3e Jaargang. No. 791. BUITENLAND. BINNENLAND. c SoicUciie GouAa/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per' post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag IS Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den Hemelvaartsdag zal De Leidsche Courant morgen niet verschijnen. Dwaze argumenten. Goed beschouwd draagt ieder Neder lander een deel van de lasten van elke belastingwet of verordening. B.v. de accijns op het zout. Deze drukt op den grijsaard en den Zuigeling evengoed als op den jonge ling en den getrouwden man. Neem den accijns op de suiker. Dit voedingsmiddel is met f 27 per ,100 K.G. belast. Zouden de zuigelingen en grijsaards geen aanzienlijke portie daarvan dra gen? Betalen zij thans niet reeds huil aan deel in de tariefwet? Welnu, waarom zou het dan een schrikbeeld zijn, dat zij ook een aan deel hebben te dragen van de nieuwe .tariefwet? - De Noordwijksche Strand- quaestie. De gemeenteraad van Noord wijk heeft gisteravond een beslissing genomen van groote beteckenis en ver-strekkende ge volgen. Met algemeene stemmen werd nl. be sloten de pachtsommen van het strand aanzienlijk te verminderen. Hierdoor wordt tegemoet gekomen ,aan de werischen van de pachters, die dit jaar voordeeliger hun b.edrijf zullen exploiteeren dan de beide laatste jaren, jondanks voor enkele perceel en de pacht sommen nog hoog zijn. De strandquaestie in zijn vollen om vang is hierdoor niet opgelost. Over de vraag, wie eigenaar is van het strand tus- schen de z.g. hoogwaterlijn en den voet der duinen is nog geen bindende rechter lijke beslissing gevallen, al heeft de SHaagsche Rechtbank reeds de duineige- naren in het ongelijk gesteld. Over dit punt blijft men voorloopig in [een staat van onzekerheid verkeeren. Waar echter de gemeenteraad door de vermindering der pachtsommen toonde 'den pachters tegemoet te willen komen, zou het van den kant der duineigénaren [jnooit verdedigbaar zijn hun beweerde fyechten op het strand te doen gelden flop een wijze, als zij beide voorgaande tljaren deden. De rust op het strand moet nu hersteld zijn. De eigendomsquaestie moet niet op het strand, maar in de rechtszaal worden uitgevochten. U Als alle belanghebbenden bij het strand dit begrijpen en oude veeten ver geten, gaat Noordwijk dit jaar een aan genamer badseizoen tegemoet dan de laatste jaren en zal de bloei van de bad- jiplaats daardoor worden verhoogd. Kamerstemmingen. Tot onze verwondering werd in de uXechtsche pers met name door De ÉTijd aanmerking gemaakt op de partij- [verhouding bij meerdere stemmingen, tij dens de behandeling der ^Bakkerswet in de Tweede Kamer gehouden. Speciaal btchtto genoemd blad het te betreuren, dat bij de meest principieel door Minister |ETalma afgewezen amendementen die .van de hepren de Visser en Snoeck Hen- leemans de stemmen der socialisten iden doorslag zouden gegeven hebben ten hate van de wet. Het geachte orgaan ziet daardoor roode nevelen rijzen. Reeds heeft Het Centrum er zeer ,ad rem op gewezen, dat toch een groote meerderheid van rechts evenzeer vóór dat amendement stemde, evenals een kleine minderheid der vrijzinnigen, zoo dat waarlijk niet valt in te zien, waarom juist die roode stemmen de wet zouden hebben gered. 