16 BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 766. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Ys cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aardewerk. Leerzaam is wat wij in Engeland zien geschieden. Groot-Brittannië beroemt er zich op 5de beste pottenbakkersklei ,en de beste pottenbakkers van de geheele wereld te bezitten. Desondanks neemt de uitvoer van [Britsch aardewerk naar vreemde landen af. Men betrekt niet meer het afge- Averkte product, doch koopt van Enge land de grondstoffen om deze in eigen land te verwerken. De statistiek wijst uit dat de ver mindering van export van afgewerkte aardewerk gepaard is gegaan met ver tin eer d ering van uitvoer van Engel- $che pottenbakkersklei. Mr. J. Ellis Barker noemt dit ver schijnsel een gevolg van den vrijhandel. Ons land heeft geen onbelangrijke aar- Jdewerk-industrie. Wij moeten evenwel Zorg dragen deze nijverheid te behou- !den en te bevorderen en daarom moet ihet Engelsche voorbeeld ons een waar schuwing zijn. Het verhoogde invoerrecht zal de aardewerk-fabricage krachtiger maken zonder dat de import van buitenlandsch aardewerk onmogelijk wordt. Immers, Minister Kolkman berekent f960.00U te ontvangen van ingevoerd •aardewerk. Om deze som in de schat kist te brengen moet jaarlijks voor niet minder dan S millioen worden geïmpor teerd. Een recht van 12 pCt. past volkomen jn het stelsel van de nieuwe wet, omdat [aardewerk een geheel afgewerkt fa- ibrikaat is. Thans reeds is het belast met pet., het hoogste recht dat de tegen woordige wet leent. Wanneer men het stelsel van het ont- Averp-Kolkman. aanvaardt, is er op dezen •post weinig aan te merken. Eu met de ervaring in het buitenland voor oogen lijkt lïij ons in verband met [onze industrie aanbevelenswaardig. ALGEMEEN OVERZICHT. D,e berichien in hel laatst der vo rige weck uit Italiaansche bron tot ons gekomen over de landing bij Zoeara iuidd,en nogal .gunstig en veroorzaakten, 'zooals te begrijpen is, een groote vreug- 5d,e bij de Italianen. Nu echter komen de Turken weer roet Sn het eten gooien. Het Turksche mini sterie van ooriog geeft er de volgende [lezing van Iialiaansche oorlogs- en trans- portschupeiu negen in getal, beschoten (10 April den geheelen dag Zoeara. Een gedeelte van de stad o.a. de kazerne en Jde moskee werden verwoest, menschen- jlevens waren echter niet te betreuren. Den voigenden dag begon de beschie ting opnieuw, 's Middags probeerden de [Italianen tweemaal te landen, maar dit mislukte door den tegenstand der Tur ken. Nadat nog drie Italiaansche schepen binuengcloopen waren, lieten de Italia- tnen drie schepen voor Zoeara achter en rde -overigen stoomden naar Sidi-Said, dat FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 3) Ach, sprak zij tot haar vader, het teerste toilet van een jageres duurt lang.... ftvil mij niet te hard vallen en toon mij [Spoedig mijn telganger. Het gezicht Van Albertus helderde op. Het meisje onderdrukte haar schrik en nam plaats in het fluweelen met goud bestikten zadel; Isabella besteeg haar (Arabische merrie. Daar men slechts op de gravin en [haar dochter wachtte, zetten de paarden Zich onmiddellijk in galop. Op een teeken van den graaf hadden iRotshal en Notberg' ter rechter- en ter 'linkerzijde van mevrouw Isabella hun plaatsen ingenomen. De dagtoorts verhief zich vuurrood bo ven den horizon. Een lichte nevel rustte K>p de weiden. De dampen boven de bos tellen loste.i zich op eii bij tusschenpoo- !