Een Martelaar. BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 831. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 pei kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bijzondere en Openbare school. Meermalen hebben wij gewezen op de Wet te hoog te schatten voordeelen van (het bijzonder onderwijs, en de talrijke gevaren, die verbonden zijn aan het open bare zoogenaamd neutrale onderwijs. Wie zich maar eenigszins kan indenken In de teere ontvankelijkheid van het kind, ioo vatbaar voor de geringste indrukken, 'die het mededraagt heel het leven lang als een zegen otals een vloek, wie Zich maar eenigszins kan indenken in de tiatuurlijke logica van het kind, dat uit het zwijgen over God en godsdienst, waar 'er over gespróken moest worden, zoo (gemakkelijk concludeert tot het niet be staan daarvan, hij zal diep overtuigd zijn 'van de waarheid van wat door Katholieke priesters en leeken over bijzonder en openbaar onderwijs wordt gezeg'd, hij zal instemmen imet hun oordeel over het zegenrijke van het eerste, het gevaarlijke Van het tweede. Maar wij willen hier eens laten hooren ,welk een verslapping op godsdienstig ge bied ook door de mannen van een (andere ïeligie, in casu van den Israelietischen 'godsdienst, wordt toegeschreven aan de openbare school. De heer Gobits verklaarde 11. Zondag bij zijn plechtige installitie in de Israël, hoofdsynagoge te Amsterdam als rector van het Ned. Isr. Seminarium: „De openbare, zoogenaamde Neutrale school draagt voor leen belangrijk deel de schuld van den achteruitgang van den 'godsdienstzin bij de Joodsche jeugd." Misschien overweegt men de waarheid, die in deze woorden is gelegen, beter, ïiu ze door anderen dan de onzen wordt gezegd. 'tls te hopen. Verbazend grappig. Dat was de scène, welke zich gisteren in de Kamer afspeelde tusschen deheo- ren van Karnebeek en Schaper. De socialist kwam eventjes „getuigen" dat hij eigenlijk niets voor 'de Onafhanke lijkheidsfeesten voelde, waarop de oud- liberaal uit zijn hoek schoot met de be merking: „Zie je nu wel, wat 'n anti nationale partij die socialisten vormen." Beide heeren meenden natuurlijk wat Ze zeiden en de afgevaardigde voor Utrecht had groot gelijk ook, maar op ons maakten desniettemin zij den indruk laan twee theaterhelden, die ten genoo- ge van 't geachte publiek voor 't voet licht elkander te lijf gaan, doch achter 1de schermen kameraadschappelijk over leggen, hoe zij voor 'n andel stuk 'tbest ide decors zullen opstellen.! Om nog even bij deze tooneelbeeld- spraak te blijven: het stuk, waarin de heer Schaper en en van Karnebeek ver woede vijanden voorstellen heet: „Plan .1913". Het stuk, waarvoor zij gezamen lijk studeeren, is getiteld: „Stembus 1913.P Ja, ja, 't zal vjolgend jaar voor de vrijzinnigheid een heele toer wezen, om die twee stukken tegelijkertijd op te voo- ïen, want de acteurs, die zij voor de FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 65) (Wenceslaus, door zijn misdaad verschrikt *en vreezende, dat het volk tegen hem in opstand zou komen, sloot zich op in het kasteel van Zebrack. Van daaruit werden 'de goddelooze bevelen gegeven, welke de overige dagen zijner regeering kenmerk ten daar werden verschillende onteerende besluiten geteekend, o.a. dat, waarbij het hertogdom Milaan verkocht werd aan Jan (Galeas voor de soin van 100.000 florijnen. De rijksvorsten, die met leede oogen 'de schanddaden zagen, waartoe de koning van Bohemen vervallen was, drongen er bij hem op aan, dat hij zijn residentie in Duitscliland zou vestigen. In het eerst Weigerde hij; doch na den dood van Jo hanna in 1387 gaf hij toe. En niet lang duurde het of de vorst, die door jaloersch- heid tot een afschuwelijke misdaad verviel, verloochende de nagedachtenis zijner ge malin door Sophia de kroon van keizerin Man te bieden. „Stembus" beslist noodig heeft, kan zij voor het „Plan" niet