30 Hen Martelaar. BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 778. £cidóelve SotiAo/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De kleine man. Die arme kleine man Wat zal hij onder de tarief weft te lijden hebben En hoe dapper springen de liberalen voor hem in de bres. Bijna dagelijks adverteert het anti-tarief- kWetcomité, dat de kleine man de dupe van de wet wordt! Niet de groote heereti. Maar wel de kleine man! Uitsluitend ten behoeve van de belan gen van de» kleinen man geven de li beralen massa's geld uit om de tariefwet te bestrijden Kom, wie gelooft zulks nu? Over 't algemeen hebbeii de liberalen, toen zij aan het bewind waren, zich bitter iweinig om de belangen van den kleinen m in bekommerd. De grootste misstanden op sociaal ter rein zijn een gevolg van het hoogtij-vieren van 't economisch liberalisme. Ook thans nog, als mannen van het ty pe van Houten aan het roer zaten, zouden zij zich met kracht verzetten tegen z.g. „dwang"-maatregelen, die de arbei ders beschermen tegen machtsmisbruik door de patroons. Mannen van deze beginselen-, welke op economisch terrein zooveel onheil stichtten, doen thans een beroep op den kleinen man. Zij vertellen hem, dat hij het meest van de wet te lijden zai hebben. Waarheid is, dat de tariefwet méér wel vaart zal brengen, en meerdere welvaart komt den arbeiders en den middenstand direct en indirect ten goede. i lexa vv^boog4e--v^etvtrart--\v«reg^-TUTTn- schoots op tegen het mogelijke nadeel, dat de wet door prijsstijging van e n k el e artikelen kan brengen. Echter drukt deze prijsstijging niet al- lereersi den kleinen man. Van de 490 gorderensoorten blijft bij na één vijfde c« >clast; nl. de eerste levensmiddelen en üe groeistoffen voor de industrie. De kleine man is zooveel mogelijk ont zien. Luister .slechts: Hitten, veel gebruikt iu kleine bedrij ven en in den landbouw, zijn vrijde mees te soorten vee zijn vrij; zang- en spervo gels worden niet belast, omdat het bezit van een vogeltje tal van volkswoningen aantrekkelijker maakt; versche en gezou ten visch is met het oog op het visschers- bedrijf vrij; versmolten vet als grondstof voor margarine en stearine is vrij; reuzel eveneens, omdat een eventueele belasting op den prijs der margarine zou drukken; eieren, granen, erwten, rijst, zaden, ver sche groenten zijn vrij. Rund- en kalfsvieesch, worst enz. be houden hetzelfde tarief; hét recht van an dere artikelen, als versch, bevroren of gezouten paardenvleesch, wordt verlaagd. Bij de artikelen, die belast worden, is met de draagkracht van. de verbruikers rekening gehouden. Appelen betalen f 1 recht per 100 K.G. abrikozen en perziken een lekkernij voor de meergegoeden f 15 per 100 Kg. In den goedkoopen tijd, als de druiven in FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 15) Langzaam deed de zucht om zijn be geerte in te willigen alle hinderpalen als een nevel verdwijnen, en het huwelijksont werp, dat hem in den aanvang zoozeer verbitterde, kwam hem-nu niet alleen mo gelijk voor, maar in verband met de om standigheden, welke Otfried aan zijn huis verbonden, zelfs gebiedend noodzakelijk. Deze zienswijze deed item besluiten, Jo hanna met zijn voornemen bekend te ma ken. Maar Albertus kende zijn dochter zoo weinig, dat hij er wel tegen op moest zien haat over zulk een teedere zaak te onderhouden. Hoe het hart van dit kind te ondervragen? Wat haar zeggen? Im mers zij had zeker een dergelijk huwelijk nimmer mogelijk geacht. De graaf zou dan ook die kiesche aangelegenheid aan den kapelaan opdragen. Deze tijding vervult mij met vreugde, antwoordde de waardige priester. Wat Otfried ontbreekt van de zijde der ge boorte en fortuin, wordt ruimschoots ver- de gezinnen van de minderbedeelden komen, is het recht f2.50 per 100 K.G.; in den duurderen tijd viermaal zoo veel. Bij vijgen, dadels enz. is onderscheid gemaakt tusschen het luxe-consumptie-ar tikelen en de goedkoopere soorten. Het