Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. Haagsche Rechtbank. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank eischte gisteren bij verstek veroordeeling van: J. L. en A. van Sch. den B. te iZoeterwoude wegens huisvrede breuk resp. één maand en 14 dagen ge vangenisstrafJ. C. P. te Rijn zat er- wou de wegens het vernielen van de afrastering om een stuk grond, tot vijf dagen gevangenisstraf; en G. K. te Bos koop. die nachtrumoer verwekte en, door den veldwachter tot kalmte ge maand, dezen uitschold, tot f5 boete of 10 dagen. Mishandeling door een veldwachter. De veldwachter van Valkenburg, die tevens de functie van lantaarnaanste ker vervult, was bij de uitoefening van laatstgenoemde functie uitgescholden door een jongen, die als een ware deug niet bekend staat, van de school werd gejaagd en den veldwachter meermalen het leven zuur maakte. De veldwachter was daarop kwaad geworden en had den jongen een schop tegen het zitvlak ge geten. „Een veldwachter moet niet kwaad worden", meende de president, die het optreden van den veldwachter niet het juiste achtte om zoo'n jongen tot reden te brengen. De vader vertelde heden ter terechtzit ting van de Rechtbank, dat zijn zoontje een beste jongen was, goed oppast, op school wat lastig was, maar bij den boer, in wiens dienst hij nu is, goed oppast. Uit de verklaringen van den jongen bleek, dat de veldwachter een einde had gemaakt aan een vechtpartijtje tusschen hem en een kameraadje. Hij had toen gescholden en later, toen de veldwachter aan 't lantaarn-aansteken was, weder ge scholden. De jongen was óók door zijn kameraadje geschopt, maar de schop van den veldwachter had hem erg veel pijn gedaan. Een 66-jarig man, die den veldwach ter, met wien hij liep, had zien schop pen, had niet het schelden gehoord. Subst. officier van justitie mr. Van Kleffens achtte het gebeurde wel te be grijpen. Het is gemakkelijk te zeggen: I „Een veldwachter moet niet kwaad wor- j den", maar hij achtte het menschkundig zeer te verklaren, dat een politieman. overgaat tot iets wat hij beter niet had gedaan, nadat hij door zoo'n kwajongen wordt uitgescholden. Daarom eischte Z. E. A. slechts f 3 boete. Mr. Fokker advocaat te Leiden, pleit te vrijspraak subsidair het opleggen van de lichtst mogelijke straf. Bekl. achtte zich het slachtoffer van de wraak van de zijde van de vader van den jongen en van den rijksveld wachter, te Valkenburg gestationneerd. Land- en Tuinbouw. Boerinnenpeiisionaat. Op aanstichting van den Limb. Land- bouwbond wordt in Limburg de oprich ting van een pensionaat voor boerenmeis jes voorbereid. Het pensionaat zal wor den ingericht voor een tweejarig verblijf van meisjes. Ook zullen er cursussen van korteren of langeren duur gegeven wor den voor meisjes die niet in de gelegen heid zijn, de twee leerjaren door te ma ken. Kerknieuws. Te Montfoort is plotseling overleden in het St. Anthoniusgesticht de Weleerw. Heer Laurentius Feddem?, rustend priester in den ouderdom van 68 jaar. Men schrijft uit Rome d.d. 4 Mei aan de „Msb." Gisteren maakten bij Z.'Em. Kardinaal van Rossum hunne opwachting Mgr. Dr. Bern. Eras en de Eerw. h.h. K. Eras, Ed. v. d. Dungen en F. J. A. Werners, priesters uit het Diocees van 's Bosch. Zijne Eminentie onderhield zich geruimen tijd met hen en geleidde hen door zijne vertrekken naar de huiskapel. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor hel candidaats- examen in de wis- en natuurkunde mejuf frouw C. van Leeuwen (den Haag). UTRECHT. Bevorderd cum laude tot doctor in de rechtswetenschap op proef schrift: Kinderrechtbanken, mej. J. A. v. Verschuer, geb. te Arnhem. Onderwijs. Examen Apothekersassistent. 6 en 7 Mei. Ge ëxamineerd 4 candidaten. Gèslaagd mejuffr. E. H. A. M. F. C. Harteveld te Utrecht. Afgewezen 3 candidaten. STATEN-GENERAAL. TW LEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Mpi. De beide tribunes zijn overvol, even eens de zij-loges, waarin zich enkele diplomaten bevinden, o. m. de gezant der Fransche Republiek. Bijna alle Mi nisters zijn tegenwoordig. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling der suppletoire marine- begrooting, betreffende het pantserschip. De Minister v an Binnenland- sche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, de heer Heems kerk leest een lange rede voor en wijst ;er op dat, volgens de voorstellers der motie-Lohman zelf, deze motie een vriendschappelijke en der Regeering steunende strekking heeft. Spr. is .over tuigd dat het den voorstellers ernst is met deze verklaring, daarom doet het spr. des te meer leed zijnerzijds te moe ten verklaren dat bij de rqgeering tegen de motie zoo ernstige bedenking bestaat dat spr. overtuigd is dat als de heereu Lohman c.s. die bezwaren hebben verno men, zij zelve de billijkheid van de be denkingen der regeering zullen moeten erkennen. De Minister wijst uitvoerig op het zeer veel omvattende van het gewenschte on derzoek door eene staatscommissie, dat los van het thans aangevraagde schip moet geschieden. De Regeering zou ook wel schepen van grooter tonnenmaat wenschen dan het thans gevraagde, maar voor zij tot den aanbouw van zulke schepen zou kunnen besluiten, zouden tal van hervormingen van technischen, financieelen en anderen aard mogelijk blijken. Hetgeen onder de bestaande toestanden mogelijk is, is reeds onderzocht. De motie zou dus eigenlijk doch geheel onnoodig moeten vragen een uitbreiding of wijziging van dat onderzoek. Maar spr.'s hoofdbezwaar blijft dat de motie het nadere onderzoek en de beslissing over het thans aange vraagde schip aan elkaar vastkoppelt. Aanneming der motie zai het gevolg hebben dat zoolang het onderzoek niet zal zijn afgeloopen, noodige maatregelen achterwege zullen moeten blijven. Vooral heeft de Regeering bezwaar te gen het in de motie uitgedrukte verlan gen dat de staatscommissie rapport zal moeten uitbrengen binnen een door de Regeering te stellen termijn. Het is haar onmogelijk de te benoemen leden aan een termijm te binden. Het onderzoek duurt te lang en gedurende al dien tijd zal Marine de vloot niet kunnen verster ken op de gewenschte wijze. Voorts wijst spr. er op, dat de motie een onzuivere stemming zou uitlokken, en dat de beteekenis van het gewenschte onderzoek door aanneming der motie verdoezeld worden zal. Met volkomen waardeering van de goede bedoeling, verzoekt de Mi nister den heer Lohman de mo tie niet te handhaven, of tewij- zigen in den zin der Regeering, door haar n. 1. los temaken van den aanbouw van het pantser schip van thans. De Minister verzekert dat de aanvraag van het schip op geen enkele wijze een politieke