16 De Bakkerswet-Talma. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 741. 3)e Zoidódvi Somcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. JIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. i. De moeilijkste beslissingen, waarvoor de wetgevende lichamen staan, zijn onge twijfeld die, welke over vraagpunten van socialen aard handelen, meer speciaal nog, welke de arbeidswetgeving betreffen. Want de wetgever bemoeit zich hier bij met de voorwaarden van voortbren ging; hij grijpt in het bedrijfsleven in en roept bepalingen in 't leven, die ten doel hebben de gezondheid en de veilig heid van de werknemers te beschermen, den arbeid van verschillende groepen te beperken, enz. Dat de wetgever op het terrein der arbeidswetgeving niet aileen bevoegdheid, maar ook plicht heeft, wordt door slechts weinigen ontkend. Doch ondanks de al- gemeene erkenning van staatsbemoeiing, loopen de toepassingen verre uiteen en wanneer het aankomt de beginselen om te zetten in daden staan de meeningen dikwijls scherp tegenover elkaar, deels omdat velen zich nog niet kunnen ont worstelen aan den invloed van het eco nomisch liberalisme, dat in de vorige eeuw hoogtij vierde, deels omdat an deren verder willen gaan dan de wet gever kan toelaten. Minister Talma heeft dit met zijn bak kerswet ondervonden. Toen deze in Octo ber 1910 in openbare beraadslaging kwam, werd het outwerp fel en bitter bestreden dcor mannen, die in beginsel geen bi- zwaar hadden, dat de Staat met zijn dwin gend gezag iusschenbeide kwam om den bakkers nachtrust te verzekeren, maar wieu de uitwerking van het beginsel ver keerd toescheen. In de debatten van 1910 treden wij niet terug. De trouwe lezers van onze courant zullen weten, hoe vvij over de afschaffing van den nachtarbeid deuken en hoe gaar ne wij het ontwerp" reeds toen hadden aanvaard, overtuigd als wij zijn van dc voordeeleu op stoaelijk en zedelijk gebied die het duizenden in den lande zal bren gen. Dc Kamer is echter in haar arbeid blij ven steken en niet tevreden met. de be perking van den nacht- en Zondagsarbeid verlangde zij ook een regeling van den ar beidsduur der bakkersgezellen. Of deze beslissing een verstandige is geweest, durven wij betwijfelen. Haar eerste gevolg was uitstel van behandeling; het tweede minder kan§ van slagen. Naar het zich laat aanzien zullen bin nenkort de beraadslagingen worden her vat en hopen wij op een beter resultaat dan vorige lceereii. 't ls immers niet de eerste maal, dat deze quaestie in ons parlement aanhangig was. Minister Pyttersen diende 5 Februari .1897 een wetsontwerp in tot het tegen gaan van overmatigen arbeid in brood-, beschuit- en koekbakkcrijen en brood fabrieken. Maar evenmin als het wets ontwerp van zijn opvolger, minister Lcly, kwam het ooit in beraadslaging. Beide stukken berusten in de departementale archieven als herinneringen aan hetgeen deze ministers voor de bakkers wilden doen. Minister Kuyper was iets gelukkiger. Zijn ontwerp-arbeidswet 1904, waarin be palingen om den nachtarbeid van bakkers gezellen tegen te gaan, bracht het tot een onderzoek in de atdeelingen. Dr. Kuyper wilde evenwel het verbod van nachtarbeid niet van toepassing verklaren op den ar beid van het hoofd of den bestuurder van een bedrijf of op den arbeid van diens echt- genoote. Hiertegen rees verzet en de pa troonsorganisatie sprak zich met alge- meene stemmen uit om in het verbod van nachtarbeid ook de patroons te betrekken. Met minister Kuyper verdween zijn ar beidswet van het parlementaire tooneel; onder minister Vecgens bleef de.zaak rus ten totdat minister Talma ze weer aan de orde stelde. Bij het klimmen van de jaren steeg de belangstelling voor dit onderwerp maar dc sympathie ervoor vermeerderde niet in dezelfde evenredigheid. Stonden de pa troons er aanvankelijk koel onverschillig tegenover, veranderde die apathie in 