recht op sinaasappelen, waarover zoo veel geschetterd is, komt hierop neer, dat men I6J/2 cent per 100 K.G. méér moet beta len. Daarentegen worden herten belast met f 15 per stuk, reeën met f 10 per stuk, schildpadden met f 25 per 100 K.G., alle artikelen, absoluut niet vallende onder het bereik van den kleinen man. Zóó zouden wij kunnen voortgaan en nog een heel lijstje geven om de leugen achtige beweringen van het anti-tariefwet- comité aan de kaak te stellen. Uit dit weinige ziet men nogmaals, dat de kleine man volstrekt niet de dupe van de tariefwet wordt. V Op losse schroeven. 't Is bepaald leerzaam te zien, hoe wei nig vastheid in de leer er bestaat bij de genen, die langs roode lijnen van veran derlijkheid de maatschappij willen verbe teren. Vooreerst hebben we de tweespalt in „de" hervormingspartij, de „S. D. A. P." Daar zijn er altijd, die anders willen dan de rest een onuitroeibaar euvel, want ook nadat de Wijnkoopmanen er waren uitgesmeten, durfde men nog slechts -een slingerdeslang program maken, wijl an ders de verschillende stroomingen niet bij een zouden blijven, wat intusschen het uittreden van mevr. Roland Holst niet kon tegenhouden. En nu eens gekeken buiten de „S. D. A. P." en haar dor.hterüjn de „S. I>. P." Daar werken aan de verbetering der soci ale toestandende „Bond van Christen- Sooialisten", de „Blijde-Wereld-groep" en een collectie „Theosophische sociaal-de mocraten" bij welk trio zich nu gaat voegen een „Vereeniging van niet-mate- rialistische socialisten." Op het eerste gezicht lijkt deze nieuwe Bond een geschikte combinatie der drie andere groepen, maar in de oprichtings vergadering zeide de inleider, dr. A. J. Reesink, dat de vereeniging wil„een so cialisme in overeenstemming met het door de vBlijde Wereld" verworpen historisch materialisme, een socialisme dat in over eenstemming met het historisch materia lisme zoowel de kerk als den staat om vat." AIzoo: de „Blijde Wereld" doet het ook niet goed. Het door deze groep „verwor pen historisch materialisme" zal de nieu we vereeniging weer opzoeken onder het voorwendsel niet-materialistisch te zijn. Wiie het begrijpt mag het zeggen. Nu werd intusschen dr. A. J. Reesink al dadelijk genoopt den hamer neer te leg gen, niet echter omdat hij zoo duister was, maar... wijl hij zich critiek veroor loofde op de „S. D. A. P." Voorzitter werd toen de heer Daan van der Zee, onder wiens leiding dr. H. W. Ph. F. v. v. d. Berg van Eysinga de zaak als volgt verduidelijkte: „Het historisch-materialisme houdt geen rekening met ons denken en onze effend door zijn innerlijke hoedanigheden. Hij zal uw dochter met teederheid en eerbied omringen. Zijn dankbaarheid voor u zal slechts zijn geluk evenaren. Welaan, sprak Albertus, ik machtig u aan Johanna mijn plannen omtrent haar mede te deelen. Nog dienzelfden avond bracht de kape laan aan Johanna het verlangen van den graaf over. Juffrouw Brigitta, die daarbij tegenwoordig was, stortte tranen van aan doening. Vervolgens snelde de priester naar Otfried om hem met die vreugdevol le tijding in kennis te stellen. Den morgen na de verloving gingen Johanna en Otfried paar de H. Mis, door eenzelfde beweging van kinderlijke gods vrucht, neerknielen; Otfried op het graf van Isabella, Johanna op dat van Wolberg. Behoudens eenige kleine veranderin gen o.a. dat Otfried en Johanna aan ta fel meer in eikaars nabijheid zaten, bleef alles bij het oude, daar de graaf geëischt had, dat het huwelijksplan voorloopig ge heim zou blijven. Ook had hij zich stellig voorgenomen het huwelijk in alle stilte te doen slui- ten en den jonggehuwden een oud kasteel af te staan, dat hij nimmer bewoonde en waarvan de inkomsten voldoende zouden zijn voor den eenvoudigen smaak de echtgenootcn. ervaring, met onze religieuse artistieke behoeften, terwijl toch het socialisme heeft te zijn de drager van de cultuur. In tal van opzichten zijn wij het nog niet eenswij zullen