlottig gevolg is van de (Con- ventie, maar verwacht, dat men er naj eenige jaren reeds berouw over zal] hebben. Spr. hoopt, dat door amende menten de scherpe kanten van het wets ontwerp zullen worden afgenomen. De Regeeringscommissaris be toogt, dat het tractaat, zonder wetskracht,- niets beteekent. Hij verdedigt verder het standpunt der Regeering, vooral tegen over den heer van Doorn, die zich, 'naar, spr. meent, onverdiend spottend over de ideëele zijde van het ontwerp heeft uit gelaten. 1 De Minister van Justitie, de heer E. R. H. Reg out, zet de redenen! uiteen, waarom de Regeering het stelsel:; „Tractaat is wet" moest innemen. Spr.; verdedigde het ontwerp, dat voor de ver betering der internationale rechtsverhou dingen in het belang van de bescher ming der Nederlandsche belangen noodig) is. De Regeering kan de amendement^!

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2