gebruiken, terwijl zij voor dit stuk' weer dringend de gul geboden en graag aanvaarde medewer king behoeft van juist die personen, wel ke zij bij 't andere stuk liefst in geen! velden of wegen zou zien. En daarom vinden we nu die goedge meende schermutseling van gisteren zoo grappig. Och, heeren van links, valt elkander toch niet zoo aan, want ge kunt mekaar zoo moeilijk missen,; Maar gij, vrijzinnigheid en ziehier de ernstige ondergrond vaji de zaak zwijg voortaan over ons „Ultramontat- nisme", dat gij niet begrijpt, waar gij ipimers straks u aansluit bij het anti- uationalisme, dat gij wél snapt. KAMEROVERZICHT. TW fcEDE KAMEk. Het paard ruikt stal. De vacantie is in zLcht en er komt klus schot in de werkzaamheden der Kamer. Alles schijnt erop te duiden, dat deze week de laatste van de parlementaire periode is. Aan den grooten uitverkoop werd reeds begonnen en men komt han den te kort om iedereen te helpen. Maar dat deert niet; de winkel wordt op den vastgestelden datum gesloten en wie geen beurt heeft gehad, moet wachten tot de heropening van de zaak. Alleen een paar heel voorname klanten worden ontzien; zoo kreeg dr. Kuyper" zijn zin om de wijziging van het Reglement van Orde .Vrijdagmiddag te behandelen, daar hij wegens gezondheidsredenen de stad uit moet Het sluitingsuur, door gebruik vast gesteld op 4 uur 's middags, wordt niet meer in acht genomen. Gisteren ging men pas om bij zessen naar huis !en Van daag kan men zelfs 's avonds terecht. Het paard ruikt stal. De loome, trage gang bij de behande ling van wetsontwerpen is veranderd in een vluggen, lichten tred, waardoor het einddoel spoediger, doch evengoed be reikt wordt. De uitbreiding van het Staatsinijnveld, een wetsontwerp, waarmede een paar millioen is gemoeid, werd in één dag afgedaan enaangenomen, ondanks bergen van bezwaren in het voorloopig verslag en zware critiek in de pers. (Minis ter Talma alweer hij! heeft zelfs een onverwacht groote meerderheid be haald. Met 52 tegen 11 stemmen haalde hij zijn ontwerp binnen. Een deel van dit succes heeft de Re geering ongetwijfeld te danken aan den steun van dr. Nolens, die een uitstekende weerlegging leverde van de argumenten, door de heeren Bos en Janssen als tegen standers van dit ontwerp geuii Met dr. Bos is de heer Nolens van oordeel, dat in het Lim'ourgsche mijngebied geen staatsmonopolie moet worden geschapen. Er moet aan particuliere ondernemingen ruimte worden gelaten om het zwarte goud op te delven, en de Staat moet geen alleenheerschappij bij de exploitatie uitoefenen. Maar over deze quaestie gaat het thans niet. Er moet beslist worden over de vraag, of de Staat zich fiet ont- De vrome Johanna liet zich in haar geestelijk leven leiden door Johannes Ne- pomucenus; Sophia nam tot geestelijken leidsman Jan Huss, die het eerst scheu ring bracht in de H. Kerk. i Sedert dit tijdstip kwamen de voorspel lingen van Johannes Nepomucenus in ver vulling. Bohemen werd ten prooi aan gods dienstoorlogenmen verjoeg de monniken uit de kloosters, plunderde de kerken, bloed en vuur vereenigden hun geesels. Toen vluchtte Wenceslaus als met zinne loosheid geslagen naar de boorden van den Rijn. XIII. Niet meer te Aken moest men den zetel van het keizerrijk zoeken, ook niet meer in de Romeinsche stad Mainz, noch ook te Keulen of in het paleis te Ingelsheim, waaraan de Groote Karei de voorkeur schonk boven alle keizerlijke residentiën; Rhense, aan welks voeten de Rijn stroom de, zag den keizer binnen zijn muren, nadat hij Bohemen verlaten had, of beter gezegd ontvlucht was Het gevoel van verachting, dat Wen ceslaus inboezemde, of een betrekkelijke behoefte aan eenzaamheid dreef Rem gr. ginningsrecht zal reserveeren door af koop van de ontdekkingsrechten, die anderen op de z.g. Maasvelden krachtens de Mijnwet van lblO kunnen doen gelden. Die vraag beantwoordt dr. Nolens en beantwoordt de Regeering