Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. onder de onzen "te maken tot een volbloed propagandist een ijverig werker ter ver sterking van de rechtsche gelederen! De rechterzijde en de Bakkerswet. Na een rede van het Kamerlid C. van der Voort van Zijp voor de leden van Patrimonium over de sociale wetten van minister Talma heeft een debat plaats gehad, waarvan „De Standaard" het vol gende mededeelt: In het debat, dat op deze rede volg de, werd o.a. door een drietal bakkers ernstig kritiek geoefend op de wijze, waarop de rechterzijde ten aanzien der Bakkerswet optrad. Beweerd werd, dat de geheele lijdensgeschiedenis der Bak kerswet dc schuld is van de rechterzijde, die, als ze liad gewild, de tijdige afdoe ning der wet had kunnen bewerken. De heer Van der Voort van Zijp, zelf groot voorstander van de Bakkerswet, zette echter tegenover de eenigszins bitier ge stemde bakkers nogmaals uiteen, dat, al is er bij de rechterzijde eénige schuld inzake de Bakkerswet, de rechter zijde als zoodanig niet de schuldi ge is. Staking steenkolenarbeiders. Heden werd door 300 „Iosvaste,, werk lieden der Steenkolenhandelsvereeniging te Rotterdam het werk gestaakt. Zij ver langen 4 man meer op eiken elevator, bewerking der schepen van 4 ploegen (jlöO man) met 2 ploegen (80 man), uit betaling van het weekloon door een be taalmeester en niet langer door „kras sen", en breken met het stelsel van nog werkvolk aannemen na des middags 5 uur. Zij hadden hun eischen opgedragen aan de Havenarbeidersvereeniging, die zich reeds tot de directie wendde, doch deze wil slechts met het werkvolk zelf on derhandelen. R. K. Esperantistenbond. Gisteren hield bovengenoemde veree- niging in de gehoorzaai van den Nederl. R. K. Volksbond te Schiedam hare jaar vergadering onder voorzitterschap van den weleerw. heer L. J. J. M. Poeïl, ka pelaan te Tilburg. Het bestuur heeft zich als volgt ge constitueerd: voorzitter kapelaan Poell; ondervoorzitter de heer J. P. L Niesten, Rotterdam; eerste secretaris de heer H. B. van Zoet, Utrecht; tweede secretaris de weleerwaarde heer H. Linnebank O. S. C., Uden; penningmeester de heer Th. C. van Erp, Bergen op Zoom; leden de heeren P. A. Schendeler en dr. J. N. J. Smulders. Er werden jaarverslagen uitgebracht door den secretaris en den penningm. Nu bespreking van eenige kwesties van regiementairen aard verkreeg de heer Th. C. van Erp het woord tot het houden van een propaganda-rede. Spr. verklaarde, waarom hij Esperantist was geworden, en waarom hij Esperanio geschikt achtte om de wereldtaal te worden. Verder wees hij op het belang, dat de Kath. kerk bij het Esperanto heeft, het welk blijkt uit de welwillende houding, welke Paus Pius X en Kardinaal van Rossum tegenover het streven naar Es peranto als wereldtaal hebben aangeno men. t Patrimonium. De 31ste jaarvergadering van Patri monium werd gisteren te Amsterdam ge houden en geopend met een rede van den voorzitter, den heer van Vliet, die den politicken toestand naging en dank bracht aan de regeering voor de aanhan gige wetsontwerpen. Door den secretaris, den heer F. Noorthof uit Arnhem, werd het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de bond jhans 220 afdeelingen telt, en niet slechts het aantal afdeelingen met zes is vooruitgegaan, maar ook het aantal ge wone leden is toegenomen, terwijl echter dat der buitengewone leden is vermin derd. 4 Rapport werd uitgebracht door