BUITENLAND. 3e Jaargang, No. 744. 3)e &zicbelve ©ou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/t cent> met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 20 Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.73, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Klompen wel, diamanten niet belast Meermalen hebben wij uiteengezet, dat <fe herziening van de tariefwet o. a. uit gaat van deze twee gedachtenhoogere belasting op de wcelde-artikelen, dan op de gewone levensmiddelen hoogere be lasting op de goederen, die ook onze eigen industrie kan leveren, dan op die, .welke wij van iiet buitenland moeten betrekken. Eu nu heeft zoowaar het jinti-tarief- .wet-comité uitgevonden, dat de klompen ,wei belast zullen worden, de diamanten niet Belasting voor de lagere, vrijstelling- voor de hoogere standen Laten zij nu eens eerlijk zijn, en na gaan, waarom de klompen wel belast zijn en de diamciiten niet. Die reden vinden wij in de andere gedachte, die den minister heeft geleid bij zijn wet. De klompen worden belast om onze eigen industrie te beschermen, om hier geen overproductie te krijgen van min der-waardige producten uit" het buiten land, speciaal uit België. En wat zou onze diamant-industrie aanvangen, als de onbewerkte diamant, die wij uit het buitenland moeten betrek ken, belast werd. Hoe zou zij de concur rentie kunpen voitiouden? En daar de invoer van bewerkte diamant toch niet groot is, is de belasting daarop nutteloos en ongegrond. Men ziet du.; e;:r, hoe men met groo te woorden zieltjes tracht te vangen in liet anti-tariefwet-iiatt"! Bekentenis van onmacht. De oud-minister De Meester, die zich op het politiek terrein nooit recht thuis heeft gevoeld, bleek in een bijdrage voor het „Vrijzinnig maandblad van de ver- eeuiging van Jonge Vrijzinnigen" te Hel der die titel-is vrijzinnig genoeg 1 van meening, dat de leuze: „tegen de re actie en vóór een grondwetsherziening in vrijzinnigen gec t", voldoende is om de linker concentratie over heel de Unie te voltrekken. De Haagsclie correspondent der Zut- fensche Courant betwijfelt dit even wel sterk, omdat hij de vrij-liberalen niet vertrouwt. Die hebben z. i. zulke onaan- geuaam-zonderüug'-af wijkende meenin gen omtrent „reactie" en „vrijzinnigen geest". In den brcede zet hij dit uiteen er verzucht dan ten slotte: Nog eens, wij' verwerpen het denk beeld van concentratie niet absoluut; wij hebben reeds in vorige corres pondenties betoogd, dat dc fijd om dc tactiek te bepalen nog niet is aan gebroken. Maar thans mag noch kan dc Liberale Unie de hand naar de vrij liberalen uitsteken, zij zoude niet al- leen haar beginselen, zij zoude allicht zich zelve er mee wegdoezelen. Zeker, er gaan voor concentratie stemmen op. Maar ook wij zijn in ge legenheid vele liberalen te spreken en wij zijn op grond van onze persoon lijke ervaring overtuigd, dat in bree- den kring onder de liberale kiezers het der Unie plicht wordt geacht, thans mee te werken aan een eerlijke po ging, het algemeen kiesrecht te ver wezenlijken. Werd die ernstige wil verlamd, die leuze prijsgegeven, het zou in vele kringen van ons volk een teleurstelling baren, die slechts den socialisten voordeel en den clericalen geen nadeel zoude opleveren. Het zou onverschilligheid kweeken voor de eigen zaak, den indruk wekken alsof 'de leiders dier partij tevreden zijn «net een „parions en toujours, n'v pensons jamais Is dat niet grappig? Deze corr. moet zelf erkennen, dat de linkerzijde wel kan praten over wat tot eenheid zou kunnen voeren, maat er niet over kan denken, op die basis eenheid na te streven, want als de hec- ten gaan denken, dan raken ze mijlen, van elkander af. Eu dat... zou „den so cialisten voordeel, den clericalen geen „nadeel opleveren Hebt ge ooit jammeriijker bekentenis van politieke onmacht zien afleggen? 