Uit Stad en Omgeving. crêrae toilet; Z. K. H. de Prins was bij de audiëntie niet tegenwoordig. Na de lunch bracht H. M. de Ko ningin-Moeder met gevolg een bezoek aan de Luthersche Diaconessen-inrichting. Omstreeks 4 uur bracht H. M. een bezoek aan het Boddaeri-tehuis voor schoolgaande kinderen. Gistermiddag om half vijf reden H. M. de Koningin en Prins Hjendrik in een open landauer, a la daumont bespannen, uit, om de vastgestelde rit door de stad te maken, welke rit ongeveer een half uur duurde. H. M. was gekleed in zacht-rose zijden kleed met mantel, afgezet met zwartflu- weelen mouwopslagen. Zij droeg een bruine bont en een witte stroohoed mei witte struisveereu. Prins Hendrik was in admiraalsuniform. Te ongeveer 5 uur kwam het Konink lijke Echtpaar terug. KORTE KRONIEK. Gisteren is te Enschedé de dag herdacht, waarop vijftig jaar geleden En schedé bijna geheel door brand verwoest enherboren werd. in de kerken had den godsdienstoefeningen plaats; in de R. K. kerken werd een plechtig Lof ge celebreerd. 't Glanspunt was de onthul ling van een monument op de Markt. Stct. no. 107 bevat de wet van den 27sten April 1912, tot regeling van het armbestuur. Deze wet treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland weru j de tweede vrije stemming tot lid van ued. Staten in de vacature-Fe rf gekozen de heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, op wien 45 stemmen waren uitgebracht. Door de verkiezing van den heer Ketelaar tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland ontstaat er in den Amsterdamschen Raad een vacature. Gisteren is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van den Nederl. Bilndenbond. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond thans telt 296 gewone, 70 buitengewone en 28 eere leden, benevens 770 donateurs. Door vier raadsleden is den gemeen teraad van Delft gevraagd om terug te komen op zijn besluit van 30 Maart tot het betrekken van duinwater van Schie dam. De gewone audiënties van de Mi- nisiers van Marine, van Waterstaat, van Landbouw, Nijverheid en Handel zuNen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 8 Mei. Geloof en Wetenschap. Gisteravond werd in de St. Josephs- Gezellenvereeniging een algemeene ver gadering, de laatste van dit seizoen, ge houden door de Vereeniging Geloof en Wetenschap. Als spreker trad op.de Wel eer w. pater J. W. van Well 'S. J. uit Venlo met het onderwerp Chesterton. Deze Enge'sche schrijver, een der meest bekende van de jongeren, en toch tot voor een jaar tamelijk onbekend in ons land, werd in 1874 te Londen geboren uit ouders, die in politiek en godsdienstig opzicht liberaal waren. In zijn jeugd was Chesterton ongeloovig; van zich zelf ver klaart hij, dat hij op 12-jarigen leeftijd heiden, op 14-jarigen leeftijd agnosticus was. Na eenige beschouwingen over zijn opvoeding, komt spr. tot de uitspraak, dat het ongeloof hem meer in het hoofd dan in het hart zat. .Hiervoor haalde spr. ook aan het schoone Ave Maria, dat hij dichtte, en het vers over St. Franciscus, waarmede hij den Miltonprijs behaalde. iToen hij 17 jaar was, verliet hij de St. Paulsschool en wijdde zich aanvankelijk aan de schilderkunst, om deze spoedig vaarwel te zeggen voor het schrijven van kunstcritieken en om daarna journalist te worden. Spr. betreurt, dat Chesterton zich in de booze journalistiek heeft be geven, want hij heeft daardoor een deel van zijn talenten ingeboet. Wel heeft hij «weer de journalistiek verlaten, doch niet geheel, en spr. gelooft dat Chesterton nooit met zijn talenten het hoogtepunt zal bereiken, juist om zijn krachtsverspilling jn den journalistieken arbeid. Maar de journalistiek heeft op hem ook zijn goede uitwerking gehad. Hij vocht tegen alles, kwat hij valsch vond, waardoor hij telkens de dwaling overwon en zich van 'n stuk waarheid meester maakte, waaruit hij zijn eigen levensbeschouwing opbouwde, die toen hij ze klaar had, geheei bleek met het oude Christendom overeen te stem men. Spr. zocht een parallel tusschen Chesterton en Förster, die beiden streden tegen de moderne levensbeschouwing en als intellectueele padvinders kwamen te staan voor den drempel der Kath. kerk, Soch die tengevolge van eenzelfde incon sequentie tot nu toe aarzelden den drem pel te overschrijden. In 8 jaar tijds ver schenen van Chesterton's hand 24 boe ken, een wel wat vervaarlijk aantal. Tij dens den Transvaal-oorlog, toen het eerst de aandacht op hem viel, scheidde Ches terton zich af van de liberale partij en pro testeerde met den bij de ramp der Titanic omgekomen Stead tegen den oorlog. Hij .werd een verklaard democraat. Zijn de mocratie is echter niet zoo rood gekleurd als zijn woorden soms doen vermoeden. Chesterton js een schitterend litterair ta lent met gewichtige paradoxen in zijn stijl. Spr. gaat uitvoerig hierop in. Hij is een humorist met een geweldigen ernst. Menschen die niet goed kunnen lezen moeten van Chesterton afblijven. Chesterton, aldus vervolgde spr. zijn rede na een korte pauze is geen g:ooi schrijver in den strikten zin van zijn gedichten lijken meer gemaakt dan gezongen; zijn romans zijn geen eerste klasse werk, inaar broksgewijze zijn zij schoon. Als Chesterton geen litterair ge duld en fijn architectonisch voelen voor evenredigheid miste, zou hij ongetwijfeld de grootste romanschrijver van dezen tijd worden. De grootste verdiensten van zijn boeken is, dat zij een protest zijn tegen het realisme, naturalisme en pessimisme; vooral spreekt de Christelijke levensblij heid uit Orthodoxy. Spr. gaat na Chester ton's verdienste als apologeet; verklaart waarom hij nog niet Katholiek werd, het geen hij toeschrijft aan ijdelheid en doet Chesterton ten laatste kennen als schrijver op politiek en sociaal gebied. Met een lange aanhaling uit een zijner werken besloot spr. zijn belangwekkende voordracht, waarvoor hem door den voor zitter in welgekozen bewoordingen dank werd gebracht. i Den Burcht. De regen van gisteravond joeg zeker velen naar huis, daaraan schrijven we het toe dat we teleurgesteld werden in on ze verwachting, de Graanbeurs propvol te zien. Doch zij die er waren, zullen van de schoone rustige films van Albert Fré- res genoten hebben. In allerlei genres kon men ze zien, prachtige schilderachti ge plekjes der aarde, romantische en dra matische verhalen, leuke moppige stukejs een interessante voorstelling van een stie rengevecht en last not least de sprekende en zingend: films, je had waarlijk geloofd dat de persoon daar op het doek ook in werkelijkheid zong. Tevens werden in den Burcht de prijzen uitgereikt welke in het driedaagsche ke gelconcours gewonnen waren. Ook aldaar liet de belangstelling te wenschen over. Het Leidsche Studentencorps. Men meldt van hier aan de „N. Ct.": Eenige dagen geleden hield de Praeses Collegii van het Leidsche Studentencorps zijn inaugureele rede in het groot-audi torium van het