18 De Ziekteverzekering. BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 793. 9c £cicbehc Sow/ta/nt Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De Tweede Kamer zal Dinsdag met de behandeling der Raden- en der Ziekte wet een aanvang maken en daarom is leen beknopt overzicht van beide wets ontwerpen hier op zijn plaats. Het ontwerp-Radenwet beoogt orga nen in het leven te roepen ter uitvoering van de verzekeringswetten. Volgens de be palingen dezer wet zullen de Raden van Arbeid allereerst dienen voor de uitvoering ider Ziektewet. De Raad van Arbeid wordt saamgesteld uit een gelijk aantal pa troons -en werklieden, door beide groe pen afzonderlijk te kiezen. De Koningin benoemt den voorzitter, terwijl de Raad terzijde wordt gestaan door een secreta ris, die advocaat moet zijn. De Raad beheert de officieele zieken kas, waarbij volgens de Ziektewet alle verzekeringsplichtige arbeiders ingeschre ven moeten zijn. Hij stelt de premiën vast jen hem is opgedragen het nemen van maatregelen in het belang "der volksge zondheid. Hij moet in'het algemeen alles bevorderen, wat kan strekken om het gezondheidspeil te verhoogen. Hij zal ook bevoegd zijn tot de ziekteverzekering per sonen toe te laten, die niet verplicht Zijn zich te verzekeren, doch die zulks v r ij w i 11 i g willen doen. Hij kan voorschriften uitvaardi gen, om bepaalde groepen van perso nen onder de ziekteverzekering te fcren- »egn, die er tot dan toe niet onder vielen. 'Zoo zijn, om door een voorbeeld te ver duidelijken, de losse arbeiders door de wet van de verzekering buitengesloten, doch de Rjaad van Arbeid is bevoegd hen erin op te nemen. Voor verschillende besluiten heeft de Raad van Arbeid de goedkeuring noo- dig van den Verzekeringsraad, welk col lege ongeveer een taak zal hebben te ver vullen als de Ged. Staten eener provincie ten opzichte Van een gemeentebestuur. Het ontwerp-Ziektewet geeft geen om schrijving wat onder ziekte wordt ver staan. Het zegt alleen, dat zwangerschap «en bevalling ermede gelijk worden ge steld, zoodat ook in die gevallen zieken geld wordt uitbetaald. Overigens geeft hei toch twee kenmerken voor ziek-zijn aan, nl. ongeschiktheid tot werken en noodzakelijkheid van geneeskundige be handeling. Zooals bekend, verplicht de wet alleen tot verzekering van ziekengeld. Maar om op dit ziekengeld aanspraak te doen felden, moet de verzekerde voor geiiees- undige behandeling hebben gezorgd, m. a. w. hij zal als regel lid van een zieken fonds moeten zijn. Dit ziekenfonds moet voldoen aan bepaalde edschen in de wet gesteld. De verzekering geschiedt bij de over heidskas, doch het ontwerp bevat een stel bepalingen om de mogelijkheid te ©penen, dat de verzkeringsplichtigen in plaats van bij de overheidskas zich kun nen verzekeren bij particuliere ziekenkas sen. De premies worden evenwel door «den Raad van Arbeid, die het beheer '©ver de overheidskas heeft, geïnd. De particuliere ziekenkassen ontvangen vol gens haar ledental van den Raad van 'Arbeid hun deel in de premies, nadat .'jdaarvan iets is afgehouden voor admini stratiekosten en ten behoeve van alge meen© maatregelen in het belang der volksgezondheid. De premie wordt betaald voor de eene jheft door de werknemers, voor de andere helft door de werkgevers. Laatstgenoem den houden het deel der werklieden in ')eii dragen het aan den Raad van Arbeid af. Ziekengeld wordt gedurende 6 maan- jden uitbetaald, ingaande den derden dag van de ziekte. De Raad van Arbeid is bevoegd dezen termijn tot 12 maanden te ^verlengen. Is iemand in een tijdsverloop van 12 maanden 180 dagen ziek geweest Jdan kan hij in de daaropvolgende 12 maanden slechts over 90 dagen ziekengeld jp.ntvangen. Over de Zondagen wordt geen Uiekengeld uitgekeerd, j Het ziekengeld bedraagt 70 pet. van jhet gemiddelde der loonklasse, waartoe Jjjte verzekerde bij den aanvang der onge schiktheid tot arbeiden behoorde. Aam •pen Raad van