RONA Van Houtens Cacao Ingezonden Mededeelingen. Kiezerslijst. Liefde en Haat. De goede Cacaosmaak is in dit product weer volkomen ontwikkeld. Tweede Blad, behoorende bijDeLeidscheCourantvan Woensdag 28 Febr. no. 726. 1 Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visie ligging en verkrijg baarstelling der voorloopige kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegen heid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver krijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling üer kiezerslijst. We zullen dit lijstje nu en dan af drukken. Aanzien doet gedenken. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Armenwet. lu één namiddagvergadering heeft de [Tweede Kamer de algemeene beschou wingen over de Armenwet afgedaan en bovendien een 16-tal artikelen van het wetsontwerp goedgekeurd. De heeren Tydeman en Kuyper voer den bij het algemeen debat het woord. Beiden waren met het ontwerp ingeno men, al zag geen van tweeën daarin zijn verlangens volkomen bevredigd. De heer [Tydeman wenscht meer macht aan de burgerlijke Armbesturen te geven; dr. Kuvper ziet in de uitbreiding van de bevoegdheden van het burgerlijk Arm bestuur een beperking van het arbeids veld der kerkelijke instellingen. Maar noch voor mr. Tj'deman noch voor dr. Kuvper zijn de bezwaren ernstig genoeg •om hun stem aan de wet te onthouden. Mr. Tydeman prees het wetsontwerp bovenmatig. Het is z. i. een der beste pro ducten van wetgeving vai. den laatsten tijd, één geheel vormend, en als compro mis een meesterstuk, waarin men de be kwame hand van Minister Heemskerk her kent. Minister Heemskerk had dan ook ecne gemakkelijke verdediging. Overigens Minister Heemskerk had dan ook eene toonde Z.Exc. zich bij "de artikelen erg plooibaar; een amendement van den heer Rink en twee van den heer de Beaufort nam hij over en bespaarde daarmede der Kamer debat en stemming over punten van ondergeschikt belang. Hoofdstuk I, houdende algemeene be- jpaüugen, is afgedaan. Vandaag beginnen wij aan hoofdstuk II over de burgerlijke •en de gemengde instellingen. Uit de Pers. Katholieke organisatie. Een Leidsch werkman schrijft over bovenstaand onderwerp in „De Voor hoede." Moest het niet zijn? Het Centraal Bu reau der Katholieke .Sociale Actie, de 'kern, van waaruit al Roomsch leven en bewegen gaat over gei-.eel Nederland, en welke ook die gansche beweging weer tot zich trekt, dat nH staat te midden van een bloeiende Roomsche beweging, in de onmiddellijke nabi.heid \au eene gezon de Roomsche vakbeweging vol ijver en een ongeke. de gcestd if', cn met een wil len en een werken Moesft het niet zijn Waar het ge bouw der K. S. A. zijne muren verheft, da,t het stond binnen een bolwerk, ge vormd door onvermoeide werkers, door één leger van strijders, bezield met het feu sacré voor Roomsch leven in ihett al gemeen, voor de Roomsche vakbeweging in het bijzonder? Moestt het niet zijn Dat thier in Leiden de algemeene ontwikkeling der werklie den, minstens op een even hoog peil ürtoniJ, ais uie aer werKlieden van andere plaatsen Dat in Leiden niet één onge organiseerd, veel minder neutraal geor ganiseerd was? Moesjt het niet zijn Dat Roomsch Lei den de Voorhoede vormde der K. S. A. FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 74) Dirk .Tweehuis was opvallend stil ge worden. Hij dacht dikwijls aan Cathriens woorden. Eerst had hij verondersteld, dat K>ok zij hem wilde bespotten en hij beeldde dat zich een oogenblik in. Maar niet lang 'daarna kwam hij tot de erkentenis, dat zij (volkomen gelijk had. Zij had hem de :oogen geopend en hij wilde daarom pro- 'becren, of hij het voorgevallene in het verleden goed kon maken. Hij verlangde •naar rust en vrede. De dag van de gerechtszitting brak aan. Weer moesten de meeste boeren van 'den Brink te Münster als getuigen ver schijnen. 