&eii gleed een lichtstraal over de oude tronken en het mostapijt. De jachten in onzen tijd geven slechts Èen geer fjauw denkbeeld yajj die ko- zij beschoten om een landing mogelijk te maken. De Turken en Arabieren zonden ver sterkingen naar genoemde plaats. Den daarop volgenden dag beschoten de Ita lianen de omgeving van Sidi-Said en daardoor gelukte het Ihun bij Grua een flfdeeling piet een mitrailleuse te doen landen. Het gelukte den Muzelmannen echter de voortzetting van de landing te beletten. De reeds ontscheepte troepen konden geen communicatie meer met de vloot krijgen. Van uit Zoeara zouden de Turken en Arabieren aanzienlijke versterkingen £n artillerie, om'den Italiaanschen aanval op Sidi-Said te doen mislukken en de bij Grua gelande troepen in de pan te hakken. Ten westen van Sidi-Said liggen nu negen oorlogs- en transportschepen. Van officieuze Italiaansche zijde wordt deze lezing echter hardnekkig tegenge sproken. Integendeel gelukte alles prach tig. Van den tegenstand, dien de Turken en Arabieren tegen de landing geboden zouden hebben, is niets waar. Wel heb ben zij den llden April het dorp Boe- kanes aangevallen, maar zij zijn daarbij door de Askari's en het scheepsgeschut teruggeslagen. Den l'Jden April hebben de Italianen scharen Arabieren, die hin derlijk waren, met groote verliezen van manschappen en wapens verjaagd. De waarheid zal wel in het midden liggen. De leger en vlootvoorstellen zijn gister in de duifsche Rijksdag in gediend. Reeds vroeger deelden we mee hoe mén wilde trachten de uitgaven te dekken uit het batig saldo en zonder nieuwe belastingen te heffen. Voor het leger bedragen de hoogere kosten van 1912 tot 1917: 79V2. 101,7 78, 58, 62 en 62 millioen mark, voor de vloot 15, 29, 39, 40, 44 en 46 mil lioen mark. Dit geld zal opgebracht worden door 45 millioen die de invoer rechten en belastingen in 1912 meer op gebracht hebben dan de raming bedroeg, en door 15 millioen batige saldi van spoorweg- ert postdienst. De rijksschuld is in de laatste jaren zoo verminderd,! dat 10 millioen minder noodig zijn voor jjelging en rente, en ook kan 10 millioen gespaard worden op den aanleg van het N. O. zeekanaal. Totaal is dit S0 millioen. Het ontbre kende zal opgebracht worden door de opheffing van liet brandcwijn-contigent, wat in 1912 14i/2 millioen en de vol gende jaren 36 millioen zal opbrengen. Het contingent wordt niet opgeheven in Beieren, Wurteinberg en Baden. Op deze wijze en bij zuinig beheer, wanneer de economische toestand niet slechter wordt hoopt de regeering de middelen te vin den zonder extra-belasting te heffen. Blijft de toestand echter niet zoo gun stig, dan zifllen nieuwe belastingen ge vraagd moeten worden. De ramp der Titanic. Hoe het ongeluk geschiedde heb ben we gister reeds in het kort gemeld. Het reusachtige stoomschip 852.5 Eng. voet lang en 92.5 Eng. voet t niuklijke feesten uit een vroeger tijdperk. De rijkdom der kleeding, de schoonheid der paarden, het aantal en het ras. der honden, wier. moed. en oórspronkelijke wildheid verbasterd zijn, de aanblik der jachtterreinen zelf, dit alles is veran derd. Immers, te dikwijls is de bijl in onze bosschen gevallen. De wouden van Beieren behielden den somberen duisternis, waarom zij ook in oude tijden gekozen werden tot tempels verschrikkclijkeu góden waardig. Elke groep eiken herinnerde aan menschenof- fers, en op de bladeren meende men nog bloeddroppels te onderscheiden. De eeu wenoude schaduwen hadden de priesters van Irmenseul en dc gewijde maagden voor den dienst van Hertha zien voorbij trekken. Elanden, beren en evers waren de ge vreesde bewoners dier bosschen, want het getal oerossen was toen al onbeduidend. Slechts op deze diereu werd bij voorkeur jacht gemaakt, daar het vervolgen van den bangen haas den jagers dier tijden onwaardig toescheen. Moed, onverschrok kenheid en beleid waren de eischen voor een goed jager, aangezien aan deze toch ten bijna altijd levensgevaar verbonden was. De jachtpartijen van graaf Albertus hadden een groote vermaardheid. Daarop genoodigd te zijn werd een eer gerekend. breed, met een touwenmaat van 46.328, is op een ijsveld of jjsberg gestooten,; waarvan er groote massa's ten Zuiden van Newfoundland gesignaleerd waren, o. m. een veld van 100 mijl met