Uit de Natuur. BINNENLAND. ^Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courantvan [Zaterdag 11 Mei no. 788. is KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Bakkerswet. Onder uiterst geringe belangstelling riheeït de Kamer gisteren het debat over tie Bakkerswet voortgezet. Om vijf minuten voor elf waren er 'jniög geen 51 leden present, zoodat de ^Vergadering nader bijeen werd geroe- Ip.en tegen tieu juinuten over elf. j% En ook toen was de aandacht der le lden niet groot. Met aarzeling begon nien tjwn 1 uur te stemmen over een paar Amendementen, bevreesd als men was, tiat de zitting w ederom onvoltallig zou [blijken. Maar er waren precies leden ''{genoeg en zoo kon dan toch een beslis sing worden genomen. De discussies leveren weinig stof tot ^betrachting. Een tweemaal gewijzigd (amendement de Oeerj dat het grootbe- 'drijf een concessies wilde doen, werd fbndanlcs de vriendelijke tegemoetkoming [(en aanmoediging van den Minister, doch (jna bestrijding van de heeren Aalberse <pn Elhorst verworpen. Het herhaalde wijzigen van gen amen dement hetgeen Woensdag en Don- ,'tierdag in nog veel erger mate ge schiedde gaf den heer Nolens aanlei ding tot enkele opmerkingen. Men maakt •door deze voortdurende veranderingen ihet oordeelen bijna onmogelijk en waar moet het met zoo'n methode van wet- jgeven heen als aanstonds de Ziektever zekering met z'n tweehonderd amende menten aan de orde komt? Laat men deze wenken ter harte ne men anders komt men bij de Ziektewet jheelemaal in 't moeras. De Week in tiet Buitenland. Men weet waarlijk niet, wat te denken .jvan de Italianen in hun wijze van oorlog svoeren. Blijkbaar slaan ze er maar in den blinde op los, zonder zelf goed te weten iwat ze willen, zonder dat er voor den een- .voudigen toeschouwer een touw aan vast ie knoopen is. Eerst hadden we na zoovele maanden tie kwestie der Dardanellen die aller ge moederen en een massa pennen in be- iwcging bracht. Een goede zet, dacht men (eerst. Waarschijnlijk zouden nu de mo gendheden, die in hun handel zelf wer den benadeeld door de sluiting der I(engte, kunnen bewogen worden een stokje er bij te steken en nu een gewichtje meer in de schaal van een .der beide partijen te leggen, om den (evenaar te doen doorslaan. Maar jawel, tie Italiaan blijkbaar vreezend dat dit niet gunstig voor hem zal uitvallen, verklaart, .dat geen haar op zijn hoofd eraan denkt .de Dardanellen te forceeren, zijn verschij- inen daar was slechts een kleine betoo- i ging geweest, terwijl hij .uit gerecht zelf verdediging op een paar schoten uit de [(Turksche forten had moeten antwoorden, jen de Turk is, ofschoon met angstige aarzeling eerst, de inschikkelijkheid zelve "jen haast zich een geultje om de koopvaar- dijvaart vrij te maken. Dat het zoolang .duurt, is zijn schuld niet, maar van het slechte weer. Dan hooren we weer het telkens her- jhaald gemompel van Italie's plannen om tic noodige eilanden in de Aegeïsche zee (van Turkije af te nemen. Nauwelijks was de oorlog uitgebro ken en had de hertog der Abruzzen bij "Preveza zijn heldendaden uitgehaald of jwe hadden hetzelfde reeds vernomen. ■Maar zooals- alles in dezen oorlog, het ging „haast-je-langzaam." Nu eindelijk deze week, toch vrij plot- seling, het bericht: Rhodos bezet. Was het bij het begin van den oorlog gebeurt, een enkel oorlogschip met een ^scheepje landingstroepen hadden het feit ^kunnen bewerkstellingen. Nu was er wat meer Turksche bezetting op het eiland fgclegd, waarvoor