'tWas de ongunstigste tijd van het jaar: de oogsttijd. Dan was elk uur goud waard en nu moesten zij voor een jmau naar Münster gaan, voor vvien zij, lals 't waar was wat Karei Plemping te verstaan gaf, geen achting konden heb ben. Van harte wenschten zij hem alle kwaad toe; zóó boosaardig waren zij tegen hem gestemd. de Voorhoede van Roomsch Nederland? die voorbeeld gaf en leiding? Leiden docelt Zoo moest het zijn Zoo kan heft worden Hoe? Door organiseering. En 'It is tijd, meer dan tijd, Roomsch Leiden is ver ten achter op de sociale- en poli tieke terreinen bij andere steden in Ne derland O, meen toch niet, R. K. werklieden van Leiden, dat de K. S. A. hare strijd en vlugschriften, hare gansche stapels van ontwikkelingslectuur uitsluitend in massa verspreidt onder de arbeiders ver buiten de grenspalen uwer gemeente, dat zij hare sprekers uitzendt ter ontwikke ling en organiseering der Roomsche werklieden ,die den naam van Leidenaars niet dragen, neen ,neen zulks niet. Ook voor u arbeidt zij dag aan dag, ook u biedt zij hare lectuur, ook gij kunt be slag leggen op hare sprekers, hare on derwijzers. Aan U, en aan U alleen kan kan zij alles geven wat tot uwe hoogere ontwikkeling leidt, en juist, omdat gij in hare onmiddellijke nabijheid vertoeft. Maar waarom respecteert gij haren arbeid dan niet? Waarom grijpt gij niet met beide handen elke gelegenheid aan om u te ontwikkelen, waarom leest gij niet? waarom denkt gij niet? Mo fijt ik van u zeggen, omdat gij niet voelt, om dat gij niet durft Waar kan ik u zoeken, uwe Room sche organisaties, R. K. slagersgezellen, Mannen van de Post, Drankbereiders, Transportarbeiders, Politiebeambten, Le derbewerkers, Winkelbedienden, Naai sters, strijksters, o, waar moqt ik u allen zoeken, gij allen, die in Leiden geen, totaal geen organisatie bezi,t? Terwijl uwe makkers, uwe collega's in andere steden, reeds tal van jaren hunne vak- vereenigingen en bonden bezitten en welke reeds vruchtdragend voor hen heb ben gearbeid en nog steeds werken. Waar kan ik u zoeken, Leidsche werk man? In deze winterdagen achter de warme kachel, in de stamkroeg, op bet tooneel, bij uitvoeringen, voor het no tenblad in de harmoniegezelschappen, in de ziekenpotten- en lolclubjes Kan ik u daar zoeken, en zal ik u daar vinden r Ik vraag u, kent gij dan geen plichten tegenover uwe makkers op de werkplaat sen, in de fabrieken, plichten tegenover uw huisgezin Meent gij een vrijbrief te hebben, en u niet behoeven aan te sluiten bij het leger dat den strijdt voert, den grooten strijd om het evenwicht in de maatschappij te herstellen en haar terug te voeren in dc banen van chris telijk gelooven en leven en bewegen? Ik vraag u, zijn uwe loonen reeds op zulk een peil, dat gij er fatsoenlijk- var. kunt leven, en uw vrouwen en uw kinderen, er niet alleen fatsoenlijk van kunt leven, maar een behoorlijke buisvesting een doejmaiigc kleeding u kunt ver- oorlooven, uw kinderen degelijk onder wijs kunt laten geven is uwe arbeids tijd reeds geregeld? werkt gij onder gunstige arbeidsvoorwaarden? staat ge geïsoleerd wanneer droevige dagen van ziekte en werklooshedi u treffen? Hcer- schen er geen wanverhoudingen in uwe bedrijven? zijt