de com missie voor de volksspaarbank, waarna besloten werd op den ingeslagen weg voort te gaan. De uitslag van de gehouden bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat de hee ren P. van Vliet (voorzitter) te Rijswijk D. Lautenbach, te Leeuwarden, 'en J. „Huizinga te Axel, herkozen werden. In de avondvergadering ontspon zich naar aanleiding van een motie van den Frieschen Prov. Bond een langdurige discussie over de invaliditeitswet. Het resultaat der besprekingen werd in de volgende motie belichaamd: „De vergadering, gehoord de discussies over de invaliditeitswet, dringt aan op een spoedige behandeling van het ingediende ontwerp, dat zoo mogelijk nog in een voor de arbeiders gunstigen zin worde gewijzigd en hoopt, dat bij de Staten-Ge- neraal het besef zal leven, dat het drin gend noodzakelijk is, dat de reeds zooveel jaren in ons volk opgewekte verwachtin gen zoo spoedig mogelijk in vervulling gaan." Daarna werd de vergadering verdaagd. „St. Raphael". De Ned. R. K. Bond van Spoor- en [Tramwegpersoneel zal zijn 9e jaarverga dering houden op Zondag 21 April 1912 te Roermond. KORTE KRONIEK. Weer een bedankt. Na mevr. Holst Jieeft thans ook de heer Sneevliet „naar aanleiding van de op het Leidsclie con gres gevoerde besprekingen", het lid maatschap der S. D. A. P. opgezegd. Naar de „Tel." verneemt, is men 9§n het departement van Financiën bezig met de v. van een herziening der Invorder!ugswet, die van 1845 dag- teekent. Vermoedelijk zal deze herzie ning een verbetering meebrengen in de positie der deurwaarders bij dit dienst vak. I In den ouderdom van 84 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. E. H. s' Jacob, staatsraad i. b. d., oud-commis saris des Konings in de provincie Utrecht, commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Thans is d'efiniiief besloten, dat de Kath. dag in het bisdom "s Hertogen bosch zal gehouden worden te Tilburg op Zondag 22 September. De Durgemeester van Rotterdam heeft bekend gemakt dat H. M. de Konin gin bij Haar vertrek hem heeft opgedra gen aan de burgerij Haar dank over te brengen voor de talrijke blijken van eer bied en gehechtheid Haar en Haar ge maal tijdens Hun verblijf in de stad al- lerwege gebracht. De afdeeling Amsterdam van de R. K. rijkswerklieden vereeniging St. Ludo- vicus heeft, naar het „Centr." meldt, be sloten, met alle wettige middelen het ver- koopen en koopen op Zondag tegen te gaan, een beroep te doen op alle R.- Katholieken, om niet te koopen in win kels, die des Zondags open zijn en het daarheen te leiden, dat de leden en hun huisgenooten zich zedelijk verbinden, op den Zondag geen inkoopen meer te doen. De gewone audiënties van de mi nisters van buitenlandsche zaken, marine financiën en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 16 April. Maria-Vereeniging. In het ingezonden artikel van de Ma- ria-Vereeniging staat dat de vergadering met lichtbeelden, waarop de heer Des. Stassar als spreker optreedt, heden (Dinsdag) avond wordt gehouden. Dit is een abuis. De vergadering vindt plaats Woensdagavond 17 April, om 8 uur in het Bondsgebouw, Rapen burg 10. De heeren Witte, hortulanus alhier en P. M. Koster, J. H. van Nes en J. den Ouden* allen te Boskoop zijn be noemd tot lid der jury voor de inter nationale tuinbouwtentoonstelling te Londen. De Burgemeester heeft gunstig be schikt op een verzoek van den Leid- schen Bestuurdersbond, om op den lsten