3e Jaargang, No. 830. Woensdag 3 Juli 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. 3)e ëiicbcive ©ou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Theorie en practijk. Beschermende rechten nietwaar, 'Antitariefwetcomité belemmeren de industrie. Vandaar dat de lederindustrie in 't be schermende rechten genietendel Duitsdh- land zoozeer bloeit, dat de schoenen voor ide Engelsche matrozen gedeeltelijk1 in Puitschland worden vervaardigd, of ten minste uit Duitsch leder. In het Britsche parlement is over deze bevoorrechting van den Duitscher ge mopperd, maar de minister van marine be riep zich op de uitstekende kwalrtieit van het Duitsche leder, dat tegen denzelfden prijs in Engeland niet lean worden ven- Kregen. Ten einde raad bracht toen' een der afgevaardigden de vaderlandsliefde in 't spel en vroeg of de matrozen zelf :er niets tegen hadden om met Duitsch Jeer aan de voeten rond te loopen, waap- jop de minister zeide: „onze matrozen hebben die schoenen zoo graag, dat ze weggaan als warme broodjes bij den bak ker." Naar wij vernemen, zullen de ontevre den afgevaardigden nu bij ons hulpvaar dig Anti-tariefwetcomité om „inftchting" komen vragen. Zij willen n.l. weten, waarop dat comité nu toch eigenlijk zijn voorliefde voor den vrijhandel blijft ba seeren. Er is nog een reden voor die vraag, ,want ziet: in de Morning Post staat te lezen, dat de stad Huil besloten heeft de rails voor haar stadstramliinen in Hamburg te bestellen, en wel voor een bedrag van 160.000 Mark. Dit zal ook wel niet wezen omdat die Duitsche rails duurder of slechter zijn dan de Engel sche, welke vervaardigd worden in de koesterende zomerwarmte van den vrijt- handel. Ja, ja, beschermende rechten drukken ide industrie dood, nietwaar, Anti-tarief- .wetcomité ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk is er een einde gekomen aan het voortdurende stemmen op de Democratische conventie te Baltimore door de eindelijk'e verkie zing van Wilson. We zien hier dus het eigenaardige geval dat een candidaat, die eerst de volstrekte meerderheid had be haald het heeft moeten afleggen tegen over zijn tegencandidaat. De werkzaam heden der democratische Conventie die een even ongunstigen indruk heeft ge maakt als de republikeinsche, zijn daar mede geëindigd. Nadat langzamerhand de bijcandidatu- ren waren ingetrokken, was bij het begin der 46e stemming de benoeming van Wilson zeker. De leiders der partij van Clark trokken toen hun candidaat terug. Onmiddellijk daarop ontstond een too- tieel van de grootste verwarring, te mid den, waarvan Fitzgerald uit New-York voorstelde Wilson bij acclamatie te bo no em en. Een toestemmend gebrul volg de, maar op technische gronden werd toch onder wilde toejuichingen een stem ming gehouden. De cijfers van de eind stemming waren Wilson 900 en Clark 84 stemmen. Onmiddellijk daarop werd ►Wilson met algemeene stemmen veiko- jzen verklaard. De eindstemming had plaats onder groote verwarring. Bell, 'n gedelegeerde uit Californië, deed een'po ging om de stemming van Californië te verklaren, maar hij werd overschreeuwd •Staat na staat kwam Wilson's meerder heid versterken. Toen de cijfers bekend gemaakt Waren, gingen de gedelegeerden op stoelen staan en schreeuwden als gekken. Al leen de gedelegeerden van Missouri en (New-York bewogen zich niet. De aan hangers van Wilson renden door de zaal en schudden elkander de hand of om helsder. elkaar. Anderen stonden te dan sen en te zingen. De zijgaanderijen! wa ren verstopt door een uitzinnig gedrang. •De politie vocht te vergeefs om de orde' te herstellen. Bryan was het middelpunt van de belangstelling. Wat hij het meest vai. alles noodig had, was geschied, zoo zeide men, n.l. de benoeming van eein progressieven candidaat. Door deze verkiezing is nu de kans verkeken op een vermeerdering der par tij van Roosevelt. Déze partij zal