Uit de Natuur. Tweede Blad, behoorende bij DeLeidscheCourantvan Zaterdag 13 April no. 764. De Week in tiet Buitenland. Het groote feit, waarnaar zoo lang door alle Italianen gesmacht was, waar voor een scherpe telegramcensuur werd (uitgeoefend, opdat er toch maar niets zou uitlekken van de beteekenisvolle oor logsgebeurtenis, het groote feit, dat er iiu eindelijk toch wat gedaan is van Ita- Jaanschen kant, heeft zich deze week voorgedaan. Zoeara is bezet. Hiervoor ivvas n odig behalve de noodige geheim- jzinnigheid, die ons het plan toch niet kon verhelen, een flottielje oorlogssche pen, die de troepen aanbrachten, ver sterkt met nog acht liniekruisers die de landing zouden beschermen. Toch was er nog een heel lief ding 1100- dig eer ze geland zijn, een schijnbewe ging tegen de vijandelijke troepen, die zich opgesteld hadden zoodra ze de oor logsvloot zagen naderen. Nu, ze zijn cr Ingeloopen en rustig konden bij Sldi Said ten westen van Zoeara de troepen geland worden. Dit was niet minder dan een geheele divisie die de Italianen noo- »dig hebben om het smokkelen van am munitie en wapenen uit Tunis tegen te gaan. Een heele divisie met een compagnie machinegeweren een batterij veld- en een batterij vestingartillerie, in een land dat ze als het hunne geproclameerd hebben, terwijl ze nog niet eens de geheele kust in hun macht hebben. Zoeara ligt n.l. vlak bij zee, dicht bij de Tunisdhe grens. Men kan nu toch goed begrijpen, dat de Italiaan, die maar geen goed resul taat kan te zien krijgen van een oorlog,, <lie nu al meer dan een half jaar duurt, zoo zachtjes aan genoeg begint te heb ben van het gemier in Tripolis en dat men dagelijks kreten hoort opgaair voor opschit ten of uitscheiden. Maar van opschieten zal zooveel nog 'niet komen, tenminste niet ijl Tripolis zelf. Geen enkel officier toch durft er 'iets op het oorlogsveld te ondernemen, voor iiij nauwkeurige instructies beeft, «wart op wit, omdat dc regeering in Rome zich voortdurend met de militaire zaken bemoeit En wanneer die goed om schreven orders dan komen, is de kans om een slagje te slaan allang verkeken. Dan klagen ze nog, dat de meeste din gen mislukken, doordat de Turken door de pers op de hoogte der plannen zijn gesteld. Als ze echter die dwaze omweg wiet gebruikten, zou er van dat alles geen sprake zijn en de zaak waarschijn- 3ijk ai een heel eind verder op dreef. Geen wonder dan ook, dat het grootste militaire vakblad in Italië over deze toe standen klaagt en kortweg de officieren raadt zich als Nelson niet aan de or ders der thuiszittende regeering te sto ren, en op «gen verantwoordelijkheid te handelen. Het aardt wat naar insubordinatie,» maar het lijkt ons ioch ook het beste toe. De officieren in het veld kunnen todh beter de omstandigheden beoordeelen dan een regeering on honderden mijlen afsta nds. Men staat anders vaak verstomd over de verwonderlijke dingen, die er tn dezen oorlog gebeuren. Met het opperbevel wordt op de alleronmogelijkste wijze rondgesprongen. Kwamen eenigeti tijd ge leden ernstige mutaties voor op het oor logsveld, terwijl men vreesde dat de toen naar Rome ontboden opperbevelhebber wel niet meer terug zou keeren (hi! schijnt echter de heëren hebben kunnen overtuigen van zijn goede inzicht in de oorlogezajecn en is teruggekeerd), nu is plotseling admiraal Faravelli om gezond heidsredenen in het opperbevel vervan gen. Maar, weten Italiaansche bladen mee te deelen, Faravelli is heelemaal niet ziek en dit zou dus weer een van die raadsels zijn, waaraan de huidige oor- Jog zoo rijk is. Een tip van dien sluier dreigt opgelicht tc worden. De admiraal schijnt door zijn ambtgenoot Viale vervangen te zijn om dat men een meer agressief optreden te gen Turkije van plan is. Dat plan heeft zooals we weten, al heel lang bestaan, maar nu eindelijk, tenminste zoodra de Duitsche keizer van uit Korfoe de boel niet meer zit af te kijken, zal het gebeu ren. Dat hiervoor echter mutaties noodig XI. Zons- en Maansverduisteringen. Naar aanleiding van de op 1 April plaats gehad hebbende maansverduiste