BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 733. S)e fceicbelic (Bou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefooa 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 7 Maart 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Niet overslaan s. v. p. De lezer heeft bemerkt, dat wij iederen dag de beweringen van het anti-tariefwet comité op deze plaats weerleggen. Wij trachten zoodoende den tegenstander met diens eigen wapenen te verslaan. Men kan ons niet verwijten, dat wij onze le zers onbekend laten met de phrasen der anu-tariefwet-menschen, nochdat wij het zinledige daarvan niet voldoende aan- toonen. Zoo verkondigen zij als een onomstoot bare waarheid, dat door de tariefwet de scheepvaart benadeeld zal worden. Maar.... de cijfers met hun onloochen bare bewijskrachtKonden die maar ver donkeremaand worden Toen in Duitschland liet verhoogde ta rief 15 jaar had bestaan, maakte de scheepvaart haar balans op, enkwam tot de ontdekking, dat er 2*/d maal zoo veel ton als de vorige 15 jaren op de ri vieren en binnenwateren was verplaatst O! die cijfers! ALGEMEEN OVERZICHT. Reeds toi anderhalf tnillioen is nu het aantal personen gestegen, die door of in verband inet de Engelsche Mij n werkersstaking werkeloos zijn geworden. Terwijl er eerst sprcnttrwan w?s, aat overal vbiaoonac ploegen aan het werk zouden blijven om de mijnen gas- en watervrij te houden, komt nu hit bericht, dat tengevolge van de houding der stakers 2 mijnen in het Swansea district niet in staat zullen zijn met het pompen door. te gaan, indien de staking nog een weinig langer wordt voortgezet Het uitpompen zal een tijd van 2 maanden vereischen. at dt besprekingen aangaat, die eeni- geu rijd gesciior~t warén, wordt gemeld, dat zij weder zijn b go uien. De mijn eigenaars ziin r.aar h.u .^r-chciden districten geweest .-u i er op ver gaderingen, die zij 'ni- klaard, dat ztj besloten waren met n or toetegeven dan zij reeds hadden g-.daan. Het bestuur van cie.u niijnwerkertbond is CLrgistera oud te Londen bijeen ge weest, ter kennisneming van de berichten uit de verschillende niijnH eken. Na af loop maakte de secretaris bekend, dat de mijnwerkers onverzwakt het minimum loiMi eischen, zooals zij het hebben vast gesteld. Hij ontkende voorts, dat er geen groepen stakers zijn. die weer aan het w:rk willen. Toch wordt door de parlementaire correspondent van de „Daily News" vol gehouden, dat zoowel tusschen de inijn- vrerkers en de arbeiderspartij als tusschen hen en de andere vakvereenigingen groo- tc meeningsverscliiüen heerschen. De arbeiderspartij en de andere vakvereeni gingen zouden liet niet de verwerping van de regeeringsvoorstel.en door de ar beiders geenszins eens zijn. Zij zagen in de erkenning van net beginsel van een minimumloon een belangrijk resultaat en wtnschten dringend, dat de mijnwerkers tot een onderzoek van de maatstaven voor het loon zoudeii overgaan. In het Lagerhuis licc.t gister minister Asquith, in aiitvvoord op eenige gestelde vragen verklaard, dat de mededeeling van een liberaal-blad (Daily Chronicle), dat de regeering voornemens was morgen een wetsontwerp tot vaststelling van het minimumloon in te dienen, zuivere ver beelding was. De regeering was verlan gend het arbeidsgeschil in de steen- koolnijverheid door het Lagerhuis tot een onderwerp van bespreking te zien maken, doch de eerste minister kon geen dag voor een dergelijke bespre king vaststellen, aangezien de toestand zeer delicaat was en hij de vertegenwoor digers der mijnwerkers nog denzelfden middag hoopte te zien. Van deze bespreking zijn nog geen rc- suliaten bekend. In het Roergebied, is zooals men weet de tiking tot de mijn Scharnhorst beperkt. Intusschen schijnt men uit die beperking niet