1) Ieder willekeurig' groepje Kamerleden, groot genoeg om het surplus der stemming te vormen, kon dan wel die eer voor zich komen opeischen. Maar bovendien: is het niet juist een te v aardeereu verschijnsel, dat de Bak- jkerswetstemmingen zoo verdeeld uitvie- ü.en Wij vinden niets zoozeer te betreuren in het Parlement dan partijstemmingen, yooral wanneer deze plaats vinden bij ontwar pen, wa,araa,!l eu z00 ze eigenlijk alle bedoeld iedere partijdig heid vreemd is. Zelfs valt dit te zeggen van de subsidiewet voor de bijzondere scholen, waarvan immers onderwijsin richtingen van allerlei kleur en richting kunnen profiteeren. Dat de vrijzinnig heid er zoo weinige opricht kunnen wij waarlijk niet helpen. De Bakkerswet evenwel is uiteraard van iedere politieke tendenz absoluut vreemd; daar vait geen partijdigheid bij te halen of in te redeneeren. Verder: „van geen enkel Kamerlid mag gevergd, dat hij vóór een wet zal stemmen, om dat deze van een bevriend minister komt. De afgevaardigden stemmen naar eer en geweten en men kan heel vast rechtsch zijn zonder in alles met een rechtsch minister mee te gaan, terwijl het geens zins een bewijs van rechtsche neigingen is, wanneer een linksch lid voor een ontwerp van een minister der overzijde stemt. Uit dit oogpunt beschouwd vinden we 't verblijdend, dat de Bakkerswetstem mingen zoo gemengd vielen. Het ont werp krijgt juist daardoor de algemeene basis, welke het behoeft. Geen enkele partij kan er zich aldus op beroemen, dat de wet aan haar te danken is, geen enkele partij ook kan haar handen in onschuld wasschen, tenzij dan misschien toevallig een kleine groep van een of ander onderdeel. Bij de eindstemming hopen we gelijke verdeeldheid van stemmen waar te ne men, wat dan de Bakkerswet metterdaad zal stempelen tot eene, die op louter zakelijke motieven werd beoordeeld. En zoo hoort het immers ook. 1) Dat de Minister geenszins 1 i e- baügelt met de sociaal-democraten, bleek gisteren bij de behandeling van het amendement-Thomson c.s., Ihetvvelk de heer T alma bestreed, nadat Schaper het had geprezen. De sociaal democraten haalden toen bakzeil. Een argument voor staats pensioen. Het „Volk" is gaan uitrekenen, hoe groot het bedrag is, hetwelk wordt uit getrokken voor het pensioen van de of ficieren der Landmacht. Waarom Niet om aan te toonen, dat het te groot is, maar om er een argument uit te distil- leeren voor Staatspensioen voor alle ar beiders. Nadat de redactie heeft uitge rekend wij laten het rekensommetje voor haar verantwoording dat het totaal bedrag aan pensioen voor de of ficieren van de landmacht f 1.673.973, bedraagt, verzucht ze: Dit heele bedrag is zuiver staats pensioen er is geen cent premie voor betaald door de trekkers. Wat zullen de menschen zich dan treurig „be deeld" en „gedemoraliseerd" gevoe len, niet waar? Volgens de tegenstan- standers van arbeidersstaatspen sioen zouden die zielkundige werkin gen immers het groote bezwaar zjjn Ook op het kosten-bezwaar dat men tegen a r b e i d e r s - staatspensioen aanvoert, werpt het bovenstaande re kensommetje een eigenaardig licht. Hier blijkt dat voor ruim 1003 men schen ruim anderhalf millioen gulden beschikbaar is. Zou de Volk-redactie nu werkelijk' meen en, dat haar redeneering steekt houdt? Wat betreft dat zich „bedeeld" of „gedemoraliseerd" gevoelen, moeten wij eerstens opmerken, dat, ofschoon wij tot de tegenstanders van arbeiders- staatspensioen behooren, bij ons „die zielkundige werkingen" nooit het groo te bezwaar zijn geweest. Wij hebben an dere bezwaren te over. Maar dit buiten beschouwing gelatener is toch een groot verschil tusschen een ambte naar van den Staat en een gewonen; arbeider. Bij den eerste treedt de staat op als patroon en kan nie mand er iets demoraliseerends in vin den, als de Staat hen bij wijze van loon een pensioen toekent. Hiermede vervalt ook het kosten-bezwaar, want dat pensioen is een uitkeering van loon, waarvoor de Staat de diensten van de betrokken personen heeft ontvan gen. Bij een algemeen arbeiders- pensioen zou dus die anderhalf millioen voor de officieren moeten behouden blij- ven. En niet slechts voor .de officieren, maarook voor zoo vele lagere Staats-ambtenaren. Dat „vergeet" het Volk. De redactie van het „Volk" sluit met dezt; zinsngdei „Als het de leden harer eigen klasse