ring, en de op 17 April komende zons verduistering, willen wij dezen keer eens spreken over zons- en maansverduiste ringen. In haar kringloop rondom de zonj Mordt de aarde gevolgd door de maan, die op haar beurt weer een kringloop om de aarde beschrijft. De maan nu is evenals onze aarde een hemellichaam,, 'dat zoover afgekoeld is, dat zij geen licht meer uitstraalt. Het maanlicht is dan ook niets anders dan het zonnelicht dat op de maan valt en door deze als door een slechte spiegel met groot verlies terug gekaatst wordt naai de aarde. Nu zal het kunnen gebeuren, dat zon «arde en maan een dergelijken stand waren, wil er bij de goegemeente nog maar zoo grif niet in. Enfin, de heele scheepsmacht van Italië wordt thans gemobiliseerd, zelfs de oud ste zolderschuiten, die reeds lang buiten actieven dienst gesteld zijn, moeten thans hun rol, al is het maar een figurantenrol meespelen. Ook aan hun bevelhebbers moeten reeds verzegelde bevelen uitge reikt zijn. De groote trom wordt weer geroerd. Het spel zal beginnen: „Treedt binnen, boeren, burgers en buitenlui." Rataplan Boem Boem. V. W eekpraatje. Het is met de Paaschdagcn niet ge weest wat je noemt „je weertje"; de zon hield zich, vooral op den tweeden Paasch- dag, schuil achter donkere wolken. Maar dan toch liever leven onder zoo'n fir mament, dan onder de wolken, die zich op de Paaschdagen samenpakten aan het firmament van de S. D. A. P., de sociaal democratische arbeiderspartij, of de Es- deapeërs, zooals men hen ook wel noemt, alsof het een apart soort menschen is ergens uit Zuid-Afrika. De oppositie van het zuiver „Marxisme", dat niets wil weten van transigeeren, van samenwerken met andere partijen, meende ntcn met de uitbanning van Wijnkoop en andere S. D. P.'ers gedood te hebben. Maar, ja-wel, uit het geheele congres sprak nog een neiging om den medestander te wantrouwen en te bestoken, alsof hij een verkapten tegenstander ware. Laten zij maar ruzie maken onder elkander, wij hebben wat beters te doen. Zoo dacht de R. K. Kiesvereeniging In Leiden er over, toen zij besloot een commissie te benoemen, die een wijziging van haar reglement in studie neemt. We wen- schen die commissie veel succes in haar nuttigen arbeid! Zoo denken er de kloosterorden over, die, terwijl de socia listen in Limburg den boel in de war willen schoppen, binnen korten tijd drie kloosters hebben gesticht in de mijn streek; de paters Franciscanen, Conven- tueelen en Benedictijnen hebben nu de zorg voor de mijnstreek op zich geno men, terwijl wij ook niet mogen vergeten, welke geduchte bestrijders de roode broe ders vinden in mannen als 'n Dr. Poels. Wat schreef Dr. Poels laatst eea inooien brief naar de S. D. A. P., die een ver gadering had belegd, waarop zij Dr. Poels als debater wilde hebben. Die brief stond op pooten. Hij1 wees er op, hoe hem dien dag een nuttiger arbeid te doen stond, dan te praten op een debatver gadering, die toch op niets zou uit- loopen. Niet praten, maar doenzoo dachten de confectiebedienden er over, die een adres naar den gemeenteraad van Leiden hebben gezonden, om gedaan te krijgen, dat de verplichte negenirareluitfftg wordt ingevoerd. Dat adres is in handen ge steld van burgemeester en wethouders, die de zaak zullen onderzoeken. Maar, hoe gewenscht zoo'n verordening is, zij is niet zoo één, twee, drie in elkander te zetten. De Ned. R, K. Volksbond in Leiden is ook niet stil blijven zitten, maar zal een adres van gelijke strekking naar den gemeenteraad zenden, waar uit, meer dan uit het vorige, de over tuiging spreekt, dat men zich bewust is van de groote moeielijkheid, aan zoo'n algemeene regeling verbonden. Niet praten, maar doen; en daarom heeft de afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond in haar laatste vergadering besloten om het daarheen te leiden, dat de leden en hunne huisgenooten zich zedelijk verplichten om op Zondag geen inkoopen méér te doen. Zoo zal er een krachtige actie gevoerd worden voor de Zondagsrust! ,,'n Mensch zijn leven is maar alles", zoo kan ik mij voorstellen, dat