't Is om er medelijden mede te hebben jen daarom willen we dien treurenden joorr. een troostgrond aanbieden. (je.aqhte briefschrijver, er is één ding, waarover uw vrienden en geestverwan ten onophoudelijk denken èn praten, n,.l. hun anti-clericalisme. Als het in hun kraam te pas komt, ontkennen zij wel, dat daarin hun eenige saamtrekkings kracht huist, doch laat u daardoor niet om den tuin leiden, 't Is tóch zoo. Na tuurlijk zet de rechter concentratie zich daartegenover onverzettelijk schrap, zoo dat het zalfje, hetwelk wij u op de poli tieke wonde smeren, wel iets bijtends heeft, maar zachte heelmeesters.... dat weet u, nietwaar Ga ijverig voort, waar de corr,, uw medestanders op hun fei te! ijke onmacht tot samenwerking te wij zen en ge opent hun meer en meer de 'pogen voor de alleen-heilbrengende leer van het anti-clericalisme. Voor de oogen van rechts behoeft u niet bezorgd te we zen: wij zien de linker concentratie best aankomen en haar tegen ons gericht front behoedt ons voor vermindering in waak zaamheid. V A's twee hetzelfde doen. Men herinnert zich, liioe minachtend de firma Vrijzinnigheid en Co. (dc S. D. A. P. behoort tot de alles behalve stille vennooten) zich pleegt uit te la/ten over het R. K. Vereenigiugsleven in zijn ver schillende uitingen. Dat is „scheurmakerij", „benepen heid", „zich onnoodig opsluiten in een eigen kringetje" enz. enz. Wanneer we echter dc maatschappij eens overzien, aanschouwen we op me nig gebied hetzelfde. Vereenigen niet de socialisten zich in allerlei corporaties, wier doel gymnastiek b.v. en zingen en fietsen met het rood-wezen niets te maken heeft Welnu: wordt zulks dan ook klein- geestheid genoemd in de bladen van bovengenoemde firma of gekenschetst als lakenswaardig zich afscheiden van de samenleving? Weineendat roode samenwerken heet beginselvastheid en een begrijpe lijke uiting van het streven om de maat schappij zooveel mogelijk te versocialis- tigen. En nu nog een arider voorbeeld. Heb ben niet de Israëlieten insgelijks hunne vereenigingen op velerlei gebied Be oefenen zij b.v. te Amsterdam niet op propagandistische wijze de tooneelspeel- ïcunst met speciaal voor hen geschreven stukken? Werd niet te Londen in Whitechapel zoo juist een speciaal Joodsche schouwburg gebouwd. Hoe is van een en ander de ontvangst bij de firma Vrijzinnigheid en Co? Wel: zoo sympathiek mogelijk, 'tZijn uitingen van een krachtig bevorderen en opbloeien van het begrip der Joodsche saamhorigheid. We zullen dit niet tegenspreken. Maar wel willen we vragenwaarom mogen de Roomschen dan niet onverlet hetzelfde doen Mogen wij geen saam horigheid koesteren? Mogen wij er niet naar streven de maatschappij van onze beginselen te doordringen O, als twee hetzelfde doen is dat nog lang niet altijd hetzelfde in de oogen van wie door- partijbriüen of beslagen glazen zien. Reden te meer voor onze wakkere ver- eenigingsmannen om zich aan dergelijke eritiek niet te storen. Bij de bladen der firma Vrijzinnigheid en Co. hebben niet wij onze vennooten maar wel de Israë lieten en socialisten. ALGEMEEN OVERZICHT. De mijnwerkers in verschillende lan den beginnen reeds genoeg te krijgen van de staking die alle reservefondsen verslindt. In het Roergebied is dan ook de staking opgeheven bij besluit van de drie stakende vereeni gingen. Zij hadden ingezien dat verder staken volkomen nutteloos was en men het niet langer vol kon houden. Uit andere streken echter komen be richten van, hoewel onbelangrijke uit breidingen. Ook in Engeland hoopt men hartelijk op een goede oplossing. Het bestuur van het Mijnwerkersverbond heeft verklaard „Wij wenschen dc mannen zoo spoedig mogelijk weer aan het .werk te heb ben, en als het wetsontwerp ons bevre digt, zal het niet lang meer duren. Voor spellen kan men natuurlijk niet, wat het verbond Woensdag op zijn vergadering zal doen, maar, zelfs als het besluit, on der de mijnwerkers een stemming te hou den, zal het werk inmiddels worden her vat, onder beding, dat het minimum loon zal gelden van den dag dat zij weer aan het werk gaan af Met de bijeenkomsten in de verschillende streken kan natuur lijk wel een maand heengaan." Men