26 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 749. 9c SeicLctte Sou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHiINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cen^ ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Hetzelfde lied in anderen toonaard. Reeds spoedig begint het anti-tarief- Jlvetcomité „au bout de son latin" te komen. We hadden reeds eerder gele genheid te spotten met de massa bewe gingen, die zij met een enkele omzetting pf verandering uit weer andere distil- ieeren. i Dit pleit allerminst voor het goed .recht der anti-tariefmannen. Immers ter (verdediging eener goede zaak komt men nimmer argumenten te kort. .We zouden daarom bijna willen zwij gen over hun jongste bewering, die al weer een wederkeerende is: de scheeps- wet wordt benadeeld. Maar kom, wie gelooft dat. Gister reeds hebben we bewezen dat Giet tran sito-vervoer niet zou geschaad worden, rlus ook niet onze scheepvaart die daar grootendeels van bestaat. En moeten we nog weer eens bewij zen, dat onze invoer niet minder, onze uit voer waarschijnlijk grooter zal worden Dat raakt toch de restvan onze scheepvaart, die zeker wel de nog steeds Stijgende lijn zal blijven volgen. V:< Winkelsluiting. Het feit, dat de Hoöge Raad de Am- sterdamsche verordening op de winkel sluiting heeft gesanctionneerd, is van jgroote beteekenis voor het leven der gemeenten. Onze vroedschappen kunnen |nu zonder schroom die van Amsterdam ivoigen op den ingeslagen weg en ook zonder langer op den Rijks\vefgever te .wachten particuliere belangen aan ver ordeningen binden, mits zulks strekt in algemeen belang. In deze laatste (Voorwaarde gaat de levenskracht der ver ordeningen samen met beveiliging tegen willekeur. Hoe noodig het ingrijpen der overheid kan wezen, toont in onze stad de moei zame beweging vóór het sluitingsuur der kapperszaken. Eerst heeft het lang, zeer jlang geduurd eer er onder de patroons ■een communis opinio was omtrent ivvenschclijkheid en mogelijkheid der 9- juursluiting. Toen deze eensgezindheid jleidde tot een besluit, was er nog één patroon, die steunend op zijn persoon lijken werklust toch later open bleef. iMct eenige pressie even afkeurens waardig in scène gezet als verklaarbaar in kaar ontstaan werd deze laatste weer- stieven ook tot sluiting bewogen, en ziet: nu verluidt weer, dat anderen heropen den, aanvoerend: de klanten gaan zich zelf scheren. Wij willen hier over de onnaspeurbare waarde van dit spitsvondig motief niet uitweiden, maar wel willen we er op wijzen, hoe moeilijk de winkels!uiting bij particulier initiatief te regelen is. Hier was nu een sluiting doorgevoe d, welke Waarlijk allen betrof, en toch willen sommigen er weer aan ontkomen om 'ten reden, die eigenlijk alle., kunnen .aanvoeren, omdat metterdaad a Ier par ticuliere belangen over denzelfden kam geschoren worden. 't Zou zijn om moedeloos te worden, Indien daar niet als een lichtstraal bij 't 'avondwerk oprees de nu voorgoed van kra ht zijnde Amsterdamsche ve. ordening op de winkelsluiting. Wij verwachten, dat 1de Leidsche vroedschap spoedig het voor beeld der hoofdstad navolgt. 't Bestaat nog. Heeft u schoolgaande kinderen? Ja? Dan zult u hen wel ee is bekla gen, dat zij zooveel huiswerk n lessen hebben, en u beijveren, om ihen daar naast de noodige ontspanning te ver schaffen. Gelukkig komen deze bekommernissen (pas als de knapen en meisjes v at ouder worden, want gedurende de eei ste jaren van hun schooltijd, och, dan is hun „Iee ren spelen", vooral in onzen tijd van aangename methodes en vrije kwartier- Helaas, van honderden kleine kinderen kan zulks niet worden -getuigd. Lees 'claarom maar eens na het officisele ver slag betreffende de toestanden bij de Nederlandsche (huisindustrie. Ziehier een citaatje er uit: „Tallooze kinderen zijn 's morgens al heel