m De B^kkerswet-Talma. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 742. C— - Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Dit blad verschiint elken dao, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vj cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Maart 1912. ^era De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Toen Minister Talma den 11 Mei 1909 zijn wetsontwerp tot beperking van Zon- Sdagsarbeid en nachtarbeid in broodbak ker ijen indiende, werd daarbij tevens in vooruitzicht gesteld een ander ontwerp, Üat organen in 't leven zou roepen, be last met de uitvoering der wet. Inderdaad bereikte bij koninklijke boodschap van 23 September d. a. v. het wetsontwerp tot instelling van bak- kersraden de Tweede Kamer. Doch deze raden bleken weinig bijval te ontmoeten. iVan links wilde men er piet veel vani .weten, omdat .een organische staatsop vatting aan de geheele regeling ten grondslag lag en van rechts was de in- 'stemniing niet groot, al werd hier meer Steun dan aan den overkant gevonden; ;en verklaarde mr. Aalberse zich b. v. bereid met het ontwerp mede te gaan, mits de fouten, welke het aankleefde, iwaren verholpen. De schorsing der beraadslaging over beide wetten gaf den Minister aanleiding (het ontwerp op de bakkersraden in te trekken. Niet omdat hij door den tegen stand van het verkeerde zijner zienswijze was overtuigd, doch omdat het hem ver kieselijker voorkwam, dat de proef van 'het medewerken der belanghebbenden «au de uitvoering van de hun zelf be treffende wetten bij deze gelegenheid niet zou worden genomen. De taak, oorspronkelijk voor de bak kersraden weggelegd, zal nu door Ged. [Staten of door den Minister worden ver vuld. Zooals het meer gaat, kwam het be rouw achteraf en bleek de'ingenomen heid met de bakkersraden grooter dan men veronderstelde. In het voorloopig verslag toch lezen wij, dat door sommige leden het terugnemen der bakkersraden werd betreurd. De "bezwaren achtten zij Schromelijk overdreven, terwijl de be- ipaiingen de kiem bevatten van een waar devol beginsel. Echter zijn en blijven de bakkersraden van de baan en hebben wij thans alleen te maken met het gewijzigd ontwerp- Bakkerswet. Hierin worden drie punten geregeld, til. lo. het verbod van nachtarbeid; 2o. het verbod van Zondags arbeid en .o. den arbeidsduur der bakkersgezel len. De wet verbiedt bakkersarbeid te verrichten des Zondags en des nachts. vinder bakkersarbeid worden verstaan alie werkzaamheden in een broodbakke rs d. i. een inrichting, waar brood wordt bereid of waar stoffen een voor de broodbereiding noodzakelijke bewerking ondergaan. Het spreekt vanzelf, dat de werkzaamheden met het broodbakken verband moeten houden en dat het rei nigen der bakkerij, herstelwerk aan de ovens e. d. niet onder het begrip „bak kersarbeid" vallen en des nachts dus niet verboden zijn. De bakkersarbeid van den patroon is door deze omschrijving evengoed des nachts en Zondags verboden als die van den gezel. De rechtsgrond vau dit verbod is op zeer goede gronden verdedigd, zoowel fdoor den Minister als door mr. Aal berse, van der Molen, ds. Rudolph e. a., 'die wel voorstanders zijn van vrijheid cn souvereinitcit in eigen kring, maar ïlie geen vrijheid wensch'en, welke in bandeloosheid ontaardt. De praktijk toont bovendien de nood zakelijkheid van het patroonsverbod even 'duidelijk aan. De alleenwerkende pa troons zouden niet onbelangrijk worden bevoorrecht, als hun werd toegestaan 's (nachts te werken, ofschoon deze bevoor rechting ten hunne eigen pa deel e zou (Wezen omdat zij door de concurrentie jmet anderen de slaaf van hun vak zou den worden. Ten slotte herhalen wij, :dat het overgroote deel der alleent.ver kende patroons afschaffing van nacht arbeid toejuichen. Een onderzoek, ver deden jaar door de Centrale arbeidsin spectie ingesteld, bevestigt, dat de groot ,fcte meerderheid meende, „dat hei verbod van nachtarbeid hen in het bedrijf niet zou schaden, t e r