BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 795. g ftzicbolic Sou/tcmt Bursau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Trustvorming. De vr.ees voor trustvorming iis in ons land vrij denkbeeldig. .Trustvorming eischt in de eerste plaats een reusachtig kapitaal. Daarenboven loopt men in een land als het onze groot gevaar, dat, heeft toen eenmaal met groote financieele offers 'een trust gevormd, de regeering de grenzen voor invoer van het betrokken artikel zal openzetten, waardoor de bui- /cenlandsche mededinging het verhoogen !der prijzen belet. Dat gevaar is zoo groot, dat men zich niet zal wagen aan de vorming van een trust, wetend dat in ons land noch re- geering noch volksvertegenwoordiging (Onder den invloed van het groot-kapi- 1;alisme staan, en den trust dus aanstonds de kop zou worden ingedrukt. En nu laten we nog buiten beschou wing, dat 1 o. heffing van matige rech ten de trustvorming niet in de hand werkt, _2o. trustvorming ook bij ni et-belaste 'artikelen mogelijk is. Wie zich bang maakt voor trusts na de invoering van de tariefwet, maakt zich bang voor hersenschimmen. Dat is niet te veel V Slapheid. Iu Den Haag is een openbaar onder wijzer, die naar de wethouder van .onderwijs in den Gemeenteraad mede deelde „systematisch strijd voerde'^ tegen zijn schoolhoofd. Een hieruit voort gevloeide botsing bezorgde hem een '.schorsing. Diezelfde wethouder zeide in- tifsschen weder in den Raad dat die schorsing in de oogen van B. enW. geen straft is, terwijl B. en W. zelfs voorstelden, den man naar een andere school over te plaatsen, wat evenwel aldus opnieuw de wethouder „op zich zelf geen rehabilitatie" voor dien onder wijzer is. Hierover debatteerde de Haagsche Raad gisteren een paar uurtjes zulks tioen de vroede vaderen daar toch graag mef het gevolg, dat de overplaatsing met 26 tegen 12 stemmen werd goedge keurd. ;t Was dan ook „de eenig moge lijke oplossing", had de voorzitter gezegd. Zoo uit de verte valt deze zaak moei lijk te beoordeelen, maar van krachtig bewind geeft zij o. i. weinig blijk. ALGEMEEN OVERZICHT. Aangaande de beschieting van Marma- ritsa door de Italianen, iets wat zou lij ken op een uitbreiding der actie in de Aegeische zee schrijft de ltaliaansche Messagero: „Gewoonltijk bevindt zich in Marma- Titsa een kleine Turksche bezetting, die laatst aanzienlijk is versterkt. De Tur ken wilden ongetwijfeld beproeven door middel van kleine booten op één der $poraden te landen. Het slagschip „Re- gina Margherita" bombardeerde de ka zerne van Marmaritsa, met het doel een 'Concentratiepunt der vijandelijke strijd krachten te vernietigen. Men moet echter biet gelooven dat Italië aan een lan- FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 31) Uw majesteit wachtte zich wel! Par idon, de ijver welke mij meesleept zou Zoo ver gaan, dat uw dankbaarheid iWaarom aan Otfried meer te .geven dan hij wenscht?.... Zoo men hem meer ver heft, heeft hij alles te vreezen.... Ach, ik begrijp het; hare majesteit de keizerin heeft te veel hart om niet vurig te wen- schen ruimschoots de onrechtvaardighe den der fortuin jegens een verloofde te vergoeden. Een verloofde.... Ongetwijfeld een verloofde, en altijd jeen verloofde.... want kou Otfried eens '!de hoogste verwachtingen koesteren, weldra wist hij.... Albertus beloofde dan.... Albertus beloofde.... maar het schijnt mij toe, dat uw majesteit deze vertrouwe lijke bijzonderheden van de keizerin moest vernemen. Jk ken ze, sprak Wenceslaus snel» 'evenwel,.... dezen avond.... ik wil..J ding aan de kust van Azië denkt, men wil integendeel iedereli verbindingsweg tusschen de eilanden en het vasteland afsnijden. Bovendien tracht men (door aanvallen op verscheidene punten