BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 819. Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 19 Juni 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden raededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een eigenaardig raadsbesluit Verleden jaar werd in den Gemeente raad van Katwijk de quaestie behandeld, of men al dan niet een regeling zou aangaan met de gemeente Leiden be treffende de leerlingen, die de H. B. S. aldaar bezoeken. De meeste gemeenten uit de omgeving troffen deze regeling, Katwijk echter swilde er niet aan. Een voorstel immers van B. en W. geen regeling aan te gaan, (werd aangenomen. Thans echter schijnt het alsof Kat- iwijk's Gemeenteraad spijt gevoelt over de genomen beslissing. Wat toch ge beurde gisteren? De heer Den Haan, die, als onderwijzer te Katwijk, verplicht is aldaar verblijf te houden (de wet schrijft dit voor), vroeg vergunning om in een andere gemeente te mogen wonen, om dat twee zijner kinderen op de Leid- sche H. B. S. onderwijs ontvangen. In dien nu de verplichting, om in Katwijk te wonen, voor hem bleef bestaan, dan moest hij ongeveer eens zooveel school- geld betalen als-op 'toogenblik, nu hij in Oegstgeest woont, want deze gemeente jieeft het contract met Leiden gesloten. En dit verzoek van den heer Den Haan wordt ingewilligd Waar blijft nu de (Consequentie bij Katwijk's raadsleden? |Of liever, tot welke gevolgen zal dit lei den? Zullen niet meerdere ingezete nen aldus gaan handelen en de voor beur gaan geven aan andere gemeenten, welke" de regeling met Leiden getroffen hebben, boven Katwijk, dat niets van zulk een regeling wilde weten? Maar was hier de reden tot dispensatie gezien de omstandigheden, groot genoeg? iMen kan immers de wet handhaven door een eenvoudige regeling. De inwilliging van dit verzoek is dus, op z'n zachtst gesproken, een eigen aardig raadsbesluit. Hen ergerlijke advertentie. Zonder aarzeling passen we deze be titeling toe op de volgende annonce, welke we aantroffen in een R. K. blad: i In het Roomsch-Kath. Weeshuis te Nijmegen worden gevraagd als direc teur en directrice, geh. lieden, R. K., niet ouder dan 45 jaar, geen kinderen ten hunne last hebbende. Salaris f 1000, benevens kost en inwoning, bewas- sching en geneeskundige behandeling. Franco brieven met opgaaf van ouder dom, hoeiang gehuwd, tegenwoordige betrekking en met bijvoeging van deug delijke attesten, enz. We hebben twee bemerkingen op deze aankondiging. Vooreerst: kinderen zijn geen „last", heer en Regenten van het R. K. Wees huis te Nijmegen. Kinderen baren wel eens zorg en moeilijkheden, kommer en verdriet, maar zij zijn en blijven een zegen des Heeren, en geen rechtgeaard ouder zal er anders over denken, al gaat ih.ij onder de lasten des levens gebukt. 'Zeker, er zijn, helaas, ouders genoeg, KÜe kinderen als een „last" beschouwen (en daarom zelfs, God betere 't, weigeren •zoo'n „last" zonder controle te aanvaar den, maar van het bestuur eener R. K. Instelling mag allerminst verwacht wor- jden, dat het die verderfelijke zienswijze Zal propageeren. Ten tweede: waarom alweer ouders ïnèt kinderen buitengesloten van het Waarnemen der betrekking van „directeur ien directrice" oudtijds zeiden wij eigen aardiger en huiselijker: „vader en moe der" van een weeshuis? Is de woningruimte te klein? Gch, in een groot gebouw, zooals een wees huis pleegt te zijn, is allicht zonder veel ikosten nog wel wat slaapgelegenheid .voor kinderen bij te timmeren. De be noemden zouden 't zelf wel willen bekos tigen, desnoods. Zon liet salaris verhoogd moeten wor den? Van het inkomen, door de adver tentie opgesomd, kan een gezin waarlijk wel bestaan. "Het zou er zelfs de 'jcinder- wasch wel voor buiten de deur kunnen doen, desnoods. Zouden lieden mèt icinderen minder ge- «tcihikt zijn voor 'tambt? Zulks weigeren we te gelooven. Zeker, er zouden eenige bezwaren kunnen rijzen, welke men bij «een