onze overgrootvaders en overgrootmoeders verzuchtten, toen zij te keer gingen tegen de spoorwegen, en nu lachen wij om die vrees. Maar niét te hard lachen 1 Onze kindskinderen, misschien zelfs al onze kinderen, zullen ons uitlachen om onze vices voor de automobielen en alle motorwagens. Deze weck zijn er te Was senaar, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins, de ministers van justitie en waterstaat cn andere hooge personages proeOen genomen met een veiligheids toestel, wat aan een automobiel of mo torwagen kan verbonden worden, en ver hindert, dat degene, die aangereden wordt, ook wordt overreden. Hoe zoo'n ding er uitziet? Ik behoorde niet tot die hooge personages, die bij de goed ge- innemen, dat hun middelpunten zich in een rechte lijn bevinden, terwijl de aar de zich tusschen zon en maan bevindt. Het licht van de zou wordt dan door de aarde opgevangen en bereikt de maan dus niet, we hebben dan een totale maansverduistering. Het kan echter ook gebeuren, dat zij niet in een rechte lijn liggen, maar 't maanmiddclpunt slechts een weinig hoo- ger of lager ligt dan de lijn, die de middelpunten van zon en aarde ver bindt; dc aarde zal dan slechts een deel van de lichtstralen van de zon onder scheppen en we hebben een gedeelte1- lijke maansverduistering. Bij de inaau is dus wel degelijk spra ke van een verduistering, want de plaats die voor ons „verduisterd" is, ontvangt geen licht en blijft dus duister. Anders is het met de zonsverduistering daar bij deze geen werkelijke verduis tering plaats vindt, maar slechts een deel van het licht aan ons oog onttrok ken wordt, tf\ er dijs, slechte ecu spiyju-. slaagde proeven tegenwoordig waren. Iii elk geval zou ik u aanraden, voorloopig nog maar niet te veronderstellen, dat aan een automobiel een veiliglieidstoestel is verbonden. Morgen zult ge er wel veel langs den weg zien vliegen, want dan is het de tulpendag; van de hyacinten is niet veel meer te bespeuren. Eu nu hoop ik, dat het 'ns gauw gaat zomeren, en dat die verschrikkelijke stormvlagen zich niet meer herhalenAan het strand heeft het Maandag zoo ge spookt, dat een gedeelte van den voet der Katwijksche duinen is weggespoeld. De tuiniers zitten ook in vreeze en angst voor een herhaling van dat weertje. Maar dc kalender zegt, dat het lentemaand is, en nu zal de lente, toch ook wel komen! Dc volgende week treffen we elkander zeker niet meer bij dc kachel aan. Tot de volgende week dan. JAN. STATEN-GËNËRAAL. TWEEDE KAMER. Het Pantserschip. In zijn Memorie van Antwoord zet de Minister van Marine uiteen, dat van een beslissende keuze geen sprake is. De mee ning toch, dat door het toestaan van de aangevraagde gelden de Kamer zich bin den zou tot het aanbouwen van een eska der van 4 pantserschepen van 7600 ton waterverplaatsing, acht de Minister ten eenenmaie onjuist. Hoezeer het gevoelen van den Minister onveranderd gebleven is, hoezeer hij ook het gedane voorstel ongerept wenscht te handhaven en aan de ^grondslagen waarop het is opgebouwd, nog onveran derlijk vasthoudt, toch acht hij het bij eene zoo klaarblijkelijk onjuiste meening als waarvan het Voorioopig Verslag blijk gaf nuttig er hier met nadruk op te wijzen, dat het voorgestelde pantserschip iu niets praejudicieert op eene andere samenstelling onzer Indische scheeps macht dan hij zich tot heden steeds voor oogen heeft gesteld, wanneer men daar toe na nadere gezette overweging alsnog mocht besluiten. Breedvoerig bestrijdt de Minister dan op reeds herhaaldelijk door hem aange voerde gronden de voorstanders van een torpedovloot. De Minister blijft volhouden, dat de door hem gewenschte schepen den vijand zullen noodzaken, zijn hoofdmacht te ge bruiken. Wel zouden grootere schepen beter aan het doel beantwoorden, doch bij het vaststellen van de grootte der pantserschepen komt de financieele vraag den doorslag geven. Het thans gevraagde schip is juist nog groot genoeg om ook den sterksten tegenstander nog schade te kunnen toebrengen. Onze O.