Spot en hoon. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 5 Juni 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden raededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 refels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Herhaaldelijk stuit men ten onzent op het verschijnsel, dat men van liberale zijde op publiek terrein zich spot en. hoon veroorlooft ten opzichte van het geen voor andere landgenooten den ernst van net leven raakt, zegt de „Standaard" 'in een hoofdartikel onder bovenstaand opschrift. Dezer dagen, vervolgt het antirevolu tionair orgaan verder, bood zich voor ions de gelegenheid aan, om dit verschijn sel met een Engelsch Staatsman te be spreken, üie, wat anders zelden voor komt, van nabij ook van onze Nederland- sche toestanden op de hoogte is. Van die zijde ontvingen wij de stellige verzekering, dat zoo iets in Engeland jnimmer voorkwam en niet kon voorko- jmen. Dat ook zeer zeker in de Engel- sche Pers en in het Parlement mannen £an het woord kwamen, die radicaal met het geloof der vaderen gebroken hadden, maar dat gevoel van eer en 'fatsoen de zulken steeds weerhield, om op publiek ten eiu anderer ernst met spot of hoon te bejegenen. Aan deze woorden, die de „Standaard" .Zaterdagavond schreef, herinnerde ons het geschrijf „van katholieke zijde" in (de „Nieuwe Roti Crt." van Maandag avond. De schrijver heeft het daar over j,Roomsche bedevaarten" en slingert dan naar de_££esteiiïkrLeiH Hp untcrpnHp upnii- i nige beschuldiging: „Dat de trek naar al deze „genade oorden" zeer vele voordeelen mede- brengt, ligt voor de hand en zoo valt het niet te verwonderen, dat de geeste lijkheid er steeds op uit is, om de de votie der geloovigen aan te wakkeren tot het houden van bedevaarten. Want behalve dat deze „genade-oorden" voor den geloovige vele geestelijke genaden afwerpen, zijn zij mede zeer bevorder lijk' aan de meer materieele belangen van zulk eene plaats en parochie." Dit zijn slechts enkele regels uit de toeschouwing over „Roomsche bede vaarten", waarvan iedere regel druipt van spot. De schrijver, die zich aan- jdient als „katholiek", en zoo misschien meuigen Katholiek, die als would-be ge leerde of onder het air van groot in dustrieel of handelsman of speculant zich [ten plicht rdkent het groote liberale blad te lezen, in zijn netten, vangt, toont ten eenenmale gebroken te hebben, niet met de verkeerde uitwassen maar met de Katholieke leer en practijk zelf over de heiligen- en reliekenver- leering, en spuwt nu naar die Katholieke ïeer en practijk, en stelt die voor als uit vindsels van vuns geldbejag van gewe- tenlooze priesters! En zulk een persoon wordt welwillend plaatsruimte verleend in het liberale hoofdorgaan! Als iemand zoo spottend Len met zulk een gebrek aan waardeering voor het in-zich-goede óf tenminste voor Jiet goe'd-bedoe'de schreef over de gods dienst-vorm en van een volksstam in, de binnenlander* van Zuid-Afrika, zou de re- jlactie zich harer vrijzinnigheid of weten schappelijkheid ten plicht rekenen er een Jfiantteékening bij te maken. Doch au ,'jgeldt het maar het verlagen van (je Ka tholieken tot een troep dom menschen- Vee, dat gewillig de op geld speculee- irende herders naloopt! Het geldt maar jtte Katholieken!! Het moest eens gel often de aanhangers van dea modernen godsdienst, de theosophie, die in flagran- ten strijd is met de meest stellige uitspra- Ic'en der wetenschap! Dan zou men in Jpaam der wetenschap de wapenen op- hemen voor de loochening cfier weten schap. Kan nu deze stellig niet goed te Keuren spotzieke neiging, die blijkbaar .telkens door het heilige wordt opge wekt, en die, juist omdat er het heilige hoor wordt aangerand, «zoo licht in hoon jvei loopt, ook ten onzent niet evenals in 'Engeland worden uitgebannen a En het blad schijnt omtrent de beant woording van die vraag nog al optimis tisch te zijn: „Omtrent