89 OLD. 94 a,0. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. kanoniiieke recht, dat aan de bisschop pen „ad referendum" zal worden toege zonden. Namens de prelaten en de officieren van de cdelwacht wenschte Mgr. Ranuzzi den H. Vader geluk. 13e koning v a 11 Z we d e n is van pian kon vóór Paschen een reis te maken naar Zuid-Frankrijk Spm daar een;gen tijd te verblijven. f>e koning' zal waarschijn lijk in 'tgeheel drie weken in het bui tenland verblijven. lö antwoord op een verzoekschrift van C h i n v e s ch c vrouwen heeft de zgn. Nationale vergadering te Nanking Maandag een besluit genomen, waarbij het kiesrecht voor de vrouw in beginsel goedgekeurd, doch de toepassing uitge steld wordt tot een onbepaald tijdstip. De Engelsche ka nonnen fabriek van Vickers heeft een nieuw s n él v'u u r k a- non voer vliegtuigen en bestuur bare luchtschepen vervaardigd, dat zeer :ht moet zijn en zeer gemakkelijk te be- ulenen. De proefnemingen zouden zeer goed geslaagd zijn. Te Londen staakte gisteren het personeel van de Britsh Motor Cab Com pany, zijnde ongeveer elfhonderd man, over een loonkwestie; bovendien twee honderd taxibestuurders van andere maat schappijen. Over de Franseh-Spaansche onderhandelingen wordt uit Madrid aan de Petit Parisien gemeld, dat minister Ca- nalejas er op uit zou zijn een oplossing te vinden, die zonder Frankrijk's eischen ju hun geheel in te willigen, toch de beide standpunten wat dichter bij elkaar zou brengen. Zoo zou de Spaansche regeering niet langer weigeren om een stuk van de kust aan den Atlantischen oceaan aan Frankrijk af te staan, opdat dit land aldus toegang tot de zuidelijke zone zou ..qgen. Van de kosten die de Marok- kaansche onderneming mede brengt voor Frankrijk, voor zoover de mi litaire bezetting van Marokko betreft, geeft het rapport, dat gisteren bij de Ka mer is ingediend, een denkbeeld. Van het begin van 1907 af tot aan net eind van 1911 hebben die kosten 139 millioen 717.543 frank bedragen, over de vijf jaar als volgt verdeeld: 1907: 10,542.808 fr. 1908: 38,198,876 fr.; 1909: 16,711,025 fr. 1910- 11,775,484 fr.1911: 62,489,350 fr. Gistermorgen rukte te Straatsburg een vliegerballon yan de vestingtelegraaf van den kabel af en dreef in Z.W. rich ting weg. De staaitros die achter den ballon aansleepte, kwam in aanraking met een draad van een electrische gelei ding. Daardoor ontstond kortsluiting. De ballon vloog in brand en vief bij Bis- scheim naar beneden. De beide paSSa- prt pre ffp lnilpnanfc PlAvpr PnPnpmpr werden ernstig gewond. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijn zen te Venray, F. K. C. Timmermans van Abcoude, thans in dezelfde betrekking te Gramsbergen; te Zwolle jhr. G. J. van der Wijck, thans in dezelfde betrekking te Hengelo (O.); is ingetrokken de benoeming van den ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen C. J. Tielenius Kruythoff, te Har- melen, tot ontvanger derzelfde middelen te Twello, en is hij benoemd in-dezelfde betrekking te Terborg; eveneens de be noeming van J. J. van Heel, tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te 'Harmeien, en is hij bevestigd in zijn te genwoordige betrekking als onh anger te Coev orden is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Harmeien, G. Hemmes, thans jn dezelfde betrekking te 'SimpeSveld. Uit de Diamantnijverheid. Uit Amsterdam schrijft men aan de „N. Ct" De doorvoering van de besluiten van den Bondsraad, ten doel hebbend de be strijding van het „euvel" der „eigenwerk makerij", hangt in de practijk voor een zeer groot deeJ af van de vraag, or de fabriekseigenaren genegen zijn, de desbe treffende bepalingen te erkennen, nl. al dan niet zullen weigeren molens te verhu ren aan eigenwerkmakers, die niet zijn voorzien van de door den Bondsraad verstrekte kaart. Doen zij dit niet, dan kan de nieuwe re geling slechts strekken tot verderen bloei van het clandestinisme. Het