'n zekere graad van genegenheid en erkende het overgroote deel van de kleine pa troons de wenscheüjkheid van afschaf fing van nachtarbeid, door de actie van het bakkerscomité, d. z. de groote patroons is er een kentering ontstaan en geeft men hoog op van de benadeeling van het grootbedrijf, als Talma's ontwerp eensin het Staatsblad zal zijn verschenen. Deze stemmen hebben natuurlijk in de Kamer weerklank gevonden en zullen dien blijven vinden, even goed als ze weerlegd zijn en zullen worden. Maar eindelijk mag men na zoovele ja ren van bespreking eti van propaganda door vóór- en tegenstanders toch wel een beslissing vallen. En wij wenschen die be slissing in de richting, zooais door Minis ter Talma voorgestaan. „Hek is onnoodig" heeft de heer Diemer op het Congres voor Afschaffing van Bakkersnachtarbeid betoogd „dat het bakkersbedrijf langer ontsierd wordt door den nachtarbeid." „Patroons en gezellen, zoowel als het bedrijf zelf, zullen door A. v. N. in gunsti ger conditie komen." Hier was een man uit de practijk aan het woord, iemand die jaren lang in het bedrijf zelf werkzaam is geweest. En ook Mr. Aalberse heeft op hetzelfde congres in een uitmuntend betoog de te genstanders van afschaffing het wapen der „individueele vrijheid" uit de handen geslagen. - „Wij eischen juist de vrijheid op om te doen wat de natuur ons gebiedt; over dag te werken voor vrouw en kind en des nachts te rusten te midden van ons huis gezin. Die vrijheid, door de overgroo te meerderheid der betrokkenen gevor derd door den onwil van betrekkelijk weinigen hun ontnomen zonder dringende noodzakelijkheid, die vrijheid eischen wij, dat de Staat ons bescherme! Dat is zijn plicht en dus zijn recht." De wijze, waarop minister Talma deze vrijheid aan de betrokkenen wenscht te geven, zullen wij in een volgend artikel toelichten. De uitvoer belemmerd? Sinds Duitschland begonnen is invoer rechten te heffen, dagteekent de ontwik keling van zijn industrie: De plaats, die dit land op de wereld markt heeft veroverd, dankt het aan zijn industrie, die zoo'n liooge vlucht nam, dat zij den naijver van Engeland opwekte. Engeland, dat jaren her aan den spits van de industrieele staten stond, ziet zich door Duitschland die eereplaats betwist. De uitvoer van Duitschland bedroeg eenige jaren geleden niet minder dan 3000 niillioen mark en neemt nog voort durend toe. Dat vermag de uitwerking van een tariefwet. Maar niet alleen in Duitschland is een groote vooruitgang van de export te constateeren. Het protectionistische België voerde in 1880 uit voor 1216 millioeu francs; twin tig jaar later was dit cijfer met vTjftig pCt. toegenomen en bedroeg 1720* mil lioeu francs. De Fransche export-handel steeg na de verscherping van de toltarieven in 1881 met c ige duizend-millioenen francs, on danks de ongunstige omstandigheden waarin de Fransche nijverheid verkeert. En ons eigen land? Ook wij hebben een tarief. Eu stijgt, ondanks dat tarief, niet voortdurende onze uitvoer? De ervaring logenstraft de bewering der vrijhandelaren, dat door de voorge stelde tariefwet de uitvoer zal worden be lemmerd. ALGEMEEN OVERZICHT. Bestond er in de laatste dagen een, zij het dan zeer kleine, hoop dat de on derhandelingen de Staking in de Engelsche mijnen tot een goed einde zouden brengen, deze goede verwachting werd gister door de „Pall Mall Oazette" den bodem inge slagen. Volgens dat blad zouden de ver tegenwoordigers der mijnwerkers thans ernstig onderling verdeeld zijn. Sommi ge zouden het voorstel gedaan hebben, de onderhandelingen af te breken, om dat de onverzoenlijke houding van de Schotsche en Zuid-Welsche mijneigena< ren verdere onderhandelingen nutteloos maakten. Anderen keuren de onbuig- zame houding van zekere vertegenwoor digers der mijnwerkers af, waardoor de onderhandelingen zo.uder resultaat blij ven. Die critici zelf vertegenwoordigen