vroeg, 's middags en ;.s avonds, hun vrijen Woensdagmiddag tot -;s avonds 9 uur, soms ook 's Zaterdags en Zondags, dikwijls hun Iheele vacan- tie (te Zierikzee en Goes waren vele kinderen met z. g. landbouwverlof aan het erwtenlezen), gedoemd tot heit eentonige, ongezonde erwtenlezen. On gezond door de onthouding van bui tenlucht en nachtrust, door hut oog- en keelprikkelende stof, het oogver- moeiende staren op de erwten, het voorover gebogen zitten aan de tafel. „Uit een navraag bij onderwijzers te Goes bleek dan ook, dat de kinderen uit erwtenlezersgezinnen dikwerf be langrijk achterblijven, niet alleen door het verzuimen der scjHool (soms met landbouwverlof) doch ook door hunne oververmoeidheid en slaperigheid on der de les." Ziet gede treurige kinderarbeid be staat nog, ja „bloeit" zelfs. We lezen toch elders in Jiet rapport „In geen tak van huisindustrie is de kinderarbeid zoo algemeen en wordt zooveel van de kinderen gevergd als bij het erwtenlezen. Juist de kinderar beid is oorzaak, dat het loon zoo, ont zettend veel lager is dan vroeger, toen in de pakhuizen werd verlezende steeds verder gaande daling van het loon wordt aldus bevorderd". Schijnbaar is in de laatste jaren de toestand veel verbeterd, door controle van arbeidsinspectie en politie, en ook' door de Leerplichtwet, die althans be vordert, dat de kinderen eenige uren per dag niet verlezen. Maar die verbete ring is toch, naar de enquêteurs meenen, slechts schijnbaar, men verzwijgt meer iden kinderarbeid, nu men weet dat de Arbeidswet den arbeid voor kinderen beneden dé 12 jaren verbiedt. Maar des ondanks kon toch nog worden geconsta teerd, dat onder de erwtenverlezens wa ren 262 kinderen van :6 (zegge zes) tot 9 jaar, 218 kinderen van 10 tot 11 jaar. Dat zijn dan alleen de kinderen van wie vaststaat dat zij geregeld medewer ken. En de werktijden voor die ongeluk kige kleinen houden haast gelijken tred met die der niet minder ellendige oude ren. Denkt hier eens over na, gij allen die schoolgaande kinderen Ihebt, gehad hebt of krijgen kunt, en uw belangstelling voor Leerplichtwet en Sociale Wetgeving zullen grooter worden. Later deelen we dan nog wat mee over den kinderarbeid in verband met de el lende der huisindustrie. ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon de dagen in lange confe renties worden doorgebracht, zijn we nog geen stap verder gekomen in het conflict van de Engelsche kolenmijnen Noch de arbeiders, noch de werkge vers willen blijkbaar van toegeven we ten. Velen echter beschouwen de berich ten uit de provinciën volgens welke dui zenden Engelsche Schotsche en Noord- Welsche mijnwerkers het werk reeds hervat hebben, hoopgevender dan al 't geconfereer De mijnwerkers, die weer aan den arbeid zijn gegaan, waren blijk baar ongezind, misschien niet in staat verder te wachten. Het is de vraag, in hoeverre de onverzoenlijke mijnwerkers werkwilligen zullen toestaan het werk te hervatten. Indien dit niet heet geval is, dan vertrouwen de werkwilligen er op, dat de regcering hen desnoods met troepen zal beschermen. Inmiddels is de kolennood hooger dan ooit gestegen. Er verluidt ,dat Londen slechts over een kolenvoorraad van 3 dagen beschikt. De Londensche kolen handelaars hebben heden den prijs ver hoogd met 5 s'h. per ton. Waarschijnlijk zal, mochten nu v.eer de onderhandelingen niet slagen, de re gcering toch haar wetsvoorstel doorzet ten. Echter zuilen dan waarschijnlijk nog wel eenige dagen voor de debatten noodig zijn, daar de stroom van amen dementen, min of meer belangrijk, blijft aanhouden en de weigering van de re geering om de niéuwe minimum-tarieven van 5 en 2 sh. door de mijnwerkers ge- eischt, in de wet op te nemen tot ern stige moeilijkheden aanleiding geven kan. De ellende en de rampspoedige gevolgen der sta king nemen echter hand over hand