wel nalaten de een heid te accentuèeren, want er is geen eenheid, maar verscheidenheid. Er zijn echter twee dingen, die wij lief heb ben: het socialisme en de religieus- artistieke behoeften van den menschelij- ken geest. Daarover zijn wij het eens." Op grond van deze eensgezindheid werd ten slotte gesticht „een vereeniging die zich ten doel stelt samenwerking tot stand te brengen tusschen allen die de socialiseering van productie en distributie wenschen, bereid zijn hiervoor den klas- sestrijd te strijden en naar wier oveiiui- ging het socialisme behalve deze materi eel e ook een ideëele roeping heeft." Dat 's dus aan de overzijde vereeniging nummer zooveel, die 't weer beter weet dan de vorige. Wanneer zal daar eindelijk eens eenheid van handelen uit groeien? Zoo komt alles op steeds losser schroeven te staan. Gelukkig behoeft de samenleving het daarvan niet te hebben, wijl zij immers nog altijd rust op de aloude Christelijke grondslagen, welke deze zoekers naar wat nieuws huns ondanks weer eens hebben blootgelegd. Indien er oprechte zoekers onder hen zijn, zullen zij steeds nader tot ons komen. ALÜHMEEN OVERZICHT. In den laatsten tijd deden dikwijls vreemde «ceru^htfi-V te rond*» over de gezondheid van de Paus De „Usservatore Romano" bevat thans een nota, waarin het volgende wordt ge zegd. Het gebeurt herhaaldelijk, dat in bui- tenlandsche kranten allerlei fantastische en totaal onhoudbare berichten gepubli ceerd worden over de gezondheid van den Paus en over zijn daden. Een bewijs daarvoor hadden wij dezer dagen weer in een correspondentie, die uit Rome aan 'n Belgisch blad zou zijn gezonden. ,W.ij nemen de moeite al die praatjes tegen te spreken, die even als zoovee! andere al len grond missen. Wij bepalen er ons al leen toe, om er kennis van te nemen en tegelijkertijd onzen lezers tot de noodige voorzichtigheid aan te manen, bij het le zen van dergelijke berichten. Zaterdag werden door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen de vertegenwoordigers van de vereeniging der Katholieke Belgische journalisten, die Z. H. de opbrengst kwamen overhandi gen van de inschrijving door Katl e bladen voor den Paus geopend zooals wij vroeger reeds meldden, 1 110.000 fr. bedroeg. De Belgische gezant bij den H. Stoel stelde de pelgrims voor. De Paus hield een toespraak, waarin hij de journalisten aanspoorde inaar één ba nier te hebben, de banier van het kruis. Oostenrijk en Duitschland hebben zich naar de bladen vernemen, vereenigd met de andere mogendheden, om in zake den Gedurende een gansche week heerschte er een stil geluk in het paleis. Ieder der bewoners zag met een blij verlan gen de toekomst tegemoet, want elke dag bracht Johanna en Otfried een schrede nader tot het uur, waarin zij door de onverbreekbare banden des huwelijks aan elkaar zouden verbonden worden, terwijl de graaf in dienzelfden stond den scheids muur zou zien vallen, welke zich tusschen hem en het voorwerp zijner hartstochte lijke liefde verhief. Reeds was men aan het bruidskleed begonnen, toen de gast, dien kort geleden Albertus' paleis geherbergd had, onver wachts met een schitterend gevolg zich bij den graaf aanmeldde als gezant van keizer Karei IV. In den persoon van dezen keizer was het huis van Luxemburg eens te meer vertnaagschapd met dat van Oostenrijk. Hij was de kleinzoon van Hendrik VII en van moeders zijde koning van Bohemen. Opgevoed aan het Fran- sche hof, kreeg hij daar al spoedig een groote voorliefde voor den fijneren smaak en de meerdere beschaving der Franschen, dweepte niet hun letterkunde en nam de prachtlievende gewoonten hunner vorsten aan. In den aanvang zijner regeering had hij strijd te voeren tegen twee mededingers, doch niet door wapengeweld handhaafde ltaliaansch-Turkschen oorlog van de Porie gedaan te krijgen, dat de Dardanellen weer spoedig opengesteld zullen worden. Wat het vlootbedrijf der Italianen aangaat, zij gemeld, dat admi raal