No. 826. Een Martelaar. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, e £eicbcJae Sow/to/nt Bureau OlIDE SINGEL 54» LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Rammelen met de portefeuille. De be- voegdheidsquaesiie. Rechts tegen Links. Al weer een verrassing. „Mocht de Kamer onwillig zijn de Ziektewet af te doen, dan zou dit 'een lein- <de maken aan mijn ministerieele verant woordelijkheid." Met deze woorden stelde Minister Tal- ma gistermiddag de portefeuille-quaestie. .Echter op zeer voorzichtige wijze. Z.Exc. 'liet toch wijselijk in het midden, wanneer "de Ziektewet z. i, aan de orde moet ko men en zal eerst dan heengaan, als de ICamer door een of andere daad zich Ongenegen toont de Ziektewet te behan delen. Het „Poppetjes teekenen", qualificatie van den Kamer-arbeid door de „N. Rott. jCrt.", zal op iets heel anders uitdraaien dan waarop de liberalen en socialisten ho pen en rekenen en waarheen zij drijven. [Minister Talma noch de rechterzijde zijn bezig poppetjes te teekenen, doch gaan doelbewust voort aan den opbouw der .verzekeringswetten. Gistermiddag heèft Minister Jalina voor de zooveelste maal betoogd, dat in zijn systeem van wetgeving de Raden van Arbeid niet kunnen worden gemist, dat zij daarin logisch thuisbehooren. Hij lichtte een tip van den sluier op, Idie tot dusverre voor óns de bevoegdheden der Raden verborgen hielde siqds hun veror deningsrecht was geschrapt. Minister Tat- ma wil den Raden de grootst mogelijke vrijheid van initiatief toekennen in het jontwerpen van alle maatregelen, noodig voor de uitvoering der verzekerings-ont- werpen. Deze maatregelen zullen, om kracht van gewijsde te bezitten, aan de 'koninklijke goedkeuring zijn onderwor pen. De Kroon heeft zich aan de voorstel len van den Raad te houden en tzal (alleen in het bedrag der premie wijziging kun nen brengen. Waar aan de Raden zoo'n uitgebreide en gewichtige taak wordt toevertrouwd, achtte de Minister een beperkte saamstek ling volgens de plannen van den heer Teenstra niet gewenscht, al ontkende hij dat zijn opzet grootscheepsch zou zijn, zooals tot in den treure wordt beweerd. Rechts tegen links werden de „vereen- voudigings"-amendementen ,Treub-Teen stra verworpen. Ook andere stemmingen stonden in dit teeken. Het eerste punt was gisteren im mers het te veel besproken en te lang (be keken artikel 3, dat bijna ongewijzigd werd aangenomen. Op één onderdeel kwam'de Minister aan de geopperde be zwaren tegemoet; hij laschte nl. een alinea in, waardoor o.a. het spoorwegpersoneel van het kiesrecht der Arbeidsraden wordt buitengesloten. Mr. Patijn, 's Ministers hoofdbestrijder, was er niet in geslaagd de juiste redactie voor deze bepaling te vinden. Critiek is gemakkelijk, maar de kunst is moeilijker! De opname van dienstboden in de Ra- Öenwet werd bij zuivere partijstemming verworpen, zoodat wij van inevrouwen- !en dienstbodenkiesrecht gelukkig verstol ken blijven. Of de dienstboden tegen ziek- FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 61) Aller oogen vestigden zich op hem. Johannes Nepomucenus riep voor den geest zijner hoorders een voor een al de vertroostingen in deze christelijke omge ving gesmaakt, en stond bij al die bijzon derheden stil, welke hem zoo nauw aan het harte lagen. Hij smeekte den zegen des hemels af en vertroostte in de volleteeder- heid des harten allen, die hem hoorden herhalen Ik heb slechts weinig tijd meer om mij met u te onderhouden. Het waren niet ienkel de woorden van Christus aan welke hij herinnerde; hij bepaalde zich geenszins !tot de verklaring van een tekst uiit het (Evangelie, neen, men gevoelde, dat die profetische woorden in gansch hunne uit gestrektheid zijn geest vervulden. Die bleeke man, door de foltering der pijnbank verzwakt, wiens lichaam wankel de, wiens verminkte handen zich zege nend uitstrekten, kondigde waarlijk zijn Baderend einde aan. Hij .maakte zijn tes te verzekerd zullen worden, zal later bij de