ONZE GRATIS- ONGEVALLENVERZEKERING Uitkeering van f 60.= BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 780. 3)e Csidóclve Souro/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 2 Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenttëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Heden is door ons aan den Heer I> van der Maat te Bo- degraven een uitkeering ge daan van nestig gulden, wegens een ongeval hem den 2en Februari overkomen, waardoor hij den wijsvinger van de rechterhand moet missen. Daar het ongeval zich in den be ginne niet ernstig liet aanzien, werd verzuimd ingevolge art. 7 der verze- keringsvoorwaarden aangifte van het ongeval te doen, toch hebben wij door welwillende medewerking van de Ongevallen-Verzekering-Mij. „Fa tum te 's Qravenhage ijovenstaande uitkeering gedaan. Nogmaals maken wij onzen ver zekerden abonné's attent op dat art. 7, want door te late aangifte vervalt elk recht op een uitkeering. DE DIRECTIE. Leiden, 1 Mei 1912. Gezinnen in nood!? 't Is waar, wat het rijmpje vandaag zegt: Duur brood, gezin in nood. 't Is ..waar1; het gebeurt 'niet altijd, dat wij dit van de leuzen van het anti-tariefwet-co- miié kunnen zeggen. Maar... maar het brood wordt niet duurder. Zelfs wij hebben het reeds meermalen gezegd zelfs als cle invoer alleen zou moeten betaald worden door dc gebruikers (een „als" die niet vervuld wordt) dan zou seen- pond brood een vijfde cent duurder .worden, niet meer. Is deze verhooging zoo .verschrikkelijk, dat men er zoo'n kabaal over moet maken? En in werkelijkheid zal zij of nog heel veel kleiner zijn, of zelfs in het geheel niet bestaan ALGEMEEN OVERZICHT. De brandende kwe ivan heden blijft die van de sluiting der Dardanelien die aan den handel, vooral den Russischen graanhandel veel schade veroorzaakt. .Groote voorraden graan moeten te Odes- sa opgestapeld liggen die met geen moge lijkheid vervoerd kunnen worden. Begrij pelijk zijn dus de pogingen die Rusland aanwendt om de Dardanelien geopend te krijgen. Naar de Konstantinopelsche cor respondent van het Berl. Tageblatt van iRussische zijde verleemt is Rusland van plan nu de opening van de Dardanelien af te dwingen. Het wordt bevestigd, dat Rusland een nieuwen stap daarioe wil 'doen. Naar thans bekend wordt, was reeds de eerste Russische nota over deze kwestie eerst-zoo scherp gesteld, dat het srezantschaD na over.e* met den minister Assim bei de regeering in St. Petersburg om een veel zachteren vorm heeft ver zocht. De regeering deed dit en stelde $er. zachteren tekst op. De „Tamin" weet nu te vertellen, dat tie regeering de Dardanel.en slechts 2 of 'drie dagen zal openstellen om de handels schepen, die in de zeeengte verzameld zijn, in de gelegenheid te stellen en door heen te varen, en ze dan weer wil af sluiten. Daar de kabels tusschen de eilan den en de Aegïsche zee en de Dardanelien 'door de Italianen zijn afgesneden, kunnen de commandanten van de forten aan de Dardarneleln niet vroeg genoeg ingelicht worden over i?e bewegingen van dc Itali- aansche vloot, zoo.dat men wel genood zaakt is de zeeëngte af te sluiten of af gesloten te houden om tegen een plotso- lingen aanval gewapend te zijn. De latere berichten melden echter dat tie ministerraad besloten heelt de Darda nelien onmiddellijk open te stellen. Joch behoudt de Porte zich het recht om de toegang weer te sluiten zoodra zij dit wen scheliik acht. De stoomschepen zullen de lastgevin gen betreffende het loodsen strikt moeten volgen. Het aantal voor anker liggende stoomschepen bedraagt ,99, o. w. twee Nederlandsche. De Porte heeft gistermorgen den Rus- sisschen gezant het antwoord doen toe komen op het protest tegen het sluiten der Dardanelien. De scheepsramp bij Smyrna is nog steeds niet geheel opgehelderd. Uit Smyrna wordt