te mogen op maken- dat de toestand minder ru t g is. De ontvang n b :r". n wijzen er toch op dat tecren Maandag, een auicmeeue sta king verwacht wordt. Ook in de mijnen van Westfalen. De afgevaardigden van de 3 verbon den vakvereenigingen zullen Vrijdag een bespreking houden, om te overleggen en na ruggespraak met hun medebestuursle den, Zondagmorgen weer een, om een besluit te n'emen. Dit besiuit wordt bij het begin van de vergaderingen van arbei ders van alle mijnen Zondag om 5 uur openbaar gemaakt. Tot zoolang blijft men dus in het onzekere. Ook elders dreigen nog stakingen. Gisteren meldden wij reeds dat de werkgeevrs in de Aineri- kaansche anthraciet-districten geweigerd hebben de eischen der werknemers in te willigen. Men had trouwens reeds van te voren weinig vertrouwen op een gun stig resultaat der onderhandelingen. Ve len achten het onmogelijk, de staking nu nog te voorkomen, en men verwacht dat zij den len April zal uitbreken. De eisch van 20 pet. loonsverhooging is de groote moeilijkheid. In Oostenrijk eischt de bond van mijn werkers vanaf 1 Maart een vermeerde ring van loon met 25 pet. De toestand in China is blijkens de laatste berichten nog geens zins verbeterd. Integendeel. Zoo seint Reuter dat in de buurt van Weihaiwei veel verzet is geweest tegen de invoering van het nieuwe republiikeinsche regime. Het schrijft nu echter dat de republikein- sche troepen dien tegenstand allengs meester worden. Een telegram uit Paotingfoe meldt, dat schade hebben geleden. Ecliter is het leven der buitenlanders niet in gevaar ge weest. Er zijn Japansche troepen op weg naar Paotingfoe. Over de schade, die te Paotingfoe is aangericht, verneemt dc „Köln. Ztg." nog het volgende. In genoemde stad lagen Britsche en Amerikaanse! ie tabaksvoorra den ter waarde van 120.000 gulden. Die voorraden zijn geplunderd evenals alle Japansche gebouwen in dc stad. De ja panners zelt zochten een onderkomen in de zendingsgebouwen. Maandag is er aan de spoorlijn van Peking naar Tientsin bijiia een gevecht geleverd tusschen de muitende Chinee- sche troepen, die u.t Peking kwamen, en 800 man Britsche troepen van het regiment inniskiliings. De Cliineesche muiters, 1800 man sterk, plunderden het spoorwegstadje Fengtai, gelegen op ca. 8 K.M. afstands van het punt, waar twee spoorweglijnen samenkomen. Dat punt van samenkomst werd bezet gehouden door 120 man van 'de Sometset Light in fantry, die echter de Chineezen niet kon den tegenhouden. Onmiddellijk kwamen toen de Inniskil iings uit Tientsin de Somerset Light In fantry te hulp. De Britsche troepen som meerden toen de Chineezen om vóór acht uur den volgenden dag Fengtai te ver laten. Inmiddels Avas een extra-trein in gereedheid gebracht voor de muiters, die daarin hun buit en ecu batterij veldge schut wegzonden. Zij zeiven marcheerden naar Tsjangtsjenleng aan de Hankou-Pe- king lijn. Aan het EngeUche hof was reeds lang de goede invloed merk baar, die van koningin Mary uitging. Zooals men weet heeft die koningin die in verschillende opzichten als een mo del-vorstin gelden kan, een hartgrondigen afkeer van alle frivoliteit en lichtvaardig heid. Gescheidene vrouwen mochten al da delijk niet meer aan het hol komen en ook het toilet der dames werd aan zekere strengere voorschriiten onderworpen; in het algemeen werden alle minder decente kleederdrachten geheel verboden. Ook tegen de „moderne" dansen, die meer en meer zich in de salons van de hoogere kringen begonnen in te burgeren, heeft de koningin .nu pos te genomen. Op hofbals mogen alleen nog maar Qua- drillen en Frangaisen gedanst worden, alle andere soorten dan en, ook Bocton en Twostep, en vooral alle nieuwe Atne- rikaansche 'dansen zijn niet geoorloofd, Natuurlijk is men in zekere