voor het meerendeel de Engelsche en Noord-Welsche mijndistricten, waar de ontevredenheid ongetwijfeld snel toe neemt, vooral in Noord-Wales. Hier heeten ten minste 30.000 mijnwerkers klaar te staan, om het mijnwerkersver- bond desnoods los te laten en het werk de volgende week te hervatten. Vele Sunderlandsche en Nottingthamsche mijn werkers heeten ook klaar te staan om de volgende weel' het werk te hervatten, zij zouden protegeren tegen liet ten on dergang doemeade voortduren van de staking. Doch nu plotseling komt het bericht over het afbreken der onderhandelingen in de laatste conferentie. In een amb- telijke bekendmaking over deze confe rentie wordt gezegd, dat Asquith aan de vergaderde vertegenwoordigers van beide partijen verklaard heeft, dat de regeering, ofschoon zij alles gedaan had wat zij kon, tot haar leedwezen tot het besluit moest komen, dat een vergelijk onmogelijk was. Andere maatregelen nu moesten daarom genomen worden. De eerste minister voegde daaraan toe, dat de omvang van de door de staking ge troffen verdiensten van velen eiken dag een ernstiger bedreiging vormde van het welvaart van het land. De regeering zou van het parlement een wetgevend besluit vragen, volgens hetwelk een redelijk mi nimumloon, vergezeld van waarborgen voor de werkgevers, opgenomen moest worden in de contracten met de onder den grond werkende mijnwerkers. Zon der de regeering -"brilde .i dan~ccn~fl3U\v keurig omschreven vorm van uitvoering gaf Asquith aan, dat het districtsmini mum plaatselijk vastgesteld zou worden door gemeenschappelijke commissies van werkgevers en werknemers met een on- zijdigen, onafhankelijken voorzitter, door beide partijen gekozen, of, indien noodig, door de regeering. De voorstellen van de regeering sloten, in zich voorzienin gen tot het verzekeren van een snelle afwikkeling bij het voordragen van de zaken der partijen en de berechting Het bestuur van het rnijnwerkersver- bond heeft verklaard dat de staking zal voortduren totdat het ontwerp wet is geworden. Hoe ernstig de toestand op h et oogen- blik is blijkt wel hieruit dat tengevolge van de staking de bezoeken van den ko ning aan de vreemde hoven, die voor de lente waren voorgenomen, voor dit jaar opgegeven, daar H.H. M.M. in den zomer en den herfst door reeds vastge stelde regelingen in het land zelf ver hinderd zijn buitenlands te gaan. Er wordt op gewezen, dat zelfs al zou de staking spoedig eindigen, de gedruk te toestand en de onrust eenigen tijd moeten voortduren. De meening door een Centrumslid in den Duitschen Rijksdag geuit, dat de Duitsche stakers een soort solidariteitsstaking zou zijn, iets wat de socialisten ten stel ligste ontkennen, wordt aardig geïllus treerd door een laconiek telegram van Wolffs bureau. Dit meldt dat in Frank rijk een besluit is genomen, dat ook daar een meer uitgebreide beweging dan de 24-uursstaking was, te verwachten is. De De bond van mijnwerkers in het Loire- gebied, heeft n.l. Donderdag besloten zich met kracht bij de intern a tiona- 1 e beweging aan te sluiten. Uit Duitschland komen nog berich ten, die zouden doen gelooven, dat de staking aan het afnemen is. Waar tot jjog toe slechts een daling van 3 pCt. is waargenomen, mag men dit echter aan andere oorzaken toeschrijven dan aan de wensch der arbeiders om de staking te beëindigen. Voorts komen vandaar berichten dat door diverse mijndistricten een verhoo ging van 10 pCt. is toegestaan, te re kenen van 1 Maart, indien de jaiijnwer- kers voor of op Zaterdag weer aan het werk gaan. Dc voorzitter van het mijn werkersverbond in de Ver .Staten heeft Donderdag medegedeeld, dat de mijn werkers, aan de mijnen, die vette kool opleveren, den 20sten Maart te Cleve land zouden bijeen komen. Hij geloof de, dat de eigenaren van deze mijinen eerder concessies zouden doen dan de eigenaars der anthracietmijnen. Zouden zij daar