3e BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 800. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers-21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Mei - 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—3 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een kalme dood. Hebben de lezers niet bemerkt, dat (het anti-tariefwet-comité in zijn adver tenties langen tijd heeft liggen stuiptrek ken Eindelijk is het dan gebeurd! Er .wer den geen dichters meer gevonden om de rampen, die minister Kolkman over Ons land zal uitstorten, te bejerimiaden; ter werden geen oeconomen meer gevon den om telkens nieuwe feiten en argu- jinenten aan te halen teneinde het nood lottige van het tariefontwerp aan het on wetende en niet-denkende deel van het tNederlandscho volk te verkondigen; er .werden geen rekenmeesters meer gevon den om uit te rekenen dat na invoering .van de .Tariefwot het Nederlandsche volk zal worden uitgebuit on zal verhongeren len sterven, dank zij het optreden van een minister, die aan niets denkt dan aan het .vullen van zijn schatkist. Kortom, er wer den geen menschen meer gevonden om advertenties samen te stellen, en nu is Ihet gebeurd, dat het anti-tariefwet-co- jirtité in zijn advertenties den laatsten adem heeft uitgeblazen. "Het zal in het vervolg iëderen Za terdag d e z e 1 f d e advertentie plaat sen, waarin men wordt uitgenoodigd bij het anti-tariefwet-comité om inlichtingen 'aan te kloppen. Dat is niet noodig, dunkt ons! Door de advertenties zijn de menschen toch reeds .voldoende „ingelicht/* Wat aan ïïie in lichting ontbrak, hebben wij beleefdelijk len bescheidenlijk aangevuld door onze dagelijksche driestarren, en nu en dan zul len wij nog wel eens gelegenheid hebben om dat op de een of andere manier voort Te zetten! De waarheid knijpt er niet zoo stille- keus tusschen uit als het verzinsel! ALGEMEEN OVERZICHT. Met de meest mogelijke geheimzinnig heid gaan de Italianen te werk! op Rhodos Waar zij de inlichtingsdienst geheel ge monopoliseerd hebben. Journalisten wor den er streng geweerd. De correspon dent van de „Tribuna", die als artille rist vermomd uit Tobroek op Rhodos was aangekomen, werd dadelijk herkend ;en naar Italië gezonden. Toch weet de „Temps" nog het vol gende te vertellen, wat d.d. 15 dezer (het iheeft dusnog al wat tijd noodig gehad), uit Rhodos gemeld werd. Dit bericht behelst, dat met een stoomschip luit Tobroek een Italiaansch inspecteur van financiën en andere burgerlijke amb tenaren aangekomen zijn, om er de Ita liaansche tabaksregie in te stellen, het douanewezen te regelen en andere tak- ?cen van dienst te vestigen. De dorpelingen en hun vrouwen vol gen de Italiaansche soldaten, de man- men als gidsen of met spade en houweel !de genie te helpen en de vrouwen als FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 36) Zijn vorderingen waren zoo snel, dat (de ouders aan de raadgevingen der kloos terlingen gehoor gaven en zich het offer getroostten van hun geliefd kind te schei- pen door hem te zenden naar Staaze, een jaanzienlijke stad in Bohemen, teneinde lüa.ar de Latijnsche taal en de fraaie lette ren te bestudeeren. Zijn leven te Staaze verschilde weinig van dat te Nepomuck. De studie der ge- jyvijde wetenschappen was hem een bron iyan vreugde, de welluidendheid der La tijnsche taal, die het voermiddel der ge dachten is tusschen de Bruid van Chris tus en haar Hemelschen Bruidegom had voor hem iets onuitsprekelijk bekoorlijks. Toen hij de studie der klassieken ge ëindigd had, legde hij zich op de wel sprekendheid toe. In die kunst bracht hij jfret in korten tijd zoo ver, dat zijn roem v,an uit Staaze zich over het geheele ko ninkrijk verbreidde, en de naam van Jo hannes zelfs. Ier oore; van den jkeizer kwanj. marketensters. Elk van die vrouwen