In den namiddag had op de Studenten sociëteit N. I. A. een feestvergadering plaats van het A. S. C. waar het eere- iid prof. mr. O. A. van Hamel een feest groet aan de studenten uitsprak. Tevens had toen de aanbieding aan den rector magnificus plaats van het door het A. S. C. uitgegeven Albuin Aca- demicum, bewerkt door den heer J. \V. te Winkel, alsmede de aanbieding aan den I. S. S. V. van de door den heer Franqois Pauwels bewerkte bloemlezing uit moderne Studenten-Poëzie lo Vivat en de uitreiking der medaille aan den heer A. C. Wertheim, vervaardiger van xlen bekroonden Lustrummarsch. St. Liduina-vereenigii'g te 'sGravenhage. Wij ontvingen een zoowel onder lit terair als typographisch opzicht keurig uitgevoerd verslag, van den zesjarigen ar beid van de St. LidniriaVereëniging. van de H. Elisabeth, te 'sGravenhage. Deze vereeniging die zich ten doel stelt arme zieken en kraamvrouwen te bezoeken, en te ondersteunen, viert den Isten \Jiili a.s. haar zesjarig bestaan. Aan het ver slag gaat vooraf een eigenhandig ge schreven brief van Z. H. Paus Pius X van den volgenden inhoud „Aan de godvruchtige vereeniging van de H. Liduina voor het bezoeken en bij stand verleenen aan arme zieken in Den Haag, die dit jaar den zestigsten ver jaardag zal vieren van hare instelling toewenschend dat haar godsdienstig wer ken zal bijdragen pm, zooverre noodig, te doen toenemen den gee*st van geloof welke in den armen Jesus Christus zei ven beschouwt en welken de HeeT hier beneden betoont met zijn beste genade, verleenen Wij aan al de leden van dit werk van ware barmhartigheid van harte den apostolischen zegen." Verder bevat het verslag een aflaat- breve, waarin verschillende aflaten aan de leden verleend worden, een schrijven van Z. E. Kard. v. Rossum en een schrij ven van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, waarbij Z. D. H. toestemming geeft de door Z. H. den Paus verleende afla ten te pubüceeren. Daarna volgt een mooi gedicht van den Z. E. heer A. M. J. I. Binnewiertz. Dat de vereen, een veel om- vattenden arbeid verricht, blijkt bv. uit de volgende cijfers, die wij uit het ver slag lichten. In de zes jaren van haar bestaan heeft zij aan ziekenbezoek en armenverzorging uitgegeven de som van f 209.461,98V2i en -aan kraamvrouwen- zorg f 44.534.36i/2- Moge het ledental dier nuttige vereeni ging zich uitbreiden en de aan de arme zieken en kraamvrouwen te geven on dersteuning nog grooter worden! De St. Elisabethsvereeniging te Lei den ga met haar zustervereeniging t e 's Gravenhage een edelen wedstrijd aan in de haar beide gemeenschappelijke hooge en heerlijke taak. KORTE KRONIEK. Door zijn verkiezing tot lid van Ged. Stater, van Noord-Holland zal jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden moeten aftreden als burgemeester van Haarlem. De audiëntie van den minister van waterstof zal Vrijdag 21 dezer niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 19 Juni. Bij Koninklijk besluit is de heer H. Croes adspirant-reserve-officier van Ge zondheid bij het 4e Regiment-Infanterie, benoemd tot reserve-officier van Gezond heid bij het personeel der Geneeskundi gen Dienst der Landmacht. Door den Minister van Oorlog zijn benoemd tot vaandrig bij het 4e Regiment- Infanterie de milicien-sergeanten (adsp. militie-officier, J. H. Senff, G. A. v. d. Schalk en W. P. Baron van Hemert tot Dingshof. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden geduren de de le helft der maand Juni. Binnenland. Brieven. W- van .Wei deren Alfen; Wed. G. E. Hoogeveen Am sterdam; B. G. F. Smits, Groningen; J. Goddijn LeidenMej. Hoogenvorst, id. 'Mülman, id.J. van Grint id.Fraulein van Hamel id.; Mej. C. Verbeek id.; Mej. v. Eijkel id.; Mej. van der Hurk Rotterdam; 'Mej. C. Schietlen ScheveningenVarke- visser Valkenburg. Briefkaarten. Van Leeuwen Am sterdam; Mios P. Klaassen id.; de Jager ;s Gravenhage; Mej. J. C. Los id.; A. van Beek Hilversum; C. de Vlieger Lei den; 1. Schijf id.; Mej. Lukkum? Leiden; Mej. M. Gerritsen RotterdamMadelie J. Berkhout id.F. Kijzer id.Mej. B. Born Scheveningen; Cas de Kee Utrecht. Buitenland. Briefkaarten. L. Keu- lemans Duisburg; Turkenweg Mulheim? P. Tosset Paris; A. L. Werder Winnipeg. Hulppostkantoor ZOETERWOUDE. Brieven. Mej. M. Flooren, "de Mol len. Zomerzorg-concert. 'Gisteravond had op „Zomerzorg" het eerste concert plaats der reeks, die daar dezen zomer weer worden gegeven door het stafmuziekkorps van het 4e reg. inf., dir. de heer W- van Erp. Hoewel gedu- durende den dag het weder weinig aan lokkelijk was, bleek het in den tuin heer lijk zitten, vooral onder de voor dergelij ke gelegenheden uitgebreide waranda's. Het program ving aan met „Marche mi litaire, no. 1", van Schubert, een kranig Uitgevoerd nuai,ni£r. ^Geroemd .dhnen 09k „Aniina", Egyptische Serenade, van Lin- cke; „Au Moulin", van Gillet; „Czardas" van Kleinmichel, en Fantasie op de Ope ra „La Hohème", een welsprekende or- chestrade bewerkt door den directeur v. Erp. Het concert dat vrij talrijk bezocht was, zeit$ de zomerreeks waardig in. AALSMEER. Tot stationchef te Aals meer is benoemd de heer J. H. Herbets, thans in gelijke functie te Hallum. GOUDA. De bij het 4e Regiment-In fanterie benoemde kapitein I. H. W. Quartel van het 10e Regiment-Infanterie komt alhier in garnizoen. HAARLEMMERMEER. Naar het HbJ verneemt bestaan er plannen om in dit kiesdistrict voor de Tweede Kamerver kiezingen in 1913 éen vrijzinnige actie van grooten omvang 03 touw te zetten. Er is reeds een comité van actie opge richt. In de verschillende deeleti van liet district dus in Haarlemmermeer, Aals meer, Sloten, Heemstede, Benn.ebroek: Hillegom, Lisse, Leimuiden, Alkemade, en Nieuwer-Amstel zullen si'bcomité's werkzaam zijn. LEIMUIDEN. Tegen Donderdag 20 Juni a.s. des voormiddags 10 uur is een open bare vergadering van den Gemeenteraad belegd. LISSE. Uit het tweede jaarverslag der R. K. Vereeniging tot Wijkverpleging blijkt, dat de balans, ondanks de groote uitgaven, sluit met een batig saldo, zoo dat dit inet het saldo 1910 een reserve vormt van f251.36Vk- Afgelegd werden 3940 bezoeken bij 115 patiënten en had den 3199 behandelingen aan 305 personen in 'tWijkiokaal plaats. Deze cijfers waren in 1910 resp. 2237 en 2553. Verder wer den verricht 51 kleinere operaties en werd 15 maal eerste hulp bij ongevallen ver leend, waaronder 5 van ernstigen aard. Een tweede eerw. Zuster is moeten worden aangesteld. Het ledental bedraagt thans 450. NOORDWIJK. Heden avond om half 8 komt de Raad bijeen. Agenda: verpach ting terras Palace-hotel. Adres om sub sidie van V. V. V. Adres herziening der jaarwedden onderwijzers. Wijziging po litieverordening, en nog een jjaar punter.. NOORDWIJKERHOUT. De ingelan den van den Noordzijderpolder verga derden gistermorgen in het hotel „Het Rechthuis". De heer J. Warmerdam werd met 350 stemmen gekozen tot secretaris-penning meester. De heer G. Warmerdam werd als voorzitter herkozen met 425 