Italië ernstig beducht 'scheen te zijn. Althans drie divisies van XII. VOQELNESTEN. Zoolang de vogel alleen is, bouwt hij geen nest: zoodra echter het voorjaar 7 komt en zij zich vereenigen om een huis houdentje op te gaan zetten, verandert Vlies. De vogel die anders het meest heen (en weer trekt, wordt huiselijk; de meest •(zorgelooze wordt een toonbeeld van (((voorzichtigheid en voorzorg en zélfs de iwreesachligsten worden, als het noodig ?iis, stoutmoedig en toonbeelden van dap perheid. De vogel spaart zich geen moeite of Zorgen, waar het er om gaat het gemak '|pn de veiligheid van zijn aanstaand (ibroedsel te verzekeren, geen afstand hoe yver ook, weerhoudt hem om materialen ifvoor zijn nest te gaan halen. Maar wan- ïireer het nest klaar is, is hij nog lang niet ifaan het eind; dan komt na het eierleg- jlgen het lange zorgvuldige voortdurende jibroeden, een werk vol opoffering en zelf verloochening, en dan als die moeite be kroond i9, en de jongen zijn uitgekomen fibegint de opvoeding der kleinen, die met jjtninstens evenveel zorg en opvoeding ge paard gaat als het broeden. In het vogelnestje speelt ziqh ,dan ook te zamen 12 linieschepen en kruisers en 10 transportschepen met landingsman schapen achte men voor deze karwei noodzakelijk Geheel in de lijn van wat reeds be weerd was, dat het den Porte geen zier kon schelen of die eilanden ook al be zet werden, deed de Turksche bezetting dan ook in het geheel geen moeite om de landing te beletten en trok zich kalm naar het binnenland terug, aldus het valletje openzettend gelijk ze het .in Tripolis had den gedaan. De Grieken, waaruit het eiland groo- tendeels bestaat, ontvingen, om onnoo- dig bombardement te voorkomen en om dat ze de .Turksche heerschappij liever kwijt dan rijk zijn, de Italianen natuurlijk zoo vriendelijk mogelijk en zonder slag of stoot werd de .Turksche halvemaan door de Italiaansche driekleur vervangen. Nog een paar kleinere eilanden wer den bezet, en naar verluidt zullen er nog meerdere volgen, maar, zooals reeds ge zegd, het laat den Jurk koud. Toch kunnen er nog moeilijkheden ge noeg uit voortvloeien. Het vuurtje op den Balkan ligt nog steeds te smeulen en een klein vonkje kan de Jaaie vlam doen uit slaan. Er wordt reeds heftige beweging geconstateerd, vooral in Bulgarije .en als het daar eenmaal begint js het onheil niet te overzien. Behalve dat, geven deze evoluties veel voedsel aan de al-Grieksche beweging die al genoeg tot uiting komt en last ver oorzaakt op Kreta. Daar zijn de mogend heden echter krachtig bezig er de hand op te leggen, maar wat te doen als de beweging zich uitbreidt? Engeland schijnt de taak op zich genomen te hebben, als executeur van den wil der mogendheden op te treden, en dit doet het met te meer liefde, daar het zelf op Cyprus reeds van de Grieksche propaganda te lijden heeft. Bovendien blijft Engeland, om zijn talrijke Mohamedaansche onderdanen lie ver goede vrienden met Turkye, zoödat het wel eens kon blijken dat Italië met zijn actie in de Aegeïsche zee in de kaart van Turkye speelt, omdat de mogend heden dan wel tot tusschenkomst zullen gedwongen worden. Daarom kijkt de Turk wellicht met zulk een onbewogen gezicht toe en denkt aan het spreekwoordDie het laatst lacht V. Weekpraatje. 