heeft een kruik en een glas bij zich, om den soldaten te drinken te geven. Het lokaal van het Comité voor Een heid en Vooruitgang is in een Italiaan sche officierensociëteit veranderd. Er bestaat echter kans dat het nu iets beter zal worden. Uit Italiaansche bron wordt nog ge meld dat, tenzij men nog van gedachten macht veranderën, morgen de blokkade van het eiland, dat toöh onder de krijgs wet blijft staan, zal Ingetrokken worden. Wat aangaat. de eilanden in de Aegensche zee verzekert men dat Skarpauthos, Cassos, Tylos, Nyssiros, Symi, Kalymnos, Le- ros, Pratmos, Astropaiia en Piscopi, die totnogtoe bijzondere voorrechten hadden en daarvoor een vasten cijns aan de Porte betaalden, zichzelf voortaan zullen besturen, onafhankelijk van Turkije. Zij zullen alle een witte vlag met een blauw kruis erin voeren en Italië zal hun hunne zelfstandigheid waarborgen. In antwoord op een vraag, gedaan door de plaatselijke autoriteiten van en kele, door Italië bezette eilanden in de Middellandsche Zee, heeft de Italiaan sche regeering doen weten, dat de vlag van de schepen, die op die eilanden thuis hooren, de Italiaansche vlag zal wezen. De buitenlandsche postzegels van die eilanden zullen de Italiaansche wezen. Van al wat op die eilanden wordt in gevoerd uit Turkije wordt een douane recht van 11 pCt. geheven. De invoer uit Griekenland wordt voor bepaalde eilanden vrijgesteld. rw rvj-i» heeft veel kans weer aan de orde te ko men. Te Athene toch verluidt dat Mach- mped Sjefket Pasja in allen vorm heeft verklaard, dat, indien de Italianen Chios en Lesbos zouden bezetten, hij last zou geven om de Dardanellen opnnieuw te sluiten, zonder dat hij rekening zou hou den met de meening van de andere mi nisters, naardien hij verantwoordelijk was voor de nationale verdediging. Hij is van meening, dat Lesbos (Mytilene) den Italianen tot steunpunt zou kunnen dienen voor een landing bij verrassing in de golf van Xiros en de bezetting van het schiereiland van Gallipoli. In Engeische kringen te Konstantino- pel moeten de verklaringen van den mi nister een groote opschudding verwekt hebben, aangezien men Turkije daar niet het recht toekent, om de zeeëngten te sluiten. Machmoed Sjefket pasja heeft intus- schen een groote strijdmacht aan den Bosporus samengetrokken en de verdedi gingswerken gestadig versterkt. Uit Rome wordt nog aan de „National Zeitung" geseind: Het luchtschip L 1 wordt in Bracciano in orde gebracht en zal dezer dagen naar een van de eilan den in de Aegeïsche Zee gezonden wor den. Naar het heet, zal het luchtschip, dat veel grooter is dan de twee lucht schepen, die in Tripoli zijn, gebruikt worden om de forten van de Dardanellen Karei IV had juist de hoogeschool te Praag gesticht. Tijdens zijn verblijf in Frankrijk was hij er toe gekomen zelf het stelsel van onderwijs aan de hooge school van Parijs te bestudeerenhij voerde beroemde geleerden met zich naar Bohemen, won berichten in over de uni versiteit te Padua, welke destijds met die te Parijs het meeste vertrouwen bezat van het beschaafde en letterkundige Europa, en naar deze modellen verrees de Praagsche hoogeschool, als haar beide zusters tot-een schitterende toe komst voorbeschikt. Beproefde talenten en beroemde mees ters konden op de bescherming en waar deering van Karei IV rekenen doch ook zij, die beloofden eenmaal hun sporen op het gebied van kunst en wetenschap te verdienen, vonden hulp en aanmoedi ging. Daardoor bracht hij inderdaad een ijverig studeerende jongelingschap bij een en zag hij rond zijn troon een phalanx van bekwame mannen, begee- rig om aan dien luister van Bohemen mede te werken en zijn naam beroemd te maken. De jongelieden snelden naar Praag ön verzochten als een eer op, de banken der universiteit te mogen plaats nemenin de wetenschap vergrijsde