BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 805, Ste £eictac4 ve Sou/tatit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Gisteren hadden, zooals men weet, in [België plaats de algemeene verkiezingen voor Kamer en Senaat. Uitgebreide voor zorgen waren genomen om jle orde te verzekeren. Het H. v. A. meldde er het volgende van. Al de Troepen van het garnizoen te Brussel bleven gisteren en, heden geconsigneerd. Alle congé's en, alle permissiën waren ingetrokken. De Officieren der compagnies van 'j. piket in de kazernen zouden gereed staan, om op te rukken, de andere officieren wach ten thuis Maatregelen zijn getroffen om Eventueel noodde troepen in Brussel te concentreeren. Te Brussel is de gendarmerie van het platteland aangekomen, om die van de hoofdstad te versterken. Ook de gen darmerie brigaden in de nijverheidscen tra zijn versterkt. De tamboerstrompet- iters van het voetvolk! der burgerwacht zijn Zondag en Maandagavond gecon signeerd in het bureel van den staf. In, jgeval van nood zal het voetvolk worden opgetrommeld. De. te bezetten plaatsen zijn aangeduid. Het bevoorraden der bur gerwacht is voorzien en ook de ambur lanceposten van het Roode Kruis zul len hunne posten betrekke^ Natuurlijk zijn tot nog toe §lechts wei nige uitslagen bekend. Volgens berich ten die gisteravond te Brussel ontvan gen waren winnen, de Katholieken 1 ze tel te Kortrijk, 1 zetel te Tongeren, 1 zetel te Hasselt, 1 te Nievel, en 1 te ÏHuy. De regeeringsmeerderheid zou op het oogenblik 16 stemmen bedragen. De juitslag der verkiezingen te Brussel is nog niet definitief bekend, maar volgens Ide cijfers, die tot nu toe verstrekt kon den worden, zouden de Katholieken 12 zetels bemachtigd hebben in plaats van 11, zooals tot nu toe het geval was. [Hierdoor zou de regeeringsmeerderheid &>p 18 stemmen gebracht worden. ,Ook berichten uit Antwerpen melden dat daar eveneens de kans op verslaan der Katholieken verkeken is en deze ver sterkt .uit den strijd te voorschijn zul- zullen "komen. De staking in Engeland begint langzamerhand te luwen, zoo dat als niet spoedig een oplossing voor de geschillen gevonden wordt, de strijd voordien al geëindigd zal zijn bij ge brek aan strijders. Zaterdag waren vol gens betrouwbare berichten 3200 arbei ders aan het werk toen 2000 den vori- gen dag. Voorts zijn er dien da^g 32 schepen gelost, tegen Vrijdag 25 em [Donderdag 13. De nationale raad van transportarbeiders heeft dan ook beslo ten om het Londensche stakingscomité aan te bevelen het voorstel van de re- 'geering om een verzoeningsraad in, te stellen aan te nemen met de npodige waarborgen, ;dat de beslissingen van de zen raad bindend zullen zijrv De nationale raad van transportarbei ders heeft voorts afgevaardigden van FEUILLETON. (NAAR HET, DUITSCH.) 41) In dit oogenblik verscheen de onge lukkige, die men zooeven uit den kerker had gehaald. Johannes Nepomucenus be reidde hem sedert acht dagen voor om Zijn laatste straf te ondergaan. De biecht vader van Johanna beproefde nog den koning tot andere gedachten te brengen, len ried hem zijn toevlucht tot een ander middel te nemen, dat wellicht de misdaad, Lwaarvan Hatto sprak, aan het licht kon brengen; doch Wenceslaus antwoordde jn de uiterste gramschap, dat deze man, wiens vonnis den volgenden dag moest .voltrokken worden, zich geenszins te be klagen had, daar hem nog een kans tot 'redding overbleef. De vorst wilde geen minuut uitstel, opdat de gemoederen tot rust zouden komen en de schuldige ge- Straft zou worden. De veroordeelde geloofde aan zijn red ding. Hij nam den beker met wijn en, ha den zegen van den priester ontvangen te hebben, dronk hij dea drank. alle Engelsche havens opgeroepen om Dinsdag te Londen samen te komen, om