3e laargang, No. 732, Woensdag e Maart 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering M liet OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 4.10 per kwartaalbi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0,75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen liandels-aavertentiënj 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V 90 cents voor één gulden. Men kent liet geschetter der vrijhande- ■Uars: alles zal duurder worden. Een minder pakkend variant daarop is: met een gulden betalen, wat 90cents tostte Eilieve, is dit zoo? Het staat volstrekt niet vast, dat alle artikelen in prijs zullen stijgen; aller minst de eerste levensbehoeften. Eerstens, omdat een massa waren o n- belast blijven. Twecdens, omdat de buitenlandsche fa brikant zelf een deel van het tarief zal be- tafcen om zijn afzetgebied in Holland te behouden. In dit geval betaalt dus niet de Hollan der. maar de buitenlander. Ten slotte bevordert het tarief de va- derlandsche nijverheid. En bevordering van de industrie betee- tsentméér verdiensten en een koop krachtiger volk. V Drang naar bijzonder onder wijs. Naast ons Kameroverzicht willen we toch eventjes een woord vair hulde bren gen aan den braven heer Ketelaar. 'i Is altijd aangenaam en verdient dank wanneer de tegenstander met arguinen- £n aankomt, waarvan wij partij kunnen ;rekken. Zulks nu deed dc heer Ketelaar, toen hij betoogen ging, dat de openbare school toch zoo geweldig leed door de aprichting van al die bijzondere scholen. Er kwamen steeds meer kleine... open save schooltjes, zöo zuchtte hij. In 1890 waren er 16 van die kleine schooltjes bij het openbaar eu 30 bij set bijzonder onderwijs in 1896 waren 4ie cijfers 33 en 32, in 1-900 114 en 84 m 1903 240 eu 160, in 1909 268 en lil8 en thans 272 en 70. De verliou Jfrag is dus voor het openbaar onder wijs steeds ongunstiger, voor het bijzon der steeds gunstiger geworden, terwijl <aok liet absolute cijfer bij het bijzonder vndcrwijs sinds 1905 jaar van aanne ming van dc wct-Kuyper belangrijk gedaald. Ook het feit dat er in 1890 sledhts één openbaar onderwijzer op wachtgeld is en dat er thans 107 zijn, toont, hoe zeer de openbare school door de bijzon dere wordt leeggepompt. Een en ander moest volgens den heer Ketelaar bewijzen, dat het „bouwwette- •fcé" een verderfelijk iets is, maar zijn statistiekje toonde o. i. alleen, dat de ge- Soovige ouders ten zeerste op bijzonder onderwijs gesteld zijn. Waar zij maar Iainnen, nenren zij hun kinderen van de openbare school af wat zij toch ino- jgeu doen niet waar, want we leven in een vrij land. En waar nu het Bouwwetteke" die Ouderlijke vrijheid al weer meer* in de ïtatid werkt, daar moesten de ware vrij heidsvrienden en dat zijn immers de vrijzinnigen dat wetje gaarne hel pen aannemen. intusschen den heer Ketelaar dank voor hét mooie resultaat van zijn snuffelen. V Vaderlandsliefde. Het „Bouwwetieke" heeft de vrijzin nigheid opeens ook weer bang gemaakt ivoor de aankweeking van vaderlands liefde, waarmede -het op de Roomsdie scholen zoo verdacht zou gesteld wezen. Nu zouden we vooreerst wel eens aan getoond willen zien en op bewijzen komt het immers aan dat 'thuidige Roe >msche geslacht, hetwelk dan toch grootendeels op bijzondere scholen zijn opleiding genoot, yi vaderlandsliefde en in (rouw aan het Vorstenhuis zou achter staan bij dc rest der natie. Dat besvijs zal men niet kunnen op diepen. Maar bovendienzou de vaderlands liefde niet veiliger zijn in die scholen, Maar het voorschrift: „Vreest God, eert den Koning" in eere wordt gehouden, dan in dezulke, waarvan het onderwij zend personeel de rangen der S. D. A. P. •helpt stevigen Daar moest de heer Ketelaar nu ook eens een statistiekje van maken. ALüC.ViELN OVERZICHT. £keds meer komen van overal dc be richten van het sluiten en stilleggen van openbare en