nu, naar een der leiders verklaard heeft, omstreeks Augustus te Chicago een con ventie houden. Spionnage-kwesties zijn in Duitschland aan de orde van den dag. Als men de berichten gelooven mag dan heeft de politie nu te Kiel weer een belangrijke vangst gedaan. Een tech nicus, die zich Kohier noemde, maar Ewald heette, is daar Zondagnacht in hechtenis genomen, toen hij zich daar van het seinboek der marine wilde mees ter maken. Hij woonde reeds maanden te Kiel en de politie hield hem al eeni- eenigen tijd in het oog. Men had hem liever nog een poos laten begaan, maar zijn laatste onderneming maakte het noodzakelijk hem onmiddellijk gevan gen te nemen. Het was de politie zöer onaangenaam, dat zijn gevangenneming; onmiddellijk bekend werd, daar zij er op gerekend had nog meer belangrijke vangv- sten te doen. De Lokal-Anzeiger meldt hedenmid dag de volgende bijzonderhedenBij Ewald is bijzonder veel voor hem bezwa rend materiaal gevonden. Hij werkte zoowel voor Engeland als voor Frankrijk en had overal voortreffelijke relatiën, die tot zeer hooge persoonlijkheden reikten vooral in Frankrijk. Hij schijnt reeds veel bereikt te hebben. Men mag echter betwijfelen of het materiaal dat bij (hem gevonden is, op werkelijke geheimen be trekking heeft. Er zal waarschijnlijk veel bij zijn, dat in militairen zin niet als een geheim beschlouwd moet worden. Te^- genover het omvangrijke bezwarende materiaal deed hij het verstandigste, «rof h-i A~iAr. 1,;; breide bekentenis af. De instructie zal daarom zeer kort duren. Op het oogen- blik wordt alles in beweging gezet, om de helpers van Ewald op te sporen. Zij moeten zoowel te Kiel als te Wilhelmsi- haven zitten, waar hij zich ook eenigen tijd opgehouden heeft. Men vermoedt dat zijn helpers aan de keizerlijke werven in dienst zijn. De staking in Londen zal waarschijnlijk binnen eenige dagen opgeheven worden tengevolge der groot te ellende in de stakersfamilies. Een geestelijke te Londen vertelde aan den correspondent van een der buiteni- .landsche bladen hiervan :de volgende treurige bijzonderheden. In de parochie van bedoelde geestelijke stijigt de nood van week tot week. Bij het begin van de staking hadden de armen altijd eeni ge zaken, die zij konden verpanden, nu hebben zij ook dit redmiddel niet meer. Zelfs de allernoodzakelijkste meubel stukken zijn naar de pandjeshuizen ver huisd of zelfs direct verkocht. Het is geen overdrijving, te zeggen, dat de geE zinnen der stakers te Stephney, Wapping en Canning Town door ontbering ten gronde gaan. Zoo is het comité van bij stand zelfst er oore gekomen, dat ver scheidene menschen dagen lang niets g&- geten hadden. Heele families leven van de giften, die zij van het comité van bij stand ontvangen en die natuurlijk niet al te hoog zijn. Toen onlangs in een ar beidersgezin een kleintje was gekomen, was er geen doek in de heele woning, waarin het kind gewikkeld kon worden. Een ander kind werd in pakpapier ge wikkeld naar de kerk gebracht, om te worden gedoopt. De nood is zóó groot dat talrijke personen in het geheel niet uit bed komen, omdat zij dan,Inaar(zijweg gen, beter de honger kunnen verdragen. Het is dus niet te verwonderen, dat de .stakers verlangend zijn het werk zoo spoedig mogelijk te hervatten. De leiders der vakvereeniginigeln voor spellen dat het stakingscomité tegen het einde der week bevel zal geven het werk te hervatten. GEMENGD. Lord Beresford heeft in de bladen meegedeeld, dat hij op gisteren in liet Lagerhuis een vraag had aangekondigd naar het juiste getal van officieren en manschappen der Engelsche vloot. Hij had daarop schriftelijk antwoord go- kregen dat Churchill het openbaarmaken van die cijfers in strijd met het open» baar belang achtte. Beresford verklaart voorts dat men op het oogenblik op de vloot 4000 tot 5000 man te kort komt en in de toekomst 20000 man te kort zal