kringen niets over een dergelijk optreden te spre ken. Maar de koningin stoo.t zich niet aan de praatjes, die in üie kringen over haar worden uitgestrooid en handelt on vervaard naar hetgeen haar vrouwelijk gevoel en haqr overtuiging haa,r j^ge^en* GEMENGD. In de Bulgaarsche Kamer is giste ren de evenredige vertegen- w o o r d i g i n g aangenomen. - Bij het Congres van den staat New York is een wetsontwerp ingediend, strekkende om een bedrag van 120,000 gulden toe te staan voor de electrische verlichting van de Niagara-wa- tervallen. Tevens zouden 6000 gul den dienen te worden gevoteerd als be- drijfs- en onderhoudskosten van den aan leg gedurende een jaar. Reeds vroeger zijn de watervallen ver licht geweest, doch die verlichting droeg een voorloopig karakter. Het bereikte ef fect was echter treffend schoon. In de Invalidenstrasse te Berlijn wierp gistermorgen een tramwagen, die juist een helling afgereden was, op den lioelc van een zijstraat een vollen o in n i- busomver. Vier personen werden ern stig, 12 licht gekwetst. De rem van den tramwagen had geweigerd. In Stettin is gistermiddag om 12 uur een pont omgekanteld, die dicht bezet was met mensdien. Om streeks 30 personen vielen in het water. Van alle kanten kwam hulp opdagen, maar er moeten toch 4 personen verdron ken zijn. Maandagmorgen kwamen werklie den van de Gare du Nord te Brussel tot de ontdekking dat twee salonwa gens, die den vorigen nacht aan een 'nternationalen trein waren gehaakt, ge heel leeggeplunderd waren. Al het zilverwerk, servetringen, vingerdoekjes cn alles wat maar eenige waarde had, is De storm der laatste dagen heeft vooral aan de noordwest-kust van Frank rijk duchtig huis gehouden. De telegrafi sche en telefonische verbindingen met Engeland zijn bijna geheel verbroken. Op vele plaatsen zijn telegraafpalen omge waaid en over de spoorlijnen gevallen, waardoor het treinverkeer veel vertra ging ondervindt. De stoomboot-dienst Dieppe-Newhaven is gisteren gestaakt moeten worden. De boot is niet uit de Engelsche haven vertrokken. Uit Gran ville, St Malo, uit Charleville en Me- zières wordt gemeld, dat de woedende elementen er belangrijke schade aange richt hebben. Mensche.nlevens zijn te be treuren. De Italiaansche admiraal Aubry wordt ais generalissimus opge volgd door admiraal Faravelli, die tot gisteren het bevel had over het tweede eskader. De ministerraad heeft hem aan den Koning van Italië voorgedragen voor het bevel over de geheele Middelland- schc-Zee-vloot. In de begrotingscommissie van den Duitschen Rijksdag is op voorstel van het centrum besloten om het onder zoek van het mond- en klauwzeer van rijkswege te ondersteunen, en een grooten prijs uit te loven voor de ont dekking van de oorzaak en een genees middel van de ziekte. sche handelaren zijn voor.... een vermin dering van hun afzetgebied, en een uit breiding van onzen eigen handel door.... die zoo belasterde Tariefwet. Een leelijke pil voor de anti-tariefmen- sclien Nederl. havens en zeegaten. Het Stbl. no. 53a bevat een Kon. be sluit van den 7den Februari, waarbij wordt overwogen, dat het onder sommi ge omstandigheden in 's lands belang noodig kan zijn het binnenvaren of uit varen van Nederlandsche havens en zee gaten te verbieden of slechts onder voor behoud toe te staan, en bepaaald wordt, dat zoodra op een in het oog vallende plaats nabij een vaarwater, leidende naar een haven of zeegat, overdag 3 roode ballen of 's nachts 3 roode lantaarns bo ven elkander, dan wel lichtbundels, wor den getoond, of seinen worden afgege ven. waarvan de beteekenis niet uit de zeilaanwijzigingen is op te maken, de haven of liet zeegat met bijzondere oplet tendheid moet worden aangedaan en het verboden is zonder loods in of uit te loopen. Alsdan kan elk schip aan een onderzoek onderworpen en het in- en uit varen verboden worden. Het in werking stellen van dezen dienst voor een bepaalde haven of een bepaald zeegat wordt nooit te voren aan gekondigd. De Chineezen en de staart. Uit Soerabaja meldt men aan het „Bat. Nbl." Eindelijk heeft de majoor-Chinees zich van ziin staaart ontdaan. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan J. G. Hoeve naar een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofdcommies bij het de partement van Financiën zijn bij de directie van den Landbouw bevorderd tot hoofdcommies jlir. mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, thans commies; tot commies le Th. M. Hoo- gendoorn2e C. Bouwhuisen, beiden thans adjunct-commies; tot adjunct-com mies le N. M. Verloop, 2e F. Florschütz, beiden thans eerste klerk is bij de zeemacht bevorderd tot offi cier van gezondheid 2e kl. G. N. A. Ket ting. Sociale Week 1912. Met goedkeuring van Z. D. H. mgr. den Bisschop van Breda, zal dit jaar de Sociale Week gehouden worden te Bre da. In overleg met het bestuur van het diocesaan Comité is als tijd vastgesteld 1 tot 8 September, en als algemeen on derwerp „Rechtvaardigheid en Naasten liefde". Koren op onzen molen. is het volgende berichtje: Achttien agenten en handelaren in Belgische gist in Nederland hebben tot de Tweede Kamer het verzoek gericht het ontwerp Tariefwet niet aan te nemen. Men iigt .dus hos bang de buitenland In stede van hun nog gestaarte lands lieden te boycotten, berekenen de toko houders te Batavia hun de prijzen wat liooger, wat wel zoo voordeelig is. Onder de Chineezen te Batavia is men het nog lang niet eens of men het nieuwe jaar in den vervolge zal doen samenval len met het Europeesche dito. Er is zelfs sprake van der nieuwe regeeringe in Chi na te verzoeken de oude jaartelling in eere te houden. Het afschuwelijk misverstand. Bij een uitgever te Kampen is thans ter perse een brochure van dr. A. Kuy- per, (geschreven naar aanleiding van het incident-de Waal Malefijt, in de Twee de Kamer), onder den titel: Afgeperst De brochure zal spoedig het licht zien, en behandelt de navolgende punten: I. 't Mooie taalbeeld misduid. II. Quid pro quo. III. Uit het verkeerde loket. IV. Het gele gevaar. V. Wat in Azië broeit VI. Eerste gelui. VII. Bijlagen. Ongevallenwet. Naar de „N. Crt. verneemt, zal door het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen (dit is de bond van sociaal democratische vakvereenigingen) binnen kort een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid worden gezonden, waarin zal worden verzocht de werking der wet uit te breiden, hoofd zakelijk met betrekking.tot de uitkeeringen en tevens aangedrongen zal worden die categorieën van arbeiders in de wet op te nemen, die er thans nog buiten vallen. Het bouwwetteke. De liberale kameroverzichtschrijvers luchten hun wrevel over de beslissing in de kamervergadering van gisteren op ondubbelzinnige wijze. Een kleine bloemlezing uit hun be schouwingen doet ons zien, hoe vijandig de vrijzinnige van allerlei kleur staan tegenover onze bescheiden en gerecht vaardigde eischen op onderwijsgebied. In.de „N. Rott. Crt." lezen wij o.a. „Wij gebruiken niet gaarne groote woorden. Maar hetgeen heden is ge beurd, is inderdaad wel heel kras. Met ongouvernementeele slapheid bezweek de minister voor den stormloop der be roepssubsidiejagers. Hij verweerde zich zelfs niethij heette de heeren terstond hartelijk welkom en sprak: „Ziet, 's rijks schatkist is te uwer beschikking." „Zoudt g ij het niet voor hen doen hoonde de heer Ketelaar. „Dan gaat het nog wat gauwer." Waarop de t.jdelijke voorzitter van den ministerraad minzaam wuifde en glimlachend den heeren de schatten ontsloot, waarop