13 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 738. 2)e Ccicbctve ©oma/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent pér week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Rijker of armer? Het antitariefwet-comité (men moest het lijstje namen van de leden eens zien, dan weet men meteen waar de schoen .wringt) heeft nu uitgevonden dat door ons nieuwe tarief, of liever door het ta rief in het algemeen, velen armer, wei nige rijker zullen worden. Zooals reeds gezegd zou het lijstje der namen ons veel leeren. Immers deze om- keering der feiten is weer een „pleiten voor eigen huis". De heeren, meest fa brikanten en groothandelaars, weten zeer wel dat de tariefbescherming onze indus trie tot veel hooger bloei zou brengen. Hoe daarmee echter armoede te rijmen is Meer werklieden zullen in de diverse takken van nijverheid een bestaan vin den. Die nu geen werk hebben en ar moede lijden, zullen dan hun dagelijks brood kunnen verdienen, misschien zelfs iets meer. Is dat armoede of rijkdom Maar misschien zal de dan grootere concurrentie den heeren op iets minder winst komen te staan 1/4» V2 misschien- wel een procentje minder dividend. O, zoo. Daar zit 'm de kneep Evenredige vertegenwoor diging. Zóózeer heeft dit stelsel reeds de ge moederen veroverd, dat het tot ieders tevredenheid is neergelegd in de.... Ar menwet. Hierop mogen we, na onze artikelen over deze wet, toch nog wel even wijzen. De evenredige vertegenwoordiging zit in de samenstelling van het bestuur der Armenraden. In dat bestuur toch zal elke instelling van weldadigheid vertegen woordigd zijn volgens het bedrag, door haar aan ondersteuning besteed. In een gemeente b.v., waar de Armen raad uit 13 leden zal bestaan en jaarlijks door de instellingen gezamenlijk f 100.00Q wordt uitgegeven voor armen verzorging, kan elke verecniging, die het 13e deel of f7692.20 aan die verzor ging uitgeeft, een lid in het bestuur be noemen. Gesteld dat er in die gemeente 25 ver- eenigingen bestaan met armenzorg tot doel, waarvau er een. uitkeert f31.000, twee f 16.000 en één f8000, de andere alle minder dan f7692.30, dan heeft de eerste recht op vier leden in het bestuur, de twee volgende ieder op twee, en de laatste op een. Negen leden wor- klen dus rechtstreeks door verschillende instellingen aangewezen. De andere moe- teu zich combineeren' naar verkiezing. Roomsch-Katholieke met Roomsch-Ka tholieke, de verschillende Protestantsche onderling, totdat zij gezamenlijk het quo tient f7692.30 hebben bereikt, en dan gezamenlijk een bestuurslid kunnen aan wijzen. Ziedaar de E. V. in volle werking. Gelijk het hier .gaat met de uitgegeven geiden, zoo moet het bij onze vertegen woordigende lichamen gaan met de uit gebrachte stemmen en dan zullen ook 'deze colleges in den vervolge samenge steld zijn op voor alle partijen bevredi gende wijze. Naast de vele goede eigenschappen, welke Minister Heemslcerk's Armenwet bereids vertoonde, bezit zij ook deze, dat zij een practische propaganda is voor de evenredige vertegenwoordiging reden Waarom deze wet ons des te welgevaili- ge. is. V Vrouwen aan de Universiteit Wij zouden allerminst de verdediging pp ons willen nemen van dat streven In de niet-Katholicke vrouwenbeweging ior.i de vrouwen in groote massa naar .«de universiteit te sturen. Dat streven Itoemen wij een ongezonde drang. Ter staving van dit oordeel willen wij ons niet op de eerste plaats beroepen op ver standelijke (intellectueele), lichamelijke ien geestelijke (physielce en psychische) eigenschappen van de vrouw, maar voor namelijk wijzen op de taak, die de vrouw als echtgenoote en moeder te vervullen beult. Met deze taak zal de uitoefening van vele beroepen, waarvoor de acade mische studie een voorbereiding is, ab- foiuut onvereenigbaar zijn. Nu zegge men niet: de vrouwen zullen, als zij *ulk een wetenschappelijk beroep geko men hebben, den vrij willigen ongehywden