Ziektewet worden uitgevochten. De losse arbeiders werden eveneens van de Radenwet buitengesloten ook rechts tegen links. .Voor hun opname bestond door de wijziging van art. 11 weinig reden meer. Indien de Raad van Arbeid hen tot de ziekteverezkering verplicht, zullen zij toch het kiesrecht voor den Raad bezitten. Het toekennen van kiesrecht aan de pa troons van geassimileerde arbeiders kon al evenmin een meerderheid vinden. Bij deze stemming schaarden zich 5 leden van rechts aan de zijde der linker-voor- stemmers. Een dergelijke kleine afwijking vertoonde zich ook aan het einde der zit ting toen met "45 tegen 21 stemmen iwerèl beslist, dat aan den Raad zeiven blijft overgelaten zijn vergaderingen al dan niet in het openbaar te houden. Slechts bij twee amendementen stonden groote meerderheden tegenover kleine minderheden. Het amendement-Duys op art. 3 tot verhooging van den welstands- grens viel met 63 tegen 9 stemmendat van denzelfden om den leeftijd voor het kiezer schap te verlagen van 25 op 21 jaar, werd met 50 tegen 16 stemmen van de hand gewezen. Wij zijn nu genaderd tot art. 23 van ide 114. Er komt dus eenig schot in en het valt niet moeilijk te voorspellen, dat de overschietende .92 artikelen minder tijd zullen vorderen dan de eerste 22. Stof 'tot debat blijft er ondertusschen genoeg aanwezig. Zoo kondigde de heer de Beaufort naar aanleiding van -s Mi nisters mededeelingen over de bevoegd heids-quaestie der Arbeidsraden, een amendement op art. 49 aan, dat een prin- cipieele Tiitspraak oyer deze zaak wil uit lokken. Dat zal de juristen uit hun tent lokken! Het einde der zitting bracht weer een verrassing. DeVoorzitter deelde nl. mede, dat de heeren Kuyper, de Savornin Loh- man en Loeff een voorstel hebben inge diend tot wijziging van art. 42 van het Reglement van Orde. Deze wijziging beoogt het volgende: Alvorens een commissie van voorberei ding verslag over een wetsontwerp uit brengt, moet het conoept ter kennisma king aan alle 100 Kamerleden worden gezonden, die dan amendementen kunnen indienen. De drie rechtsche leiders nu wenschen dit imperatieve voorschrift door een facultatieve bepaling te vervangen, zoodat de Commissie haar verslag niet vooraf moet inzenden, maar kan in zenden. Vraagt men nu, wat met deze verande ring wordt voorgestaan dan leze men slechts de toelichting. Als de bestaande tekst blijft gehandhaafd, dreigt de Invalidi teitswet vertraagd te worden en dit moet tot eiken prijs voorkomen worden. Links zal wel leeljjk op d'r neus Ikijken nu dit voorstel is gedaan. Nog gisteren verklaarde de heer Schaper weinig zin te hebben om met de Commissie van voor bereiding in de vacantie over de Invalidi teitswet te vergaderen. Minister Talma, over wiens reuzenkracht ieder verbaasd staat, wil de zomermaanden er wel voor bestemmen; hij hoopt, dat het mondeling ovérleg over enkele weken zal plaats heb- tament als priester, vader en vriend. Hij vermaakte zijn laatste gedachten, zijn laat ste beloften. Nog slechts weinig tijds heb ik om mij met u te onderhouden, hernam hij. God roept mij tot Zich. Mijn taak is evenwel niet"geëindigd; ik weet en betreur zuliks; maar de arbeider wordt ongetwijfeld on waardig gekeurd haar voort te zetten. Ik ga heen en laat u achter.... (O, mijn kinderen, mijn getrouwen, mijn welbe minden. Ja, nu ïk mjj van u ga scheide^ vermaak ik u den vrede, den vrede des Verlossers, niet dien van den vorst dezer wereld. Doch neen, neenIn deze oogenblikken wil ik u niet misleiden, zullen mijn laatste woorden u niet in dwaling brengen.... De Kerk van Duitschlund heeft haar jaren, wat zeg ik? haar eeuwen van glorie en heiligheid gehadHaar jaren van beproe ving naderen. De tijden, waarin de vor sten zich verootmoedigden en tot de op^ volgers van Petrus gingen, zijn voorbij; de tijden, waarin de kloosters zich verhie ven op de bergen, aan de boorden ider iri- 1 vieren, overal waar de gedachte aan den hemel den mensch nader bracht tot God, zijn