enorme ijsbergen. Ijsbergen hebben, gelijk men weet, op de vaart tusschen Europa en Noord- Amerika dikwijls ongelukken veroor zaakt. Vele schcp n maken om den tijd, dat die ijsbergeii komen afzakken, een omweg om ze te vermijden. Ijsbergen worden in de Poolstreek gevormd, door dat gletsjers, die tot in zee uitsteken, afbreken (men noemt dat het kalven van de gletsjers) of clat kruiend ijs of ijsvel den zich op elkaar stapelen. Men heeft er waargenomen, die ruim 100 M. boven het zeevlak uitstaken. Maar het deel, dat onder water blijft is vele malen langer. In oppervlak kunnen zij het tot vele kilometers lang en breed brengen. In den Noordelijken Atlantischen Oceaan treft men ze aan tot 36 gr. N.B.in die buurt smelten ze weg. Ten Zuiden van Newfoundland komen ze van Januari tot Juli voor, het meest in April en Mei. In Mei 1882 heeft men aan boord van een Duitsch schip daar in een etmaal 351 ijsbergen geteld. Het gevaar voor een aanvaring wordt ver groot door mist, die in die streek veel voorkomt. De nadering van een ijsberg wordt men aan boord gewaar door het dalen van de temperatuur. Alle schepen moeten melding maken van ijsbergen die zij aantreffen, en te Hamburg en New York, vermoedelijk ook in Engeland, worden aan uitvarende schepen kaarten uitgereikt met aangifte van de plaats der ijsbergen op bepaalde tijden. Onderweg waarschuwen mok de schepen elkaar. Misschien bevond de Titanic zich, toen het ongeluk gebeurde, in een zooge naamde mistbank en was de ijsberg niet hoog, zoodat hij toch al moeilijk waar te nemen was. Maar zelfs bij helder weèr is niet al tijd een aanvaring te voorkomen. De „Titanic'' een kolossus van 45 millioen K.G. vaart n.I. met een gang van een trein, d. w. z.. ongeveer 50 K.M. in het uur en het is dus te begrijpen dat, wan neer bij nacht een ijsberg ontdekt wordt, en men alles doet om de vaart te ver» minderen, er toch aan ontwijken niet te denken valt en het schip met een flinke vaart op de ijsmassa inloopt. Gelukkig echter heeft de Titanic een groot com plex waterdichte schatten en luchtcellen, waarop het nog langen tijd drijvende kan blijven zelfs in geval er eenige van opengestooten zijn. Een uniek ding heeft weer de dradelooze telegrafie bewezen te zijn. Had men die niet op het schip gehad dan ware het toch nog met man en muis naar den kelder gegaan. Nu echter waren vrij spoedig verschillende stoombooten ter plaatse om bij het reddingswerk te hel pen. Al spoedig hadden de Parisian van de Allan-lijn en de Cunard-stoomer Car- pathia alle passagiers aan boord geno men, terwijl de Virginian van dezelfde maatschappij als de Titanic trachtte het schip, drijvende op zijn schotten, naar Halifax te sleepen. Toen men echter want hij liet niet spoedig iemand |Qt zijn vertrouwelijkejj kring toé, en het jacht vermaak lag hem na aan het harte, dan dat hij het niet zou gespaard hebben voor zich en zijn getrouwen. Isabella zette haar rijdier aan en volg de Albertus van zeer nabij. Johanna begon zich sterker te ge voelen, glimlachte nu en dan haar moeder toe, en gaf zich vol vertrouwen aan haar paard over, welks hoedanigheden de graaf geenszins overdreven had. De jachtstoet was een weinig ver strooid, daar eenige edellieden, wier jacht- lust op het gezicht van een hert opge wekt was, de vervolging van het wilde zwijn lieten varen. Albertus en zijn vrienden bleven het spoor volgen, voorafgegaan door de woes te, wegsnellende honden, welke tusschen de boomen en over open plekken hun weg voortzetten en zich, in hun ongduld om den vijand te ontdekken, door geen hin derpalen lieten tegenhouden. Duchtte de ever, dat men het op zijn leven gemunt had?, .Verborg hij zich in eene of an dere schuilplaats en had hij zich voorge nomen zich slechts in het uiterste geval te verdedigen? Een ding is zeker: hij vertoonde zich niet. Het gedoodc wild was op de karren ge laden, de dag