verluidt -nu, dat althans een aantal fabriekseigenaren niet bij de toepassing van de niéuwe re- glementatie zullen medewerken, en te vens dat de Bondsraad eventueel daarop zal antwoorden met het prodameeren van de staking voor de „besmette" fabrie ken. Het is dus niet uitgesloten, dat de re geling van de eigenwerkmakerij een bron zal blijken te zijn van nieuwe oneenighe- den in de diamantindustrie. Gebrek aan kolen. De gemeentegasfabriek te 's-Hertogen- bosch heeft, naar de 's-H. Ct. meldt, den verbruikers te kennen gegeven dat de uiterste zuinigheid betracht moet worden. Van gemeentewege wordt sedert Zater dagavond de straatverlichting aanmerke lijk beperkt. Gebrek aan steenkolen is evenwel vooreerst niet te vreezen In verband met de steenkolenstaking jn Duitschland zijn van af Dinsdag j.l. bij de H. IJ. S. M. treinen vervallen, die speciaal voor het kolenvervoer ioopen. Zoo komen er thans niet meer dan 4 wagons kolen in Amsterdam binnen, ter wijl overigens in stillen tijd ongeveer 300 wagons kolen werden aangevoerd. Wanneer er voor Donderdag geen ver andering komt in de leverantie van steen kolen, dan zal, zoo wordt aan Het Volk gemeld, Zaterdag weer een oven aan de gasfabriek te Delft gedoofd worden. Dit is dan de derde van de vijf. Alle middelen zijn goed. „De heer Henri Polak, d e man van de „moderne vakbeweging" schrijft in het „Weekblad van den Diamantbewerkers- bond" De solidariteits-staking en de zoo genaamde besmettings-theorie worden door de „moderne" vakbeweging niet afgekeurd, niet verworpen, doch, waar noodig, toegepast Wij zijn geen dogmatici, wij „mo derne" vakvereenigingsmannen. Alle middelen zijn ons goed in den indus- triëelen strijdwij stellen slechts deze voorwaarde, dat zij doelmatig zijn, de machtspositie der organisatie te ver sterken en de machtsvorming van het proletariaat bevorderen. Alle middelen zijn goed mits er voor deel mee kan behaald worden. Dat is inderdaad de consequentie van de klassenstrijdleer. Behoeft het goed recht van een zelf standige Christelijke vakorganisatie nog verdediging KORTE KRONIEK. De Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren hield gisteren te Utrecht eene buitengewone algemcene vergadering. In een adres, dat in het begin van 1911 de Tweede Kamer bereikte, heeft de Vereeniging van Broodbakkerspa troons uit de luxe-, gemengde en midden bedrijven in vijf conclusion de hoofdbe zwaren neergelegd, die bij haar tegen "het ontwcrp-Bakkersvvet bestonden. Gisteren is te Zaandam in de vaca ture-Kat (district 1) met 471 van de 922 uitgebrachte geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer D. R. van der Laan (S.D.A.P.) Thans hebben zes sociaal-democraten in den Raad zitting. Door verschillende werklieden-ver tegenwoordigers en werklieden-bestuurs leden van het onderling ziekenfonds van de werklieden der Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieei te Amsterdam is naar de „Tel." me dedeelt, aan de Tweede Kamer 'n adres gericht, waarin zij, naar aanleiding van de aanhangige ziekteverzekeringsont- werpen net verzoek richten om hun eigen „ziekenkas" te blijven behouden. In een vergadering van de piaatse- Wjl-o ofrlpoltngf1. vinfipil D K.Kond ïfl" gemeentewerklieden te Nijmegen is, na dat de bondssecretaris de heer Beckering, uit Amsterdam, het woord had gevoerd, een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de rninimum-loonen der gemeentewerklieden aldaar, zullen ze vol doende zijn, met f 2 dienen re worden verhoogd. Deze motie zal bij den raad worden ingezonden. Het aantal werklieden, aangesloten bij organisaties, welke zich tegen de staking van de bouwvakarbeiders te Amsterdam verzet hebben, bedraagt naar schatting een tiental procent van het totaal aantal arbeiders in het bouw bedrijf. Zij vormen het geringe deel, dat aan het werk is gebleven. De stakers maken, zonder ongeregeldheden te ver oorzaken, wandelingen door de stad, pogingen