van Klein-Azië oolc de binnenlandsche ver bindingsweg tusschen de eilanden en 't vasteland afsnijden. Bovendien tracht men door aanvallen op verscheidene punten van Klein-Azië ook de bhmen- landsche verbindingen van Turkije te verstoren. De actie van Italië in de Ae geische Zee zal ook in het vervolg in' het bezetten van andere eilanden be staan. Reeds weer heeft generaal Amero een dergelijk feit naar Rome kunnen seinen. De torpedoboot Pegaso heeft hij naarSimi gezonden, waar het garnizoen tot over gave gedwongen en met de burgerlijke ambtenaren gevangen meegevoerd werd. Tot uitzetting der Italianen heeft nu de ministerraad voor goed be sloten. Alle Italianen behalve weduwen, werklieden en armen zullen ten spoe digste het land moeten verlaten. Tegen deze uitzettingen heeft Italië nu, volgens de Tribuna, een wapen in handen. Het blad wijst op de mogelijk- lijkheid, dat Italië het uitzetten en ge vangen nemen van Italianen door de Turken, zou kunnen beantwoorden met het uitzetten van de Turken op de bezet te eilanden. .Wij kennen, de besluiten der regee ring niet, zoo schrijft het blad, maar dit is zeker, dat de genoemde maatregelen geheel rechtvaardig zouden zijn, -en dat de openbare meening in Italië, voor het geval Turkije mocht voortgaan met het uitzetten van Italianen, of blijven wei geren de leden van de ltaliaansche mine- ralogische expeditie in Tripolis^ die zij wederrechtelijk gevangen houdt, uit te leveren, deze of een andere genoegdoe ning zou eischen. Als antwoord op de uitdaging van Puitschland, aldus de „Daily Express!" heeft de Engelsche admiraliteit besloten de bouw van linieschepen van het program van dit jaar met min stens 6 maanden te bespoedigen. Er is hier sprake van de vier linieschepen van het program van dit jaarmen verwacht echter dat de admiraliteit nog een vijfde zal aanvragen, als minister Churchill aan spraak maakt op het gevraagde aanvul- lingscrediet. Gemiddeld bouwt men in Engeland twee jaar aan een linieschip. Onder gewone omstandigheden gaan on geveer tien maanden voorbij, voor dat met de schepen, die gebouwd moetqn worden, begonnen wordt. Wordt met den bouw van de linieschepen in de laatste maanden van het loopende boek jaar begonnen, dan kunnen zij dus eerst in 1915 klaar zijn. Zeker zou dit onder gewone omstandigheden geschieden, waarmee men eerst in Juni zou kunnen beginnen. Het blad meent, dat de admi raliteit reeds in Juli de kiel van de vier of ten minste van twee linieschepen zal laten leggen. Dan zouden reeds in den zomer van 1914 twee schepen en mis schien alle vier, in dienst gesteld kunnen worden. spreek, maar spreek dan, Hatto, of bij mijn ziel.... Wenceslaus zweeg. Een hevige gram schap doortrilde zijn stem, zijn oogen fonkelden, de jaloerschheid greep hem in het hart. Ziehier dan wat ik' weet: De graaf van Beieren beloofde aan Otfried de hand zijner dochter, zoowel om zijn eigen vrijheid te erlangen, als ook om aan de wenschen van twee jongelieden, die el kander beminden, tegemoet te 'komen. Die elkander bemindenbarstte Wen ceslaus uit. Men had hen samen opgevoed, ver volgde Hattode gewoonte schiep we- derzijdsche belangstelling, de laatste groeide tot genegenheid aan de verloof den droegen op hun gelaat den zonne schijn .op hun toekomstig levenspadde bruid paste haar hoogflieidstooi, en......; Daarna stokte de koning. Daarna.... zond koning Karei IV een gezant om voor den koning der Romei nen de hand te vragen van Johanna van Beieren. Verdoemenis! schreeuwde Wenceslaus De erfgename van Beieren en Hene gouwen, die de hand van Otfried aan vaard had, begreep dat de staatkunde de toestemming van net aanzoek gebiedeed In een zijner redevoeringen had Chur chill een beroep gedaan op de Overzeesche