kinderloos echtpaar niet te duchten Jieeft, maar ziet: van het bestuur eener R. K. instelling mag inen juist verwaqh- ten, dat het gaarne zal meewerken, om die bezwaren uit den weg te ruimen of te ondervangen. Was sleur in het spel bij de opstelling der advertentie? ;t Ware een uiterst zwakke verontschuldiging. Spoeding „her plaatsing wegens misstelling" s. v. p. Er wordt vaak, en terecht, afkeurend gesproken over de harteloosheid en den eigenbaat van huiseigenaars, die aan ge zinnen met 'kinderen geen woning willen verhuren. Laten we echter met deze cri- tiejk nog even wachten tot advertentiën als de bovenstaande tot het verledene behooren. Een slimmeling. De Kameroverzichtschrijver van het H b 1 d. heeft deze ontdekking gedaan Wie heeft toch eigenlijk de leiding bij deze debatten? vroegen wij de zer dagen. Het begint ons allengs iets duide lijker te worden. Noch de Minister, noch de heer No- lens, noch de heer Lohman, noch dr. Kuyper is het die eenigszins duurzaam de leiding in handen heeft bij de be handeling van de kwestie der Ziekte verzekering. Het is iemand buiten het Parlement. Namelijk: Zijne Majesteit de Kiezer van 1913. Hoe is die overzichter daar achter ge komen? Hij is toch maar een scherp zinnig man Zijn lumineuze ontdekking houdt voortdurend zijn geest bezig en wijl de journalistentribune op de rechterzijde uit ziet, bespeurt hij gestadig aan dien kant den geheimzinnigen leider. Bij al wat van rechts thans wordt gedaan, ruikt hij den invloed der Kiezers van 1913. De linkerzijde gaat- in zijn oog vrij uit, heeft louter het belang der zaak tot richtsnoer. Ja, als dit nu eens waar was. Wat zou dan de parlementaire arbeid beter kunnen opschieten. Hoe staat het er echter mee? De linkerzijde wil den Kiezer van 1913 gaarne toonen„Ziet ge wel, met zoo'n rechterzijde valt niets te bereiken. Een linker meerderheid moet ge hebben, al kunnen we Uwe Majesteit ook geen con centratieprogram voorhouden." Is het nu wonder, dat daartegenover de rechterzijde denkt: „Dat zullen we dien kiezer dan toch eens anders laten zien. Thans geen laveeren meer, doch het róer recht vooruit" Met een kleine variatie zouden we kun nen zqggen O, waren alle heeren wijs En wilden daarbij wel, De Kamer ware een paradijs; Thans is zij vaak een hel. En aan deze schoone poëzie voegen we dan in alledaagsch proza toe: „Het vuurtje van die hel wordt aan de linker zijde gestookt." ALGEMEEN OVERZICHT. Door opeenvolgende berichten is de noodige verwarring ontstaan ten aanzien van de jongste actie der Italianen bij Boesjeifa in de eerste telegrammen Boe Schaifa genoemd. Het schijnt met de plaatsen van dien naam iets te zijn als bij ons Alfen. Zonder nadere aanduiding weet men niet, waar het te zoeken. Waren we eerst buiten de gevechtslinie der Ita lianen terecht gekomen, gisteren vonden we ergens een bericht, dat de plaats aanduidde als liggende tusschen Tripolis en Barka aan de Groote Syrte. Weer latere telegrammen brachten ons nog meer westelijk. Het Boesjeifa, dat pas bezet is, blijkt te liggen op 12 K.M. van Misrata, op Sliten na, de laatste havenplaats van eenige beteekenls aan de kust van Tri polis, die nog in het bezit van de Turken was. Maandag is een Italiaansche afdee- ling met geschut te Boesjeifa geland en op het oogenblik rekent men, dat boven de stad Misrata, die 8 K.M. verder het binnenland in ligt, de Italiaansche vlag wappert. Kaap Misrata (het voorgebergte Tri- keron (driehoorn) of Cephalus der ouden steekt aan de kust bij Misrata in zee uit en vormt met haar vuurtoren een in het oogloopend merkteeken. De kaap zal aan den ingang van de firoote Syrte voor de Jtalianen een goede waarnemingspost aan zee zijn. Het plaatsje Misrata zelf telt 3000 in woners, ligt in een kleine oasis, die rijk is aan vrucht- en olijfboomen en bekend door zijn tapijten en weefsels. Zoo nu en dan komen er ook van Ita liaansche zijde berichten in, die een eigenaardigen