Ste Seiclócfte Sou^cmt 3 Een Martelaar. BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 781. Bureau OUDE SI1MGE3L 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cen^ ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Belaste kleeren. Belaste kleeren, minder te verteren! 'Deze utispraak zal zeker doelen op den kleinen inan. .Want de hoogere standen zien bij het koopen van kleeren op geen paar guldens. En huil doet een belasting zooveel nar ;deel niet. Wat zegt echter de memorie van toe lichting van de tarief wet? „Vooral wat de goedkoopere con- Jectiegoederen betreft, zal het voorge stelde recht op den winkelprijs zoo goed als geen invloed uitoefenen, maar wel leiden tot een grooter debiet voor den inlandschen confectionneur." 'tLaat zich begrijpen. J aarlijks wordt een waarde van twaalf m i 11 i o e n gulden aan confectie-goede- ren geïmporteerd. Hoeveel gezinnen zouden kunnen eten, hoeveel arbeid zou in ons land worden gebracht, als er eens een deel van die twaalf millioen hier verwerkt werd. Altijd contra. Dinsdag is door den voorzitter der (Tweede Kamer medegedeeld, dat het zijn .voornemen is de behandeling d'er Ziekte verzekering aan de orde te stellen tegen 2\ Mei. Blijkbaar is zooals de Haagsche redacteur van de „Msb." terecht op merkt met het stellen van dezen datum «er op gerekend, dat de algemeene be schouwingen een week zullen duren en dat dus gedurende de geheele maand jMei, voordat met de artikelen wordt be gonnen, belanghebbenden gelegenheid hebben om naar aanleiding van gemaak te wijzigingen eventueele bezwaren tot de Kamer te richten. Men zou zoo zeggen, dat de voorzitter voor deze wijze regeling de dank der be langhebbenden verdient. Hoe groot het verslag der Commissie van Voorberei ding ook is 158 bladzijden een maand tijd om het te bestudeeren is voor de in het ontwerp ingewijden toch niet zoo bijster kort. Voor wie de oor spronkelijke regeling kent Is de bestu deering van de aangebrachte wijzigingen niet een werk, dat maanden studie eischt. Niet aldus is „Het Volk'- gestemd. JHet komt op voor de arbeiders en de patroons, die tijd moeten hebben om het verslag te bestudeeren en om hun oordeel kenbaar te maken aan de Kamer, en voor wie de beschikbare tijd te kort is. Wonderlijk, dat het ook dienstig ge acht wordt, dat de patroons, die toch slechts brandkast-belangen hebben, hun oordeel over de regeling van de ziekte verzekering uitspreken Maarmen moet oo*k de patroons voor-innemen tegen de regeering! Een conclusie uit dit optreden van het „Volk" is deze: Wordt een sociale wet uitgesteld zooals de Bakkerswet dan smeedt men uit dit uitstel een wapen tegen de regeering. Wordt zij niet uitgesteld zooals de Ziektewet dan weet men het ook tegen tte regeering te keeren. en wörcu zij reeds te voren bestempeld als een „impo- FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) IV. 18) Aan de oevers van den Rijn verdrong zich een ontelbare menigte. Met vlaggen versierde booten overdekten den stroom. De bewoners van Keulen, Mainz, Co- blenz en Aken kwamen in onafzienbare rijen aan. Werd op gewone dagen het oog ge troffen door het frissche groen der wijn gaardranken tegen de heuvelen, thans ont waarde men slechts, zoo ver het oog reikte, stroomen van meiischen, welke zich als reusachtige slangen langs de hel lingen der heuvelen voortbewogen. Het weder was buitengewoon schoon. Alleen was een klein wolkje zichtbaar boven den somberen top van den Marx- burg, welke zich op de vooruitstekende fGjs van Braubach als een uit steen ge houwen i'Cys verhief. Sto'zeniels vertoon de boven zijn nikken de ronde en vier kante torens, afgewissc^l! door klokke- pulaire wet", uit vrees, dat degenen, die sociale wetten vragen, eens mochten wor den tevreden gesteld door de Christelijke regeering, uit verlangen om tegen te houden alles, waaruit