36 BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 775. e CcicbeJie Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Armoede. De invloed van de tariefwet doet zich nu reeds gevoelen, vóór zij in werking getreden, vóór zij zelfs in behandeling genomen is. Werkelijk, zij heeft reeds armoede veroorzaakt. -Maar schrik niet, Jezeri, het deert ons niets. Wij vinden ze slechts bij de mannen van het anti- tariefwetcomrté, die arm zijn aan argu menten tegen de door hen verfoeide wet (Zóó arm, dat zij tweemaal in éénzelfde >week met hetzelfde dwaze praatje aan komen. We becijferden Maandag j.l. reeds welk teen bedrag op den broodprijs zou kunnen komen door de meelbelasting. Zou kun nen komenwe zijn zeer voorzichtig jn onze uitdrukkingwant waarschijn lijk gebeurt dit nog niet eens. Zien we toch naar België. Daar be draagt het invoerrecht op meel een gulden, zegge 2i/a maal meer dan bij ons is voorgesteld, en het meel is er goed- kooper. Hoe verklaren de heeren dat? ALGEMEEN OVERZICHT. De kwestie der Dardanellen is nog niet opgelost. Gisteren heeft de Turksche ministerraad over het al of niet open stellen beraadslaagd, zonder echter tot een resultaat te komen. Aangaande het Vlootbedrijf der Italianen wordt gemeld, dat overal tin de Aegeische Zee hun oorlogsschepen gesignaleerd worden. Volgens de „Se- colo" heeft de vloot in de bocht van iMudsor, op het eiland Lemnos, landings troepen ontscheept, die het telegraafbu reau en de punten van strategisch belang hebben bezet. Van Tarente zijn reeds meer landingstroepen vertrokken om op het eiland te worden ontscheept, waar van een belangrijke operatiebasis zal wor den gemaakt, die den ingang der Darda nellen zal beheerschen. De vloot heeft voorts het station voor Üraadiooze telegrafie op Riiodus en dat in de golf van Adramiti vernield. De krijgsraad, gehouden door admiraal iViale met den eersten minister en de ministers van oorlog en marine, moet be sluiten hebben genomen over het ver dere vlootbedrijf in de Ageïsche Zee. tVoor het bezetten van de groote eilan den zouden ongetwijfeld aauz.enlijke troe pen noodig zijn, omdat Turkije in de eerste maanden van den oorlog vrij groote afdeelingen op deze eilanden heeft gelegd. Men zal de landingstroepen voor de eilanden voornamelijk uit Afrika be trekken, om soldaten te hebben die het vechten reeds gewend zijn. Na afloop van den krijgsraad is admi raal Viale door den koning in gehoor ontvangen en naar het oorlogstooneel teruggekeerd. In Italië begint men te spreken over het bezetten van Bomba. Men beschouwt dit als een betere operatiebasis dan Ta broek, omdat daar de reede niet vol doende beschermd is en vooral omdat er gebrek aan water is. De Italiaansehe ad miraliteit zou, na uitgebreide studie, tot deze verandering besloten zijn. .Tobroek FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 12) Sedert vele maanden kende zij 's gra ven wensch haar tot vrouw te nemen haar bleef nu alleen over hem zelf te 'doen zeggen, welke middelen zij zou aanwenden, om tot liet vurig begeerde jdoel te komen. Met zijn onbescheiden vrijmoedigheid herhaalde Albertus haar de bede van Isabella op haar sterfbed. Maar wat zeidet gij- dan zooeven? vroeg- Odelinde den graaf op kouden toon Niets wat tegenstrijdig is met deze bekentenis. En Johanna is nog een kind. Zij is zestien jaar. Gij hebt nog geen enkel plan tot een verbintenis uwer dochter? Dat kan ik spoedig genoeg vormen. Waar denkt gij aan graaf? Gij zoudt 11 nu reeds van uw jeugdige dochter zou echter, als steunpunt aan de kust, bezet blijven. Zeker is, dat men in Italië nieuwe uitzendingen van troepen voorbereidt, voor welke plaats van het oorlogstooneel die dan