Arbeid i,s evenwel toege staan dit bedrag te verlagen tot uiterlijk iÜtt Rfit, pf te verhoogen, tot ten .hoog ste 90 pCt. Ook kan de Raad van Ar|- beid, als een zieke heirfstellende is en daardoor in staat een gedeelte van zijn arbeid te verrichten, hem eein deel van het ziekengeld uitkeeren in verhouding tot de verloren geschiktheid. De uitkeering van ziekengeld duurt voort, zoolang de arbeider ziek' is, ook al wordt hem tijdens de ziekte zijn be trekking opgezegd. Verzekerd zijn alle arbeiders in dienst van een onderneming. De huiselijke dienstboden vallen volgens het ontwerp dus buiten de wet, al bestaat er een sterke strooming, die het tegen deel wenscht. Voorts zijn van de verzekering buiten gesloten lo. de leerlingen, zoo hun geen loon in geld wordt uitgekeerd; 2o. de arbeiders, die meer verdienen dan een door den Raad van Arbeid vast testellen loon. Dit loon kan voor iedere gemeente van ons land verschillen,; het mag echter niet beneden f 2.50 of boven f 5 per dag bedragen 3o. de arbeiders, die in de bedrijfs belasting zijn aangeslagen tot een, be drag als in een aparte bij de Radenwet behoorende tabel is vermeld 4o. de losse arbeiders. De Raad van Arbeid is evenwel bevoegd deze cate gorie personen in de verzekering op te nemen 5o. de bemanning van een, schip, dat de zee bevaart, buiten het gezicht der Nederiandsche kust pleegt te gaan en langer dan een week achtereen van, Ne derland pleegt afwezig te zijn; 6o. de arbeiders in dienst van een pu bliekrechtelijk lichaam, in zooverre zii reeds ziekengefcTöntvangen7T)e groepen,, die geen ziele eng eld ontvangen, zijn in de wet opgenomen; 7o. de arbeiders, die ter vervulling van militairen dienstplicht onder de wa penen zijn. De arbeiders in de land- en tuinbouw bedrijven zijn in de verzekering begrej- pen. Van de z.g. huisnijveren zijn alleen, zij verzekerd, die een overeenkomst heb ben aangegaan, als bedoeld in de artt. 1637 a en c. van het Bung. Wetboek (ar beidscontract), d. w. z., degenen ,die geacht wonden in loondienst van, den werkgever te zijn. Voor de zelfstandige huisnijveren rest slechts de vrijwillige verzekering. Op verzoek kan de Raad van Arbeid van de verzekering vrijstellen dengene, lo. wiens dagloon minder dan 40 cen,ts bedraagt of 2o. die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken is. Met deze laatste categorie zijn. de lijders aan sleepende ziekten bedoeld, van wie een hoogere premie moet worden ge- eischt om de kas niet onevenredig te be lasten. Deze hoogere premie kan den menschen het vinden van, een betrekking bemoeilijken en vandaar dat de wet de gelegenheid open laat hun vrijstelling van verzekering te verleenen. De werkgever is verplicht alle aan giften omtrent zijn arbeiders te doen, die de Raad van Artbeid van hem zal ver langen. In bepaalde gevallen kan, de Raad van Arbeid aangifte van de werk nemers verlangen. Mocht de werkgever de aangifte bij de ziekenkas hebben verizuimd en een zijner arbeiders wordt ziek', dan zal deze toch aanspraak op ziekengeld hebben. Een nalatigheid in aangifte kan den werkgever duur te staand komen, want hij is ver plicht de achterstallige premie bij te betalen, zonder gerechtigd te zijn de helft daarvan van het loon van den, ar beider af te houden. De vordering we gens premie verjaart echter na twee jaar. Indien aan te nemen, is, dat uit onbe kendheid met de wet de aangifte is verl- zuimd, is deze bepaling niet van toepas- sing. Het pntwerp Devat natuurlijk bepa lingen om te voorkomen, dat event, be houd van loon en dubbele verzekering de inkomsten tijdens de ziekte zouden doen, stijgen boven het gemiddeld inkomen in, gewone tijden. Wanneer een, zieke ar beider zijin 1 oon behoudt of krachtens een andere verzekering uitkeering ontvangft, wordt hetziekengeld verminderd met zoodanig bedrag, dat zijn gezamelijke ontvangsten het gemiddeld dagloon niet te boven gaan. j. Bij opname in een ziekenhuis on.tvangt de