-I. bezittingen onder alle o rn s t a n d i g h e d e u afdoende te ver dedigen, zou een vloot vorderen, die onze financieele kracht te boven gaat; wel kan de vloot trachten ernstige moeilijkheden te voorkomen eu vooral krachtig op te treden tegen schending der neutraliteit. Gouverneur-generaal van Indië en com mandant der zeemacht zijn beiden voor een vloot, waarvan de kern bestaat uit krachtige artillerieschepen. Hun advies over het voorgestelde type schip is niet gevraagd: het schip moet uit de staats kas worden gebouwd, zoodat men alleen hier te lande kan oordeelen, hoever de financieele draagkracht veroorlooft te gaan. Voor het beschikbare bedrag geeft dit ontwerp z. i. alles, wat naar mogelijk heid daarmee te bereiken is. Het aangevraagde type schip zal meer dan het dubbel artilleristisch vermogen hebben als het zwaarst bewapende tot dusverre gebouwde Nederl. schip. De Minister oppert een groot aantal bezwaren tegen een pantserschip van 10.500 ton, zooals door verschillende leden gewenscht werd. Eerst als men alle kosten zal hebben becijferd, welke uit de aanschaffing van grootere schepen zouden voortvloeien, zal men zich van de financieele gevolgen eener artillerievloot van Jkrachtiger schepen ongeveer een voorstelling kunnen maken. Zoolang men de uitkomsten van het door de Regeering in te stellen onderzoek niet kent, ware het roekelooze politiek, over te gaan tot den bouw van één grooter schip dan het thans voorgestelde. Zoo men dii doet, moet men toch weten, dat men volgende schepen van dit type bouwen kan. Waar hierdoor niet alleen de bouwkosten, doch ook de jaarlijksche uitgaven al spoedig met ettelijke millioe- nen zullen stijgen, moet men ook de middelen ter besnijding daarvan kunnen aanwijzen en moet men ten slotte ook van de oplossing der nevenvraagstukken verzekerd zijn. Is de Regeering derhalve van oordeel, dat op dit oogenblik niet kan wor den overgegaan tot den bouw van een grooter dan het voorgestelde schip, zij beantwoordt ook beslist ontkennend de vraag, of het dan niet beter ware, den bouw van het aangevraagde schip te verschuiven tot na afloop van bovenbe doeld onderzoek. De Minister acht den aanbouw van het voorgestelde pantserschip u rg ent en meent, dat het niet verantwoord ware, wanneer niet zoo spoedig mogelijk werd aangevangen met den aanbouw van een pantserschip zoo krachtig als onder de bestaande omstandig heden verkrijgbaar is. Ten slotte beantwoordt de Minister breedvoerig de nota van den heer van Wassenaer van Catwijck. Legerorganisatie. Ingedic een wetsontwerp tot wijzir- ging en a ing van het VlIIe hoofd stuk der Stautsbegrooting voor het dienst jaar 1912, dat in hoofdzaak strekt om uit voering te nemen aan het reeds in een nota aangekondigde voornemen om het leger een betere organisatie te geven dan de bestaande. De voorgestelde organi satie wijkt in enkele opzichten van de vroeger gepubliceerde nota af. Een en ander heeft echter niet ten gevolge, dat het cijfer van f 618.000, aan gevende het bedrag, waarmede de kosten van het officierskorps der toekomst die van het tegenwoordige korps zullen te boven gaan, verandering zal ondergaan, althans niet in de richting van verhooging. Evenmin behoeft voor het jaarlijksch pen sioenbedrag een ander cijfer te worden aangenomen dan in de nota vermeld. Uitvoerig werden de wijzigingen toege licht. De kosten, vallende op deze wijzigin gen, zullen bedragen voor: a. de gewijzigde samenstelling van het officierskorps f 618.000, welk bedrag thans wordt aangevraagd; b. de gewijzigde samenstelling van het onderofficierskorps f215.000; c. de oprichting van nieuwe admini stratieve organen f16.000. Uit de voorgenomen reorganisatie van de bereden artillerie het korps rijdende artillerie inbegrepen zullen voor mate riaal voortvloeien kosten ad f48.450 in eens, waarvan thans slechts f7800 wordt aangevraagd. Een kabinet des Ministers zal worden ingesteld. Voor de onderofficieren wordt nog geen geld gevraagd in afwachting van het rapport, waarmede de betreffende com missie nog niet gereed is. Land- en Tuinbouw. De Russische Orel Klaver. (Trifolium Pratense