komen. Naar aanleiding van twee aanvul lende verkiezingen, die in Engeland moeh ten plaats hebben, is plotseling een con flict ontstaan, wat als een parlemen taire crisis van niet geringe betee- kenis wordt beschouwd. Ingevolge van stappen, die men genomen heeft, om eten liberalen candidaat te stellen in Han- ley, waar onlangs een vacature is ont staan door den dood van Edwards, "den mijnwerkersleider, stelde de arbeiders partij niet alleen een candidaat in Crewe, maar dreigde tevens voor de volgende veertien dagen uit het Lagerhuis weg te blijven. De bedoeling is, dat, zoo de liberalen niet hun beide candidaten te rug trekken, a'l?e leden van de arbei derspartij Westminster zullen verlaten, waardoor de regeering 44 stemmen zou missen. De bestuurbare ballon Ak ron waarmee de luchtschip per Vaniman een poging wilde wagen den Atlantische Oceaan over te steken, is bij het opstij gen te Atlantic City door een gas- ontfloffing vernield. De ballon bevond zich op een hoogte van een K.M. toen het ongeluk gebeurde. De beman ning uit 7 personen bestaande, kwam om. Waarschijnlijk is het ongeluk te wij ten aan het uitzetten van het gas ten gevolge van de zonnewarmte. Het lucht schip werd door vlammen omgeven. Ver volgens plofte de gondel als een steen in het water, een K.M. van 'den *>ever Geen van de dooden heeft men kunnen vinden. De ontploffing was geweldig. Het omhulsel is in kleine stukjes ge scheurd. 3000 toeschouwers aan den oever sloegen verplet van schrik, het on geluk gade. - De wegwerker die het toezicht had op den overweg bij Schmiedefeld, Hen "trein Iff ëfkaaf "^féïïefftV Ti'eéï't^céiï poging tot zelfmoord gedaan, die misluk te. Men heeft hem nu voor zijn eigen veiligheid opgesloten. Hij verklaart dat hij op het oogenblik dat het ongeluk ge beurde zat te lezen en niet op het sein had gelet. Volgens de laatste berichten zijn tien menschen op slag gedood of later aan hun wonden bezweken. Het aantal ge wonden bedraagt acht. - Te Regina, de hoofdstad van Saskatchewan, zijn tweehonderd men schen gewond. Een aantal openbare ge bouwen en kerken zijn vernield. De voor naamste handels-, bank- en winkelwijken zijn geteisterd. Sommige kleine gebou wen woeien de staat op. Het grootste verlies aan menschenlevens is geleden in de regeringsgebouwen, de telefoon centrale en de beurs, die omwaaiden. Reddingsploegen zoeken nog in de puin- hoopen en brengen dooden en gekwets- sten te voorschijn. Totdusver zijn vijfen dertig lijken gevonden. 150 man bereden politie-agenten heb- den den heelen nacht het oog gehouden op het reddingswerk. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Hulst mr. A. H. Lijdsman; 1 is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Tiel mr. J. Blom; is benoemd bij het wapen der infan terie, bij het 3e reg., tot majoor, de kapitein H. Berenschot van het 8e reg. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan j. van Oudheusden, meester knecht bij de firma gebrs. Mathijsen, groothandel in manufacturen te Tilburg; zijn benoemd bij het wapen der artil lerie, bij den staf van het jwapen tot majoor, toegevoegd aan den inspecteur der vesting-artillerie, de kapitein J. P. Smeets, van het 2e reg. vesting-artillerie; tot majoor-magazijnmeester de kapitein magazijnmeester A. van Toornenburgh, van dien staf te Delft; bij het (Ie reg. vesting-artillerie tot majoor, de kapitein W. C. baron Röell, van het 'korps; bij het 2e reg. vesting-artillerie, tot majoor, de kapitein C. H. Carbin, van het korps; bij ihet wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapiteins jhr. J. van Heemskerck van Beest, C.C. Petri en J. L. H. van Holk, lallen van dien staf, eerstgenoemde werkzaam bij het departement van Oorlog, de in de tweede plaats genoemde toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; is aan dr. J. D. R. Scheffer eervol |ont- slag verleend als schoolopziener