academiegebouw. Zooals te doen gebruikelijk zette hij uiteen in welke richting hij het Corps hoopt te leiden en welke voorstellen hij meent daartoe aanhangig te moeten ma ken. Aan 3 onderwerpen zal het huidige collegium bijzondere aandacht schenken de clubformatie, de groentijd en bezuini ging- De bestaande clubformatie is volstrekt niet bevredigend; de beslissing moet in te korten tijd genomen, voordat de groe nen voldoende kennis met elkaar hebben gemaakt. Dat moet veranderen: de vrien denkring voor den studententijd, als het goed zou zijn voor hetgeheele teveji^moet^ met meer overleg geheel naar vrije keuze geschieden. De groentijd, ofschoon in principe te handhaven, heeft verkeerdheden, zicht baar voor ieder, die niet aan hulpelooze blindheid lijdt. Van allen wordt steun venvacht om die zooveel mogelijk weg te nemen. Bezuiniging waar practised gewenscht en uitvoerbaar zal beoogd worden. Is het wonder dat de eerstvolgende corpsvergadering met spanning tegemoet gezien wordt, waarop de concrete voor stellen uiteengezet, dan aan een commis sie tot onderzoek overgelegd zullen wor den? Het is zeker, enkele wetsbepalingen zullen de praktijk net geheel beheer- schen, te meer waar deze onderwerpen het geheele studentenleven raken. Maar zij kunnen richting geven en een stap op een nieuwen weg zijn. Binnen een maand zullen belangrijke beslissingen genomen zijn. B. en W. dezer gemeente hebben aan Joh. Klein, zonder beroep, alhier, vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank voor het benedenlokaal van perceel Varkenmarkt no. 17, welke localiteit de oppervlakte heeft van 35.50 vierk. M., nadat door W. Mulder en An- nctta van den Bron afstand was gedaan van de hun verleende vergunningen. Verschenen is de statistiek der ge boorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den uood over de maand Maart 1912. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Maart 11. 59.188. Het aantal levend aangegeve- nen bedroeg 136, waarvan 119 behoorden tot de werkelijke bevolking der ge meente. Er werden 4 levenloozen aan gegeven. Er stierven op den leeftijd van minder dan een jaar 17; van 1 tot en met4jaar 6; van 5 tot en met 13 jaren 3; van 14 tot en met 19 jaren 3; van 20 tot en met 29 jaren 2; van 30 tot en met 39 jaren 4; van 40 tot en met 49 jaren 5; van 50 tot en met 64 jaren 6; Van 65 tot en met 79 Jaren 11; 80 jaren en daarboven 5. Er stierven tengevolge van kinkhoest 1, lóngtuberculose 6, hersentuberculose 3, kanker en andere kwaadaardige ge zwellen 3, beroerte en herseriverweeking 3; organische hartgebreken 3, acute bron chitis 1, chronische bronchitis 1, long ontsteking 1, andere ziekten der adem halingsorganen 8, ziekten van de maag 1, gastro-enteritis en diarr'naea 3, appen dicitis en typhlitis 2, levercirrhose 1, En- gelsche ziekte 1, aangeboren zwakte en gebreken 6, andere ziekten 13 en onbe kend 5. Het totaal aantal overledenen bedroeg 62, waarvan 50 behoorden tot de .werke lijke bevolking der gemeente, ROOMSCHE AGENDA. V r ij d a g 81/* uur 's avonds, St. Joseph Gezellen-Vereeniging, Rapenburg 52.Ver gadering R. K. Kiesvereeniging. Paardenkeuring. Dinsdagmorgen kwart voor negen, De weg tusschen Oud-Ade en Rijpwe- tering overdekt met paarden, feestelijk met hoofddek en stel, de brug rommelt als 'n trom. Bij de brug dralende schoolkinderen... zooveel te zien,dat ze zouden de school vergeten. „Zeg Jaap, wat is er toch jo?" „Piet, waar gaan die paarden