begrijpt, dat ook daar het steeds nijpende gebrek niet weinig tot die stemming heeft meegewerkt. Een blad heeft uitgerekend dat de mijnwerkers tot Zaterdag, bijeengeno men, een verlies van pl.m. 1,250,000 p.St. en de werkeloos geworden arbei ders in de voornaamste andere bedrijven een verlies van 1,325,000 p.St. aan loon hebben geleden. Intusschen is gister door Asquith in het Lagerhuis de kolenwet ingediend. Hij zeide daarbij het ont werp met grooten en ongeveinsden te genzin in te dienen, doch een snelle afhandeling was in het belang van het land volstrekt noodzakelijk en de regee ring had haar toevlucht tot de wetgeving slechts genomen, toen alle hoop op een schikking door overeenkomst vervlogen was. Na de door de regeering met be trekking tot de onderhandelingen ge volgde politiek verdedigd te hebben, leg de de eerste minister de bepalingen van de wet uit, volgens welke aan onder den grond werkende arbeiders een minimum loon toegekend zal worden. Dit loon zou betaalbaar zijn vanaf het oogenblik, dat de mannen den arbeid weer opgevat hebben en het zou door districtsraden vastgesteld worden. Deze districtsraden zouden regeif^vy^tstelJen.om de regel matigheid en resultaten van het werk te verzekeren. Hoewel de werkman het recht zou krijgen den werkgever tot uit betaling van Ipon in rechten te vervol gen, zou de werkman'geen recht hebben op het minimum-loon, tenzij hij zich aan die regels gehouden had. Het wetsont werp schreef geen boeten voor een van beide partijen voor. De werkgever moest den onder den grond werkenden arbei der een loon betalen, dat niet beneden het in overeenstemming met de bepalin gen van liet wetsontwerp vastgestelde loon mocht blijven, doch het ontwerp dwong den mijneigenaar niet zijn mijn open te stellen en den werkman niet in, de mijn neer te dalen. Voor geen van beide partijen zou er dwang bestaan. Het wetsontwerp is ook een tijdelijke maat regel voor 3 jaarspreker hoopte en verwachtte, dat hij afdoende zou zijn. Dat was al wat op het oogenblik van lief parlement gevergd werd. Het parlement zou door het nemen van dezen maatregel sterk staan, anders zou het, wat de he mel verhoeden mocht, gedwongen wor den andere en afwijkende maatregelen te nemen om 'de industrieën en het volk tegen verlamming van zijn leven en ge brek te vrijwaren. Naar het heet zal de arbeiderspartij vóór de wet, die haar Maandag is voor gelegd, stemmen. De Duitsche politiek geeft weer tot veel onrust en gissingen aanleiding. Het schijnt dat de val van Wermuth nog door andere gevolgd zal worden. Het gerucht loopt nl. dat von Beth- mann HolIweg zou aftreden en dat ook von Kiderlen-Wachter niet lang meer op zijn post zou blijven. Deze geruchten brachten een onrustige stemming die nog verergerd werd door het bericht dat de Keizer zijn reis naar Korfoe uitgesteld had. Echter heeft, zoo meldt de „Lokal Anz.", het bureau van den hofmaarschalk gistermiddag weer bevel heeft gekregen de toebereidselen voor het vertrék van den Keizer, clat dan toch Vrijdag nog zou plaats vinden, door te zetten. De bladen houden zich nog bezrg met de vraag, wat de reden geweest is van het verrassende bevel van den Keizer. Uit een bezoek aan von Tirpitz meende men eerst te moeten opmaken, dat helt in verband met de rede van Clhurcill (waarover hieronder) stond, maar nu blijkt, dat de staatssecretaris van marine gisteren jarig was en dat keizer Wil helm hem 'dan altijd een bezoek brengt. Het meest waarschijnlijke is dus, dat de lastige toestanden in de binnenlan.dsclie politiek de eigenlijke oorzaak zijn en de rede van Churchill slechts in zooverre, als zij er toe bijdraagt, deze moeilijk heden te vergrooten. Het „Berl. Tagebl." meent, dat er verschil van meening is tusscheu den rijkskanselier cn het departe ment van buitenl. zaken eenerzijds en den staatssecretaris van marine anderzijds. Von Bethmann Hollweg en von Kiderlen- Wachter, die een betere verstandhouding met Engeland wenschen, zouden geneigd zijn Churchill's rede gunstig op te