'tZal velen, die niet aan „politiek" doen, tamelijk koud hebben gelaten, dat de minister van Marine, de heer Went- holt, is afgetreden, omdat de Tweede Kamer niets wilde weten van zijn voor stel om een pantserschip te laten bou wen. Maar wat meer belangstelling zal wekken, is het wetsontwerp, dat nu in de Tweede Kamer onder handen geno men wordt; de Bakkerswet. Nu gaat 't er om, of men 's morgens nog versche broodjes zal kunnen krijgen, of zal moe ten ontbijten met brood van den vori- gen dag, m.a.w. of er 's nachts nog zal mogen gebakken worden. Ik geloof, dat de minister zijn wetsontwerp er wel door zal halen,.eis— ik hoop het ook. Wei-ja, is het nu waarachtig van zoo'n groot belang, dat men 's morgens vroeg een versch bóterhammetje eet, dat men zooveel menschen zou mogen dwingen om 'snachts te werken en overdag te slapen, 't Is lang geen lollig leventje om, als de zon aan den hemel staat, onder de dekens te kruipen, en 's nachts als allen rusten, te gaan werken? 'tGaat tegen alle regel en gewoonte in. „Ja, maar de bakkers worden er niet toe gedwongen^ zeker niet de patroons; 'tis hun eigen verkiezing". Dat zijn mooie woorden, maar er is niet de minste waarheid in. Worden de bakkers niet g e- d won gen door de eischen van het publiek en door de onderlinge con currentie? Wat 'n drukte is hei deze week in Amsterdam geweest van wege het jaar- lijksch koninklijk bezoek. De menschen toonen op zuike dagen, bij zulke gele genheden, dat zij toch nog hoog heb ben gehouden de genegenheid voor het vorstelijk huis, in weerwil van alle so cialistisch geschreeuw. Wij hebben ook' het grootste deel van de geschiedenis van een vogeltje af, en het nestje is dan ook gewoonlijk de afspiegeling van den vo gel: hoe 'n prachtstuk van metselkunst is toch bv. het nest van de sierlijke zwa luw, en hoe leelijk grof js de bijna vorm- looze rommelhoop van de huismusch! De vogelnesten moeten door ons ge spaard worden, ons eigenbelang gebiedt het, want de meeste vogels zijn nuttig, en hoeveel aardiger is het ook niet, voor zichtig, zonder den vogel te beangstigen, van dag tot dag de gëschiedenis van zijn kroost te volgen, dan wreed het ouderge- luk van een vogelpaar te verstoren, door da eitjes, waarin zij al hun hoop gesteld hadden, hen te ontnemen, of hun jongen, waarvoor zij zich reeds zooveel moeiten en opofferingen getroost hadden plotse ling aan hun zorgen te onttrekkenom ze meestal een spoedigen dood na 'n slechte verzorging iu een nauwe kooi te doen vinden. Wanneer ge dagelijks zonder de vo gel noodeioos te beangstigen een kijkje bij zijn nest gaat nemen, zult ge eens zien hoe spoedig hij u Jeert kennen, en reeds na weinige dagen zal een schuw vogeltje als de vliegenvanger een (vooral levende) vlieg uit uw hand aannemen. Door de bescherming der nesten ech ter behartigt ,d£ iaudkogwer jv&i&al jOOjj aan het Huis van Oranje veel te danken. Onze onafhankelijkheid... Het volgend jaar zullen we onzeva- derlandsche trots eens laten botvieren bij de viering van het eeuwfeest van on ze onafhankelijkheid. Er rijzen steeds meer en meer plannen op voor tentoon stellingen en optochten en dergelijke festiviteiten, 'n Poosje geleden heeft u in de courant een lange lijst van al die feestelijkheden kunnen lezen. Er moet zelfs door de regeering binnenkort een wetsontwerp worden ingediend, strek kende om aan de Staten-Generaal voor te stellen een bedrag van 115.000 gulden toe te staan voor subsidies aan het z.g. Plan 1913, uitgaande van de Maatschap pij van Nijverheid, n.l. het organiseeren van een groot aantal plaatselijke ten toonstellingen. 