betreft, is schraalheid bij de bourgeoisie verdwenen." Wij eindigen aldus: Als het de leden der „bourgeoisie" betreft, is logica bij het „Volk" verdvve- ALGEMEEN OVERZICHT. Na lang talmen, waardoor de laatste der auto-bandieten weer konden entsnappen, heeft nu de politie weer de reuk van hen gekregen en besloten direct handelend op te tre den. Gister werden zij op de manier, die bij de Fransche politie de gewoonte dreigt te worden, "belegerd in een villa te Nogent-sur-Marne een voorstad van Parijs. In afwachting dat de telegraaf ons he den het slot van het drama meldt geven we hier de bijzonderheden van gister. Tengevolge van aanwijzingen, ontvan,- gen door Guichard, den chef der Parij- sche Surété, verliet deze om 5.30 gis termiddag plotseling Quai d'Orfèvre met verscheidene inspecteurs. Te Nogent aangekomen, begaf Guichard zich on middellijk naar het landhuis, genaamd „Bonheur". Hij had zijn sjerp in de hand en zeide: „In naam der wet, ik ben commissaris vaii politie". Een indi vidu, in den tuin verborgen, loste een revolverschot, dat niemand trof. Gui chard trok zich daarop terug met de in specteurs en ij ehet huis omsingelen. Hij stelde den prefect van politie van het gebeurde in kennis en deze zond on middellijk ter plaatse verscheidene agen ten en reserve-brigades. Lépiite, Hamard en de procureur der republiek Touny vergezelden de expe ditie. Intusschen worden ook gendarmen en soldaten uit het fort bij Nogent ont boden. Zij hadden met scherp geladen wapenen en begaven zich onmiddellijk ter plaatse. Weidra was een ontzaglijke menschenmenigte aanwezig. Gedurende dezen tijd zetteai de be legerden en belegeraars de vijandelijk heden voort. De inspecteurs van politie met schilden van plaatijzer trachtten het huis te naderen. Lépine werd bijna ge dood door een kogel, die eenige centi meters boven zijn schouders voorbij vloog en ongelukkiger wijze den briga dier Fleury zwaar in de buik verwondde. De inspecteur Lépine werd ter zijde ge kwetst. De inspecteur Cornoure werd minder ernstig gewond. Guichard kon in weerwil van het ge weervuur het huis naderen en verklaar de, dat het Garnier en Vallet waren, die zich er in opgesloten bevonden met een of twee vrouwen. Een der vrouwen vertoonde zich voor het venster en werd onmiddellijk herkend, door Guichard, die haar een teeken gaf om bij hem te ko men. Eenige oogenblikken later begaf de vrouw zich naar buiten en werd on middellijk gearresteerd. Het geheele dak van het huis was door de enorme mas sa's steen en, die van boven van het via duct er op geworpen werden, vernield. De belegerden hielden toen op met vu ren. Men zegt, dat Garnier en Vallet her kend werden op een bijkantoor van een financieele instelling, waarheen zij zich begeven hadden om te onderhandelen over den verkoop van waardepapieren. De beambte, die hen herkende, was hen gevolgd. Toen de agenten van de .resérve-bri- gade voor het belegerde huis aankwa men, werden zij langdurig door het pu bliek toegejuicht. De bandieten, die eerst in een kelder gevlucht waren, begaven zich daarna op een zolder, vanwaar zij een minder leven dig vuren begonnen. Men meent, dat hun ammunitie uitgeput raakte. Te 10.15 's avonds ontbood de pre fect van de politie van Parijs electri- sche zoeklichten, want tengevolge der duisternis, bestond er groot gevaar voor alle personen, die zich in den omtrek van' het huis bevinden. Men moest maatregelen nemen om de opgewondenheid der burgers te kalmee- ren. Deze schoten er maar op los en hun kogels vlogen langs de ooren van poli- tie-agenten en gendarmen. Men liet eveneens dynamiet-patronen haleïi te Vincennes. Ifl 1.1*25 jverd^q twge djnamietpatro- nen aangebracht ten gevolge waarvan een gedeelte van den muur werd ver nield. De bandieten slaagden er nog in zich