vat ten, terwijl het departement van marine van andere meening is en de versterking van de vloot verlangt. Maar al was de Keizer gister ook bij von Tirpitz oin hem geluk te wenschen, toch zal hlij de gelegenheid wel gebruikt hebben om Churchill's rede ernstig te beespreken. AAen moet daarbij in aanmerking nemen, dat v. Tirpitz zeer veel invloed heeft op den Keizer en als een van de ernstige candidaten voor het rijkskanselierschap beschouwd wordt. De „National Zeitung" meldt nog het volgende: „Naar wij uit hofkringen ver nemen, is reeds Zondag tot het uitstel van de reis besloten. De redenen daar voor zijn enkel en alleen in den toestand van de biunenlandsche politiek te zoe ken. Dit wordt ons bevestigd door een zeer hooggeplaatst rijksambtenaar, die verklaarde, dat de toestand buitenge woon netelig was. Niet slechts in parle mentaire kringen, maar ook in diploma tieke kringen noemt men den staats secretaris van marine vou Tirpitz als eventueele opvolger van von Bethmann Hollweg, terwijl invloedrijke persoon lijkheden in de omgeving van den Keizer hem den Duitschen gezant te Washing ton, graaf Bernstorff, als opvolger van von Kiderlen-Wachter aanbevelen. Dat Freinerr von Stumm, het hoofd van de politieke afdeeiing in buitenlandsche za ken, staatssecretaris worden zou, kan men nis uitgesloten toeschouwen. Men acht het echter zeer waarschijnlijk, on danks alle tegenspraak, dat hij gezant in den Haag wordt om dichter bij Londeii te zijn." Wat.de rede van minister Churchill betreft, dat was een uitvoerige en open hartige verklaring met betrekking tot de positie van Engeland en Duitschland als zeemogendheid. Indien, zoo verklaarde hij, wij nu, zoo als het geval schijnt te zullen zijn, tegen over een vermeerdering van het Duitsche bouwplan met 2 schepen in de eerstvol gende 6 jaren staan, dan zouden wij die vermeerdering beantwoorden met een evenredig grootere vermeerdering, die ons overwicht handhaaft, door 4 nieuwe schepen binnen dezelfde periode te bou wen. Wij zouden den aanbouw daarvan echter over de 6 jaren verdeelen, zooals dat ons het meest geschikt voorkomt. Laat mij er evenwel tevens op wijzen, dat een vertraging of vermindering van het Duitsche plan van aanbouw binnen zekere grenzen hier, zoodra daarvan blijkt eveneens onverwijld gevolgd zal worden door ruiine, daaraan evenredige vermin deringen. Indien Duitschland bv. zou wenschen één of zelfs, twee van zijn jaar- lijksche contingenten te laten vervallen en zijn geld in eigen zak te houden, ten einde zijn volk werk te verschaffen en eigen welvaart tot ontwikkeling te bren gen, dan zouden wij dadelijk onze daar mede overeenkomende contingenten la ten vervallen, indien zich elders geen ge vaarlijke uitbreiding voordoet. Elke ver traging in den aanbouw van de zijde van Duitschland zou natuurlijk van onze zij de op grootere schaal gevolgd worden, ook hier binnen zekere grenzen echter, omdat wij tot zekere hoogte met het bouwplan van andere mogendheden re kening moeten houden. Doch stel het geval, dat Duitschland en Engeland in het komende jaar, het eerste rijk geen 3, het laatste rijk geen 5 schepen zou bou wen om een schoone bladzijde te begin nen in het boek van wantrouwen tusschen de volkeren, stel dus dat Duitschland dan geen schepen zou bouwen, dan zou het zich tusschen de 6 en 7 millioen pd. sterling besparen. Doch dat is niet alles. Wij zouden aan onze schepen niet be ginnen, voordat Duitschland met de zijne was aangevangen. De 3 schepen, die het niet op stapel gezex zou hebben, zouden automatisch niet minder dau 5 mogelijke Engelsche opperdreadnoughts buiten ge vecht stellen, wat meer is, dan zij zouden kunnen hopen in geval van oorlog te doen De niet-rechtstreeksche resultaten van één enkel jaar zelfs zouden niet te overzien zijn. Niet alleen voor twee groote broe dervolken. doch voor de geheelé wereld van arbeidende menschen, zouden zij on metelijk zijn mei betrekking tot hun hoop en opgewektheid. De Duitsqhers zullen in macht ter zee