26 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 825. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. r>|T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, J 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Juni 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Doorzichtig. Een nieuw „argument'2 heeft men ge vonden om degenen, die komen aandra gen met de „graag-op-baantjes-statistie- ken", en aantoonen, dat de Katholieken stelselmatig buiten alle staats- en gemeen tebetrekkingen worden gehouden, te weer «eggen. Nu behoeft men niet meer te gaan af geven op de achterlijkheid en domheid Van de Katholieken, zelfs is het niet tneer tioodig om met een beroep op het pause lijk „Motu Proprio" te wijzen op „staats gevaarlijke" ideeën, die ieder Katholiek iaanhangt. Neen, met een breed gebaar wijzend op eigen verdraagzaamheid en partijdigheid, zal de vrijzinnigheid zich nu Verschuilen achter anderen. Als men een Katholiek achterstelt, dan zal men argu- menteeren. dat men dit doet „met het oog bp zekere gebeurtenissen, die de laatste Saren bij vele protestanten ontstemming hebben gewekt." De Telegraaf heeft dit argument of... Üit kunstje verzonnen P Het blad verneemt idat het thans zeker is, dat de voorzitter jder Tweede Kamer zal aftreden, maar ver- heemt tevens dat „de le ondervoorzitter Ijhr. mr. O. F. A. M. van 'Nispen tot Se- ivenaer niet in aanmerking schijnt te zul len komen, èn omdat hij persoonlijk niet iwenscht èn omdat met het oog op zeke- ffe gebeurtenissen, die de laatste jaren hij vele protestanten ontstemming hebben gewekt, het hoogst onwaarschijnlijk ge acht wordt, dat men een Katholiek tot voorzitter der Tweede Kamer zal benoe- tnen.'^ Die „ontstemming" bij „vele" protes tanten, ach die is zoo erg niet lals de •berichtgever van de „Tel." het wil doen voorkomen. Zeker niet zoo erg, dat men «niet zou dulden, dat een Katholiek het voorzitterschap van de Tweede Kamer be kleedde! Of men moet die „Protestan ten" volgens den geest van de heeren Quas't en Herdershé bedoelen, die, al iwas het Motu Proprio nooit verschenen, de Katholieken toch uit de wereld zouden iwenschen, de „vrijzinnige" protestanten. ïDoch niet deze, maar de coalitiegenooten van de Katholieken moeten voor de vrij zinnigheid dienst doen om er zich achter te verbergen! Maar de nieuwe vondst van de „Tel." zal opgeld doen, als men een Katholiek wil buitensluiten, al is zij doorzichtig. Over beschaafdheid. Zoo cynisch mogelijk begint de jongste sociale kroniek van 't „Hbl." aldus: „De afneming van het aantal geboor ten is een in de meeste beschaafde Jan- den te constateeren verschijnsel." Aannemen, ouders van groote gezin nen gij zijt niet „beschaafd" genoeg. 'Slechts deze troost hebt gij: de „bescha- 'ving" weet met de vermindering der ge- l'boorten niet best raad -en zint op middelen 'om den achteruitgang in bevolking tegen Ite gaan. 't Helpt echter niemendal, zoo adat het H b 1 d. vol vaderlandsliefde zucht r)>Bevoorrechting van kinderrijke ge zinnen bij de vervulling van openbare betrekkingenridderorden voor het moederschap, belastingvermindering, kortom al dia middeltjes, welke voor het vaderland bezorgde staatslieden en economen uitdenken, zullen hierin geen verandering brengen. Alleen als men de overtuiging kan wekken, dat deze wille keurige beperking van het kindertal een nadeel voor de volkskracht is, zal men verandering in den toestand kunnen brengen." Mooi gezégd. Die overtuiging opwek ken is intusschen zoo lastig niet; de sta- iAistieken zijn welsprekend genoeg. De „be 'schaafde" lieden evenwel denken„Laat ijmijn buurman maar voor die volkskracht (.zorgen; ik houd van mijn gemak." Neen, vaderlandslievende economen :er is iets anders, iets hoogers noodig, yam [Tfdat „nadeel voor de volkskracht" tekee- jXen. Den eerbied voor en het vertrouwen pop God moet gij aankweeken en dan eerst iZult gij het aanschijn der