ÏO BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 761. 3)e ftzicbelve Sow/tomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verrekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t L30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent, Woensdag April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Goed gezelschap. Tot nu toe is in de practijk der douane Hechts vrijgesteld het zeildoek, dat en kel geschikt is, om daaruit de gewone Bcheepszeilen te maken, al het overige is belast inet 5 pCt Bi) het ontwerp Kolkman is al het zeildoek en zijn de zei len belast met 6 pCt Is dit zoo erg? De Commissie voor de Handelspoli tiek een onverdachte getuige merk te reeds in 1899 op: „Overwegend bc- •zwaar, met het oog op de belangen der Scheepvaart, bestaat tegen die wijziging (het laten vervallen der vrijstelling voor zeildoek) niet". En toen werd een recht van 61/2 pCt. voorgesteld, tegen thans 6 pCt. Al heeft minister Kolkman nog zulk onverdacht gezelschap, hij blijft voor die tieeren verdacht, hij blijft, zooals de anti- tariefwet-propagandist, de heer Reyne Haet in Leiden zeide, een man, die geen tiart heeft voor 's lands belang, maar lalleen zorgt voor de schatkist. 'tls weer het oude liedje: Als twee hetzelfde zeggen, is het nog niet het zelfde. Als een rechtsch minister beweerd wat ieder ander beweert, is het toch «anders. *j* Ë)e Meisjesschool le klasse. Toen B. en W. verleden jaar aan den gemeenteraad een crediet van f 9400 aan- yroegen voor de verbouwing van de meisjesschool le klasse, hebben wij dit voorstel direct bestreden. Wij achtten deze uitgaven doelloos, lomdat de requestreerende ouders van leerlingen een geheel nieuwe school .vvenschten en 'n verbouwing de vragers toch niet tevreden kon stellen, terwijl zij bovendien overbodig was, daar het staatsto z ch g en aanmerk ngen'had ge maakt en een school, die volgens een bevoegd autoriteit vele tientallen jaren als 'n model chool gold, nog wel een poosje kon meedoen. De gemeenteraad stond evenwel het geld toe en er werd dus weer een groo ve som voor het openbaar onderwijs ge voteerd zonder dat er van strikte nood zakelijkheid sprake was. Het beschikbaar gesteld bedrag blijkt .echter onvoldoende. Toen B. en W. de plannen ontwierpen 'kwam de districtsschoolopziener tus- sclienbeide en wist nog meerdere „ver beteringen'' door te drijven. Door eeni- ge andere kosten stijgen de uitgaven nu tot f 12.500 en overschrijden zoodoende Üe aanvankelijke raming met f 3100. Van deze f 3100 komen f 2325 Iten laste der gemeente. Wij vragen: wordt hier wel de zuinig heid betracht? Voor eenige weken gewerd den ge meenteraad een praeadvies, waarin de aandacht werd gevestigd op den voort- durenden achteruitgang dezer school. Juist met het oog hierop werd een onderwij zeres op wachtgeld gesteld. Onder zulke omstandigheden is het toch jiiet gerechtvaardigd een hoog bedrag luit de zakken der belastingbetalers te Moppen, vooral niet daar onze financiën [er slecht voorstaan. Op onderwijs-gebied- is te dezer stede syeci ie veranderen. Hooge bouw- en onderhoudskosten leenerzijds, lage schoolgelden anderzijds diaken, dat het openbaar onderwijs enor me sommen verslindt. Wij verzetten ons daarom tegen al die Uitgaven, welke nu t hoog nöodig zijn. Van de onderhavige verbouwing is de 'jioódzakelijkheid allerminst duidelijk'. Twee momenten. Twee bijzonder schoone momenten be vatte de rede, waarmede Dr. Kuyper fMaandag zijne huldigers bij het Stati- id a a r djubileuin antwoordde. Eerstens de opnieuw afgelegde open lijke erkentenis van een begane fout. Dit ging aldus „De laatste twee en half jaar was het leven mij zuur en bitter gemaakt. Niet dat ik geen tegenstand kan heb ben, ik sta mijn man.. Maar men heeft 'het zoo fel persoonlijk gemaakt. Wat een feilbaren mensch