echter niet toe overgaan, dan zou ook aan de vetkoolmijnen de staking Uitbreken. Te Rome liepen gistermorgen geruch- I ten dat in verband met den Aanslag op den koning van Italië nog meer personen gearresteerd waren. De aanslag is met een zeer duren re volver gepleegd. Men vraagt zich af, waar Dalba dien vandaan had. Majoor Lang heeft een goeden nacht ;ehad. Wel heeft hij een gedeeltelijke erlaniming van het gezicht gekregen, maar de doktoren hopen, dat die spoe dig over zal zijn. De Jcogel is in den bovensten halswervel blijven steken. Hij is reeds verwijderd, maar er zitten nog verscheidene beensplinters. Dalba moet reeds lang met het plan rondgeloopen hebben den aanslag te plegen. Oor spronkelijk wilde hij er een bom voor gebruiken, maar het gelukte hem niet er een te maken. Zooals het in onzen ziekelijken tijd geregeld gaat is de bedrijver van den aanslag aan een geneeskundig onderzoek onderworpen, waarvan echter het resul taat volkomen toerekeningsvatbaarheid is. Dalba heeft daarbij herhaaldelijk ver klaard anarchist te zijn en geen berouw over zijn daad te gevoelen. Ook is bij den man aati huis een onderzoek ingesteld. Zijn arbeidsboekje werd in beslag genomen en daaruit vast gesteld, dat hij tot eergisteravond als metselaar gewerkt, den arbeid neergelegd en zijn gereedschappen medegenomen had, voorgevende, dat hij zich niet wel gevoelde. Eergistennorgen had hij toen zeer vroeg zijn woonverblijf verlaten, na dat hij zijn beste kleeren had aange trokken. 1„Tribuna" meldt nog, dat Dalba zich eenige dagen met vrienden in het schijfschieten geoefend had. Als een aardige bijzonderheid wordt nog gemeld, dat bij de betoogingen voor den koning er nog gekomen zijn van alle Romeinsche schoolkinderen en een stoet van metselaars, de vakgenooten van Dal ba. Het onzinnig idee, dat de aanslag een uitvloeisel zou zijn van den Italiaansch-Turkschen oorlog en de dader door Turken tot zijn snood opzet omgekocht, vindt echter zelfs in Rome geen geloof. Wat den oorlog zelve aangaat wordt niet veel bijzonders gemeld dan de bloote vermelding der dagelijks voorkomende gevechten. Een officieuze nota deelt over de vredesbemoeiingen mee, dat minister di San Giuliano de gezanten van Frank rijk, Engeland, Duitschland en Oosten- rijlc-Hongarije, benevens den gezant- schapsraad van Rusland ieder afzonder lijk ontvangen heeft en hun een aide mémoire overhandigde, waarin was vervat het antwoord op hun stap van den 9den dezer, om de vredesvoorwaarden te leeren kennen, waarop Italië bereid zou zijn de vijandelijkheden te staken. Wat het antwoord inhoudt, wordt ech ter niet vermeld. In Turkije gelooft men nog steeds aan de mogelijkheid van een aanval op de Dardanelles De minister van marine heeft daarom de Fransche mijnmaat- schappij Heraclea verzocht den geheelen beschikbaren voorraad steenkool voor haar te bestemmen. De ministers van het Ottomanische rijk hebben zich eergisteren gezamenlijk be geven naar een paleis in Konstantinopel, dat Top Kapoe heet en een geschied kundig museum bevat. Het doel van het bezoek was de bezichtiging van onlangs uit Afrika aangevoerde zegeteekenen, als Italiaansche vaandels, wapenen en uni formen, die nu in het openbaar zullen ten toongesteld worden. Dat houdt den moed erin GEMENGD. Een bericht uit Venetië meldt, dat het jacht van Keizer W i 1 h e 1 m, de „Hohenzollern", daar gisteren is aan gekomen. Gisteren is uit Tientsin geseind, dat prins Toean zich zelf tot keizer van Sjensi en Kansoe heeft uitge roepen. De Chineesche troepen tc Tatocngfoe zijn in opstand gekomen. Inzake de Spaanseh-Fransche o n de rha n delingen heeft gisteren de Spaansche minister van binnenlandsche zaken een antwoord op de Fransche eischen overhandigd. Dit tegenvoorstel schenkt op geen enkel punt voldoening aan de Fransche eischen. De stemming is zeer pessimistisch. £Jaar uit Washington wordt