particuliere ondernemingen naar aanleiding der mijnwerkersstaking in Engeland De „Evening Standard" stelt vast, dat de crisis rechtstreeks ruim 5 millioen personen treft. En de ellende vermeer dert zich. In de armere wijken van Londen be ginnen de prijzen der levensmiddelen te stijgen. Men vermoedt ook spoedig al- gemeene stijging van den prijs van het brood. Wat de houding der stakers aangaat, heeft de secretaris van het uitvoerend comité der mijnwerkers na de bijeen komst van gister gezegd, dat de mijn werkers in het bondsgebied den arbeid nog niet weer zullen opvatten. Daartegenover heeft Keir Hardie, door den Londenschen correspondent van de „Matin" geïnterviewd, verklaard, dat de mijnwerkers hun partij reeds gewonnen hadden. De regeering zou de schaal van minimum loonen, zooals deze voor ieder district door den bond van mijnwerkers waren vastgesteldbillijk cn redelijk achten en Woensdag of Donderdag de mijneigenaars tot de aanvaarding daarvan dwingen met het dreigement van de in diening van een wet. Maardag, Dinsdag uiterlijk, zou de staking geëindigd zijn. Wat betreft de staking iu de mijnen van het Roer-gebied waarin door de Christelijke bonden ge waarschuwd werd tegen voortzetting om zuiver tactische redenen (doordat nog geen 40 pet., georgauiseerd is, kan de sta king lang duren, terwijl dc weerstands- kas slechts voor 14 dagen toereikend is), hebben de mijneigenaars geantwoord op de eischen, door de drie vereeuigingen van mijnwerkers gesteld. Zij wijzen het ingaan op die eischen af op grond van het feit, dat ze niet van de mijnwerkers zelve waren uitgegaan. Het was de taak van de arbeiders commissies, als de aangewezen verte genwoordigers, voorstellen, bezwaren en wenschen van de mijnwerkers ter kennis van de mijubestüreiy'te brengen. Tot on derhandelingen met de arbeiderscommis sies was men bereid. Verder zijn aan de mijn Scharnhorst gistermorgen vroeg van de 615 man sterke morgenploeg slechts 19 werkwilligen op gekomen. De overigen blijven bij de sta king volharden. Aan de beide Kaiserstuhl-inijnen heb ben zich echter de weer volledige mor- genploegen aangemeld. Tot de andere mijnen in het Dortmundsclie inijngebied is de stakingsbeweging niet overgeslagen. Aan de in het inijngebied van Heme en Recklinghausen gelegen mijnen van de Harpeneer Bergbau A. G. zijn loons- verhoogingen in het uitzicht gesteld. Wat de Fransche mijnwerkers behooren te doen iu verband met de sta king iu Engeland en met de beslissingen die er eenige weken geleden op het mijn- werkerseongres te Angers zijn gevallen, is sedert eergisteren de uitvoerende com missie van de bond van mijnwerkers te Lens bijeen. De vergaderingen der commissie zijn strikt geheim. Men weet echter, dat zij zich gisteren bezig gehouden hee.t met de organisatie van de werkstaking van vier eu twintig uur op 11 dezer, voor het geval de bond van mijnwerkers het noo- dig macht achten tot die staking over te gaan. Te Cannaux (Tarn) en te St. Etienne (Pyreneeën) hebben de mijnarbeiders zich uitgesproken vóór de vier eu twintig uurs-staking op 11 dezer als middel om de op het mijnwerkerscongres van An gers kenbaar gemaakte eischen ingewil ligd te krijgen. In China neemt de oproerige beweging steeds groo ter afmetingen aan. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de telkens inkomende be richten het buiten twijfel stellen, dat er iu de Kausoe-provinciën en in Sjensi en Sjansi een vreeselijke bandeloosheid is. Er heerscht daar een militair terrorisme, dat Joeansjikai overal tot onmacht doemt zelfs in Peking. De „Times" verneemt uit Nanking, dat de voorloöpige revolutionaire regeering aldaar een telegram gestuurd heeft aan de buitenlandsche gezanten te Peking, .waarin zij de jongste gebeurtenissen be treurt en aankondigt, dat maatregelen zullen worden genomen om Joeansjikai te steunen door hef zenden van republikein- sche