door geen vermeerdering van hun vloot winnen en zij zullen even min verliezen door verminderingen op den grondslag, dien ik aangegeven heb. Hier dus heeft men een geheel duidelijk plan van regeling, waardoor zonder over en weer af te dingen, zonder de minste beperking van de souvereine vrijheid van een van beide mogendheden, deze scher- oe en kostbare wedijver op elk oogenblik gestaakt kan worden. Het is te be ter, daarvan ben ik zeker, de kwestie ge heel openhartig in haar eenvoudigen vorm aan liet oordeel van de parlementen en de volken voor te leggen. De minister van marine besloot met te zeggen, dat indien eenig volk ooit het machtigste leger en de machtigste vloot zou bezitten, de geheele wereld in gevaar zou verkeeren en een catastrofe zich spoedig zou voordoen. De Duitsche pers is over deze redevoering niet zeer gesticht ai erkent ze eenstemmig de oprecht heid van Churchill's verklaringen. Voor het eerst heeft de Engelsche re- geering openhartig bekend, dat haar vlootpolitick alleen tegen Duitschland ge richt is. Men bestrijdt echter de juistheid van Churchill's redeneeringen. De Vossische Zeitung zegt o.a.Men schijnt in Engeland over het hoofd te zien, dat voor Duitschland, dat als zee mogendheid nog in opkomst is, nog an dere overwegingen en moeilijkheden gel den dan die welke op Engeland betrek king hebben. Een tijdperk van rust van één jaar in de uitbreiding van de vioot waarvoor Churchill jjcpleit heeft, zou Engeland met zijn geweldigen voorsprong op de vloten van alle andere volkeren weinig kwaad kunnen doen. Duitschland, dat zijn mededingers op de hielen zit, zou echter in dit jaar zeer gemakkelijk van zijn plaats als tweede zeemogendheid verdrongen kunnen worden. Het Berliner Tagcblatt betwijfelt of Churchill handig gesproken heeft. Zijn woorden kunnen allicht een uitdagende werking hebben. Het zal moeilijk vallen de groote menigte duidelijk te maken, dat men hem dankbaar moet zijn voor zijn openhartigheid. De Deutsche Tageszeitung is van mee ning, dat uit de rede de aanmatiging en de zelfoverschatting van Engeland bij zonder duidelijk blijken. Het spoort de regeering aan, om, zonder zich te bekom meren om de pogingen van Engelsche zijde tot het oefenen van invloed, zelfs al zijn zij minder plomp dan die van Churchill voort te gaan met de uitbreiding der vloot. Sedert de wet op de scheiding van kerk en Staat in Frankrijk de kerkgebouwen in het bezit van den Franschen Staat stel de, meenden vele al te ijverige burgemees ters en andere burgerlijke overheidsper sonen, dat zij, mèt de beschikking over de kerkgebouwen, ook het recht haddeu gekregen om te bepalen op welke uren de kerken geopend en gesloten zouden zijn. Dit gaf aanhoudend aanleiding tot ha telijke geschillen tusschen pastoors en kapelaans eenerzijds en burgerlijke over heidspersonen anderzijds. Thans heeft de Tcgeeringscoininiss; ris Corneille, de geestelijken in het gelii!: ge steld. Corneille trok dc conclusie, dat de kerk de volle vrijheid had om de opening en sluiting der kerken en al wat daarmede in verband stond, tc regelen en dat de burgerlijke autoriteiten niet het recht heb ben om uitgezonderd voor doeleinden van politie of justitie zich zonder verlof van den geestelijke, toegang tot een kerk gebouw te verschaffen. De Raad van State heeft zich geheel met deze zienswijze veretiilgd, zoodat het geschil thans ten gunste der geestelij ken is beslist. Ook de durf der kerkhaters heeft een grens. GEMENGD. Gister vierde Z. H. de Raus zijn naamfeest. Eergisteren werden op het Vaticaan de feestelijkheden begonnen met een ontvangst van het H. College. De onder-deken kardinaal Serafina Van- nutelli, wenschte den H. Vader geluk! namens zjjn collega's en namens den deken van het H. College, kardinaal Oreglia, die wegens zijn zwakke gezond heid zelf niet komen kon. Aan de kardinalen overhandigde de Raus na een dankwoord voor hun geluk- wenschen, een deel van de code van het

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1