den uitslag van de samenkomst op het ministerie van handel te besptreken, als het antwoord van de patroons op het voorstel van de regeering zal zijn inge- men. De patroons hebben daarover Za terdag vergaderd en besloten aan de regeering mede te deelen dat zij bereid waren liet plan van ide j-egeering te aanvaarden, mits de op te richten ver zoeningsraad uitsluitend een raadgevend en geen dwingend karakter kreeg. In Portugal gaat de nieuwe regeering voort zich steeds belachelijker te inaken. Zich be wust, dat de republiek hervormingen moet brengen, om de bevolking te laten voelen „qu'il ,vaut bien la peine van regeering te wisselen, zoeken zij hun hervormingszucht te koelen op de meest kleingeestige wijze. Zoo moet de ka lender veranderd in den geest van de Fransche revolutionairen. De week moet in het vervolg zes dagen tellen, waarvan 5 arbeidsdagen. Het betreffende ont werp dat reeds bij het parlement is in gediend, bepaalt het volgende: „De maanden van het burgerlijke jaar bestaan uit 30 dagen, die in groe pen van 5, ieder een arbeidsweek vor men. Een uitzondering vormt de laat ste maand, die een week van 5 pf 6 dagen meer telt dan de andere, naar mate het al of iiiet een schrikkeljaar is" De dagen heeten le dag, 2e dag, enz. inplaats van Zondag, Maandag, enz. In alle officieele stukken wordt naast den datum van het burgerlijke jaar der repu bliek, dat van den Gregoriaanschen ka lender geschreven „tot dezelfde hervor ming in de overige landen zal zijn; inge voerd." Er ontbreken nu nog maar n,ieujwe namen voor de maanden en, een afschaf fing van het jaar 1912, dat men door het jaar II zou kunnen vervangen. GEMENGD. Jer gelegenheid van den verjaar- dagdes Pausen speelden de kapellen van de Vaticaansche lijfwacht. De Paus ontving slechts zijn naaste omgeving, -die hem gelukwenscben aanbod. Talrijke telegrammen van gelukwensch, komende ivan souvereinen en bekende personen, werden op het .Vaticaan ontvangen. Z. H. Paus Pius X vverd in 1835 ge boren en vierde dus zijn 77en verjaardag. Ex-koning;Manuel van Portu gal heeft volgens berichten uit Bern de Zwitscrsche hoofdstad verlaten, waar hij eenige weken door een geneesheer behan deld is. Dom Manuel is nu naar Berlijn vertrokken, waar hij de gast van een be vriende familie zal zijn. Daarna zal hij naar Engeland terugkeeren. De Grieksche Kamer heeft .Tsirimokos tot voorzitter gekozen en ging daarna tot den '14en October uiteen. Kalctiwan is tot minister van justitie be noemd. Een haag van soldaten verhinderde den Kretenzer afgevaardigden, die besloten Nauwelijks bevochtigde de laatste drup pel zijn lippen, of hij viel als van den bliksem getroffen ter aarde. Een verschrikkelijke verwarring ont stond. Al de gasten stonden van hun zetels op. De koning, door een zenuwaandoening aangegrepen, steunde op Johannes .Nepo mucenus. De koningin, aan de voeten van haar echtgenoot geknield, stortte overvloedige tranen. Plotseling herstelde Wenceslaus zich en riep met doordringende stem: De helft van Bohemen voor hem. die den vergiftiger aanwijst! De gasten zagen elkander aan. Hatto trad naar voren. Ik ken hem, sprak hij. Gij! Ik heb het vergif zien uitstorten. Gij hebt gezien En ik verklaar, dat de schuldige niet alles in de flesch heeft gedaan. Ik heb gezegd, herhaalde de koning, de helft van BohemenNeem hem gevangen, Hatto! En indien hij medeplichtigen heeft? Wenceslaus sidderde andermaal; hij meende zich omringd van een legioen menschen, die tot zijn verderf besloten waren. hadden om gedurende de pauze een af vaardiging naar Venizelos te zenden, den toegang tot de Kamer. Woensdag en Donderdag hebben er hevige boschbranden gewoed in het Noordoosten van New-Foundland waardoor ook verscheidene zaagmolens zijn vernield. 