staat kiezen. Zeer juist antwoordt prof. Aengeuent hierop, dat het vooruitzicht van een huwelijk voor verreweg de meeste vrouwen te aanlokkelijk is, dan dat zij een betrekking als arts of advocaat er voor in de plaats zouden kiezen. Daarbij komt, wat Laura Marhohn in haar boek „Die Frauen in der Socialen Be- wegung" zegt: „Geen vrouw kan met juistheid beslissen, of zij echtgenoote zal worden of ongehuwd zal blijven, als niet eenige uiterlijke hindernis aanwezig is, die zoo'n besluit verstandig maakt". Of schoon deze uitspraak in haar volstrekte algemeenheid o. i. niet juist is., ge tuigt zij toch van veel meiischenkennis, en bevat heel veel waars. Dit alles voerden wij aan tegen het in massa opstuwen van de vrouwen naar de universiteiten. Onrechtvaardig is het om alle vrouwen van de hoogere beroepen en dus ook van de universitaire studiën uit te sluiten. En zulk een onrechtvaardigheid wil men soms den Katholieken verwijten. I11 de Katholieke middeleeuwen onder scheidden zich meerdere vrouwen door hare geleerdheid, en Paus Benedictus XIV stelde zelfs aan de universiteit te Bo logna enkele vrouwelijke professoren aan. Maar wij willen hier de volle aandacht vestigen op een feit uit de laatste dagen. Paus Pi us X heeft aan kardinaal Gibbons een schrijven gericht, waarin hij met vreugde spreekt over de gestadige vooruitgang van de universiteit van Washington, en de kloosterorden roemt (ook de kloosterorden van vrouwe lijke religieusen), die in de nabij heid van de universiteit hunne huizen bouwen, opdat de kloosterlingen daar de hoogere studies kunnen volgen. Het pau selijk schrijven luidt: „Het was Ons aangenaam van U te vernemen, dat de Doorluchtige Cura toren der Universiteit maatregelen heb ben getroffen, dat kloosterzusters, met behoud der kloostertucht, de weldaden der hoogere studiën konden genieten, om nuttiger hun taak als onderwijze ressen der meisjes te# kunnen ver vullen." Zoo'n uitspraak van den Paus be vreemdt ons niet, maar is wel de moeite waard om te worden onthouden! ALGEMEEN OVERZICHT. Onberekenbaar .wordt nu reeds het verlies genoemd dat door de Engelsche staking aan den lande is toegebracht. Het ergste noemt de „Evening Standard" het nog dat deze handel langs verschillende ka nalen is afgevloeid naar den vreemde en voor een deel wel nimmer in de oude bedding zal terugkomen.' Wat de cijfers der wcrkeloozen betreft schatte de „Times" gisteren het aantaJ in de kolenindustrie, op 350.000 (waar van 180.000 in Zuid-Wales, 160.000 in Durham, 123.000 in Yorkshire, 100000 in Schotland enz.) en het aantal arbei ders, die buiten het kolenmijnbedrijf door de staking werkeloos waren gewor den, op 484,500, verdeeld als volgt: Staal- en ijzerhandel 150.000 textielnijver heid 71.000, pottenbakkerijen 60.000, blikslagerijen 39.500, machinisten, bouw vakken 14.000, glasblazers 3400, steen gravers 12.000, chemicaliën arbeiders 2000, verschillende handwerkslieden 10.000, zeelieden 3000, kadewerkers, sjouwers enz. 120.000, metselaars 20000. Hierbij zijn nu nog niet gerekend de spoorwegarbeiders, iandbouwarbeiders en de ettelijke duizenden werklieden in kleinere werkplaatsen. Wat de loonderving betreft, geeft het zelfde blad de volgende cijfers Mijnwerkers 2.930.000 pSt. Ijzer en staalvak 300.000 pSt Nog andere vakken 2.500.000 pSt. Totaal 5.730.000 pSt. In Duiischland breidt zich de staking ook nog steeds uit. Tot gistermorgen (na dien zal het aantal nog wel grooter zijn geworden) staken er ongeveer 58 procent. In de kringen der mijneigenaars acht men het hoogtepunt nog niet bereikt. De mijneigenaars schrijven deze toe name toe aan de onvoldoende bescher ming, die de politie, volgens hun zeggen aan de „onderkruipers" verleent, daar zij niet kan verhinderen, dat dezen op weg naar het werk worden uitgejouwd. De commissaris van politie te Essen heeft in een waarschuwing, die hij heeft laten aanplakken, gezegd, dat de