inmiddels ,ree$s ver geyor- bemerkte, dat dit niet mogelijk was, wil de men het schip in ondiep water bij Kaap Race op het strand zetten. Ook zoover heeft men liet niet kunnen bren gen. Om 2.20 is de Titanic gezonken. Het schip was verzekerd voor een mil lioen pond sterling. Dit is ver beneden de werkelijke waarde die op 18 millioen gulden geschat wordt, zoodat de maat schappij een verlies van 6 millioen lijdt. Ook de lading was voor een groot bedrag verzekerd. Hoe groot het totaal verloren gegane bedrag is valt echter nog niet bij benadering te vertellen. (Zie verder onze laatste berichten.) ÜEM ENGD. De minister van buitenlandsche za ken heeft een langdurig onderhoud ge had met den minister-president Canale- jas over de onderhandelingen met F r a n k r ij k. Omtrent den .uitslag daar van heeft de minister van buitenlandsche zaken zich hoopvol betoond. Uit N a n ki n g wordt aan de „Ti mes" gemeld, dat het in de stad volko men r u s t i g is. De staat van beleg wordt zeer streng gehandhaafd. Bij de onder drukking van de muiterij verleden week Donderdag zijn 200 tot 300# lieden ge dood. Alle vertegenwoordigers van de regeering hebben hun functies neerge legd. Verscheidene ministers wijzen de hun aangeboden portefeuilles van de hand. De revolutionaire leden van de re- ring schijnen niet veel lust te hebben naar Peking te gaan. Aan de lijn van Pukau staan op liet oogenblik 20.000 manschap pen, 30.000 man te Nanking, behalve de troepen in het dal van Jangtse en 18000 man te Sjanghai. De toestand wordt over het algemeen als zeer ongunstig aange zien en een spoedig oplossing is niet waarschijnlijk. De voornaamste moeilijk heid is, dat het onmagelijk is de troepen van het Zuiden op andere wijze te mobi- liseeren dan per spoor, daar het ook aan andere middelen van vervoer ontbreekt. De werkstaking in de haven van Geut, duurt nog altijd voort; de Duitschers doen er het werk, terwijl de Gentsclie dokwerkers kalm toekijken. .De werkgevers blijven bij hun weigering om te 'onderhandelen op een wijze zooals de stakers willen. Het schijnt, dat een groot aantal dok werkers nu hun orgnisatie in den steek laten en direct met de bazen in onderhan deling zijn getreden om den arbeid mo gen te hervatten. Je Seraing zijn op de Cockerill-fa- briek bij de verschuiving van een groo- ten aschhoop, twee werklieden be dolven. Hoewel aanstonds hulp toe snelde, kon men slechts een der slacht offers, ernstig gewond, redden. De an dere werkman was reeds bezweken toen men hem bevrijdde. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is dr. C. Kerbert, te Amsterdam, penningmeester van de ver- eeriiging: Het Ned. Natuur- en Genees kundig Congres, benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw; derd. De woedende graaf gaf de schuld der tot nu toe nuttelooze pogingen aan de edelknapen, aan de jagers meesters, aan de honden, aan allen. Zonder het verslagen zwijn in het paleis terugkeeren zou hem een oneer toegeschenen hebben. De gramschap verblindde hein. En toen Posthal, een der weinige vrienden die hem volgden, den raad gaf, het laatste deel der jacht tot den volgenden dag uit te stellen, beschuldigde hij dezen van gebrek aan moed. Rosthal drukte zijn paard de sporen en plaatste zich aan het hoofd der jagers. Isabella bleef slechts met moeite in het zadel. Johanna voelde zich zwakker worden. Eensklaps hoorde men juide kreten en het woedend geblaf van honden, en tegelijk vertoonde zich het in het nauw gebrachte zwijn. Geheel omsingeld, door de honden ver volgd én gebeten, scheen het dier, na een loop van eenige uren, besloten den storm weerstand te bieden. Zich woest omkeerend, wierp hij zich met bebloeden muil, met omlaag gerichte slagtanden op de massa zijner vijanden, beet met tan den en slagtanden, woedde in de in gewanden der hondeiij zoodat in wei nige oiu'.unMikkeii een waar bloedbad yvas aangelicht. zijn buiten bezwaar van 's Rijks schat» kist, benoemd tot gedelegeerden van de_ Ned. Regeering bij het in 1912 te Rom^ te houden Intern. Archaelogisch Con»' gres, prof. dr. H, T. Karsten, en prof. div K. Kuiper, beiden te Amsterdam; zijn benoemd bij het wapen der 'art.