RONA Van Houten's Cacao 22 Ingezonden Mededeelingen. 1549 BUITENLAND. 3e Jaargang. Mo. 40. 3)e Seiebelre 6oma/nt Bureau OUDE) SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Maart 1012. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handjls-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Vogelwet. Een toeschietelijk Minister. Politieke lijsters. We zijn vandaag een heel eind met de vogelwet opgeschoten. Ruim dertig arti kelen werden goedgekeurd, zoodat er nog slechts een paar artikelen overblijven, die de Kamer Dinsdag zal afhandelen. Vandaag wordt niet in het openhaar gewerkt, doch worden in de afdeelin- gen verschillende wetsontwerpen onder zocht Minister Talma was gisteren erg toe schietelijk. Verschillende amendementen nam hij over, allereerst een van den heer Xydeman op art. 10, om in de vergunnin gen voor het dooden van tijdelijk scha delijke vogels ook op te nemen den duur der vergunning en de plaatsen, waarvoor ze geldig zijn. De heer Tydeman die om districtsbelangen zich natuurlijk bij zonder voor deze wet interesseert -wficie den burgemeester eveneens de be voegdheid geven om te bepalen, met wel ke middelen de vogels gevangen mogen worden. Dat ging evenwel den heer Teen- strn te ver, want van den burgemeester wapenen mocht dooden. De Minister liad bovendien dit practisch bezwaar, dat men niet alle vangmiddelen kent, zooals hem ook uit telegrafische inlichtingen van de landbouwleeraren was gebleken. De heer Tydeman trok ten laatste zijn voorstel in. Van den heer rleskens nam de Minister een amendement over om den burge meester te verplichten zoowel van de verleende als van de geweigerde ver gun uingen aan ,dcn f.ommissaxis_dcc JCo- nïngin mëdedeeling te doen. Minder succes had de heer Hugenholtz met zijn voorstel om in de wet den ter mijn op te riemen, gedurende welken ver gunning wordt veneend voor de vangst van vogels voor de kooi. Achter dit amendement school meer dan men op het eerste gezicht zou meen en. Deskundigen als de heer Thijsse dringen er nl. bij den Minister sterk op aan, gedurende den voorjaarstrek de ktfoivangst niet toe te laten. Volgens het ontwerp zal bij alge- meenen bestuursmaatregel hierover wor den beslist, zoodat de Kamer er niets over tieeft te zeggen. De heer Hugenholtz wil de het bedrijf der vogelvangers niet op losse schroeven zetten door de beslissing aan den Minister over te laten. Als de Minister den voorjaarstrek gaat verbieden verstoort hij het r e g e 1 m a t i g vogelvan- geisbedrijf en handelt hij ooJc niet in het belang van den vogelstand. De belang hebbenden moeten niet in twijfel blijven. T>e Minister hield voet bij stuk. Hij .wist nog niet hoe de zaak te regelen, maar verzekerde met de belangen van de vogelvangers rekening te zullen houden. '|iet amendement werd verworpen. Evenmin slaagde de heer Hugenholtz in zijn poging om dc vogelvangst op Zon dag toe te laten. Wel liet de Minister de verbodsbepaling op de algemeen erkende Christelijke feestdagen vallen (geschied de het, omdat de Katholieken ze hebben afgeschaft?) en veroorzaakte deze wijzi ging cenige beweging bij links. Maar noch hij noch de Kamer wilde den Zondag laten gebruiken om de vogelvangst te 'bevorderen. Eenige amendementen van de heeren Rink en Hugenholtz en van de Commis sie van Rapporteurs vonden genade in de oogen van den Minister en werden overgenomen. Aan het einde der zitting bracht de heer van Veen de lijsters ter sprake. Bij amen dement stelde hij nl. een overgangsbe paling voor om gedurende vijf jaar het vangen van lijsters met strikken toe te laten. Dit voorstel was door het (lib.) Vaderland" bestreden als een politiek amendement, dat door districtsbelangen jwas ingegeven. Hiertegen verzette de heer van Veen zich. Hij wil niet plotse ling het vangen der lijsters verbieden, en daardoor aan velen een broodwinning ontnemen. De heer van Veen heeft trouwens niet voor Oaasterland, waar vooral de lijsters worden gevangen, zitting, en spreekt bovendien be halve voor de belanghebbenden van .Gaasterland ook voor die van Texel, d.i. het kiesdistrict van den hoofdredacteur van het „Vaderland". (Den Helder.) Hoe kan men nu uit,zoo'n voorstel po litiek distilleeren? De Minister liet de beslissing aan de Kamer. V* Meer smokkelarij. Nadat in alle toonaarden de komen de misère voor het volk, voorspruitend uit de tariefwet, door hare tegenstanders bezongen is, komen nu