mannen be schouwde^ het ajs de ^enige erkenning van uit de lucht te bombardeeren. De staking in de Londensche haven die steeds dreigender aanzien verkrijgt, omvatte Zaterdag naar schatting 125.000 man, n.l. 105.000 georganiseerden en 20.000 ongeorganiseerden. Volgens rpwe berekeningen zijn die stakers over de verschillende bedrijven als volgt verdeeldDokwerkers 32,000, karrevoerders 28.000, sjouwerlui in het algemeen ,12.000, scheepslossers 9000, vrachtverladers aan boord van liohter- schepen 8000, arbeiders van sleepboo- ten 3000, andere bedrijven 33.000. Het aantal georganiseerde transport arbeiders, die bij de federatie zijn aan gesloten, wordt van alle Engeische ha- yens op 317.000 geschat. Het is dus een machtige vereeniging, waarbij de Lon- densche transportarbeiders zijn aange sloten. Weten zij zich de hulp hunner kameraden in andere plaatsen van En geland te verzekeren, dan zijn ze in staat zich meer te doen gelden ter doorvoe ring van hun èi'stihen. Het transportbedrijf in de Engeische hoofdstad zal, naar te voorzien is, gelei delijk stop gezet worden. Het werk in de dokken ligt geheel stil. De prijzen der voedingsmiddelen zijn nog meer ge stegen. En om den toestand nog te ver ergeren dreigen ook de bakkers in sta king te gaan. 'Tenzij ervoor Woensdag geen oplossing is gekomen, zal er een staking van transportarbeiders over het geheele land worden afgekondigd. Ook de sjouwers van de Covent-gar- den-markt, welke de voornaaste bloemen en vruchtenmarkt van Londen is hebben, ingevolge het van hun vakbond ontvan gen bcvcly trer vCi'K gestaaktr—De-niet- rnaar vanwege de stakers worden er po gingen gedaan om ook deze niet-vakbon- ders over te halen zich bij de staking aan te sluiten. Zondagmiddag hebben 100.000 trans portwerkers een betooging gehouden op Trafalgar Square. Er was een aanzien lijke politiemacht op de been, maar de stakers hielden zich volkomen ordelijk. Er werden moties aangenomen, waarin in een uniform loontarief werd geëischt, van tien stuivers per uur, en veertien stuivers per uur voor overwerk, en ver der dat de stakers het werk niet zullen hervatten voor alle eisöhen zijn ingewil ligd. Onder bewaking van politie zijn gis teren 125 motorwagens van de Smith- field vleeschmarkt naar de havens gereden om te worden volgeladen met groote hoe veelheden vleesch. Er was een kleine be tooging, maar ernstige onlusten zijn er niet voorgevallen. De volgeladen wa gens zijn zonder ongeval naar de Smit- fieldmarkt teruggekeerd. Het legerbestuur houdt ongeveer ,100 motorwagens gereed om te worden jn dienst gesteld, teneinde indien het noodig macht wezen den aanvoer van levensmiddelen naar Londen aan den gang te houden. GEMENGD. Te Tientsin zijn berichten ontvan gen uit Woetsjang, behelzende dat van hun talent, wanneer zij een der leer stoelen mochten bekleeden. En die toe loop bepaalde zich niet tot het konink rijk neen, uit alle deelen van Duitsch- iand kwamen jongelingen om zich als student te laten inschrijven. Men geloof de dat de daar verkregen ontwikkeling alleen waardeering verdiende. Johannes ging er heen. De beroemde meesters in de wijsbegeerte, de godge leerdheid en het kerkelijk recht zagen in hem den oplettendsten leerling. Hij volgde de lessen met nauwgezetheid, sloot zich in de eenzaamheid op, waar door de kracht van zijn geest verdub beld werd ,en recht op zijn doel afgaan de zonder verstrooiing of verwarring, verwierf hij reeds op zeer jeugdigen leeftijd den titel van doctor in de godge leerdheid en het kerkelijk recht. Zijn vurigste wensch was den geeste lijken staat te omhelzen, zoodat niemand hein op eenige wijze in herinnering be hoefde te brengen het vaderlijk woord gestand te doen. God trok Johannes op onweerstaanbare wijze tot Zich, en het was alleen het gevoel van zwakheid, van minderheid