Mei des avonds na afloop van de ver gadering een optocht met muziek door de stad te mogen houden. Het Stsbl. no. 116 bevat een Kon. Besluit van den 29sten Maart, tot ge lijkstelling van den binnen de gemeente Leiden gelegen spoorweg van het voor plein van het station van de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij naar den Hoogen Rijndijk, met de spoor wegen, waarop geen ander vervoer dan personenvervoer binnen ééne gemeente plaats heeft. ROOMSCHE AGENDA. Tot 21 April. St. Vincentius Ten toonstelling in 't gebouw der Vereeni ging aan de Hooglandsche Kerkgracht. Dagelijks Sjoelbak- en Kegel wedstrijden. Woensdag 8 uur 's avonds, Bonds gebouw Rapenburg 10. Vergadering Leidsche Maria-Vereeniging. Spreker de heer D. Stassar, med. student. Onder werp: Het Alcoholvraagstuk. Toegang voor alle belangstellenden. Woensdag 81/2 uur 's avonds. Bondsgebouw Rapenburg 10. Open bare vergadering der afd. Leiden van den Ned. R. K. Slagersgezellen- bond. Sprekers de heeren J. van Weert; onderwerp: De organisatie der slagersge zellen en J. Verhaaronderwerp: Neu traal of principieel. ALPHEN. Met ingang van 1 April jl. is de heer A. J. Santen te Alphen aan den Rijn benoemd tot onderwijzer aan de St. Corneliusschool te Amsterdam. BERKEL. In de gisteren gehouden openbare vergadering van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland heeft het lid van dat college jhr. mr. D. J. de Geer rapport uitgebracht over de voor ziening van de Gezondheidscommissie te Zoetermeer, omdat de raad der gemeente Berkel binnen 3 maannden na de dagtee- Icening van haar advies van 1 November 1911 tot onbewoonbaarverklaring van eenige woningen daaraan geen gevolg gegeven heeft. De eigenaar van de woningen, de heer v. d. Burg, erkende, dat de wo ningen slecht zijn, en gaf verder te ken nen, dat er niets aan te verbeteren is volgens hem. Uit medelijden liet hij de bewoners er in, ook omdat er te Berkel gebrek aan woningen is. Er is echter een woningvereeniging, welker optreden men zou kunnen afwachten. In verband hiermede meende ook de burgemeester mede voor Gedep. Staten verschenen tot het verstrekken van inlichtingen dat de Gezondheidscommissie wel wat scherp was opgetreden. De inspecteur van de Volksgezondheid, de heer Van Boven, de woningen niet voor verbetering vatbaar achtende, ad viseerde, overeenkomstig het advies van de Gezondheidscommissie, tot onbe woonbaarverklaring. De heer Spruyt, lid der Gezondheids commissie, zette nog nader het stand punt van dit college uiteen. De beslissing van Ged. Staten volgt later. GOUDA. Donderdag a.s. zal de Ne- derlandsche Vereeniging van Kaashande laren alhier in de sociëteit Ons Genoe gen alhier haar elfde algemeene verga dering houden. Op de agenda komt o.m. vcor verkiezing van drie bestuursleden. NOORDWIJK. Heden werd in het ge sticht Charitas tc Roozendaal geprofest de Eerw. zuster Christophora, in de we reld Mej. A. Janson. ZOETERWOUDE. De inenting en herineniing, welke op 17, 18 en 19 de zer zou plaats hebben, zooals aanvan kelijk is vermeld, is nu bepaald op 18, 19 en 20 April a.s. Kerknieuws. Z. D. H. Mgr. J. ff. Drehmanns, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot professor aan het Bisschoppelijk College te Weert den Weleerw. Zeergel. Heer H. J. Vullinghs en tot professor te Rolduc den Weleerw. Heer P. S. Everts, Priester van het Groot-Seminarie. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft aan den Weleerw. heer P. M. van Tetering eervol ontslag verleend als pas toor te Haaren, en heeft benoemd tot pastoor te Haaren den Weleerw. Zeergel. heer A. van den Broek; en tot rector van het klooster der Augustinessen te Ra- venstein den Weleerw. heer W. van Hoof, die assistent was aldaar. Naar de Missie. Heden vertrokken de Weleerw. paters Melchior Schilte en Chrysologus Kaspers beide van de orde der minderbroeders, naar Zuid-Chansi (China) Het vertrek geschiedde van uit den Haag, waar zij hedenmorgen in de St. Antoniuskerk (Boschkant) een plechtige H. Mis op droegen, waarna de Hoogeerw. pater provinciaal hen op plechtige wijze de zendbrieven voorlas. Den 22sten April a.s. zal het Re traitehuis te Seppe door Mgr. J.' Meeuwissen worden ingewijd. Onderwijs. Nuttige handwerken. Te 's Gravenhage slaagde mej. P. v. Tongeren, van Gouda. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Op de zitting van gisteren werd nog de volgende zaak behandeld. W. Z., tuinder te Zoeter wou de, heeft op het land van C. Langerak spruiikco; gerooid en weggenomen met het doel zich deze wederrechtelijk toe te ^igenen. Beki. was door zijn vader op gedragen kooi te gaan rooien. Het land van zijn vader grenst aan dat van Lan gerak en de spruitkool was dicht aan elkander gegroeid. Bekl. is met het rooien geëindigd, toen Langerak bij hem kwam. Getuige Langerak de eigenaar van de kool, heeft het in der minne willen schikken, doch de vader van Z., ver klaarde liever f25 aan de rechtbank te gevendan f 1 aan getuige. Een deel der struiken was door bekl. mee genomen, heigeen bekl. evenwel ontkent. Er was een greppel tusschen het land van get. en dat van bekl. Get. J. Romijn heeft bekl. de kool zien rooien. Daar niet wettig en overtuigend is bewezen dat bekl. de kool heeft weggenomen om ze zich tóe te eigenen, en er veeleer sprake is van een vergissing, wordt er vrijspraak gevraagd. De Kantonrechter veroordeelde: wegens in staat van dronkenschap de orde verstoren A. B. te Leiden tot f3 of 2 d.; wegens dronkenschap H. H. tot f3 of 2 d., W. H. tot f2 of 2 d.; J. C. J. tot f 1 of 2 d.C. K. tot f 3 of 3 d.L. v. d. L. tot f 2 of 1 d.L L. tot f2 of 2 d.; A. B. tot tweemaal f2 of 2 maal 1 d.; J. v. d. W. tot f 2 of 2 d. J. H. R. tot f 1 of 1 d.H. B. tot f 2 of 2 d.D. L. A. H. tot f 2 of 2 d.; H. v. D., P. F., en M. v. d. S., allen tot f 1 of 1 d.; P. H. S. tot f 2 of 2d.; A. J. B. tot f2 of 2 d., allen te Leiden; G. A. B. tot f3 of 3 d.; F. de H. tot f 2 of 2 d. beide zonder vaste woon plaats; W. W. W. te Hillegom tot f3 of 2 d.; J. P. Th. en N.'v. d. Z. beide te Noordwijk tot f2 of 2 d.C. v. D. tot f2 of 2 d., P. v. D. tot f 1 of 1 d., beiden te Katwijk aan Zee. wegens burengerucht P. Z. D1. en D. K. beiden te Leiden tot f3 of 2 d. wegens het onbeheerd laten staan van een trekdier G. D. H. te Rijnsburg tot f0.50 of 1 week tuchtschool. wegens loopen op verboden grond S. C. B. Czn. te Noordwijk aan Zee, tot 2 maal f0.50 of 2 maal 1 week tuchtschool. wegens als schippers het scheepsjour naal niet bijhouden H. v. d. P.; D. v. d. P.; J. v. d. P.; L. v. D.; J. H.;B V, P P, A. K.; C. K.; C. S.; B. v. d. P.;L v B, M. v. .d H.; J. d. H.; A. N.; C. R; J v d. P.K. v. B.J. G.A. v. D.K v d P, G. P.; W. v. d. P.; J. v. d. P.; P G. H.; N. Z.; J. v. B.; J. M.J. v B, D v. d. P.; A. R., C. H.; A. v. d. P; C S; C. H.; C. v. d. P.; C.' d. H.; F.VA H, M. v. D.; H. v. D.; L. v. B.; IJ. v d B; C. G.; A. v. d. O.; J. R.; M. P.; Ld J, L. v. B.