stemmen. De rekening sloot met een batig saldo van ongeveer f 134, terwijl de begrooting in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op pl.m. f700. De polderlasten zullen dit jaar f0.60 per H.A. bedragen. Nog werd besloten enke'e beerdammen in den polder te plaatsen, waarna de vergadering werd gesloten. RIJNSBURG. Voor de eerste maal in dit seizoen werden gisteravond in het veilingslokaal van café Centraal door de veilingsvereeniging nieuwe aardappelen geveild. Aangeboden werden 112 baal Due of York, die f3,65 per baal op brachten. SASSENHEIM. De gemeente veldwach ter C. Posthumus, is benoemd tot chèf veldwachter, en tot agent van politie is be noemd J. Praamsma van Amsterdam. GEWESTELIJK GEMENGD. De Fransche autobandieten in Nederland. Bodegraven mag aanspraak maken op internationale vermaardheid, doordat naar wel als vaststaand mag worden aan genomen, de Fransche autobandieten, le den der vroegere firma Bonnot, Garnier en Cie, er een bezoek aan gebracht heb ben. 't Is waar, het bezoek was niet van de aangenaamste voor de bezoekers, die er een door hen te 's-Gravenjhage gestolen auto in den steek moesten laten en te voet het dorp weer verlaten moes ten. Het voorval heeft zich als volgt voorgedaan In den nacht van 7 op 8 Februari, om streeks 3 uur ,werd uit de auto-berg plaats van het „Hotel des Indes" in de Nieuwe Schoolstraat te 's-Gravenhage, door middel van braak een auto gesto len. Deze auto werd in een sloot bii De Schans, ongeveer een half uur gaans van Bodegraven teruggevonden. Te ongeveer 5 uur dienzelfden ochtend was de auto, waarin zich eenige vreemdelingen bevon den, daar te water gereden. De auto was op een verkeerden weg, een zandweg, geraakt, die langs de sloot loopt, uitge gleden en zoo in het water terechtgeko men. Enkele boeren, in den omtrek wo nend, schoten toe, doch het mocht niet gelukken het voertuig weder op het dro ge te brengen, dat daarop door de ge heimzinnige reizigers in den steek werd gelaten. Het „Hbld." heeft een bijzondere cor respondent naar Bodegraven gezonden, die in dat blad een beschrijving geelt, waaraan wij het volgende ontleenen: De plek, waar de auto in het water ge vonden werd, ligt ongeveer een half uur gaans buiten de kom van het dorp, nabij het fort Wiericker Schans, dat echter thans nog alleen gebruikt wordt voor op slag van kruit. Hier ter plaatse loopt het Zuideinde een grintweg, door een gracht van ongeveer 20 Meter breedte van het fort gescheiden. Aan den anderen kant van het Zuideinde kabbelt vredig de Oude Rijn. De grintweg vormt het ver lengde van den straatweg uit Leiden en voert naar Woerden. Op dien grintweg komt even buiten de kom van het dorp de straatweg van Gouda uit. Kort vóór het fort maakt het Zuideinde een sterke bocht; bij"die bocht verandert de grintweg bovendien van aspect: van het dorp tot aan de bocht loopt links van den weg (langs den Ouden Rijn) een ver hoogd voet- en rijwielpad ter breedte van ongeveer een meier (de grintweg zelf is pl.m. 3 meter breed), terwijl voorbij de bocht juist de rijweg aan de linkerzijde loopt en het voet- en rijwielpad rechts en lager dan de rijweg gelegen is. Het is ongetwijfeld door deze omstan digheid, dat de auto in het ongereede is geraakt. De autobandieten-, hebben ver moedelijk den rechterkant van den weg (dus den rijweg) gehouden tot aan dc bocht, en zijn, zoodoende eenmaal dooi de bocht, op het lager liggend voetpad tereclu gekomen, waar de auto, die te breed was voor 'tpad in