strekking heeft of door de po litiek beheerscht wordt. Het persoonlijk gevoelen van het kabinet is echter dat aanneming van het schip in 's lands belang is. Er op wijzende dat het hier dus niet een politiek schip geldt, ont veinsde de Minister zich echter niet dat er een felle campagne tegen gevoerd is en er wordt zelfs een soo Ft-4error isme in uitgeoefend door een coalitie van niet gelijk gezinde groepen, van welke het gemakkelijk tevreden te stellen zijn, zij die niets willen. Afstamming van het schip is onraadzaam en er kan ook een zakelijke ongelegenheid uit voortvloeien wctfke de kamer spoedig zou kunnen betreuren. De heer de Savornin Lohman (C. H.) zet nader het doel zijner motie uiteen, nl. om in den zachtsten vorm de regee ring te brengen tot samenstelling eener krachtige Staatscommissie in zake de de fensie van Indië. Als de regeering even wel bij motie geen uitspraak der Ka mer wenscht, is 't spr. goed; de Kamer behoeft hare weldaden ten slotte aan de regeering niet op te dringen. Maar afgescheiden van de motie tegen het thans aangevraagde schip, blijft spr. ook persoonlijk gekant. Spr. is, gelijk van hem bekend is, steeds geneigd de regee ring te volgen en tegen dezen Minister van Marine heeft spr. persoonlijk niets, te minder waar hij zitting heeft in een Kabinet van spr.'s richting. Maar het is onredelijk van spr. te vorderen dat hij zal stemmen vóór het aangevraagde schip dat bestemd is voor Indië en daar niet op zijn plaats is, zoolang niet vaststaat, dat het ook werkelijk deel zal uitmaken van het Indische eskader. Jieeft de Minis ter een schip voor Nederland noodig hij vrage dit aan, maar vrage geen halfslach tig schip. Spr. erkende dat afstemming van het scherp politieke gevolgen kan hebben. Dat heeft spr. reeds vroeger erkend bij de begrotingsbehandeling in December en juist daarom heeft hij toen mede aan gestuurd op uitstel omdat het hem be kend was, dat toen zelfs verschillende leden der anti-rev. partij tegen het schip zouden gestemd hebben. Maar hij komt er tegen op dat thans uit een ander vaatje getapt wordt en het nu in de „Standaard" voorgesteld wordt alsof een Kabinetscri sis het gevolg zal moeten zijn van aanne ming der motie. Het verheugde spr. ech ter dat Minister Heemskerk blijkbaar het standpunt niet deelt, dat het votum over de motie zulk een gewichtig gevolg zal moeten hebben. En daarom verklaart spr. ten slotte zijn motie tot uit stel van den bouw, in afwach ting van het nader onderzoek intetrekken. Ge zitting duurt voorin LEIDEN, 7 Mei. De heer P. Dingjan, Oude Singel 52, viert heden zijn 90sten verjaardag. Voor waar een niet alledaagsch feest, dat deze krasse grijsaard, gezond naar geest en li chaam herdenkt, en dat nog verhoogd Wordt door de tegenwoordigheid van 's heeren Dingjan's beide broeders, die reeds hun 80ste en 88sten geboortedag mochten vieren. Gisteravond hebben de Leidsche schoen winkeliers in den Vergulden .Turk een vergadering gehouden, die belegd was naar aanleiding van de negen-uur sluiting. De vergadering werd geleid door den heer de Jöng. Hoofdschotel van de bespreking was het feit, dat een tweetal winkels nog niet op den overeengekomen tijd hadden gesloten. Er bleek hierbij een misverstand in het spel, omdat de beide zaken, die filialen zijn van een in den Haag gevestigde