en onwaardigheid, dat hem er nog van terughield zich op bepaalde wijze te verbinden. Niets had hij liever gedaan dan zich geheel aan den Heer yveg te sctienken; de toestand daar ernstig begint te wor den. De soldaten worden er m uit ziek. En volgens een berichtgever van het Exchange nieuwsagentschap moet men zich op alle gebeurlijkheden voorbe reid houden. De staking van de Rijn schippers is vrijwel gedaan. Het be stuur van de valcvereeniging stelt dan ook aan de leden voor, om haar op te heffen. De Zaterdag is te Boedapest rustig verloopen. Volgens lofficieele me- dedeeling van de politie werden bij de onlusten 236 personen gewond. Het aan tal personen, dat door geweerschioten werd gewond, is betrekkelijk geringhet grootste deel werd door sabelhouwen getroffen. Tot nu toe zijn meer dan 800 personen door de politie in verhoor ge nomen. Zaterdag is onder de arbeiders van de Andalusische spoorwegen een staking uitgebroken. De directie had haar beloften omtrent de ouder- domsverzekering niet nagekomen, tever geefs heeft de regeering gepoogd te be middelen. In Asturië staken 2500 mijn werkers, omdat er 6 zijn ontslagen. In Caragoza is een uitsluiting te wachten van 30 procent der metselaarsmen vreest dat dit een algemeene staking tengevolge zal hebben. Toen eergisteren een oude priester te Rome de St. Nicolaaskerk wilde bin nengaan, werd hij door een man over vallen en Öoor een dolksteek in den rug gewond. De dader wist op een fiets te pntkomen. Zondagavond zijn overal in Roe menië twee aardschokken waarge nomen. Focsani, waar een paniek ontstond on der de bevolking. Omtrent den slag bij Rellano, in Mexico wordt van daar gemeld, dat de opstandelingen ongeveer achthon derd dooden en gewonden op het slag veld achtergelaten hebben. Generaal Cresco, de aanvoerder der opstandelin gen, zou meer dan de helft van de acht duizend man, waarover hij beschikt, ver loren hebben. Tweeduizend man zouden in groote wanorde gevlucht zijn. Generaal Huerfa, de aanvoerder der regeeringstroepen, heeft als zijn voor nemen kenbaar gemaakt den veldtocht met kracht voort te zetten, daar de over winning van Rellano z. i. opnieuw ge toond heeft hoe sterk de regeering is en hoe vol moed de soldaten zijn. De opstandelingen, zoo wordt nog uit Rellano gemeld, hebben op vele plaatsen spoorwegbruggen vernield, die generaal Huerta nu weer laat herstellen. De gezant van Griekenland js te Konstantinopel teruggekeerd. Hiermede zijn de goede betrekkingen tusschen Griekenland en ,Tu rkij e hersteld. i— De bladen maken een telegraphisch rapport van Adil bei, den minister van binnenlandsche zaken, over Albanië openbaar, waarin hij zegt, dat de bewe ging luwt. Eenige plaatselijke incidenten kunnen volstrekt niet de trouw van de Al- baneezen aan het wankelen brengen. en nooit had de wereld hem kunnen af trekken van zijn goddelijke roeping. Maar hoe meer hij God beminde, hoe meer hij voortschreed op den weg der vol maaktheid, des te meer schrikte hij terug bij de gedachte aan het priesterschap. En inderdaad, wie zou niet beven bij de overweging, dat hij door het ontvan gen der heilige orden de vertegenwoordi ger van Christus zelf wordt, dat hij iede- ren dag de heilige woorden van den Za ligmaker zal herhalen, dat hij zich ge noegzaam zuiver zal moeten houden, om steeds te kunnen zeggen: „Zijt Mijn na volgers, gelijk ik de navolger van Chris tus ben."