politie even zeer de stakers tegen de „onderkruipers" zal verdedigen, indien de laatsten aan leiding geven tot een vechtpartij, als an dersom. Botsingen zijn niet uitgebleven. In Smidthorst bij Duisburg is bij een rel letje een „onderkruiper" door messteken levensgevaarlijk gewond. Bij de mijn Adolf von Hanscmann, kreeg een com missaris van politie een steen in zjjn rug. Gisteravond veroorzaakte het gerucht dat geweren waren aangekomen onder de arbeiders groote opwinding. Het zijn karabijnen, die reeds lang voor de'politie waren besteld en waarmee nu de agen ten die nachtdienst hebben, voorzien zijn. Omtrent de oplossing van liet conflict wordt o.a. gister aan de „Lokal Anz." gemeldNadat de vereeniging van mijn- besturen aangeraden heeft de arbeiders commissies zoo snel mogelijk bijeen te roepen, zullen deze waarschijnlijk mor genavond bijeen komen. Iedere mijn on derhandelt met haar eigen commissie. Men zal goed doen geen overdreven hoop te koesteren, dat het bij de eerste pogingen al gelukken zal een vrede tot stand te brengen. De mijneigenaars zul len op grond van de statistieken aan- toonen, dat zij de loonen niet zoo ver- hoogen kunnen, als gecischt wordt in den Rijksdag zal de houding der regeering ter sprake worden gebracht door het Centrum, dat de volgende in terpellatie heeft ingediend: Is de rijkskanselier bereid over den stand van de staking in het Westfaal- sche kolengebied irffichtiligen tc. geven Wat denkt de rijkskanselier te doen om onder eerbiediging van de gerechtvaar digde wenschen van de mijnwerkers er voor te zorgen, dat aan de staking, die een ernstig gevaar oplevert voor de wel vaart in Duitschland, een einde komt. De invloed der staking laat zich nog uit de volgende berichten afleiden. In Hamburg is het verkeer in de kolenhavens volledig lam gelegd. De kolenlossers hebben gevraagd, om hun uit de ondersteuningskassen der kolen- importeurs een uitkeering te geven, daar een bijna volledige werkloosheid is in getreden. De bunkerkolen, die slechts worden afgeleverd aan de firma's, die vaste contracten hebben, worden thans betaald met 35 Mark per 1000 K.G. d.i. 18.50 Mark meer dan vóór de staking. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat het kolensyndicaat medegedeeld heeft, dat het de loopende contracten zal nako men, onder voorwaarde, dat voor de voorradige steenkolen een koopprijs van 30 Mark per dubbele waggon boven den standprijs betaald wordt. Van Zaterdag af zijn de kolenvrachten op de treinen in Essen sterk vermin derd. Zaterdag kwamen van de mijnen slechts 21.664 waggons, anders kwamen er per dag ongeveer 30.000. Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft Maandag besloten de gemeentelijke gas verlichting met het oog op de staking in Engeland en een mogelijke uitbreiding van de Duitsche staking tot Opper-Sile- zië tot op de helft te verminderen. Stettin was Maandagavond reeds in het halfduister gehuld. Over den toestand in Saksen wordt het volgende gemeld. Slechts be langrijke concessies van de mijnadminis- traties zulien een staking kunnen voorko men. Morgen zullen deze in onderhan delingen met de arbeiderscommissies een beslissing moeten nemen. De com missies hebben opdracht geen u:tstel te dulden. Zij moeten morgen te weten ko men hoe de zaken staan. Men venvacht dat het tot een staking komen zal, die Maandag beginnen zou. 12.000 mijnwer kers in de districten Zwickau, Oelsnystz en Lugau zouden dan het werk neerleg gen. De bruinkolenmijnen zullen door de staking niet getroffen worden. In Saksen zijn 33.000 mijnwerkers, daarvan zijn er 20.000 in de 3 bovengenoemde districten werkzaam. De Saksische regeering heeft haar be middeling aangeboden en schijnt niet on welwillend tegenover de loonbeweging der mijnwerkers te staan. Uit Praag wordt aan het „Berl. Tage- blatt" gemeld, uit Bohemen In Xqrn bij Jepütz is gisteren een vergadering gehouden door vertegen woordigers van