toe. De Engelsche bladen geven kolommen- lange bijzonderheden over den nood, die in verschillende plaatsen wordt geleden. Zoo is te Leeds de gasvoorziening reeds dermate beperkt, dat in de fabrie ken en gezinnen van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds geen gas kan wor den gestookt. Het ziekenhuis heeft ge brek aan steenkolen en het is onmogelijk water te heeten en warme spijzen te be reiden. Er is sprake van, de gasvoorzie ning nog meer fe beperken. Te Southampton heeft Zaterdag aan de gasfabriek de laatste uitdeeling van cokes aan de armen plaats gehad. Het was hartroerend on* te zien hoe zich een menigte mannen, vrouwen en kinderen daar verdrongen om voor de laatste maal hun zakje kolen in ontvangst te nemen, met het vooruitzicht om weldra geheel zonder een „brandje" te zitten. Door de gasfabriek zal in het vervolg 's avonds geen gas meer worden gele verd voor fabrieksinotoren en dergelijke. Bij al de bestaande ellende is het niet te verwonderen, al is het dan niet te verschoonen, dat een deel der armen er toe komen zich de noodige brandstof op onrechtmatige wijze te verschaffen, in dien ze daartoe de kans^ schoon'zien. Zoo maakte een aantal armen te Bir mingham zich meester van den heel en kolenvoorraad van een distillateur, die verzuimd had zijn kolenbergplaats af te sluiten. In een minimum van tijd had den vrouwen en kinderen den man tpt zelfs zijn laatste beetje kolengruis ont stolen. In emmers, in papier, in teilen, enz., sjouwden ze hun buit mee naar huis Te Middlesboroiigh schijnt de ellende door de werkioi-cl efd- veroorzaakt, wel het verschrikkelijkst te zijn. Havelooze vrouwen, met magere, bleeke kinderen ziet men zich dagelijks voor het stadhuis verdringen om hulp. in te roepen. Nog voortdurend neemt de werkeloos heid toe. De Standard schatte het aan tal werkloozen gisteren op 3 millioen, en het verlies van werkloozen sinds het begin der staking op 10 millioen pSt. Het treinverkeer wordt tot sceeds klei nere proporties teruggebracht en dage lijks vallen nieuwe treinen uit, niet al leen bij het locale verkeer, maar ook bij de verbindingen tusschen Londen en de voornaamste havensteden. Vooral Zon dag deed zich deze beperking zeer pijn lijk gevoelen. In België zal het gelukkig tot geen staking ko men. Het mijnwerkersverbond heeft in een Zondag te Brussel gehouden ver gadering besloten van een staking af te zien, daar de meeste mijnbesturen al reeds loonsverhoogingen van 5 percent ingewilligd en binnenkort een verdere loonsverhooging van 5 procent toegezegd hadden. Aan de afzonderlijke districten werd het overgelaten voor een verdere loonsverhooging tot het bereiken van een vermeerdering van in 't geheel 15 procent met de mijnbesturen in onder handeling te treden en in de eerstvol gende bijeenkomst daarvan verslag te doen. Den doorslag voor dit besluit van het mijnwerkersverbond kan gegeven hebben de overweging dat bij den tegen- woordigen toestand van de kolenmarkt het verkrijgen van een loonsverhooging langs vredelievenden weg gemakkelijker te bereiken is dat voorts de openbare meening in België tegen een staking schijnt te zijn, en dat de mijnwerkers in één van de drie Belgische kolenbekkens die van Bergen, door de jongste staking geldelijk zeer verzwakt zijn. Nog voortdurend verwacht men een optreden van Italië tegen Turkije buiten Tripolis; voorarl vreest de Turk een aanslag op de Dardanellen, die hij dan ook met de noodige mijnen tracht te beschermen. Volgens de „Politische Corrrespon- denz" is het niet waarschijnlijk, dat de Italiaansche vloot de Dardanellen zal trachten te forceeren of Saloniki of Smyrna bombardeeren. Men moet veel eer verwachten, dat Italië een Turksch eiland in Aegaeïsche Zee zal bezetten. In Italiaartsche regeeringskringen ver luidt, dat de regeering besloten heeft een van