troepen uit Zuid-China, aan welke troepen de soldij betaald is. Maar blijkbaar zullen die troepen niet in staat zijn om Peking spoedig te berei ken, tenzij de spoorwegen weer behoor lijk fuuctionneeren. De „Times" verneemt u.t Nanking, dat zeshonderd man buitenlandsche troepen (Engelschen, Frauschen, Amerikanen en japanners) te Peking zijn aangekomen, terwijl 1000 maii Japansche troepen uit Port Arthur heden te Tientsin verwacht worden. Het feit, dat de Chineesche troepen Pe king hebben veriaten, heeft gemaakt, dat de Mantsjoe-soldaten daar iiu in de meer derheid zijn. Er bevinden zich te Peking thans slechts 55«0 man Chineesche troe pen, tegenover 18,000 man Mantsjoe-sol daten, ongerekend nog de brigade Mant- sjoe-troepen, die in het zomerpaleis gele gerd is. Zooals een telegram van gister meld de, is een kroonpretendent opgestaan, markies Tsjoetsjengtoe, rechtstreeks af stammeling van keizer Wanli, uit de Ming-dynastie. Het heet, dat hij een schrandere, wèlbelezen C' inees is, die veel aanhang bezit in de staten Anhoei, Hoepei. Zijn candidatuur zou wel kun nen slagen, wanneer hij het leger op zijn hand krijgt. De Italianen in Tripolis krijgen het vuur steeds nader aan de schenen gelegd. Ze kunnen hun neus niet buiten hun versterkte plaatsen sie- ken of ze krijgei. er een Icelijken klap op. In de laatste dagen zijn hun verliezen bij dergelijke gelegenheden nog al flink geweest, naar eigen opgave wel te ver staan, en dan is het in den regel nog veel erger. Nu komt er nog bij, dat ook de sultan van de Somali's den heiligen oorlog aan de Italianen heeft verklaard. Intusschen blijft de Porte maar be zorgd voor een eventueel verschijnen van de Italiaansche vloot voor de Dardarnel- len of in de Adriatische Zee. Tegen het laatste wordt de haven van Saloniki door mijnen en een paar oorlogsschepen ver sterkt, tegen het eerste is de doorvaart door de Dardarnellen gedurende den nacht voor schepen komende uit de Aege- ische Zee en met bestemming naar de Zwarte Zee of omgekeerd verboden ge worden. GEME NüD. Thans wordt ook van Italiaansche zijde ambtelijk bevestigt, dat keizer Willem en koning Victor Ema nuel elkander in Venetië zullen ontmoe ten. De Landdag van hetvorsten- dom Rudolstadt, waarin, zooals men weet, de socialisten in de meerder heid zijn, heeft gisteren een voorstel van de regeeriiig toi wijziging van het kies recht verworpen. De Landdag werd daar op ontbonden. De ontbinding van dit eerste socialis tische parlement van de wereld had men reeds verwacht. Zij is een gevolg van de besliste houding van de regeering, die haar voorstel, dat al tweemaal door den Landdag is verworpen* niet wilde laten varen. De Landdag heeft niet eens de begroo ting behandeld. Nu blijft de bestaande begrooting nog 3 jaren van kracht. De regeering kan in geval van nood ook alleen wetten maken, maar 'deze behoeven dan de goedkeuring van den nieuwen Landdag, waarvoor binnen 3 maanden nieuwe verkiezingen moeten plaats heb ben. Te Ween en treft men reeds uitge breide maatregelen voor het Eucha ristisch congres, dat daar in Sep tember gehouden zal worden. De burgemeester der stad heeft in een conferentie van journalisten van plaat selijke bladen enkele bijzonderheden me degedeeld omtrent de manier, waarop men den reusachtigen toevloed van vreemdelingen dacht te herbergen. Hij rekende op niet minder dan een 120.000 bezoekers gedurende het congres en daar de plaatsen in de hotels niet toereikend zijn, moesten andere schikkingen getrof fen worden en in den onmiddellijken omtrek van de stad hulpgebouwen wor den opgetrokken, waarmede nu zal wor den begonnen. Verder deelde de burgemeester nog mede, dat hij den cong.esleden in naam .v&a d$ fct&d lifit welkom toe zal roepen. Buitengewoon zeide hij verblijd te zijn over den luister, die door het congrs waarvan het beschermheerschap door den keizer