Een Martelaar. Uit de Pers. BINNENLAND. tweede Blad, behoorende Ibij DeLeidsche Courant van Woensdag 8 Mei no. 785. KAMEROVERZICHT. tweede kamer. Het Pantserschip verworpen. Weer een regeling van werkzaamheden. De Bakkerswet en Ziekteverzekering. Het Pantserschip is verworpen. Circa 4 uur viel in de Kamer de be slissing, waardoor aan het ministerieele .leven van Minister Wentholt een einde is gemaakt. Zoo gaat dan deze bewindsman heen, (wien vanaf 5 Augustus 1907, eerst in 'het kabinet de Meester, later in het Mi nisterie Heemskerk de portefeuille van jJJVlarine was toevertrouwd. Of wi? deze beslissing betreuren? Niet op politieke, doch op zuiver technische gronden heeft een deel der rechterzijde geweigerd den Mi nister van Marine te volgen, zoodat hier door niet het defensie-beleid van het Mi nisterie is afgekeurd, maar wel een af zonderlijke daad van Minister Wentholt. •Dat deze keengSat, ligt voor de hand, ïiu hij zich in een belangrijke zaak van zijn beleid slechts door een kleine minderheid in de Kamer ziet gesteund. Dit neemt nieta weg, dat de val van iWentholt een eervolle is. Hij heeft zijn overtuiging niet opgeofferd, doch tot het laatste oogenblik vastgehouden aan dat gene, wat hij in verband met 's lands financiën en met het oog op de om standigheden voor de Marine nuttig en gewenscht oordeelde. Berustte het meeningsverschil tusschen Minister en Rechterzijde op zuiver tech nische gronden, wij betwijfelen sterk of alle leden van "de linkerzijde zich bij het jiitbrengen van hun stem door techni sche overwegingen hebben laten leiden. Niet één van links heeft voor het schip gestemd en onwillekeurig versterkt dit het ■vermoeden van politieke oppositie, vooral als men denkt aan de onbillijke bejege ningen, waaraan de heer Wentholt van den kant van links steeds heeft bloot gestaan. Het afstemmen van het pantserschip heeft tengevolge, dat er meer tijd be schikbaar komt voor de- beraadslaging over de Bakkerswet. Want door den val ,,van Minister Wentholt komt er natuur lijk niets van de bespreking over het 'Marinepersoneel, die na het schip aan de orde zou komen, en is de Kamer heden morgen begonnen aan artikel 1 der Bak kerswet. Wij bewonderen den moed van Mir nister Talma, dat hij zich bereid heeft ver klaard de zware verdediging der Bak kerswet op zich te nemen met de weten schap, dat hem direct daarop een nog ,veel zwaarder en inspannender arbeid, de Ziekteverzekering, wacht, waarbij aan ;ide hand van nota's van de heeren Loh- man en van Idsinga, het beginsel van .verplichte verzekering zal worden be sproken. Vast staat nu, dat met de Ziekte wet den 2 1 en Mei wordt begon nen. De socialisten en liberalen hebben iéen poging gedaan om dezen datum te Verschuiven tot 28 Mei, liever nog tot begin Juni, doch de Rechterzijde wei gerde unaniem langer uitstel en wel door 'de schuld van de linkerzijde zelf. De jieer Troelstra toch gaf in over weging vóór het zomerreces de alge- meene beschouwingen af te doen en pas in October met de artikelen te beginnen. |De heer Patijn zinspeelde hier ook op. fflToen rechts in de gaten kreeg, dat het links om niets anders te doen was dan (om lijntrekkerij, dat de aangevoerde ar gumenten gezocht waren en dat het 'slechts ging om tijd te winnen, ten- ieinde de behandeling der wet niet te "(doen afloopen, de heer Nolens zette 'Idit in een korte rede uiteen toen hield rechts voet bij stuk. De heer Troelstra heeft voorts een mislukte poging gedaan zijn bekende fj>e n si oen-motie aan de agenda toe te frvoegen. Flij wilde haar behandelen tege FEUILLETON. t (NAAR HET DUITSCH.) 