bevestigend, niet slechts om de' gunstige ligging der Maasvelden ten opzichte van de andere mijnvelden, niet slechts omdat de Maas velden gaskolen zullen leveren, welke de andere mijnen in niet voldoende mate fourneeren, maar hoofdzakelijk omdat wij moeten voorkomen, dat de Maasvelden door vreemd kapitaal worden bemach tigd. De ervaring met het Duitsche kolen- syndicaat toont deze noodzakelijkheid des te krachtiger aan. Minister Talma legde er nadruk op, dat Holland een krachtige natio- nalemijnpolitiek moet voeren. Het „brood der nijverheid" moet voor de „landskinderen" verkrijgbaar blijven. Hier voor is geen staatsmonopolie noodig, het uitgeven van concessies is er niet mede in strijd, en daartoe zal worden over gegaan, als het Nederl. kapitaal belang stelling gaat toonen voor ons mijnbe drijf. Ook dr. Nolens betoogde met klem, dat wij onafhankelijk moeten worden van het buitenland, in het belang van ons transportwezen en van onze industrie. De beslissing viel bij zeer gemengde stemming, v Bij het wetje dat f 110.000 subsidie toe stopte aan de Centrale Commissie Plan 1913, om de luisterrijke viering van het herstel onzer onafhankelijkheid 100 jaar geleden te bevorderen, brak de heer de Stuers een lans voor de teruggave van het. Koninklijk Palels te Amsterdam aan zijn oorspronkelijke bestemming en voch ten de heeren Schaper en van Karnebeek met elkaar over de anti-nationale gezind heidder S. D. A. P. Toen kwam de Auteurswet aan de orde, waardoor een zeer ver doorge voerde regeling van het auteursrecht jn het leven wordt geroepen. Behalve litte raire voortbrengselen zullen verschillende andere onstoffelijke zaken in de bescher ming dezer wet ueelen. Bij de algemeene beschouwingen be toonde niet iedereen zich even voldaan. De heer van Doorn critiseerde, vaak op sarcastische wijze, verschillende wetsarti kelen en bepleitte een mildere regeling. De Regeering bleek evenwel niet toeschie telijk en schijnt zich schrap te wilien zetten tegen pogingen om de wet op ingrijpende wijze te wijzigen. Overigens werd een voor onze lezers minder belangwekkend debat gevoerd of een tractaat wetskracht bezit, met het uitsluitend negatieve resul taat, dat de tegenstrijdige meeningen niet te overtuigen waren. Ten slotte betuigden sommige afgevaardigden hun mindere in genomenheid met de aansluiting van Ne derland bij de Berner Conventie, welk besluit indertijd in een achtermiddagzit ting viel. Er is natuurlij1.; aan dit (feit niets meer te veranderen, zoodat klachten daarover niet helpen. ALüEMEE N OVERZICHT. Steeds meer breidt zich de muiterij waarschijnlijk toe zijn verblijfplaats bui ten de steden te vestigen. Welke zonderlinge gedachten moesten zich te dier plaatse in zijn geest Verdrin gen, wanneer bij tusschenpoozen zijn rede niet door wijn beneveld was. lederen dag ais hij door de vensters van het plomp gebouwde paleis zijn blik over den omtrek liet weiden, vestigde zich zijn oog op „Xönigst.ühl", dat verhe ven monument, waarop hij gezworen had èn de wetten des hemels èn de grootheid van het rijk te eerbiedigen. Het was toen in de dagen zijner verkiezing, dat de be volking van Rhense, Lahnstein, Nieder- en Oberlohnstein hem luide toejuichte en hem een lang leven toeriepen. Thans scheen het, dat hij door zijn vrijwillige ballingschap zijn eigen vervallenverklaring verkondigde, zich onwaardig oordeelen- de langer den scepter van Charlemague te voeren. Vele lieden herinnerden zich de om standigheden, die de keuze van Karei van Luxemburg vergezelden. Thans mom pelde men dat zeker de zoon vooriden va der moest boeten, dat de door de golven van den Rijn meegesleurde banier een catastrophe voorspelde, welke Karei ver meden had, doqh die zijn zoon Jreffen moest. in het Turksche leger in verband met den opstand in Albanië uit. Te Leskovik hebben officieren en soldaten de wijk naar de bergen geno men en te