ook bestemd mogen zijn. Intusschen is in Saloniki ambtelijk be kend gemaakt, dat alle Italiaansehe divi sies zich eergisteren van de eilanden hebben teruggetrokken en in de Aegei sche Zee niet meer zijn gezien. Dit is echter i n tegenspraak met alle berichten van Italiaansehe zijde. De Duel-kwestie kan voor den minister van oorlog, door zijn weinig tactische en voor het Christe lijk gevoel beleedigende uitlating, nog wel eens noodlottig worden. Vrijwel alle par tijen hebben dan ook hun afkeuring over zijn houding uitgesproken. Ook de vrij zinnigen, nu weer bij monde van den afgevaardigde Hausmann, hebben ondub belzinnig laten blijken, dat zij van die principen niet gediend zijn. Namens het Centrum heeft gisteren dr. Spahn den minister een gevoelige tik toegediend met de volgende verklaring: „Tegen de opvatting van de« minister van oorlog moet ik uit naam van mijn politieke vrienden met alle kracht pio- testeereii, zoowel op grond van onze godsdienstige gevoelens, als van onze rechtsopvattingen. Over de godsdienstige gronden wil ik mij hier niet uitlaten. De grondwet van het Duitsche Rijk sluit de Katholieke christenen van geen enkele positie en geen enkele staatsinstelling uit, als zij meeningen verkondigen, die met hun godsdienst overeenkomen. Deze wet telijke bescherming ontneemt de minister van oorlog hun echter rechtstreeks door de uitlating, die hij gisteren heeft laten hooren, en tegelijkertijd ontkent hij, dat bij hen het eergevoel bestaat, dat hij zichzelf en den officiersstand toekent. Met deze uitlating stelt de minister zich buiten de wet. Het burgerlijke en het militaire wetboek verbieden het duel. De minister van oorlog verbant echter degenen uit het officierscorps, die achting voor de wet hebben eu haar gehoorzamen. Jn de com missie zullen wij elkander nader spreken." Bijna nog scherper valt de Katholieke „Gennania" den minister aau. .Het blad begint met te zeggen, dat datgene, wat de minister beweert van den Katholieken officier,, die niet duelleert, nl. dat hij niet in de kringen van het officierscorps thuis hoort, in de eerste plaats „op dezen heer zelf" van toepassing is. .Een man, die een dergelijk beginsel in den Duitschen Rijks dag verkondigen kan, heeft aan het hoofd van ons legerbestuur niets meer te maken. Een dergelijk spotten met de wet is een revolutionaire daad van de gevaarlijkste soort. De Centrumpartij zou al haar gods dienstige beginselen verloochenen en haar rechtsgevoel volkomen ter zijde stellen als zij nog met een minister te doen wilde hebben, die dergelijke opvattingen ver kondigt. Het leger is geen leger van pre- torianen, betaalde huurlingen, zoo heet het verder; het is de bloem van het volk, de kracht van de jeugd der natie, waaruit het gevormd is. iWij willen niet, dat onze brave soldaten opvoeders heb ben, die het niet met hun corpsgeest en „eergevoel" kunnen overeenbrengen om scheiden? En toen even nadenkende: Gravin Isabella zag juist ,toen zij u aan beval geen tweede huwelijk aan te gaan, voor het jonge meisje een bestemming had. Nochtans heb ik sedert geruimen tijd: nagedacht, antwoordde de graaf, en ik geloof, dat een onvoorzichtig gegeven woord.... Evenzeer verbindt als een wel over wogen woord, graaf. Zoo dat Ach, ik verheel het u niet... Het is in deze zaak niet om mij te doen ik kan derhalve openhartig met u spreken maar indien ik de persoon was, welke gij zoudt denken... welke gij misschien reeds denkt in de plaats van mevrouw Isabella te stellen, ziehier, wat ik zou antwoorden.... De graaf boog zich naar Odelinde over en beefde, alsof hij zijn vonnis ging vernemen. Het meisje, dat behendig dezen laat- sten zin aan haar woorden had toege