Vial§ met zijn vloot van Tarente heeft zee gekozen. Ter aanvulling van de tweede vloot onder admiraal Presbitero zijn uitgeloo- pen de kruisers San Georgio en San Mar co, die van hetzelfde type zijn, en de krui sers Pia en Amalfi. Zij vormen een van de sterkste divisies van de Italiaansche vloot. Ter voltooing der bezetting van Asty- palaca heeft admiraal Presbytero, naar hij aan zijn regeering geseind heeft, twee compagnieën aan wal gezet Bij verrassing maakten zij zich meester van de passen, die den toegang tot de stad Livadia beheerschen, om haar te omsingelen. Dat lukte volkomen. .Bij het aanbreken van den dag sommeerde een parlementair het kleine Turksche garni zoen zich over te geven; het voldeed aan die sommatie. Men bewees het garnizoen dat krijgsgevangen werd verklaard, mi litaire eer. Naar het Tripolitaansche oorlogsterrein zijn gisteren vijf militaire vliegers met even zooveel verkenningsofficieren met hun vliegtuigen van Milaan vertrokken. Vandaar zelf weinig nieuws. .Wel maakt het Turksch ministerie van oorlog een te legram openbaar van Enver bei d.d. 23 April over een nachtelijk gevecht in To- broek. De Italianen hadden in dit gevecht 40 doodeu gehad. De Turken maakten twee Italiaansche machinegeweren on bruikbaar en vernielden een zoeklicht. Aan Turksch-Arabischen kant waren 2 'dööcteir en 3 gewonden. De Kreta-kwestie is weer brandende geworden door het vertrek van verschillende afgevaardigden naar Griekenland. De helft is reeds te Athene aangekomen, de rest die reeds van Kreta scheep gegaan was, zal er wel niet aankomen. De Engelsche kruiser Minerva heeft nl het Grieksche stoomschip Peloponnisos aangehouden, waarop zich een aantal Kre tenzer afgevaardigden bevonden, die naar de Grieksche Kamer waren afgevaardigd en zich naar den Piraeus begaven. De afgevaardigden werden als gevangenen naar den kruiser Hampshire overgebracht waarna de Peloponnisos is vrijgelaten. Deze aanhouding heeft zoowel op Kre ta als in Griekenland groote opwinding veroorzaakt. De bladen protesteeren hef tig tegen wat ze een daad van zeerooverij noemen. Turkije schijnt echter huiverig jets te gen Kreta te ondernemen, uit vrees voor een slachting onder de Mahomedanen. Wel is men in militaire kringen te Kon- stantinopel van meening, dat, als de Kre tenzer afgevaardigden tot de zittingen in de Grieksche Kamer/zouden worden toe gelaten, een Turksch leger Griekenland zal binnenrukken. Om der moeilijkheden voorloopig te ontkomen zal de regeering van Grieken land eerstdaags een besluit uitvaardigen, dat het bijeenkomen van de Kamer een maand uitstelt. Volgens een bericht aan hij zijn gezag, maar door overreding wist hij een vreedzame oplossing te geven. Evenwel bleven ook de gewone moeilijk heden, om volkeren van verschillende na tionaliteit te regeeren, niet achterwege. Zoo verweten hem de Duitschers, dat hij Bohemen boven het keizerrijk de voor keur schonk. Zijn voorganger, die in zijn strijd tegen de Kerk de gevolgen daarvan had ondervonden, was hem een waar schuwend voorbeeld. Vandaar dat hij steun zocht en vond bij de Pausen, die destijds nog te Avignon hun verblijf hielden. Het was Karei IV, die in. 1350 op den rijksdag van Neurenberg de beroemde gouden Bulle aanbood en deed aanne men. Deze regelde het getal, den rang, de werkzaamheden der keurvorsten en den vorm, welke sedert altijd bij de kei- zerskeuze gevolgd is, behoudens eenige kleine uitzon-deringen, naar den eisch der omstandigheden. Na deze vastgestelde bepalingen door zijn handteekening be krachtigd te hebben, schonk Karei zich het genoegen de door hem voorgeschre ven plechtigheden onder zijn oogen te doen verrichten. In een aigemeene ver gadering, te Metz bijeengeroepen, liet hij zich en de keizerin onder een plechtige Mis volgens de nieuwe voorschriften kronen. Na die plechtigheid wilde hij de Times uit Athene onderhandelen En geland, Frankrijk, en Rusland er over zij het eiland opnieuw zullen