kijk op den toestand geven. Zoo melden zij nu, dat het luchtschip P 2 Zondag bij Tripolis een gevaarlijk avon tuur heeft beleefd. Het vloog bij de oasis van Zanzoer over de woestijn op een hoogte van 800 M. en beschoot een groep Arabische ruiters, toen de motor onklaar werd. Het schip daalde op 200 M. en scheen verloren. De bemanning wierp echter snel ballast uit en het gelukte haar, den motor ten minste met twee cylinders weer op gang te brengen. In- tusschen kwamen van de Italiaansche stelling bij Gargaresj Askari's en Ita liaansche soldaten aan. Zij sleepten het luchtschip naar Gargaresj en verstrooi den de Arabieren. Het opmerkelijke in dit bericht is niet wat het luchtschip overkomen is, maar wat men er tusschen de regels door in leest over de opstelling van de weder- zijdsche strijdmachten: Arabische ruiters zwerven weer bij de oasis van Zanzoer en de Italianen staan nog altijd bij Gar garesj, ofschoon men op grond van de Italiaansche berichten moest aannemen, dat de Italianen na het gevecht van den Ssten dezer de hoogten bij de oasis be zet hadden. De typhus blijkt weer ernstig te heerschen in het Italiaansche kamp. De „Avanti" te Milaan publiceert een brief van een soldaSt, die den oorlog in Tri polis meemaakt. Hij zegt, dat meer dan 200 Italiaansche soldaten aan typhus over leden zijn. Onder alle regimenten woedt de ziekte hevig. Het zwaarst worden getroffen de regimenten 7 en 35. De groothertogin van Luxemburg Maria Adeiheid, die jl. Vrijdag- meerder jarig is geworden, heeft gisteren in de Kamer de eed op de grondwet afgelegu en daarmee de regeering aanvaard. Het plan was oorspronkelijk geweest, die eedsaflegging verleden week Vrijdag, op haar 18en verjaardag te doen plaats hebben; maar de grondwet bepaalt, dat de groothertog na voleindiging van het 18e jaar meerderjarig wordt, en daar de groothertogin Maria Adeiheid op 14 Juni 1894 des avonds te 9 uur geboren werd, zou zij des namiddags nog niet ten volle 18 jaar zijn geweest. Derhalve werd de plechtigheid tot de volgende Kamerzit ting, die gisteren plaats had, uitgesteld. Om half vier gisternamiddag kwam de jonge vorstin aan het station Do-mm el- dinger aan, vanwaar in een galarijtuig a la daumont, met voorrijders, de intocht in Luxemburg plaats had. Bij den ingang der Kamer werd zij ontvangen door een deputatie der Kamer leden. De bloedverwanten der groother- togin, haar moeder en grootmoeder, be nevens de groothertog en de groother togin van Baden, waren reeds vooraf in de Kamerzitting binnengeleid. In de Kamer waren, behalve de leden en deze vorstelijke personen, ook de leden van den Raad van State aanwezig. De groothertogin heeft in den korten tijd van haar bestuur, onder regentschap harer moeder, aller hart gewonnen. De slanke, knappe, jonge vrouw, wier zuide lijke afkomst haar gratie nog verhoogt, is een populaire verschijning en zal spoedig tot de meest bewonderde vrouwen van Luxemburg behooren. Donderdag hervat de Luxemburgsche Kamer de zittingen, onderbroken wegens de eedsaflegging, en kan dan beginnen met de behandeling van verschillende ontwerpen en voorstellen, die reeds ge- ruimen tijd op afdoening wachten. Een daarvan is het voorstel tot invoering van het algemeen stemrecht, dat hoe langer hoe meer aanhangers in het hertogdoi wint. Het kan echter slechts door een wijziging van de grondwet ingevoerd worden, en deze mocht tijdens het regent schap niet plaats hebben. In het Portugeesche ministerie is al reeds wijziging gekomen. Barroz Queiroz heeft de portefeuille van finan ciën, Augusto Barreto die van openba re werken geweigerd. Zij zijn vervangen door Vicente Ferreia en Aurelle Fer- reia. De voornaamste punten van het regeeringsprogram zijn de volgende: wetten afkondigen, die geschikt zijn om ds reeubii.sk is bsssliemsoj taziwtg van sommige bestaande wetten met het zelfde doelbehandeling van de staats begroting door het parlement; tot 10 Juli