de vijftiger jaren van de vorige eeuw kon het stellig niet Het Materialisme vierde toen met elk nieuw tiental jaren zijn al schitteren der zegepraal en al het geestelijke en heiiige raakte achterop. Doch die tij- den van notionale verdorring zijn thans voorbij. Ook Links wil men nu het Materialisme tegengaan, en ademt men weer in meer geestelijke sfeer." Wij meenen echter, dat die „geeste lijke sfeer", waarin Links ademt, nog niet zoo gemakkelijk de microben van spot en hoon zal dooden. „Wie niet met Mij is, is tegen Mij" zegt Christus. Wie het Christelijk beginsel niet aanhangt, zai het naar mate hij er verder van verwijderd is of dichter bijstaat in meerdere of mindere mate hoonen. Die „geestelijke sfeer", waarin men ademt zai er toe brengen om de niet te bewij zen en zelfs mei zekere gegevens in strijd zijnde hypothesen aan te nemen van üe „Theosophie" maar zal niet wegvagen den minachtenden spot voor de Christe lijke dogma's. Zij zai er toe brengen om den splinter vari de vliegmachine van een gevallen vlieger of een stuk uit een ma tras van een der autobandieten als een kostbaar en heilzaam kleinood, als een talisman te bewaren, maar zal niet doo den den kleincerenden hoon van alle, die vereeren de overblijfselen der Heiligen. Zij herinneren ons aan de fabel van den ezei, die, gedrongen een zak met zand te dragen, om zijn last te verlich ten niet den gewonen, weg; ging, maar door het water trok, en ?oo liet gewicht van het zand verzwaarde. Zij voelen zich gedrongen iets dat meer dan stof is, iets geestelijks, iets bovennatuurlijks te erken nen, en om hun last te verlichten nemen zij niet aan de bovennatuurlijke openba ring van Christus, maar wenden zich* tot ail arid menschelijke viadsels^ die ten_slo|- zullen verdiepen, den last des levens nog zwaarder zullen maken. En zoo lang zij voor de Eene Waar heid hun hoofd en hart niet openzet ten, zullen zij blijven spotten en, hoonen. Zoo lang zal blijven hun haat, die in alle eeuwen het deel en het zegel der waarheid is geweest en in het bijzonder van de Goddelijke Waarheid, die in Chris tus' Kerk is geopenbaard; een haat, die de godgeleerden doet- spreken van het in y s t e r i u m o d i i, het geheim van den haat. dienstbaar te maken aan zijn wereldsche denkbeelden.'1 Ach.als er kronkelige kunsten zijn, dan zijn het niet die, waarmee dr. Kuy- per het heilige weet dienstbaar te maken aan zijn wereldsche denkbeel den, maar die, waarmee de linker par tijen het heilige weten op te offeren aan hun wereldsche denkbeelden; die, waarmee zij God en Godsdienst weten te weren uit alle vormen van het open bare, maatschappelijke en sociale leven, uit de school en, het onderwijs, uit de ziel van het kind! Dat zijn met recht „kronkelige kun sten." ALGEMEEN OVERZICHT. De voor gister vastgestelde conferen ties van patroons en het stakingscomité met de ministers hebben voor de Londeasche staking geen verandering gebracht. Uit zichzelf echter bloedt deze langzamerhand dood. Over de conferentie wilden de pa troons niets loslaten, doch Tillett, die, nadat de besprekingen met de ministers afgeloopen waren, een groep stakers in Downingstreet toesprak, zeide o.a. het volgende. Wij hebben de regeering ons ultimatum medegedeeld. Wij blijven staan op de oprichting van een verzoeningsraad voor 'twerk aan de Theems, welke uit vertegenwoor digers van da werkgevers en van de werknemers moet bestaan. De transport- Onze partijformatie. Overbekend, tot vervelens toe, is het eeuwige uitzien der linkerzijde naar een andere partijformatie, waarbij zij tot haar eigen voordeel geen aaneenge sloten rechterzijde meer tegenover zich zal vinden. - Nu, dat verlangen is menschel ijk. Maar waarom werkt de linkerzijde die andere partijformatie dan niet in de hand, wat zij zoo prachtig kan doen door definitieve beëindiging van den schoolstrijd natuurlijk in onzen geest. Ge moet echter