gij niet afhankelijk van willekeurige handelingen van de zijde uwer werkgevers Voelt gij daar niets voor en streeft igij dan niet naar sodiale weitge- ving. die u bescherming biedt, uw leven, uwe gezondheid in de fabriek, in uwe woning? die uwe vrouwen en kinderen in bescherming neemt, waar de werkge vers te vee! van hunne krachten zouden willen vergen Neen, dit alles bezit gij niet, en gij streeft er niet naar, maar laait anderen daarvoor werken, dagen en nachten. En gij blijft vèr verwijderd van de groote Roomsche beweging, gii bebt 'haar niet lief, omdat gij haar niet kent, gij ver moedt niet dat gij een plich'tverzaker zijlt, tegenover uw huisgezin, uwe kameraden en de Roomsche zaak in het algemeen. Dan roep ik in u wakker het gebod „hebt uwe naaste lie f". Neen, niet van verre blijven staan, maar inee aan den arbeid, in het belang van uwe broe ders, die om u heen een rampzalig le ven leiden. Denk maar aan die ellendige krotten van woningen, aan de treurige 'tWas een warme dag; geen windje bewoog zich. Reeds des morgens was de hitte ondragelijk; de planten lieten vermoeid hun bladeren hangen en de vogels zochten op beschaduwde plekjes een schuilplaats. Het vee zocht naar een beetje water en voerde een verbitterden strijd niet de onbarmhartige bloedzuigers de horzels. De mannen keken verdrietig door de vensters van het gerechtsgebouw. Er was onweer in zicht en zij moesten hier staan en luieren, totdat het den hoogen heeren zou behagen hen voor te roepen. Maar nog eens brak de zon door de wolken, die hare glans verduisterdende boeren verademden. Nog twee, drie da gen moest het weer 't uithouden en al het hooi zou binnen wezen... Dirk Tweehuis werd tot een geldboete Hij had dit vonnis vooruit verwacht van twintig talers veroordeeld, alsmede de /kosten van het geding, en ergerde er zich niet veel aan. Hij wenschte slechts, dat de strijd om den weg van de baan was. In den vervolge zou hij zich niet meer met zulke dingen inlaten. Evenals in de lente ging hij ook vandaag naar den advocaat om over den stand der zaken te worden ingelicht. De advocaat haalde de schouders op, zocht onder stoffige paperassen de acte toestanden onder de fabrieksmeisjes, enz. Gij lacht! Gij roept uit: overdreven; gij fluistert: allemaal fantasie. Maar bij God wij noodigen u uit eens met ons een avond een bezoek te gaan bren gen in dc donkere wijken van uwe wel varende fabrieksstad Leiden. Daar zult gij vinden de praktijken voortgevloeid uit liberale wereldbeschouwingen en li berale theorieën. Wij zullen u brengen, waar levens vol droeve mysterie, in stil te, wachten tot de dood zal komen, die een einde maakt aan den levensstrijd, zoo zwaar gestreden. Wij zullen u brengen, waar de uitgeteerde den arm vloekend verheft tegen de maatschappij, die hem heeft uitgeworpen, tegen den godsdienst, van wien zij ineenen geen heil te ver wachten. O,- gaat eens mee ,gij allen Om hen, om die massa zedelijk en stoffelijk omhoog te iheffen, moet gij u organiseeren. Dat is werkmansplicht, dat is broederplicht Maar daar is nog meer, daar staat een leger op de sociale en politieke terreinen wiens doel her is een andere wereldbe schouwing door te voeren, tegenover die der Christelijke, ik bedoel het socialisme. Ook in dit licht gezien is Katholieke organisatie Christenplicht. Staat dan op, R. K. Werklieden van Leiden, organiseert u, 't is méér dan t ij d STATEN-GENERAAL. TvVEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 27 Februari. Het algemeen debat over de herzie