onderneming, van de hoofdfirma nog /een kennisgeving had den ontvangen om hun zaken om negen uur te sluiten. Besloten werd nogmaals 2 winkeliers af te vaardigen om de be trokken firma's te bezoeken, opdat zij alsnog haar filiaalhouders opdracht zou den geven op den bepaalden tijd te slui ten. In verband met deze bespreking werd de wenscheljjkheid geuit, dat de schoen- winkeliers een eigen organisatie zouden oprichten. Er werd een voorloopig be stuur benoemd, bestaande uit de heeren de Jong, Pluvier en 5e Haas, terwijl alle aanwezigen verklaarden lid te worden. Vrijdag zal öpnieuw vergaderd worden. LISSE. Gistermorgen ontstond een be gin van brand bij de wed. M. aan de En gel. Toen de kinderen met lucifers speel den, raakte het raamgordijn in brand. Tot hiertoe wist men het brandje te be perken. Op de circulaire der bloemistwerk- liedenvereenigingen alhier, in zake een verzoek om betere arbeidsvoorwaarden zijn op het gestelde ultimatum slechts vier antwoorden ingekomen. A.s. Zondag te 4 uur zal de vereeniging „St. Isidorus" vergaderen ter verdere bespreking. GEWESTELIJK GEMENGD. Hedenmorgen heeft men te Leiden de laatste gaslantaarnpaal van de Bree- straat opgeruimd, die voor het postkantoor stond. Toen men op punt stond de paal uit den kuil te tillen, struikelde een werkman en wilde zich, om niet te val len, aan de lantaarn vasthouden. De man had echter niet vermoed, dat de paal zoo los stond. Hij viel met de paal achterover op straat en bekwam een tamelijk ernstige hoofdwonde. Dr. Schreu- der verleende de eerste hulp, waarna de gasfitter, zekere G.S., wonende aan de Groenesteeg, naar zijn woning werd gebracht. Aanbestedingen. LEIDEN,_Bjj de heden door B. en_ W gehou den aanbesteding van a. Het verbouwen van het Gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht; b. Het verbouwen van de Meisjesschool aan de Boommarkt en c. Het dempen en rioleeren van eenige slootge- deelten in 3 perceelen, .waren ingekomen de volgende inschrijvingen t. w. Vopr a. J. Sirag f 2989Th. Bik f 2507W. van der Hoogt f2480; J. Verhoog Jr. f2327; P. J. Verhoog f2360; N. Reinswou 2289. Voor b. W. van der Hoogt f9850; P. J. Ver hoog f9780; J. Th. Bik f9729; J. Christiaanse f 9585Th. Barten W. Outshoorn f 9384J. Dietz f8492. Voor c. P. Kooreman en G- van Meijgaarden, perceel 1 f 925, perceel 2. f 475, perceel 3. f 640. massa f2030; J. de Kier 1, f925. 2, f450, 3, f740, massa f2090; J. H. de Heijder 1, f 875, 2, f 462, 3, f 696, massa f 2025. Alle gegadigden alhier woonachtig. FamüieberichtenuitandereBladen. Geboren: Aloysia Johanna Maria, d. van G. Nollen en J. M. Nollen-Rientjes. Maria, d. van Alph. Bosch en S. Bosch-Smeele. Pe- tronella Johanna Maria, d. van G. C. Verhaart en M. C. Verhaart-Hienkense, Haarlem. Pierre, z. van J. H. C. van Groeningen en Groeningen-Stoop, Amsterdam. D. van A. J. van der Lijke en A. M. van der Lijke-Sytsma, Leiden. Willemijntje, d. van A. C. M. Dieben en Dieben=Konings, Leiden. Paula Christina Geertruida, d. van F. Wenning en C. Wenning- Vrenegoor, Leiden. Johanna, d. van A. Ouwehand en J. M. Ouwehand-Parlevliet, Kat wijk aan Zee. Ondertrouwd: Bernardus F. van der Klashorst en Cornelia Groen in 't Woud, Heemstede. Getrouwd: P. J. de Bruyckere en M. J. van Benten, Leiden. Jan Wigman en Willy van der Hoeden, Sloten. Overleden: Wed. van Ruiten-van der Lam, 70 j., Voorburg. Wed. B. C. Bouwman- Pisaan, 85 j.,'s-Gravenhage. Willem Terpstra, 65 j-, Benningbroek. Maria Cornelia Sengers- de Bruijn, 41 j., Rotterdam. Wed. Elisabeth Donker-Engelen, 72 j., Rotterdam. Lcendert Blonk, 82 j., Leiden. Jacobus Arnoldus Beuzemaker, 74 j., Leiden.