de vrijzinnige pers eens hooi en nu het rapport der Grond wetscommissie heenstuurt naar het toch zco gezonde systeembijzonder onder wijs regel, openbaar dito aanvulling en beide in ieder opzicht gelijk gerechtigd. Alleen reeds bij het vooruitzicht, dat de komende Grondwetsherziening zoo iets zou kunnen voorbereiden, springt de vrijzinnigheid uit haar vel en roept zij angstig uit: Daar moeten we in '13 een stokje voor steken. De heeren konden waarlijk niet beter hun best doen voor het behoud der hui dige partijformatie, want zonder deze blijft de schoolstrijd onuitgevochten. En beëindigd moet die strijd na tuurlijk' in onzen geest. Of de rechterzijde eigenlijk niet uit zelfbehoud tegen die beëindiging moest zijn Wel neen. De linkerzijde zal in haar anti-cleri cale verhouding wel zorgen, dat er voor een beginseltrouwe rechtsche coalitie be staansreden te over blijft. En zoo strijden we rechts even vast- aaneengesloten als rustig voort Kronkelige kunsten. In verband niet bovenstaand artikel „Spot en Hoon", wijzen wij er er hier op, hoe de Kameroverzichtsohrijver van het „Handelsblad' 'meent te kunnen goedpraten, dat er in de Kamer werd gelachen, toen de heer Duys een reeks citaten uit dr. Kuyper's „Gemeene Gra tie" voorlas. Men heeft, zoo zegt de schrij ver, niet gelachen om het heilige, maar omdr. Kuyper, namelijk „om de k -om-kronkelige kunsten, waarmee de heer Kuyper het tieijige vv$££ jtfóft W£tejl wij het werk te hervatten, totdat de ont slagen arbeiders weer in dienst geno men zullen zijn. Intusschen wint in patroonjskringem de opvatting veld, dat de staking in het havenbedrijf binnenkort een einde za] nemen, want gestadig wordt in de dok ken het werk op .groote schaal hervat Het Londensche havenbestuur nam vaiv- daag weer vele havenarbeiders aan, voor het grootste gedeelte nietaaiigeslotenen. Toch heeft gisteravond het nationale; verbond van transportarbeiders een ver gadering gehouden, waarin besloten is de algemeene staking uit te roepen, als niet de verzoeningsraad, zooals zij die wenschen, tot stand komt. De laatste telegrammen melden nog niet veel verandering in de onlusten in België Het ergst zijn deze geweest te Luik, waar de burgemeester tot nader order alle samenscholingen heeft verboden. Over het eerste treffen nog de volgen de bijzonderheden. De politie en de burgenvacht die de menigte in de buurt van de Place Lambert, Place Verte en de Markt tot doorloop en trachtten te bewegen, werden met een regen van steenen ontvangen- De bereden gendar mes door den burgemeester ontboden, drongen de menigte met de sabel in de vuist terug. Toen geraakte de vóór het Volkshuis opgehoopte menigte in woe de. Zij stortte zich op; het St. Lambert- plein, schietend met revolvers en alles neertrappend, dat in den weg khvam, Het oproer nam steeds toe, de oproer makers braken banken en tafels, gooi den alle groote winkelruiten van de winkels op de Place Verte in; voortdu rend vielen er schoten. De bereden ger- darmen kwamen nu tusschenbeide en be zetten Place Verte. Zij werden echter met revolver beschotende schoten kwamen uit het Volkshuis. Én toen Breeft de aan voerder der gendarmen het bevel ge geven er maar op los te schieten. De gendarmen schoten op de betoogers, die in het gebouw den wijk namen. Minuten lang duurde het vuren. De gendarmen lossen 250 schote" op de oproerlingen, waarvan er 100 1T1 het inwendige van het Volkshuis gemikt waren. Het was een afschuwelijk tooneel. In het kof fiehuis van het Volkshuis lagen drie mannen in een, plas bloed. Een onder werd zieltogend weggedragen. Er zijn ongeveer 20 gewonden. Buiten het ge bouw staan de gendarmen met de wa pens in de hana gereed en bewaken, het Volkshuis. Alle straten zijn afgezet Gisteravond zijn nieuwe relletjes voor gekomen, waarbij opnieuw van vuurwa pens werd gebruik gemaakt. In .Gent hadden eveneens botsingen, tusschen de