w ij 1 z ij voor h u n r, e r s o o n daarin, een groot b e- a n g zie li,'1 In het algemeen belang worden dus de patroons in hun vrijheid beperkt. Er kunnen zich evenwel omstandigheden voordoen, waaronder die vrijheidsbeper king niet noodig is. Een kleine patroon levert b.v. ergens op een dorp aan alle ingezetenen brood verder dan zijn dorp gaat hij niet; hij ig er de eenigiste bakker en 't deert nie mand of hij 's .tiacihfcs of overdag arbeidt. Zoo'n man wil de wet niet aan ban den leggen en krachtens art. 6 kan een alleenwerkend patroon van den Minister toestemming verkrijgen l's nachts en Zon dags te arbeiden, indien daartegen met het oog op de belangen van anderen geen bezwaar bestaat. De nacht is ,een tijdruimte van acht achtereenvolgende uren. Als regel be schouwt de wet, dat de nacht te 9 uur aanvangt en te 5 uur eindigt. Op grond van de belangen van het bedrijf of van plaatselijke gewoonten kan de Minister voor bepaalde gemeenten of gedeelten van gemeenten vaststellen, dat de nacht aldaar aanvangt te 8 uur en dus om 4 uur in den ochtend eindigt ofwel om 10 uur 's avonds begint, zoodat hij om 6 uur eindigt. Met het oog op de groote productie voor den Zondag mag in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bakkersarbeid twee uur eerder aanvangen dan op an dere dagen. Voorts is toegestaan lo. op vijf andere dagen van het jaar de duur van den nacht met twee uur in te krimpen 2o. in ten hoogste drie nachten van ieder jaar bakkersarbeid te verrich ten gedurende niet langer dan drie uur een en ander op voorwaarde, dat op de arbeidslijst deze dagen zijn vermeld. In sommige plaatsen komt het voor, dat niet in den nacht van Vrijdag op Zaterdag doch in dien van Donderdag op Vrijdag langdurige werktijden voorko men ten behoeve van de broodvoorzie ning op Zondag. Daarom is den Minister de bevoegdheid gelaten om een anderen dag1 in de week te bepalen, waarop ge durende de laatste twee uren van den nacht bakkersarbeid mag worden ver richt. Voor Israëlitische bakkerijen is in ver band met den Sabbath een speciale rege ling getroffen. Verschillende beslissingen worden, zóoals uit het bovenstaande blijkt, aan het uitvoerend gezag overgelaten. Dit heeft evenwel- deskundige voorlichting noodig en vandaar zullen er bij konink lijk besluit voor sommige deel en van. het Rijk Commissies van advies worden benoemd, die saamgestel d zijn voor de helft uit werkgevers, voor de andere helft uit werknemers. Minister Talma toonde door een zoodanige samenstel ling de gelijkberechtigdheid van pa troons en arbeiders. Corrigendum. In ons vorig arti kel is gesproken over Minister Pyt- tersen, die het wetsvoorstel op den bak- kersnachtarbeid indiende, üiit moet zijn het Kamerlid Pyttersen. En gros! Alles wordt duurder, houdt 'liet anti- tariefwetcomité niet op te beweren, en blijkbaar is ze zelf het eerste slachtoffer van die algemeene duurte geworden. Waarschijnlijk bestaat hier ergens in ons goede land een argumentenfabriek' van waaruit de heeren de stof voor hun advertenties betrekken. Maar de kosten werden te zwaarde waar moest zoo goedkoop aan den man gebracht worden, dat men beknibbelde op den prijs. Al aanstonds had dit in vloed op de kwaliteit, die met reuzen- snelheid daalde. Nu werd alle koek uit één deeg gebakken. Variatie ontbrak ge heel. Maar nog was het te duur. Ze £i|n ze nu in het groot gaan inslaan, dat geeft nog een paar percent korting. Als ze nu nog maar niet met de dingen in hun maag blijven zitten, uitverkoop zal niet baten en.... er zijn zaken, waar zelfs de lommerd geen geld op geeft! ALGEMEEN OVERZICHT. Het is er toch toe moeten komen, dat ter beslechting van het geschil in de Engelsche kolenmijnen de regeering heeft moeten ingrijpen. Zoo- als reeds bekend is $aj de jegt.grjiig bet minimum-loon wettelijk regelen, waar voor reeds ter beraadslaging over de voorbereiding van het wetsontwerp de re geering vertegenwoordigers van mijn eigenaren en arbeiders heeft