heen?" „Wel, weet je dat geen eens; naar Ouda." „Is daar dan markt?" vraagt 't jongste zusje, dat pas twee dagen school gaat. „Nee", zeit Gerrit, „jelui weten niks. De minister van oorlog is op Ouda, om de paarden te keuren voor den oorlog." „Oorlog... brr... en ze schrikken d'r naar cn ze druipen de een na .den ander weg, stilletjes naar school... oorlog!! Maar onderweg vraagt 't kleine zusje onder tranen of er van middag oorlog komt. En als zij na veel praten gerust is, zegt ze„Wa arom moet dat dan nu Tot zoover. Waarom nu... in het drukst van den tijdals de boeren het zoo druk heb ben? Waarom nu jiaarden gekeurd? B. v. A. HILLEGOM. De Vereeniging van R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel St. Joseph, afd. Hillegom en Omstreken, hield hare vergadering in Flora alhier. Na opening door den voorzitter met den Chr. groet werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voorgelezen en aan het bestuur werd opgedragen de zaken naar goed vinden af te handelen. Als afgevaardigde naar den Raad van afgevaardigden te Utrecht op 16 Mei werd aangewezen de heer S. L. v. d. Kraan te Vogelenzang. In de plaats van den heer J. v. Deursen, die wegens drukke werkzaamheden be dankt had als secretaris, werd gekozen de heer A. W. van den Berg. Na de rondvraag, die niet veel belang rijks opleverde, werd de vergadering door den voorzitter met den Chr. groet ge sloten. NOORDWIJK. Gistermiddag werd in het „Hofland" een buitengewone alge meene vergadering gehouden van aan deelhouders der N. V. Hotel-Maatschap pij Ncordwijk aan Zee. In deze vergadering, die geleidN werd door den president-commissaris Mr. W.' A. Lamping, werd de heer N. G. Por- iielje, -in de vergadering van 16 April op voorstel van alle commissarissen van de directie ontheven, thans op voorstel van een deel dier commissarissen met 95 stemmen gekozen tot Directeur der Vennootschap. De heer Dr. W. W. v. d. Meulen verkreeg 34 stemmen, terwijl er 6 blanco werden uitgebracht. Toen dit besluit genomen was, werd uit den boezem der vergadering mede gedeeld, dat er een nieuwe buitenge wone algem. vergadering zal worden be legd, om den heer Portielje weer van de directie te ontheffen en hem tijde lijk voor 1 jaar tot gérant van het Pa lace-hotel aan te stellen. De voorstel ler ,de heer B. H. Bussink, was van meening, dat aan het hoofd der vennoot schap een man moet staan met capaci teiten en relatie's op financieel gebied. Dat dit noodig is ,kon men opmaken uit mededeelingen, tij'dens de vergade- dering gedaan, waaruit blijkt, dat de N. V. momenteel in een finanfieele impasse verkeert. De cijfers, die dit aantoonden, waren ontleend aan een verslag van een accountants onderzoek. Een motie, die ten doel had den heer Portielje alleen als gérant te benoemen, kwam niet in stemming, omdat het voorstel van com missarissen werd aangenomen. Voorts werd besloten de décharge van den afgetreden gedelegeerd commissa ris, den heer B. H. Bussink, aan te houden, omdat de stukken nog niet wa ren geverifieerd. Het punt: benoeming van een com missaris werd van de agenda afgevoerd. Tot gedelegeerd commissaris werd ge kozen de heer E. Cremers van Noord- wijk aan Zee, met 98 stemmen. De heer Jhr. Mr. L. A. van Schuilen- burgh verkreeg 22 stemmen. Op een verzoek om inlichtingen wan neer „Palace-Hotel" gereed zou kunnen zijn, antwoordde de voorzitter, dat die datum nog niet bepaald kan worden. NOOROWIJKERHOL T. In het Wa pen van