was aanvaard over de stad komen zou. De „Temps en de „Liberté" bevesti gen, dat de Franse h-S paanscheon- derhandeliiigen op ernstige moei lijkheden stooten. De „Temps" zegt, dat Poincaré heden, den Spaaanschen gezant bij zich ontvangende, hem zijn verwon dering over de ontoeschietelijkheid van Spanje heeft kenbaaar gemaakt, welke houding van Spanje het goede resultaat der onderhandelingen in gevaaar zou kun nen brengen. Volgens bij de Porte ontvangen in lichtingen zullen de beschermende mo gendheden niet tot een nieuwe bezet ting van Kreta overgaan. De duurte der levensmidde len mindert. Sommige Fransche bladen wijzen met hoopvolle opgewektheid op het gisterochtend voor het eerst na maan den in de hallen te Parijs waargenomen verschijnsel, dat de prijs van melk, eieren en boter iets gedaald was. - De Engelsche kiesrecht vrouwen zijn weer bezig. Bij massa's gooien ze overal in Londen de ruiten in van staatsgebouwen en eveneens bij mas sa's worden de steenwerpsters in hechte nis gezet. Ze komen er nu niet meer zoo genadig af als vroeger. Tot dusver waren ze alleen tot opsluiting veroordeeld. Nu heeft de rechter er een paar tot dwang arbeid veroordeeld. Of dit nu indruk op die furies zal maken Het is op de A r g e n t ij n s c h e fl poof-w-egfiii nog- niet rustig. De ver tegenwoordigers der machinisten hebben de regeering medegedeeld, dat eenige spoorwegmaatschappijen de na de laat ste staking aangegane overeenkomsten geschonden hebben. De regeering heeft de maatschappij daarop opmerkzaam ge maakt. Uit Praag wordt gemeld, dat de so ciaal-democratische arbeiders in de Noord-westelijke kolendistricten vail Bo li em e n 25 pet. loonsverhoo- ging gevraagd hebben. Zij hebben veer tien dagen bedenktijd gegeven en zullen bij weigering staken. 12,000 man zijn er bij betrokken. Na een reeks van samensprekingen tusschen de mijneigenaars en (mijnwerkers uit de Amerikaansche anthra- ciet-districten hebben de eersten de eischen betreffende een loonsverhooging afgewezen. De vereeniging van werkgevers in liet Berlijnsche kleermakersbe- d r ij f, die bij de algemeene vereeniging van werkgevers aangesloten is en die on geveer 600 leden telt, heeft Maandag nacht besloten de overeenkomst m,et de kleermakersbedienden over het loonta- rief te erkennen. Volgens de „Frankfurter Zeitung" zal den 9den Maart in 158 steden van Duitschland het werk in het kleermakers- bedrijf worden neergelegd. Alle pogin gen om tot overeenstemming te geraken zijn mislukt. De werkgevers verklaren zich met hun collega's in de 32 steden, waar reeds den lsten Maart het werk is neergelegd, solidair. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den kolonel N. Bosboom, commandant van het 2e reg. veld-artillerie, eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend zijn benoemd bij het wapen der artil lerie, bij den staf van het wapen, tot ka pitein, de eers te-lui tenants K. E. Ouden dijk en L. Tielenius Kruythoff Czn. bij het 2de regiment veld-artillerie, tot commandant van het korps, de kolonel W. F. Poptot luitenant-kolonel, de majoor J. W. Vcrff, bij het 3de regiment veld-artillerie, tot majoor, de kapitein jhr E. H. J. Storm van 's Gravesande, tot eerste luitenant, de tweede-luitenaut S. J. van den Berghbij het 1ste regiment vesting-artillerie, tot eerste-luirtenant, de tweede-luitenant F. H. Wanninkhofbij het 3de regiment vesting-artillerie, tol», commandant van het korps, de luite nent-kolonel H. B. Molltot majoor, de kapitein K. C. Ketner; tot kapitein, de eerste-luiienant H. Harmsen tot eerate- luitenant, de tweede-luitenants C. de Wijs en T. Ziedses des Plantes bij het 4de regiment vesting-artillerie, tot kapi tein, de eerste-luitenant T. JE. Palairetf üooglaudL Aftrek pensioenbijdrage. Een rijksambtenaar kwam bij Ged. Sta ten van Friesland in beroep tegen zijn' aanslag in den hoofdelijken omslag