't Belooft dus wat voor het volgend jaar. In den Haag zal een historische optocht worden gehouden. De optocht vangt aan met Willem II, graaf van Holland, die de stichter van 's Gravenhage kan genoemd worden, en eindigt met den terugkeer van den prins van Oranje in 1813. 't Is te hopen, dat ook' Leiden schitterend voor den dag zal komenschitterend of in het geheel niet. Hier geldt: beter niets dan iets. Beter iets dan niets, dachten wij, toen wij het vonnis van den rechter lazen in zake de beruchte Leidsche groenenkwes- tie. Vijftig gulden boete voor ieder is wel niet veel, ons inziens zelfs veel te weinig, maar er ligt toch een rechter lijk vonnis in over de gedragingen van die aangeklaagde studenten, een erkenning van het verkeerde hunner handelwijze.En dat verheugt ons. 't Doet ieder rechtge aard mensch vreugde als hij door ande ren erkent ziet, wat hij als zijn over tuiging beschouwt. Vooral als dit op fiere wijze geschiedt. Daarom heeft het Rerum Novarumfeest, zooals wij dat verleden Zondag in Leiden vierden, ieder jaar ook voor den niet-Volksbonder, iets aan trekkelijks. Door zooveel mannen fier erkend te zien, dat de oplossing van de sociale kwestie bij de Kerk moet ge zocht worden, vervult ieder Roomsch hart met vreugde. 'n Ander praatje. Leiden is nu eenmaal niet zoo erg veel zonder de omgeving 't is geen schande voor Leiden, want zoo is het met alle provinciesteden ge steld en daarom doet het mij altijd verbazend veel pleizier, als ik hoor, of lees van een verbetering in de verbin ding van Leiden met de omliggende plaatsen. Zoo heb ik met blijdschap ge lezen, dat uit goede bron kan worden medegedeeld, dat met 1 Juni de tram van Leiden naar Aalsmeer zal rijden, en dat waarschijnlijk 15 Juni de elec- trische verbinding van Leiden naar Noordwijk geheel voltooid zal zijn. Als die tram naar Aalsmeer er is^ hebben de bollenliefhebbers nog meer gelegenheid om hun oogen te laten genieten van de bloembollenweelde. De bloembollen teelt neemt in die streek ieder jaar in omvang toe. Verschillende landbouwers verhuurden in de laatste weken enkele bunders van hun land, aangelokt door de hooge prijzen, welke de bollentee- lers er voor bieden. Nu zullen we er maar niet verder over gaan praten, of dit voor de land- en tuinbouw wel zoo gewenscht is, doch voor dezen keer weer een punt achter ons praatje zetten. JAN. Het arbeidscontract. De volgende rechterlijke beslissingen inzake de wet op de arbeidsovereen komst verdienen vermelding: Kantongerecht te Amsterdam. Een loopknecht in een bloemenzaak, gevestigd op den Singel bij het Konings plein te Amsterdam, die op den eersten Kerstdag van zijn werk wegblijft, zonder van eeuige verhindering te doen blijken, verwaarloost grovelijk de plichten, die de arbeidsovereenkomst hern oplegt, en geeft mitsdien een dringende reden tot ontslag. Kantongerecht te Amsterdam. De werkgever, die den arbeider met een termijn van zes weken opzegt, kan, indien de onrechtmatigheid van dit ont- zijn eigen belang. Hoe nuttig toch zijn hem die vogeltjes niet door het verdelgen van duizenden insecten, en dat die ver delging er eene op groote schaal is, valt in cijfers gemakkelijk aan te toonen. Een zwaluw heeft aan 1000 viiegen en mug gen per dag niet genoeg, een paar mus- schen brengt aan zijn jongen vier tot vijf duizend wormpjes per week; de meezen brengen in de twintig dagen die noodjg Zijn voor hun jongen op te voeden, hen meer dan 45.000 rupsen, terwijl het win terkoninkje alleen voor zichzelve bijna duizend rupsen per dag verorbert. Is het dus niet waar, dat de vogel den mensch niet noodig heeft, maar de mensch zonder