29 BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 777. Ste Scictactie 6ou/ta/nlJ Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. 5IT BLAD VERSCHl|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering jn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco jer post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. I Maandag April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Medicijn duurder? Een in het nauw gedrongen kat voert fare sprongen uit. iWie zien het nu weer pan onze vrijzinnige heeren van het anti- èariefwet-comité, diie niet schromen met hun onwaarheden tegen hun eigen princi- pen te strijden. De wetenschap gaat toch bovenal, en waar h'et gaat over de kwestie üat men den geneeskundige die jarenlang Btudies aan het hieil der menschheid geof- |fcrd lieleft, liever de zorg voor zijn gezond heid moet overlaten dan aan den kwakzal ver, reiken wij hen gaarne de hand. Zij echter trekken die, nu het in hun kraam te pas komt, terug ien strijden voor de belangen der kwakzalverij. Zij toch weten wel evengoed als wij, Üat de geneesmiddelen niet duurder zul len worden, maar dat de geheimmidde len het 'eerst zullen worden getroffen. jDeze netjes verpakte rommel is het, die men op het oog beeft, niet de geneeskrach jïige, met zorg samengestelde stoffen, waaruit de apotheker u een geneesmiddel bereidt. Deze komen onbelast in. Het rijmpje van beden is dus grove leu gen. algemeen overzicht. De Porte schij.it het met zich zelf nog niet eens te zijn over de heropening der Dardanellen. Begrijpelijk is, waar dc tele grafen de kabels, die de verbinding met dc eilanden tot stand brengen, bijna alle gekapt zijn en men weet dat dc Italiaan- sche vloot nog steeds op een paar uur af- stands van de Dardanellen ziCh bevindt, dat de Porie.gaarne zekerheid zou willen hebben over de plannen der liali-anen aangaande de Dardanellen De tusschenkonist der mogendheden die zij daarvoor ingeroepen heeft, zal ook niet veel uitwerken. Men begrijpt dat zij niet veel zin hebben in den geest van tTurkije om 'Italië te adviseeren óf te be loven de Dardanellen met rust te zullen laten, óf ze zoo spoedig mogelijk forcee- reu. Toch meent de „Neue Freie Presse" te weten dat de onderhandelingen op handen zijn van de mogendheden over een localisatie van den oorlog tussclien Italië en Turkije. De onderhandelingen zullen vermoedelijk in Londen gevoerd worden en wel op aansporing van de Russische en Engelsche kabinetten. Men zal trachten een overeenkomst tusschen de mogend heden tot stand te brengen, volgens welke Italië zijn actie niet tot de Ageïsche Zee mag uitstrekken, maar zich tot Afrika be perken moet. Volgens hetzelfde blad heeft de Russische gezant in Konstantinopel stappen gedaan om het weder open stel len van de Dardanellen door te zetten. Hij wordt daarbij door Engeland gesteund. Wat aangaat het vlootbedrijf der Italianen verneemt Reuter uit Athene, dat men daar voofspelt dat Italië zeer spoedig al de tTurksche eilanden van den Archipel zal bezetten. Volgens ambtelijke .Turksche berichten telt de Italiaansche vloot, die voor Lemnos ligt en 6 dagen, geleden uit 26 schepen FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 14) De priester deed, wat dc engel ver richtte aan de zijde des Zaligmakers in den Hof van Olijven; hij vermocht den lijdensbeker niet van haar weg te nemen, maar trachtte haar te vertroosten en te versterken. Dagen en weken verliepen en nog was in het lot van den graaf niet de minste verandering gekomen; alleen was zijn stille en wrokkende razernij toegenomen, ,omdat al zijn pogen om Odelinde te ontmoeten vruchteloos bleek. Toen begon hij in zijn wrevel aan een huwelijk van zijn dochter te denken, en peinsde hij ovet een waardige partij; doch de een was te oud en dacht eerder aan afstand te doen dan aan huwelijksbanden te knoopen; de ander was nog bijna een kind; het vorstendom van deze scheen bedreigd en gene kon niet op de toewij- .wijding