overkomen kan in politieke gedragingen, waarover men bitter spijt heeft, is mij gebeurd". Ziedaar een even onomwonden als on- Wwüxte. hftriüiierin.tr aan Jiet Westmeiier- geval. Dr. Kuyper stond daar te midden een er hem hartelijk huldigende schare, waarvan hij wel weten kon, dat zij hem bedoeld geval niet aanrekende. Maar wat op 's harten grond ligt, dat welt hem naar de keel en opnieuw betuigt hij zijn spijt over het gebeurde, niet betreurend dat het bekend werd, dat hij erom werd gekastijd, maar alleen zich beklagend, dat men „bij de beoordeeling van het feit alle ridderlijkheid heeft uitgeschud en de slikspatten van den weg op hem Zoo stond hij daar opnieuw in het boetekleed, zich afvragend waaraan hij die huldiging had verdiend. En dan op perde hij de onderstelling, dat men hem den ondervonden smaad wilde verzach ten door een uiting van liefde. Geen wonder dat de vergadering met een daverend applaus aan die onderstel ling haar zegel hechtte en daarmede te vens voorgoed het door den leider be leden feit absolveer end. 't Moet een aangrijpend oogenblik ge weest zijn. Een tweede schoon moment, zij 't van gansch anderen aard, leek ons bij het lezen door deze passage uit de rede vast- llc zou den broeders willen vragen niet langer van me te vergen, om in de Kamer te blijven. Er ligt nog zoo veel werk, dat ik moet doen. Niet dat ik al beslist ben. Onder één voorwaar de zal ik blijvenAls er Grondwets herziening komt. Want het zou mij een lust zijn te mogen meewerken aan een nieuw artikel 194, dat handelt over het onderwijs". Daar gaf de Oude Leider weer opeens de kern aan van den schoolstrijd, welke den laatsten tijd, - inzonderheid door het geschetter der tegenpartij - wel wat versubsidieerd was. Men wil ons zóó gaarne den lak opleggen, dat 'tons louter om den geldelijken steun uit de schat kist te doen is, en zóó ijverig wordt deze aantijging gepropageerd, dat ze ook haast geloof zou gaan vinden bij wie 't beter behoorden te weten. TViaar daar komt deze onversaagde antirevolutionaire pal staander ons opeens duidelijk eraan her inneren, dat de schoolstrijd allereerst een beginselquaestie is en wel in zoo be langrijke mate, dat alleen het vastleggen der oplossing van die quaestie in de Grondwet hem nog met lust naar het Binnenhof kan doen gaan. Er was meer schoons in dr. Kuypers rede o.a. ook de passage, waarin vurige kolen werden opgestapeld op liet hoofd van De Nederlander, die 't Standaard-jubileum kleingeestig ne geerde maar deze twee punten meen den we om hun meer algemeen-politieke beteekeuis even naar voren te moeten brengen. Het roode congres. We moeten toch even iets zeggen over het S. D. A. P.-congres, waarmede onze goede stad gedurende de Paaschdagen en gistereu vereerd werd. Vooreerst: we hopen, dat de nering doenden nog al wat profijt zullen gehad hebben van het bezoek dezer honge rende en dorstende proletariërs, wien we toewenschen, dat ze zich goed mogen geamuseerd hebben in en buiten de ver gaderzaal. Verder: de S. D. A. P. schijnt vooruit te gaan. Er zijn meer leden en dezen maken minder ruzie. Heelemaal pais en vreê was 'tnog niet, maar vergeleken bij vroeger.... Vooruitgang dus in tal en vermindering in last. Wel, we zien dit aan met hetzelfde onverstoorbare gezicht als de visscher, die zijn eigen netten veilig en wel weet, terwijl zijn concurrenten elkaar pluk haren. Niet door onze netten glipt de roode vangst, tenzij wat klein grut, dat we wel willen missen. ALGEMEEN OVERZICHT. Zou er werkelijik wat staan te ge beuren in den Turksch-Italiaanschen oor log? Men zou het haast gaan denken, afgaande op de meer verscherpte Italiaansche censuur De Italiaansche bladen bevatten geen eigen telegrammen meer van het oor logsterrein. De regeering laat ze niet meer door. De Romeinsche correspon dent yan d§ ,&Q\tk askt hierover dd. 6 April; Sedert eenige dagen staat 't telegrafeeren met Tripolis geheel stop, d. w. z. de kranten en particulieren ontvangen vandaar geen telegrammen meer. Wat de bladen nog openbaar ma ken, zijn ambtelijke telegrammen of brieven. De kabel wordt uitsluitend door de regeering gebruikt. Men zegt, dat dit tegenhouden v$\ berichten moet voor komen, dat de gfoote troepenbewegingen ter voorbereiding van een belangrijk wa penfeit bekend worden. In vaderlands lievende kringen in Italië zelfs is men echter zeer verbaasd over deze geheim- doenerij, omdat ze bij het volk den indruk vestigt, of er iets heel ergs gebeurd is. De censuur is ook voor het overige heel streng geworden. Van Rome uit kan men zich met Zuid-Italië niet meer in ver binding stellen. Op alle groote telefoon- bureaux zijn verscheidene militaire cen sors aangesteld. De telefonische dienst van de bladen geschiedt niet meer on middellijk tusschen correspondenten en redactie, maar door tusschenkomst van een militairen censor, die de berichten zeeft. Alleen de ultra-nationalistische pers kan zich met deze maatregelen vereeni gen. Zij zegt, dat verscheidene militaire operaties daarom niet tot uitvoering heb ben kunnen komen, omdat de bladen van te voren alle bijzonderheden hadden openbaar gemaakt. Over Parijs en Tunis waren de Turken er aan achter gekomen. Deze vrees, zegt de correspondent, is natuurlijk overdreven, want zoo snel werkt de Turksche spionagedienst niet. Toch komen er nog berichten over Italiaansche plannen. Volgens een tele gram uit Malta aan de „Morning Post" heeft Italië een'groote expeditie uitge zonden om Zoeara te bezetten en wel om het vervoer van contrabande over Zoeara vanuit Tunis te beletten. Zater dag is de expeditie scheep gegaan. Het doel is de inboorlingen, die de smok kelarij in de hand werken, voorbeeldig te straffen. Een ambtelijke nota meldt vervolgens, dat de blokkade van de Ottomaansche kust van de Roode Zee vanaf morgen zal worden uitgestrekt vanaf Rasira tot een punt van de kust ten noorden van Lakaja, gelegen op 15 gr. 50 m. noorder breedte en 42 gr. 43 m. oosterlengte van Greenwich. Van de Engelsche mijnwerkers hebben er nu, volgens een raming van de „Pali Mall Gazette", 400.000 het werk hervat Volgens de Engelsche bladen zal het echter nog eenige weken duren, voor het bedrijf in de kolenmijnen weer in vollen gang is. Er zijn mijnen, die door de staking zoo geleden hebben, dat men rekent ongeveer een week noodig te hebben, alvorens de gangen weer vrij zijn gemaakt en de vertimmeringen ver nieuwd. Overal zijn bij het hervatten van den arbeid bijzondere maatregelen tegen ongevallen noodig. Het grootste deel der nieuw gewonnen kolen gaat naar de spoorwegen, die lang zamerhand hun dienst weer zullen uit breiden. Op het eind van deze week zouden ook verscheidene takken van in dustrie in staat gesteld zijn het bedrijf weer op te vatten. De Londensche kolenhandelaars heb ben de kolenprijzen slechts met 2 sh. per ton verlaagd, omdat zij verwachten, dat het ongeveer 3 weken zal duren, alvorens nieuwe voorraden beschikbaar zijn. Als we dan weer zoover zijn, krijgen we weer wat anders. Naar wij in een Engelsch blad lezen, heeft Vernon Hartshorn, de voorman van de mijnwerkers in Zuid-Wales, in een rede gezegd, dat de transportarbeiders in het begin van den zomer zullen staken. Uit China komt, behalve de permanente oproer- berichten, nog eeuig ander nieuws. Inge volge de voorloopige Chineesche grond wet heeft Joeansjikai bevolen, dat het voorloopige parlement zal bijeenkomen in Peking. Elke provincie moet onver wijld vijf afgevaardigden aanwijzen. De 18 Chineesche provinciën, de beide deelen van Mongolië, de drie provinciën van Mantsjoerije en verder Tibet zenden dus 120 afgevaardigden. Chineesch Toerke- stan