—JohannaChaudron, 81 j.. Leiden. Comelis Wassenaar, 70 j., Katwijk. Anna Maria Elisabeth Bedier van Eeten, 55 j., Leiden. Wed, Petronella Maria Eeuwens-van Tienen, Nijmegen. Faillissementen. Uitgesproken: Brus, schoenmaker en winkelier te Enschedé, curator mr. M. A. Engels. J. Tellings, caféhouder te Maastricht, curator mr. Ch. van Oppen. F, Orlebeke, barbier te Axel, curator mr. P. J. van Bortel. F. Hame link, touwslager te Kruiningen, curator mr. J, Adriaanse, L. Leenders, landbouwer te St. Oedenrode, curator mr. B. R. Wesseling. N.V. Bagger- en Grintmaatschappij Flevo, thans in liquidatie, gevestigd in Nijmegen, curatoren mr. W. A. van Bijlert en F. Jager, Directeur der N.V. Machinefabr. „de Ooy. S, Leuven- berg te Amsterdam, curator mr. G. A. M. Smeenk. G. E. Eckel te 's Gravenhage, cu rator mr. D. v. d. Goot. A. Nagtzaam te Seheveningen, curator mr, Th. C. Gonsalves. P. Verveen Jr., Sigarenhandelaar te 's Graven- hage, curator mr. J. F. Hijmans. M. W. Locht, waterstoker te Seheveningen, curator mr. A. O. H. Teilegen. Opgeheven: L. Groussot, voorheen han delaar in automobielen, thans zonder beroep te Baarn. G. Elburg te 's Gravenhage. Geëindigd: Th. Cortselius, te Eefde. H. Ververs, mr. schilder, vroeger te Schiedam. M. Leyte, vroeger gewoond hebbende te Maas sluis. Ongelukken. Een 20-jarig dienstmeisje B. P., te Nieuw-Appelsclia, dat Maandag van een stalzolder viel, is Vrijdag aan de gevolgen bezweken. De ongelukkige zou deze maand in het hu welijk treden. Vrijdagavond viel de 77-jarige groentenkoopman D. te Rotterdam van de trap zijner woning. Hij kwam met het hoofd op de steenen Je landj zoodat hij zich ernstig verwondde. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar de man spoedig overleed. Het vijfjarig zoontje van Titulaer, dat onlangs te Venlo in een in aanbouw zijnd huis aan den Straelschenweg in een kelder viel, is in het R. K. gasthuis aldaar overleden. Bij het maken van een stelling op het stoomschip Stefani, liggende in het dok aan de Boven Heyplaat te Rotter dam, is de werkman P. ,W. Zaterdag avond bij het uitbrengen van een touw buiten boord, in het dok gevallen. Hij bleef bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis gebracht Bij aankomst al daar bleek hij reeds overleden. De man had den schedel en een arm gebroken. Op den overweg van de stoomtram der H. IJ. S. M. bij de Groothertoginne- laan te 's Gravenhage, tegenover het dia- conessenhuis Bronovo, is een heer, die daar wandelde en blijkbaar het bellen van de stoomtram niet gehoord had, door de stoomtram aangereden. Hij kreeg een van de wielen van de locomotief tegen het achterhoofd. De ongelukkige werd in Bronovo binnengebracht, waar dr. van der Goot den dood constateerde. Hij is daar gebleken te zijn de heer H. D. Guyot uit 's Gravenhage, gepen- sionneerd schout-bij-nacht-titulair, oud-lid der Tweede Kamer. De overledene was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en officier van de Eiken kroon. Vermist. Sedert Woensdagavond 