arbeider, die geen kostwinner is, een derde van het ziekengelddegen©, die voor zijn verpleging zorgt, twee derde. Is de arbgider jechtei kostwinner.. dan kan de Raad van Arbeid het zieken geld geheel of ten deele uitbetalen aan de personen, in wier levensonderhoud cle verzekerde voorzag. Reeds boven zeiden wij, dat de aan spraak op ziekengeld vervalt als de ar beider geen lid is van een erkend zie kenfonds, tenzij aann,eemlijk wordt ge maakt, dat hij zich geen geneeskundig© hulp heeft kunnen verzekeren. Boven,dien verliest hij zijn aanspraak, als de ziekte aan opzet is te wijten. De Raad van Arbeid is bevoegd de uitkeering geheel of gedeeltelijk te wei geren o.a. als de ziekte veroorzaakt is door misdrijf van den verzekerde, of, in dien hij een bekend onzedelijk gedrag leidt, door zijn onzedelijkheid. Vervol gens als de verzekerde geen geneeskun dige hulp inroept of zich schuldig maakt aan gedragingen, die zijn gepezing be lemmeren, of als hij weigert inlichtingen te verstrekken. Aan dronkaards kan de Raad van Ar beid inplaats van ziekengeld een an,der© uitkeering doen, b.v. in den vorm van, versterkende middelenof hij kan het ziekengeld doen aanwenden, ten behoeve van het gezin van den dronkaard. Het ziekengeld wordt uiterlijk uitbe taald in de week volgende op die, waar!- over het is verschuldigd. Alleen de door den verzekerde verschuldigde premiel mag worden afgehouden. Beslag op ziekengeld is niet geldig evenmin kan het recht op ziekengeld overgedragen of verpand worden. Het Rijk waarborgt zonder eenig voor behoud de uitkeering. De premiën, die als regel voor alle of meer grö~epen hooger worden gesteld, als uit statistische gegevenseen grooter ziektegevaar in die beroepen blijkt. Voor een onderneming, die door haar inrichting of door de wijze van exploitatie bijzondere gevaren voor de gezondheid oplevert, kan de premie worden verhoogddit meerdere is ge heel door den werkgever verschuldigd. Volgens art. 51 worden de premies vastgesteld naar het gemiddelde der on derstaande loonkassen. Klasse Dagloon Gemiddelde. I. minder dan f 0,70 f 0.50 II. van f0.70 tot en met f0.99 f0.80 III. -1.00 -1.39-1.20 IV. 1.40 -1.89 -1.60 V. -1.90 -2.49 -2.201 VI. -2.50 -3.49-3.00 VII. -3.50 en meer -4.00 De aanspraak op ziekengeld blijft be houden 6 maanden, nadat de verzeke ring is geëindigd. De ongevallen komen de drie eerste maanden ten laste van de ziekenkas. Minister Talma heeft echter een wijzi ging van de Ongevallenwet toegezegd om aan de ziekenkas 20 pCt. der uitkee- ringen van de ongevallen, terug te be talen. Het ontwerp bevat uitvoerige bepalin gen over de inrichting der ziekenkassen, over de voorwaarden van de vrijwillige verzekering en de eischen, waaraan de bijzondere kassen moeten voldoen om „erkend" te worden. Een afdeeling bevat de artikelen die betrekking hebben op het beroep, dat tegen verschillende besluiten van den, Raad van Arbeid kan worden ingesteld, terwijl het wetsontwerp sluit met de gebruikelijke straf- en overgangsbe palingen. i V De duurte bestendigd? Da anti-tarief wetmannen hebben, 'n oogenblik met de handen in 't haar ge zeten. Ze hebben nl. altijd gezegd, dat het leven door de nieuwe tariefwet zooveel duurder zou worden. En nu de nieuwe tariefwet er nog njet is, hebben wij een winter achter den rug, zóó duur, als velen onzer zich niet kon den heugen Jammer genoeg voor het anti-tarief - wet-oomité kon die duurte niet aan de nieuwe tariefwet worden geweten. Bovendien was het 'n leelijke miste kening voor de heeren, want het volk ondervond helaas aan den ljjve, dat ook onder z.g. vrijhandel het leven duur kan zijn. Hoe zou men zich nu uit deze ongele genheid redden? Wel, het anti-tariefwet-eomité gaat eenvoudig vertellen, dat de tariefwet de ito tilden _zaj bMe&toai Aan z'n oplossing is nu geen, greintje originaliteit Dat is luk-raak maar wat beweren. De duurte is gekomen onder den z.g. vrijhandel. Of deze duurte