aanwendend de werkwilligen tot het stopzetten van hun werkzaam heden over te halen. LEIDEN, 20 Maart. Een betooging voor de sociale wetten en het tarief. Op uitnoodiging van het werklieden verbond Patrimonium trad gisteravond voor een stampvolle Graanbeurszaal als spreker op de heer C. Smeenk, hoofd redacteur van het „Arnh. Dagblad" met het onderwerpDe invaliditeits- en ouderdomsverzekering in verband met de Tariefwet. Na kortelings op het ontwerp Ziek tewet te hebben gewezen, dat spr. be schouwt als een grondslag, waarop ver der kan worden gebouwd, betoogt spr., dat met het oog op den toesftand, waar in de meeste arbeiders verkeeren, de in validiteits- en ouderdomsverzekering van veel grooter beteekenis is. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat ultra-democra tische elementen samengaan met conser vatieven ter bestrijding van Minister Tal- ma en daarom is het zaak het goed recht der verplichte verzekering tegenover de arbeiders duidelijk te maken. De Staats- pensioneering besprekend, zet spr. uit voerig uiteen, dat de leuze wel mooi is, maar dat het stelsel het fundament van het recht mist. 't Is Staatsarmenzorg. Voor pensioen moet een dienstbetrekking bestaan tusschen pensioen-gever en pen sioen-ontvanger. De arbeiders zijn geen ambtenaren van de Overheid en kan dus die Overheid geen pensioen aan hen uit- kee-ren. Want pensioen is niets anders dan uitgesteld loon, dat door het be drijf moet worden opgebracht, omdat het geld voor het levensonderhoud der ar beiders uit den arbeid moet voorkomen en geen deel der economische lasten van het bedrijf op de schatkist mogen worden afgewenteld. Er moet vastgehou den worden aan den regel, dat de Over heid niet heeïr te doen wat der JViaat- schappij is. Spr. verdedigt daarna het beginsel der verplichte verzekering en meent met een beroep op prof. Treub, dat premiebetaling wel mogelijk is. Hij weerlegt de bewering, dat het bedrijf de lasten van de verzekering niet kan dra gen Er moet voorts verband bestaan tusschen premie en rente, wil men ten minste niet in Staatsarmenzorg verval len. De internationale concurrentie kan. geen krachtig argument tegen ue sociale verzekering wezen, omdat andere landen eveneens sociale wetten hebben, terwiji de tariefwet aan zwakke industrie steun zal verleenen. De Soc. Dem. partij in Frankrijk heeft zich onder leiding van Jaurès tegen Staatspensioen en vóór verzekering uitgesproken, terwiji in Duitschland en Oostenrijk de socialisten ook voor verplichte verzekering zijn. Naast principieele bezwaren bestaan te gen Staatspensioen ook pracüséhe, voor al van financieel en aard, hetgeen spr. breedvoerig toelicht. Verplichte verzeke ring geeft den arbeiders recht op pen sioen, terwijl het sparen door het ont- werp-Talma wordt aangemoedigd, om dat het de gelegenheid openstelt tot vrijwillige verzekering boven het be drag, waartoe men verplicht is. Met een beroep op Duitschland illustreert spr. dat de invaliditeitswet de meest belang rijke is, omdat door de industrie vele arbeiders invalide worden. Spr. zou wen- schen, dat de rente-uikeeringen hooger waren, doch het is een eerste stap en later kan men verder gaan. Met ver schillende cijfers illustreert spr. de uit werking der' vvet-Talma. Hij komt op tegen het verwijt van Staastssocialisme en gelooft, dat alle krachten geconcen treerd moeten worden om de wet vóór juni 1913 in werking te doen tre den, zoodat partieele regelingen als be doeld bij de motie-Troelstra zijn af te keuren. De tariefwet wordt vervolgens door spr. uitvoerig toegelicht en verdedigd, waarbij spr. zich tegen meelrechten ver klaarde, omdat hij vreest dat zij den broodprijs kunnen verhoogen. Men moet door een oordeelkundige wijziging de belangen der industrie behartigen en zor gen dat het Nederl. kapitaal niet naar het buitenland gaat. Een eigenlijke vrijhan del bestaat er in Holland niet. Wij heb ben reeds een tarief, dat 