aarde vernieu- uwen. Dit middel versmaadt echter onze ^beschaving", die veeleer beschaming ijnoest heeten. Vrouwenarbeid. Er zal wel niemand meer zijn, die af- Keurt, dat de vrouwen in allerlei beroe men optreden. Niet alle meisjess toch kunnen onderwijzeres, winkeldochter of gewoon arbeidster worden, terwijl ze ook niet alle bij moeders pappot kunnen blij ven zitten haken en stof afnemen. Hot maatschappelijk leven stelt zijti eischen en drijft steeds meer ook de vrouw „in 's feindliche Leben" om het dagelijksch' brood te winnen, vooral nu zoo menige jonge man er tegen op gaat zien een huisgezin te stichten omdat tiet leven zoo duur is. En zoo zien we steeds meer ook' de vrouw een plaats innemen op de kan toorkrukken en bij beroepen, welke meer dan gewone ontwikkeling eischen. Uitstekend, mits: die vrouwenarbeid niet lager wordt bezoldigd dan wanneer mannen hetzelfde verrichten. Geschiedt zulks wel, dan worden die vrouwen ge vaarlijke concurrenten voor de mannen, wat te meer te betreuren valt, wijl toch in de maatschappij inzonderheid op de mannen de plicht rust om een gezin te onderhouden. We kwamen weer eens tot deze, geens zins nieuwe beschouwing door het be richt, dat de Pruisische minister van posterijen, Kraetke, 8100 betrekkingen op postkantoren thans door mannen be zet, in de toekomst aan vrouwen wil ge ven. Niet omdat de vrouw hiervoor beter geschikt is dan de man, doch alleen uit zuinigheid. Om jaarlijks zes millioen mark te sparen. De vrouwen krijgen 750 mark per jaar salaris.... Zie, dat is een verderfelijke tactiek van dien meneer Kraetke. Een tactiek', waartegen mannen en vrouwen gelijke lijk moeten protesteeren. De mannen, wijl de strijd om het bestaan hun onbil lijk wordt verzwaard; de vrouwen, wljL zij zoodoende tot een soort onderkruip- sters worden verlaagd en terecht kunnen eischen: voor gelijken arbeid gelijk loon. Alleen bij doorvoering van dezen eisch kan op de arbeidsmarkt een gezonde ver houding tusschen mannelijke en vrouwe lijke gegadigden heerschen. Reeds al te veel wordt er door particulieren van af geweken, maar waar moet het heen, als ook regeeringen zulks gaan doen. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals men weet zijn gister te Balti more begonnen de vergaderingen van de democratische conventie die naar alle gedachten eenzelfde ver loop zouden hebben als die der republi- keinsche conventie. En die verwachting is den eersten dag reeds niet beschaamd. Onder hevige tumulten toch Ihad de ver kiezing van een tijdelijken voorzitter plaats waarbij Parker 579 en Bryan 506 stemmen verwierf. Na zijn benoeming wenschte Parker de conventie geluk met de verheveii or delijke wijze waarop de werkzaamheden van stapel liepen in vergelijking met de gedragslijn der republikeinen, te Chi cago. Wij komen bijeen, zoo ging hij voort, terwijl de heuvelen nog de woeste kreten van leugenaar, dief en verrader weer kaatsen en woedende klachten over be drog, omkooping, verraad en bederf. Onze ooren zijn nog moe van het geraas van verward geschreeuw en de schande lijkste ruzie van onze politieke geschie denis. De toehoorders intusschen lieten den spreker volstrekt niet voortgaan. Er ontstond zoo'n overweldigende ver warring, dat de conventie tot oen avond werd verdaagd, terwijl Parker nog midden in zijn rede was. Een prachtige illustratie zijner woor den, dunkt ons. Degenen die wel het meest in hun schik zullen zijn (met de verkieznigsherriei zijn de inwoners der twee onventiej- steden. Men berekent toch dat bv. Chi cago minstens millioen guhien ervan moet hebben geprofiteerd. Het herberg de dan ook ongeveer 100.000 bezoekers, die aardig wat voor hun logies moesten betalen. Te Baltimore schat m n nu het aantal aanwezigen op 80.000, die nog meer voor hun onderdak moesten offe ren. De deelnemers aan de democrati sche conventie ,die niet geruim m tijd te voren logies besteld hadden, waren er 1 