bestendigd zal worden, hangt van geheel andere oorzaken af. De tariefwet kan daarop slechts van zeer weinig invloed zijn. Maar met de waarheid neemt het anti- tariefwet-comité het zoo nauw niet. Verdraagzame vrijzinnigheid te Leiden. Het verschijnt om de viertien dagen met vier pagina's, het democratisch or gaan voor Leiden en Omstreken „De Balans", 't Is dus wel zeer „vereerënd" voor ons, als het bij die beperkte ruim te zóóveel plaats wijdt aan de bespreking van ons bHad! In het laatste nummer wordt alRereerst afgedrukt een hoofd artikel uit ons blad, getiteld „Actie". De lezers herinneren zich, dat wij daarin wezen op de noodzakelijkheid om zich aan te sluiten bij een Katholieke Kies- vereeniging, teneinde front te maken te gen het streven der vrijzinnige partijen. Uit het fraaie commentaar, hetwelk het blad bij dit artikel geeft, blijkt en wij zijn de redactie tot op zekere hoog te dankbaar voor de bevestiging van wat wij schreven dat wij gelijk hadden, toen wij in het aangevallen artikel be weerden, dat de verbroedering der vrij zinnige partijen tot grondslag heeft een gerneenschappel ijken afkeer van alles, wat Christelijk is, een gemeenschappelijk verlangen om de macht van de Christe lijke beginselen, de Christelijke moraal in het openbare leven te fnuiken, om de heerschappij van Christus terug te drin gen, geheel en al te bannen uit het openbare leven, en om Zijn souvereine Koningsmacht te omsluiten en te beper ken binnen kerkgebouw en huiskamer. Dat Is niet waar, zegt „De Balans". Het gemeenschappelijk beginsel van de vrijzinnige partijen heeft met dit alles niets uit te staan, m. a. w. het is niet waar, dat het vrijzinnig beginsel de macht van het Christendom in het openbare leven wil fnuiken. En luister nu eens naar wat het blad er onmiddellijk op laat volgen, 'tls treurig, dat de redactie zoo kortzichtig of brutaal is, dat zij der gelijke tegenstrijdige beweringen in een zelfde artikel neerschrijft: „Wat ons betreft, liever zagen we door een vloedgolf aangerold uit de zee deze lage landen verzwelgen, dan de zegepraal van 't jezuietendom op den vaderlandschen bodem, die onze vaderen der zee niet ontwoekerden opdat hun lamlendig nageslacht hem zou maken tot gastvrije woonplaats en kweekbed voor wat elders als geeste lijk vuil en gevaarlijk over de gren zen wordt geworpen. Gij kleine luy- den, eert Uwen God op roomsche, calvinistische of welke wijze ook, in Uw huis en godshuis, maar werpt het priesterdom met forsche hand van alle plaats waaruit Uw materiëele belan gen, naar eisch van Christus leer, toe gepast op de moderne maatschappij, door Uwe gemeenschappelijke vertrou wensmannen geregeld moeten wor den." Wat 'n verdraagzaamheidWat 'n vrijzinnigheid spreekt er uit deze woor den I Daarna komt een berichtje over het liefdewerk Oud Papier, zooals dat in ons blad heeft gestaan. De vrijzin nige redactie, aan wie klaarblijkelijk eigen is de breede en ruime opvatting, die het monopolie en de eer en het kenmerk van alle vrijzinnigheid vormt, geeft aan zijn lezers dezen kostelijken raad: „Och, verbrandt uw rommel toch liever, dan bij te dragen tot de machts- vergrooting van Rome, gij die uw steun onthoudt dengenen die de pries terheerschappij trachten te keeren." Is dit geen schandelijk' staaltje van onverdraagzaamheid Maar wij zijn nog niet ten einde. Op de derde plaats wordt uitgeknipt een bericht uit ons blad betreffende den Ka tholieken .Bond voor den wereldvrede).. En na dit bericht volgt deze boutade: „Heeft Rome ooit anders gedaan dan ramp gebracht om zich al het goud der aarde toe te eigenen?.... De vrede des doods zal eerst heerschen mocht Rome ovenvinnen.... de feite lijke Wereldvrede pas geboren wor den w<aiyieer het voor goed va;; den aardbodem zal zijn weggevaagd." Rome van de aarde wegvagenRom© heeft niets anders gedaan dan rampen, gebracht om het goud der aarde te ver werven! Is het niet treurig, dat de