den vogel niet zou kun nen bestaan? De oever zwaluw graaft tot bescher ming van zijn jongen een gang in den oelver van rivierzand die soms een leng te van twee Meter bereikt en een door snede van tien centimeter heeft. En zulk een reuzenkarwei voert hij met zijn zwalfke snavel en korte pootjes uit. De waterhoentjes en andere waterbe- wonende vogels bouwen zich tusschen de riethalmen kleine drijvende eilandjes, die met het wassende of dalende water mee kunnen gaan, zoodat de eieren steeds droog blijven; wanneer zij de nesten yftpE korden tjjd verlaten, weten zij ze slag beweerd wordt, zich te zijner recht vaardiging niet op een dringende reden beroepen, omdat volgens de bedoeling van de wet de gebeurtenissen van liet ontstaan der dringende reden, van de beëindiging der dienstbetrekking en van de mededeeling dier reden aan de we-» derpartij elkander binnen zeer korten tijd moeten opvolgen. Kantongerecht te Amsterdam. Onjuiste mededeelingen, buiten het ge tuigschrift door den werkgever na het eindigen der dienstbetrekking betreffende den arbeider verstrekt, kunnen geen grond opleveren tot een vordering be trekkelijk een arbeidsovereenkomst. Kantongerecht te Amsterdam. Aangezien voor het indiensttreden van den arbeider de dienstbetrekking nog niet begonnen is, kan de dienstbetrek king ook niet vóór het indiensttreden worden beëindigd. Kantongerecht te Amsterdam. De mededeeling, namens den werk gever gedaan, dat het zoo stil met het werk is, dat zij, die klaar zijn met hun werk, successievelijk ontslagen zullen wordenis geen ontslag in den zin der wet. De werkgever, welke door overmacht verhinderd is een arbeider gedurende de eerstkomende week den bedongen arbeid te doen verrichten, is, wanneer hij deken op staanden voet ontslaat, geen schade vergoeding verschuldigd, wanneer de op zeggingstermijn een week was. Het feit, dat een werkgever tengevolge van slapte geen werk voor zijn arbeiders heeft, is niet een den werkgever persoon lijk betreffende toevallige verhindering, maar geldt als overmacht. Kantongerecht te .Heerenveen. Begrip inwonend arbeider. Iedere arbeider, die bij den .werkgever inwoont, van dezen huisvesting ontvangt en nacht verblijf houdt te diens huize, is een in wonend arbeider in den zin der wet. Brieven uit de Veen. XIII. Amice. Je ongeduld is prijzenswaardig, maar nieuws uit de Veen kunt gij u gemak kelijk verschaffen, neem eenvoudig een abonnement. Gij gevoelt veel voor Ka tholieke sociale actie, waartoe een goede Roomsche krant behoort, maar er bij" nederzitten en te praten is niet vol doende. Kracht in den vorm van je stevige schouders hebben we niet noodig, doch wel 8toffelijken steun; zonder muzikantjes (je begrijpt me) geen muziek, hoor. Wij leven in een zakelijke eeuw, en het oude spreekwoord: „Geen geld, geen Zwitsers", is nog altijd van kracht. Maar wat ik nog wou zeggen, in vele corporaties speel je mee in het bestuur, zou je niet in overweging nemen al die algeineene vergaderingen in de Leidsche Courant te adverteeren? Dat is een groote kracht voor een krant. ]Hoe meer ad vertenties, des te beter. Opmerkingen maken, goed, daar heb je b.v. de opmer king, buitengewone voorvallen met vette letters in de krant zetten, zoodat ze da delijk in het oog vallen. Opperbest. Maar drukken kost geld, veel geld, daar heb je geen idee van; dus, vrienden, voor de vriendelijke op merkingen mijn dank. 