ning der Armenwet werd geopend door den heer Tydeman (O. L.) die het ontwerp prees als een knap stukwerk maar toch een gevoel van onbevre- digheid te kennen gaf, omdat, ofschoon als algemeene regel is aangenomen dat de particuliere liefdadigheid behoort te voorzien in de armenzorg, desniettemin het subsidiaire karakter van de openbare armenzorg is behouden gebleven. Hij zet in den breede uiteen dat de wij ze, waarop dit subsidiaire karakter gemo tiveerd wordt, nl. dat hc-t burgerlijk arm bestuur minder waarborgen zou bieden voor een goede wijze van ondersteuning, niet te aanvaarden is, en hij is overtuigd, dat het stelsel, waarbij het burgerlijk arm bestuur slechts aanvullend optreedt, tot onbevredigende resultaten moet leiden. De heer Kuyper (A. R.) verheugde er zich over dat bij dit ontwerp de twee antiihetische stroomifigen betreffende ker kelijke en burgerlijke liefdadigheid tot elkaar zijn gebracht en prees hei na een breedvoerig historisch overzicht, dat Mi nister Heemskerk de eerste bewindsman is die, ofschoon de vrijheid van de ker kelijke en de particuliere liefdadigheid in dit ontwerp nog niet tot algehecle volko menheid Ls gebracht, toch ten slotte den weg heeft \veten te vinden die tot alge- heele samenwerking kan leiden, want naast de erkenning van de vrijheid van de kerkelijke philantrophie siaat de erken ning dat ook de overheid op het gebied van de armenzorg eene roeping te ver vullen heeft. Spr. acht overheids-armenzorg niet zoozeer nog geboden uit een beginsel van liefde, dan wel uit een commer cieel economisch oogpunt. In den breede betoogde spr. dat de verkregen overeenstemming die niet aan de humanisten, maar aan de be moeiingen der Christelijke Kerk te dan ken is, zegenrijke gevolgen voor de ar menverzorging zal hebben, door de wer king van den Armenraad. Spr. zal van harte voor Ihet ontwerp s,temmen. De Minister van Binneniand- sclie Zaken, de heer Heemskerk, verheugt zich in de gevonden oplossing en dat deze oplossing gevonden is niet op humanistischen, maar op Christelij- ken grondslag. Tegenover den lieer Tydeman verde digt de Minster het subsidiaire karakter van de Overheidsarmenzorg. De over- overheid moet altijd beginnen met de er- Kcnrung van de Kerk in het belangrijke onderdeel harer roeping van betrachting van naastenliefde, zich uitende in liefda digheidszin. krabde zich even achter de ooren en zei met een bedenkelijk gezicht: „Tweehuis, ik moet je eens iets ern stigs zeggenJ e zult ook dit proces ver liezen. Geloof mij, er is niets aan te doen. Gij bent wel is waar de eigenaar van den weg, maar uw voorouders heb ben bij overeenkomst aan de bewoners van den Brink het gebruik van het pad toegestaan. Dat staat ononistootelijk vast. Sjiaar dus de kosten van de verdere pro cedure en leg de zaak bij." „Ja, maar wat moet ik doen?" vroeg Dirk halfluid. „O, dat is zeer eenvoudig. Ik deel den beiden aanklagers mede, dat gij het ge bruik van uw weg toestaat, zoodat de zaak eene oplossing heeft gevonden. Gij zelf hebt dan niets meer te doen." Als betalen vulde de boer in ge dachten aan, doch wachtte zich wel hier aan uiting te geven. Hij verwijderde zich spoedig van het kantoor, nadat hij den advocaat volmacht had gegeven in vreed- zamen zin den aanklagers te schrijven. Vandaag hield hij zich niet lang te Münster op. Hij spande dadelijk in en reed den landweg naar Greven op. „Nu zullen de menschen eindelijk wel tevreden zijn", dacht hij; „zij hebben het spel gewonnen. O, wat ben ik toch een domme vent geweest