hellenden stand raakte, doordat de wielen op de glooien de grasbermen terecht kwamen. Zoo hing dan de auto vlak bij het water van de fortgracht, toen in de nabijheid wonende boeren te nulp kwamende veehouders P. Rijlaarsdam en van Velsen, die aan het Zuideinde wonen, nabij de bocht. Het was Donderdagochtend, (een kou de, maar droge wintermorgen) omtrent vijf uur dus nog volmaakt donker toen de daggelder van boer van Velsen langs de verongelukte auto kwam. Vijf heeren stonden er bij en deden pogingen het voertuig weer overeind te helpen. Een hunner sprak den boerenknecht aan in het Vlaamsch en een ander ging met hem mede om hulp te halen. Zoo klopte de knecht aan bij boer Rijlaarsdam, die juist bezig was in den stal zijne koeien te melken. Het b'.eek de bedoeling te zijn de boer kon den vreemdeling niet ver staan dat hij met zijn paard zou komen om te helpen. Mei zijn eigen knecht en paard ging de veehouder daarop naar de plaats van het ongelukzijn buurman van Velsen kwam er met zijn knecht eveneens bij. Toen het viertal naderde, werden de lichten van de auto gedoofd. Men wilde den boeren zeker niet te veel gelegen heid geven het vijftal goed op te nemen. Het paard werd achter de auto gespan nen, de vijf vreemdelingen duwden het voertuig en waagden zich daarbij zelfs de waarschuwing van Rijlaarsdam begre pen zij natuurlijk niet! op het broze ijs van de fortgracht. Het lukte echter niet de auto weer overeind te helpen, daar zij achter een boom bleef steken. Ziende dat het toch niet baatte, zeide de boer, dat hij wel terug zou komen als het wat lichter was, en ging heen met zijn paard, evenals zijn buurman en de beide knechts. Rij laarsdam kreeg van een der geheimzin nige vreemdelingen nadat deze een gesprek in een vreemde taal hadden ge voerd een rijksdaalder, voor zijn moei te, een buitenkansje, dat aan de beide knechts ten goed kwam. Op hei aanbod, om op zijn boerderij een glas melk te komen drinken, gingen de heeren niet in. Een paar uur later keerde Rijlaarsdam terug naar de auto (hij had intussdien varkens afgeleverd aan een hotel in het dorp.) Tot zijn groote verbazing was de auto toen met de wielen in de hoogte door het ijs van de fortgracht gezakt en waren de geheimzinnige vreemdelingen verdwenen. Waarheen? Dat konden eenige kooplieden vertel len, die met hun waren dien morgen vroeg langs den Ooudschen straatweg naar Gouda reden. Zij kwamen vijf vreem delingen achterop, die vrij snel liepen, wier taal zij niet konden verstaan, doch die door teekens te kennen gaven, dat zij mee wilden rijden. Geen der boeren wil ligde echter het verzoek in. Zij vertrouw den blijkbaar de zaak niet erg. Van de plaats, waar de auto L water lag naar Gouda is ongeveer twee uur loopen. Daar hebben de autodieven naar wel schijnt vast te staan den trein genomen in zui delijke richting. Dat de auto gekanteld was kan opzet geweest zijn, doch het kan ook geschied zijn bij een mislukte poging om de auto met eigen kracht weer op den rechten weg te brengen. Zooals we mededeelden, werd de auto korten tijd later weggehaald door den eigenaar, den directeur van het hotel des Indes. Door het nummer was men er ach ter gekomen, wie de eigenaar was. Kort geleden zijn er een inspecteur der Amsterdamsche recherche met een Parij- schen collega in Bodegraven geweest en hebben er verschillende getuigen onder vraagd. De politiemannen hadden een groot aantal photo's bij zich van de bende der autobandieten, en verschillende boe