verdekt op te stellen. .Tot zoover de berichten tot heden ont vangen. (Voor nader nieuws zie laatste berichten). Op Rhodos schijnen de Italianen, blijkens berichten van het Turksche ministerie van oorlog, geen voortgang met hun actie te maken. Zij wagen zich niet buiten het bereik van het scheepsgeschut. In Constantinopel heeft het bezetten van enkele kleine eilanden, waarop .wei nig troepen lagen, niet veel indruk ge maakt. Men hoopt, dat de Italianen Chios en Mytilene zullen aanvallen, want daar zullen zij een energieken tegenstand vin den. Een dergelijke actie is echter niet te verwachten, na de ervaringen, die Italië op Rhodus heeft opgedaan. Eenigszins in tegenspraak met de be richten uit Turksche bron luidt het rapport van den kapitein van het Grieksche stoom schip „Patris" dat gisteren van Rhodus in den Piraeus is aangekomen. De kapi tein had den indruk gekregen, dat de Italianen van plan zijn geruimen tijd op Rhodus hun tenten op te slaan. Zij zijn bezig een straatweg aan te leggen. Duizend paarden en muilezels en een groote hoeveelheid levensmiddelen wer den aangekocht; de haven wordt ver beterd en vuurtorens opgericht. In het binnenland schijnen echter nog Turksche troepen te zijn, want Italiaansche vliegers hebben een bende door bommen uiteen gejaagd. De correspondent van de „Vossische „Zeitung" heeft een interview gehad met den bevelhebber van het garnizoen van Uskub Ismael Fusil Pascha, die vroeger ook commandant geweest is op Rhodus. Hij verklaarde, dat het garnizoen van het eiland uit 2500 man uitstekend ge oefende troepen bestaat met 2 batterijen berggeschut. Kort na het uitbreken van den oorlog heeft de vali van Smyrna bovendien ge zorgd, dat de Mohammedanen, op Rhodus woonachtig,van wapenen voorzien werden. De Duitsche Keizer schijnt zijn mond weer eens te hebben voorbij gepraat. In verschillende bladen vinden we vermeld, dat hij aan een diner bij den burgemeester van Straatsburg het volgende gezegd heeft in verband met de hcerschende anti-Duitsche agitatie in Elzas-Lotharingen. „Hoort eens; tot nu toe hebt gij ons slechts van den goeden kant leeren kennen, maar gij zoudt ons ook van de andere zijde kunnen leeren kennen. Het gaat zoo niet langer en In dien het zoo blijft, dan heffen wij eenvou dig de grondwet op en maken Elzas-Lo tharingen tot een provincie van Pruisen." Keizer Wilhelm sprak deze woorden zoo luid en beslist, dat zij ook door eenige andere heeren duidelijk werden verstaan. Later sprak de keizer nog langen tijd met dr. v. d. Scheer, lid der Eerste Kamer over dezelfde kwestie. Natuurlijk worden deze woorden, die niet door de officieele pers worden tegen gesproken en zal het hierbij waarschijn lijk niet blijven. GEMENGD. Uit St. Petersburg wordt aan de „Lokal Anzeiger'i geseind: In hofkrin gen hier ter stede is bericht ontvangen, dat koning Nicolaas van Monte negro ernstig ziek is. De Duitsche Rijksdag heeft in tweede lezing, tegen de stemmen der sociaal-democraten, Polen en Welfen, het nieuwe vlootontwerp in zijn geheel aangenomen benevens de aanvullingsbe- grooting. Uit Duisburg-Ruhrort wordt dd. gis teren geseind, dat de verwachte alge meene staking van Duitsche en Neder- landsche Rijnschippers niet is inge treden. Gisteravond zou een vergadering van het Verbond van Duitsche .Transport arbeiders gehouden worden, waarin men een definitief besluit zou nemen. Jiet is de vraag, zoo vervolgt het telegram aan de „Köln. Ztg.", of het tot een algemeene staking zal komen, daar zoowel bij de Nederlandsche schippers als bij de haven arbeiders weinig neiging bestaat om zich bij de- staking aan te sluiten. De kolen mijn werkers uit de Vereen igdeStaten hebben besloten de volgende week in Welkcshaire (Penn sylvania) een conferentie te houden, .waar bij niet minder dan 500 