om ine dit Na re- en dupliek werd. het algemeen debaat gesloten. Art. 1 en verschillende verdere arti kelen werden goedgekeurd, hetzij zonder debat, hetzii na enkele korte opmerkin gen, waarbij de Minister eenige kleinere amendementen, vormkwesties betreffen de, overnam. De discussie vorderde tot art. 16. Rechtszaken. Haarlemsche Rechtbank. Voor de rechtbank heeft terecht ge staan graaf J. N. L. van L. te Lisse, die een commies der belastingen aldaar zou hebben toegevoegdje bent een nieu we bezem; ik geef niets aan; het is je lui alleen om percenten en fooien te doen. Bekl. ontkende, hij had alleen gespro ken over een nieuwen bezem, toen de commies hem kwam vragen of hij nog niet een vierden mannelijken dienstbode had aan te geven. Eisch f100 of 5 d. De rechtbank veroordeelde A. K., vee houder te Haarlemmermeer, we gens melkvervalschirig tot 14 d. gevange nisstraf eii C. v. d. S., arbeider, J. B., op perman, beiden te Lisse, wegens opzet telijke zaakbeschadiging tot 7 dagen ge vangenisstraf ieder. Gemengd Nieuws. Graandiefstal. De politie te Rotterdam heeft gearresteerd P. J. Ph., een Belg, verdacht van partijen tarwe, van de de lading van hel stoomschip Kenley, dat in de Maashaven aldaar ge legen heeft. Van de lading van dit stoom schip moest een firma waarbij hij atdee- lings-chef was tarwe uit Voor-lndië her komstig, voor ontvangers in Duitschland verschepen. In pakhuizen aldaar is op ongeveer 150 zakken tarwe, van deze lading afkomstig, op vermoeden dat zij verduisterd zijn, beslag gelegd. De aan gehoudene is ter beschikking van de jus titie naar het huis van bewaring gebracht. De geheele hoeveelheid verduisterde tarwe wordt op ongeveer 6000 kilogram geschat. Verdacht van medeplichtigheid wordt opgespoord J. van K., sedert Donderdag voortvluchtig. Stranding. Men meldt uit Enk huizen Op het Enkhuizer zand is een diep ge laden tjalkschip gestrand. Zes visschers- vaartuigen zijn uitgezeild om hulp te bie den. Met het oog op de invallende ebbe en het drijfijs zit de tjalk gevaarlijk. Overreden. Op het emplacement van de Holl. ljz. Sp. Mij. te Winterswijk is de 28-jarige ongehuwde Duitsche rem mer F. C., die de rails wilde oversteken dwaze proces op den hals te halen." Een fijn stofwolkje dwarrelde op; heel in de verte aan den horizon van den westelijken hemel werd een donkere streep zichtbaar. De lucht werd lang zamerhand bewolkt en de zonneglans ver doofde door een mclkkleurigen wolken sluier. Het loof aan de boonien ritselde; de vogels vlogen verschrikt en angstig heen en weer. De aarde scheen een steunend geluid voort te brengen. Of was het de warrelende wind, die weldadig over de aarde streek? Weer een stofwolk, ditmaal dichter. Zij omvatte alles en strooide opgejaagd zand als poeder over de planten. L>e wind blies sterker en schoof een wolken deken over de zon. Spoedig was de hemel blauwzwart. Slechts eenige minder zware wolken belichten spookachtig het donkere firmament. De wolken dreven somber door elkaar. Plotseling brak 't onweer los als dreunend trompetgeschal. De boomen bogen zuch tend en zelfs de trotsche en knoestige eiken ritselden. Het licht stierf weg, als door den zwarten wolkendeken bedekt. Verblindende stralen volgden elkander met snelheid op; in de verte rolde de donder angstig. De paarden renden over den schoongeveegde» landweg; ook hen was de angst in 'tlijt geslagen en zij (1051) door een rangeerenden trein gegrepen en gedood. Een handige domino. Op een der jongste carnavalsavonden heeft een handige en