'tWas een mooie gelegenheid over abonnementen en ad vertenties een woord te zeggen. Met dat adverteeren gaat het al zoo ver, dat ik meen te herinneren men men reeds les kan krijgen hoe adver tenties op te stellen etc.t en dan maar volgens advies van deskundigen her haaldelijk adverteeren. Een advertentie moet de Hollander 7 maal gelezen heb ben als hij tot koopen zal komen. Ik ben in ernst. Wij zijn er altijd vlug bij verslagen, berichten enz. te plaat sen, maar het mes kan niet altijd van één kant snijden. Maak je Leidsche krant sterk door veel adverteeren en je zult zien, zij het van haar kant niet onder zich zal laten. Moge ik weldra een rijpen oogst zien, en dat het niet zal zijn: mijn woord als een galmend gerucht gaat ledig uw ziele voorbijl Van de politiek rep ik niet. Men heeft mij overtuigd, dat ik te loslippig ben en dat is een kapitale fout in de politiek. dikwijls zoo goed met waterplanten of riethalmen te bedekken, dat men niet het minste erg heeft, hier met een nest te doen te hebben. Noch op -t water, noch op ^tland be vindt zich het nest van de kleine riet- fluitertjes. Hun nest is een kunstig weef- stuk, dat tusschen drie, vier, soms vijf riethalmen hangt te wiegen op de dei ning van den wind, terwijl 't vogeltje kalm zijn eieren zit uit te broeden. Bekend zijn de gemetselde nesten der zwaluwen, die zij uit aarde en stroo met hun snaveltjes samenvoegen tegen een muur, onder een uitstekende goot of geveirand. Deze nesten echter dienen niet, als die der meeste vogels, slechts voor één broedsel, maar worden jaren lang door 't zelfde zwaluwenpaar gebruikt en ondergaan dan ieder voorjaar een nauw keurige reparatie. De nesten van de mees zijn gewoon lijk in een sprong tegen een boomstam bevestigd en onderscheiden zich door het mosoppervlak, dat de vogels erop aan brengen om ze zoo min mogelijk in 't oog te doen vallen. Deze uitstekende ma nier om de woning aan het gezicht te onttrekken, verstaan Je vinken nog beter. Deze plaatsen eerst een pruikje mos op den sprong van een tak, en op dit fon dament ,wordt het nest uit mos met fijne Het zal wel waar zijn, en ik ben er in de laatste dagen in bevestigd, toen Excellentie Heemskerk bij uitzondering zijne verklaring van het Kabinet inzake motie Lohman en pantserschip van het papier las. Wat een bewijs is, dat pol* tiek een drijvende mijn js, die wel eens verkeerd kon springen bij wat loslip- pigheid. Ge moogt dus zelf voor den dag ko men en het terrein eens aflezen, maar met uw naam geteekend. Geen vogels plukken in het duister, dan zijt ge bij de Leidsche Courant aan het verkeerde kantoor, en terecht. Overigens js de ren dactie een en al royaliteit. Van een onzer troetelkinderen, het spoor, is het laatste nieuws, dat er stan tionschefs zijn benoemd te Haarlemmer meer en te Nieuw-Vennep. De voorhoede van onze spoorwegverkenners bevestigt, dat op den laatsten verkenningstocht vast gesteld kon worden, dat men met dei grintstorting begonnen is, vele stations^ emplacementen een geordend aanzien krijgen, vele stations gereed zijn en de generale staf onzer verkenners weet, dat een gedeelte der lijn met 1 Juli 1912 in exploitatie komt. Onze tweede lieveling, het electrisch licht, maakt het best. Het contract is nu in orde en aangenomen. Noordeinde Nieuwewetering en Zuideinde Rijpweto» ring krijgen hun kabel zonder extra kos ten, omdat wij eveneens wat doen voor Leiden door afstaan van grond voor twee kabelhuisjes en enkele transformatoren. (Wat een vervelend woord.) Wij krijgen bepaald iets, dat getuige nis zal geven van 'de eeuw, waarin wij leven; er komt