reeds lang verstreken.... Het licht der Kerk verbleekt in de oogen van hen, voor yrte de werken des vleesch^s .alleen ben, maar de Kamerleden, met den „ar- beider"-afgevaardigde Schaper voorop hebben geen lust tot eenige extra inspanning. Het wijzigingsvoorstel in het R. v. O. zal mogelijk maken, dat in October de Invaliditeitswet voor beraadslaging ge reed zal zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is een gunstige keer gekomen in de zeeliedenstaking in Frankrijk doordat de stakers het voorstel der regee ring om het geschil aan een arbitrage commissie voor te leggen officieel aange nomen hebben. Dit besluit werd door een deputatie aan den minister van Binnen!. Zaken, Steeg, kenbaar gemaakt. De ver tegenwoordigers van de zeelieden deden daarbij het voorstel, dat de arbitrage-com missie zou samengesteld zijn uit afgevaar digden van de reeders en van het perso neel uit de zes voornaamste havens van Frankrijk, onder voorzitterschap van een lid der regeering. In geval twaalf leden voor elke haven één van elke partij niet tot overeenstem ming kunnen geraken, zou de voorzitter uitspraak moeten doen. Indien het arbi trage-voorstel door de stoomvaartmaat schappijen wordt aangenomen, zullen de zeelieden waarschijnlijk onmiddellijk het werk hervattenindien het wordt ver worpen zal een poging gedaan worden om de dokwerkers over te halen tot een solidariteitsstaking. De compagnie Puech besloot intus- schen de gevrsagcre loorrsv-eThóoging -toe te staan, en dientengevolge zijn haar sche pen reisvaardig gemaakt om met de oude bemanning te vertrekken. Een andere maatschappij heelt eveneens onderhandelingen geopend met de ver- eeniging te Marseille. De bakkersstaking die uit de zeeliedenstaking is voortge vloeid, laat zich ook dreigend aanzien. Hiervan kan nog het volgende worden ge meld: De gemeenteraad van Toulouse had den prijs van een vijfpondsbrood op 95 centimes vastgesteld, d.i. 15 centimes hoo- ger dan vroeger. De bakkerspatroons ver klaarden echter, dat ze tengevolge van de stijging der meelprijzen, door de zeelieden staking veroorzaakt, het brood niet meer onder 1 franc konden verkoopen. Van daar de staking. Het stadsbestuur heeft onmiddellijk alle bakkersknechts, wier patroons de winkels gesloten hebben, in dienst genomen en met hun hulp bakkerij en in verscheidene armhuizen ingericht. Ook werden door den burgemeester en den preefet de ovens der kazernen ter'be schikking gevraagd. Deze zullen vanaf heden dagelijks 12.000 kilo brood voor de bevolking leveren. Op deze wijze hoopt men dagelijks 35.000 kilo van de benoo- digde 70.000 kilo brood te kunnen produ- ceeren. Men is zelfs van plan om aan lBordeaux en Limoges hulp te gaan vragen of een eigen stedelijke bakkerij op te richten. Een nieuwe moeilijkheid dreigt echter, waarde hebben.... 'Men zal zich afvragen, wat de Geheimzinnige Bruid van "Christus met Haar Goddelijke schoonheid heeft gedaan.... 'Als aan de dolende Sunamite zal men haar den mantel ontrukken en de wachters der stad zullen Haar be schimpen en met wonden overdekken.... Het schitterende tijdperk der kerkelijke historie gaat opgevolgd worden door een verschrikkelijke omwenteling. De komen de soldaten zullen andermaal Jezus in het gelaat spuwen en Hein toeroepen: Kom af van het Kruis Een siddering van schrik grijpt mij aan, wanneer mijn verzwakt oog zich vestigt op die ellende en die misdaden, waarvan mijn geest zich wenscht af te keeren. Een naamlooze foltering maakt zich van mijn hart meester, van dat hart, ontstoken door liefde tot God en dat onmachtig is, iets voor het Voorwerp zijner liefde te doen. Ik zie in mij den voor zijn Meester onnut ten dienstknecht, het kind, niet in staat zijn lijdenden, verlaten en miskenden va der te troosten. O, edel en machtig Duitsdhland, gij, die het pausëlijk Rome vorsten schonkt! gij, wiens koningen de staatkundige balans naar verkiezing deden overhellen 1 gij, die uw zegepralende legers naar het