iu de gemeente O., omdat de Raad bij de berekening van het belastbaar inkomen de pensioenbijdrage niet had afgetrok ken. In de verordening werd zoodanige aftrek niet met name vermeld. Ged. Staten hebben de reclame toe gewezen uit overweging o.a. dat het niet uitdrukkelijk vermelden in art. 3 (waar- in de aftrek wordt geregeld) van de krachtens de wet .of wettelijke verorde ning verplichte pensioenstortingen g en beletsel vormt om zoodanige bijdrage, die een ambtenaaar als het noodwendig gevolg van het bekleeden van zijn ambt krachtens de wet verplicht is van het be drag, waaarop zijn jaarwedde is bepaald, af te staan en die reeds terstond bij de uitbetaling van zijn wedde wordt in gehouden, waarover dus geheel buiten zijn wil door den wetgever wordt be schikt, zij het ook om hem of nabestaan den, in de toekomst aanspraak op pen sioen te geven, in mindering te brengen, omdat van zoodanige bijdrage niet kan worden gezegd, dat zij door den betrok ken persoon in geld of geldswaarde wordt verkregen. Consenten kustvisscherij. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de burgemees ters der beirokken gemeenten medege deeld, dat hein gebleken is, dat sommige van de autoriteiten, die ingevolge art. 12, 2e lid, der Visscherijwet zijn belast met het uitreiken van consenten voor de kustvisscherij in de meening verkee- ren, dat, indien die visscherij met jou vaartuig wordt uitgeoefend, alleen de schipper van het vaartuig in het bezit van een consent behoeft te zijn. Naar het gevoelen van den Minister moet in dit geval ook de bemanning van het vaar tuig van een consent zijn voorzien. Gedwongen winkelnering. De „Nieuwe Tilb. Courant" verhaalt als een staaltje van den meest schrijnen- deu vorm van gedwongen winkelnering het volgende De patroon dwingt zijn knecht brood bij een bepaalden bakker te nemen. Als loon voor dezen dwang brengt hij bij de loonaftrekking iets anders doet hij er niet voorden prijs van het brood van 18 cents zooals men algemeen liet brood betaalt op twintig. De brave patroon spreekt den bakker aan en zegt: „Als gij mij het brood niet e 1 f cents iu rekening brengt, levert gij niet meer aau mijn knechts. En wat doet de bakker? Ook hij leeft onder den druk der om standigheden en heeft ootmoedig voor de eerlijkheid van deii patroon der ar beiders, die bij hem brood moeten koo- pen, te buigen. Hij rekent dus den pa troon elf cents, zoodat deze zeer eer lijke man met niets te doen dan zijn arbeiders aan het eind der week het loon af te trekken, negen cents op elf verdient. Onze bakker intusschen, die uit ecu pond meel er geen twee kan wegen, kan voor elf cents geen behoorlijk brood le veren.... en geeft te min gewicht of knoeit met zijn waar. KORTE KRONIEK. De minster van financiën maakt aait belanghebbenden bekend, dat geduren de de maanden April, Mei en Juni aan staande, dagelijks, Zon- en feestdagcu uitgezonderd, ten kantore van de betaal meesters de voldoening zal plaats heb ben van de in de verschillende Grootboe ken ingeschreven pensioenen ten laste van de Nederlandsche Staatsbegrooting, loopende over de eerste drie maanden van het jaaar 1912. Maandagavond is opgericht de Am- sterdamsche Blindenbond, die zich teu doel stelt Amsterdamsche blinden moreel en financieel te steunen. De heer E. A. Willekens, burge meester van Reuzel, heeft wegens hoo ien leeftijd ontslag gevraagd. Hij heeft den ouderdom van 73 jaar bereikt. Vandaag zal er, zoo schrijft men aan „Het Volk", een conferentie worden ge houden van vertegenwoordigers derGlas- fabrikantenvereeniging en der arbeiders organisaties in dat bedrijf, ter bespreking van de afschaffing van den nachtarbeid. De gewone audiëntie van den mi nister van financiën zal op Donderdag 7# die van den minister van waterstaat op yrijdag 8 dezer niet plaats hebben.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1