zijner onderdanen rekenen. Maar iware hij ook hierin geslaagd, het zou hem Uan nog volstrekt niet te betamen zijn 'dochter aan te bicden, alsof hij haast had bestond, er thans nog maar 6. De 20 an dere zijn met bestemming voor elders, men weet echter niet waar, vertrokken. De Stampa heeft uit goed ingelichte bron vernomen, dat de divisie onder admi raal Viale vandaag uit Tarente zal ver trekken en morgen in de Aegeïsche Zee zal verschijnen, zoodat men aan het begin van de volgende week iets zal kunnen ver nemen over de nieuwe operaties van de vloot. Volgens de Avantii is plotseling een ge heel nieuw legerkorps gemobiliseerd, n.l. 8 regimenten infanterie, met artillerie, pi oniers en groote afdeelingen andere hulp troepen. De troepen zullen naar de eilan den van den Archipel worden gezonden. De schipbreuk der Titanic houdt nog aller gemoederen in span ning, ofschoon het dagelijksch verhoor niet veel nieuwe gezichtspunten oplevert. Spoedig zullen nu ook de verhooren voor de Engelsche commissie beginnen. Het stoomschip Lapland met 160 ge redde manschappen van de Titanic wordt heden uit New-York te Plymouth ver wacht. De procureurs van het ministerie van koophandel zullen voorloopig de ver tegenwoordigers van de White-Star lijn ondervragen, daarmede voorbereidende de Donderdag te openen staats-enquéte. Intusschen zijn alle maatregelen geno men ten einde de mannen van de Titanic af te zonderen. Aan de Lapland is reeds geseind, dat niemand aan boord toegela ten mocht worden. Alle vertegenwoordi gers van de pers zal men weren. De over levenden van de Titanic zullen feitelijk in een spoorwegloods gevangen gehouden worden, terwijl hun aangezegd is, dat zij niets moeten loslaten. Nauwelijks ontkomen aan het lot der Titanic is de Zaterdag te Halifax binnengeloopen stoomboot van de Canadian Pacific „Empress of India". Wioensdag ontmoette het schip een reus- achtigen ijsberg 400 K.M. ten Oosten van de plek waar de Titanic gezonken is. Aan de machines werd onmiddellijk te- genstoom gegeven en de koers van het schip gewijzigd, waardoor de botsing bij tijds verhoed is. De officieren aan boord zeggen, dat de zee over een groote uitge strektheid met ontzaglijke hoeveelheden ijs bedekt was. De Empress was daardoor genoodzaakt om in Halifax binnen te loopen in plaats van in Montreal. De Engelsche zeelieden zijn naar aanleiding van het geval der Olympic weder een actie begonnen. De afdeeling der zeelieden-organisatie te Li verpool heeft besloten, dat de matrozen en stokers van elk schip, dat van nu af Liverpool verlaat, zullen aandringen op de volgende voorwaardeninspectie der red dingsbooten door gemachtigde vertegen woordigers der organisatie en een loons- verhooging voor zeelieden tot 4i/a en voor stokers van 5 pd. sterling per maand. De auto-bandiet Bonnot zal de lijst zijner euveldaden niet vergroo- ten. Gisteren is hij onder sensationeele omstandigheden gevangen genomen. De politie was er achter gekomen dat bij Ivry haar uit het vaderlijk paleis te jagen. In dit geval zou de reden van zijn handelwij ze misschien bekend zij» geworden, en, ofschoon hij zich zijn zwakheid volkomen bewust was, toch wilde hij haar volstrekt niet voor anderen weten. Wanneer hij Johanna beschouwde, zoo schoon, zoo zedig, zoo zachtmoedig, dan verwonderde het hem, dat haar niet de rijkste der kronen werd aangeboden, Toch was daarvoor een afdoende reden: zijn dochter'leefde stil en verborgen, en nauwelijks was men met haar bestaan be kend. Hoe zouden dan ook de minnezan gers van haar deugd en schoonheid gewa gen? Hoe zouden de dichters haar lof in de burchten van den Rijn en in de kasteden van Bohemen kunnen verbrei den Op een avond meldde zich een vreem deling van hoogen rang aan Albertus' paleis aan, om voor zich en zijn gevolg gastvrijheid te vragen. Niet alleen werd dit verzoek met de meeste welwillendheid toegestaan, maar de graaf drong er zelfs op aan, dat de gast zijn vertrek eenige