voegd, ondervroeg nu met haar blik het ontroerde gelaat van Albertus van He negouwen. xWat zoudt fi'ü antwoordenvroeg deze. godsdienstig, zedelijk en wettelijk te den ken en te handelen. Onze officieren zijn geen bevoorrechte kaste, die de zede- wetten en het recht met voeten mogen treden, en wanneer de minister van oor log hun deze denkbeelden in wil prenten, dan mag hij dit ambt in den een of anderen barbaar^chen staat bekleeden, jn Duitschland echter .niet. Hier moeten recht en wet gelden. Voor onze Christelijke officieren geldt nog steeds het bevel des HeerenGij moet God meer gehoorzamen dan de menschen. Daarbij is het volmaakt het zelfde of deze menschen minister van oorlog of nog hooger geplaatst zijn. Verder raadt het blad de waarlijk Christelijke officieren aan om meer nog dan vroeger standvastig te zijn. Wil dan het legerbestuur tegen al deze dappere mannen met werkelijk eergevoel optreden, dan mag men dit probeeren. Het zou echter spoedig merken, dat de volksver tegenwoordigers in den Rijksdag niet met zich laten spotten en niet alleen den wil, maar ook de macht hebben om hun wil door te zetten. Weinig bemoedigende woorden voor minister von Heeringen. GEMENGD. De toestand te Fez wordt bij voortduring beter. Uit Jokohama wordt gemeld, dat de zeelieden der drie scheepvaart maatschappijen Nippon Joesen, Teje Kisen Kaboesjiki en Osaka Sjosen sta ken. De stoomschepen op Europa, de Seatle, de Valparaiso en de Sjanghai, kunnen daarom niet uitloopen. Bij een o r. t s p o r i n g van een trein tusschen Jaen en Villagorda zijn drie nianschen gedood. Er zouden meer dan twaalf gewonden zijn. De man, die den 4en Maart schoot op het rijtuig, waarin Leopold de Roth schild was gezeten, is veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf met dwang arbeid. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post en telegraafkantoor te Franeker H. Pott, is bij de zeemacht bevorderd tot offi cier van gez. el kl. de off. van gez. 2e kl. L. K. Garf; is aan den luit. ter zee 2e kl. D. J. Berntrop, eervol ontslag verleend is aan A. C. Braggaar te Amsterdam eervol ontslag verleend als opzichter 2e klasse van het stoomwezen is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op de in de maai\d Mei 1912 te Londen te houden internationale landbouwtentoonstelling jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, voorzit ter van den Nederlandschen Tuinbouw- raad to 's Gravenhage is aan J. Erasmus eervol ontslag ver leend als burgemeester van Cadzand is D. C. Hasselman benoemd tot bur gemeester van Zoelen is aan mr. C. de Witt Hamer eervol ontslag verleend als schoolopziener in het district Goes. Ik zou hem zeggenWacht den hu welijksdag af van Johanna, alvorens uw ondertrouw te vieren. Zoudt gij dan vreezen, dat dit kind? Nog eens, hier is van mij geen sprake, en nu mijn oordeel: Indien Johanna nog een kind was en dus gedwee en buig zaam, dan zou de taak van tweede moe der nog mogelijk zijn, maar het meisje is zestien jaar en zal, haar door u ge geven karakterbeschrijving, sluit allen twijfel bij mij uit, haar moeder nimmer vergeten... Uw tweede vrouw, ondanks goedheid en zachtmoedigheid van in borst, zal een stiefmoeder blijven. En gesteld al eens dat Jofeanna dit kon ver geten, dan zouden dié oude Brigitta en Otfried er nog zijn, om het haar te her inneren. Welnu, ik vraag het u, welke voor haar waardigheid bezorgde vrouw zal zien met die tweede vernederende rol te vreden stellen. Welke echtgenoote zou zich in een onvermijdelijken strijd met uw dochter begeven. Lach niet graaf, of poog de zaak niet op een andere wijze voor te stellen, ik toon ze met haar ge varen en moeilijkheden om u