var. foliosum.) Roode klaver is door haar groote voe dingswaarde en wegens haar stikstofver- zaïnelend vermogen een der meest be langrijkste gewassen voor den landbouw. Er wordt echter in de laatste jaren nog al eens geklaagd over de minder gunstige eigenschappen van dit ge was de weinige wintervastheid de geringere opbrengst, de wei nige bladvorming, enz. Het gebrek aan wintervastheid behoeft niet te verwonde ren bijna al het Roode-klaverzaad iwordt hier te lande aangeboden als Rood Bra- brantsch, onverschillig of tiet geoogst is in Frankrijk, Bohemen of Engeland: 't is dus zeer begrijpelijk dat zaden, welke hun oorsprong hebben in de mildere luchtstreken van Italië of Frankrijk, -hier in ons klimaat niet wintervast kuhnen zijn. Wii willen daarom de aandacht ves tigen op de hierboven genoemde nieu we klaversoort, ook In ons land reeds geïmporteerd, welke alle aanbeveling schijnt te verdienen. De Orel Klaver is afkomstig uit het Oostelijk deel van het Orel-Gouverne- ment, waar de beste klavergewassen van Rusland geoogst worden. De rivieren zijn daar gemiddeld 119 dagen in het jaar toegevroren, van begin December tot begiii Aprilsneeuwstormen zijn er in den winter een gewoon verschijnsel. Met het oog hierop kunnen wij wel aan nemen, dat het klaverzaad in zulk een streek gewonnen, glansrijik een Neder- landsch wintertje moet overleven. „The Department of Agriculture" (Landbouw- departement) te Washington heeft nief de Russische Orel Klaver en andere kla* versoorten verschillende vergelijkende proeven genomen. De Amerikaansche klaversoorten zijn wegens de behaarde stengels en geringe bladvorming min der gewenschte variëteiten, door haar houtachtigen behaarden stengel wordt de Amerikaansche klaver door het vee ongaarne gegetenhet hooi is door die behaardheid stoffiger en in den handel minderwaardig, terwijl het, aan hoorn vee gevoederd, daardoor ook meer gas- vorming (winderigheid) veroorzaakt. Toch konden de gladstengelige, uit Europa ingevoerde soorten, in Amerika niet voldoen, wegens de geringe win tervastheid of kleinere opbrengst. Van daar de proefnemingen door genoemd departement, afkomstig uit verschillen de provincies van het groote Czarenrijk. Bij die proefnemingen is de Russische! Orel Klaver zeer voortreffelijk geble ken. Meestal stond ze van de 20 of meer soorten in opbrengst bovenaan. Een enkele maal gaf ze minder dan an dere soorten, maar dan werd dit toe geschreven hieraan, dat die andere soor ten reeds volop in bloei stonden, ter wijl dc Orel Klaver bij het maaien nog geen bloempje vertoonde, en dus niet uitgegroeid. Waar men haar nog 10— 14 dagen liet staan, overtrof ze meest al de andere klavers. De verschillende rapporten spreken al le van: le. de groote opbrengst; 2e. de algeheelc onbehaardheid van stengel en blad 3e. haar rechtopgroeiende stand 4e. haar overvloedige bladvorming5e haar gemis aan houterige stengels, zoo dat de geheele opbrengst kon vervoe- derd worden. Zeer belangrijk iswat Mr. John Young in zijn rapport over de 3 jaar oude proefvelden te Fargo verklaarde. De Russische Orel Klaver was daar de eenige der 22 soorten, welke een vol ledig gewas vertoonde. Terwijl van de andere 21 soorten op een oppervlakte van plm.. 10 vierk. voet slechts één of twee planten te zien waren, vertoonde de Orel Klaver zich als een prachtig gewas, in flink opgroeiendén stand en fluweelachtig zacht, als ware het jonge planten, ofschoon aan het wortelgestel duidelijk te zien was, dat alles van den uitzaai 1904 was. De Orel KL ver oleek! te zijn wintervast en met recht overblij vend, terwijl alle gunstige eigenschap pen, in het eerste jaar der proef ge constateerd, constant bleven, zoodat de ze soort in alle opzichten ver te verkie zen was boven al de andere variëteiten. C. B. Rechtszaken. Moord te Standaardbuiten. De rechtbank te Breda heeft den 20- jarigen K., wegens moord, overeenkom stig den eisch vau het O. M., tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. I De moordpartij in de Surhuisterveenster heide. Men herinnert zich, dat Rapke Wij- ma, een