\V. R.J. v. B.B. K.R v P, C. v. d. P.; C. V.; L. v. d. P.; A d H; B. K.C. v. d. B.P. G.D. H.C v B, J. G.; D. v. d. B.; J. D.; C. S.; G K, en L. d. J., allen te Katwijk aan Zee, tot f 1 of 1 cL wegens overtreding der arbeidswet W. C. ;W., tot f3 of 2 d.; D. N. tot f3 of 2 d., en C. J. E., tot 2 maal f2 of 2maal 1 d., allen te Leiden. wegens overtreding der motor- en rij- wielwet H. S. tot fl of 1 d. wegens het overtreden van het prov. re glement op wegen en voetpaden LX D. tot fl of 1 d. Teruggegeven aan de ouders werden T. O. Mzn., te Katwijk aan Zee, die te rechtstond wegens strooperij; J. V., G. W., J. N. F., E. A., Th. de G., A. den H., J. H., J. S. en A. D. 'S. allen te Leiden, die terecht stonden wegens straatschen derij, en N. R. te Leiden, die terecht stond wegens overtreding der motor- en rijwielwet. Kantongerecht te Alphen. De kantonrechter veroordeeldeA. v. O. te Boskoop, wegens overtreding der po litieverordening, tot fl of 1 w. tucht school; D. V. te Aarlanderveen, wegens visschen zonder vergunning, tot f6 of 3d.; H. V. te Aarianderveen, wegens overtreding ijk wet, tot 2 maal f 1 of 2 maal 1 d.A. M. D. te Oudshoorn, het zelfde feit, tot fl of ld.; D. G. v. d. li. en R. v. d. V. te Oudshoorn, het zelfde feit, ieder f0.50 of 1 d.A. B. te Alphen, hetzelfde feit, fl of 1 d.M. v. G. te Hazerswoude, overtr. pol.-verord. Hazerswoude, tot fl of ld.; C. R. te Oudshoorn, en C. de G., te Koudekerk, wegens visschen zonder vergunning, ieder f 5 of 5 d.; P. V., Aarlanderveen, visschen zonder akte en zonder vergunning, 2 m. f 3 of 2 d.C. v. O., Chr. de B. en La v. K., allen te Boskoop, overtreding leerpl.w. ieder f 1 of 1 d., C. M., Hazerswoude, hetzelfde feit, f0.50 of 1 d.; C. \V. v. E., Woubrugge, overtr. Veiligheidswet, fó of 3 d., G. B., Alphen, hetzelfde feit, f5 of 5 d.J. G. E., Leimuiden, overtr. gemeen- te-verord. Rijnzaterwoude, f0.50 or 1 d., L. C. v. d. P., Alkemade, hetzelfde feit, f 1 of 1 d.; J. v. d. V. en L. J. v. d. A., te Alphen, overtr. 453 S. R., ieder f 1 of 1 d.; C. v. 't W., Aarlanderveen, W. J. A. Boskoop, H. v. V., Waddingsveen, het zelfde feit, 1 2 of 2 d.C. v. W„ Boskoop, hetzelfde feit, f3 of 3 d.Ph. S. in 'tV., Nieuwveen, hetzelfde feit 2 maal f 2 01 2 d.J. J. v. B., Alphen, hetzelfde feit, f 0.50 of 1 week tuchth.; C. H. de V., te Bos koop, overtr. Prov. verord. Stoomv. Boe- zemw., fl of 1 d.; J. C. B., Woubrugge, en P. E. v. H., Leimuiden, hetzelfde feit ieder f3 of 2d.; G. B., Leiderdorp, J. V., Boskoop, S. v. V., Alphen, M. de G., Oudshoorn, A. H., Leimuiden, M. M., Koudekerk, en L. E., Zwammerdam, we gens rijden zonder licht, ieder f 1 of 1 d. D. L., Koudekerk, hetzelfde feit, f0.50 of 1 d.E. V., Zoeterwoude, hetzelfde feit f3 of 3d.G.v. D„ Alphen, hetzelfde feit, f0.50 of 1 w. tuchth.; 1. Z., Alphen, het zelfde feit, f 0.50 of 1 d.*; J. H. D„ Alphen, overtr. Motor- en Rijwielregl., fl of ld.; H. O., Leiden, overtr. trekhondenwet, fl of 1 d.; A. K., Koudekerk, overtr. B. eri W.-verord. Koudekerk, f2 of 1 d.; Chr. B., Nieuwveen, overtr. art. 424 S. R., 1 maand tuchtschool met proeftijd van 1 jaar; D. V., Aarlanderveen, overtr. vis- scherijwet f 10 of 5 d. Rijwieldief. H. A. V., te B e r k e 1, was bij een rij wielhandelaar in Den Haag een nieuw rijwiel komen bestellen en had een oud in bruikleen gekregen, om daarmee naar Loosduinen te gaan, waar hij geld moest ontvangen. Hij bracht het rijwiel terug en daar het nieuwe nog niet gereed was, mocht hij het oude nog twee malen ge bruiken. Den derden keer kwam hij echter niet terug, daar hij het rijwiel had ver kocht. Een ander maal huurde hij een fiets bij een rijwielhandelaar te Leiden en verkocht het rijwiel in Den Haag. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank heeft gisteren zes maanden gevangenis straf tegen hem geëischt. Slechte Lectuur. Met gesloten deuren heeft gisteren de Haagsche Rechtbank voor de eerste maal behandeld een zaak betreffende overtre ding van art. 451 bis Wetb. v. Strafrecht. Het O. M. eischte tegen de boekver- koopers P. J. B. en G. D. N., te Leiden, deswege f 100 boete of 10 d. hechtenis. Mr. Cosman, advocaat te Leiden, be toogde dat hei hier geldt een studiewerk^ en geen pornografie, en verzocht de recht bank, zich hieromtrent door deskundigen te laten voorlichten. Poging- tot doodslag. Voor de Haagsche Rechtbank had zich gisteren te verantwoorden wegens po ging tot doodslag, subsidiair poging tot't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel C. van S., 19 jaar, boerenarbeider te Noordwijkerhout. Hij was op een avond in December er op uitgegaan met kameraads, om te gaan stropen. Zij lagen in het gras achter laag hakhout, toen drie personen uit Noordwijk voorbij kwamen en hen uit scholden. Bekl. schold terug, waarop de Noordwijkers hen met een pak slaag dreigden. Bekl. nam toen de loop van zijn geweer, een z.g. afdraaier, en sloeg daar mee naar de Noordwijkers, die daarop op de vlucht gingen. Hij nam toen de kolf en schroefde toen het geweer ineen, zeg gende, dat hij op hen zou schieten. Na het geweer geladen te hebben, loste hij een schot, naar hij heden beweerde, in de lucht Volgens de getuigen waren niet de twee jongemannen en het meisje, doch was bekl. begonnen met schelden en waren zij teruggekeerd, niet om te vech ten maar omdat zij zich in liet beboscht gedeelte van den weg dat zij juist verla ten hadden, veiliger achtten. Het schot werd op 10 a 12 Meter afstand gelost en niet in de lucht, want de kogel sloeg met kracht tegen het hout en de bladeren der booinen. Een der jongens, die met beklaagde was gaan stroopen, verklaarde de be dreiging ook gehoord te hebben en ge zien te hebben dat, beklaagde schoot in de richting van twee der vluchtenden. Voor den rechter-commissaris had getui ge verklaard, den indruk te hebben ge had, dat bekl. de vluchtenden v i!de dood schieten, doch heden verklaarde hij, niets gedacht te hebben. Hij had wel gehoord dat de vluchtenden hem 'hadden gewaar schuwd, niet te schieten, maar bekl. had niet willen luisteren. De tweede jongen met u ien hij uit stroo^ pen was, had ook de bedreiging gehoord maar niet gezien, of bekl. die niet het ge weer dc vluchtenden was achterna ge- loopen, had. aangelegd in hun richting. Een deskundige had schietproeven ge nomen met het in beslag genomen ger weer en met hagel, overeenkomende met de inbeslag genomene. Op een afstand van 10 M. drong de hagel 7 m.M. in het hout. Stibst.