nieuwe ver schrikkingen aan de beurt, nu echter moeilijkheden veroorzakend aan de staat en de handhavers zijner wetten. De smokkelhandel zal er door in de hand gewerkt worden, beweren ze. Maar dan moesten zij niet klagen. Wordt het in 't klein gedaan, dan zal niemand claar veel schade door lijden. En geschiedt het in het groot, danhier zwijgen we liever en verwijzen naar het buiten land. De kwaliteiten van de groote smok kelaars te noemen ware wehicht pijnlijk voor vele antitariefmannen hier te lande. Ofschoon we echter gelooven dat het zoo'n vaart niet zal loopen, vertrouwen we dat onze douane, die .overigens goed genoeg bij de pinken is, een extra oog in het zeil zullen houden. Misschien ontdekken zij dan wel iemand b.v. met een lading belaste klom pen onder zijn borstrok. Uit de Leidsche Vroedschap. Wij hadden langen tijd rust gehad. De burgemeester was uitstedig geweest om behalve voor particuliere aangelegenhe den eveneens, naar verluidde, een tochtje naar Duitschland te maken teneinde het vuilverbrandingssysteem daar te lande te bestudeeren, en was juist tijdig ge noeg teruggekomen om Woensdagavond met den Commissaris der Koningin te dineeren en gistermiddag de raadszitting te leiden. - Drieen dertigVCTSCïimCntTcCpLinten" vroegen 's Raads aandacht, behalve een lange reeks ingekomen stukken, die even min zonder discussie den hamer pas seerde. Onder vele anderen waren het de poli- tie-agenten, georganiseerd in de vereeni- ging Door Eendracht Saamgebracht, die zich met een adres tot den Raad wend den, De dure tijdsomstandigheden en cjc verhooging van den maatsdhappelij- ken stand van den politiebeambte golden als hoofdmotief voor een verzoek om de regeling van de jaarwedden van het agenten person eel te herzien en oin den wekelijkschen duurte-toeslag te behou den tot den datum, waaróp door den Raad tot een verhooging der jaarwedden zal zijn besloten. De heeren keken elkaar een beetje vreemd aan onder het voorlezen van dit adres en vernamen van den voorzitter, dat B. en W. voorstelden het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, om dat de jaarwedden pas met ingang van 1 Januari 1911 waren herzien. De heer Sijtsma was hiermede evenwel niet con tent. In 't midden latend of op salaris- verhooging aanspraak kan worden ge maakt, vond hij het regelmatiger over het verzoek praeadvies te laten uitbrengen. De burgemeester liet echter duidelijk doorschemeren, dat zoo'n praeadvies toch nul op 't request zou brengen en waar deze meening bij B. en W. voorop stond, wilden zij liever geen overbodig werk doen. Met slechts één stem meer derheid stelde de Raad B. en W. in 't gelijk. De benoemingen van onderwijzend personeel brachten weer een oude klacht ter sprake, nl. te weinig variatie in de onderwijs-voordrachten. Meermalen heb ben wij reeds op dit aanbeeld hooren hameren steeds kwam de oppositie van denzelfden kant en steeds werden dezelf de argumenten gebruikt om de geopper de bezwaren te weerleggen. Maar gisteren heeft de heer Sijtsma zich meer in zijn kaart laten kijken. Het argument van beperking der bcnoemings- vrijheid van den Raad is zoo zwaar niet, maar gewichtiger is de veronderstelling, dat sommige sollicitanten als 't ware „geboycot" worden om hun vooruitstre vende denkbeelden. Zoo'n uitsluiting zou de heer Sijtsma uit den booze achten. De man moet goed onderwijzer zijndit is het eenige criterium. Hoe hij zich buiten de school ge draag!, of hij lid van den rooden bond is of niet (waarnaar de hoofden infor- meeren) mag niet van invloed op de keu ze zijn. 't Was een lonken van de vrijzinnig- democratische raadsleden naar de socia listen. Want zou het antwoord op deze vragen inderdaad de voordracht beïn- fluenceeren, dan zouden allereerst de socialisten gevaar loopen te worden bui tengesloten. Op de quaestie, of men bevoegd is naar deze dingen te informeeren, is niet diep ingegaan. De heer Sijtsma vond het wel overbodig zulke vragen te stel len, doch trok het recht daartoe niet in twijfel. De discussie liep overigens dood. Wet houder v. Hamel verzekerde, dat't bonds lidmaatschap noch een beletsel noch een aanbeveling was en met deze pertinente verklaring eindigde het debat. Toch zal wel het laatste woord in deze zaak niet gesproken zijn. Naarmate het radicale element toeneemt, zal den aan drang in roode richting worden versterkt met al de verkeerde gevolgen van dien. Wij zouden voor