aan de Osmanische Lloyd gemeld, dat de Texas volgens de laatste berichten niet op een mijn gestoo- ten, maar door een granaat getroffen is. Toen het schip te ver achter de Montana die door loodsen bestuurd werd, voor bijvoer, werden 2 losse en 4 scherpe scho ten op het schip gelost Het vierde schot trof de Texas in in het middenschip, waardoor een ketelontpioffing ontstond. Zekere berichten over het vergaan van de Texas zijn echter nog niet te krijgen. De correspondent van het Berl. Tagebl. seint nog dat van de 108 passagiers en 32 leden der bemanning van de Texas 62 personen gered zijn, waaronder 9 gewon den; 78 menscheii zouden dan verdron ken zjjn. Over de drijvende mijnen wordt nog bericht dat ze door het woelige weer door de geheele Aegeïsche zee verspreid lig gen. De Mackay Bennett is, zooals men weet met de opgevischte lijken der slachtoffers van de Tiiauic te Men weet dat de Mackay Bennett in het geheel 306 lijken heeft gevonden, maar er slechts 190 aan boord kon nemen. De verwanten van slachtoffers, te Ha lifax gekomen, zijn daarover zeer onte vreden. De Mackay Bennett, zeggen zij, had-alle lijken, die er zijn opgevischt 319, in het geheel behooren mee te nemen. Dertien van die lijken zijn nog op het kabelschip Minia. Honderdzestien lijken waren zoo ver minkt en misvormd, dat ze geheel on kenbaar waren en dus onmiddellijk in zee werden begraven. Er waren slechts twee vrouwen onder de opgevischte drenkelingen. De kapitein van de Mackay Bennet ver haalde omtrent zijn tocht het volgende: „We hadden opdracht gekregen alle lijken op ie visschen en aan boord te nemen, die wij vonden, maar wegens het groote aantal lijken en de ongunstige weersgesteldheid was het onmogelijk die opdracht uit te voeren. Sommige lijken werden na den gebruikelijken ommegang aan d_e zee toevertrouwd. Er werden slechts achttien vrouwenlijken gevonden, die bijna alle in zee werden begraven. „Kolonel Astor was gekleed in een blauwe jas; we vonden hem in bijna rechtstandige 'houding met den redding- gordel om. In zijn zakken werd een som van 2500 pd. sterling gevonden en hij droeg een snoer van metaaldraad met een gouden gesp, naar men zegt, een familie stuk. Zijn lijk met dat van Isidor Straus was het laatste dat aan boord werd ge nomen. De stakende rijnschippers houden zich niet zeer rustig. Tot heel wat woeste tooneelen heeft de staking reeds aanleiding gegeven. In de haven van Ruhrort zijn de werk willige schippers overvallen en zwaar mis handeld. De zich iii hun bezit bevindende levensmiddelen en kleedingstukken wer den hen met geweld ontrukt en vernield. Onder de stakers heerscht groote op winding, daar verscheidene groote ree- derijen er in geslaagd zijn met behulp van werkwilligen uit het buitenland haar bedrijf weer op te nemen. Gistermiddag zijn in de haven van Ruhrort verscheidene met werkwilligen bemande booten bin nengekomen. De reederijen hopen het bedrijf binnen korten tijd geheel te kun nen hervatten. De bemanningen der Nederlandsche sleepbooteu hebben totnogtoe niet be sloten eveneens tot staking over te gaan zoodat de beweging waarschijnlijk een voor de stakers ongunstig verloop zal ne men. De Portugeesche royalisten laten weer eens iets van zich hooren. Naar uit Lissabon wordt geseind, hebben zij aan de Spaansche grens de republi keinen verwoed aangevallen en een groo te hoeveelheid geweren <en andere oor- logsbenoodigdheden buit gemaakt. Een aanval wordt spoedig verwacht. De com mandant van de versterking Valeinja, aan de grens, heeft dringend oin hulp ge vraagd. De regeering zond hierop onmid dellijk troepen. Een groot aantal Portu geesche royalisten, die naar de Veree- nigde Staten,' Argentinië en Brazilië ge vlucht waren, komen thans in Lissabon terug. Zij brengen groote geldsommen mee. In verschillende