uitgenoo- digd. EI et schijnt dat vooral de houding der mijneigenaars in Zuid-Wales den doorslag heeft gegeven. Zij toch moeten verklaard hebben, dat zij slechts voor een wet zullen zwichten. Daarentegen komt nu weer een berjcht dat sommige mijn eigenaars verklaard hebben dat zij op krachtige wijze tegenstand zullen bieden aan het regeeringsontwerp, waarbij het minimum-loon ingevoerd zal worden, ten zij het ontwerp een strafbepaling zou in houden tegen mijnwerkers, die de door plaatselijke samenspreking vastgestelde loonschaal verwerpen. Eerstgenoemden voorspellen, dat de beraadslaging in het Lagerhuis drie weken zal duren. Een bij de Arbeiderspartij aangesloten parlements lid heeft aan een vertegenwoordiger van de Pall Mall Gaeztte verklaard, dat zelfs indien alle stakers onmiddellijk weer aan den arbeid gingen, 2 tot 3 weken zouden moeten verloopen, alvorens de opbrengst van kolen weer zou aanvangen, want de gedurende twee vvdken verwaarloosde mijnen zouden eerst in goeden staat ge bracht moeten worden. Al is nu ree'ds iets gewonnen, de ellen de is er nog lang niet mee de wereld uit. Men meldt nog dat na de ministerraad van Zaterdag, de eerstvolgende bijeen komst morgen zal plaats hebben, waarna het wetsontwerp zal worden ingediend. Het bestuur van het mijnwerkersverbond zal den tekst van het ontwerp Woensdag in overweging nemen, Over het goed recht der mijnwerkers wordt door Sir Arthur Markham, lid van het lageriiuis,. die zelf mijneigenaar is het volgende gezegd in een beschou wing van den toestand in de „Daily Mail". Hij beweert, dat de eisch van de mijnwerkers voor een minimumloon vol strekt niet onredelijk is, wanneer men in aanmerking wil nemen, dat het mijn werkersberoep altijd een hoogst gevaar lijk en risquant bedrijf blijft en in de latere jaren de huren voor de mijnwer kers en de prijs der levensbehoeften zéér gestegen zijn. Evenmin acht hij on redelijk den eisch dat dit minimumloon althans voor den slechts betaalden werk man, 5 sh. per dag zal zijn en voor de jongens 2 sh. per dag. Dat het minimum-loon de steenkolen- voorraden zal verminderen en de kosten voor den mijneigenaar belangrijk zal ver meerderen, wordt niet door hem toege geven, te meer niet omdat de groote hoeveelheden uit nieuw te openen mij nen voorraden zullen opleveren, veel grooter dan de vraag naar kool is. Sir Arthur geeft toe, dat er abnorma le plaatsen zijn, en dat er oude mijnen zijn, die onder minimumloon ongetwij feld zullen lijden, doch hij meent dat die ook zonder minimumloon zullen lij den, omdat zij wat bewerking, machi nerieën, enz. betreft, niet met hun tijd zijn medegegaan. Hij erkent dat het mi nimumloon zich het meest zal doen ge voelen in Zuid-Wales, omdat het aantal abnormale plaatsen er grooter is dan elders, en het systeem van werken er lang zoo goed niet is als in Engeland, wat grootendeels is te wijten aan het conservatisme der mijnwerkers in hun wijze van arbeiden, wat het invoeren van betere methoden tegenhoudt. Ten slotte meent Sir Arthur Mark ham, dat, zoo 61/2 pet. werd gelegd op de basis-loonen, wat zou neerkomen op 10 pCt. loonsverhooging v^n alle werk lieden bij de mijnen, de boven-den grond werklieden inbegrepen, de vrede in het bedrijf voor langen tijd zou verzekerd zijn. De totaal-kosten zouden dan neer komen op 4 a 6 stuivers per toon, het geen niet drukken zou op den eigenaar der mijnen, doch op het publiek; het zou beduiden een loonsverhooging van on geveer 4.000.000 pSt. per jaar over on geveer 1 millioen werklieden. De afnemer zou dus die 4 a 6 shilling per ton meer hebben te betalen, „maar", zé£t Sir Arthur, „de afnemer zal daar niet over mopperen, en dat liever beta len dan de hooge prijzen, die hij moet geven ten gevolge van de onzekerheid en de onrust, die gedurende de laatste zes maanden in het bedrijf (hebben ge- heersoht". Ook elders blijft de gisting voortdurennog in gee- iieg deejs gclnjut 4e ,st&Lvi,ng in Puitsch- land verzwakt. Integendeel heeft