ren, die het vijftal hadden gezien, meen den er althans een paar van te herkennen uit de portretlen. Postduiven. Men schrijft ons uitWoubrugge: Bij den heer De K. alhiér is een post duif van vermoeienis neergestreken. Het dier was gemerkt op de linkervleugel „Societè La Frégate Agglenge, 122 Y. R. N. D. IJ. D. N. 250 K. R. Momignies 0.2. Z. R. St. Pont Maxenge. Een tweede postduif viel tegelijkertijd blijkbaar door het ruwe weer van uit putting hier neer. Deze droeg om de linkerpoot een alluminiumring met 220 A. B. p. B. de L. lo. er op. Een meerval gevangen. Men schrijft ons uit T e r A a r Door den visscher Cornells van der Zwaan alhier, werd in een vischfuik, in een der uitwateringen van den Geelpoel onder de gemeente Leimuiden staande, een meerval ge vangen t Het is een prachtexemplaar van deze zeldzaam voorkomende watermonsters, dat een lengte heeft van 1.25 iMeter bij een gewicht van 30 K.G. Het dier is geheel ongeschonden en zeer schoon ontwikkeld. De visscher heeft zich in verbinding ge steld met den direct?nr van „Artis" om over den verkoop te onderhandelen. Uit een schuur bij de woning van den heer E. Vernède, burgemeester der ge meente Voorschoten zijn heden nacht twee fietsen gestolen. Er stonden er vier. De beste hebben de inbrekers me degenomen. Kerknieuws. Men meldt uit Baarle-Nassau aan de Msb.Eindelijk is er in eene groote behoefte voorzien vpor do R. IC ambte naren van het voor eeii'go jaren 'gebouw de grensstation Baarle-Nassau, grens.. Door bemiddeling van den deken van- Turnhout is er een kerkje gebouwd, te vens bijzondere school waar de vrij tal rijke bewoners van Vrcdeburg" thans hunne godsdienstplichten kunnen ver vullen. Onder groote vreugde \yerd Zondag dit nieuw bedehuis in gebruik genomen. Z. D. H. de Bisschop van 's Herto genbosch Mgr. W. van de Ven, heeft aan de Eerw. Paters van het Alleiih. Sacrament, toestemming verleend om op Brakkesteijn bij Nijmegen een nieuwe kerk te bouwen, waarmede reeds in de maand Augustus een aanvang zal wor den gemaakt. In de nieuwe kerk zal het Allerheiligste Sacrament dagelijks ter aanbidding worden uitgesteld. Onderwijs. Akte-examen L. O. ROTTERDAM. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagdde heeren A. Lezer, C. Dijkxhoorn, A Sorber, allen te RotterdamF. Brader, te Ooltgensplaat; Z. Wijnands, te Gorinchem P. Maaskant, te Heinenoord; D. Stoutjesdijk, te Numansdorp. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Hedenmorgen hield het kantongerecht een korte strafzitting om de getuigen te hooren in de uitgestelde zaak tegen A. T., werkman te Leiden,-die op de Doezastraat zou gereden hebben met een rijwiel zonder licht. BekJ. had zich op dqn inspecteur van politie, Duva! be roepen doch deze lieden als getuige gehoord, zeide niet gezien te hebben, dat bekl. met licht reed, althans had hij geen lantaarn op zijn fiets. De ver- baliseerende agent Posthumus verklaar de dat bekl. met een electrisch zaklan taarntje reed en de gewone truc toepaste het lantaarntje aan te steken, als een agent opgemerkt wordt. Get. heef: bekl. zonder licht zien rijden. In elk geval meende de ambtenaar, dat een zaklan taarntje geen helder vooruitsiralend licht is in den zin der Motor- en Rijwiehvet. Bekl. houdt vol, dat rjn licht brandde. Eisch f,2 of 2 dagen. financieële Berichten. In de gisteren gehouden gewone aige- meene vergadering van aandeelhouders der Levensverzekeringmaatschappij „Pië- tas" te Utrecht werden de volgende mede- deelingen gedaan aangaande de bedrijfs resultaten Verzekerd kapitaal op 31 Dec.