bezetten. De moeilijkheid daarbij zou zijn, dat het thans geen geschikt oogenblik is om Rus* sische oorlogsschepen door de Dardanel* len te laten varen, en Italië, de vierde be schermende mogendheid, door den oor log is uitgeschakeld. Het Atheensche blad .Tabris noemt 't feit, dat Takir JHatziismailogloe, de nieu we monarch van Kreta, die een moham medaan is, ,uit zich zelf heeft aangeboden den Griekschen ambtenaarseed af te leg gen, een van de belangrijkste verschijnsel len in de ontwikkeling van de Kreiakwes- tie. Het blad beschouwt dit als een be wijs, hoe vast reeds het vertrouwen van de Kretenser mohammedanen is in het nieuwe, in naam van koning George van Griekenland gevoerde bewind. Aangaande de kwestie door de zeelieden te Liverpool opgeworpen verluidt nog het volgende: ln een gistermorgen te Liverpool ge houden monscerbijeenkomst van zeelie den en stokers is besloten om te weigeren een schip van kolen te voorzien of net te laden, wanneer daarop niet-aangesiote- nen of Chineezen werkzaam zijn. Men be sloot ook te weigeren zich te laten aan monsteren of uit te varen op een schip, waarop niet een vertegenwoordiger van de vakvereeniging tegenwoordig zou zijn als de mannen het contract teekenen. De motie bepaalt verder, dat eeii vertegen woordiger der vakvereeniging tegenwoor dig moet zijn om na t e gaan of de redding booten in goeden staat verkeeren, voor dat het schip uitvaart Deze bijeenkomst is waarschijnlijk uit gelokt door een besluit van de plaatselijke afdeeling te Liverpool van het Verbond van Matrozen en Stokers, vólgens hetwelk alle matrozen en stokers het recht zouden eischen de reddingsmiddelen na te gaan en vermeerdering van Joon voor iriati azen tot 41/2 pond en voor stokers tot 5 pond in de maand. De Mersey-tak van het Verbond van zeelieden heeft gisteren dan ook de bemanning van de ürissa, een schip op de Stille Zuidzee, verboden zicli opnieuw te laten aanmonsteren, omdat de eisch tot loonsverhooging niet was in gewilligd. Naar verluidt, hebben 14 fir ma's te Liverpool geweigerd oin de door de plaatselijke afileelingen aan de Mersey geeischte loonsverhooging toe te staan. Dit zijn de eenige firma's wien ueze eischen gesteld waren. De andere beta len al hoogere gages. Het verbond ont kent, dat het een nieuwe staking 111 de haven van Liverpool wil uitlokken, maar verklaart, dat het alle lijnen wil dwin gen dezelfde gage te betalen. Het ver bond ontkent ook, dat het uit de ramp van de Titanic munt wil slaan, om hoo gere gages af te dwingen. Het verbond zal intusschen te Liverpool eik stoom schip ophouden, tot zijne eischen zij» ingewilligd. Alle mannen zuilen weige ren zich te laten aanmonsteren, tot de loonen verhoogd zijn. Het verbond zal desnoods de hulp van andere havens en ook den bijstand van havenarbeiders en transportarbeiders inroepen. Frankrijk terugzien, dat htj nog altijd een groote genegenheid toedroeg. Karei IV was in regeering azaken beur telings bekwaam en onberaden*, doch, in spijt van het ongunstig Vuorteeken op den dag zijner verkiezing, gelukte hem alles. Evenwel kon hij zijn geslacht niet behoeden voor de ongelukken, welke hij langen tijd voor zLch zelf gevreesd had. Zijn zoon, eenige liefde van een te zwakken vader, had hij to: koning der Romeinen gekroond, en behoeft het nog gezegd, de dwaze en' blinde vader.iefde bracht zeer veel tot diens verderf bij^ Men begrijpt, dat in het paleis van den graaf van Beieren, Henegouwen en Hol land de aankomst van de:i gezant een onderwerp van verwondering en blijdr schap was. Zou er van een staatkundige verbintenis sprake zijn? Dacht de keizei er niet eer aan een gezel in voor zijn zoon te kiezen? De gezant liet Albertus niet lang in onzekerheid. Hij deelde hem mede, dat hij uit naam van zijn meester, keizer Karei IV, de hand zijne» dochter kwam vragen voor Wenceslaus, koning der Romeinen. (Wordt .vervolgcLi

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1