de groote eilanden tegenover de Dardanellen te bezetten, om het als operatiebasis voor het forceeren van de zee-engten te gebruiken. De „Avanti" verneemt nog uit Spezzia, dat daar in de oorlogshaven een Ita- JiaanscJi eskader gereed ligt, om, waar schijnlijk heden, naar Syracuse te ver trekken. Of het er van komen zal? GEMENGD. rZaterdagmiddag heeft een eerste conferentie op het departement van bin- nenlandsche zaken te Berlijn plaats ge had tusschen de stakers in het kl eermaker sb edrijf en de pa troons met enkele vertegenwoordigers der regeering om te pogen een einde te maken aan de staking en uitsluiting in het bedrijf heerschende. Tot eenig re sultaat kwam men nog niet. De staking van taxibestuur ders te Londen is geëindigd. Het voor- loopig geschil is bijgelegd. Het Petersburgsche Telegraaf- agentschap verneemt uit Koeldsja, dat het alarmeerende bericht ,naar luid waar van het Iligebied zich tot een onafhan kelijke republiek zou hebben ver klaard, volkomen uit de lucht is gegre pen. In Koeldsja heerscht volkomen rust. De plaatselijke regeering werkt samen met de centrale regeering te Peking. In de nabijheid van Sjicho is een groote slag tusschen de Chineesche re- geeringstroepen en de opstande lingen geleverd. Het regeeringsleger uit Oeroemtsji werd geslagen en verloor 1500 dooden, 80 gevangenen, 3 kanon nen en veel schietvoorraad en proviand. De opstandelingen hebben 200 dooden verloren en rukken nu verder op Sji cho aan. De verkiezing van 69 Kretenzer afgevaardigden voor de Grieksche Kamer, door het revolutionaire comité heeft gisteren een kalm verloop gehad. Allen hebben zich verbonden in weerwil van de waarschuwing der beschermende mogendheden naar Athene te gaan, in de hoop daardoor een gunstige oplos sing van het Kretenser vraagstuk te ver krijgen. De Engelsche kolen sta king oefent een niet onaanzienlijke te rugslag ook op den economischen toe stand in Italië uit. In de havens Ge nua, Savona en andere kustplaatsen zijn duizenden kolensjouwers werkeloos ge worden en het gevaar dreigt ,dat men tengevolge van het verminderen der ko lenvoorraad binnenkort talrijke fabrieken in de ijzer- en andere industrieën zal moeten stop zetten. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is mr. Adolph Eugène Elias, te 's Gravenhage, met al zijn wet tige, zoo mannelijke als vrouwelijke, af stammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw; is aan P. A. de Rochefort eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Leens; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan J. H. van Ierlandt, meester knecht bij de firma Van de Pas Latour, te Tilburg; in brons aan G. Cerfontaine, tabakskerver bij de firma Roelfsema te Winschoten zijn bij het Departement van Koloniën benoemd tot commies de adj.-commiezen E. de Blaauw en G. L. M. H. Tromp, en tot adj.-commies de eerste-klerken S. van der Kloet, J. H. H. Wamelink en J. J. Kraan is aan den luitenant ter zee 2e kl. H. G. van Steijn eervol ontslag verleend. Hofbericht. H. M. de Koningin had gisteren aan tafel genoodigd: mr. Loeff, oud-minister van justitie; baron -Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin in deze provincie, en baronesse Sweerts; mevr. Boreel-Jellinghaus; baron J. A. de Vos van Steenwijk, directeur van Hr. Ms. kabinet; graaf van Limburg Stirum; prof. Moleng; :.aff, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool, en den heer Von Weckherlin de Marez Oycns. Na afloop van dezen maaltijd werd prof. Molengraaff in de gelegenheid ge steld voor H. M. en Z. K. H. den Prins zijn voordracht te houden over zijn ex ploratietocht naar Nederl. Timor, welke lezing werd bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder. Behalve de gasten aan het diner van gisteren waren bij deze lezing verder ge noodigd: een gedeelte van het hof der Koninginiien en van den Prinsde voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, der Staten-Generaal met hunne cchtge- nooten; de minister van binnenlandschei zaken en mevr. Heemskerk; de heeren Colijn, minister van oorlog, en de Waal Malefi.', minister van koloniën. Mgr. dr. Nolens. Vrijdag is dr. Nolens met mr. dr. J. van Best, afgevaardigde van Eindhoven, naar Rome vertrokken. Na zijn terugkeer zal de R.