gemeld, is aldaar bericht ontvangen, dat in Europa en Amerika een comité is gevormd, onder leiding van den ex-president van Mexico, Porfirio Diaz, hetwelk zich ten doel heeft gesteld een tegen-revolutie in Mexico te organiseeren en finan cieel te steunen. Naar verluidt, beschikt het comité over vier millioeu dollars voor den aankoop van wapenen in de Vereenigde Staten. .Het bericht ziet er nogal ongelooflijk uit. Naar de „Matin" mededeelt, is er, voor de Fransche militaire lucht vaart nu reeds meer dan anderhalf mil- lioen frank bijeengebracht. Volgens een bericht uit Miinchen staken op het ©ogenblik 22.800 s n ij d e r s- gezellen. - Het arbeidsgeschil, dat in het tex tielbedrijf te Lawrence, in den staat Massachusetts, een zoo langdurige sta king heeft teweeggebracht, loopt op zijn eind. Het stakingscomité heeft de wer kers bij de American Woollen Cy. aan geraden genoegen te nemen met de nieuwe, door de directie voorgestelde loonen, die voor de verschillende catego rieën van arbeiders verhoogingen betee- kenen van 5 tot 25 pCt, terwijl voor overwerk DA maal het gewone uurloon het gewone uurloon zal worden betaald. Ook nog andere concessies zijn gedaan, en over liet algemeen hebben de wer kers een besliste zege bevochten. Trou wens, zij hadden de publieke opinie op huil hand. Het comité zal ook den sta kers bij andere fabrieken aanraden, de nieuwe voorwaarden te 'accepteeren. En zoo belooft het arbeidsgeschil tc Lawrence, dat tot heel wat ordeverstoring, groote bitterheid en veel ellende voor de stakers en hun gezinnen heeft geleid, een spoedige oplossing te vinden. Bij het station Wittenberge (lijn Hamburg—Berlijn) zijn gistermorgen een posttrein en een kolentrein in botsing gekomen. De botsing zag er voor de toeschouwers eerst niet zoo ernstig uit. De wagens vlogen echter in brand. Bij het ongeluk zijn twee spoorwegbeambten omgekomen en eenigen zwaar gewond. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bur gemeester van Lith en Lithoijen, C. J. A. van Heeswijk; van Maasdam L. E. M. Klaar, secretaris dier gemeentevan Re- tranchement, W J. Almekindersvan Steenwijkerwold G. W. Stroink, secreta ris dier gemeente; van Groningen Jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wervan Zuidlaren F. M. Alberdavan Stevensweert W. M. A. Galiart is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Zwartsluis H. Schipper, thans commies der posterijen en telegrafie 2e kl. Concert-avond ten Hove. De tweede concertavond is gisteren ten Hove voor H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins gegeven in tegen woordigheid als genoodigden vanalle leden van het buitenlandsche corps di plomatique met hunne dames, de mi nisters, leden van het kabinetde leden) der Huizen van de Koningin, de Ko ningin-Moeder e ïi den Prins, meerdere leden van de beide Kamers der Staten- Generaal, eenige leden van den Raad van State; verschillende hoofdambtena ren der departementen en dames en hee- ren uit de particuliere kringen. Bezoek van den Engelschen Koning. Blijkens berichten onder „Buitenland"- opgenomen, zijn alle bezoeken, welke de Engelsche koning in 1912 aan de buitenlandsche hoven zou afleggen, de finitief afgelast. Ook hier te lande kun nen wij hem dit jaar dus niet verwach ten. De aanslag op den koning van Italië. De Nederlandschc regeering heeft door tusschenkormrf van Hr. Ms. gezant) bij het Quirinaal aan het Italiaansche gouvernement hare voldoening betuigd over het mislukken van den aanslag op den koning en tevens haar vreugde ge uit over het behoud van Z. M. Gebrek aan kolen. Na de opwinding van de laatste da gen is er een kalme toestand in de ha ven te Rotterdam ingetreden. Voor de behoefte zijn ruimschoots de noodige ko-- len aanwezig, en de prijzen voor goede bunkerkolen, zijn tot 30 shilling per ton gedaald.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1