170 personen &jn dakloos ien aanzienlijke voorraden "kostbaar tim merhout zijn door het vuur verwoest. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn voor den tijd van 5 jaren benoemd tot buitengewone leden van den Octrooiraad: prof. rar. D. van Blom, prof. J. C. Dijxhoorn, w. i., prof. S. G. Everts, c. i., prof. C. Feldmann, allen hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delftprof. dr. S. Hoogewerff, oud-hoogleeraar aan de .Technische Hoo- geschool, te .Wassenaar; prof. dr. G. van Iterson Jr., hoogleeraar aan de .Techn. Hoogeschool te Delft; prof. mr. D. Jose- phus Jiitta, hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam; prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; W. Moorrees, c. i., oud-ingenieur der $taats- spoorwegen in Ned.-ïndië, te ?s Graven hage|inr. H. C. Obreen, secretaris van de Commissie voor "de Handelspolitiek; prof. L. A. van Royen en prof. I. P. Vooys, w. i., jhoogleeraar aan de .Technische Hoo geschool te Delft, en G. J. van de Well w. i., oud-leeraar der H. B. S. te 's Gra- venhage; zijn benoemd in den Raad van Toezicht voor de gemachtigden in octrooi-aange legenheden tot lid, tevens voorzitter, mr. iB. ,C. J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad; tot leden: jhr. mr. H. jWj. v. Asch v. Wijck, Hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; jhr. mr. P. L. van Meeuwen, rechter in de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage; R. A. van Sandick, c. i., algemeen secretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, en ,H. A. van IJsselsteijn, directeur-generaal van den Arbeid; tot plaatsvervangend lid van den Octrooiraad G. Doorman, inge nieur bij den Octrooiraad te 'sGraVen- hage; tot ingenieur bij den Octrooiraad *A. B. Japikse, w. i., te Utrecht; is de kapitein ter zee G. R. Goedhart •eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" en het bevel over dezen bodem opgedragen aan den kapitein ter zee W. T. de Booy; is aan L. M. W. Ledeboer eervol ont slag verleend als surnumerair der regis tratie en domeinen; is S. Goverts, onderwijzer aan de open- ib'are lagere school te Veenendaal, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aaji C. van Riel, kantoorbediende bij de kassiersfirma Van der Wolff, Co- ninck en Zoon te Hoorn, en aan D. Ho- vius, tapijtwever bij de firma K. Perk Vlaanderen en Zoon, tapijtfabrilcanten te Hilversum. Sire, sprak Johannes Nepomucenus, in naam van den Heiland, gehoorzaam niet aan een blinde beweging van gramschap. Ik weet niet, welken man men voor u gaat sleepen, doch ik sidder bij het zien bedrijven een er nieuwe goddeloosheid. Wie spreekt van gratie of uitstel, ver raadt mij! zeide de koning; Vervolgens zich tot Hatto wendende: Maar wijs hem dan aan, hem, die niet vreest zich aan den Duitschen keizer te vergrijpen. Hatto strekte den arm uit en liet zijn zware hand op Otfried's schouder vallen. Een kreet van afgrijzen werd in de zaal gehoord. Otfried, die in het eerst de verschrik kelijke beteekenis van Hatto's beweging niet begreep, deed een schrede achter waarts om aan drens onbeschoften greep te ontsnappen; maar nu knelde Hatto, die veinsde tegenstand te ondervinden, de beide vuisten van den jongen man tüsschen zijn ijzeren vingers en wierp hem voor de voeten van Wenceslaus. Daar is hij! sprak hij. Het is niet zoo! Dat kan niet zijn! riep Johanna. De blik van Hatto ging van de ko ningin op Otfried. De medeplichtigen? vroeg .de Jconing, de medeplichtigen^ Installatie van den Octooiraad. Zaterdagmiddag op den dag dus, op welken de Octrooiwet in werking is ge treden, heeft de minister van landbouw nijverheid en handel de heer Talma, den Octrooiraad geinstalleerd in het gebouw van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom, te 