zal slechts één afgevaardigde mo gen sturen en het voorloopige Parlement zal alzoo 121 leden tellen. De gedele geerden worden niet door de kiezers gekozen, maar door, de locale parlemen ten Daar het uitbreken van de revolutie in sommige provincies tot gevolg heeft gehad, dat daar het locale parlement op den achtergrond raakte of zelfs geheel verdween, heeft Joeansjikai bevolen, dat die parlementen overal onmiddellijk weer in functie zullen treden. De gouverneurs van de beide Mongoliën, Tibet en Toer- kestan, waar geen provinciale parlemen ten bestonden, hebben aanschrijving ont vangen om zonder uitstel maatregelen te nemen, noodig om gedelegeerden te vinden, die het vertrouwen des volks bezitten. GEMENGD. Volgens een telegram uit Ajaccio is in de kathedraal aldaar i n g e b r o- k e n. Een aantal kunstvoorwerpen van groote waarde werden gestolen. Japan heeft in Duitschland een bestuurbaren ballon laten bou wen. Er zijn nu proeftochten mee gedaan op het vliegterrein bij Bitterfeld. De ballon is van het Parseval-type, maar lichter en veel sneller dan het laatste Parseval-luchtschip, dat door het Pruisi sche leger was aangeschaft Het scheidsgerecht te Jena tot rege ling van het geschil in de Duitsche k 1 ee r- makersn ij verheid is Zaterdag met zijn werk gereed gekomen. De nieuwe loon tarieven worden met de hervatting van het werk van kracht. Het werk is gisteren allerwegen weer begonnen. Onder de mijnwerkers in de goud mijnen in Olemensk en Vetemsk, in Siberië, is een staking uitgebroken. Zij willen hooger loon hebben. Uit O 0 s t e n r ij k en uit verschil lende deelen van Duitschland komen be richten van de groote schade, die de Paaschstorm aangericht heeft. In het Reuzengebergte en elders zijn groote uit gestrektheden bosch geveld. Het was in die streken gevaarlijk zich buitenshuis te begeven. In Zuid-Noorwegen heerschte sneeuwstorm. Kristiania moet er weer geheel wintersch uitzien. Het stoomschip „Ontario", een boot van de Merchants' and Miners' Cy., is bij Montauk Point (Long Island) op de rotsen geloopen. De „Ontario" is een schip voor de kustvaart', zij onder houdt een geregelden dienst tusschen Bal timore en Boston. De plaats, waar zij op de kust zit, is gevaarlijk en rotsachtig. Er stond, toen de stranding gebeurde, een zware zee. De stranding was een op zettelijke; er was nl. brand aan boord uitgebroken en daar aan blusschen niet te denken viel, werd het vaartuig op de kust gezet. De opvarenden van de „On tario", o. w. 90 passagiers, zijn allen veilig aan land gekomen, al kostte dat groote moeilijkheden en waren ook allen door nat. Het schip is verloren. De redding is grootendeéls aan de draadlooze telegrafie te danken, waardoor het ongeluk van het schip op het vasteland gemeld kon worden. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rid der in de 01de van Oranje-Nassau A. Willekens, oud-burgemeester van Reu- sel is aan Th. van Sonsbeeck eervol ont slag verleend als burgemeester van Weerselo is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons aan mej. M. A. Hobbelen, huis houdster bij de firma G. Meelis, te Til burg. De Koningin in de bollenstreek. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin in de bollenstreek kan nog het volgende worden medegedeeld. Toen H. M. met den trein van 8.41 te Haarlem was aangekomen, werd zij aan het sta tion begroet inet het „Wilhelmus" door een troep van 60 Padvinders, die zich bij den aparten uitgang van het station aan het Kennemerplein hadden opge steld. Aan het station waren ter ont vangst aanwezig de commissaris der Ko ningin, mr. dr. W. F. van Leeuwen, de burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. De Ko ningin was vergezeld van een hofdame en een kamerheer. In twee auto's werd de tocht gemaakt. De commissaris en de burgemeester