dagen zou uitstellen. De reiziger bewillig de hierin, doch knoopte daaraan de voor waarde vast Johanna te mogen zien en begroeten. Ook hierin stemde de graaf toe daar de naam van den vreemdeling hem het verzoek tot een wet maakte. het tooneel zijner laatste misdaden, Bon not zich verborgen had in een auto-ga rage te Choisy-ie-Roy. Om acht uur gis termorgen begon de belegering der ban dieten door 400 man municipale garde, politie en gendarmen. Een ooggetuige geeft daarvan het volgende verslag: Ontelbare schoten werden van weerszij den gelost. De geweerkogels dringen door de dunne cementmuren, als door papier heen. Van de bovenste étage laten de ban dieten het kogels regen en op de agenten, iedere keer, als deze naderen en wonden twee agenten zwaar. Het fusileeren duurt tot den middag voort, onderbroken dooi de doffe knallen der brownings en het ge knetter der Winchester karabijnen, waar mede de belegerden gewapend zijn. De kogels vallen rond om ons neer en slaan stukken van de straatkeien af, veroorzaken lichte stofwolken op en slechts weinige passen afstands van de plaats, waar wij ons bevinden of treffen de boomen, waar achter gendarmen zijn opgesteld, die met aangelegd geweer mikken op de deuren en vensters der eerste étage van den han gar, gereed om te treffen, zoodra iemand der belegerden zich vertoont. Omstreeks kwart voor twaalf houden Lepine en Guichard, de chef der Parij- sche Süreté, een samenspraak, waaraan ook verscheidene officieren en autoriteiten deelnemen. Men laadt vervolgens op een boerenwagen, waarvoor een wit paard is gespannen, een ontzaglijke hoeveelheid stroo ter hoogte van verscheidene meters. Aan de kanten bevestigt men eenige ma trassen. In deze aldus toegeruste wagen verbergen zich verscheidene politie agen ten, dienen groote-hoeveelheid-dynamiet- cariouchen medènemen. De belegerden schieten op het voertuig, totdat dit zoo dicht bij de hangar is gekomen, dat zij het niet meer kunnen treffen zonder zich aan de vensters te vertoonen en zichzelf aan het geweervuur der agenten bloot te stel len. De agenten gaan met matrassen op den rug naar het gebouw en leggen dy- namietbommen in een holte aan de linker zijde van het huis. Een luitenant der genie steekt daarop dapper het grasveld over om het vuur te brengen aan de lont die het dynamiet tot ontploffing moet bren gen. Om tien minuten over twaalf wordt een gedruisch gehoord, minder hevig dan het geval zou geweest zijn indien niet een hangar, maar een hechte woning verwoest woest werd. De onsolide bouw van den hangar vPT5'oorzaak, dat het gebouw in- plaats van geheel te springen, slechts ten deele ineenstortte, terwij! onmidde'M daarop de vlammen uit de ruïne sloegen. Een oogenblik is de ontroering alge meen, want men weet niet of de bele gerden dood, gewond of ongedeerd zijn. De politie nadert langzaam, terwijl brand weerlieden waterstralen werpen op de knetterende vlammen en alle manschap pen hunne geweren richten op de vensters en andere uitgangen der barak. Plotseling klinken te midden van den algemeenen angst verscheidene revolver schoten die op de bovenétage van het ge bouw gelost werden. De belegeraars ver tragen hun opmarsch. Johanna, door haar vader onderricht, verscheen in de groote ontvangstzaal. Daar betuigde de hooge gast haar zijn diepen eerbied en kon niet nalaten haar schoonheid te bewonderen. Den volgen den dag verliet hij het kasteel, belovende binnen een maand terug te keeren. Het toeval wilde, dat twee dagen na deze gebeurtenis graaf Albertus Odelin de in een naburig huis ontmoette. Het meisje scheen zich haar macht over den graaf bewust, want op het verwijt over liaar lange afwezigheid, stelde zij zich te vreden met de vraag: Is uw dochter al gehuwd? Op het ont kennend antwoord riep zij: Wat, niet één vorst dingt naar haar hand? Men beschouwt haar ongetwijfeld nog als een kind, gaf Albertus ten antwoord. Dat is mijn gevoelen niet, hernam Ode linde, veeleer denkt men, dat