een goed onderwijzer volstrekt niet als eenige voorwaarde stel len, dat hij bekwaam is om onderricht te geven. Zijn optreden tegenover het hoofd, zoowel in als buiten de school, zijn geenszins te verwaarloozen factoren. De oppositie was bij het antwoord van den wethouder niet geëindigd. De heer van der Eist, die den aanval had geleid, verklaarde aan de stemming n i e t te zul len deelnemen en inderdaad werden ver schillende blanco stemmen uitgebracht. Mr. van der Eist en partijgenooten waren zeker door den stakingsbacil-1912 bevangen. De stakende raadsleden hervatten den arbeid toen één der hunnen in het bestuur der Stedelijke Werkinrichting moest worden benoemd. Was bij den aanvang der vergadering het vijfde vrij zinnig-democratisch raadslid geïnstal leerd, de invloed dezer fractie deed zich ook bij deze eenvoudige benoeming gel- TienDe vdLdute- ztrfrvl* vair-wljtetf den heer v. Hoeken moest aan den heer Sijts ma worden afgestaan. Het verval der Meisjesschool le klas se had 's heeren Reimeringer aandacht getrokken. Hij vroeg naar de oorzaken. Wethouder van Hamel heeft wel tien oorzaken genoemd. Onze verslaggever heeft ze met groote nauwkeurigheid in zijn verslag weergegeven en wij rele- veeren ze dus niet. Hoe echter de heer van Grüting voor zoo'n dure klasse- school op verlaging van school geld kon aandringen, is ons een raadsel. Moet dan maar voortdurend laag school geld worden betaald en nog meer be dragen voor de openbare school uit de gemeentekas worden gehaald Op zoo'n wijze raken wij heelemaal met onze financien vast. Dan zelfs baat geen ver hoogd subsidie, dat wij voor onze kweek school hopen te ontvangen, hu wij enkele wijzigingen in de verordening hebben aangebracht. Een gunstig teeken van onderne mingsdurf en energie hebben de Leid sche Tuinderspatroons gegeven. Be dreigd door de verhooging van de hef fing van 1/2 pCt. tot 1 p.Ct. voor de foods der groenteveilingen hebben zij besloten de bestaande veiling uit te brei den en willen zoodoende trachten bij behoud van dezelfde heffing, door grooteren omzet de kosten van de loods le dekken. Een tijd van driemaan den hebb .'n zij noodig om deze regeling in de praktijk te beproeven. B. en W. waren direct geneigd om met de ver- eeniging in deze richting samen te wer ken en hebben mitsdien het voorstel van de agenda afgevoerd. Bij een ander punt van de agenda bleek, hoe h et bestaande tarief onze nijverheid belemmert. Het afge werkte steenhouwwerk, zeidede lieer van Tol, die wij in deze bii uitstek bevoegd achten, wordt tot b ij na de zelfde prijzen geleverd als de ruwe steen. Concurrentie met het buitenland is zoodoende onmogelijk en daarom juichte hij en de heer Pera de ta riefplannen der Regeering toe, over tuigd als beiden zijn, dat daardoor meer leven, vertier en welvaart in het steen- houwersbedrijf zal worden gebracht. Op grond van deze overwegingen lieten bei de sprekers op 't oogenblik stappen ach terwege om dit bedrijf te bevorderen. In afwachting van een algeheele her ziening van de minimum uurloonen van alle vakwerklieden, hebben de steenhou wers in de bestekken alvast 2 uur meer gegeven. De heer van Tol heeft feite lijk den stoot tot deze herziening gege ven. Door zijn voorstel, dat gevolgd werd door een amendement-Bosch, waren B. en W: op het denkbeeld gekomen of het niet wenschelijk zou zijn alle loonen te hersien. .Wetliogder Korevaa,r stelde in Smaak Hoe geheel ANDERS ;n Kracht in Geur in Kleur en hoeveel BETER dan alle andere goedkoope merken. 1 ..HWMI. iwibw" !.»11".' daarbij een principieel debat in vooruit zicht over de vraag, hoever de gemeente in deze quaestie mag gaan. Bij de rondvraag vernamen wij nog, dat een school voor zwakzinnigen in voor bereiding isXjammer genoeg is er een vol doend aantal zwakzinnige kinderen voor zoo'n school), terwijl B. en W. hun aandacht gevestigd houden op het nut, dat de school van de bioscoop kan hebben. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals te begrijpen is, was gister het Engelsche Lagerhuis, waar de tweede lezing der Kolenwet zou worden gehouden buitengewoon be zet Vooral was de reden hiervan het feit dat Balfour namens de oppositie ver werping van het wetsvoorstel zou voor stellen. Het was de eerste maal, dat Balfour sinds zijn aftreden als leider van de op positie weer aan de beraadslaging van het Huis zou deelnemen. Bij het voorstel tot verwerping van het wetsontwerp, zeide Balfour, dat niemand er door tevreden was gesteld, voor zoo ver het een oplossing van de moeilijkheid moest brengen. Het land had zich nooit tegenover een zoo ernstige crisis ge plaatst gezien. De regeering, die voor de bijzondere moeilijkheid stond er een eind aan te maken, had echter een wetsont werp ingediend, dat een andere zaak be handelde en een ander doel nastreefde. De regeering was daarom niet gerechtigd te beproeven dezen maatregel, die een reus achtige omwenteling beteekende, binnen een week door het Huis heen te drijven. De oppositie zou trachten het wetsont werp in tweede lezing te doen vallen, doch indien het wetsontwerp veilig door de tweede lezing heenkwam, zou zij haar best doen om de politiek van de regee ring een kans te geven. Spreker stelde daarop de verwerping van het wetsont werp voor op gronden van nationale staatkunde en beleid. Balfour's réde duidt aan, dat de oppo sitie in de verdere stadia van de behan deling van het wetsontwerp geen verzet zal bieden en dat het Hoogerhuis het ontwerp aan zal nemen. Asquith antwoordde, dat Balfour's re de in overeenstemming was met het kri tieke oogenblik, doch meende hij met het indienen van zijn voorstel tot verwer ping, dat een wetgeving niet noodzake lijk was, dan moest worden opgemerkt, dat zijn redevoering in 't geheel geen prac tische wenken inhield. De eerste minis ter ontkende, dat de regeering bezweken was voor een druk van een van beide zijden. Hij hield vol, dat de regeering vol strekt onpartijdig ten opzichte van beide partijen geweest was. De regeering had iederen vorm van overreding, argumen tatie, ondziliandc'.ing beproefd om de partijen tot een overeenkomst te bren gen. Wij zijn er niet in geslaagd en de stilstand in het bedryf houdt aan, zeide Asquith. Wij kunnen niet toelaten, dat de bevolking, de industrieën, het land ge brek lijden door den kolennood. Is wet geving daarvoor dan niet noodzakelijk? Spr. vroeg het Huis het wetsontwerp aan te nemen, niet als een deel van de blij vende wetgeving, doch als een voorloopig redmiddel, een tijdelijk hulpmiddel tot regeling van een bijzondere, onverwach te moeilijkheid. Her wetsontwerp was noodzakelijk, voordat verdere stappen ge daan zouden moeten worden, waarvan God verhoeden mocht, dat de noodzake lijkheid zou blijken. Uit de redevoeringen van de vertegen woordigers der mijnwerkers in het Lager huis bleek dat zij bij de bespreking der artikelen zullen aandringen op een mi nimumloon van 5 shilling, welke eisch de regeering, naar men verwacht, zal over nemen. inmiddels is het wetsontwerp in twee de lezing aangenomen met 384 tegen 225 stemmen. In andere mijnstreken volgt men het voorbeeld door de arbei ders in het Roerdistrict gegeven, niet. In Saksen en in Frankrijk breidt de sta king zich uit. Uit Wilkesbarre in Pennsylvanië wordt dd. eergisteren geseind, dat de onafhau- kelijke mijneigenaars bekend hebben ge maakt, dat zij bereid waren, de eisch en der mijnwerkers aan de anthracietmijnen in te willigen. En uit Cleveland in Ohio wordt dd. eer gisteren aan het Wolffbureau bericht, dat na een bijeenkomst van de eigenaars der mijnen van vette steenkool met de mijn werkers de voorzitter van het mijnwer- kersverbond heeft verklaard, dat de sta king aan genoemde mijnen, die 500.000 mijnwerkers zou omvatten, den len April moet beginnen ingeval de cischen der ar beiders niet ingewilligd werden. Volgens een telegram aan de Matin zou deze sta- kin al de mijnen van Ohio. Indiana en Illinois betreffen en moet zij twee we ken duren, opdat tijdens de onderhan delingen, die op dit oogenblik plaats heb ben naar aanleiding van de hernieuwing der collectieve contracten, de mijnwerkers grootere voordeelen zouden kunnen ver krijgen. Uit Tripolis komen nog steeds voor de Italianen slech te berichten. Volgens de Petit Marseiliais zijn twee Italiaansche regimenten den 13 Maart in een Turksche hinderlaag gevallen. De Italianen moesten zich trugtrekken met achterlating van talrijke dooden, mate rieel en schietvoorraad. De Arabieren hadden 150 dooden en gewonden. Voorts wordt melding gemaakt van een samenstroomen van Arabische scharen: bij Azizia waar ongeveer 50000 man bij een is. De spoorweg Tripolis-Ain Zara is in gebruik genomen, maar wegens de drukkende hitte, die dit jaar vroeger daa anders begonnen Js# moest eea groot go»

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1