kwieke domino aardig zijn slag weten te slaan ten huize van een der deftigste familiën te 's-Hertogen- bosch. Terwijl de bewoners op bezoek waren bij familie en de meiden reeds te bed waren gegaan, is een verkleede, ver moedelijk met behulp van valsche sleutels, het huis binnengedrongen en heeft op zijn grootste gemak een onderzoek ingesteld naar de financiën met een tact en behen digheid, alsof hij heer en meester van de woning ware geweest. Hij brak de secretaire van mijnheer en mevrouw open, ledigde den geldelijken inhoud men spreekt van samen onge veer f5000 en verliet, zonder dat iemand er erg in had, dat hier een dief op bezoek was, ongestoord met zijn buit de woning. Wel moet men gezien hebben, dat een domino de woning verliet, doch dat was natuurlijk absoluut niets opvallends, want met Carnaval komen uit nagenoeg alle Bosche woningen verkleede menschen, bij de rijksten zoowel als bij de armsten. En het ware zelfs niet te verwonderen geweest dat de meiden of de huisknechts waren ze nog op geweest den gemaskerde ongehinderd zijn gang hadden laten gaan, met de gedachte, dat het een der familie- genoöten zelf was, die zich op den laten avond nog even van wat geld kwam voorzien om nog een flesch te gaan kraken in de soos of elders. (Tijd). De verloren zoon terecht. Het gerechtelijk onderzoek heeft voor goed uitgemaakt, dat de te 's Gravendeel door het echtpaar Koster opgenomen jon gen, die eenige weken geleden te St. Maartensdijk werd aangetroffen, niet hun 'voor 12 jaren geleden verloren zoon is, maar Augtisfiën Janssens, uit Beveren Waes, in België. Opgehaald. Te Vrochten is uit den IJsel opgehaald het lijk van een hu zaar, dat aan kleeding en gestalte is her kend als dat van den op 26 December jl. vermisten huzaar G. B. van het 4e regi ment. Moord. Volgens Belgische couran ten is te Antwerpen een diamantbewerker gearresteerd, verdacht van den aldaar ge- pleegden moord op den heer Davidson. Tot viermaal toe gaf hij een alibi op dat onjuist werd bevonden. Gisteren is te Essen, aan- da Roer een Nederlander, die in een herberg met een troepje landslieden ruzie gekre gen had, doodgestoken. Een der mannen, die aan de misdaad medeplichtig is, is in hechtenis genomen. „N.R.Ct." Wreed. Gistermorgen is in het Vondelpark te Amsterdam gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het draafden naar een beschutiend onderdak. De hemel scheen door het bliksemlicht te zullen splijten; de aarde beefde op haar grondslagen. Licht op licht, slag op slag. Maar geen regen! Het fijne stof, opgestuwd door den wind, drong in alle poriën van het lichaam en brandde in de oogen. De storm brulde en raasde als een onbeteugeld ros over de aarde en stortte alles, wat in zijn bereik lag, ter peder. Daar eindelijk. Ginds lag een kleine herberg aan den weg. Al was zij arm zalig, zij bood beschutting. Het schuim vloog bij vlokken uit de neusvleugels der paarden. Opeens: een bliksemstraal en donderslag. De paarden steigerden grin- nekend. Het rechterpaard trok en viel op de knie, het andere rende verder, trok het mee, steigerde en rukte aan het tuig. Het begon te regenen. In stroomen daalde het verkwikkende nat neer en leschte den dorstigen aardbodem. De inrij tot het kleine erf van de herberg was open. Aan de staldeur stond een man met opgestroopte hemdsmouwen en sloeg met een onverschilligen blik het spel der wolken gade. Loom kwam hij naderbij en hielp Dirk bij het uitspannen der paarden. (Wprdt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5