de sociaal-demo cratische partij geen politieke munt kan slaan, al is het nog zoo goed en nuttig. KAMEROVERZICHT. TW EEDE KAMER. Het Pantserschip. Een motie van uitstel. De Kamer heeft tot verlenging van den parlementairen arbeidsdag besloten. Dagelijks wordt een uur langer vergaderd en alsof dat nog niet genoeg was, over schreed men gisteren dat uur bovendien met 20 minuten alles om de welsprekend heid over het pantserschip te kunnen verzwelgen. Het pantserschipzal het er ko men? Tot dusverre heeft het alleen ver dedigers gevonden in de heeren Duymaer van Twist en van Vlijmen, wel woord voerders van de twee voornaamste frac ties in de Kamer, manr waaruit vol strekt niet te concludeeren valt, dat de Minister, als hij aan zijn schip vast houdt, het in veilige haven zal binnen loodsen. Eerder het tegendeel is te voorspellen. Zooals op het oogenbiik de situatie is, wordt er niemand aan de linkerzijde ge vonden, die vóór het aangevraagde schip zal stemmen; van de christelijk-histori- sche leden hebben er zich reeds twee te gen verklaard, terwijl de onderteekening van een uitstel-motie doet vermoeden, dat minstens drie anderen er ook tegen zijn. Onder zulke omstandigheden is het niet erg twijfelachtig, welke houding de Minister zal aannemen. Het diepgaand meeningsverschil onder de deskundigen dwingt als het ware een nieuw onderzoek in te stellen en voorloo- pig den bouw van het schip van 7600 ton aan te houden. Ondertusschen en dit maakt dat de Minister zich gemakkelijker bij het uitstel zal kunnen neerleggen zijn alle partijen in de Kamer bereid, hangende het on derzoek, gelden üoe te staan voor den aanbouw van klein materiaal, dat in elke vlootformatie past. Wij zijn benieuwd naar de ministeri- eele redevoering, die vandaag zal wor den gehouden, en de houding, die de mi nister tegenover de uitstel- en onder- zoekinotie van den heer de Savornin Loh- man zal aannemen. Uit de Leidsche Vroedschap. Er stonden gisteren eenige verordenin gen op de agenda, die tot eindelooze en verwarde discussies aanleiding had den kunnen geven en ook ongetwijfeld aanleiding zouden hebben gegeven, wa re de Commissie voor de strafverorde ningen niet op het gelukkige denkbeeld gekomen de concepten tijdig te publi- ceeren om den raadsleden gelegenheid te geven op- en aanmerkingen te maken; waafiüede zoo moereliik rekening werd gehouden. Dank deze practische werk- torentjes, waarvan de grilligheid ons nog heden verbaast, terwijl Laneck, meer sober gebeeldhouwd, een granieten voortzet ting scheen van zijn steenen fundament De dorpen, als heidensche godheden tusschen het riet van den Rijn verscho len, lieten hun aardige daken en tuinen zien. Het Duitsche leven in al zijn eenvou digheid kwam dien dag van echt Ger- maansche vaderlandsliefde blijk geven. In de kleine kerk van Rhense, zooeven nog door een groote schare gevuld, ble ven nu eenige priesters in gebed achter. De ongeduldige menigte scheen door haar kreten en geschreeuw het prachtig schouwspel te willen verhaasten, dat men sedert het aanbreken van den dag ver wachtte. De aanstaande gebeurtenis was het onderwerp van alle gesprekenvragen en antwoorden kruisten elkaar. Van al de daar aanwezige grijsaards voerde vader 'Schwab, op een steenen bank nabij de kerk gezeten, het hoogste woord. De roem zijner wijsheid was al gemeen verbreid. Daarbij was hij een weldoener voor lieden, die armer waren dan hij. Ook thans was hij het middel punt van een talrijke groep, welke hem met aandrang ondervroeg. En gij zegt, vader Schwab,, vroeg een wijze is de Raad erin geslaagd binnen tijdsverloop van één uur een grondig herziene verordening op de straatpolitie en een nieuwe verordening op liet rijden vast te stellen, terwijl in verband daar mede eenige andere verordeningen wer den gewijzigd of vastgesteld. Debat van beteekenis is er niet ge