Noordwijkerhout vergaderden gistermiddag de Ingelanden van den H.oogeveenschen Polder. Aanwezig waren 31 Ingelanden, uitbrengende te zamen 289 stemmen. Door den voorzitter, den heer S. Pen- nings, wordt de vergadering geopend, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De rekening over het jaar 1911 wordt vastgesteld in ontvangsten ad f 1273.975 en in uitgaven ad f861.45. Batig saldo alzoo f412.525. In behandeling komt de begrooting voor het jaar 1912. Deze wordt vastge steld in ontvangst en uitgaaf ad f 1083.305. De polderlasten zullen f 1.25 per H.A. bedragen. Vervolgens wordt met algemeene stem men een voorstel van het bestuur aan genomen om de voorjaarsschouw in de eerste helft der maand Juni en de na jaarsschouw in de maand September te houden. Daarna had de verkiezing plaats van een lid van het bestuur (vacature P. de Kan). Bij tweede vrije stemming wordt als zoodanig gekozen de heer R. Veld- huijzen van Zanten te Lisse met 159 stemmen Op den heer P. M. Warmerdam alhier waren 97 stemmen uitgebracht. Na liet stellen der rondvraag sluit de voorzitter, onder dank voor de trouwe opkomst, de vergadering. SASSENHE1M. Door het gemeentebe stuur en door de brandassm antic Ataat- schappij „Haarlem", gevestigd te Haar lem, is aan de personen, die door hun krachtdadig optreden voorkomen hebben dat de brand, ontstaan in de woning van L. v. N. zich uitbreidde, eene belooning uitgereikt. GEWESTELIJK GEMENGD. Gistermiddag werd te W a s s e naar een werkman, die van zijn land per fiets naar huis keerde, door een auto aangere den met het gevolg, dat zijn schouder ontwricht werd en geneeskundige hulp verleend moest worden. Het ongeluk is niet aan den bestuurder van de auto t wijten. D. v. S., die zeer doof is, hoorde de auto niet aankomen, en reed daarom eigenlijk zelf tegen dc auto in. juist toen hij den weg wilde, oversteken om zijn wo ning te bereiken. Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter de heer E. Vemède, burge meester. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken Dankbetuiging van J. Rutten, voorde verhooging van salaris als boekhouder der gas- en waterleiding. Missive van Ged. Staten waarbij goedkeuring van 't besluit inzake Hoofdd. Omslag en gas en waterleiding. Verzoek van J. P. Swet ontheffing H. O. f 15.80. Adres van A. J. Olsthoorn te Naaldwijk, waarin hij be zwaar maakt tegen 't vergunningsrecht en herschatting vraagt. G. H. Hillenaars te Leiden en J. Bulthuis, deurwaarder direc te belast, zullen als deskundigen een on derzoek doen. Ingekomen een adres van J. P. Gussehio met 122 handleekeningen om niet in te gaan op het voorstel van B. en W., inzake verplichte waterleiding. Het adres zal bij punt 5 behandeld wor den. Verzoek van de gymnastiek vereeniging om gebruikte inogen maken van het gym nastieklokaal O. S.- Wordt goedgevon den. Verzoek vaif H. Spek, te 'sGraven- hage tot het houden van een cursus voor verkorten dienstplicht. Vermogenden be talen f 10 voor onvermogenden is de cur sus gratis. Vaststelling balans winst- en \erlies- rekening gas en waterleiding. De commissie heeft de rekening in or de bevonden. De voorzitter brengt hun dank voor de moeite. Voorstellen inzake waterleiding. De Voorzitter zegt dat enkele wijzigin gen zijn aangebracht. Eenmaal per jaar moet restitutie gegeven worden van het betaalde bedrag per drie maanden. De meterhuur moet bepaald worden op f 1 Spreker zet het nut en voordeel van al gemeene aansluiting uiteen, waarbij het water kost voor den werkman tien ct. p. w. Bovendien hebben B. en W. alle bevoegdheid om het water te la ten onderzoeken. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan zal het water van de niet aangeslotenen worden onderzocht, die bij afkeuring genoodzaakt w orden zich na drie jaar aan te sluiten.. De voor zitter is van meening dat adressanten het nut en voordeel van algemeene aan sluiting niet hebben begrepen. Boven dien is in 1904 een adres aan den Raad verzonden waarbij de wen schel ijkfteid van de waterleiding werd uiteen gezet en zelfs 20 handteekeningen van destijds komen nu op dit adres voor, waarbij men nu tegen verplichte aansluiting ageert. De heer Schmal kan met het voor stel niet mede gaan als dwangmaatre gel en is voor een w aterbelasting. De heer Eggink is voor een bemid delingsvoorstel, geen dwang, maar als de aanleg en het gebruik goedkoop is, volgen de aansluitingen van zelf. De heer Schoor, hoezeer hij alge meene aansluiting zou wenschen veroor deelt de pressie ,die hierbij wordt uit geoefend en gaat mede met het voorstel van d?n heer Eggink. De heer Kwak zal het voorstel van B. en W. steunen, om dat de kosten va verbruik slechts 10 per week bedraagt en elk arbeider nu hiervan kan gebruik maken. De heer Mol van C harante neemt aan dat B. en W. de bevoegdheid heb ben het water af te keuren, maar hier is het een imperatief bevel en hij veroor deelt deze dwangmaatregel. De Voorzitter beantwoord de ver schillende sprekers en doet een beroep om het voorstel te steunen in 't belang der burgerij zoowel op financieel als hy giënisch terrein. Het voorstel in stem ming gebracht wordt verworpen met zes tegen 5 st. .Tegen stemden de heeren Schoor, Schmal, van Santen, Eggink, Mol van Charante, de Graaf. Voor de heeren Mens, v. Kempen, v. Wissen, Koot en Kwak. De verlaagde meterhuur wordt aan genomen met negen tegen twee stem men. Bij de rondvraag niemand het woord verlangend wordt de vergadering geslo- tejL Onderwijs. Acte-examens L. O. AMSTERDAM. Geëamineerd 8 candidaten. Geslaagd de dames: 1. W. Taat, te Hilversum; W. F. Sleef, J. C. van Os, P. C. dc Vries, J. C. Bolland. L. G. Serno, S. Stodel, allen te A'dam. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 8 manne lijke candidalcu. Geslaagd de heeren P. Koeze. Voorschoten \V. L Kooper, A. P. v. d. Kroft, M. Lablans, allen te 's-Gravenhage j. Krabben dam, Schiedam en H. de Lange, te Delft. BREDA. Geëxamineerd 8 mannelijke candi daten. Geslaagd de heeren G. J. Sterrenburg, te BoxtelB. D. Stoop en B. H. Straver, beiden te Oudenbosch; H. j. Tervoort en H. B. M. ïhier, beiden te 's-Hertogenbosch. HAARLEM. Geslaagd dc heeren A. C.J. den Hals, te Beverwijk P. Hellingman, A. van Raalte, E. Th A. niele, allen te HaarlemR. v. d. Hoek, te Haarlemmermeer; J. v. d. Horst, teHaailem; Th. A. A. v. d. Horst, te Beverwijk. UTRECHT. Geëxamineerd en geslaagd de da mes J. Balvers, J. M. C. Kuijer, J. A. F. Pohl en M. Verburg, allen te Utrecht; L. Begeer te Gouda j. van Eek en H. H. de Korne, beiden te Amersfoort; M. P. Elf ring te Bodegraven. VEN'LO. Geëxamineerd 8 mannelijke candi daten. Geslaagd de heeren t h. J. P. H. Meeuws, P. j. H. Noldus, beiden te Venlo; A. H. J. Nuchelnians, te Grathcm G. J. H. Pelt, te Vaals, F. Peters, H. M, F. de Roode, beiden te Vroon hoven M. H. Salemans te Balxem. Academiën ieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de iteiitsw etensehap op „Stellingen" dc heer, Edgar Frederik Marie Justinus Michiels van Verduijnen, geboren en wonende te 's üravenhage, en na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „het Cognossement", de heer Heiman San ders, geboren ie Streek, wonende te Am sterdam. 