- 1911 f28.623.992 (1910 f 27.005/222), verzeker de rente f245.130 (1910 f 199.884). Er is dus' in 1911 een vooruitgang van f 1.618.770 kapitaal en f45.246 rente, of, bij kapitaüseering der rente door verme nigvuldiging met 10, een totale vooruit gang vaii f2.071.230. Aangeboden werden in 1911 (inclusief het einde 1910 nog in behandeling zijnde bedrag) f4.219.807 kapitaal eri f54.917 rente. Hiervan zijn vervallen door ver schillende oorzaken f'2.315.353 kapitaal en f9297 rente, afgewezen of niet door gegaan en nog in behandeling gebleven f 28d.084 kapitaal en f374 rente. Herver zekerd was op 31 Dec. 1911 f921.027 kapitaal en f 1000 rente. In totaal bedraagt het belegde bedrag f7.078.057,77, verdeeld ais volgt: effecten, de onverschenen rente inbegrepen, f2.426.001,30; hypotheken f3.585.450; be leeningen op polissen f357.596,49; vaste goederen f509.000; tegen onderpand op prolongatie gegeven geiden f 200.009,98. De premiën-reserve, na aftrek der her verzekering vermeerderde met f833.935.60 en steeg tot f6.665.946,51. I11 het afgeloopen jaar werd een ge middelde rente gemaakt van 4,22 pCt., terwijl de reserveberekening een rente ;an 3,68 pCt. vorderde. Land- en Tuinbouw. Stand der landbouwgewassen. De „Stct." bevat een overzicht van den stand der landbouwgewassen op 12 dezer. Sedert het verschijnen van het oogst- bericht van 10 April jl. is de stand der wintergranen, hoewel over 'tgeheel nog goed, er niet op verbeterd. Door de vele regens in Maart en begin April werden de zomergewassen niet vroeg gezaaid, terwijl ook dfe grond dik wijls minder geschikt was. Vooral was dit het geval met de zware kleigronden, die dit voorjaar geploegd waren, het geen meer dan andere jaren is geschied tengevolge van de sterkere .ontwikkeling van het onkruid (wintergras). Deze gron den zijn dichtgeslagen en daarna tenge volge van de felle droogte hard geworden, zoodat zij een zeer ongeschikt zaaibed vormden. Daar er voorts na het zaaien zeer weinig regen viel en de tempera tuur tot half Mei veelal laag was, zijn de zomergewassen, vooral bieten en vlas, veelal ongelijkmatig en te dun opgeko men. Voor de meeste streken is deregen in begin luni gevallen echter nog niet te laat gekomen. Voor den grasgroei zette het voorjaar aanvankelijk zeer gunstig in, zoodat 'iet vee buitengewoon vroeg in de welde is gebracht. Door de droogte in April en Mei is de groei echter tot staan jgekomen, zoódat het gras begon op te geraken. Ook hier hebben de regens in begin juni veei verbetering gebracht. In verschillende streken wordt melding gemaakt van .het optreden van blaas- poten, alsmede van de larven van de frrt- vlieg, die in rogge en haver schadelijk wor den. Voorts komen op verschillende plaat sen, met name in Zuid- en Noord-Holland zeer veel muizen voor, welke, naar ge vreesd wordt, zich in den loop van den zomer nog sterk zullen vermeerderen. Haver. De haver is ongelijkmatig op gekomen, zoodat de stand nogal uiteen loopt, hoewel het gewas zeer heeft gepro fiteerd van de regens der laatste weken. Erwten. Evenals het vorige jaar is het gewas tot dusverre nog gezond. Vlas. De aanslag, die voor dit gewas van zoo groote beteeken is is, liet dit jaar veel te wenschen over, vooral op zwaren grond. Tengevolge van de droog te kwam hei vlas algemeen te hol en on gelijkmatig boven. Waren de regens in be gin Juni niet gekomen, dan zouden ve ie perceelen er thans slecht