duidelijk te doen inzien, hoe onverantwoordelijk het van 14 zo_u ziin claimen door te zet- Prins Hendrik te Londen. Prins Hendrik is gistermorgen om 10.10 aan het station Charing Cross te Londen aangekomen. Hij werd ontvan gen door den gezant en het overige per soneel van het gezantschap en den con sul-generaal der Nederlanden, generaal majoor Sir Leopold Swaine en Sir Hen ry Howard. In den namiddag is Z. K. H. in een auto gereden naar Olympia, het tentoon stellingsterrein, waar de aan den ingang verzamelde menigte den prins bij aan komst toejuichte. Z. K. Fi. werd in de vestibule ontvangen door prins Alexan der van Teek, den voorzitter van de Ne derlandsche kamer van koophandel, den secretaris van het uitvoerend comité en andere bij de tentoonstelling betrokken personen. Prins Hendrik begaf zich daarop naar het Hollandsch dorp waar hij ontvangen werd door den Holland- schen consul. Een aantal bij de tentoon stelling betrokken Nederlanders werd hier voorgesteld aan Z. K. H., die ge fotografeerd is met een groepje kinde ren, die oranje droegen en de Neder landsche vlag in de hand hadden. Prins Hendrik heeft daarop een wan deling door de tentoonstelling gemaakt en ook de Julianahoeve en andere Hol- landsche huizen bezichtigd. Prins Hendrik heeft zich gedurende zijn bezoek onderhouden met de meeste vertegenwoordigers van Nederlandsche firma's. Z. K. H. heeft meer dan 2 uui- in Olympia vertoefd. Gisteravond is Z.K.H. een diner aan geboden door den heer R. Bisschop, na mens de Nederlandsche tentoonstellings commissie. Slechts weinige officieel ge- noodigdeti woonden het diner bij. Prins Hendrik blijft slechts ruim twee dagen in Londen. Hij gaat 11.1. Zaterdagavond naar het vaderland terug. De Prins heeft zijn intrek genomen in het Claridge ho tel, dat vroeger een soort van mono polie genoot in het herbergen van vor stel ijlce personen. Dat monopolie heeft het weliswaar niet meer, maar toch be hoort het Claridge Hotel altoos nog tot de deftigste Londensche hotels. Bezoek van de Koningin en den Prins aan Parijs. De „Figaro" meldt, dat de feesten die de Fransche regeering en de stad Parijs voorbereiden voor het bezoek van Ko ningin Wilhelmina aan Parijs, een bijh zonder karakter zullen hebben, geheel velschillend van de ontvangst van an dere souvereinen. Er zullen wel recepties plaats hebben in het Elysee en het stadhuis en een ga lavoorstelling in de Opera, maar er zal gepoogd worden, die officieel e plech tigheden minder koel en correct, meer beminnelijk te maken dan gewoonlijk. Koningin Wilhelmina is de eerste Ko ningin, die als souvereine Parijs be zoekt, sedert het bezoek van koningin Victoriaen naar de wijze van ont vangst van toen zal thans ook het pro gram zijn ingericht, evenals ook de ver siering der openbare gebouwen en sjra- ten, die de stoet zal doortrekken. De versiering zal in hoofdzaak uit bloemen bestaan met vlaggen als ondergrond. Het programma is thans aan de goed- ten, waardoor het levensgeluk van meer dan een onherroepelijk verwoest wordt. Zou ik niet tot eerbied kunnen dwin gen? Tot uiterlijken eerbied, zeker; tot ge negenheid, nooit; het ligt immers voor de hand, dat gij door uw meineed alle aanspraken op eerbied en liefde zult ver liezen. Dring nog verder in de zaak door, en er rijzen in de toekomst voor uw geest bergen van onoverkomenlijke moeilijkheden. Weet gij of uw gezin niet zal vermeerderen? Welke nieuwe kie men van verdeeldheid zouden er dan in uw familie ontstaan? De broeders en zusters zouden elkaar haten? Naar wel ke zijde zoudt gij de balans doen over hellen? Zoo gij partij trekt voor de erf gename van de doode, zult gij de moe der uwer jeugdige kinderen doodelijk