's Gravenhage, waar ook die raad zetelt. De minister hield een installatierede, waarin hij begon met de voldoening uit te spreken, over de inwerkingtreding van de Octrooiwet 1910, welke hij de bekroning noemde van den, arbeid van verscheidene jaren, die beteekent het herstel in gewijzigden vorm van het Octrooirecht, door den wetgever 43 jaar geleden afgeschaft eene ^gebeurte nis, bovenal voor onze .nijverheid van, groot gewicht. Spr. sprak als zijn overtuiging uit, dat het ontbreken van een Octrooiwet voor onze industrie als geheel geen voor deel is geweest, en dat een goede toe passing van deze wet voor ons land een zegen kan zijn, vooral in dezen, tjjd nu er teekenen zijn, die erojj, wijzen, dat de zin voor nijverheid hier te lande toe neemt en wij een tijdperk van verdere industrieele ontwikkeling tegemoet gaan De rede van den Minister werd door den voorzitter van den .Octrooiraad mr. dr. f. W. J. ,G. Snijder van Wissenkerke beantwoord. Octrooigemachtigden. In verband met het inwerking tre den van de Octrooiwet, is Zaterdag op gericht de Vereeniging van Nederland- sche Octrooigemachtigden, Deze veree niging stelt zich ten doelhet behar tigen van de belangen harer leden,; het verhoogen van de sociale positie en het tot stand brengen yan de aaneenslui ting van octrooigemachtigden het be vorderen van eene geleidelijke ontwik keling der wettelijke bescherming van den Industrieelen Eigendom in den meest uitgebreiden zin. Staatscommissie vlootverdediging. De „N. Ct." meldt thans met zeker heid, dat mr. Th. Heemskerk, de pre mier, 2al fungeeren als voorzitter van de Staatscommissie voor de Vlootverde diging. Gevolgen der Titanic-ramp. Uit Curasao meldt men aan „De Tijd" dat men ook daar de gevolgen van de Titanicramp ondervindt, doch in geheel anderen vorm als elders. Er moeten n.l. belangrijke correspondentiën uit Neder land, die verwacht werden, verloren zijn gegaan, dewijl ook de Curacaosche post uit Nederland zich aan boord van de Titanic bevond R.K. Drankbestrijdersdag. Gisteren werd in het gebouw Diligen- tia te 's Gravenhage de 2e Drankbe strijdersdag van den Diocesanen Bon<d van R. K. Drankbestrijdersvereeniging in het Bisdom Haarlem gehouden. De zaal was geheel gevuld met dames en heeren afgevaardigden en leden van; Kruisverbonden en Maria-vereenigingen Ik lever den schuldige over, dat is vol doende. Intusschen onderzocht men de kleede ren van den ongelukkige, wiens versla genheid te groot was om een enkel woord te zijner verdediging jn te brengen. De geneesheer stond onbeweeglijk aan de linkerzijde des konings, terwijl de ko ningin, die plotseling haar moed herwon, van Johannes Nepomucenus een redding scheen te verwachten, waartoe zeker wel een wonder noodig was. De knecht, die de zakken van Ottfried omkeerde, vond een met zorg ingewik keld pakje, dat hij op tafel legde. Op bevel des konings opende de ge neesheer het, sloeg het daarin vervatte poeder nauwkeurig gade, en sprak toen ernstig Dit is een snelwerkend vergif, hetzelfde dat, in dezen wijn geworpen, dien man bijna onmiddellijk heeft doen sterven. Recht zal geschieden! zeide hij, volko men en snel recht! Wenceslaus scheen meer dan Otfried onder den indruk van het gebeurde. Dan wendde hij zich tot den cipier, wees hem Otfried aan, wiens handen reeds door in hun ijver toegesnelde die naren gekneveld waren en sprak Die man behoort u, in afwachting tot den beul die Jiem opeischt, die welkom werd geheeten door den heer van der Togt, voorzitter van h et Haagsch Kruisverbond. Spr. verheugde) zich, dat Den .Haag de bloem der R. K. Drankbestrijders uit het diocees in zijn, midden mocht ontvangen. Hierna hield de heer W. J. v. Dam, Bondsvoorzitter der openingsrede, waar in