21) I Ongetwijfeld zou Johanna een echt genoot gewenscht hebben, die beter in Men godsdienst onderwezen' was, wiens ^verleden niet verduisterd en bezoedeld iivas door de ondeugddoch zij troostte (Zich met de gedachte, dat zij dit boos, Êziek en misdadig hart zou veranderen. |Reeds zag zij met vreugde, hoe Wences laus steeds voortschreed op den goeden |weg, hoe zijn hart, begeerig naar gene is1.1 heid, zich zonder nevengedachte over- figaf, hoe daardoor het g<.v -el zijner plich ten leverdiger werd. Behoeft het nog ge- ffcegd, dat Johanna die heilzame verande ringen van het hoogste gewicht achtte, Slat zij zich hechtte aan het heil dezer yriel. Zij beminde haar echtgenoot om het fjgoede dat hij deed, alsook omdat zij in Me toekomst hem als een edel en deugd zaam man zag. h"' Karei IV stierf. (Wenceslaus betreurde zijn vader oprecht (fel Z.'J Johanna s weldadigen in lijk met de algemeene beschouwingen der Ziektewet, welk denkbeeld het eerst door den heer Patijn was geopperd. Ook dit weigerde de rechterzijde. Eer stens omdat de motie niet bij de Ziekte wet hoort en vervolgens, omdat men in. den laatsten tijd eenige ondervinding heeft opgedaan hoe het gaat met behan deling van moties. De Voorzitter herin nerde in dit verband aan de salaris-moties der onderwijzers, waarvan het heette, dat zij maar één dag in beslag zouden nemen. En hoeveel tijd is er niet mede verspild!... ■Wij gaan thans door de besluiten van heden een drukke en moeilijke parlemen taire periode in. De Roomsche Middenstand. Naar aanleiding van het bericht, dat de afgevaardigden der diocesane Mid denstandsbonden te Utrecht in vergade ring bijeen zijn geweest, met het resul taat, dat nu definitief een Nederland- sche R. K. Middenstandsbond op fede ratieven grondslag met Utrecht als zetel, is opgericht en tot dezen Bond toe zijn getreden de bisdommen Utrecht, Breda en den Bosch, heeft de N. Haarl. Crt. in scherpen toon een artikel geschreven, waaraan wij het volgende ontleenen „Het is bekend, dat de Haarlemsche Diocesane R. K. Middenstandsvereeni- ging, die van den beginne af streng zich gehouden heeft aan de voorschriften der Hoogwaardige Bisschoppen in zake ka tholieke organisatie, alle moeite heeft ge daan om tot een federatie van de Dioce sane Bonden te komen. Daarbij stelde zij echter streng het katholieke karakter voorop. En aan twee eischen hield Haarlem, bij de besprekingen over de stichting varr een Roomschen federatieven Bond, onwrikbaar vastvooreerst aan de onver - eenigbaarheid van het bestuurslidmaat schap der katholieke federatie met de waardigheid van bestuurder van een „neutrale" bondsorganisatie (inderdaad wel 't minste wat kon geëischt worden en ten tweede aan de noodzakelijkheid dat de R. K. Middenstandsbond te Haar lem, waar de grootste, meest beteekenen- de en talrijkste Diocesane organisatie ge vestigd is, zijn zetel zou hebben. De afgevaardigden van de vier be staande Diocesane bonden hebben eeni ge malen vergaderd, waarbij de Haarlem sche Diocesane steeds het best vertegen woordigd was, en in deze bijeenkomsten werd de R. K. Middenstandsbond op fe- deratieveu grondslag gesticht, werd de hierboven eerstgenoemde eisch door alle Diocesane bonden aanvaard, en werd voorloopig goedgevonden dat de Bond zijn zetel zou hebben in het Dio cees, waaruit de voorzitter was gekozen, wat natuurlijk de Haarlemsche orga nisatie dadelijk ten plicht stelde, de voor zittersplaats voor zich op te eischen." „Maar" zoo zegt het blad verder „Den Bosch konkelde, intrigeerde. En de federatieve Bond, die was gesticht met medewerking der Brabanters, werd door dezeri zélf ondermijnd. Men keerde zich allereerst tegen den persoon des hee ren Verbeek, den president van den Haar lemsche Bond, wien ten slotte namens de drie Diocesane organisaties (want de ze drie hadden te 's-Hertogenbosch, bui ten Haarlem om, een geheime vergade ring belegd, waarin men de Utrechtsche afgevaardigden wist om te praten) de notificatie werd thuisgestuurd, dat men met hem niet wilde samenwerken. Ofschoon overtuigd van zijn goed recht, en daarin gesterkt door de hoogste autoriteiten, verklaarde de heer Verbeek daarop, wanneer zijn persoon het goe de werken der federatie zou in den weg staan, dadelijk zich te willen terugtrek ken voor een ander persoon uit het Haar lemsche Diocees, die hem als president dan zou vervangen. Maar.... het is nu gebleken dat die persoonsbezwaren voorgewend waren men wilde niet wat de Haarlemsche