weest. Mr. van der Eist, die als ambte naar van het O. M. bij het Leidsch Kan tongerecht dikwijls met onze verorde ningen in aanraking komt, en in de zaak dus „ingewerkt", bracht bij de algemee ne beschouwingen een woord van hulde aan de Commissie en aan B. en W., ter wijl na afloop der beraadslagingen d£ Voorzitter zijnerzijds aan de beide ove rige commissieleden lof toezwaaide en een pluim stak op den hoed van den vorigen commies redacteur mr. Verzijl, die een groot aandeel in den verrichten arbeid had. Van de niet-juristen waagde alleen de heer Reimeringer een opmerking te maken over het kleeden kloppen 's nachts dat hij wenschte te verbieden met het oog op het burengerucht. Hij bleek zich ech ter op glad ijs te hebben begeven, want waaraan hij als leek niet had gedacht, werd hem door den burgemeester als ju rist herinnerd dat nl. 't maken van buren gerucht reeds in het Strafwetboek is ver boden. De heer Zwiers poogde des Zondags het Plantsoen voor wielrijders en motor rijtuigen open te stellen, maar gelukkig tevergeefs. Deze wandelplaats blijft dus voorloopig uitsluitend voor wandelaars. Een andere wijziging, die nachtelijke wiel rijders «n automobilisten met instemming zullen begroeten, >r de bepaling van art. 24 der verordening op het rijden. Volgens dit artikel zal het rijverbod voor Maars- menssteeg, Donkersleeg, P. K. Koorste- gen, Watersteeg, Gangetje, Keteiboeter- steeg enz., tusschen middernacht cn 6 uur 's morgens niet gelden. Men moet eerst echter de inwerkingtreding der verorde ning afwachten; anders krijgt men toch 'n verbaal op zijn dak. Sloeg de Raad zich met bekwamen spoed door de verordeningen heen, een heele poos bleef hij steken bij het ver zoek van den Bond van bouwonderne mers om bij het bouwen en verbouwen van woon- en winkelhuizen de put, die nende tot ontvangst van menagewater en faecaliën, niet meer verplichtend te stel len. Het was inderdaad geen gemakkelijk vraagstuk, dat aan het oordeel van den Raad werd onderworpen. In een uitvoe rige memorie van toelichting trachtlten de bouwondernemers aan te toonen dat 't puttenstelsel vrijwel doelloos is gebleken en het niet heeft beantwoord aan het be ginsel, dat nl. voorkomen wordt de ver ontreiniging van de openbare wateren. Zijdelings vonden de adressanten zelfs steun bij de Gezondheidscommissie, die wel is waar krachtig op het behoud van de putten aandrong, die die zich in haar rapport zeer onbeslist uitliet over de wer king der putten door te zesden dat het tt.t. wei schij'nt vast te staan, dat de putten in ieder geval ten deele aan de verwach ting beantwoorden. jonge man, dat gij bij de laatste ver kiezing zijt tegenwoordig geweest? Op dezelfde plaats als nu, met dit ver schil, dat ik mij toen rechtop hield, want ik was vlug en kloek gebouwd. Bij den aanvang een schoon feest, vrien den, maar dat slecht eindigde. Wat gebeurde er dan? riepen wel twintig stemmen. Aanstonds, hernam Schwab, wanneer de keurvorsten plaats genomen hebben op den „Königstühl", zult gij hun zeven banieren in den wind zien wapperen.Wel aan, geeft acht, naar welke zijde de wind den standaard van den nieuwgekozen keizer zal doen waaien. Van dat teeken hangt de toekomstige regeering af... Ik weet wel, dat het aanhoudend geluk van Karei IV dit volksgeloof schijnt gelogen straft te hebben. Maar ik houd mij over tuigd, dat het voorval op den dag zijner verkiezing droevige gevolgen voor zijn nakomelingschap zal hebben. Wat op dien dag plaats had, is u zeker nog onbe kend, niet waar? Welnu, op het oogen biik, waarin de keurvorsten ons Karei IV tot vorst gaven, voerde een hevige wind zijn banier mede en sleepte haar in den stroom. Een kreet van schrik ging uit de gansche menigte op. De nieuwe voTst zelf kon ,een siddering niet onderdrukken. Geen wonder, dat zoo'n slap rapport heftig werd aangevallen en dat er