haat tegen Rome iemand zulke zotteklap kani doen neerschrijven? Is het niet treurig voor de geestesgesteldheid van den schrij ver, dat het respect, zichzelf en zijn lezers verschuldigd, hem niet beweegt zulk een schoone taal liever te verzwijgen? We zijn eerlijk van meening, dat het menigeen van da mede-standers van dit vrijzinnig orgaan te grof en te plat zal zijn. Niet om te debatteeren met dit blad i onze lezers zullen gemakkelijk begrijpen* waarom wjj dat de moeite niet waard achten maar alleen om eens te laten zien, welke vrijheid de vrijzinnigen aan anderen toestaan. De zinspreuk, die do redactie in ditzelfde nummer afdrukt, klinkt als sarcasme -De moderne maatschappij erkent het principe, dat ieder burger het gebied zijner eigen vrij heid vergroot door dat te deelen mét zijn medeburgers. Als de vrijzinnigen hun vrijheid willen vergrooten door die te deelen met hun; medeburgers, dan tellen zij de Room- schen zeker niet onder hun medeburgers, want.... Rome moet van den aardbodem weggevaagd, wil de feitelijke wereld vrede voor goed heerschenAldus een; uitspraak in hoogste instantie, gegeven! door „De Balans", democratisch orgaan, voor Leiden en Omstreken, verschijnend Zaterdags om de veertien dagen, in het laatste nummer. i Het patroonsverbod. De driestarschrijver van de „Stan daard" wijdt enkele woorden aan de behandeling van de Bakkerswet in de Tweede Kamer, den minister hulde bren gend voor diens heldere, terzakekundigd en doelbewuste uiteenzettingen. De schrijver blijft echter handhaven zijn prin- cipieele bedenking tegen dit ontwerp* welke hierin bestaat, dat de patrooiisar- beid wordt verboden. Dit geschiedt zoo als men weet, omdat anders de concurren tie tusschen het grootbedrijf en het klein bedrijf ongelijk gewapend zou zijn, daar de patroon in het grootbedrijf zonder gezel len geen nachtarbeid zou kunn.en verrich ten, terwijl die in het kleinbedrijf dit wel zou kunnen. Dit nu zegt de drie starschrijver rechtvaardigt geen pa troonsverbod van Overheidswege, en kan het nooit rechtvaardigen, omdat concur rentie is vrije wedstrijd en zonder vrij heid haar karakter verliest. Het verwondert ons de „Standaard'* uit het princiep, dat de concurrentie een vrije wedstrijd is en zonder vrijheid haar. karakter verliest, te zien concludeeren, dat daarom een patroonsverbod niet ge rechtvaardigd is. Die vrije wedstrijd kan toch door ongelijkheid der uiterlijke om standigheden haar vrij karakter practisch verliezen. Die uiterlijke omstandigheden voor alle partijen gelijk te maken is de plicht van dengene, die voor de vrijheid dier partijen heeft te zorgen. De uiterlijke! omstandigheden waren door het verbod van den nachtarbeid voor gezellen onge lijk geworden bij de concurrentie van groot en kleinbedrijf was het eerste door de wet op den nachtarbeid van de ge zellen. 's nachts vast gebonden, het twee de kon vr'ij-uit zijn gang gaan. Is dit eenj vrije wedstrijd? Verliest zoo de con currentie niet haar vrij karakter? En daarlom moest de wet de uiterlijke om standigheden zoo regelen, dat beide par tijen hare krachten konden ontwikkelen* de ooncurrentie, den wedloop met elkan der konden aangaan, zonder dat de een aan een touwtje was vastgebonden, ter wijl de andere vrij was. En daarvoor was noodig het patroons- verfbod. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren heeft in den Duitschen Rijks dag de socialist Scheidemann door zijn on bekookt optreden den Rijkskanselier ge- legenheid gegeven met eenig succes de woorden van den keizer over Elzas-Lotharingen te vergoelijken. Eerst toch had v. Beth- mann verklaard dat hij niet onmiddellijk op de bekende vraag zou antwoorden, maar er bij de begrootingsbehandeling op zou terugkomen. Toen echter nam Schei demann het woord. Eerst behandelde hij de politiek jn het algemeen, waarbij hij den rijkskenseiier ,zijn dank betuigde voor

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1