Ochrida, Kirtsjevo en Rake- lar hebben muzelmansche beis zich bij de deserteurs aangesloten. Bloedige on geregeldheden zijn te Ichtip voorgeko men, waar Albaneesche soldaten, bijge staan door eenige burgers, de voornaam ste regeeringsgebouwen aangevallen hebben. Van Monastir uit zijn daar troe pen heengezonden. In ambtelijke krin'geh hecht men aan de gebeurtenissen van Monastir groote beteekenis1, niet zoo zeer om het aantal officieren en soldaten die de vlucht naar de bergen hebben gei- norhen, als wel om het feit dat zij opl grooten steun uit den boezem van het leger schijnen te rekenen. Er wordt gö- zegd, dat deze beweging van het leger gesteund wordt door vereenigingen in Albanië, die aangesloten zijn bij de li berale partij. De heerschende meening te Saloniki is, dat er beslissende dingen staan te'gebeuren. i De leiders van de beweging te Mona stir hebben aan de régeering inwilliging van de volgende eischen verzocht: af zetting van sultan Mehmed, ontbinding, van de Kamer van afgevaardigden en vorming van een nationale vergadering, overeenkomstig de Europeesche parle menten voorbereiding van wetten, die in overeenstemming zijn met dé zedén, en overleveringen van de volkeren in het rijkaftreden van het huidige kabi net en verwijdering voor goed van de staatszaken van de ministers Djavid en Talat bei en Mahmoed Sejfket pasja"; beslechting vhn de geschillen, die er tus schen de verschillende elementen be staan handhaving van de souvereine rechten van den sultan over Albanië, maar afzetting en straf voor de onbekwa me ambtenaren van Eenheid en Voor uitgang; opheffing van de partij Een heid en Vooruitgang, zelfbestuur voor Albanië, volledige vrijheid of de dood. De samenkomst, van de Duitsche en Russische keizers en hunne ministers, heeft reeds veeli stof tot schrijven gegeven, vooral ten aanzien van een eventueele bemiddeling in de Italiaansch-Turksche kwestie. De meermalen officieuze „Koln. Ztg." meent daarentegen „Wij hebben er reeds qp1 gewezén, hoe buitengewoon onwaarschijnlijk het is, dat men van Duitsche zijde bij de keizer- ontmoeting met voorstellen tot bemid deling in den Turksch-Italiaanschen oor log zal komen. Meermalen is nu ook de meening ge uit, als zou Duitscliland pogingen willen doen, om Rusland van zijn verdrag met Frankrijk en zijn goede verstandhouding met Engeland af te brengen, of tenmin ste de betrekkingen met deze landen koer Ier te maken. Ook deze vertelsels kunnen gerust naar het rijk der fantasie verwezen wor den, want de Duitsche politiek heeft altijd het standpunt ingenomen, dat zij andere staten geenszins kan belettén, Onwillekeurig stelt mén zich de vraag, waarom de koning van Bohemen zich in het dorp Rhense opsloot Walgde hem de macht of vluchtte hij de steden ten einde des te vrijer zijn ongebonden levenswijze te kunnen voortzetten en aan de slemppartijen te kunnen aanzitten, waaraan Duitschland langen tijd de her innering bewaard heeft. Eenige nieuwsgierige landlieden wisten te verhalen, dat zij 's nachts onderdrukte kreten van wanhoop en woede hadden gehoord, welke uit de kamers van het keizerlijk paleis voortkwamen. Hun had het toegeschenen, dat langs de vensters een verschrikte en ontstelde menscbelijke gedaante voortschreed, die, met uitge strekte armen, schimmen van zich trachtte af te stooten. Onder die gesprekken van het volk werd de naam van Johannes Nepomucenus zacht uitgesproken, terwijl de vrouwen zich met het kruis teekenden ter herinnering aan de schoone Johanna van Beiéren. Op zijn watertochtjes verbeeldde zich Wenceslaus meer dan eens, dat de golven van den Rijn rood gekleurd waren van bloed en een lijk op de wateren der rivier dreef. Somtijds ook wekte hij 's nachts zijn edelknanen en vioeg hun, wat dat licht op den stroom te beduiden had. verdragen te sluiten, die zij voor hun be langen nuttig achten.' Dit spreekt trouwens geheel van zelf en te