vermommingen trek ken zij door Portugal om zich aan te slui ten bij de royalisten aan de grens. Een krachtige poging tot herstel van de mo narchie kan zeer spoedig verwacht wor den. GEMENGD. In België is men doende eene vereeniging te vormen, die middelen zal bijeenbrengen tot bevordering van de m i- litaire luchtvaart. De uitslag der verkiezingen in Amerika van 1037 districten is nu be kend. Roosevelt heeft 79,561 stemmen, Taft 84,948. Waarschijnlijk zal Taft in het geheel een meerderheid van ongeveer 6000 stemmen hebben. Op een vergadering van het Wur- tcmbergsche verbond tot bescherming van de jeugd heeft regeeringsraad Spindler medegedeeld, dat de Wurrembergsche re geering eerlang een wetsontwerp tot be strijding van de gevaren der biosco pen openbaar zal maken. De Tweede Kamer van den Zweed- schen Rijksdag-had onlangs inet 119 tegen 54 stemmen de_doodstraf afgeschaft. "De fc.er3ïFK3-rner heêiiTliet wetsontwerp echter verworpen. Nu zal een verecnigde zitting moeten beslissen. De stakende zeelieden te Liver pool hebben zich bereid verklaard om on der de bestaande voorwaarden weer den arbeid op te nemen. De beslissing over de geschilpunten is aan een bijeenkomst van vertegenwoordigers der feeders en zeelieden overgelaten, welke nog in het begin der maand gehouden zal worden. Den Londenschen diamanthandelaar Max Rosenthal zijn op den overtocht van Boulogne naar Folkestone diamanten, paarlen halssnoeren en banknoten ter ge zamenlijke waarde van ongeveer 120.000 gld. ontstole n. De dieven zijn Rosen thal waarschijnlijk van uit Parijs gevolgd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is met ingang van 29 April in de plaats van wijlen den heer A. F. ïnsinger, benoemd tot lid van den Raad van Beroep, bedoeld bij art. 20 der Waardewc-t 1906 mr. J. B. Roelvink, te Amsterdam is toegekend de aan de orde van Oran- je-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan M. Broekmans, dienstknecht bij den landbouwer G. Vaeghs, te Wel- lerlooy gemeente Bergen (Limburg) is toegekend de aan de orde vanOran- je-Nassau verbonden eere-medille in zil ver, aan: K. van der Veer, meesterknecht in de schelpkalkbranderij van J. W. O. Clant, te Koudekerk (Z.-H.) M. Hege'uneijer, boekhouder bij J. M. van der Lely, touwslager te Maassluis in brons, aan E. Veldhoen, koetsier bij mevr. de douair. mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, huize Dibuinge te De Wijk. Hofbericht. Met den trein van 1 u. 40 min. is H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van hetzelfde gevolg als bij haar aan komst, t. w. jkvr. van de Poll, barones van Ittersum en jhr. mr. Schimmelpen- ninck, k^merh er-thesauri er, gistermid dag weer van het Loo naar 's Gravenhage vertrokken. De Koningin-Moeder werd tot den trein bij het paleis-perron uitgeleide ge daan door H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins en hun gevolg, bestaande uit freule Six, hofdame, en jhr. von Mühlen, adjudant van H. M., benevens jhr. van Suchtelen van de Haare, *s Prinsen ad judant. De'burgemeester van Apeldoorn, mr. Roosmal e Nepveu was op het perron aanwezig. De Koningin-Moeder wisselde met hem een handdruk. Een talrijk pu- pliek juichte de vorstelijke personen toe. Kamerverkiezing Hoorn. Ter veik:aring van het feit, dat bjj de herstemming ongeveer 650 stemmen minder werden uitgebracht dan op den dag der stemming, wordt aan de „Stand.'