14 millioen op brengt, minister Kolkman wil nu de op brengst verhoogen tot 25 millioen. De liberalen hebben geheel eenzijdig den handel bevoordeeld en de industrie ver waarloosd. Met een opwekking tot steun-van het Christelijk Ministerie en tot socialen ac tie, omdat de sociale beweging van de grootste beteekenis is voor ons volk en vcvor hei -4£odcT besloot spr onder langdurig applaus zijn uitstekend gedocumenteerde lezing. Aan het debat werd deelgenomen al lereerst door den heer Korver, van Rot terdam, die zich aandiende als afge vaardigde van het antï-tari ef w et comité en dus de tariefwet bestreed, daarbij me dedeelend, dat het geld voor de annon- ce's in de dagbladen hoofdzakelijk dooi de Ned. Stoomvaartmaatschappijen is ge fourneerd. Spr. constateerde met nadruk dat de tariefwet geen partijkwestie, doch een zaak van economie is. De heer Ma- nasse, verslaggever van het „Handels blad" te Amsterdam, diende zich aan als oud-liberaal en beval vrijwillige ouderdomsverzekering aan. De heer van Ros sum Du Chattel van hier was te gen het tarief. De heer Wijnkoop, de bekende S. D. P.er debater, hield een pleitrede voor zijn eigen partij en meen de, dat men zich van het klassestand punt der arbeiders moest verzetten tegen de wetten Talma en volledig staatspen sioen moest eischen, terwijl de heer de Visser van hier de üitkeering te laag vond. De inleider beantwoordde de deba ters op alle punten, er o.a. op wijzen de, dat de linkerzijde de tariefkwestie heeft verpolitiekt. Spr^ slaagde er in de aangevoerde argumenten te weerleggen en werd meermalen in zijn repliek door applaus onderbroken. Te 12 uur werd de vergaderingmet gebed gesloten. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van de Leidsche broodfabriek (G. J. de Caspariswerden goedgekeurd dé rekening en verantwoor ding, balans en winst- en verliesreke ning over 1911 en werd het dividend over dat vereenigingsjaar vastgesteld op 101/2 pC't. (Het vorig jaar 113,4 pCt.) In den Vergulden Turk heeft de Ver eeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps haar jaarvergade ring gehouden onder leiding van den heer J. A. van Hamel. Het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer J. H. van Waver en, meldt, dat het aantal muzikanten, leerlingen inbegre pen 35 bedroeg Er werden de gebruike lijke concerten gegeven in het van de Werffpark, op de Beestenmarkt en de Korenbeurs, terwijl ook vier maal in Mu sis Sacrum werd geconcerteerd. Den bur gemeester werd het beschermheerschap aangeboden en den heer C. N. Krantz het eere-Üdmaatscnap. De ontvangsten bedroegen met het Subsidie van de ge meente ad f4000 f7332,50. ROÖJY1SCHE AGENDA. Donderdag, 6 uur en 81/2 -iur 's avonds, Bondsgehouw Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Wel- eerw. Pater J. G. Tesser. Onderwerp: Bloemen en Insecten. GOUDA. Na oplossing der typografen- staking bij de firma A. Brinkman en Zoon, uitgeefster der Goudsche Courant te Gouda, is aldaar een nieuwe staking uitgebroken bij de N. V. Drukkerij v/h Koch en Knuttel. Daar de directie dezer vennootschap niet is ingegaan op de door de typografen gestelde eischen van afschaffing van con trole en van premiewerk, benevens van toonsverhooging, hebben gistermorgen te halftien ca. 80 man den arbeid neerge legd; 7 typografen zijn nog aan den ar beid gegaan. Eergisteravond is door de typografen een vergadering belegd, waarin men niet tot eenstemmigheid kon komen, waar door door allen hedenmorgen even na 7 uur de arbeid is aangevangen. In het schaftuur zijn de werkwilligen overgehaald oin tot staking over G gaan. Het Stbl. no. 103 bevat een Kon. besluit van den 12en dezer, tot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart ter beveiliging van de beweegbare spoor wegbrug over de Gouwe bij Gouda in den Staatsspoorweg van Utrecht naar Rotterdam. H1LLEGOM. Aan de Hillegomsche Houthandel had gisteren op de zaagfa- briek een ernstig