Baltisch Port zal er ook niet van! dit standpunt worden afgeweken. Als dan na de ontmoeting in een{ zeker deel der pers triomfeerend zal worden ver klaard dat de Duitsche voorstellen af gewezen werden en dat daarmede het geheele doel van de ontmoeting mislukt is, behoeven wij daarentegen niet veel woorden te gebruiken. j Wat wij van de keizer-ontmoeting ver wachten en hopen, is in het 'geheet niet een verandering in de tegenwoordi ge politiek van Rusland, maar slechts de herstelling en versterking van vertrou welijke betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland, waartoe te Potsdam op( bevredigende wijze de weg is gebaandj Als het zou gelukken het wantrouwen tegen Duitschland, dat in verscheidene Russische kringen nog heerscht, uit den' weg te ruimen en vertrouwen daarvoor in de plaats te stellen, dan is eigenlijk| alles bereikt, wat wij wenschen kunnen want uit het verwekken van wederkeerig vertrouwen en het bijbrengen van de overtuiging, dat tusschen beide staten geen ernstige geschilpunten bestaan, zal als van zelf een politieke rechting ont staan in vredelievenden zin. j Als de keizer-ontmoeting ertoe bij draagt, dat dit zeker niet ondenkbare, maar wel zeer practische resultaat be- reikt wordt, kunnen wij geheel tevreden' zijn: GEMENGD. Gisteren is men begonnen de En- gelsche oorlogsschepen te mobiliseeren voor de grootste manoeuvres, die nog ooit op zee zijn gehouden. Dinsdag, voor net begin van de oefe ningen, zal de vloot te Spit'nead geschaard liggen. Zij zal uit meer dan 30U schepen bestaan en zestien admiraals zullen hun vlag hijscnen. In zes linies, te zamen 48 KM. lang, zal de vloot liggen. .Hei meerendeel der royalisti sche samenzweerders in Portugal schijnt zich nu in de nabijheid van !Tuy, dichtbij de grens, te bevinden. In Cannedo vervaardigen zij uniformen en verple- gingsmiddelen. Qnlangs moeten zij een aanmerkelijke hoeveelheid geweren, re volvers en geld uit Barcelona hebben ontvangen. Volgens de „Westminster Gazette" zou het Hoogerhuis van plan zijn om (liet wederom onmogelijk te maken, dat de HomeRule tot wet wordt, en wel door desnoods voor een jaar te verdagen, in dien volgens de Parlementswet het ont werp voor Home Rule na in twee zittin gen in achtereenvolgende jaren door het Lagerhuis te zijn goedgekeurd, door het Hoogerhuis in behandeling moet worden genomen. Door te verdagen zou nu het Hoogerhuis het der regeering onmogelijk maken het ontwerp voor Home Rule het Hoogerhuis te laten bereiken. Het blad zegt, dat het hiermee het Hoogerhuis volkomen ernst is. Naar aan de „Lokal Anzeiger" uit Weenen gemeld wordt, loopt daar in hof kringen het gerucht, dat de koning van Engeland keizer Frans Jo- Verhaalde de vorst zijn verschrikkelijke nachtelijke verschijningen aan Hatto, dan haalde deze de schouders op en bereidde hem opnieuw de een of andere slemppartij. Maar zelfs de drinkgelagen vermochten niet meer den vadsigen en ellendigen vorst te behagen. Tot walgens toe had hij ze genoten. Hij kende den smaak van alle wijnen en geen enkele soort prikkelde hem meer door haar. geur én smaak. De klank der muziek verdoofde hem zonder hem in staat té stellen er de harmonie of de beteekenis van te genieten. Meer en meer werd zijn geest beneveld en als een andere Nabuchodonosor werd hij een dier gelijk. Het rijk was van zijn grootheid vervallen; het koopen en ver- koopen van betrekkingen en waardighe den waren algemeen en geen regeerings- persoon of invloedrijk man kon zonder geld aan bevordering denken. De gehate en verachte Wenceslaus zelf schiep zioh! over 's rijks toestanden geen illusiën. Hij vreesde de dolk van den moordenaar, de samenzweringen, de keurvorsten, ja, hij was bang voor zich zelf. Zelfs geloofde hij niet meer aan H?.tto's toewijding. En hierin had hij geen ongelijk. 1 i i. (Wordt vervolgd.)'

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1