bijstaan, doch deze hebben veel verbetering gebracht. De stand loopt zeer uiteen. Gemiddeld wordt de stand in alie provinciën vrij goed genoemd. In Zeeland heeft men opgemerkt, dat het met de machine op rijen gezaaide vlas beter is aangeslagen dan het breedwerpig gezaaide. Karw ij. Zooals reeds in de oogstbe- richten van 15 April werd opgemerkt, zal de oogst van karwijzaad dit jaar zeer klein zijn. Aardappelen. Algemeen wordt de opmerking gemaakt dat de aardappels onregelmatig boven zijn gekomen. Som mige stammen zijn geheel weggebleven. Suikerbieten. Ook voor de suiker bieten was de eerste groeiperiode wei nig gunstig. Roode klaver. De stand wisse.tvan slecht tot matig. De witie klaver, die voor al in Londen geteeld wordt, staat zeer on gelijk, doch is over het geheei slechts ma tig tot vrij goed. Weiland. De voordeelige stand van het gras in het vroege voorjaar heeft zich niet kunnen handhaven. Door de droog te en de koude werd de grasgroei sterk vertraagd, vooral op de minder goede gronden. Na de regens heeft het gras zich echter weer krachtig ontwikkeld, zoodat er thans weder voedsel in overvloed is. De stand der weiden is overal goed tot zeer goed. Zeer goed is de stand b.v. in belangrijke grasdistricten als de klei- en veengronden in Utrecht en Zuid-Holland en op de klei in Noord-Holland. Hooiland. De vooruitzichten van den hooioogst zijn over het geheel zeer gunstig. Faillissementen. Uitgesproken: A. te Strake, graanhan delaar, te Winterswijk, cur. mr. G- P. ter Braak, Geëindigd: Firma Carsjens <5 Groussot. automobielhandelaars te Baarn. J. G. v. d. Gevel, schilder, vroeger Rotterdam thans te Brussel. J. H. v. d. Sloot, koffiehuishouder te Rotterdam. P. J. C. M. Orth, koopman in naaistérs- en kleedermakersfournituren en band te Rotterdam. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 19 Juni. De behandeling van de Ra den wet wordt voortgezet. Art. 3 omschrijft wie de wet onder arbeider verstaat. De heer Patijn (U. L.) verdedigde allereerst een amendement dat eenvoudig strekt om onder de wet ook te doen vallen arbeiders die niet in eene onder neming werkzaam zijn met name ook de dienstboden. Spr. begreep niet dat dei Minister aanvoert dat geen rechtsgrond' te vinden is voor de opneming der dienst boden in de ziekteverzekering. Want in de invaliditeits- en ouderdomsverzekeringi zijn de dienstboden wel opgenomen en de Minister heeft herhaaldelijk aange toond, dat voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering en voor de ziekte verzekering de zelfde rechtsgronden be staan. Het beroep van den Minister op. art. 1638 ij van het Burg. Wetb. (Ar beidscontract) achtte spr. onjuist, omdat het artikel uitsluitend betrekking heeft op de inwonende dienstboden. De1 uitwonende dienstboden, welker ca tegorie zich voortdurend uitbreidt, b. v, de oppassers en dergelijke worden ni| door deze argumentatie des Ministers! geheel buiten de ziekteverzekering ge sloten. Dat is onbillijk en een onrecht. Maar bovendien gaat óók voor de iiH wonende arbeiders de regeling van het arbeidscontract bij lange na niet zoover als de ziekteverzekering. Hij achtte het kortzichtige politiek om hier te lande een beperking jn te voeren, welke in ver schillende andere landen niet bestaat. 1 De heer Du ijs (S. D.) steunt dit amendement-Patijn met groote kracht. Vooraf, echter vraagt hii den ministefl n,aar diens gedragslijn, als bijl_d.fil.tabjjfr

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2