afgevaardigden; zullen tegenwoordig zijn en een definj» tief besluit omtrent een algemeene staking zal genomen worden. De stemming ondei) de arbeiders is tlegen de goedkeuring) van heft bemiddelingsvoorstel; vooral de buitenlandsche elementen onder de ar» beiders zijn zeer onrustig. Haast eiken dag hebben aan den ingang der mijn relletjes plaats, waarbij de soldaten dan telkens van hunne wapenen moeten bruik maken. Toen de bisschop van Piacenza dezëïp dagen per auto, in gezelschap van den pastoor van St. Bernardina en den eige- naar der auto, van Carravaggio naar huis terugkeerde, werden zij met steenen ge bombardeerd. De pastoor werd z w a a t gewond en bewusteloos opgenomen. De daders wisten te ontsnappen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan J. de Vries, meesterknecht bij de firma G. N. Boumai en Zonen, meelfabrikanten te Sneek; is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw jhr. L. F. Teixeira de Mattos; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. S. Vlieger. Het Binnenschippersbedrijf. Bij Kon. besluit van 9 dezer is de Staatscommissie, welke werd ingesteld bij Kon. besluit van 4 Mei 1905 en aan welke werd opgedragen den toestand na te gaan, waarin het binnenschipperijbedrijf ver keert, omtrent den uitslag van dit onder- zoek rapport uit te brengen en daarbij aan te geven of, en zoo ja, welke maatregelen tot bevordering van dezen tak van nij verheid zouden kunnen strekken, ontbon den, onder dankbetuiging voor de be langrijke door haar bewezen diensten. De Rijksmiddelen. Over de opbrengst van de maand April 1912 kan men tevreden wezen. Het was wel te verwachten, dat deze een flink bedrag hooger zou zijn dan die van April 1.911, omdat de laatste abnormaal gering was geweest, maar het accrès js grooter dan men kon voorzien. Want ondanks dat de successierechten die 't vorig jaar de oor zaak der geringe ontvangst waren, ditmaal nog minder opleverden dan in April 1911, is toch het totaal f952.327,43 hooger dan verleden jaar. Werd toen in het geheel f 14.204.002,90 ontvangen, thans was de opbrengst f 15.156.830,33. Uit de vergelijkende opgaven blijkt, dat de vermeerdering niet slechts enkele bronnen van inkomst betreft, maar vrijwel over alle is verdeeld, hetgeen van groo ter waarde moet geacht worden dan een toevallige aanzienlijke stijging bij een enkele groep. Daar dc eerste twee maanden van dit jaar ook een flink accrès hebben aange toond, zijn we dus nu na afloop van het eerste derde deel van het jaar een flink bedrag op verleden jaar voor.Werd toen over de eerste vier maanden ont vangen f 51.575.171,581/2, thans bedroeg de opbrengst over dezelfde maanden f 54.014.160,361/2, dus f2.438.988,78 meer. Mgr. Nolens. De Katholieke leden der Tweede Kamen hebben gisteravond in het hotel de „Twee Steden" den voorzitter hunner club, Mgr. Nolens, een diner aangeboden ter gele genheid van het onlangs door hem ge vierde 25-jarig priesterfeest. De Minis* ters Kolkman, E. R. H. Regout en L. W. H. Regout zaten mede aan. De toost op den jubilaris werd gehouden door den heer van Vlijmen. Koninklijk Bezoek. De Koningin bracht gistermiddag te halfdrie een bezoek aan het Ziekenhuis te Apeldoorn, waar H. M. op verzoek eenvoudig ontvangen werd door dr. Pot, voorz. en jhr. mr. Mollerus, secretaris. De Koningin bezichtigde de inrichting, sprak de verpleegden toe en overhandigde elk hunner een ruikertje. Ook de Röntgen- inrichting werd bezichtigd, die door dr. Geuken werd bediend. H. M. vertrok na een bezoek van een half uur. Tengevolge der Tariefwet. Als bijzonderheid wordt aan „De Tijd" uit Limburg gemeld Door groote buitenlandsche indus- trieelen zijn bereids gronden aangekocht met het oog op de komst der Tariefwet

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1