Dio cesane, uit waarachtige overtuiging, uit katholiek principe en onder zeer uitdruk kelijke goedkeuring der Kerkelijke over vloed, vestigde zijn gedachte zich niet onmiddellijk op de erfenis van den Ger- maanschen Rijksappel. Hij stortte wel gemeende tranen, zoodat Johanna ver plicht was, hem te troosten. Hatto begon de rol van stomme, waar toe men hem veroordeelde, te laten va ren. Van lieverlede kwam hij uit de scha duw, hetgeen niet naliet op Johanna een pijnlijken indruk te maken, want hoe hoog Wenceslaus Hatto's toewijding ook roemde, zij vertrouwde dien hoveling niet. Evenwel schortte de uitmuntende vorstin haar oordeel over dien gunste ling, op, ofschoon Hatto niet kon twij felen, dat hij niets op den geest dier jon ge vrouw zou vermogen. Toch moest hij alle pogingen aanwen den om Wenceslaus te heroveren. Daar toe sprak hij hem over de jachtdoch de koning haalde de schouders op. Toen deelde hij wonderen mede over een te houden tournooi, waarbij alle edelvrou- wen en adellijke dochters van het Palati- naat moesten tegenwoordig zijn. Wen ceslaus glimlachte met een gevoel van zelfzuchtig geluk. Eindelijk beproefde hij den koning te doen bggrijpen, dat hij vergat te toonen alieen te regeeren, maar deze stelde zich tevreden met te antwoorden„Men regeert beter met twee." De dag der verkiezing brak aan. heid, meende te moeten eischen in deze Roomsche federatie. Op den brief, waarin de heer Verbeek zichzelf terugtrok, werd niet eens ge antwoord 1 En zóó zien we nu dat Utrecht, den Bosch en Breda de grootste organisatie yan Roomsche Middenstanders in den lande hebben uitgestooten, en nu met z'n drieën „bondje-spelen" gaan. De handelwijze dergenen, die dit spel letje hebben opgezet, is hiermede vol doende gekenschetst Het behoeft wel geen betoog, dat de ze nieuwbakken „R. K. Middenstands bond" een onding is, een doodgeboren kindje. Een katholieke federatie, die niet alle diocesen omvat, is eenvoudig op den duur onmogelijk, en dit heel zeker, wan neer de voornaamste, de grootste en de belangrijkste organisatie in den lande wordt uitgestooten De machinaties van de heeren, die dit droeve spelletje gespeeld hebben, zullen nog wel eens met documenten en bewij zen worden aan de kaak gesteld, daar zijn wij zeker van, doch dat is nu niet de hoofdzaak. Hoofdzaak is, dat een sterke vereeni- ging van alle Roomsche Middenstan ders in den lande, die op deze wijze te genover de „neutralen" eenerzijds, maar anderzijds ook ten opzichte van de regee ring en de gouvernementeele midden standsactie zelfstandig en sterk zou staan door de Brabantsche leiders verijdeld is. De ondervoorzitter van den „neutralen" Middenstandsbond, die hoewel katho liek, te Utrecht bij het Tariefwet-schan- daal de katholieke afgevaardigden kalm pjes liet uitlachen en de zijde koos des heeren Meuwsen c.s., is nu zoowaar óók hoofdbestuurder van dezen zoogenaam- den Roomschen BondDit feit alleen reeds teekent deji opzet en.... toont het heele karakter aan van de nieuwe ver- eeniging Wij herhaleneen Roomsche Bond die Haarlem uitsluit is een onding en zal practisch niets kunnen en niets mo gen uitrichten. Tot onzen spijt moeten we hierbij mcdedeelen, dat de ZeerEerw. Heer van Beurden te Heeswijk, met wien wij indertijd over Roomsche Midden standsactie in dit blad zoo uitvoerig heb ben gepolemiseerd, zijn door ons zoo gevaarlijk geachte principen nog niet schijnt verloochend te hebben, en aan het gevaarlijke en leelijke spelletje wat we hierboven hebben gesignaleerd, mede- doet Internationaal woningcongres. Sedert eenigen tijd is. de voorberei ding ter hand genomen van het tiende Internationaal Woningcongres, dat op uit- uoodiging der Nederlandsche Regeering hier te lande zal gehouden worden. Thans is nader bepaald, dat het congres zal bijeenkomen ia het Kurhaus te Scheve- ningen en wel op 8 September 1913 en volgende dagen. Waarschijnlijk zullen drie dagen worden ingenomen door vergade ringen en drie door bezoeken aan ver schillende gedeelten van het land. Z. K. ,H. Prins