gij uit heerschzucht te hooge eischen zult stellen. Bij die woorden was de hoogste ver wondering op het gelaat van den graaf zichtbaar en daardoor verried hij zijn ongeduldig verlangen om een echtgenoot voor Johanna te vinden. Langzamerhand naderde Odelinde meer en meer haar doel, en toen de graaf op haar vragen of hij een hoogen titel en grooten rijkdom als eischen stelde, ant woordde dat een goede adel hem voldoen- Nadat de autoriteiten onder leiding van Lépine opnieuw beraadslaagd hebben, be sluit men ook het tweede gedeelte van de barak in de lucht te doen springen. Het voertuig met stroo nadert opnieuw den hangar, terwijl een tiental agenten on der leiding van Guichard en een luitenant der muncipale garde, allen door matrassen beschermd, met groote revolvers in de hand, achter de barak sluipen, naar den voet van de buitentrap. Het eerst bestijgt de luitenant de trap, onmiddellijk door Quiichard en zijn mannen gevolgd. Hij opent met een plotselinge beweging de deur van de eerste étage. Nu volgt een halve minuut van stilzwijgen en algemee- ne beklemdheid. Plotseling weerklinkt een revolverschot, het laatste. En onmiddellijk komen de agenten weer te voorschijn, een man dragend, die hijgt en langs wiens kleerën het bloed sijpelt. De politie heeft ontzaglijke moeite zich een weg te ba nen met bet bebloede en beweginglooze lichaam. De zwaargewonde was Bonnot. Nog een tweede lijk werd in de hangar gevon den dat van Dubois, hetgeen reeds koud was en dat de wonde van een geweer schot vertoonde. Men schrijft den dood echter toe aan zelfmoord d:%or vergiftiging Bonnot was door 12 kogels getroffen, hij ontving de genadeslag van den broer van Guichard, een commissaris van poli tie, die hem in het hoofd trof, nadat hij zijn laatste kogel op de agenten verscho ten had. Men vond bem zittend tusschen twee matrassen. Hij gaf den geest in het hospitaal Hotel Di.eu, eenige ©ogen blikken na zijn aankomst. Gamier en ValLet, die, naar men meen de, ook in de garage belegerd waren, be vinden zich nog op vrije voeten. GEMENGD. Aan de Imparcial wordt uit Melilla geseind, dat inboorlingen, die uit het bin nenland komen, bevestigen, dat enkele stammen Moelai Mohammed den Eenoog, den broer van Moelai Hafid, tot s u 1- tan hebben uitgeroepen. Spaansche regimenten te Algericas en San Roque hebben plotseling bevel ontvangen naar Larrasj te vertrekken. De Rijnschippers hebben Woensdag te Duisburg in drie vergade ringen over maatregelen in zake de 1 o o n- beweging beraadslaagd. Men wilde de kamer van arbeid als scheidsrechter tusschen werkgevers en -nemers voor stellen, en de laatsten zouden een moge lijke weigering van de werkgevers met een staking beantwoorden. Volgens de Rhein- en Ruhr-zeitung zouden de orga nisaties der Duitsche en Nederlandsche Rijnschippers besloten hebben om giste renavond te staken, wanneer men niet aan hun wenschen was tegemoet gekomen. Het Amerikaansche transportschip Crook heeft bevel gekregen om zich van San Francisco naar de Westkust van Mexico te begeven om Amerikaansche vluchtelingen op te nemen. Het schip is op verlangen van het ministerie van bui- tenlandsche zaken uitgezonden, dat drin gende verzoeken heeft ontvangen van Amerikanen. De bladen bevatten telegrammen uit de zou zijn, richtte zij tot hem de vraag: Waarom huwelijkt gij uw dochter niet aan Otfried uit? Aan mijn page? zeide Albertus bijna opstuivend. De zoon van den man, die u het leven redde, ten koste van het zijne. Nimmer! riep de graaf uit. Ik was in de meening, dat gij louter het geluk van Johanna op het oog had. Kom, welk een raad! Dan zal ik mij vergist hebben, graaf, sprak Odelinde bedaard. Het onderhoud liep verder over on- beteekenende onderwerpen. Odelinde ver wijderde zich zeer vroeg. De woorden van het arglistige meisje hadden Albertus zoo diep gegriefd, dat hij niets deed om haar terug te roepen, ja, een oogenblik zelfs meende hij een afkeer van haar te gevoelen. Hoe, zijn