vergezelden H. M. De tocht werd gemaakt door Bloe— raendaal, waar het „Kopje" bezichtigd tigd werd, .Elswout, Aerdenhout, Heem stede, Bennebroek, door de Haarlem mermeer naar Aalsmeer. Daar werden bezichtigd de kweekerijen „Terra nova'fi van de gebroeders Keessen, van IX J. Tas en Zn. van Wk Topvoort en de rijks tuinbouwschool. Door de Haarlemmer meer werd weer naar Haarlem gereden waar de kweekerijen der firma Krelage en zoon en der firma Tubbergen wer den bezichtigd. Namens de firma Tub bergen werd een bouquet freesias aan geboden aan H. M. Verkiezing Prov. Staten Zaandam. De Centrale R. K. Kiesvereeniging stelde in de gisteren gehouden vergades- ring definitief den heer G. O. Kamphuys (R. K.) te Amsterdam candidaat. „Unitas." De R. K. afd. St Severus, onderafd, van den Christ. Textielarbeidersbond Unitas heeft besloten om, in verband met het verbod van den Aartsbisschop van Utrecht, de afdeeling op te heffen. De Erfgooierskwestie. Enkele erfgooiers, behoorende tot de zoogenaamde oude partij, die zich met het aangenomen webontwerp niet schij nen te kunnen vereenigen, hebben dezer dagen handteekeningen verzameld voor een adres aan de Eerste Kamer, waar in er op gewezen wordt ,dat Stad ea Lande van Gooiland bij de op handea zijnde regeling van de kwestie niet zou: zijn gehoord cn verzocht wordt het wets ontwerp niet aan te nemen. Volgens het bestuur van de nieuwe partij zijn deze handteekeningen op min der faire wijze verzameld, en hebben de onderteekenaars een geheel verkeerden indruk van het wetsontwerp ontvangen, door de hun verstrekte inlichtingen. Dit' bestuur wil een tegenadres aan de re geering zenden, waarin betoogd wordt datStad en Lande van Gooiland wel de gelijk is gehoord. Politieke actie. Wij lezen in de N. R. Ct.: „Een aantal kiezers, daartoe opge wekt door het succes, dat de vrijzinnige partij in het kiesdistrict Hilversum ge had heeft, bij de jongste tusschentijd- sche Kamerverkiezing, toen een onver wacht groot aantal stemmen op den li beralen candidaat werden uitgebracht, heeft besloten tot de wederoprichting van een vrijzinnige kiesvereeniging, die alleen zal optreden bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Prov. Sta ten en zich zal aansluiten bij de Cen trale Vrijz. Kiesvereeniging in het dis trict Hilversum-Weesp. Tot zoover liet bericht. Moet hel geen prikkel zijn voor onze Roomsche kies verenigingen om haar actie zoo breed mogelijk te ontvouwen! 't Loopt naar 1913. De wapens aan de linkerzijde kletteren. KORTE KRONIEK. Graaf van Bylandt, de voorzitter van de Tweede Kamer, heeft zich, vol gens de „Ned.", voor een paar weken naar het buitenland begeven. Op Dinsdag 7 Mei zal in de ver gadering van de Prov. Staten van N.- Holland aan de orde worden gesteld de verkiezing Van een lid van Gedep. Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aannemen van de be noeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Bij drie meubelmakerspatroons te Joure is het werk hervat, waardoor on geveer s/4 deel der staking is opgeheven. Deze patroons gaven tot nu een uurloon van 16 cents, wat thans 18 cents is ge worden. Voor zoover de werkzaamheden het toelaten, zal voor onbepaalden tijd het aantal werkuren 67 per week zijn. LEIDEN, 10 April. Vervroegde winkelsluiting. In de morgenavond te houden leden vergadering van den Nederl. R. K. Volks bond, afd. Leiden, zal o. a. aan de orde komen een voorstel van het bestuur, om namens den Bond een adres aan den gemeenteraad te richten, waarin wordt aangedrongen dat de Raad een onder zoek zal doen instellen naar de mogelijk heid van een vervroegd uniform slui tingsuur voor winkeliers en zal onder zoeken, in hoeverre er voor sommige zaken van deze uniforme regeling zzm behooren te worden afgeweken.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1