in het district Deventer. Het Kamer-presidium. Naar aanleiding van het bericht, dat dr. de Visser kans zou hebben graaf van Bylandt als voorzitter der Tweede Kamer op te volgen, schrijft de „N. Jilb. Crt." Waarom moet juist de kleinste fractie van rechts den voorzitter leveren? En nog veel interessanter is de vraag, waarom de voorzitter der Tweede Kamer niet katholiek zou mogen zijn. Jhr. van Nispen is voor het voorzitter schap bijzonder ges.chikt, Of hij het ambt niet zou begeeren, weten wij niet, maar dat men moeilijk een beteren persoon zou kunnen krijgen, dat is zeker. De Katholieke partij is de sterkste in de ,Tweede Kamer. Naar parlementaire zeden heeft zij dus het recht den voor zitterszetel door een van haar leden te zien bekleeden. De eenige oorzaak, waarom men in ons lieve Nederland, dat een Grondwet heeft met een artikel over de benoembaarheid van allen tot alle ambten, die parlemen taire zeden niet zou naleven, moet |dus anti-papisme heeten. Heel plat en vulgair anti-papisme, dat van die „nare Room- ischen" afkeerig is. Het komt ons voor, dat wij katho lieken, daarmede geen genoegen moeten nemen. Wie aan zuik anti-papisme lijdt, moet er maar van genezen, hoe,hoog zijn positie ook moge zijn in ons land. En wanneer onze katholieke Kamer club ook op dit punt wat meer van zich afsprak en niet, zooals bijvoorbeeld bij de Borromeus-encycliek, ter wille van de politiek zich in den hoek liet tdrukken, VdiR'cefl' "steun4 ïlT aeh 'fujjVS-u'gt'! juichen... en, wat meer zegt, dac aan geheel ons volk, dat maar verdraagzaam moet leeren zijn, een groote dienst werd bewezen. Hooger onderwijs voor Indië. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Batavia seint aan zijn blad: Een onbekend consortium heeft 150.000 gulden aan de Universiteitsvereeniging geschonken voor de stichting van een Technische Hoogeschool. De gehuwde onderwijzeres. B. en W- van Amsterdam berichten aan den Raad, dat zij mevr. |H. ;E. de Boer-Lodder, onderwijzeres aan de open bare school voor gewoon lager onder wijs no. 126, niet meer geschikt achten voor de vervulling van haar taak. Deze onderwijzeres genoot in de jaren 1910, 1911 en 1912 de volgende verloven van 16 Mei—16 Sept. 1910 wegens zwan gerschap; van 16 Sept. 191615 Febr. 1911 wegens ziekte; van 15 Febr—13 April 1911 wegens ziekte, met dien ver stande, dat zij haar taak gedeeltelijk ver vulde; van 27 Oct.1 Dec. 19.11 wegens ziekte; van 1 Dec. 19111 April 1912 wegens zwangerschap; van 29 April 1 Juni 1912 wegens ziekte. Sedert 1 Juni j.l. verzuimt zij de school zonder verlof. Industrie in de mijnstreek. Men schrijft uit Heerlen aan de „Limb. Koerier" Naar wij reeds voor eenigen tijd mede deelden, heeft zich alhier gevormd een naamlooze vennootschap Constructie werkplaats Limburg, weJce zal werken met een half millioen gulden. Voor onze mijnen zal deze inrichting in vele behoef ten voorzien, want thans zijn deze in zeer vele gevallen aangewezen op veraf gelegen of buitenlandsche constructie- werkplaatsen. Deze inrichting zal weer aan vele handen werk brengen, en wat wij vooral toejuichen is, dat de werk lieden aandeel in de winst krijgen. Steenkolen in den Achterhoek. Men meldt uit Aalten aan de „Geld." dat men voor rekening van den Staat der Nederlanden begonnen is proefboringen te doen naar delfstoffen op de Poul-plaat nabij Winterswijk. Ook zijn reeds in Aalten gronden aangew ezen voor proef boringen. Financieele gelijkstelling. Naar aanleiding van de vergadering van Katholieke oepnbare onderwijzers in het bisdom Haarlem schrijft het „Huisgezin" ,Wht wij beslist afkeuren is, dat de Jjcatholieke openbare onderwijzers In het bisdom Haarlem zich er tegen verzetten, voor de financieele gelijkstelling van bij zonder en openbaar onderwijs te strijden, Ais onderwijzers zijn ze vrij, om aan verhooging der minima boven wettelijk^ salarissen de