Oosten kondt en de wereld vanaf den Könjgstühl daar de molenaars aan den prefect ver klaarden niet de verlangde hoeveelheid meel te kunnen leveren. In Bordeaux houdt de stijging der broodprijzen eveneens het stadsbestuur bezig. Het heeft aan de regeering een adres gericht, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid, tegen de stijging der meelprijzen maatregelen te nemen. De eenige maatregel, waarvan men suc ces verwacht, is de verlaging of tijdelijke opheffing van het Invoerrecht van 7 francs op koren. Dezen maatregel wil de regee ring echter voorloopig nog niet goedkeu ren. De democratische conventie begint meer en meer te lijken op die tvan Chicago en men verwacht dat, door de houding van Bryan, het hier eveneens tot een scheuring zal komen. Er zijn invloeden aan het werk, die er op doelen, Bryan er toe te krijgen om, bij een eventueele nederlaag, samen te gaan met Roosevelt. Er bevinden zich in Baltimore op het oogenb'.ik talrijke aan hangers van Roosevelt, die blijkbaar in opdracht hebben dit doel te bereiken. De uitlatingen van Bryan bewijzen, dat hij de zaak, waarvoor hij strijdt, acht overeen te komen met die, weike door Roosevelt aan gehangen wordt. De loop, die de zaken zullen nemen, hangt dus af van de houding, door den conservatieven vleugel van de Democra tische partij aan te nemen. Deze heeft te kiezen tusschen een vergelijk met de radicalen in de eigen partij, of de kans, dat er een coalitie tot stand komt tusschen de vooruitstrevende groepen uit de beide groote partijen (dus tusschen de Roosevel- tianon- oiv do Bryanioton,)— Nauwelijks een paar dagen is het ge leden dat een kassierslooper van de Deut sche Bank te Berlijn met 120.000 Mark spoorloos verdween, of weer heeft een bankdiefstal op nog grooter schaal plaats gehad. De Dresdener Bank Jaat iederen och tend het geld, dat zij voor den Idagmoodig heeft, van de Rijksbank afhalen. Gister morgen haalden 12 loopers ongeveer 2 millioen in papier, goud en zilver. Op de Rijksbank werd het bedrag nageteld en dit bleek toen in orde te zijn, maar op de plaats van aankomst ontbrak er Mark 260.000. Het bleek, dat een van de loo pers verdwenen was. Hij had langs een bijzonderen uitgang het gebouw verlaten. .Toen men hem op zijn kamer zocht, bleek, dat hij zijn vlucht zorgvuldig had voorbe reid. De man heet Gustav Bruning. Men vermoedt, dat hij nog niet buiten Berlijn is kunnen komen De Dresdener Bank heeft nu 10.000 Mark uitgeloofd voor hen die inlichtingen over zijn verblijfplaats kan geven, en 30.000 Mark voor hem die Brüning in handen der politie overlevert. GEMENGD. De koning van Engeland is, naar de Matin meldt, met zijn gemalin naar het Zuid-westen van Engeland ver trokken om persoonlijk kennis te nemen van de arbeidsvoorwaarden, waaronder de arbeiders, meer jn het bijzonder de mijnwerkers te werken hebben. Naar de Vorwarts meldt, zal de zaak beheerschtet! welke afgrond gaapt er aan uw voeten, welke maalstroom opent zijn kolken om u in zich op te nemen? Te genover uw heiligen zult gij renegaten en rebellen stellen! Gij zult onder de re geering van een nieuwen Herodes de rei ne glorie uwer oude meesters bezoedelen en de schimmen van Barbarossa en Ri chard zullen van angst in hunne graven sidderen Ongetemde hartstochten zullen nieuwe monsters en ongekende misdaden in het 'even roepen. Een scheuring zal zich als een ware kanker aan den boezem der Kerk vertoonen en trachten deze te ver nietigen. In Praag zal men een man aan treffen die de dienaren des Heeren doodt als voorheen Fredegonde in Frankrijk en Alpaïde te Luik. Het bloed dier heilige dienaren zal het altaar bezoedelen en ge tuigen tegen de heiligschenners en gods lasteraars..., Stemmen van valsche profe ten zullen in de straten en op de (kruis wegen weerklinken.... De wolven zullen zich met een schapenvacht omhangen.... De heilige psalmgezangen zullen door op roerige en godslasterlijke kreten vervan gen worden.... Zij, die de Heer