Hendri kder Neder landen heeft, zooals reeds in de dag bladen is vermeld, het beschermheer schap van het congres welwillend aan vaard. In het eere-comité hebben zich o. a. bereid verklaard zitting te nemen, als voorzitter de Minister van Binnenland- sche Zaken, als ondervoorzitters de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken, Jus titie en Financiën. N oo rdzeebad plaatsen Gistermiddag is te Amsterdam eene vergadering gehouden van afgevaardig den van vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Noord zeebadplaatsen en andere belanghebben den en belangstellenden, waarin besloten is dit jaar tot het maken van een ge meenschappelijke reclame over te gaan in een achttal Duitsche en Oostenrijk- sche bladen. 1 De gemeenschappelijke reclame zal voor den komenden zomer gemaakt wor Als keizer vap het heilige Roomsche Rijk daalde Wenceslaus de treden van den „Königstühl" af en richtte toen haastig zijn schreden naar zijn paleis te Aken, om aan de voeten van Johanna den Gouden Rijksappel den scepter en de Hand van het Recht neder te leggen. Intusschen gaf Hatto den strijd niet op. Wel is waar begreep hij, dat hij er niet in slagen zou den op achting, dei^gd, schoonheid en bewondering gevestigden invloed te ondermijnenmaar aan dat alles zou een einde komen, kon hij den koning maar aan Johanna's deugd doen twijfelen. In dit geval zou Isabella's dochter ontwijfelbaar moeten bezwijken, omdat 's vorsten liefde met het vertrou wen in zijn echtgenoote zou verdwijnen. Eenmaal zoover, dan was het veld we der vrij en kon hij zich schadeloosstellen over de korte zedelijke nederlaag. Tot deze overwegingen en besluiten was hij gekomen, door den tijd, dien hij gedwon gen was zich uit het bedrijvige leven terug te trekken, niet ongebruikt te heb ben laten voorbij gaan. Hij had zich de vragen gesteld: welke bekoorlijkheid toch deze jonge, zwakke vrouw uit oefende, waardoor zijn oude invloed zoo spoedig en volledig ophieldwat dan toch wel in staat was, om bijne plotse ling dien schurkachtigen, boozen, lafhar- tigen £4 vijandig en W.enceslAUS voor die den door Schiermonnikoog, Vlieland, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee, Zand- voort, en Noordwijk. Besloten werd in het begin van October over te gaan tot de definitieve stichting van een Bond van Noordzeebadplaatsen. Vereenvoudiging schrijftaal. De „Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal" heeft zich met een adres tot den Minister van Binnenl. Zaken gewend, verzoekende: le. Wanneer naast het bestaande spel lingstelsel een ander opgekomen is, dat in verschillende bevolkingskringen een groot aantal voorstanders telt en door dringt in de practijk, deschoolautoriteiten te machtigen onder hun toezicht staande scholea te veroorloven het nieuwe spel lingstelsel toe te passen en de nieuwe spelling toe te laten op alle van over heidswege af te nemen examens. 2e. Wanneer blijkt, dat de nieuwe spel ling in breden kring gevolgd wordt, de regering er ook zelf toe overga, zich van die schrijfwijze te bedienen. De Nederlandsche visscherij. Uit het op de vergadering (10 Mei a.s.) der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visscherij uit te brengen verslag blijkt o.a. dat het ledental op "1 Januari 1911 504, dat der donateurs 42 bedroeg. Op een vergadering, belegd door den minister van landbouw, zullen o. m. voor drachten worden gehouden over het visch loon-contract van netten; door Dr. van Dorp te Katwijk aan Zee over de wen- schelijkheid van een proefstation voor de visscherij en zijn werking door A. H. Schippers, scheepsbouwkundig ingenieur te Rotterdam, over: de mechanische werk tuigen aan boord van zeevisscherij sche pen. Voorts zal op deze vergadering o.m. behandeld worden een voorstel om de re geering te verzoeken gelegenheid open te stellen tot hooger beroep van de uit spraken van den Raad voor de Scheep vaart en mededeelingen worden gedaan betreffende het ontwerp Tariefvvet in ver band met de visscherij. vrouw in verrukking te brengen. Hij