eel ijk aan toe. Er waren bij lange na niet genoeg hotels om alle bezoekers' tel herbergen, waarom dan ook fabelachti ge prijzen igevraagid werden. Zoo werd een prijs van f 25 beta,ald voor een heel bescheiden slaapkamertje zonder het ge ringste comfort. Het Engelsche Lagerhuis had bijna gisteren tooneelen te zien ge geven, als we reeds uit den Pruisischen landdag en de Hongaarsche Kamer ver namen. i Het voorval ontstond in verband met de behandeling van de kiesrechtvrouwen in de gevangenis en de zoogenaamde hongerstaking. Timothy en Healy ver zochten Asquith de gevangenen vrij te laten, maar Asquith verklaarde, dat McKenna reeds had gezegd, dat als de gevangenen beloofden, hun overtreding niet te herhalen, zij terstond zouden zouden worden vrijgelaten. Dit ant woord maakte de verontwaardiging gaande van den socialist Lansbury, een bekend pleiter voor vrouwenkiesrecht. Hij ging staan schreeuwen en met zijn armen zwaaien en tenslotte liep hij naar de ministerbank. Daar schudde hij zijn vuist tegen Asquith en riep uit: Gij moest uit het openbare leven worden gebannen, gij staat te laag voor verach ting. In de geschiedenis zult gij blijven voortleven als de man die onschuldige vrouwen heeft gemarteld. 60 gevangen kiesrechtvrouwen zijn tot dwangarbeid van verschillenden duur veroordeeld, we gens het inslaan van ruiten. Lansbury stond zoo gedurende eenige minuten afwisselend de ministers en de unionisten aan te klagen. Deze hielden zich volmaakt kalm. Gij weet wel, riep Lansbury, o.a. dat de vrouwen die belofte niet kunnen doen, het is niet zooals het een man van eer betaamt, om - dat te vrc gen. Ten slotte ging hij weer naar zijn zit plaats terug. De voorzitter gelastte hem vervolgens liet Huis voor de rest van de zitting te verlaten. Lansbury zeide: „lk niet, zoolang deze verachtelijke din gen gebeuren.' De voorzitter herhaalde daarop zijn bevel met nadruk. Brookes, een lid van de arbeiderspartij, drong er bij Lansbury op aan, dat hij aan het bevel zou vol doen en denzelfden raad gaven hem an dere leden van de arbeiderspartij. Ten derden male herhaalde de voorzitter zijn bevel met de waarschuwing dat hij, als hij niet werd gehoorzaamd, geweld zou gebruiken. Eindelijk gaf Lansbury aan den aandrang van zijn collega's gehoor. Daarmede nam het voorval een einde. Oorlogsnieuws is er, zooals te verwachten maar schaars. Uit het pas bezette gebied van Boesjeifa meldt Stefani d.d. Zondag, dat dien mor gen een eskadron cavalerie een verken ning heeft ondernomen, ten Oosten van Maraboet-Sidi-Boesjeifa, met de op dracht om de telegrafische verbinding van de Syrte met Misrata te verbreken De cavaleristen hebben de opdracht ge heel kunnen vervoeren, de lijn is op twee punten gekapt en over een grooten af stand vernield. Uit dit bericht blijkt echter tevens, dat de Italianen Misrata nog steeds niet bezet hebben. Over de Archipelkwestie melden de bladen te Konstantinopel dat de Porte door tusschenkomst van haar diplomatie ke vertegenwoordigers aan de groote mogendheden verklaard heeft, dat zij hoopte, dat de uit naam van de eilanden van den Archipel overhandigde mede- deeling niet in ernstige overwegjing ge nomen zou worden. Men heeft van de zijde van de Porte ook stappen te Athene gedaan, omdat het bedoelde verzoekschrift door Griek- sche onderdanen was voorbereid. De Grieksche regeering heeft echter ver zekerd, dat zij aan dergelijke betoogingen geen deel zou nemer». In Albanië heeft de Porte nog steeds met oproer te kampen, waarbij nu nog muiterij komt. Een telegram uit Monastir meldt, dat twee compagnieën met wapens en trein en acht officieren naar de Albaneesche opstandelingen zijn overgeloopen. Uit Periep wordt hetzelfde gemeld, van een eskadron ruiterij en vier officieren. Te A/elesses, Cozane, Caïlarioso en El Bassan zouden 400 officieren en soldaten gedrost zijn. De Porte heeft een krachtige vervolging van de overloopers