tot leiders van het volk heeft aangesteld, zullen het met voordacht op dwaalwegen voeren.... De christelijke ma Udiappij zal ingrooten tegen de sociaal-democratische Landdag-, afgevaardigden Borchardt en Lei- nert, den 8sten Juli voor de rechtbank; behandeld worden. Het Jurksche garnizoen van dd F a rs an-eil an den, ten getale van 30Q man, is gevangen gemaakt door krijgSp. lieden van Said Idris. Bij een schietoefening van del leerling-kanonniers in den toren met de 16 c.M. kanonnen op de Jules Michelet heeft bij het laden een kardoes vuur gevat. Er zijn 20 gewonden. Vijf van dezen werden zwaar gewond, één van de laat- sten overleed bij aankomst in 't hospitaal* Uit Weenen wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind: Uit verschillende deelen van _H ong a r ij e komen berichten, dat een algemeene oogststak ing ta wachten staat. In vele districten hebben de daglooners zich vereenigcl, om den opgstarbeid niet te beginnen, als hun niet een loon van 7 kronen verzekerd wordt De landheeren kunnen dit niet betalen en daarom sluiten zij zich aaneen en be* stellen zij oogstmachines, die door da staatsspoorwegen zoo snel mogelijk ver voerd worden. De regeering heeft beloofd de machines door gendarmen en soldaten te laten beschermen. Eenige groote hoe ven worden r"°-H door huzaren bewaakt Gis tem;: dag is er te Made.eine bij Rijsel een w e v e r ij a f g e b r a n d. De schade wordt op driemaal honderddui zend frank geschat. In verband met de arrestatie wegens pi on age van den Russischen „offi cier^ Kpstewitsch, waarvan wij dezer dagen melding maakten, deelt de „Bert Lokal Anzeiger" nu mede, dat men in de Russische generale staf jn het geheel geen off i ci er Klos te wi'fsch kent. Eveneens ontkent diezelfde staf, dat de gearres teerde eenigeriei opdracht van de Rus sische regeering gehad zou hebben. Een ander bericht meldt, dat onder verdenking van spionage te Dusseldorp ide Russische eerste luitenant Nikolski in hechtenis is genomen. Hij stond in verbinding met den te Berlijn gevatten kapitein Kostewitsch. Chicoutimi, een plaatsje noordelijk! van Quebec, is half door brand v e r- woest. De katholieke kerk, de school en meer dan de helft der huizen zijn lin vlammen opgegaan. Naar verluidt zijn 1200 personen dakloos geworden. In zake den brand op defBrussel- sche Wereld-tentoonstelling heeft de heer Richard, substituut, zijne besluiten doen kennen, zegt het „Hbld. v. Antw." Voor wat aangaat de stad Brussel besluit de heer Richard tot de niet verantwoordelijkheid der stad in deze zaak, tengevolge van de scheiding der machten en omdat geen contract de eischers bindt. Voor wat de andere ver weerders aangaat, besluit hij ook tot de niet verantwoordelijkheid, omdat de brand toe te schrijven js aan buitengewone gevallen. Koninklijke besluiten. Bij Koninkl. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie angst verkeeren over wat men heeft dur ven bestaan, en later, later zal een nieuwe ketterij uit de eerste ontspruiten en zullen koningen van een groot eiland eveneens de Kerk den rug toekeeren om te snellen naar het altaar van Baal.... Wie zaait het onkruid op den *akker van den Huisvader? Welke man hitst tot opstand aan? Welke man verheft zijn trotsch hoofd tegenover God? Hij zij ge vloekt, gevloekt als zijn daden, gevloekt helaas, als de k^ttersche geslachten door hem in het leven geroepen! O, mijn broeders, mijn kinderen! Wie geeft aan mijn oogen een stroom van tranen om het lot der Kerk van IBohemen te betreuren, het lot van die Kerk, welke zich van Rome gaat scheiden, evenals Caïn door een moord zich van het vader hart losscheurde? Wee mij, die niéts tegen de naderende gebeurtenissen vermag Wee u, die ze zult beleven! Wee, wee bovenal degenen, welke het oor leenen aan den vader der leugentaal! Het Evangelie wordt verscheurd! De Kerk wordt evenals Christus, haar Bruidegom, gekruisigd (Wordt yervolgd.jj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1