rustverstoorders en de politie plaats. JÊers.Qhilijnde individuen rukten 'tras terwerk om de boomen op de groente markt af en begonnen er mede naar de politie te gooien. Er hadden verschei dene arrestaties plaats, in de rue de Fiandre verbrijzelden 200 manifestanten de glazen der straatlantarens en de rui ten van verscheidene magazijnen. De be reden gendarmerie voerde charges uit en verstrooide de manifestanten. Ver scheidene personen werden gewond. Bij verschillende kloosters werden honder den glazen ingeworpen. In Charleroi werden met allerlei voor werpen de ruiten van gebouwen aan ver schillende Katholieke instellingen behoo- rende, ingegooid en oj> de burgerwacht geworpen. De majoor van de burger wacht werd ernstig aan den hals ge kwetst, twee schutters liepen eveneens verwondingen op. De arbeid is geheel (onderbroken op de glasblazerijen, ge deeltelijk in de metaalfabrieken. In de kolenmijnen is de staking zeer bedui dend. In de omstreken is het onder de arbeiders sterk aan 't gisten. In de Borinage hebben 2000 mijnwer kers den arbeid neergelegd. In T steen- kolenbekken van Seraing zijn 1280 sta kers. De pers ter rechterzijde uit zich in één jubel Als de oorzaken die tot de nederlaag der cartelles geleid hebben, noemt het Hbi. v. Antw. vooreerst de vorrning van het cartel zelf, waardoor de* liberalen zich aan de genade der socialisten over gaven. En van den anderen, kant, voegt het hM,-. béAsU de missionarissen, de kloosters en ovh godsdienst den waig van de deftige be volking van België opgewekt. Die waig heeft zich uitgedrukt in een reusachtige aanwinst van Kath. stem men er is geen enkel arrondissement of die aanwinst is te tellen bij duizen den. 1 Het Brusselsche N. v. d. D. stelt de bijzondere beteeken is van de groote overwinning nog eens nadrukkelijk vast „Dezen keer, schrijft het blad, is de overwinning nog grootscher, daar wij niet alleen te strijden hadden tegen de hatelijke Logekliek, maar insgelijks te gen de revolutionaire partij der Com mune, die eene helsche samenzwering- gesmeed hadden en haar uiterste krach ten inspanden om het katholiek ministe rie omver te werpen, ons aan het .juk der Loge te verslaven en onze kindeben, on ze lievelingen, ten prooi te werpen aan het goddeloos onderwijs, om ons land in denzelfden afgrond te doen vallen, waarin Frankrijk en Portugal verzonken liggen. „God zij dank! De vrijheidslievende geest der Belgen, hun diepe godsdienst zin, hunne verknochtheid aan de groo te grondbeginselen van godsdienst, fa milie, eigendom en vaderland, heeft nog maals gezegepraald, en de partij van rust en vrede, van voorspoed en vooruitgang, die reeds 2S jaren het land met zulk een wijs beleid en goeden uitslag bestiert, aan het bewind bevestigd." De liberale bladen echter, ofschoon ze het niet allen ronduit willen beken,- nen, Zijn gedwongen de beteekenis van hun geleden nederlaag te erkennen. De „Indépendence" zegt o.m.„Men moet den moed hebben, de zaken te zien zoo als zij zijn en niet trachten zich illussies te vormen, of zich te laten misleiden door woordenspel of gegoochel met ge tallen wij hebben een zware nederlaag g.eleden. „De Katholieke partij had in het par lement slechts zes stemmen meerderheid. Bij iedere verkiezing hadden wij haar kleiner gemaakt, teruggedrongen, ver lamd, en ziedaar, met één slag, is de meerderheid tot achttien stemmen ge stegen. Wij zijn dus in één woord te ruggekeerd tot den toestand van 1900. „Eén enkele stemming is voldoende geweest om ons de vruchten van twaalf jaren werken en strijden te doen ver liezen Natuurlijk uiten de meeste liberale bladen hun verstoordheid tegen de so cialisten, die hun meeste zetels afkaap ten. Maar dat hadden de heeren eerder moeten bedenken. De Hengaarsche Kamer heeft weer eens stormachtige tooneelen getoond bij het behandelen der leger- „welten. J.oen president Iisz,a, de zitting opende, verlangden