oppassend timmerman, in den avond van 22 December 1911 onver hoeds door eenige personen werd aan gevallen en gestoken. De ontvangen wonde was doodelijk. Ook de postbode Kaïnstra mocht niet ongehinderd pas- seeren, doch had eveneens een aanval met liet mes te verduren, terwijl ook' zekere De Vries, het moest ontgelden. Vier personen werden gevangen geno men, waarvan er drie Donderdag voor de Rechtbank te Leeuwarden terecht stonden. Het zijn R. K., 20 jaar, arbei der te SurhuistcrveenstcrheideSjoerd K., 27 jaar, arbeider te Surhuizum, en Frederik v. d. V., 25 jaar, arbeider tc Sürhuisterveen. Hun werd ten laste ge legd, openlijk met vereende krachten ge weld plegen tegen personen, door met messen te steken en te sijden of te slaan, waarbij Rapke Wijma in den lin kerarm is getroffen en aan verbloeding overleden. Tjeerd Kamstra ter hoogte van de heup bloedend is verwond en dc fietscape vail G. De Vries is beschadigd de eerste beklaagde bovendien, dat iiij de persoon is geweest ,die Wijma den steek heeft toegebracht, de tweede be klaagde, dat hij Kooistra heeft verwond subsidiair dat de eerste beklaagde liet oogmerk heeft gehad Wijma zwaar li chamelijk letsel toe te brengen, althans' mishandeling, de tweede beklaagde, mis handeling van Kamstra en de derde be klaagde beschadiging. kort oogenblik zichtbaar zijn. Daar dc maan zich steeds van rechts naar links langs de zon beweegt, maar tevens ook in een stijgend of dalend deel van haar baan is, beweegt de scha duw zich op 17 April van het Zuid- Westen naar het Noord-Oosten, eu is de verduistering dus in ons land eerst in Zeeland zichtbaar en pas 7 minuten later in Delfzijl. De verduistering zal dus beginnen aan de rechterzijde van de zon, en zich van daaruit langzaam verschuiven naar de linkerzijde. Daar de verduistering op 17 April April slechts voor enkele in 't Zuiden van ons land gelegen plaatsen centraal is, zal dus in onzen omtrek geen to* tale verduistering plaats vinden, maar slechts een gedeeltelijkede bovenrand van de zon zal dus steeds verlicht blijh ven. Voor nadere bijzonderheden, ciaal de verduistering van 17 April be« treffende, verwijzen wij den lezer naai; ons blad vga 10 April 11. bare verduistering is. Een zonsverduistering kunnen we 't best vergelijken met wat we om dezen tijd van het jaar zoo dikwijls kunnen waarnemen, wanneer we een heldere lucht hebben, waarin enkele kleine wolk jes drijven. Wanneer deze langs de zon gaan, wordt het licht daarvan onder schept, en we zien met groote snelheid een schaduwplek zich over 't veld voort bewegen. Op 't oogenblik dat de scha duw ons bereikt, zien we de wolk voor de zon komen en deze blijft zoolang er voor, als wij in de schaduw staan. Een dergelijke onderschepping van 't licht als door zoo'n wolk plaats heeft, wordt bij een zonsverduistering teweeg gebracht door de maan. Het kan nl. gebeuren dat de middel punten van zon, maan en aarde zoo in een rechte lijn komen te vallen, dat de maan zich tusschen de aarde en de zon In bevindt Het zonnelicht valt dan op de maan en wordt dus teruggehouden, #39,(fat fflaao donkere schaduw, op de aarde werpt De bewoners op die schaduwplek der aarde zullen dan, althans 't middelpunt van de zon niet zien, inaar slechts de donkere achterzij de van de maan, de zon is dan „verduis terd". Waar de maan ondanks haar veel ge ringere grootte maar dank zij haar veel dichter bij ons zijn dan de zon bijna steeds door ons iets kleiner dan de zon gezien wordt, zal de maan nooit de ge heele zon kunnen bedekken, en indien de middelpunten juist samen vallen, zal slechts een ringvormige strook van de zon voor ons zichtbaar zijjnin dit geval spreken Wij van een „centrale" zonsver duistering of ook wel van een „ringvor mige". Het kan echter gebeuren, dat de maan zich iets grooter voordoet, dan de zon, en in cfit: gevaf sprdken wij van een „totale" zonsverduisteringdeze komt echter slechts zelden voor en zal slechts voor enkele weinige plaatsen in Spanje PP. 17 April a.s. gedurende een uiterst

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5