de kieswet in behandeling nemein; opdat het kiezerskorps kan aangewezen! kan worden; tot 15 januari voortzetting van de behandeling der kieswet en rege ling van !c -gdhëid der verschillen de lichamen van bestuur; de weder-ope- ning van het parlement vervroegen, zoo de ministerraad dat noodig achtna Ja nuari verkiezingen, zoodra deze in het belang der republiek nuttig geacht zul len worden het treffen van financieels maatregelen om de begrooting te doen sluitendadelijk na 15 Januari de be grooting voor 1914 in behandeling doen nemen. In afwachting met deze werkzaamhe den ?al de Kamer van gedachten wisse len over de besluiten der voorloopige re geering, die wetsk'racht bezitten. Op ver zoek van Affonso Costa zal het eerste besluit der voorloopige regeering, dat in behandeling genomen wordt, het besluit betreffende de eerediensten zijn. GEMENGD. Te Peking is een manifest uitge vaardigd, waarin aan T a n g s j a o j i, den eersten minister een verlof van vijf dagen wordt toegestaan om te Tientsin uit te rusten en herstel van gezondheid te zoeken. Liangsjiji, de particuliere secre taris van joeansjikai, die door den pre sident naar Tientsin was gezonden om Tangsjaoji te verzoeken terug te keeren, meldt dat deze Tientsin niet wenscht te verlaten om af te wachten, of de nationale vergadering de voorloopige benoeming van Lintsengtang tot voorzitter van den ministerraad zal goedkeuren. Men gelooft algemeen dat Tangsjaoji niet zal terug- keeren. De vraag, wie zijn opvolger zal zijn, maakt reeds de algemeene belang stelling gaande. Men noemt vele namen, o.a. dien van Lijoeanheng en dien van Hsoesjitsjang, den gewezen bevelhebber van de keizerlijke lijfwacht. Naar uit Lissabon wordt gemeldt, heeft het gerechtshof te Oporto den lei der der Portugeesche Koningsgezinde samenzweerders, kapitein Pai va Cou- c e i r o, bij verstek, tot 6 jaar gevange nisstraf en 10 jaar verbanning naar een strafkolonie veroordeeld. Te Marseille hebben de inge schrevenen bij de marine tot een algemeene staking besloten. Het schip Ville Cayenne, den 16den van Fort de France vertrokken, is in het gezicht van Santa Lucia vergaan. Een gedeelte van de passagiers en de bemanning is gered. Te Auerbach in het Saksische Voogdland zijn 7 0 m e n s c h e n na het gebruik van ondeugdelijk gehakt ziek geworden, enkele hunner ernstig. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is toegekend de bron zen eeremedaille der Orde van Oranje- Nassau aan den tiendschatter van het Kroondomein R. van Zuuk Epe zijn benoemd, tot substituutofficier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank' te Amsterdam, mr. L. Th. Jorissen, thans ambtenaar van bet O. M. bij de Kanton gerechten in het arrondissement Am sterdam tot ambtenaar bij het O. M. bij de Kantongerechten in 'het arrondis sement Amsterdam, mr. L. W. E. M. Lasonder, thans .adjunct-commies bij het Centraalbureau voor de Statistiek, te 's Gravenhageis benoemd tot substi tuut-griffier bij de arrondissementsrecht bank te Rotterdam mr. W. J. Berger, thans adjunct-commies bij het departe ment van Justitie te 's Gravenhageis benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, thans substi tuut-griffier bij de arrondissementsrecht bank te Rotterdam is benoemd tot rech ter in de arr.-rechtbank te Almelo inr. J. Houwink, thans commies van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht; is G. W. Bakker, arts benoemd tot of ficier van gezondheid 2e kl. bij de zee macht is benoemd tot burgemeester van Ijs- selstein H. J. Kronenburg. De Chineezen-relletjes. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde gisteren „De leider Lim Boen Keng is hier aan gekomen om eqn o.nderzöek in te stellen naar de onlangs door de Chineezen ge« pleegde ongeregeldheden." Het was reeds uit de Indische bladen, bekend, dat er eenige Chineesdie amb tenaren naar Java zouden komen om dè onlangs plaats gehad hebbende onlusten; onder de Chineezen te onderzoeken. Zijn de berichten dienaangaande juist, dan zouden er vier van dergelijke ambtenareit te venvachten zijn. Twee Chineesche gedelegeerden wa ren al eenigen tijd te Batavia bezig om propaganda te maken voor de plaatsing! aldaar van een deel der Chin'eesohe lee ning. Toen werd ook al als aanstaande aangekondigd de komst van den nu aan gekomen dokter Lim Boen Keng, wiens zending in naam ten doel zou hebben om de genoemde onlusten te onderzoeken, maar wiens komst vermoedelijk aanlei ding zou geven tot nationalistische be toogingen. De gelegenheid hiervoor is toch zeer gunstig, omdat, zooals men weet, de Chineezen te Batavia op 28, 29 en 30 dezer de uitroeping der Chineesche republiek feestelijk zullen vieren. Dok ter Lim Boen Keng komt dus wel op een tijdstip, dat de gemoederen der Chinee zen in ons Indië niet zoo heel kalm zul len zijn. Bakkerswet. Maandag j.l. vergaderden het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie en de Fe deratie van de Diocesane Volksbonden en Werklieden-Vereenigingen, welke ver gadering de volgende motie met algemeene stemmen aannam „De Federatie van de Dioc. Volksbon den en Werklieden-Vereenigingen en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, in gecombineerde vergadering bijeen op 17 Juni 1912 te Utrecht, ter bespreking van de verwerping der Bakkerswet; „protesteeren ernstig tegen de houding, door liberalen en vrijzinnig-democraten bij de behandeling van en de stemming over dit wetsontwerp aangenomen, en be treuren ten zeerste de verdeeldheid in zake zeer belangrijke punten van sociale wetgeving bij de rechtsche partijen; „achten de houding der Kamerleden, die vóór de stemming zich verwijderden, afkeurenswaardig en zijn van oordeel, dat zij bij zulk een belangrijke zaak ge noegzaam moed hadden moeten bezitten, om hun stem uit te brengen „achten een verbod van nachtarbeid voor den bakkerspatroon in geen enkel opzicht een inbreuk maken op de rechten van het gezin, slechts een bedrijfsregeling, verlangd door de meerderheid der bakkers patroons en naar den eisch van gezonde wetgeving slechts de persoonlijke vrij heid inperken binnen de grenzen van het algemeen belang; „spreken als hun overtuiging uit, dat de verwerping van de Bakkerswet niet mag beschouwd worden als een uiting van den volkswil en dringen daarom bij de Regee ring krachtig aan, zoo spoedig mogelijk het thans verworpen wetsontwerp in te dienen „brengen hun dankbare hulde aan mi nister Talma voor zijn ernstig streven in het belang der sociale wetgeving vooral blijkende door zijn aanblijven na de ver werping van meergenoemde wet waar door Z. Exc. zijn persoon heeft achter gesteld in het belang van het volk, dat zoo verlangend uitziet naar de tot stand- koming der verzekeringswetten „sporen vooral de R, K. arbetders aan, om door toetreding tot de R. K. Kies verenigingen hun rechtmatige invloed op politiek terrein zich te verzekeren ten einde inet alle geoorloofde middelen te voorkomen, dat in de Volksvertegenwoor diging afgevaardigden zitting krijgen, v/ier persoonlijke overtuiging op vooJname punten van sociaal-politieken aard belang rijk afwijkt, van de overtuiging hunner kiezers „en wekken de R. K. Volksbonden, Werklieden-Vereenigingen en Vakvereni gingen op, om in samenwerking krachtige acties te organiseeren tot ondersteuning van de sociale werkzaamheid der Re geering. Lustrumfeesten. Het programma van gisteren van dö Lustrumfeesten te Amsterdam vermeldde; onderlinge roeiwedstrijden op den Am- stel, georganiseerd door de Amsterdam- sche Studenten Roeivereniging Nereus en een matinée op het nieuw ingericht terras van Nereus, aangeboden door dej Koninklijke Studenten Schietvereniging en uitgevoerd door de stafmuziek van hef Zevende. Dit gedeelte van het programma is schitterend geslaagd en trok veel belanjl stelling van het publiek.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1