zij zoo lang geaasd hadden. En de heeren deden een diepen greep. Nagenoeg twee ton had minister Heems kerk hun aanvankelijk toegedacht. Zij iciEci, der o.nveizadigbaaaie.id van kerk en schoolbesturen indachtig, waren niet met het dubbele tevreden, o ganschelijk niet. Zij maakten zich van f 520.000 meester." De „N.Crt." jammert: vWij zijn nu vandaag een heel stuk achteruit gegaan. Terug naar den school strijd." Het „Vad." gaat eveneens heftig te keer. „Wij hebben nog niet bij gewoond, zegt het blad o.a., „dat een bewindsman met zooveel sans-gêne een duur amende ment overneemt, als mr. fteemskerk 't gisteren vertoonde." Elders heet het: „Vermoedelijk vinden de katholieken het subsidiestelsel nog altijd machtig mooi en willen zij niets ondernemen dat hun de ruime, de te ruime toelage zon kunnen doen inkrimpen en de groote vrij heid benemen. En of de antirevolution- nairen en christelijk-historischen nu zoo bijster gesteld zijn op een ander sys teem, wij bedoelen niet quantitatief doch qualitatief beter dat staat te be zien. In elk geval zullen alle de broeders vandaag wel tevreden zijn." De „neutrale" „Tel." doet mee in het koor van de linkerbladen. Sarcastisch merkt het op: „De „oorlogsschatting1', die de linker zijde moest betalen voor de in 1909 ge leden nederlaag, was binnen, gelijk de heer Roodhuyzen zeide. Voortaan zal 't bijzonder onderwijs weer een half mil- lioen per jaar méér ontvangen uit de schatkist. Het zevende millioen is vol. En nu moedig naar 't achtste.... Merkwaardig, hoe uit de historie met dto. werp verscheen, werd het aanstonds in de Kanaalstraat gewogen cn te licht be vonden. „De Standaaard" was teleurge steld. Dr. Kuyper trok de teugels wat aan. Zóó kwam 't amendement, dat de 2 ton per jaar tot 5 gedijen deed. En na tuurlijk kon minister Heemskerk toen niet weigeren. Hij zit in den kattcbak. Op den bok zit mijnheer." Een uitzondering alleen maaakt liet „Hbld.", dat de billijkheid van het amen- dëment-v. d. Molen erkent door te betoo- gen: „Er was, afgezien van de opportuni teit van liet heele ontwerp, voor dit amendement wellicht nog al wat te zeg gen. Als men nu eenmaal het bouwsub- sidie gaat verhoogen, dan moet men het zoo billijk mogelijk doen. En nu was de schaal van het amendement wellicht bil lijker dan die van het ontwerp. De Minis ter was zelf ook tot die meening geko men en hij nam dan ook, na eerst eeni- parlementaire gemoedsbezwaren te hebben geuit, het amendement maar over.... zelfs zonder eerst het oordeel van de Commissie van Rapporteurs te heb ben afgewacht. Voor de qualificatie „struikroovers-amendement" die de heer Ter Laan uitte, was zeker geen goëde re den." KORTE KRONIEK. Het departement van Landbouw zal in 1913 een geschiedenis van den Land bouw in Nederland over dc laatste 100 jaar uitgeven. LEIDEN, 7 Maart. De Centrale R. K. Kiesvereeniging Katwijk-Leiderdorp hordt haar jaarver gadering op Zondag 17 Maart a.s. 's namiddags 2 uur in het Bondsgebouvv, Rapenburg 10, alhier. Het besluit om op Zondag te verga deren is genomen naar aanleiding van den wensch, in de vorige vergadering geuit, om de vergadering te houden op een anderen dag dan Zaterdag. Vanwege den Alg. Ned. Wielrijders- bond is een wegwijzer geplaatst op het kruispunt Rapenburg, Breestraat, Noord einde. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 6 uur en 8V2 uur avonds. Bondsgebouw Rapenburg iu. Lezing met lichtbeelden door den Wel- eerw. Pater J. G. Tesser. Onderwerp: Passiespelen van Oberammergau. Zondag 121/2 uur namiddag Bonds gebouw, Rapenburg 10 Propaganda-ver- gadering R. K. Tabaksbewerkersgilde St. Franciscus Xaverius. Spreker de heer Joh. Kok. OnderwerpWaarom R. K. Vakorganisatie.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1