^ meegedeeld dat deze daling in het cijfer zijn oorzaak vindt, dat ongeveer 200 kiesgerechtigde Volendarnmers naar zee zijn, dus niet aan de stemming hebben kunnen deelnemen, terwijl een menigte boeren vanwege de voorjaarsmarkt ook hun kiesrecht niet konden uitoefenen. In de dorpen is dan ook slecht ge stemd, iets wat ten nadeele van den heer Vegtel was, zegt he^ blad. De Schipperswet. In verba;:. udiëntie die eeni- ge afgevaardigden van den AI gem een en Schippersbond te Groningen de vorige week aan mr"s':r Ta'ma brachten, wordt aan de „N, Gron. Crt." meegedeeld, dat de minister verklaard heeft rekenschap met de verlangens van den bond te hou den. Mocht de tijd daar zijn, zoo heeft de mini-ster zich uitgelaten, dan zullen de door den bord in de schepenwet ge- wenschte verbeteringen ernstig doorhem overwogen worden. Indien Z.Exc. het noodig oordeelt zal hij zich betreffende de voorbereidingen van de schspnerswet in verbinding met den Algemeenen Schippersbond stellen. De voorzitter van den bond, de heer J. F. Vos, zal zich in verband met ook aan de Kamerleden verzonden adressen, betreffende schepen- en schioperswet, Zaterdag a.s. persoon!iik tot de Kamer leden en tot den hoofdinspecteur van de scheepvaart wenden. R. K. Kiesvereenigingen. -P*—Provinciale Hond van P K Kies- vereenigingen in N.-Holland hield gister middag zijn algemeene vergadering in het Bondsgebouw „St. Bavo" te Haarlem. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heeren mr. J. N. J. Herkens Thijssen en mr. A. Dorbeck en in plaats van den aftredenden heer H. Bergkamp, die reglementair niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer P. J. Rijnierse te Sloten. De heer Thijssen hield daarna een lezing over de politiek van den dag, de coalitie en de Regeering, die herhaaldelijk warm werd toegejuicht. Ten slotte hield hij een propagandarede voor den Bond van R. K. Gemeenteraadsleden, die nog in staat van wording verkeert. Hij wees uitvoerig op het groote nut van dien Bond, omdat ook in de gemeenteraden van kleine plaatsen tegenwoordig zaken aan de orde komen op godsdienstig, zedelijk, politiek, hygiënisch en andere gebieden, die onder linge besprekingen vooraf dringend nood zakelijk maken. Middenstand en Sociale Wetgeving. Voor de R. K. Middenstandsvereeni- ging te Rotterdam heeft mr. Aalberse een rede gehouden over bovenstaand on derwerp. Spr. begon met er op te wij zen, dat onder sommige middenstanders, vooral na invoering van de laatste nieu we arbeidswet, een zekere geprikkelde stemming is gekomen, doordat er bij de eerste invoering een paperassenboel kwam die velen afschrikte. Spr. kon zich dit best begrijpen. Maar spr. kon zich niet begrijpen, dat men zich in die stem ming liet verleiden tot het neerschrij ven van stellingen in de courant, die on waar, onjuist en voor velen grievend zijn. Spr. weerlegde, dat alle lasten rusten op en betaald worden door den midden stand, gelijk in een ingezonden stuk in een katholiek dagblad beweerd is. Men moet niet vergeten, aldus spreker, dat de sociale wetgeving ook gemaakt is voor de groot-industrie, die bijv. bij de ongevallenverzekering een niet onaan zienlijk deel der premie betaalt. En even min dat men, als een wet lang heeft gewerkt moeilijk kan zeggen, wie nu de lasten betaalt. Bij de ongevallenverzeke ring heeft de werkgever inderdaad in de eerste jaren de premies betaald maar wie het nu doet, is niet meer uit te maken, dat weet patroon noch ar beider. Immers in den loop der jaren zal het betalen dier premies invloed heb ben gehad op het loon, zoodat een loonsverhooging, die misschien anders had plaats gehad, thans is achterwege gebleven. In het bedoelde stuk wordt ook ge zegd, d dc R. K. Kamerleden nooit iets '".ari- :e:i bate van den Miduen- sti grijpt niet, dat men zulke diii een Katholiek blad. 