gewesten om een deel der taak van de EngeN sche vloot over te 'nemen. In Canada en Australië is dit met instemming beant woord. White, de Canadeesche minister van financiën, heeft in een rede gezegd dat Canada stellig bereid zal zijn zijn volle aandeel in de verdediging van het rijk op zich te nemen. Pearce, do minis ter van verdediging, van het Australi sche Gemeenebest, heeft gezegd, dat Churchill's woorden de regeering van het Gemeenebest kracht zouden verlee- nen, wanneer zij bij het Parlement om een groote som voor den aanbouw van oorlogsschepen aankomt. En Fisher, de eerste minister, heeft gezegd, dat hij Churchill's plan, den besten grondslag vond voor de veiligheid van moederland en gewesten. GEMENGD. Lyonakis, een lid van de voorloo- pige regeering van Kreta, is onlangs in Athene poolshoogte komen nemen van de stemming in Griekenland ten opzich te van Kreta om aan de Kretenzer af gevaardigden ter Grieksche Kamer in structies te geven. Zoo noodig moesten zij een half jaar in Athene blijven om te wachten tot de Kamer bijeenkomt. Slechts als de Kamer zelf hen uitsluit, zullen zij naar Kreta terugkeeren. Door Amerkiaansche marine-autori teiten is beslag gelegd op het stoom schip „Santona", dat onder Engelsche vlag voer, wegens het aan boord hebben van wapenen en ammunitie voor M e-x i c onbestemd. De verboden lading bestond uit 100.000 geweerpatronen en tien Jasten met karabijnen. Uit Londen wordt gemeld, dat in de Abernantmijn in de nabijheid van Port Llanfraith, in Zuid-Wales, een ernstig ongeluk gebeurd is. Er had in de pas kort geleden geopende mijn een ont ploffing van mijngas plaats, waar door zes personen werden gedood en verschillende ernstig werden gewond. De bemanning van de Carpathia, heeft een maand salaris ontvangen voor de diensten bij de redding van de schip breukelingen der Titanic bewezen. Uit Grenoble wordt gemeld, dat trein van de lijn Parijs-Lyon-Middelland- sche Zee bij een overweg met een tram wagen in botsing kwam. ,Een ban kier werd gedood, zijn vrouw levens gevaarlijk en twee andere reizigers zwaar gewond. De vorige week, zoo wordt thans uft Nancy geseind, zijn de Fransche couranten, die daar aan de kiosken verkocht werden, met aanmerkelijke ver traging aangekomen. Men verzekert dat ze eerst aan de grenzen zijn doorge zien of er geen onthullingen over de woorden des Duitschen keizer s in voorkwamen. In Konstantinopel verluidt dat aan beide zijden van den ingang van de Bosporus troepen worden samenge trokken. De hoogten in de nabijheid van Bujukdere zijn reeds door twee batal jons bezet. Men ziet hierin vrees voor een actie van Rusland. efschte. De verloving werd vort)raken', en niets i n haar getuigde van een daar door toegebrachte slag. Uw majesteit zag haar Praag binnentreden met den glimlach op het gelaat.... Zij was ver blindend schoonzij verblindde Zij voerde Otfried mede, mompelde de koning. Haar broeder, merkte Hatto zacht aan. En wat doet zulks er aan toe, sire? Zijn twee groote zielen niet in staat over hun hartstochten te zegevieren? Zoo, het was dan hartstocht? Het geheel e leven is hartstocht, sprak Hatto. Wil in het oog houden, dat de keizerin aan Notberg het leven van den graaf van Henegouwen dankt. Nimmer wordt een dergelijke schuld afbetaald... Doch wat is er aan gelegen of de doch ter van den graaf gedurende eenige da gen in Otfried haar toekomstige echt genoot zag. Zij kende de wereld niet; het kasteel, waar zij slechts den ouden kapelaan, juffrouw Brigitta en Otfried zag, was haar een klooster. En dan» !wat zou het leven geweest zijn van <Je iecht- genoote van Otfried. Albert dacht aan een nieuwe verbintenis, en de stiefmoe der zou zeker niet berust hebben in ieen verbrokkeling der domeinen voor een bri44sc4ftt baret AangqhuwdedQQhter. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is bij het departement van Financiën benoemd tot adjunctcom mies H. J. D. van Wessum, thans adj- commies bij het hoofdbestuur der ppste- rijen en telegrafie; is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te 'sGra- venhage, mr. R. del Campo, genaamd Camp, thans in gelijke betrekking te Amsterdam zijn benoemd tot president van het gerechtshof te Amsterdam mr. B. Si mons thans vice-presidenttot vice-pre sident mr. R. H. A. M. Romme, thans raadsheer is aan F. J. Kleyn eervol ontslag ver leend als hoofdcorrector met den perso neel en titel van directeur der Nederl. Staatscourant. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin kwam gisteren te 4.53 te Apeldoorn terug, uit den Haag waar zij, zooals reeds gisteren is gemeld de conferentie had gehad met de minis ters van-binnenlandsche zaken, oorlog, marine en financiën. Zij was vergezeld door freule Six en baron v. Tuijll van Serooskerke. De salonwagen werd niet afgehaakt en H. M. wandelde van het tweede perron, voorafgegaan door den stationschef, den heer C. Dellevoet» en den inspecteur van politie, den heer ij. Bakker, naar den uitgang, H.M. nam met freule Six in de gereedstaande! auto plaats en vertrok onder toejuichingen naar Het Loo. i Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt be kend dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 21 Mei 1912 den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. M. den koning van Denemarken, voor den tijd van drie weken, en wel 7 dagen middel baren rouw, en 14 dagen lichten rouw. Begrafenis koning van Denemarken. H. M. de Koningin heeft tot hoofd der bijzondere Koninklijke Zending bij de begrafenisplechtigheid van koning Frederik van Denemarken, aangewezen den gep. vice-admiraal Den Bosch, lid van den Raad van State, adjudant in buitengewonen dienst. De missie vertrekt a.s. Woensdagoch tend naar Kopenhagen. Oud-minister Wentholt. Blijkens een bericht in de „St.crt." van gisteravond is aan den oud-minister vi ce-admiraal J. Wentholt, op zijn ver zoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De Chineezen-kwestie. De correspondent van „Het Handels blad" te Batavia seint d.d. 20 Mei: De oproerige stemming onder de Ma- cao-Chineezen noopte de hier geboren Chineezen een krachtige vereeniging op te richten. De garnizoenen in den Oosthoek van Java houden zich gereed om op het eer ste sein te vertrekken tot demping van eventueele onlusten. Welk een verrassing! Welk een bedwel ming! toen Boceslaus een kroon in de oógen deed schitteren. Ja, welk een bedwelming!.... Zij aan vaardde.... Wat kon zij anders?.... Haar vader.... ,Uw majesteit weet, dat prinsessen.... Wenceslaus stond op, naderde een zilveren spiegel, zag daarin een ©ogen blik zijn beeld en stampte woedend met den voet. Ik ben leelijksprak hij bitter. Kon uw majesteit een \yaardiger keus gedaan hebben vervolgde Hatto.... Het is bekend, dat de koningin uw persoon oprecht is toegedaan... zij bemint der mate haar gemaal, dat zij alle gunstelin gen van den vorst op een afstand houdt. Dat edele en fiere hart, die kloeke |eh scherpzinnige geest zou in omstandighe den met )sjucces de machine der staat kunde in beweging helpen houdenzij zou zich op de hoogte stellen van alle aangelegenheden.... Zelfs in haar hard nekkig vluchten van alle genoegens kan men slechts haar vernuft bewonderen een vrouw van haar waarde toch spaart zich voor de toekomst. Tusschen God en haar echtgenoot .vormt Johanna zich tot een der edelste figuren in de historie. ZU versmaadt de bals, 3e feestensteeds; H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder arriveer- de gistermiddag aan het C. S. te Am sterdam, met den trein die om 5.29 uit Baarn aldaar aankomt. H. M. was verge zeld van drie hofdames en een kamer heer. Per gereedstaande auto werd on middellijk naar den Stadsschouwburg ge reden, alwaar H. M. de Parsifalopvoe- ring door de Wagnervereeniging met haar bezoek vereerde. Daar het uur van aankomst niet algemeen bekend was, had slechts een kleine menigte belang stellenden zich voor het C. S. opgesteld. Na afloop -van de voorstelling keerde H. M. per auto naar Soestdijk terug. Koninklijk bezoek. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Ko ningin naar de Tijd meldt, een bezoek gebracht aan de brei en naaischool te Gortel onder de gemeente Epe (Vel.) Een instelling door H.M. in het leven geroepen. De Koningin werd ontvangen door de directrice baronesse Sweerts de Landas-Copes van Hasselt, echtgenoote van den burgemeester van Epe. H. M. nam met veel belangstelling kennis van de vorderingen der leerlingen en ont haalde dezen elk op een tulband, welke zij met een hartelijk woord aan de meis jes persoonlijk uitdeelde. Staatscommissie vlootverdediging. Naar het „Dgbl. v. Z.-H. en 'sGr." uit goede bron verneemt, is luitenant-gene raal Van Heutsz, oud-gouverneur-gene raal van Indië, aangezocht om het voor zitterschap op zich te nemen van de com missie, welke een onderzoek zal hebben in te stellen in zake de verdediging van Nederland en Nederl.-Indië, waarvoor in ae Tweede Kamer io g-c Ziekte- en Radenwet. Het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft, naar „Het Volk"* meldt, tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin de meening te kennen gegeven wordt, dat in het ontwerp-Raden- wet, zoomede in het ontwerp^Ziektewet; [vele wijzigingen moeten worden aange bracht. Een uitvoerige toelichting is bij het adres gevoegd. De Bond van Werkliedenvereenigingen op Zuid-Bevel'and, waarbij 12 vereenigin- gen zijn aangesloten, heeft besloten aan de regeering een adres te richten met het verzoek, haar thans bestaande zieken kassen en ondersteuningsfondsen bij de behandeling der ziektewet wettelijk te er kennen en 4e leden daarvan niet tot ver zekering van staatswege te verplichten. Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. G/ (stermiddag vergaderde in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de Algemeene Bond onder leiding van mr. Kooien. Vertegenwoordigd waren 41 kiesvereenigingen. De voorzitter heette allen hartelijk welkom op deze ver gadering en beschouwde den bond ais een boom ,die om de 4 jaar vruchten moet dragen. Daarva nlevert de agenda hei bewijs. Zij vraagt de aandacht voor een zaak van actueel belang. Toen wij ons program van actie vaststelden, erkenden wij, dat de Staat kan ingrijpen in sociale aangelegenheden, daarbij in aanmerking treft men haar aan in bedeplaatsen, of sluit zij zich in haar vertrek op. Nie mand overschrijdt den drempel van dat vrouwelijk heiligdom, waarvan de eer baarheid de deuren bewaakt. Wenceslaus antwoordde niet. Hij beschouwde Hatto met somberen blik Deze, ontsteld door het onheilspellend vuur, dat uit de oogen ^ijns meesters, lichte, stamelde eenige woorden m' zweeg. Daarnariep de koning. Wat wil uw majesteit zeggen 7 Het is niet alles, hernam Wences laus. Ik' weet niet.... Gij weet meer, spreek1; wat vreesV gij? Ik' vrees.... Ducht niets dan de leugen, Hatto. Sire, sprak' de bedrieger, terWijl hij zich boog, langen tijd mocht ik de goed-i heid uwer maejsteit ondervinden.... Zi| heeft mij die onttrokken. Ik heb er on«( der gezucht, maar achtte mij geenszins van mijn ee|d v,an toewijding en trouw ontslagenen zonder ophouden waakté ik over de eer van mijn koning als ov« zijn D.ër8opn.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1