6 uur wordt te Amsterdam de zevenjarige F. G. P., vermist. Het kind was even op straat gaan spelen en is daarna niet teruggekeerd. Een oudebekende. Een ingeze tene van Bergen op Zoom heeft een in goed Fransch geschreven brief uit Madrid gekregen, waarin de schrijver hem mede deelt in de gevangenis te zitten wegens zijn faillissement. Hij heeft echter een va lies met frs. 800.000 op een aan hem al leen bekende plaats verborgen en biedt thans aan den geadresseerde een derde van die som aan, als deze naar Madrid komen en zijn proceskosten betalen wil, opdat hij vrijkome en zijn eigendom voor den dag halen kan. Laag water. Naar men uit Wa- geningen meldt, is de stand van het water op den Rijn zoo laag geworden, dat de booten van de Maatschappij Concordia niet meer de buitenhaven kunnen berei ken en aan het Lexeesveer lossen. Heden is de stand aan de peilschaal 6.04 M. of I.09 meter beneden normaal peil. Een solide postkar. .Toen de zer dagen de postkar, die van Bergen op Zoom over Tholen naar Stavenisse rijdt, aldaar aankwam, bleek een van de post zakken door een groot gat in den bodem van de kar verdwenen te zijn. Wel werd op de terugreis de zak met inhoud te ruggevonden, maar verscheidene brieven waren ondertusschen geopend en een aan geteekende brief was verdwenen. Twee. Een onderwijzer, die de zin delijkheid onder zijne leerlingen tracht te bevorderen, vraagt dagelijks aan zijn schooljongens, hun zakdoek voor den dag te halen, opdat hij oordeele over de rein heid daarvan. Op zekeren dag betrapt hij niettemin een jongen, die gebruik maakt van een bij zonder vuilen zakdoek. „O, meneer!'2 verontschuldigt de jongen zich„u ziet den verkeerden zak doek; ik heb er altijd twee bij me, één om u te laten zien, en één om rn'mneus in te snuiten.'2 Autobotsing. Vrijdagavond kwam een auto, bestuurd door den eige naar, den heer v. H. uit Keppel, bij De venter, bij Duur, onder Olst, door een defect aan de rem zoo met een boom in botsing, dat het voertuig geheel be schadigd werd. Van de drie inzittenden bleef de knecht van den heer v. H. ach teraan zittende, ongedeerd. De bestuurder kreeg echter een ern stige verwonding aan den schouder en zijn passagier, de heer J. de L. uit De- yenter, een kneuzihg aan het bovenbeen. Per rijtuig werden ze naar Deventer gebracht, waar dr. L. Leignes Bakhoven geneeskundige hulp verleende. Kranig. Een knaapje van omstreeks zeven jaar viel Zondagmorgen in de Wilhehninasluis te Zaandam. Een jong- mensch uit Amsterdam, die het zag, sprong er dadelijk geheel gekleed bij en redde het kind. De redder onttrok zich' aan elke huldiging, zoodat zelfs zijn naam onbekend bleef. Slaapziekte. Een vrouw te Haarlem lijdt sedert Donderdag aan slaapziekte. Haar toestand is hopeloos. Verbrand. Door het omvallen van een brandend petroleumtoestel heb ben Zondagmorgen twee kinderen van 2 en 3 jaar uit het gezin van S., te Helder, ernstige brandwonden bekomen. Zondagavond is dientengevolge het oud ste kindje overleden. Laatste Berichten. Pantserschip. Gisteravond was er nog een buitengewone vergadering van den Ministerraad inzake de gedragslijn van het kabinet ten opzichte van de eventueele beslissing omtrent het pantserschip in de Tweede Kamer. Men seint ons De Tweede Kamer heeft hedenmid dag verworpen art. 1 Pantserschip-ont werp met 63 