den bond van sociaal democratische mijnwerkersvakvereenigin- gen. De bond heeft den 14en Maart als termijn gesteld voor de beantwoording van de eischen der mijnwerkers, die zij aan de mijneigenaars heeft doen toeko men. De vergadering besloot het ant woord van de mijneigenaars af te wachten en dan terstond opnieuw bijeen te komen. Er werd in deze vergadering uitdrukke lijk verklaard, dat een staking niet alleen een solid?riteitsstaking met de Engelsche mijnwerkers zou zijn. Inderdaad heeft de bond reeds vroeger tot staken besloten. Maar er is toen niets van gekomen, om dat het oogenblik niet gunstig werd ge acht. Scherper wordt de toestand in het Boheemsche bruinkolendistrict nog door de houding van de Tsjechische nationalis tische en anarchistische mijnwerkersvak- vereenigingen, die hoogere eischen stel den dan de sociaal-democratische, maar zich nu in het belang van de eensgezind heid, ofschoon met tegenzin, bij hen hebben aangesloten. Nog een laatste bericht meldt van her nieuwde beroering in het Belgische ko- lendistrict. Daar heeft de bond van mijn werkers besloten den 24en een congres te Brussel bijeen te roepen teneinde een minimumloon te eischen en een loonsver- hooging van 15 procent. Zouden ze daar nu ook weer willen beginnen? GEMENGD. De correspondent te Madrid van de „Petit Parisien" zegt te kunnen mede- deelendat het met de Fransch- Spaansche onderhandelingen weer hokt. De besprekingen over een wijziging van de grenzen in de Noorde lijke zone van Marokko geven tot groote moeilijkheden aanleiding. Frankrijk zou driekwart van die zone opgevraagd heb ben. terwijl Spanje er slechts één tiende gedeelte van wil afstaan. Volgens den correspondent van den „Petit Parisien" wordt zelfs de mogelijkheid van het afj breken der onderhandelingen overwogen. Er gingen geruchten, dat de En gelsche verzekeringswet niet op 15 Juli, den genoemden termijn, in wer king zou treden. In het Lagerhuis heeft de regeering echter gezegd, dat het op 15 Juli bepaald blijft, althans ten deele. De Home Rul e-wet wordt dadelijk na Paschen ingediend. Uit Carcassonne wordt aan de „Petit Parisien" gemeld, dat de welbe kende vlieger Védrines zich eer gisteren als onafhankelijk socialist candi- daat heeft gesteld voor den open Kamer zetel in het district van Limoux. De ver kiezing zal den 17en Maart plaats heb ben; Védrines stelt zich voor zijn ver kiezingsveldtocht per vliegtuig te houden. Se non vero.... De Paulaner monnik Damasius M a co c li uit Petrikau, die verleden week wegens moord tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is, volgens berichten uit Weenen, uit de gevangenis te Petri kau ontvlucht. Waarschijnlijk is Macoch bij zijn ont vluchting door de bevolking geholpen, anders begrijpt men niet, hoe hij het heeft klaargespeeld. De directeur der ge vangenis weigert ook maar eenige in lichting te geven. In 1913 wordt te Leipzig een groote intern, bouwvaktentoonstelling gehouden. Een groot terrein is er voor ingericht. Daarop verrijst o.a. een heele tuinstad. Verder komen er velerlei wo ningen, terwijl men er ook een denkbeeld zal krijgen van het moderne verhuizen. Aten herinnert zich nog de staking onder de Londensche taxi-koet siers. Het scheidsgerecht, dat onder voorzitting van Lord St. Aldwyn de zaak heeft onderzocht, heeft op de meeste punten de koetsiers in het gelijk gesteld. Koninklijke besluiten. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot directeur van de Rijkswerkinrichting Veenhuizen II, P. A. Roozendaal, thans directeur van de Rijkswerkinrichting Veenhuizen Itot directeur aan de Rijks werkinrichting Veenhuizen I, A. W. Idzenga thans adjunct-directeur, 2e rang bij de Rijkswerkinrichting te Hoorn bi] het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl. de arts J. M. Elshout is met ingang van 1 April 1912 aan mr. J. E. Henny, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Gebrek aan kolen. De prijzen der bunkerkolen zijn heden te Rotterdam gestegen tot 35 shillings per ton. Op de rivier bedraagt de voor* raad in de Rijnschepen nog 50 ladingen. Aan de fabrieken, de gemeentebedrij ven en schepen wordt nog geregeld ge leverd; aan particulieren echter niet. Enkele speculanten, die zich voor de staking van kolen voorzagen, trachten zich thans van de kolenmarkt meester te maken en vragen 45 shilling. De provinciale stoombootdienst Mid delburg— Zierikzee ondervindt ook reeds den invloed der staking. In plaats van tweemaal, wordt slechts eenmaal per dag van beide plaatsen gevaren. De dienst Vlake-Walsoorden is onver anderd gebleven. Te Middelburg zijn te beginnen met Dinsdagavond slechts een deel der straat lantaarns, namelijk de zoogenaamde po- litielantaarns, ontstoken. Te Haarlem hebben de gemeentelicht fabrieken, evenals die te Amsterdam, zulke groote voorraden ingeslagen, dat althans de eerste maanden geen gebrek bestaat. Enkele andere industrieën even wel zullen spoedig de gevolgen onder vinden. Naar het „Hbld." verneemi, is de in voer van steenkolen uit het Duitsche koiengebied in de laatste dagen zoo aan zienlijk verminderd, dat de Holl. Spoor wegmaatschappij maatregelen heeft geno men het aantal kolentreinen van uit Win terswijk in te krimpen. Te beginnen met heden worden reeds een drietal speu.le kolentreinen uit den dienst geschakeld. Zooals bekend is, heeft de koleninvoer van uit Duitschland, voor zoover die aan voer per wagon plaats heeft, hoofdzakelijk over Winterswijk plaats. De aanvoer voor de hoofdstad is reeds tot de helft van het gewone quantum ingeslonken. Het vervoer van Limburgsche koien ook naar Amsterdam neemt zeer toe. Het heeft hoofdzakelijk via Venlo Den Bosch plaats, doch is toch nog niet zoo belangrijk, dat de Staatsspoor speciale kolentreinen laat loopen. Wel blijkt echter uit de toename van het aantal aange voerde wagons, dat tal van handelaren ernstig pogen zich van Limburgsche en ook van Belgische kolen te voorzien. De Limburgsche mijnen produceeren tot het uiterste. Alleen te Heerlen moeten gisteren voor de Staatsmijnen en de Oranje-Nassau-mijn circa 200 telegrafU sche bestellingen zijn ingekomen. Van waar betrekt ons land zijn steenkolen. Als antwoord op bovengestelde vraag schrijft de „Nieuwe Courant". Ons land gebruikt ruw becijferd cir ca 9 millioen kolen 's jaars, en is daarbij nagenoeg geheel aangewezen op het buitenland. Immers wanneer de gan- sche Limburgsche productie binnen onze grenzen werd gebruikt, dan zou thans pas kunnen worden beschikt bij groote krachtsinspanning der in werking zijinde mijnen, over ongeveer 1.5 millioen ton per jaar. Dus nog een uit 't buitenland aan te vullen tekort van 7.5 millioen ton. Van die Limburgsche kolen werd tot nu toe echter slechts een bescheiden deel in ons land verstookt. Van de Staatsmij nen bijv. welker productie te vorigen, jare pl.m. 240.00U ton bedroeg, betrok! ons land ruim 100.000 ton. Ook van de particuliere mijnen gaat verreweg het grootste deel naar liet buitenland. De afzet der mijnen is natuurlijk bij contract geregeld, gemeenlijk geldend voor een jaar (April-April). Het best zijn erin ons land dus aan toe zij, die hun kolen uit Limburg betrekken. Zjj behoeven de naaste toekomst niet zorgelijk in te gaan zoolang hun contract loopt, ontvangen ze hun stookmateriaal tegen de eenmaal vastgestelde prijzen. Geluk bij een on geluk dit feit kan moeilijk anders dan in de komende jaren onze nationale ko- lenvoortbrenging ten goede komen. Tal van ondernemingen en industrieën toch die zeer wel geheel of gedeeltelijk de kolensoorten zouden kunnen gebruiken, welke Limburg voortbrengt, bleven tot nu toe voorkeur schenken de een om deze, de ander om die reden aan bui- tenlandsch product. Breekt straks do dag aan dat hun huidige leveranciers g door overmacht gedwongen, de levering

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1