-K. Kamer club, naar de N. Tilb. Crt. meldt, aan dr. Nolens een feestmaal aanbieden. De Amsterdamsche Winkelsluiting. Nu de Hooge Raad de verordening op de winkelsluiting bindend heeft verklaard, zal het, vroeger door ons vermelde, van 60.000 handteekeningen voorziene ver zoek om de verordening te vernietigen, aan de Kroon worden aangeboden. Kamerverkiezing Hoorn. De R.-K. Centrale Kiesvereeniging te Hoorn, heeft gisteren, naar „de Tijd" verneemt, besloten den candidaat der anti-revolutionairen, den heer Vegtel te 's Gravenhage te steunen. Een stilzwijgende erkenning. Zooals elders in ons blad is te lezen, schrijft de „Nieuwe Courant" over Mgr. Dr. Nolens Merkwaardig is zelfs wanneer men bedenkt, dat een priester aan het gezin geen en aan gezelschapsverplichtingen weinig tijd te besteden heeft de op somming van bezigheden, waarmede de leider der R. K. Kamergroep is overladen. Zou men van die zijde nu niet een stap verder kunnen gaan en erkennen, dat zoovele priesters door hun ongehuwden staat de wetenschap en de gemeenschap onschatbare diensten bewijzen? In het bovenstaande ligt toch een stilzwijgende erkenning van het feit, dat de priesters juist door hun vrijwillig gekozen coeiibaat zooveel meer kunnen arbeiden dan anderen. Meer dan een levensraadsel. In de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" schrijft een medewerker over Annie Besant, de rondtrekkende propagandiste voor de theosophie: „Het levensraadsel loste zij niet op."- „Maar zij deed meer", zegt de mede werker van het liberale blad, „zij loste een kleedingkwestie op." „Mevrouw Be- sant draagt een gewaad, zij is de eenige vrouw, dié ik buiten tableau vivant een gewaad heb zien dragen". En verder zegt hij, dat de ware dingen die mevr. Besant sprak, ook door eea bewaarschoolmamsel zouden kunnen ge zegd worden, „maar... laat een bewaar schoolmamsel zich eens hullen in het wit-mystiek-vroom-wijsgeerig-elegant ge waad van Annie Besant!" De vrouw, die meer wil doen dan een levensraadsel oplossen, kleede zich dus in een wit-mystiek-vroom-wijsg^crig-ele gant gewaad! Welke firma zal de levering van derge lijke gewaden op zich nemen? Zij zal de menschheid grooter diensten bewijzen dan de wijsgeeren, die anders niets deden dan levensraadsels oplossen De Bakkerswet. De Hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" schrijft: „Bij eenige Kamerleden bestaat het voornemen om te trachten, een principeele beslissing uit te lokken over de vraag of men een wettelijke regeling van den bakkersarbeid wil volgens het stelsel- Talma of volgens het stelsel van het Bakkerscomité. Zulk eene beslissing zou kunnen vallen in den vorm van een stemming over het amendement-Snoeck Henkemans op artikel 2 van het wets ontwerp. Doch om noodelooze discussie te voorkomen, zou men dat dan willen doen vóór de algemeene beschouwingen althans wanneer deze laatste niet geheel kunnen worden weggelaten. Deze poging zal uitgaan van eene, den Minister bevriende zijde. Haar succes zou trouwens zeker ook de kans op succes van het ontwerp in de Eerste Kamer belangrijk verhoogen". KORTE KRONIEK. Zooals wij reeds meld.' n, -c ben' eenige heeren het initiatief genomen om een Nederlandsch openlucht-museum op te richten, zooals men die b.v. te Stock holm en te Kopenhagen vindt. Reeds hebben vele particulieren en geuootschappen hua ingenomenheid met

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1