gelast, maar de legcr- inspecteur Zekki-pasja, die uit Saloniki te Monastir is aangekomen, raadt aan om niet hard op te treden. De opstandelingen zijn van zins, bin qenk,prt tot de E,orte een ultimatum te richten met een volledig program voor zelfbestuur. GEMENGD. In de Engelsche staking is de toestand weer verergerd. Het heet dat alle vredesonderhandelingen zijn afgebroken. De patroons hebben verklaard, dat zij huu standpunt niet hebben gewijzigd. In een mededeeling aan de pers heeft het sta kingscomité verklaard, dat het naar Ame rika, Australië en Duitschland om steun heett geseind. Van veel andere zijden is hun gelde- lijken steun beloofd, daardoor klonken vermoedelijk de redevoeringen op den Tovver-heuvel weer strijdlustiger. Den stakers werd aangeraden het werk niet te hervatten voordat de patroons met een plan tot regeling van het geschil voor den dag kwamen. De Fransche Senaat heeft het wets ontwerp, waarbij een ianger uitstel in zake het intrekken van het tijdelijk toelaten van graan wordt verleend, zonder wijziging aangenomen. In het dorp Polany (Hongarije) zijn 500 huizen afgebrand. Twee jaar geleden werd het dorp door een hevigen brand bijna geheel vernield. In Mecklenburg is de kalimijn Jessenitz ondergeloopen. Juist toen men hoop kreeg, dat het binnendringen van het water een niet al te groote ramp had aangericht, kwam een nieuwe toe vloed, die de mijn tot 36 meter onder ide aardoppervlakte onder water zette. Dit ging zoo snel, dat al degenen, die in de mijn aan hei werk waren, ternauwer nood aan den. dood ontsnapten. In de geheele omgeving tot op eenige kilo- neters afstand scheurden de huizen en kwamen inzinkingen van den grond voor. Ook de onderneming Friedrich Franz is in gevaar. Er zijn daar 5 of '6 krater- randvormige inzinkingen van den bodem ontstaan. De gebouwen zijn verzakt en toonen groote scheuren. Het werk is er gestaakt. De waterspiegel in het meer van Proost-Jesar, dat U/2 vierkante kilometer groot is, is gisteren 30 cM. gezakt. Er schijnen groote onderaardsche spleten van het meer uit in de richting van de mijnen ontstaan te zijn. Telkens hoort men een onderaardsch gerommel. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is J. Bossers, ge neesheer te 's-Gravendeel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is aan A. H. de Wiid eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Linden is aan J. Leefiang, lector aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, eervol ont- ig verleend is bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indië benoemd tot officier van gez. 2e klasse de arts dr. J. Samuels. De Koninklijke Familie te Amsterdam. Precies te 5.42 arriveerde gistermid dag de Koninklijke trein aan het Cen traal Station te Amsterdam. Op het per ron was de waarnemende burgemeester, wethouder L. Serrurier, ter begroeting aanwezig. Onmiddellijk na aankomst namen H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-moe der en Z. K. H. de Prins plaats in de gereedstaande auto en werd naar den den Stadsschouwburg gereden, alwaar de opvoering van de „G ijs b recht van Aemstel" werd bijgewoond. Na afloop van de voorstelling keerde H. M. de Koningin-moeder per auto naar Soestdijk terug. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins begaven zich, eveneens per auto naar het Kon. Paleis. De kustverdediging. Binnenkort is te verwachten de Me morie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot instelling van een fonds voor de kustverdediging. Daaruit zal dus de onjuistheid blijken van het gerucht, dat dit ontwerp zou worden ingetrokken. Naar men verneemt, kan worden ver wacht, dat bij de memorie van antwoord plannen zullen worden uiteengezet, vol gens welke de voorzieningen ten be hoeve van de kustverdediging op meer beperkten voet zullen plaats hebben, dan aanvankelijk was voorgesteld. Commissie Weerbaarheid. Naar men verneemt heeft de