ongeval plaats. De vo lontair P. van Kralingen van Haarlem geraakte met zijn rechterhand onder de zaagmachine zoodat 3 vingers totaal af gereten werden en de vierde ook wel moet worden gemist. Dr. j. H. der Weduwen verleende de eerste geneeskundige hulp. Voor ver dere hulp moest hjj naar het ziekenhuis te Haarlem. KATWIJK. Donderdag 20 Maart. n.m. 8 uur, vergadert in hotel „De Roskam" de afdeeling Katwijk der Algemcene Ver. voor Bloembollencultuur. Punten van be handeling zijn 0. a. Jaarverslag, Rek. en verantw., verkiezing bestuursleden, ver kiezing afgevaardigden, verloting. NOORDWJJKERHOUT. Als een groote bijzonderheid kunnen wij melden dat bij den heer P. Heemskerk Jr. al hier, de aardappels genaamd „Duc of York" reeds op regel boven den grond staan. Met ingang van 1 April a.s. is tot onderwijzeres aan de bijzondere school „De Voorzienigheid" benoemd Mej. G. L. Mouwen. In café „Het Wapen van Noord- wijkerhout" vergaderde gisteravond ue afdeeling Noordwijkerhout van Bloem bollencultuur* De Voorzitter opende de bijeenkomst niet een welkomstwoord tot alle aanwe zigen, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. P. van den Berg Jzn. wordt als lid aan genomen. Ingekomen is .een brief van het Hoofd bestuur, om eenige personen aan te wij zen, die gegevens willen verzamc'en voor een eventueel op te maken statistiek van bolgewassen. De behandeling hiervan wordt tot eer, volgende vergadering uit gesteld. Tot afgevaardigde naar de algemeen vergadering wordt benoemd de heer N. Mooijman, tot diens plaatsvervanger de heer N. C. van der Zalm. Bij de bespreking van den beschrij vingsbrief wordt stilgestaan bij het punt betreffende .een te houden tentoonstel ling in December 1912. Hierop is een amendement ingediend, strekkende tot toelating op deze tentoonstelling ook van het publiek. De heer Mooijman vindt het beter een tentoonstelling te houden alleen toegankelijk voor de leden, om dat de ruimte bij zulk een tentoonstel ling te beperkt is en zij ook alleen voor kweekers van belang is. Over het punt Bloembollenveiling wor den lange discussies gevoerd, waarna wordt besloten dat het Bestuur een ver gadering zal uitschrijven voor de vei lingscommissie. Na afloop bracht de Voorzitter den leden dank voor hunne opkomst en ging men over tot hei houden van eene verlo ting. RIJNSBURG. In de gisteren gehou den gemeenteraadszitting is besloten aan den gemeenteveldwachter een gratificatie van 25 gulden te geven. Bij de rondvraag, die daarop reeds plaats heeft, vraagt een der leden, of de Brouwersteeg en het gedeelte van den weg bij den heer Schoneveld e.a. zoo moet blijven liggen. Het is gewoon totaal onbegaanbaar voor de menschen. De voorzitter zegt dat er plannen be- staan voor nieuwe bestrating: daar, zoo als ook voor de Koestraat. Men zal zien hoever men met de leening kan komen. Spr. is echter niet voldaan en vraagt of de menschen zoo lang met dien on houdbare» toestand tevreden moeten zijn. De Voorzitter zegt daarop tijdelijke voorziening toe. Daarna wordt gesproken over het al of niet zich aansluiten bij den keuringsdienst van Leiden. Op voorstel van den voor zitter wordt besloten te wachten, totdat Leiden met een aanbod zal komen. Op een vraag van den heer van Gugten deelt de voorzitter mede, dat de puin, die nu aan den Vliet ljgr, bestemd is voor den Noördwijkschen weg. VOORSCHOTEN. Gp het bouwter rein nabij Beerestein zullen door den heer A. Furion vijf heerenhuizen worden ge bouwd. WARMOND. De Raad vergadert mor gen, Donderdag 20 Maart. De agenda behelstcomptabiliteitsbesluiten, vast stelling kohier Hondenbelasting en dito Hoofdei. Omslag over 1912. Ingezonden Mededeelingen. a 30 cents per regel. DIRECTE LEVERING. Ons model GRONINGEN met rem men en origineele Sturmey-Archer drie- versnellingsnaaf kost thans; voor HEEREN. voor DAMES. De nieuwe geïllustreerde prijscourant is verschenen en op aanvrage ver krijgbaar. F0NGERS-F1LIAAL (1494) BREESTRAAT 86. Gemeenteraad van Hillepm Gistermorgen vergaderde de Raad de zer gemeente. Voorzitter, de lieer D. Wenthólt, burgemeester. Afwezig met kennisgeving H A. van Waveren-Oost duin. Verder nog de "hcèreri R. A. van der Schut en Jolis. Guldemend. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad, met algemcene stemmen de firma René Schoo en Co.. vrijstelling te geven van de verbodsbepaling in art. 39, sub. 1 der Bouwverordening voor het bouwen van een kantoor met bollenschuur en overdekte pakplaats. Op een verzoek van den heer Dr. L. H. H. Hanrath, tot vernietiging van hét raadsbesluit van 22 Dec. 1911 eu hem alsnog toegang tot zijne woning te wil len verleenen door cle paaltjes iri de Six- laan ongeveer 40 M noord.xvaarts te ver plaatsen en een ongeveer rechten weg te maken naar de Sixlaan praeadviseert de meerderheid van B. en \V. afwijzend le beschikken, terwijl wethouder D. Lom- merse het verzoek wil inwilligen. De heer Jqhs. Guldemonu komt bij de behandeling van dit punt ter vergadering Na uitvoerige discussies besluit de raad met 8 tegen 3 stemmen tot goedgunstige beschikking, tegen stemmen de hevren Guldemond, G. Veldh. van Zanten en H. Veldh. van .Zanten. Achtereenvolgens wordi met algemee ne stemmen besloten tót inwilliging van het verzoek van Lammens, zijn houten hek voor de rooilijn door een ijzeren te mogen vervangen, en van het ver zoek van de Coöperatieve Bakkerij en verbruikvereeniging „Onderling Belang" tot het aangeven der rooilijn* voor de aan te leggen straat op „De Krocht" in over eenstemming met het door de eigenaren der Krocht ingediende plan. De nieuwe stra-at zal worden aangeduid onder den naam „Eerste Krochtstraat." Vastgesteld wordt hei kohier van de Straat en 'Rioolbelasting, dienst 1912, tot een bedrag van f 3665.79. De bij aanvullingsagenda geconvo ceerde punten: Bouwplan een er werk manswoning der firma van Zanten op haar terrein aan Loos ter weg I en ecu bouwplan var. o arbeiderswoningen door H. E. A. Schiipzand aan de Amcrika straat, worden met algemcene stemmen goedgekeurd. Bij' de rondvraag brengt de heer Gul demond de noodzakelijkheid eener keu ringsdienst ter sprake. De voorzitter antwoordt dat hij in be sloten vergadering daaromtrent aan den Raad mededeeüng zal doen Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Kwakel den Weleerwaarden lieer J.J. G. Hafkenscheidt, en tot pastoor te De Cocksdorp den Wel eerwaarden heer W. F. Roozen die kape laan was te Amsterdam (H. Catrina). Maandag overleed te Linne (L.) in den ouderdom van 46 jaren de Zeereerw. heer E. H. S. Indemans, pastoor dier parochie. Sport. R.K. Sportvereeniging. Te 's Gravenliage is op 10 Maart een R. K. Sportvereeniging opgericht, „Graaf Willem II" genaamd, en Zondag heeft deze vereeniging reeds haar eerste ver gadering gehouden, bijgewoond door een groot aantal sportlievende jongelui. Op die vergadering werd besloten de bis schoppelijke en koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. De voorzitter lichtte uitvoerig het doel der vereeniging toe. Allereerst wil deze vereeniging het voetbalspel in de Resi dentie onder de R. K. jongelui bevorderen en wel, volgens den wensch der kerke lijke Overheden, in een R. K. vereeni ging. Deze is voorts opgericht tot bevor dering der Zondagsrust en tot tegengaan van het ni et-bijwon en der godsdienst oefeningen. Neutrale vereenigingen toch houden haar oefeningen en wedstrijden bijna altijd des Zondags in den voor middag. L>e oefeningen dezer R. K. ver eeniging beginnen te 1 uur. Door tal van bepalingen wil zij, haar sportlievend doel bevorderen, den Roomschen geest onder de jongelieden wakker schudden en be waren. Naast deze vereeniging zal waarschijn lijk dezer dagen ook een R. K. dames- hockey- en korfbalclub worden opgericht. Wanneer krijgt Leiden zijn R. K. Sportvereeniging? Hls noodig.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2