dochter, de erfgename van zooveel graaf schappen, uithuwen aan den zoon van een armen ridder! Toch faalde Odelinde niet in haar be rekeningen; zij was overtuigd, dat de tijd de denkbeelden van Albertus zou wijzi gen. Op den storm in 's graven hart volgde dan ook van lieverlede de kalmte. Zoetjesaan gaven hem zijn geheime ver langens meer raad, dan hij in het eerst zich zelf bekennen wilde. Asuncion, waarin gemeld wordt, dat de burgeroorlog te Paraguay opnieuw is uitgebroken. Vier regeeringsschepen hebben gisteren de opstandelingen aange vallen onder den oud-president Jara, die zich verschanst hadden in het fort Encar- nacion. De opstandelingen hebben de schepen teruggeworpen en daar schade aan toegebracht. In het methyl-alcoholproces heeft 'topenb. min. tegen den drogist Scharmach wegens veroorzaking van dood door schuld, veroorzaking van licha melijk letsel en eventueel wegens bedrog, een gevangenisstraf van 5 jaar benevens 10 jaar eerverlies geëischt. Tegen de beklaagden Meyer en Zastrow werd twee jaar en tegen Dahle negen maanden ge vangenisstraf geëischt. Het openbaar ministerie vroeg vrijspraak van den her bergier Rodowsky. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der genie tot kapitein, de le- luits. J. C. Hardeman en W. N. Becking tot le-luit., de 2e-luit. E. Scherpenhuy- sen Rom is buiten bezwaar van 's rijks schat kist benoemd tot vertegenwoordiger van de regeering op het van 25. tot 28 Mei 1912 te St.-Petersburg te houden zesde internationale brandweercongres jhr. mr. J. A. Stoop van Strijeen, referendaris bij het departement van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage is benoemd tot leeraar aan de R. H. 6. S. te utreen? dr. E. Mogendorff, leeraar aan het gymnasium aldaar is benoemd tot burgemeester der ge meente Bergh H. J. Smit, secretaris der gemeente is benoemd tot directeur en leeraar aan de R. H. B. S. te Helder, W. G. van der Meer, leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot dirigeerend paardenarts de paardenarts le kl. C. van Heelsbergen, van het 3e reg. veld-art. is benoemd tot opzichter 2e kl. voor het stoomwezen M. Weber, werkzaam bij de Amsterdamsche Droogdok-Maat schappij te Amsterdam is aan F. R. Corten te Sittard eervol ontslag verleend als rijkslandbouwlee- raarbenoemd tot rijkslandbouwlceraar C. A. J. M. de Gier te Sittard. is goedgekeurd, dat aan A. baron Sloet van Oldruitenborgh, burgemeester van Stad-Vollenhove, eervol ontslag is ver leend als secretaris dier gemeente. Bezoek van deJjKoningin en den Prins aan Parijs. H. M. de Koningin heeft thans goed keuring verleend aan het voor hei be zoek aan President Fallières ontworpen programma, waarvan wij de inhoud Vrij dag hebben vermeld. Bij aankomst op Fransch grondgebied den 1 Juni 's middags 121/» in het grens station Feigniès zal H. M. aldaar ont vangen worden door: den prefect van Otfried, hoewel van gewonen adel, kon niet op eenzelfde lijn gesteld worden met de eenvoudige edellieden. Het overlijden van zijn vader gaf hem rechten op een bijzondere gunst. Albertus herinnerde zich zelfs het verzoek van de stervende Isabella. Scheen het haar verlangen niet het geluk van Johanna aan Otfried te zien toevertrouwd? Had de dierbare overledene zoo slecht begrepen, zoo wei nig beweend, den wees niet als haar kind aangenomen Zonder twijfel zou men zich ten hoog ste over zijn keus verwonderen, maar hij zou kunnen antwoorden, dat hij met de toestemming tot dit huwelijk zich van een plicht van dankbaarheid kweet. Maar Johanna? Wat zal Johanna öp een der gelijk voorstel antwoorden? Evenwel kon Odelinde gelijk gehad hebben, dat de jon gelieden elkaar een levendige toegenegen heid toedroegen. Zonder twijfel had Albertus zich een schoonzoon van hoogere afkomst ge droomd; maar in afwachting van die eer kon er zooveel tijd verloopen en inmid dels zouden hem duizend angsten om trent zijn eigen Jot kwellen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1