beleedigen schenkt gij de laatste de voorkeur, dan zal Isabella's dochter u voor een heiligschenner houden. Zwijg, /.v ijg, riep de graaf. Waarom ontbreekt u de moed? Waar- r. :u;; zoo wreed behandeld? Ik i 1 o de toekomst. O' art mij het hart. Graai. keuring der Koningin onderworpen. Volgens de „Gazette de Hollande" is het programma van liet bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan Parijs in hoofd zaak als volgt s amengesteld1 Zaterdag 1 Juni. Vertrek van het Loo omstreeks 8 uur. Aankomst te Parjjs, via Luik, omstreeks 5 uur. Bezoek aan president Fallières op het Elysée. Ontvangst van het corps diplo matique. Gala diner op het Elysée. Gala voorstelling in de Opera. Zondag 2 Juni. In den voormiddag godsdienstoefening in de Oratoirekerk, Receptie op het stadhuis. Déjeuner in do Nederlandsche legatie. Rijtoer in Jiet Bois de Boulogne. Gali-diner in liet mi nisterie van buitenlandsche zaken. j Maandag 3 Juni. Bezoek aan het pa leis te Versailles. Revue van de troepen in het kamp bij Satory. Dejeuner in het paleis te Versailles. Terug naar Parijs. Vertrek van Parijs te 4 uur. Aankomst te Brussel te 8 uur, waar de koning der Belgen H. M. zal komen begroeten. Aankomst op het Loo te 11 uur. Ziekte-Verzekering. Naar de „Ned." verneemt zSl het ver slag der Commissie van voorbereiding voor de ziekteverzekeringswet nog aan het einde van deze maand gereed zijn. Een ongeloofelijk staaltje van onver draagzaamheid. De Haagsche correspondent van do „Tijd" schrijft: Bij de behandeling van de voorstellen van B. en W. tot bebouwing van het Oe vers Deijneotplein te Scheveningen is een ongeloofelijk staaltje van protes- tantsche onverdraagzaamheid bloot ge komen. Aan het Gevers Deijnootplein staat eep kerkgebouwtje, de zjr. Bad- kapel, behoorend aan de Ned. Herv. Gem. Deze wil desnoodig het terrein, waarop deze kapel staat, wel aan de gemeente afstaan, tegen billijke vergoe ding natuurlijk, maar, zooals de heer Le- ly meedeelde, dan blijft toch op den be trokken grond een servituut rusten, dat hij nooit mag worden bestemd voor eeni- ge R. K. doeleinde. Zoo iets gebeurt in den jare 1912 en in den Haag. Publiciteit. Herhaaldelijk wordt in verschillende bladen zegt de „Nederlander" geklaagd over de geheimhouding van het voor onderzoek der Ziektewet. Eveneens bracht de heer van Houten die klacht te berde. Ook ons wil het voorkomen, dat het publiek op de hoogte moet blij ven van wat in het afdeelingsonderzoeW plaats vindt. Vooral in zaken die zoo nauw met het volksleven verband hou den. Waarom zoo geheimzinnig? Het Reglement van Orde geeft aan de Commissie van Voorbereiding volle dige bevoegdheid mee te dcelen, wat zij goedvindt. Ook door de leden indivi dueel kunnen aan belanghebbenden bui ten de Kamer mededeelingen worden ge daan omtrent den stand van het onder zoek en daarvan wordt o.a. door het Kamerlid Schaper nog al eens gebruik gemaakt. Waarom doen de andere leden, Ik dacht, dat gij openhartig waart. Odelinde. Bewees ik het niet? Gij neemt een terughouding in acht.- Welke? Zoo even hieldt gij steeds volHier is van mij geen sprake. Welnu? Welnu! Vergeef mij, Odelinde, maar door die verklaring vol te houden, weet gij zeker, dat gij: onwaarheid spreekt. Ik, graaf? Durft gij herhalen, dat gij onbekend zijt met mijn vurig verlangen u den titel van gravin van Beieren, Henegouwen en Holland aan te bieden? Ik twijfelde nog, hernam het jonge meisje. En gelooft gij nu? Jawel, graaf. E11 uw laatste woord is? Huwelijk Johanna uit. Toen zij die woorden gesproken had, verliet zij den graaf en voegde zich bij haar bloedverwante Hermangilde op het terras. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1