spr. wees op den toenemenden, bloei van de drankweer, speciaal in den Haag. Spr. wenschte, dat het welslagen dezei; vergadering schoone resultaten voor de Haagsche vereenigingen zou afwerpen. Vervolgens werd door alle aanwezi gen het Sobriëtaslied gezongen, waar na de secretaris, de heer G. P. Bon, en kele mededeelingen deed, o.a. dat uit 17 verschillende plaatsen afgevaardig den aanwezig waren. Nadat de zangvereeniging Maris Stel la van de Haagsche Mariavereenigingj zich had laten hooren, verleende dq voorzitter het woord aan den heer A. H. J. Engels, voorzitter van het Leid- sche Kruisverbond, die sprak over: Maatschappij en Drankbestrij- ding. Spr. zette uiteen, dat de drank bestrijding niet slechts ten goede komt aan personen en geziiyien, maar aandq maatschappij in haar geheel, naarmate meer personen en meer kringen aan de drankbestrijding zullen deelnemen, zal de heilzame uitwerking op de Maatsch. groo- ter zijn. In dit verband betoogde spr. dat 't doel van Maatsch. en Staat is het be vorderen van 't algemeen welzijn. .Wat hieronder wordt verstaan werd door spr. breedvoerig toegelicht. Een van de vele gebreken der menschen is zijn onma tigheid, waardoor hij van zaken, die in zich goed zijn, misbruik maakt. Alcohol is in zich ccn goed middel, doch het i« niet bestemd om als water te drinken. Doen de menschen dit, zelfs al ge bruiken zij alcohol in kleine hoeveelhe den, dan wordt de alcohol een vergif. De alcoholist is een bederf voor dei maatschappij Geen enkel misstand werkt het stijgen van belastingen zooi zeer in de hand als het alcoholisme, al lereerst niet direct door de belasting, die op den alcohol is gelegd, maar voor al indirect door de uitgaven die tengevol ge van het drankmisbruik noodig zijn o.a. door vermeerdering van het aantal misdadigers, bedelaars, landloopers ,enz. door toename van armenzorg en door verstandsverbijstering bij de drinkers, waardoor het aantal krankzinnigen, hod langer hoe grooter wordt, hetgeen zwa re lasten op de gemeenschap legt, ten slotte door stijging van het aantal on gevallen. Met enkele statistieken be wees spr. het nauwe verband tusschen alcoholisme en belastingen. Andere ge volgen van het alcoholisme, zijn de ver loren spaarzaamheid en de achteruitgang) in tal van zaken. Hoeveel nuttige instel lingen sanatoria, e.d. zouden tot stand kunnen komen, als er jnaar eens voor de helft minder gedronken werd. Het alcoholisme is medé oorzaak, dat vele Kath. kinderen de neutrale school be zoeken, omdat de jouders die niet te rugschrikken een gulden per week aatr de drank uit te geven, beweren geen Otfried stond overeind, zijn oog tintel de van mannelijke kracht en edele ver ontwaardiging. Ik zweer dat ik onschuldig ben, sprak hij; mogen de gevolgen dier goddelooze daad hen treffen, die haar bledreven. Johanna sloeg de oogeu op haar aan genomen broedef; zij gevoelde een gren- zenloos medelijden met hem, zonder noch tans al het verschrikkelijke te begrijpen van den strik, waarin hij gevallen was. De jonge koningin had een vaag vermoe den van het beoogde doel: haar verderf waartoe Otfried het middel moest zijn. Johannes Nepomucenus keerde zich tot Otfried en troostte hem: Moed! God zal niet toelaten, dat gij sterft als slachtoffer van den laster. Onafgewend hield Wenceslaus z'ijnbliik op de koningin gevestigd. Deze stond daar als het beeld des doods; doch droeg haar wezen den stem pel der diepste zielesmart, haar uiterlijk noch haar houding verrieden ook maar in het minst eenige wroeging. Otfried, door de soldaten medegesleepit verdween door een der breede deuren. Men had het door het vergif verstijfde lijk van den veroordeelde reeds wegge dragen. .(Wordt .vervolgd,)"

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1