leden gevonden werden, die gedeeltelijk den bouwondernemers ter wille wilden zijn. Indien de wethouder van fabricage dan ook geen krachtiger argumenten dan de Gezondheidscommissie had aangevoerd, zou het aan de bouwondernemers tege moetkomend voorstel-Fokker weilicht 'n meerderheid hebben gekregen. Thans echter verkreeg het 6 stemmen. Des heeren Botermans optreden was bij deze gelegenheid niet erg gelukkig. Van hem als bij uitstek „deskundig" mocht men een betoog verwacht hebben, dat op pooten stond. Hij was de meest aangewezen persoon, die den Raad zou kunnen overtuigen van de doelloosheid der putten. De argumenten, die hij ophakkelde, waren echter van zóó weinig waarde, dat weth. Korevaar ze één voor één netjes weerlegde en de heer Botermans het maar beter vond bij de replieken te zwijgen. .Werkelijk, als men in den Raad succes wil bereiken, moet men beter gedocumenteerd voor den dag komen. Het voorstel van den heer Roem, die de kosten der putten door de gemeente wilde laten dragen, vond alléén bij den heer Botermans ondersteuning en kwam dientengevolge niet in behandeling. Over zoo'n rauwelings opgeworpen denkbeeld had de Raad trouwens moeilijk zonder praeadvies kunnen besluiten. Het debat over de aanschaffing van stoomketels voor de Stadsgehoorzaal was in zoover van beteekenis, dat daaruit de nieuwe koers bleek welke de burgemees ter ten opzichte van onze financiën wil uit gaan. Was tot dusverre het systeem ge volgd uitgaven voor vernieuwing over verschillende begrootingsjaren te verdee- len, waardMoor de lasten gelijkmatiger verdeeld worden, de burgemeester streeft er naar deze uitgaven in de toekomst op slechts één jaar te laten drukken. Als overgangsmaatregel zijn de kosten der ke tels ad f4500 nog over drie jaar ver deeld. De heeren Bosch en Vergouwen sputterden wat tegen, doch legden zich ten slotte neer. De zaak schijnt ons evenwel van meer gewicht toe en het zou wenschelijk zijn, 1?V, bij de vaststelling van de begrooting in het a.s. najaar een principieele be slissing uit te lokken over de te volgen richting. Men kan dan alle argumenten a tete reposée hebben overwogen. De heer van der Pot deed zich ditmaal ook eenige keeren hooren. Van zijn mai denspeech maakten wij de vorige keer geen melding, omdat het niet zoozeer een speech was, die hij hield, maar een ver zoek om enkele inlichtingen. Vandaag zocht hij zijn kracht in enkele juridische haarkloverijen, zonder veel effect daar mede te bereiken. Als dit jongste raadslid den weg opgaat van een anderen veelpra- ter, dan bestaat er heusch geen reden om met deze aanwinst voor den Raad verblijd te zijn. Het verder verhandelde vonden of vin- dCH in het verslag. Bij de rond vraag legde de voorzitter nadruk dat hij steeds gelegenheid gaf iets te vragen of op te merken „in het bela-ng der ge- Tevergeefs beproefde men booten te water te laten, om de banier terug te brengen. Bij een laatste poging verloor een man het leven, en van die plechtigheid nam ieder een droevigen indruk mede. Later rechtvaardigde niets dat voorteeken: Karei was gelukkigstandvastig geluk kigMaar wie weet Deze woorden werden onderbroken door eeii langen kreet, welke allengs meer en meer in de nabijheid gehoord werd. Men begon den stoet der keurvorsten te onderscheiden. Zij, die nimmer de oevers van den Rijn gevolgd hebben, kunnen zich moei'.ijk de majesteit dier gebeurtenis voorct.llen. Voor hen, die den stroom kennen, schijnt bij een terugblik in de geschiedenis zich de weelderige pracht .te ontrollen, welke de golven zooveel eeuwen weerkaatsten. Wij gaan trachten er eenig denkbeeld van te geven. Twee legers, door den stroom van el kaar gescheiden, bevonden zich in eikaars nabijheid. Aan den kant van den „Königstühl" de adel en de geestelijkheid. Daartegen over de burgerij en het volk. Dc „Königstühl" was een groote steen, in