ï, bij den staf van dat wapen, tot generaalT majoor, insp. der bereden artillerie, de kolonel H. Oolgaardt, tot gen.-mejoor l insp. der vesti-art., de kolonel A. R. Op» horst, tot luit.-kol. de majoor J. H. A^ Mijsberg; bij het le reg. veld-art. tot le luit. de 2e luit. jhr. D. W,. Sickinghe; bij het 4e reg. veld-art., tot kol., comman dant van het korps, de luit.-kol. L. baron van [Hogendorptot eerste-luit. de tweede luit. J. A. Alma; bij het 2e reg. vesting» art., tot kol., commandant van het korps de luit.-kol. J. E. Ranneft; bij liet 3q reg. vesting-art.; tot kol. de luit.-kol. H. B. [Moll ;bij het 4e reg. vest.-art., tot luit.» kol., de maojor C. J. M. Collette; benoemd tot bibliothecaris bij het Bu reau voor den Industrieelen Eigendom, de heer mr. G. W. Schimmel, te 's Gra- venhage; is aan H. B. Schroven eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoo gere Burgerschool tc Wageningen. Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin-Mouder zal in den avond wan 6 Mei naar Amster dam vertrekken en aldaar in het Konink lijk paleis verblijven tot 9 Mei des mor gens. H. M. gaat van Amsterdam naar Hei delberg tot het brengen van een bezoek van enkele dagen aan haar tante de ko ningin-weduwe van Zweden. Gedurende het verblijf te Amst-rdam zal de Koningin-Moeder geen particulie re audiënties kunnen verleenen; echter zal een inschrijfboek van H. M. van 1. Mei af in het koninklijk paleis worden neergelegd. Naar 1913! Het Haagsche comité ter bevordering van samenwerking onder de vrijzinnige groepen heeft aan de besturen van kies» vereenigingen van vrijz.nnige richting over het geheele land en aan de hoofdbestu ren van de Liberale Unie, den Bond van Vrije Liberalen en den Vrijz.-Dem. Bond een circulaire gezonden, in het belang van samenwerking der gezamenlijke vrijzinni ge groepen in 1913. In de circulaire wordt o.a. gezegd „Deze samenwerking moet aldus op gevat worden, dat de vrijzinnige par tijen elkander in 1913 niet bestrijden, d. w. z. geen candidates tegenover elkaar stellen in districten, die op de gemeen schappelijke tegenpartij veroverd moeten worden, en overigem samenwerken om. ieder der drie vrijz. partijen de door haar bezette zetels te doen behouden.." „Geen fusieplannen maar algemeene sa menwerking in de districten, op den practischen grondslag van behoud van het bestaande en zoo mogelijk verster king van ieder der drie samenwerkende groepen door de loyale hulp der beide andere." Is een dergelijke ijver van de linker zijde niet in staat om zelfs den slapste ,Toch hielden de moedige honden niet af, maar herhaalden telkens den aanval, waarbij zij het monster wonde op wonde toebrachten. Op dit oogenblik b.vond zich de graaf van Henegouwen in de nabijheid van het dier. Voorovergebogen in het zadel, met de eene hand zich aan de manen van zijtt paard vasthoudend, zwaaide hij met de andere zijn werpspies. De ever vergat de honden. Met één sprong wierp hij zich op 's graven paard en beet het zoo wreed in de pooten, dat hét edele dier over den gTond rolde, Albertus in zijn val onder zich meesleepend. Nu hield het monster zich geheel bezig met zijn nieuw slachtoffer. Reet een der honden al te wreed het lichaam open, dan wendde het getergde dier zich om en stelde zijn aanvaller door een sl%g met zijn snuit buiten gevecht, om daarna op nieuw het lichaam van het paard te door wroeten. Men zag op den grond slechts écne groote, bewegende en stuiptrek kende massa, bloederige oogen, roode, opengescheurde kaken en afgemaakte hon den,, (Wordt .vervolgd)*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1