't i: i ok een grove o.iiw aar heid. De sociale wetgeving is wel de gelijk in het belang van den Midden stand. Tegen het verwijt dat R. K. Ka merleden niets deden voor den Midden stand, verdedigt spr. zich persoonlijk. Hij citeert daartoe uit de Handelingen der Tweede Kamer, waar spr. reeds ja ren geleden voor den bloei van den Mid denstand opkwam. Spr. pleitte daar voor beteugeling der oneerlijke concurrentie, regeling van het credietwezen, wering van de vliegende winkels, invoering van Zondagsrust en vervroegde winkelslui ting, organisatie van 't Vakonderwijs enz. Ook in de laatste jaren zijn de belan gen van den Middenstand telkens in de Kamer ter sprake gebracht. De Midden- stand-enquete is een der resultaten van deze bemoeiingen geweest. Sommige middenstanders, zegt spre ker, hebben tegen de sociale wetgeving de grief, dat er zoo'n papieren vloed bij te pas komt. Voor deze moeilijkheid voelt spr. wel iets, doch men vergete niet, dat deze papier-vloed vooral ver oorzaakt wordt door de zucht om de wet te ontduiken. Van Arbeidswetontduiking geeft spr. dan ook krasse staaltjes. Dat de wetten, Takend den Midden stand, niet altijd rekening houden met de eigenaardige verhouding in dezen stand, is de schuld van den Middenstand zelf. Bij ontwerpen, die den arbeidsstand raken, worden door de arbeiders zelf commissies gevormd, om deze ontwer pen te bestudeeren. Deze studie heeft dan steeds tot gevolg gehad, dat er ver betering in de ontwerpen kwam. De Middenstand verzuimde tot lieden, zulk' een voorlichtingsarbeid^ en het gevolg 'daarvan is, dat de Middenstand pas prut telt als de ontwerpen wet zijn. Spr. spoort den Middenstand aan, ont Regeering en. Kamer van voorlichting en advies te dienen. Ministe; Talma heeft voor zulke adviezen steeds een open oor. Met klem dringt spr. er op aan, om door bestudeering van een wetsontwerp te komen tot verbetering er van. Spr. eindigt met een forsche opwek king tot betere organisatie van den Mid denstand. Doen de Middenstanders dit, dan zullen Regeering en Kamer ook ze ker rekening houden met practische be zwaren en opmerkingen, op bezadigde wijze te berde gebracht. In debat kwam de heer Kreyns. Deze hield een uitvoerig betoog over de lasten, die de Sociale Wetgeving legt op den Middenstand. Hij las ^ijn bezwa ren voor van het papier, ze waren dus vóór de rede reeds in elkaar gezet. Te recht vond spr. dit minder aangenaam. De heer Kreyns stelde vragen, die spr. reeds uitvoerig in z ede had beant woord. De vele onjUiSuieden in deba ters betoog, werden behoorlijk rechtge zet. f Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. In de algemeene vergadering van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lings- en Vacantiekolonies, te Amsterdam gehouden, werd behandeld het rapport der Commissie van Advies. De commissie was van oordeel, dat afzonderlijke verplegings gelegenheden moesten worden ingericht voor de drie rubrieken van kinderen: a.de gewone vacantie-kolonie-kinderen, b. de kinderen lijdende aan zwaardere aandoeningen (anaemie, zachitis, nervocisme, gesloten bronchitis, met tuberculeuze longaandoe ningen, lijmpathisme enz.; c.de kinderen die lijden aan alle vormen van tuberculose. De vergadering besloot om overeen komstig het praeadvies van het hoofd bestuur, bij wijze van proef een begin van uitvoering aan het rapport te geven, door voor dit jaar-het koloniehuis „Weezenlcas' te Nunspeet te bestemmen voor de verple ging der onder b. bedoelde kinderen. R.K. Intern, vereeniging tot bescherming van meisjes. De centrale vereeniging in het Bisdom Haarlem van de R.-K. Internationale Vereeniging ter bescherming van meis jes hield hare algemeene vergadering te Haarlem, in het gebouw der plaatse- afdeeling. Na een kort inleidingswoord, door de presidente van het Centraal Bestuur uit Amsterdam, bracht de secretaresse ver slag uit over de verrichtingen der ver eeniging in het afgeloopen jaar. Het aantal afdeilingen is stabiel ge bleven. Het cijfer der correspondenten, thans 78, is aanmerkelijk gestegen. Dit is vooral te danken aan de activiteit der Afdeeling Leiden.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1