-off. van justitie, mr. van Geuns, requireerde wegens poging tot zware mis handeling één jaar gevangenisstraf, het gepleegde feit van zeei ernstigen aard achtend, allerminst geëxcuseerd door be- klaagde's dronkenschap. Het werken op tweeden Kerstdag. Voor den Hoogen Raad werd heden behandeld het cassatieberoep van den ambtenaar van het O. M. bij het Kan tongerecht te Eindhoven, tegen het ont slag van rechtsvervolging van 3 perso nen, die op den tweeden Kerstdag 1911 onder Stratum zonder schriftelijke ver gunning van de plaatselijke regecriiig een schuit met zand hadden gelost. De kantonrechter had aangenomen, in over eenstemming met de verklaring van een als deskundige gehoorden R. K. priester dat de tweede Kerstdag 1911 niet is een algemeen erkende christelijke feestdag, als gevolg van het motu proprio, su premacy öisciplinae van Paus Pius X van 2 Juli 1911. Ofschoon zich met de beslissing vol komen vereenigeyd, had "de Ambtenaar van het O. M. op last van den Officier van Justitie van dit vonnis cassatie aan- geteekend, ten einde een beslissing in hoogste instantie te verkrijgen. Adv. Gen. Mr. van Hangcst baron d,Yvoy achtte het cassatieberoep onge grond, aangezien vaststjiat dat de 2de Kerstdag geen godsdienstige feestdag- meer is voor de Katholieken, nu door een souverein besluit van den Paus, voor de geheele Kath. Kerk verbindend de verplichting tat-inisliooren e» het ver bod van siafelijken arbeid voor dien dag is opgeheven, zoodat liet geen diesfes- tus meer i§. Dientengevolge is de 2de Kerstdag niet meer een der in de Zon dagsrust bedoelde „dagen, die door de Kerkgenootschappen van den Christel ij ken godsdienst algemeen erkend en ge vierd worden". Wanneer men die „alge meene erkenning" beoordeelen moest naar het tijdstip van de tot standkoming der Zondagswet, dan zou de beslissing omtrent het algemeen erkend zijn van eenigen Christel ijken feestdag door die wet aan den rechter zijn onttrokken, het geen den adv.-generaal niet aanneme lijk voorkwam, weshalve hij concludeer de tot verwerping van het beroep. Uitspraak 13 Mei. Zonsverduistering Blind heid. De Gezondheidscommissie ver zoekt nogmaals de aandacht te vestigen op het groote gevaar, bij de aanstaande zonsverduistering met onbeschermde 00- gen naar de zon te zien. Herhaaldelijk is daardoor sterkte ongeneeslijke vermin dering van gezichtsscherpte, zelfs blind heid ontstaan. Men zij dus gewaarschuwd en zie alle.en met beschutte oogen. d. w. z. door een glas, dat zoo weinig mogelijk licht doorlaat. Klein maar dapper. Het tien jarig zoontje van kapitein Dorré zag in den Burgel te Kampen een kleine dreu mes spartelen, zonder dat dit door iemand opgemerkt werd. Onmiddellijk snelde hij per fiets naar de plaats des' onheils en voor dat iemand ter hulp: kon komen, begaf hij zich te water en redde de 4-jarige Hendrik Noordman vanl den dood. Dit is reeds de tweede maalf, dat de kleine Guus Dorre een kind voor verdrinken behoedde. Verbrand. Te Loosduinen zijn: de kleertjes van een zesjarig meisje* dochter van den arbeider S., in brand1 geraakt; het kind was te licht bij een gasstel gekomen. Het liep de straat op en stond terstond in lichtelaaie; voor dat de buren met water en een dekenj de vlammen gebluscht hadden, was liet lichaam één brandwond. Na een hevig lijden is de kleine overleden. Te Hedel (N.Br.) heeft Zondag ceil 3-jarig meisje van Th. v. V., terwijl de moeder naar de kerk was, ernstige brand wonden gekregen, waaraan het denzelf-' dag nog overleden js. Gas verstikking. De heer K.j handelsagent te Roermond, is Zondag door gasverstikking in zijn badkamer overleden. Branden. Te Eerste Exloërmond is de vvinkelbehuizing van J. B. afge* brand. £e Finsterwolde fGron.^ is een

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2