voorkeur te geven. Maar als katholieken zijn ze niet vrij, om tegen de financieele gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs in te gaan of die van voorwaarden afhanke lijk te maken. De Valkenburgsche Katakomben. Te Valkenburg, in Limburg, had giste ren de officieele opening plaats van het tweede en laatste gedeelte van derepro ductie van de Romeinsche katacomben. Voor deze plechtigheid hadden zich verschillende autoriteiten uit Rome, als baron Kanzier, secretaris der archaelo- gische commissie, graaf Ceccopieri Maruffi commandant van de pauselijke lijfwacht, de heer Marcel de Jongh, directeur der electriciteitsfabrieken te Rome, verder de leden van de commissie voor de Kata komben, autoriteiten uit den omtrek enz. op het bekende rotspark vóór den in gang der Katakomben vereenigd. Daar voerden het woord de heer jas Diepen, de ontwerper van het denkbeeld, verder prof. Pijper uit Leiden, dr. Cuijpers uit Roermond en graaf Ceccopieri. Daarna begaf men zich door de katakomben naar den ingang der Flaviers- katakombcn, waar de ofiicieele opening plaats had door baron Kanzier. Israëlieten en lijkverbranding De rabbijn dr. Schiffer te Karlsruhe heeft een geschrift verspreid, waarin hij op gezag van den Bijbel en Talmud be toogt, dat de lijkverbranding, die reeds bij vele Joden plaats vindt, in strijd is met de Joodsche godsdienstvoorschriften en waarin hij d eIsj2£|TJf^4y^-q- m AJ .'.'isc'.t.Hm begraafplaat sen toe te laten. R. K. Studenten-vereeniging te Amsterdam. Het bestuur der R. K. Studentenvers •eeniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam geeft aan ouders, voogden en aanstaande studenten bericht, dat in de vereeniging bestaat een permanente inlichtingscommissie. Deze stelt zich ten doel o.a. aan de nieuw aankomende R. K. studenten inlichtingen te geven omtrent kamers, studiebelangen, vereenigingen, enz. Voor dit jaar is de commissie o.a. sa mengesteld uit de heerenF. de Sain, praeses, P. C. Hooftstraat 111, A. Michels, abactis I, Moreelsestraat 33, A. Corne- lisse, abactis II, Prinsengracht 732, te Amsterdam. Aan onze aanstaande medestudenten" Door den Delftschen Stludentenbond, den Wageningschen Stud enten bond, de Unitas Studiosorum Amstelodamensium, den Bond van Leidsche Studenten, en de Unitas Studiosorum Rheno-Traiectina is aan degenen, die het eindexamen heb ben afgelegd, een brochure gericht, ge titeld: „Aan onze aanstaande medestu denten", waarin zij dezen oproepen om lid te worden hunner vereenigingen. Zij toon en aan, dat de Studentencorpsen aan onze Hoogescholen voor velen niet da aangewezen organisaties zijn door den g r o e n t ij d, den levensstandaard en den corpsgeest. Duidelijk blijkt, zegt de brochure, uit de volgende cijfers, dat de corpsen nergens meer voldoen aan de meerderheid der studenten: Leiden664 corpsleden, 908 niet-corps- leden, waarvan 213 daines. Utrecht 458 corpsleden, 813 niet- corpsleden, waarvan 209 dames. Groningen233 corpsleden, 321 niet- corpsleden, waarvan 114 dames. Amsterdampl.in. 500 corpsleden, pl,m.; 600 niet-corpsleden, waarvan 175 dames.; Delft: (640 corpsleden, 680 niet-corps- ledne, waarvan 53 dames. Wageningen: 153 corpsleden, 55 niet- corpsleden, waarvan 4 dames. De Nijmeegsche tentoonstelling. Men meldt dd. gisteren uit Nijmegen aan het „Centrum" Hedenmiddag had de officieele ope ning plaats van de Sport-, Kunst- es Nijverheidstentoonstelling, annex Bloe men-, Vee- en PaardententoonsteLing, td Nijmegen. De trotsche gevel, in Griekschei stijl opgetrokken, verheft zich op het Kelf- kensbosch met front naar de Burchtsiraat, In de hoofdhal heeft de Sport- en Nijverheid-expositie plaats. In de kunstafdeeling van profane en kerkelijke kunst exposeeren o.a. Isaac Israëls, Bauer, Willy Sluyters, Jan Tooroj^ Leo 3 es tel, v.d.Hen, Jan Stuit, Dunsel»

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1