- De zware verantwoordelijkheid van den priester verschrikte hem somtijds zoo, dat hij op het punt stond Praag te ontvluchten, om zich op te sluiten in het klooster van Citeaux, in welks scha duw hij was opgegroeid. Hij betreurde de eerste eeuwen der Kerk, waarin menschen, doordrongen van de nietigheid der aardsche zaken, zich gingen verbergen in de grotten van Thé- baïda, of gingen leven in afgezonderde hutten te midden der wouden. .Wanneer Johannes echter dat ziels verlangen aan zijn biechtvader blootleg de, dan antwoordde deze, dat niemand het recht heeft zijn light ppder de ko- Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot burge- meester te Oude Tonge J. C. Baumann; is benoemd tot notaris te Eenrum, W. G. J. van Heerde; is aan den inspecteur der spoorweg postkantoren :C. C. Vrendenberg eervol, ontslag verleend, en is benoemd tot in specteur der spoorwegpostkantoren te Utrecht C. Schreudér, thans adj.-inspec- teur der posterijen en telegrafie te Utrecht tot inspecteur der posterijen en te legrafie Ve Arnhem A. J. Vergroesen, thans adj.-inspecteur der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage; tot adj.in- specteur der posterijen te Utrecht F. P,; du RLeu, thans commies der posterijen le klasse. Visscherijonderzoek. Het Centraal-Instituut van het nieuwei Rijksinstituut voor Visscherij-onderzoek aan welks hoofd zal optreden Dr. P. P, O. Hoek, te Haarlem, wordt begin Juli te Haarlem gevestigd jn een perceel aan den Zijlweg. Bij de officieele opening; worden de Minister van Waterstaat en andere autoriteiten uitgenoodigd. Verdediging van Indië. De Javabode deelt mede, dat tot le den van de Staatscommissie voor de ver dediging van Indië zijn benoemd de hee- ren G. J. Staal, algemeen secretaris, J. P. Michrelsen, gen.-maj., chef van den ge- neralen staf en F. A. Liefrinck, directeur van financiën. Zij vertrekken 1 Juni naai* Nederland. Octrooiwet. van'r"den" 23sten dezer, houdende bepa ling, dat de Octrooiwet 1910 (Stbl. no.; 313) in werking zal treden op 1 Juni. Het Koninklijk bezoek aan Parijs. De „Figaro'* weet mede te deelen, dat Koningin Wilheimina gedurende haar ver blijf te Parijs audiëntie zal verleenen aan een delagatie van het stadje Orange in Vaucluse. Die delegatie zal bestaan uit de heeren Auguste Lacom, burgemees ter en afgevaardigde van Orange en Pourguerj' de Boisserin, afgevaardigde van Vaucluse. Orange, aldus merkt de Figaro op,; ging met twee en dertig heerlijkheden1 in Bourgonge aan het huis Nassau over door het huwelijk van hertog Hendrik van Nassau, voorvader van Koningin Wil heimina met Claude de Chalons, zuster en erfgename van den laatsten prins van Oranje. Het werd 11 April 1713 aan Frankrijk afgestaan. Maar de titel van prins van Oranje bleef aan het huis, dat Holland zijn koningen bracht en de tegenwoor dige souvereine. De Haagsche berichtgever van de Fi garo heeft een onderhoud gehad met d'ein Minister van buitenlandsche zaken den heer de Marees van Swinderen, naar. aanleiding van de reis van Koningin Wil heimina en Prins Hendrik naar Parijs. De Minister zeide, dat het een hoofd- renmaat te plaatsen Ongetwijfeld sjprak deze tot Johannes, zoudt gij u tusschen de wanden eener cel gelukkig gevoelenuw gedachten zou den daar bijna uitsluitend op hemelsdiej zaken zijn gericht; gij zoudt (het psalm gezang afwisselen niet de godvruchtige overweging. De stilte zou uw vermaak: zijn; gij zoudt u aan de armoede hechten als aan een moeder of bruid en op dere weg der zaligheid voortschrijden, bègeleid door twee engelen: de kuischheid en de nederigheid. Maar gij vergeet een nood zakelijke, onvermijdelijke zaak, de groote zaak waarvan de heilige Paulus spreekt, en zonder welke wij niets zijn. Het werk uwer zaligheid schijnt mij toe niet te be staan in een afgezonderd, verborgen en persoonlijk leven. De kool van Isaias heeft uw lippen aangeraakt, niet alleen om ze te zuiveren, maar ook om ze web sprekend te maken. Zeg niet als Mo- zes, die met den Heer redetwistte, dal gij verkondiger des Woords zult zijn Hij vordert van u de verklaring, de uiti legging van het Evangelie. Hij wil geen monnik, maar prediker zien. (Wordt vervolgd)".

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1