verscheidene leden van de oppositie het woord over het regie-, ment van orde, wat de president wei gerde. Er ontstond een geweldig lawaai. Daarop werd een voorstel ingediend voor een geheime zitting. Als de president ook dit weigert, wordt het lawaai nog grooter. De leden van de oppositie springen op hun banken, schreeuwen, slaan niet de vuisten op de lessenaars en schelden den president u,t, die talrijke afgevaardigden tot de orde roept en hen ten slotte naar de immuniteitscommissie verwijst. Het lawaai groeit nog voortdurend aan. Graaf Tisza waarschuwt de afgevaardigden, dat zij het land naar den afgrond leiden. Een hevig gescheld is het antwoord. Ondanks al dit lawaai, laat nu graaf Tisza over de verschillende onderwerpen stemmen. Ver volgens schorst hij de zitting. Tijdens de schorsing van de zitting werden, nadat graaf Tisza driemaal tevergeefs getracht had zijn ambt als president uit te oefenen. 60 politieagenten de zaal binnengelaten, die met gejouw ontvangen werden. De agenten zetten 21 afgevaardigden buiten de zaal, onder wie de partijleiders Justh en Kossuth. De afgevaardigde Justh Jr. bood weerstand en sloeg de agenten met zijn vuisten. De afgevaardigden van de oppositie juichten hem toe. Na de uitzet ting nam Tisza zijn plaats als voorzitter weer in. De opposite begon opnieuw lawaai te maken, waarna de zitting nog maals geschorst werd. In den namiddag verhinderde de op positie door haar lawaai de beraadslaging. Nadat de zitting driemaal onderbroken was, werden 41 afgevaardigden, met in- begrip van alle partijleiders, Appo.iyi u:t- r-rwïtrWH i\a zitting vrijwillig. Tisza rechtvaardigde zijn optreden. Intusschen werden de leger- voorstellen in eerste, tweede en derde lezing aangenomen. De stad is door mili tairen bezet, doch rustig. GEMENGD. De „Globe" heeft Maandag in een hoofdartikel gezegd, dat het Duitsche eskader in Amerika met meer dan ambtelijke hartelijkheid ontvangen is. In Duitschland zien de Amerikanen een land, dat een kostbaar deel heeft geleverd van de Amerikaansche natie en het meest vooruitstrevende land van Europa. Het zou voor de Vereenigde Staten nuttig zijn te overwegen in welke opzichten en door welke oorzaken Duitschland hen vooruit is. De Chineesche regeering heeft van een geoloog ervaren, dat hij in het gebied van den Arauco nieuwe kol en be el ding en heeft ontdekt. De regeering zal boringen laten doen. Het Amerikaansche ministerie van oorlog is gemachtigd, aan de regeering van Cub a, op haar verzoek, 5000 ge weren en een millioen patronen te geven, om vrijwilligers mee te wapenen. Een groote brand brak gister ochtend om 9 uur in de Kabasakal-wijk in Stamboel uit. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan, die zich ver breidden langs de zee van Marmora in westelijke richting. Twaalf huizen werden verwoest en ettelijke honderden houten huizen in de asch gelegd. Er zijn twee dooden en verscheidene gewonden. Dei verliezen worden op 5 millioen geraamd. Verscheidene werklieden zijr. in hechteni9 genomen, daar men vermoedt, dat da brand gesticht is. Om 11.50 gisteravond was men den brand meester, die naar schatting 1500-- 2000 huizen in de asch heeft gelegd. Hofbericht. Het vertrek van de Koninklijke fa milie naar Dobbin is bepaald op heden avond half 7. De re'is gaat via Rheine- Hamburg. i Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kameï hebben benoemd tot rapporteurs over da wetsontwerpen: tot wederopenstelling van de gelegenheid tot inwisseling vani muntbiljetten tot wijziging der wet hou dende bepalingen omtrent de uitgifte schatkistbiljetten; tot aanwijzing van 's Rijks munt als Staatsbedrijf, en tot toekenning van rentelooze voorschotten van spoorwegen, de heeren De Monté VerLoren, Verheij, van Hamel, Fruitier, en Elanden over de wetsontwerpen! tot goedkeuring van de verdragen ts

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1