giste ren de vergadering der afgevaardigden van de mijnwerkers in het Zwickauer- district (Saksen) een besluit genomen, waarin, na kennis genomen te hebben van het mislukken der onderhandelin gen tusschen de arbeiderscomité's en de mijndirecties, eenstemmig wordt ver klaard, dat er op het oogenblik geen anderen weg meer openstaat dan sta king. De mijnwerkers willen morgen het werk neerleggen. De staking der mijnwerkers in de Lo- tharingsche mijnen is thans* bijna alge meen. De directie heeft de ploegen moe ten vereenvoudigen. Aan de mijn Mer- lenbach werken van de 2200 arbeiders er slechts 350. Ook aan andere mijnen is de verhouding ongeveer dezelfde. Er is geen uitzicht op, dat de staking spoe dig bijgelegd zal worden. Slechts in Silezië is een verbetering merkbaar. De vereeniging voor de belangen dei- mijnen in Neder-Silezië heeft bekend ge maakt, dat de besturen bereid waren om de mijnwerkers langs den weg van vredelievende onderhandelingen, zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Uit Frankrijk komt een tweede bericht omtrent een bij mijnwerkers aldaar be staande neiging, zich bij de stakingsbe weging in het buitenland aan te sluiten. Een terugslag van cle Engelsche en Duit- sche stakingen is ni. merkbaar bij de mijnwerkers van Anzin in het departe ment van het Noorden. Er is een be weging gaande, die stemming maakt oin tot staken over te gaati. Ook in Amerika moeten de besprekingen tusschen mijneigenaren en mijnwerkers afgebroken zijn, zoocfat ook daar, waar schijnlijk op 1 April, 500.000 mijnwer kers ïn staking zullen gaan. De mijn werkers zullen 20 Maart bijeenkomen om een oesiuit te nemen. De Duitsche politiek heeft weer eens een slachtoffer gemaakt. De staatssecretaris van financiën, Wer- muth, heeft er het bijltje bij neergelegd. Zooals mén weet, zoekt men op alle mogelijke manieren aan geld le komen, ter bestrijding der leger- en vlootkosten en wilde men het vinden in verhooging der erflasten. Hiermede wilde echter het Centrum geen genoegen nemen, dat vond dat't batig saldo van dit jaar groot genoeg zou zijn om de kosten te dekken. Staats secretaris Wermuth was het daarmede echter niet eens en een oogenblik dacht men dat hij de regeering zou kunnen over halen tot een uitbreiding der erflasten. De regeering schijnt het tegenover het Centrum niet aangedurfd te hebben en Wermuth is heengegaan. De onderstaats secretaris Kühn zal hem opvolgen. Als oplossing heeft men nu de afschaf fing der Liebesgabe gevonden. ïn *1887 was aan de stokerijen, voor Bepaalde hoeveelheden brandewijn, die voor iedere stokerij afzonderlijk bepaald werden, ontheffing van accijns ten be drage van M. 20 per H.L. toegestaan, omdat men verwachtte, dat de lasten op brandewijn een vermindering van ge bruik en dus een schade voor de stoke rijen tengevolge zou hebben. Dit bleek echter niet het geval. Toen heeft men toch de ontheffing laten voortbestaan, als een privilege voor de stokerijen. Herhaaldelijk heeft men gepoogd deze ongemotiveerde bevoordeeling af te schaf fen. de bondsstaten waren er echter al tijd tegen. Nu is die tegenstand overwon nen. Ofschoon nu vroeger de liberalen om afschaffing vroegen, juichen ze thans allerminst. Dat ook het Centrum ze nu weer i ets moest afsnoepen. Ze denken er nu over de erflasten op particulier ini tiatief in den Rijksdag in te dienen om de regeering in verlegenheid te brengen. Die braven GEMENGD. Het nieuwe revolutionnaire gouver nement van Kreta heeft aan den koning van Griekenland een telegram gezonden, waarin het van zijn samenstelling mede- deeling doet en tevens aan zijn gevoelens van toewijding aan Griekenland "Uitdruk king geeft. Het revolutionnaire gouverne ment zal heden zijn vorming mededeelen aan de consuls der beschermende mogend heden. Verder werd besloten, dat alle staat si:-Au:!.:! voortaan in naam van den koüi. V.;. Griekenland zullen gepubli- cee;u wterwijl het besluit om de militie-teserves wederom onder de wa penen