achthoekigen vorm uiig-.uuwen, en ondersteund door zeven gr..nieten kolom meent e". Bedoelde de burgemeester hiermede wethouder van .Hamel en den heer Sijtsma een afstraffing te geven, om-» dat zij de vorige vergadering de rond vraag hadden gebruikt om een persoon lijke qitaestie uit te vechten ALGEMEEN OVERZICHT. Nog is men het niet eens over de oor zaak van het vergaan der Texas of een ander schip is op de drijvende mijnen gestooten. Niet ver van het eiland Sa- mathraki is de sleepboot Semendar, die bezig was de boeien na te gaan, op een drijvende mijn geloopen. De mijn ont plofte en vernielde het vaartuig. Twaalf soldaten en 4 officieren werden gedood. Slechts één man van de equipage werd gered. Wat het vergaan van de Texas aan gaat wordt nu door sommige berichten als oorzaak opgegeven dat het zou ge troffen zijn door een kogel van het fort, waardoor de ketel sprong. Toch blijven andere berichten volhouden dat de schuld bij den kapitein van het schip moet gezocht worden die reeds meer de roekeloosheid had begaan door het mij- nengebied te koersen. Zelfs wordt be weerd dat de kapitein op het oogenbiik der ramp niet geheel nuchter was. Het hof van onderzoek naar de ramp van de Titanic is gister te Londen bijeen gekomen onder voor zitterschap van Lord Mersey. Deze ver klaarde de zitting van de commissie voor formeel geopend, terwijl hij uiting gaf aan zijn medegevoel met de bloedver wanten van de slachtoffers. Sir Rufus Isaacs, die het ministerie van koophandel vertegenwoordigde verklaarde nog. dat het onderzoek zorgvuldig en volledig zou zijn. Een zestigtal rechtsgeleerde raadslieden, die de verschillende belang hebbenden vertegenwoordigen, waren te genwoordig. Na de openingsfonnalitei- ten is de behandeling verdaagd tot lie den. Het publiek zal tot dc behandeling van de zaak worden toegelaten, voorzoo ver de plaatsruimte dat veroorlooft. Het geheimzinnige schip dat door de menschen van de Titanic tijdens de ramp gezien is, is waarschijnlijk de gister te Algiers binnengeloopen Engelsche „Ku- ra". De „Kura" verliet New York 13 April en moet op de bewuste plek des onheils geweest zijn. Daar er echter geen draad- looze telegraphie aan boord is, hoorde men niets. De kapitein herinnert zich in de mist een groote transatlantiker ge zien en ook het geluid van stemmen ge hoord te hebben, doch de dikke nevel stond hem niet toe iets abnormaals te constateeren. Hij had zelfs al zijn aan dacht te wijden aan r' ijsbergen om hem heen. De ramp van .e „Titanic" vernam hii AArcl Aanl-Amfll Ia- Algiers. In de duel-kwestie schijnt het Duitsche Centrum voet bij stuk te willen houden. Naar de „K. V." immers meldt, zoit men. Hij droeg zeven zetels eveneens van: steen. In het midden dier zeven kolom men stelde een zwaardere pilaar den kei-' zer voor, terwijl de zeven kleine zullen de zeven keurvorsten verbeeldden. Een uitwendig aangebrachte trap van veertien treden (tweemaal het getal zeven) leidde naar het .platform. Rondom den „Königstühl" of „Konings steen" was noch huis noch herberg. Dria burchten, welke zich op den blauwach- tigen bodem der heuvelen scherp aftee- kenden, waren door den Rijn van hef steenen gedenkteeken gescheiden. Daail verhieven zich de geduchte muren van het bijna oppermachtige Stolzenfelz, een bezitting van den aartsbisschop van Keu len: het kasteel van de heeren van La neck, die hun riddergoed van de Tempe liers ontvingen; en eindelijk dat van Brau bach, waarvan de rotsteenen trappen de beklimming schier onmogelijk maakte. In plaats van het onvaste schild, waar op eertijds de troepen hun vorsten ver hieven, kwam hier uit den boezem der aarde zelf een zetel, het zinnebeeld schij nend van het Germaansche rijk, dat zoo zwaar woog in de balans der Europeescho lotgevallen. (Wordt vervolgd),,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1