399e Staatsloterij. VIERDE KLASSE 3e LIJST. Trekking van Woensdag 8 Mei. Hooge prijzen. f5000: 19783. f2000: S310. f1500: 7101. f1000: 6652 19837. f400: 15568 20209, f100: 8193 8858 16060 20334 20917. Prijzen van i 65. 6 3012 5237 8436 0505 3224 16426 18756 127 117 72 57 46 79 78 59 66 67 307 592 629 302 87 90 341 283 19 805 45 401 576 800 90 346 26 68 704 536 684 15 465 53 76 862 42 632 47 37 76 56 86 946 61 41 720 77 82 73 431. 63 84 743 830 961 594 93 46 77 851 847 912 19021 75 99 «07 401 70 84 937 80 71 31 96 85 41 924 79 163 78 68 602 8090 72 27 17010 92 89 90 06 98 11108 90 13 98 94 521 89 105 213 14013 35 255 908 24 92 41 18 48 36 353 1007 30 791 49 68 57 72 97 91 631 96 58 303 200 92 460 143 87 803 258 28 66 118 92 49 723 05 74 30 342 47 506 68 69 19 96 70 77 93 22 280 77 37 332 410 426 258 640 345 819 70 51 00 47 63 67 48 43 93 60 92 96 71 76 58 95 901 577 96 98 78 798 63 944 82 612 513 508 95 809 82 4042 87 32 84 36 404 15 90 43 6001 39 92 71 503 36 475 68 47 79 727 615 21 89 83 75 148 771 48 744 23 910 574 96 69 83 824 96 55 33 80 102 97 88 52 857 59 45 801 31 231 93 62 911 68 62 18 68 75 96 914 85 604 78 973 204 305 820 55 15016 IS 91 2024 19 83 51 68 21 50 20000 70 34 402 QS6 12011 144 747 94 80 48 80 9351 65 96 59 221 86 75 505 440 107 370 815 50 102 326 45 505 201 71 20 51 25 52 601 21 19 435 34 323 226 407 12 73 49 534 79 52 71 576 49 623 57 42 81 69 79 82 59 43 334 59 90 85 88 623 78 99 413 83 910 406 97- 42 704 903 53 613 18090 73 301 62 09 38 556 62 104 519 20 740 804 64 650 77 64 40 27 65 23 10033 94 717 226 89 89 946 69 115 740 24 47 615 400 5016 901 74 829 70 365 48 500 56 48 84 46 899 449 66 14 73 83 93 49 950 57 720 673 85 97 237 57 57 68 801 721 87 7178 38 90 62 79 23 27 92 87 85 932 16045 86 39 91 107 222 347 80 68 548 55 810 55 46 61 13002 89 56 93 41 76 318 95 23 294 623 952 953 88 40 433 80 302 45 63 56 218 67 49 151 31 68 70 3006 33 91 92 217 37 78 STATEN-GENERAAL. TM EEDE KAMER. Zitting van Woensdag 8 'Mei. Aan de orde is het wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nacht arbeid in broodbakkerijen en van den" arbeidsduur der bakkersgezellen. Het algemeene debat is reeds vroege* gehouden, zoodat direct met de artike len begonnen werd. Art. 1 bepaalt wat verstaan wordt on der „broodbakkerijen", onder „bakkers- arbeid", onder „bakkersgezel" en onder, „nacht". Hierop zijn twee amendementen voor gesteld door den heer Snoeck Henke- mans, die als bedoeling er van toelicht te, dat zij strekken lo. om duidelijk tei doen uitkomen in de wet dat het ver bod van Zondagsarbeid alleen slaat opj bereiding van brood; 2o. om als nacht vast te stellen den tijd van 's avonds 9 uur tot 's ochtends 5 uur. (Het regeeringsvoorstel wil een tijdruimte vaiji acht achtereenvolgende uren tusschen 8 uur 's avonds en 's morgens 6 uur.) gj Voorts is een amendement voorge steld door den heer Schaper en doorF dezen, toegelicht als hebbende de strelo^ king om aan den Minister wèl cle be\ voegdheid te geven den nacht later, docKT niet ,om he n vroeger te doen aanvangen' en daardoor den tijd, bestemd voor oachfc ryst^ jne.er Je. beperken.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2