sub-com- missje, die onder leiding van mr. baron, Van der Borch van Verwolde het „Schiet* vraagstuk" bestudeerd heeft, aan den minister van Oorlog een verslag met ontwerp-besluit ter hand gesteld, waar-i bij is voorgesteld, aan jongelieden van! 17 jaar en ouder de gelegenheid te opö- nen om gebruik te maken van een rijks* geweer en de noodige munitie, ten ejndei zich op verschillende schietbanen te oefenen, indien zij zich verbinden, in tijd van oorlog en bij mobilisatie in dienst td treden. Tot dat doel zouden reeds vooc 1913 gelden op de begrooting van oor* log worden gebracht. Voorzitter Tweede Kamer. Men schrijft aan de „Tel.": Naar in parlementaire kringen ver luidt, heeft het reeds eenigen tijd loo- pende gerucht, dat de president van de Tweede Kamer, mr. W. K. F. P. graaf! van Bylandt, na deze zitting als voor* zitter zal aftreden, thans zekerheid gen kregen. Ook op advies van zijn medicus steit de heer van Bylandt zich onder geen beding meer beschikbaar. Als opvolger wordt genoemd dr. J. Th. de Visser, de christelijk-historische| afgevaardigde voor Leiden. 1 Bakkersnachtarbeid. Naar wij vernemen, zullen op het con* gres van het nationaal comité tot af* schariing van den bakkersnachtarbeid, op Dinsdag 10 September a.s. te Utrecht te houden, vermoedelijk als sprekers op treden de heeren G. Elhorst, H. Diemer, mr. P. J. M. Aalberse, mr. H. Bijleveld Jr., dr. A. C. A. Hoffmann en jnevr. van H envaarden-Steffens. („Rott.") KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin zal a. s. Zater dag ten Paleize Het Loo de audiëntie verleenen aan de Deensche missie ter kennisgeving van de troonsverwisseling» Naar men verneemt, zal het bezoek! van de Bijzondere Amerikaansche Com missie in het belang der deelneming, van Nederland aan de Panamatentoonstelling te San Francisco leiden tot de vorming van een Nederlandsch Comité voor deze tentoonstelling met steun van regeo- ringsvvege. Het hoofdbestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan de Koningin een adres gericht, waarin het Hare Majesteit verzoekt, dat ook vrou* wen voortaan door de Grondwet kiesge rechtigd zullen verklaard worden. LEIDEN, 26 Juni. Jubilé. Hedenmorgen half elf had de plechtige uitreiking plaats van de gouden medaille wegens 36-jarigen militairen dienst aan den meester-geweermaker J. Miolee van het 2e bataljon, 4e reg. infanterie, voor het front van den troep, welke plechtig heid door het muziekkorps van dat regi ment werd opgeluisterd. De commandant van het 2e bataljon, majoor P. A. Olrée, schetste in van waar- deering getuigende bewoordingen de veel jarige verdiensten van den jubilaris, waar na het eereteeken door den hoofdofficier op diens borst werd gehecht. Na afloop van deze officieeie plechtig heid werd de jubilaris met zijne familiet in de onderofficierscantine verzocht, al waar hem bij monde van een der adju danten-onderofficier een prachtige gas kroon, namens vele onderofficieren van de infanterie alhier, werd aangeboden, met een hartelijke toespraak. Ook van verschillende officieren mocht de jubilaris bewijzen van belangstelling ontvangen. OEGSTGEEST. De gemeenteraad zat vergaderen op Vrijdag 28 Juni, des na middags te 7 uren. Op de agenda staat* Aanbieding gemeenterekening 1911, compi tabiiiteit, adres subsidie Oranje veree- niging; begrooting gezondheidscommis sie 1913; belegging gelden op hypotheek, benoeming onderwijzend personeel school Morsch; voorstel wijziging retributiever ordening schoolgeld H. B. S. Op de voordracht van onderwijzeres (vac. mej. L. Trago) staan de dames A. W, den Ouden, Berkel, H. E. H. Meijkamp, LeidenP. D. de Bruin, Katwijk. Op do voordracht voor onderwijzer (vac. J. Ta Draad) staan de heeren T. Koeze, Voor schoten A. C. Boekwijt, LeidenP. J. HL du Croix, Leiden. VOORSCHOTEN. De Commissaris det Koningin in deze provincie zal I>onde*V

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1