te roepen ingetrokken zal worden. In België hebben een vijftal kamer leden een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt den nachtarbeid voor het bakkersbedrijf af te schaffen en het aan tal werkuren te verminderen. De voor naamste bepalingen zijnverbod brood of banketwerk te bakken tusschen 9 uur des avonds en 5 uur 's morgens, met dien verstande dat de voorbereidende werkzaamheden evenwel reeds om 4 uur mogen aanvangen, en dat op de Zater dagen en de dagen aan een feestdag voorafgaande afwijkingen zijn toegestaan Voorts maximun arbeidstijd1 van zes da gen per week en 8 uur per dag. In de mijn Italianka bij Tajanzy heeft een ernstige m ij ngasontpl of fing plaats gehad. 49 Lijken zijn ge borgen, 10 arbeiders kregen zware brand wonden. Te St. Helens hebben een man en een jongen den dood gevonden bij het kolendelven in een sedert veertig jaar verlaten m ij n. De mijngang loopt schuins naar beneden en op een 10 M. afstands van den ingang waren zij aan het hakken gegaan. Het gesteente liet toen los en bedolf hen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den commies der posterijen le kl. D. H. van de Werk eervol ontslag verleend is aan den kapitein-magazijnmeester der artillerie te Amsterdam j. W. F. Bot hof ter zake van lichaamsgebreken eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend. Koninklijk bezoek aan Loosduinen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, toonden Zaterdagmiddag opnieuw hoe de verschillende takken van natio nale welvaart Hunne belangstellende aandacht trekken. Deze werd ditmaal gewijd aan den belangrijken handel in groenten, welke zich in de jongste 12 jaren in het West- land heeft ontwikkeld; en om daarvan, een goed denkbeeld te verkrijgen, be zochten de Vorstelijke personen de vei ling van groenten, gekweekt in Hol land's moestuin, op het terrein voor die verkoopingen ingericht aan den Haag- weg bij Loosduinen. De veiling had haar gewoon verloop, alsof alles geschiedde op een dag dat daarbij niet zulke voorname belangstel lenden tegenwoordig waren. De schuiten beladen met verschillende groentensoorten, werden in de vaargeul, die in verbinding staat met de buiten- vaarwegen, voorgebrachtde inzetprijs op het draaibord wordt met den wijzer aangewezen, die zijn cirkelgang begint te maken tot dat de kooper door het drukken op een knopje langs een elec- trischen draad den wijzer doet stilstaan bij de cijfers die den prijs aangev en, waarop hij het koopje afmijnt. Zoo zag H. M. het geheele verloop van dezen afzet van een groot gedeelte der voortbrengselen uit het Westlaiid en ook hoe het koopend publiek eerst de waar in handen neemt om zich van de soort te overtuigen. De groenten kwamen voornamelijk uit de kweekkassen sla, worteltjes, spinazie enz., zoodat de bedrijvigheid in het vei lingslokaal nog niet zoo groot was al?, de zomer te aanschouwen geeft, wanneer de markt uiteraard overladen wordt met producten van den kouden grond. Achtereenvolgens bezochten de Konin gin en de Prins de in aanbouw zijnde pakhuizen, de loodsen en het haventje. Hoofdredacteur „Maasbode". De Zeereerw. heer M. A. Thompson schrijft in het nummer van Zondagoch tend een artikel „Afscheid", waarin Z.Zeereerw. mededeelt, dat hij op 1 April e. k. als hoofdredacteur van de „Maasbode" zal aftreden. „Na veertien jaren achtereen de Maas bode geredigeerd en geleid te hebben", schrijft de aftredende hoofdredacteur, „en wel in een richting, welke ik naar eerlijk inzicht de beste achtte voor da Katholieke partij en de belangen van het gemeenschappelijke vaderland, meen ik, dat thans het oogenblik voor mij is aan gebroken om het hoofdredacteurschap van dit blad neer te leggen." Wat hem toe'dit besluit gebracht li edit, zegt de Zeereerw. heer Thomson in het slot van zijn „Afscheid". „Aangezien de tegenwerking, die del Maasbode van vele zijden ondervond, lQMtef ee.11 geheelperspo 11 lijke .w&st niet

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1