gaf toe, dat zij schoon was, doch zeer veel vrouwen zouden haar met meer recht den prijs der schoonheid kunnen betwisten. Het eenige antwoord kon hem zijn geweten geven. Het is Johanna's deugd zonder schaduw, zonder smet. En wel had hij hierin gelijk. De onschuld der koningin was haar een schutsmantel, het groote geheim barer macht. Daarin ge loofde Wenceslaus en daarom beminde zegende en omringde hij haar met eer bied en hoogachting. Daarbij kwam nog, dat zijn geweten door Johanna's tegen woordigheid wakker geschud, in haar na bijheid rust zochten werkelijk duchtte hij bij haar minder de wraak des He mels zoo dikwijls door hem afgeroepen. Vol van innige belangstelling volgde hij al haar handelingen. Begaf zij zich, in stil gepeins verdiept en met de ingeto genheid van een engel, naar de H. Mis, dan rustte zijn blik met welgevallen op haar, wanneer zij het slotplein overstak. Op de dagen, waarop zij gewoon was aalmoezen uit te deelen, stond hij op het hooge bordes voor het paleis en schiep er dan blijkbaar behagen in, wan neer de blanke hand der keizerin 't brood de kleederen e-1 ie geneesmiddelen uit reikte aan dc die op haar liefde gaven wacht:e :r dan eens veree- nigde de koning, aangetrokken en aan STATEN-GENERAAL. TW EEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Mei (V er Volg.) Voortgezet wordt de behandeling der suppletoire marinebegrooting, betreffen de het pantserschip. De heer Marchant (V.D.) bestrijdt het schip dat niet deugt en dat alleen aangevraagd wordt, omdat men iets wil hebben. De heer Hugenholtz (S.D.) handhaafde bij repliek zijn bestrijding] van het schip. Na de pauze wordt voortgezet de r e- geling van werkzaamheden, die! de vorige week werd afgebroken. Beslo ten werd Vrijdagmiddag enkele kleinere ontwerpen in de afdeelingen te behande len. Hierna herhaalde de Voorzitter zijn voorstel, om Dinsdag 21 dezer de behandeling der ziektever- zekerings-ont werpen aan te vangen. De heer v. Veen (C.H.) vreesde dat hierdoor de ontwerpen betreffende de militaire rechtspleging in het gedrang zullen komen, en wil deze alsnog aan de orde zien gesteld, desnoods in avond zittingen tijdens de behandeling der bak kerswet en de ziekteverzekeringswet. De heer Patijn (U.L.) bestrijdt des voorzitters vo rstel en wil een lateren datum van aanvang der behandeling van de ziekteverzekering, om gelegenheid te laten tot degelijke bestudeering der om vangrijke stukken. Hij geeft in overwe ging de eerste dagen v^n Juli en geeft tevens te behandelen de motie-Troelstra om in afwachting van de tot standko- ming der invaliditeits- en ouderdomsver- zekering thans al vast pensioen toe te kennen aan zeventigjarigen. De heer Troelstra (S.D.) bepleit een later begin vjyi de behandeling def ziekteverzekering en geeft zelfs in over weging om na het houden der algemeen© I beschouwingen over het ontwerp de zo- I mervacantie te houden en dan eerst na het zomerreces te beginnen met de arti kelen. Verder houdt spr. een betoog voof gemoedigd door den blik zijner vrouw, zijn gave met de hare. Dan gevoelde hij zich daarna meer verlicht en beter. Zelfs begon hij smaak te krijgen in de oefening van het goede, nu hij langza merhand die geheimzinnige vreugde be gon te gevoelen, welke hij niet kende, en welke zoo overvloedig door de wel dadige zielen gesmaakt wordt. Wat hem bovenal eerbied voor zijn echtgenoote af dwong, was haar oprechtheid van geest de hooge waarde,' welke zij hechtte aan het gegeven woord, aan den eed, en als gevolg daarvan haar moed om haar gegeven woord, zelfs in de moeilijkst© gevallen gestand te doen. Van zelf kwam hij er toe vergelij kingen te maken tusschen haar gedrag en zijn zijne. Wat had hij al niet gehaat en veracht, zelfs wat den hoogsten eer bied moest afdwingen. Nu hij zeer veel zaken met geheel anderen blik leerde be schouwen, veranderde ook zijn zielstoe stand, want wrevel, ontevredenheid en onrust, maakte plaats voor gelijkmoe digheid, tevredenheid en rust.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5