een tweede kabel, waar aan uitsluitend de openbare verlichting gekoppeld wordt. Met een paar handel- 'oewegingen zijn alle lantaarns ontstoken. De lantaarns, die alle zijn genummerd,- worden eveneens gedoofd met een paar bewegingen. Door van links naar rechts te draaien (de handel) zijn alle oneven nummers uit; nogmaals een handel-om- zetting, en de rechtsche zijn uit, en binnen een ondeelbaar oogenblik sta of ga je van licht jn duister. Is dat niet als een sprookje? Het geld, ja, dat kost wat, maar voor pl.m. 4200 pop zijn we in het bezit van de heerlijkheid eener hyper verlichtingsinrichting. Over de vooruitzichten van den oogst kan ik met veel genoegen vertellen, dat we op onze peulvruchten een voorsprong hebben van een dag of 10 bij het vorige jaar. De geforceerde cultuur van aardbeien en sla staat er prachtig voor. Men is reeds druk aan het plukken en snijden; deze cultuur is weer een dag of acht later dan in 1911. De honderden en nog eens honderden doosjes, gaan van hier per motor naar Amsterdam. Geen aardbeienschuit, zooals hier vóór 150 jaar geschiedde, maar een motor, hoor! Apropos van die aardbeienschuit van vóór anderhalve eeuw, men beweert, dat toendertijd die schuit van hier naar Haar lem voer, wat zou wijzen, dat er hier vóór 150 jaar reeds aarbeidenteelt be stond. Het zou dus geen nieuws onder de zon zijn met de tegenwoordige cul tuur. Sla jij je oude oorkonden eens op of weet ge jets bij wijze van over levering te vertellen, dat zou bepaald belangwekkend zijn. Met den voortgang der eeuw houden ook de gereedschappen en hulpmiddelen bij den tuinbouw gelijken tred. Nu zien we hier weer de nieuwste sproeiinachines. Wel, wel, wat wint dat een werk uit Ja, amice, de tuinders zitten hier niet stiL Nog verneemt men, dat er eene be weging op touw staat, de augurken te veilen op gewicht van 50 Kilo in tegen stelling met het veilen per 1/3 Hecto liter. Alweer iets om eens te vergaderen en waar ieder dan zijn licht of lichtje kan laten schijnen. Werk voor onze Ver- eeniging van Handelsbelangen.- Het laatste punt: de ambachten. Hier bij is de bedrijvigheid ten toppunt go» stegen; handen te kort. Er zijn in aan bouw verschillende burgerhuizen, de oude huisjes op het terrein, aangekocht door de Coöperatieve Groentenveiling, worden gesloopt, de openbare school wordt ver- strootjes en spinwebdraden verder ge bouwd, terwijl het tot slot met zachte! veertjes en haartjes gepolsterd wordt. Eigenaardig is ook het nest van den wielewaal, dat als een kerkzakje tusschen de gaffelvormige takken, vooral van ber ken, hangt te bengelen. De nesten van de spechten, uitgehakt in een boom, hebben den vogel een slechten naam bezorgd als houtvernieler; echter is hij toch nuttig door de massa's insecten, die hij verdelgt, en zijn ver nieling is zoo groot niet: slechts oude, vermolmde plaatsen in een boom hakt hij weg om zijn nest te maken; het gavei hout is hem te hard! Wanneer wij den nestbouw der vogels bezien, zou 'tons een oogenblik aan ver standelijk werk doen denken, maar wan neer wij nader toezien, hoe van ouder op jong iedere vogel hetzelfde nest bouwt, zonder verandering of verbete ring, dikwijls weer een nieuw -nest op dezelfde plaats waar het vorige verstoord' werd, dan begrijpen wij toch, dat er slechts van een hoog ontwikkeld instinct sprake kan zijn, eii dat wij ook hiefl staan voor een bijna onbegrijpelijk eni daarom nog des te mooier kunststuk der schepping. H.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5