tegen 26 stemmen. De Mi nister van Marine vraagt daarop schor- sing van verdere behandeling. Marktberichten. LEIDEN, 7 Mei. Vette Varkensmarkt. Aanvoer 127 stuks, vet soort 90 stuks 64 a 62 c.. licht soort 37 stuks 57 a 55 c. Handel traag. ROTTERDAM, 7 Mei. Botermarkt. Aangevoerd 149 achtste en 30 zestiende vaten en 0— stukken van een bi K.G. Prijzen p. kw. f 0.54,2e kw. f 0.50,3e kw. f 0.46. Per half K.G 70- a 75- ct. Eieren. Aangevoerd 112487 stuks. Kippen eieren f 3.15 a f 4,25. Eendeneieren f 4.— a 4.15 en ganzeneieren f 6.tot f 8,Kalkoeneieren f 7.- a f 8.-. Vee ra ar kt. Aangevoerd 56Paarden, 1 veulen, 3.ezel, 1270 magere Runderen, 643 vette Runderen l'8l vette Kalveren; 973 nuchtere Kalveren. 2 varkens, 242 Biggen, 0 schaap. 2 bokken. Prijzen als volgt: Koeien en Ossen 39-45-47 ct., Stieren 34-38ct., vette kalveren 5062J-a Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 150 a f 295. Melkkoeien f 145 a 280, Stieren f 149-400 pinken 70-115, vaarzen f105 a 185, Paarden f75 a 200 Slachtpaarden f80—150; nuchtere Fokkalveren f 16-24; biggen f 12—17, nuchtere slachtkalveren 8 a 13. biggen per week f 1.80—2.hitten f 70 a f 210. Op de vette markt is de toestand spannend. Er wordt tot 50 cent pei pond besteed. Handel is traag, alles verkocht doch tegen zeer lage prijzen. Stieren ruime aanvoer. Handel is vlug. Vette kalveren in de beste soorten zeer gewild en vlug verkocht. Afwijkende quaiiteiten lang zaam, Handel traag verloop. Op de magere markt is de toestand kalm. Voor buitenland een beperkte verkoop van kalfkoeien, ook verzending voor de slachtbank, deze is meer beduidend. Overigens is de bui- tenlandsche handel voot jong vee weinig be langrijk. Nuchtere kalveren vlugger verkocht. Voor België 'is vraag naar goede slachtkalve ren. In vaarzen is een matige handel. Biggen iets vlugger. Stationaire prijzen. BODEGRAVEN, 7 Mei. Kaas. Aangevoerd 249 partijen kaas. Ie soort Goudschef 30— a f32bi, 2e soort Goudsche f26 a f'23bi- Zwaar dere Goudsche f34Lj. Ie soort Derby f 32J£f le soort Edammer f 28. Handel flauw. HAZERSWOUDE, 6 Mei. Veiling V. P. N. Kippeneieren f3.60—4.00, Eendeneieren f4.30 4.75 per 10Q stuks. Slaplanten f 0.04—0.03 per 25 stuks. Aantal eieren 2912. AMSTERDAM, 6 Mei. Vee. 319 vette koeien, le qual. f 0.82-0.86, 2e f 0.76 a i'.30 3e f 0.72 a f 0.76. per K.G. 90 Melk- en kalfkoeien f 175—320 per stuk. 159 nuchtere kalveren f 6—12 per stuk, 55 schapen f 20 a f24 per stuk; 492 lammeren f 10 a f 13 419 vette var kens Hollandsche le qual. 58—60 id. 2e en Je qual. 5658 ct, Overz en Geld. le qual. 58—60 ct. 2e en 3e 53—58 ct. per K. G. GORINCHEM, 6 Mei. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd 218 runde ren, 20 nuchtere kaiveren, 36 vette varkens en 1604 biggen. De prijzen waren als volgt: zware kalfkoeien f 200 a 290, kalfvaarzen f 190 a 230 guiste vaarzen f 120 a 170, melkkoeien f 165 a 250 nuchtere kalveren f 10 a 18. Pinken f 60 a 120 Ij-Harige ossen f 80 a f 125. Vette varkens 28bi a 29c. per half kilo biggen f 9.— a 18.— Aangevoerd 6 schapen en 214 lammeren, schapen f 20 a f 30 en lam meren f L0 a f 14 per stuk. KAMPEN, 6 Mei. Aan de botermarkt be droeg de aanvoer 280/3 en 70/16 vn. De prijzen waren als volgt: bij het consortium van boter- handelarui per vat f 24.— A 25,50 per1 vat f 12— a t 124£, per bi kilo 60 a 65 ct. OUDEWATER, 6 Mei. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 84 partijen, 4165 stuks wegende pl.m.2U725 kilogr. Prijzen waren voor le soort van f 30.tot f 33.voor 2e soort van f 26.— tot f 29, zwaardere f —gestem pelde partijen f 33.Handel matig. PURMEREND, 6 Mei. Op de heden gehouden voorjaarsmarkt waren aangevoerd 2277 runderen. Melkkoeien golden f200 a 360, gelde koeien f140 a 230, pinken f 60 A 150. Bij hooge prijzen was de handel stug. AMSTERDAM, 6 Mei. Binnenlandsche Granen. Tarwe oude f 8 a 18,50, haver f 10,50 bruine boonen f 13,50 a f 18,. karwij- H9J4 a 193*. ROTTERDAM, 6 Mei. Vlas. De aanvoer bedroeg heden blauw Hollandsch 5712 steen, Groningsch 1200 steen en wit Zeeuwscli 1070 steen. De vraag voor betere soorten blijft goed terwijl geringere soorten iets minder gezocht zijn. De aanvoer van blauw Hollandsch en Groningsch kon ongeveer tot vorige prijzen geruimd worden, terwijl Zeeuwscli 'vlas tot lagere prijzen plaatsing vond. L ij n z a a d. Hei seizoen is afgeloopen. Zaad. Karwij f 19bi a f 20. LOOSDUINEN, 6 Mei. Groen ten veiling. Bloemkool le srt f 16 a f 25,70,2e soort f 9.00 af 14 komkommers (Eng.) le soort f 12,30 a f 15,20 2e soort dito f9.20 a f 11,60, komkommers (gele) le soortf 8.- a f 11.60, Salade le soort f 2.60 a t 4.80 dito 2e soort f 1.30 a2.20, peen le soort f 14.60 a f22.10, dito 2de soort f 11.90 a f 14.-, andijvie f 1,50 h f2.50, prij f .0 a f —.0, radijs f 0.40 a 0,80, raapstelen f 0,70 a 1.00, rabarber f0.— a 0.— selderij f 0.40 a f 0.80, peterselie f 0,60 af0.80p. 100 stuks; spinazie 15 a 30ct.,zuring f 0,17 a f 0,19, postelein f 0,51 a f0,00, stoofsla 14 a 32 ct., komkommerstekf 1.10 a3.40 per ben, tomaten le soort f 32 a f36,60dito2esoortf 17 a 24 per 50 K.G. Aanvoer: 180,246 krop salade, 43,237 kom kommers, 10856 bos peen. Handelsberichten. LONDEN, 3 Mei. Wol. In verband met het ten einde loopen der veilingen zijn er reeds veel koopers vertrokken en was heden de be langstelling dan ook niet zoo groot. De aan wezigen echter toonden zooveel vraag dat bijna bet gansche aanbod werd opgeruimd en er dus zoo goed als niets werd opgehouden. De makelaars John Hoare <S Co., Windeler Co., H. P. Hughes Sons en Jacomb Son Co. brachten ongeveer 15,700 bn. onder den hamer, voornamelijk ^bestaande uit vette crossbreds waarvan Nieuw Zeeland er 5678 leverde en Punta Arenas 5230 bn. De Nieuw Zeeland-wol werd wederom grootendecls gekocht door het binnenland, het continent nam alle geschikte partijen en verscheidene partijen middelbare tot ordinaire gingen in Amerikaansche handen over op de basis der vorige noteeringen. De binnenlandsche handel legde ook beslag op een redelijke partij vette crossbreds uit Punta Arenas, m3ar de meeste dezer soorten gingen toch naar Frankrijk en Duitschland tot prijzen, die een volle verhooging van 5 pet. aanwijzen, vergeleken bij de Jan.-Febr- veilingen Het betrekkelijk kleine gedeelte Australische vette en scoured merino's vond grif koopers zoowel voor binnenlandsche als voor continentale rekening en het hoogere prijsniveau werd flink gehandhaafd. De sorteering merino-wol omvatte: 1607 bn. uit Sydney, 495 bn. uit Victoria, 536 bn. uit Zuid Australië, 1903 bn, uit West Australië en 50 bn, uit Tasmaoiö,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 3